Amazon zakázal prodej elektronické knihy o Arch Linuxu

Petr Krčmář včera

Vývojář Arch Linuxu, Dusty Phillips, vyslyšel žádosti uživatelů, aby vznikla kniha Arch Linux Handbook také pro čtečku Amazon Kindle. Proto provedl konverzi a nahrál ji do elektronického obchodu Amazonu, aby si ji mohl kdokoliv stáhnout. Prodej knihy byl ale zamítnut s prazvláštním zdůvodněním:

Posoudili jsme vámi zaslané informace a rozhodli jsme se zablokovat knihy v Kindle Store. Knihy odpovídají obsahu, který je zdarma dostupný na webu a nejsme přesvědčeni o tom, že k obsahu vlastníte exkluzivní práva. S takovým druhem obsahu může být zákazník nespokojen [create a poor customer experience] a proto jej nebudeme akceptovat. Výsledkem je, že jsme tyto knihy zablokovali a nebudou prodávány v Kindle Store.

Dusty Phillips si s Amazonem vyměnil několik dalších e-mailů, kde upozornil na fakt, že kniha je zveřejněna pod svobodnou licencí GNU FDL, která explicitně umožňuje svobodné šíření díla. Přesto Amazon trvá na svém. Pikantní přitom je, že před časem na Amazonu vyšel stejnému autorovi stejný obsah jako papírová kniha.

Dusty tedy knihu alespoň nahrál na server a vy si ji můžete stáhnout v naší elektronické knihovně.

(Zdroj: Slashdot)

Našli jste v článku chybu?
jos
jos (neregistrovaný) ---.212.broadband2.iol.cz
11. 9. 2012 17:22 Nový

Re: Amazon zakázal prodej elektronické knihy o Arch Linuxu

celé vlákno

to prvotní zdůvodnění je sice divně formulovaný, ale jestli to chápu dobře, tak de jen o to, že ta licence je s Amazonem prostě nekompatibilní

kdyby zdejší úředníci jen blbě formulovali, místo toho že bullshití svoje zaměstnavatele (aka daňoví poplatníci), tak bych to určitě bujaře oslavil

map
map (neregistrovaný) ---.iw3d.co.uk
11. 9. 2012 13:51 Nový

FDL?

celé vlákno

No v prvé řadě pokud měl v úmyslu knihu šířit tímhle způsobem tak ji neměl vydávat s šílenou GNU FDL, která má svobodu prakticky jen ve jméně.

Existují mnohem lepší a svobodnější než licence, které umožňují obsah normálně šířit, používat a přitom zachovávají autorům práva.

Až budu provozovat obchod typu Amazon, budu FDL blokovat taky :)

Franta
Franta (neregistrovaný) 62.216.147.---
11. 9. 2012 13:56 Nový

Re: FDL?

celé vlákno

WTF? Četl jsi vůbec tu licenci?

map 1 aura:31

Re: FDL?

celé vlákno

Samozřejmě že jsem ji četl. Jinak bych to asi nepsal. Pokládám GNU FDL za paskvil a špatnou věc (a rozhodně nejsem sám, viz třeba stanovisko některých lidí z Debianu). Není ani dost svobodná ani dost flexibilní aby se mohla vypořádat třeba s publikací obsahu do Amazonu.

Osobně nesouhlasím ani s většinou ostatních licencí od Stallmana a pokud můžu tak dávám přednost jiným licencím. Ale to už je na jinou a složitější debatu.

r23
r23 (neregistrovaný) 62.209.197.---
11. 9. 2012 15:19 Nový

Re: FDL?

celé vlákno

Jo, tak to vypadá, když racionalitu a pragmatismus nahradí ideologie.

mpel
mpel (neregistrovaný) 2a00:1028:201:----:----:----:----:----
12. 9. 2012 22:09 Nový

Re: FDL?

celé vlákno

Smutne, ze? Bohuzel, toho je GNU svet plny a nevypada to, ze by se nad tim lide zamysleli. Aspon ne ti zevnitr.

Franta
Franta (neregistrovaný) 2001:15c0:66ef:----:----:----:----:----
12. 9. 2012 23:28 Nový

Re: FDL?

celé vlákno

Smutné spíš je, že někteří nepochopili jejich motivaci a považují to za bláznovství. Lidé z GNU se nad tím právě zamysleli a právě proto došli k těm pravidlům, ke kterým došli. Pro začátek doporučuji třeba článek O projektu GNU, aneb jak a proč to začalo.

map 1 aura:31

Re: FDL?

celé vlákno

Přijde mi to jako zakládající manifest nového politického hnutí nebo náboženství. Tolik kráshných slov, nulový rámec reality. Všechny špatné věci začínají takhle.

Franta
Franta (neregistrovaný) 62.216.147.---
11. 9. 2012 15:46 Nový

Re: FDL?

celé vlákno

Ad "aby se mohla vypořádat třeba s publikací obsahu do Amazonu."

Ale ona se s ní právě vypořádává tím, že odmítá DRM:

"You may not use technical measures to obstruct or control the reading or further copying of the copies you make or distribute."

což považuji za správné.

map 1 aura:31

Re: FDL?

celé vlákno

Tahle formulace mimo chodem taky zabraňuje ukládání v proprietárních a zašifrovaných formátech. A to dokonce i pro osobní potřebu když to dál nebudu šířit (všiměte si je tam: copies you MAKE OR distribute).

To je opravdu hodně svobodné, po Stallmanovsku.

Když postavím funkční business model s rozumě postaveným DRM tak je to moje věc. Samozřejmě nikdo nikoho nenutí něco do toho Amazonu posílat ani si tu službu kupovat. Ale nesmí se pak divit, když pak někdo (Amazon) tu licenci bere vážně a nějakého Dustyho pošle někam.

Jinak asi to tady moc populární nebude, ale pro mě DRM není sprosté slovo. Jde o to jak omezí vybalancuje práva autora a spotřebitelů. Když to bude příliš jedním nebo druhým směrem tak to buď tvořit nebudu nebo to nebudu kupovat. To je podle mě ta svoboda.

Franta
Franta (neregistrovaný) 62.216.147.---
11. 9. 2012 16:13 Nový

Re: FDL?

celé vlákno

Ad "Tahle formulace mimo chodem taky zabraňuje ukládání v proprietárních a zašifrovaných formátech. A to dokonce i pro osobní potřebu když to dál nebudu šířit (všiměte si je tam: copies you MAKE OR distribute)."

Ne -- viz http://lists.debian.org/debian-legal/2003/09/msg00212.html

Ad "Když postavím funkční business model s rozumě postaveným DRM tak je to moje věc."

Ano, je to tvoje věc, ale nepoužívej/nez­neužívej k tomu díla, která někdo jiný vytvořil s tím, že mají být svobodná.

map 1 aura:31

Re: FDL?

celé vlákno

Ano, Stallman tvrdí že je to jen proti DRM. Ale v textu licence je to napsáno jednoznačně. Restrikce nemohou být na kopiích které vytvářím NEBO distribuuji. Takže kromě textu licence bych asi měl ještě šířit vždy i ten odkaz na Stallmanův email, že to probere s právníky. Které další formulace z té licence můžu ignorovat ?

Píšeš nepoužívej/nez­neužívej k tomu díla. Přesně tohle podle všeho udělal ten Dusty. Použil obsah, který vznikl z v části jako komunitní wiki s licencí FDL, udělal z toho ebook a poslal ho do Amazonu. Narazil a stěžuje si na Amazon.

Franta
Franta (neregistrovaný) 62.216.147.---
13. 9. 2012 12:18 Nový

Re: FDL?

celé vlákno

Viz http://www.root.cz/zpravicky/amazon-zakazal-prodej-elektronicke-knihy-o-arch-linuxu/433112/ Amazon přišel o obsah, protože má příliš omezující podmínky. Uživatelé si knížku můžou stáhnout kdekoli jinde, nevidím v tom problém.

Amazon samozřejmě může mít podmínky, jaké chce, to je jeho věc -- jen je dobré, když se o tom veřejnost dozví.

Vít Šesták (v6ak) aura:75
13. 9. 2012 16:39 Nový

Re: FDL?

celé vlákno

Nebo se na to můžeme dívat tak, že někdo přišel o příležitost publikovat svoje dílo na Amazonu kvůli FDL.

Neříkám, že toto je "ten správný" pohled a že naopak se na to člověk dívat nesmí. Jen nabízím druhý pohled, že restriktivní licence mohou škodit i těm, kteří je zvolí.

Samozřejmě, pokud mezi problematickými body jsou exklusivní práva k dílu, těžko se tomu vyhnou. Druhá věc je DRM, které by licence nemusela zakazovat, aspoň v této podobě.

Tím ale nechci zpochybnit právo Amazonu si vybírat, co komu publikují (třeba mohou chtít, aby jim soubor /dev/urandom vydal doporučení, ale byli by sami proti sobě), ani právo autorů nabídnout dílo za libovolných (třeba i šílených) podmínek (nebo dokonce nevydat).

Franta
Franta (neregistrovaný) 62.216.147.---
13. 9. 2012 17:18 Nový

Re: FDL?

celé vlákno

Ano, můžeš se na to dívat i z toho druhého pohledu... ale je to jako když hypermarkety vydírají výrobce, chtějí od nich nakupovat pod náklady, účtovat jim poplatky za umístění zboží na regál a spoustu dalších podmínek... a spotřebitelům dodají shnilé a špatně skladované zboží za vysokou cenu. Copyleft je o tom, že se dodavatelé a spotřebitelé dohodnou a nenechají se vydírat distributory -- koncový uživatel pak dostává svobodné dílo (software, knihu, písničku...) za férovou cenu (místo shnilého a předraženého hnusu, kterým není radno krmit ani zvířata, doplněného o marketingové oblbování v hypermarketu a různé další buzerace -- např. sledování přes "věrnostní karty", kamery, platební karty, buzerace ze strany personálu atd.).

map 1 aura:31

Re: FDL?

celé vlákno

Ja přeji brzké vystřízlivění z báječného světa, kde všechno bude svobodné, voňavé, spolehlivé, férové.

Copyleft není o žádném vydírání. Ja to zvobodná volba autora, která samozřejmě není vhodná na všechno. Zkuste třeba provozovateli roota.cz (nebo autorům které asi root.cz vydírá, když si k jejim článkům dává copyright) navrhnout, aby ten copyright zrušili a šířili všechno pod FDL s copyleftem, bez hnusných reklam, Adsense, cookies, atd.

Franta
Franta (neregistrovaný) 62.216.147.---
14. 9. 2012 12:08 Nový

Re: FDL?

celé vlákno

Už jsem se dohodl -- příští článek (aktuálně rozepsaný) vyjde tady na Rootu a krátce potom pod svobodnou Creative Commons licencí.

Karel
Karel (neregistrovaný) 93.90.162.---
17. 9. 2012 10:13 Nový

Re: FDL?

celé vlákno

CC je svobodná licence, to bude nuda. Zkuste GPL FDL, ať je legrace.

Franta
Franta (neregistrovaný) 62.216.147.---
18. 9. 2012 17:32 Nový

Re: FDL?

celé vlákno

Záleží na variantě (např. NC není), ale toho bude pod svobodnou variantou.

Vít Šesták (v6ak) aura:75
18. 9. 2012 18:08 Nový

Re: FDL?

celé vlákno

Jasně, ono to hlavně není až tak jednostranné.

Výrobci mohou prodávat spotřebitelům přímo, pokud chtějí. Tak to dělají třeba sady. Pokud z toho mají obě strany prospěch, pak nejspíš půjde o svobodnou dohodu těchto dvou stran a nelze nic namítat. Zprostředkovatelé pak nic nedostanou, protože nenabídli nic užitečného.

Ale zase to nepovažuji za "svatou válku proti zprostředkova­telům". Jsou skutečně chvíle, kdy jsou užiteční, rád jejich služby využiju a zaplatím za ně, protože se to prostě vyplatí: http://humanaction.cz/vit-sestak-zvysuji-prostrednici-ceny/

Vít Šesták (v6ak) aura:75
11. 9. 2012 16:52 Nový

Re: FDL?

celé vlákno

"Jinak asi to tady moc populární nebude, ale pro mě DRM není sprosté slovo."
+1

Svoboda hlavně nemůže jít "příliš jedním směrem", protože to pak nejspíš už nebude svoboda. Hlavně nelze "nutit ke svobodě": http://www.hansuv.net/dohoda-vs-nasili .

Ostatně, FDL je pro mě svobodná asi stejně jako proprietární licence: jde o svobodné rozhodnutí autora, že bude knihu pod těmito podmínkami šířit, a o svobodné rozhodnutí uživatelů, zda tyto podmínky akceptují.

Franta
Franta (neregistrovaný) 62.216.147.---
11. 9. 2012 14:42 Nový

Re: Amazon zakázal prodej elektronické knihy o Arch Linuxu

celé vlákno

Když o to Amazon nestojí, tak proč se tam cpát a dávat mu svůj obsah? Proč ho podporovat? Stačí přece e-knížka ve formátu bez DRM kdekoli na webu.

map 1 aura:31

Re: Amazon zakázal prodej elektronické knihy o Arch Linuxu

celé vlákno

Ano. Vývojář to měl na webu, ale chtěl to z nějakéhodůvodu dát i do Amazonu. FDL mu zakazuje šířit to přes DRM a nařizuje mu omezit další práva (není náhodou možnost vybrat si způsob šíření svého obsahu taky svým způsobem svoboda?) a teď se diví, že ho Amazoni poslali někam a navíc, že si dovolují nerozpoznat že jim píše on světoznámý autor.

Podle mě je svoboda autora čehokoliv vybrat si licenci jakou uzná za vhodné. Ale ať se pak nediví, že to někdo bere vážně a chová se podle toho.

1:0 pro Amazon

Franta
Franta (neregistrovaný) 62.216.147.---
11. 9. 2012 15:12 Nový

Re: Amazon zakázal prodej elektronické knihy o Arch Linuxu

celé vlákno

Pokud jsi autor*, tak si můžeš dílo vydat pod několika licencemi současně -- autor tedy mohl Amazonu udělit jinou licenci, aby vyhověl jeho restriktivním podmínkám, a vedle toho šířit knížku pod svobodnou FDL licencí pro všechny ostatní lidi. Pokud autor nejsi a stavíš na práci někoho jiného (odvozené dílo), tak musíš respektovat původní licenci a práva původního autora.

*) resp. vlastníš majetková práva k dílu

map 1 aura:31

Re: Amazon zakázal prodej elektronické knihy o Arch Linuxu

celé vlákno

Což ovšem zjevně neudělal, neboť jak se ve zprávičce píše tak "je kde upozornil na fakt, že kniha je zveřejněna pod svobodnou licencí GNU FDL"....

Navíc podle mě je to blbost. Buď si myslím, že nějaká licence OK (včetně všech těch absurdit co tam Stallman z ideologických důvodů nasekal typu invariant sections nebo povinnosti šířit s dokumentem plný text licence) a tak to tak licencuji a nebo zvolím jinou. Připadá mi to takové to komunistické svoboda ano, ale dokud to bude vyhovovat nám.

Podle diskuse na slashdotu není možná dokonce ani jediným autorem, protože v knize píše, že "kniha byla napsána jakousi komunitou"

ten, co se neumi ani podepsat
ten, co se neumi ani podepsat (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
11. 9. 2012 16:18 Nový

Re: Amazon zakázal prodej elektronické knihy o Arch Linuxu

celé vlákno

+1 Amazon nemuze prece najimat porad pravniky na analyzy vsech moznych licenci. Ja bych to udelal jako oni.

Karel
Karel (neregistrovaný) 93.90.162.---
12. 9. 2012 16:54 Nový

Re: Amazon zakázal prodej elektronické knihy o Arch Linuxu

celé vlákno

Po náhledu knihy to vypadá, že tento člověk není jejím autorem. Po zběžném nahlédnutí do GPL FDL není úplně zřejmé, zda ji přesto smí přes Amazon prodávat. Můj laický názor je, že ji sice za peníze zpřístupnit smí (=prodat), ale nesmí ji přelicencovat. Jenže právě Amazon při distribuci "přelicencovává" (přesněji řečeno si tam pár pravidel přidá), což mu tento autor ani dovolit nemůže. A právě tohle bych viděl za větou "nejsme přesvědčeni o tom, že k obsahu vlastníte exkluzivní práva".

Jinými slovy - Amazon má pro publikování jistá pravidla a požadavky. A autor v tomto případě není oprávněn jim udělit souhlas k aplikaci těchto pravidel a požadavků.

Franta
Franta (neregistrovaný) 62.216.147.---
12. 9. 2012 18:05 Nový

Re: Amazon zakázal prodej elektronické knihy o Arch Linuxu

celé vlákno

Tak je všechno v pořádku, ne? Amazon se sám vytrestal tím, že má příliš restriktivní podmínky a přišel o obsah, který mohl šířit. A lidi si stáhnou knížku kdekoli jinde pod svobodnou licencí, takže se nic neděje.

map 1 aura:31

Re: Amazon zakázal prodej elektronické knihy o Arch Linuxu

celé vlákno

No problém nemá Amazon. problém má ten Rusty. Jemu to ta hrozný FDL licence zakazuje šířit. Amazon to pouze respektuje.

Me
Me (neregistrovaný) ---.169.broadband17.iol.cz
26. 9. 2012 1:46 Nový

Re: Amazon zakázal prodej elektronické knihy o Arch Linuxu

celé vlákno

Kdyby Amazon zakazoval knihy s modrým obalem, byla by modrá barva špatná, protože brání šíření knih? Jinak jste normální? :-O

lobo
lobo (neregistrovaný) 57.66.53.---
13. 9. 2012 15:46 Nový

hmmm, kusok tam chyba

celé vlákno

kusok(velmi podstatny) z toho zdvovodnenia od amazonu tam chyba:

"Please be advised that you must hold exclusive publishing rights for books that closely match content that is freely available on the web. If your catalog continues to contain books that fail to comply with these conditions or do not meet our Content Guidelines, your account may be terminated."

takze darmo budete bedakat nad zlym Amazonom.
proste to su podmienky Amazonu, ak s tym nesuhlasi, nemusi tam publikovat..
podla mna ma autor 'moznost publikovat ak splni podmienky' a nie 'pravo publikovat'
ak si ja napisem licenciu v zmysle 'kazdy kto si toto precita si musi odrezat lavy malicek z ruky' tak si myslim ze amazon mi tu knihu tiez odmietne

Jiří Huf
Jiří Huf (neregistrovaný) 194.228.169.---
13. 9. 2012 18:53 Nový

Re: hmmm, kusok tam chyba

celé vlákno

Teď jste mnohým zkazil hate:). Ale máte naprostou pravdu. Jestli s podmínkami nesouhlasí, nemusí službu využívat.

Sten
Sten (neregistrovaný) 93.185.48.---
14. 9. 2012 15:35 Nový

Re: hmmm, kusok tam chyba

celé vlákno

Ono to je ještě jednodušší: ten, kdo to chtěl publikovat, nezastupoval všechny autory. And that's all, folks :-)

Franta
Franta (neregistrovaný) 62.216.147.---
14. 9. 2012 15:40 Nový

Re: hmmm, kusok tam chyba

celé vlákno

Což by ale nebylo nutné, kdyby Amazon chtěl šířit (i) svobodnou kulturu a ne jen nějaký DRM-ovčí-shit.

lobo
lobo (neregistrovaný) 57.66.53.---
17. 9. 2012 13:25 Nový

Re: hmmm, kusok tam chyba

celé vlákno

tazko ku tvojmu nazoru nieco dodat....
zjavne nemas tusenie o com som hovoril

Franta
Franta (neregistrovaný) 62.216.147.---
18. 9. 2012 17:34 Nový

Re: hmmm, kusok tam chyba

celé vlákno

Svobodné licence jsou mj. o tom, že můžeš šířit i díla, u kterých nejsi jediným autorem nebo nemáš souhlas všech autorů.

map1
map1 (neregistrovaný) ---.zone4.bethere.co.uk
18. 9. 2012 20:05 Nový

Re: hmmm, kusok tam chyba

celé vlákno

Pokud ti to daná licence umožní. V tomhle případě to nedovolovala.

Franta
Franta (neregistrovaný) 62.216.147.---
19. 9. 2012 14:19 Nový

Re: hmmm, kusok tam chyba

celé vlákno

Ale vždyť tahle to právě umožňuje - dílo je složené z částí od různých autorů (kteří o sobě ani nemusí vědět) a tyto části jsou pod kompatibilní licencí -- a celé to může kdokoli šířit, pokud chce -- Amazon evidentně nechce, tak má smůlu.

lobo
lobo (neregistrovaný) 57.66.53.---
19. 9. 2012 12:01 Nový

Re: hmmm, kusok tam chyba

celé vlákno

ale ved to mozes sirit, nikto ti v tom nebrani, trebars si to vytlac na tapetu a vytapetuj si s tym byt, vytlac to na bilboard, posielaj to mailom komu chces...

len nemozes nutit Amazon aby to siril tiez ked je to v rozpore s ich licencnou politikou.

Zasílat nově přidané příspěvky e-mailem
Lupa.cz: Pokud chcete být špičkový programátor…

Pokud chcete být špičkový programátor…

120na80.cz: V zákulisí farmafirmy: růžový, ale i bílý Ibalgin

V zákulisí farmafirmy: růžový, ale i bílý Ibalgin

Podnikatel.cz: Hlasovat o EET se bude 10. února

Hlasovat o EET se bude 10. února

Podnikatel.cz: Všechny otázky, které vás k EET zajímají

Všechny otázky, které vás k EET zajímají

Lupa.cz: Výmluvy. Ty ministerstvo průmyslu umí skvělě

Výmluvy. Ty ministerstvo průmyslu umí skvělě

Lupa.cz: Wi-Fi o vás ví mnohé. Co umí hotspot v hospodě?

Wi-Fi o vás ví mnohé. Co umí hotspot v hospodě?

Podnikatel.cz: Babiš chce snížit DPH u piva o 10 %

Babiš chce snížit DPH u piva o 10 %

Vitalia.cz: Kouzlo generik: Jak se liší Paralen a Paralen Grip?

Kouzlo generik: Jak se liší Paralen a Paralen Grip?

Podnikatel.cz: Sick day ve hře. Ale s přísnými pravidly

Sick day ve hře. Ale s přísnými pravidly

Vitalia.cz: Fuck you, rakovino

Fuck you, rakovino

Podnikatel.cz: Není jim to, tak to vrátí. Víme, jak na ně

Není jim to, tak to vrátí. Víme, jak na ně

Lupa.cz: Lepší než Google: proč používat DuckDuckGo?

Lepší než Google: proč používat DuckDuckGo?

Podnikatel.cz: Nové lejstro k doložení životního pojištění

Nové lejstro k doložení životního pojištění

Měšec.cz: Katalogoví šmejdi. Oberou vás o 30 tisíc a legálně.

Katalogoví šmejdi. Oberou vás o 30 tisíc a legálně.

Vitalia.cz: Levnější pivo? Babiš neví, co činí

Levnější pivo? Babiš neví, co činí

120na80.cz: Vepřové, nebo psí sádlo?

Vepřové, nebo psí sádlo?

Podnikatel.cz: Podal přiznání, má přeplatek. Nevrátí mu ho

Podal přiznání, má přeplatek. Nevrátí mu ho

Vitalia.cz: Incest: Tabu nad jiné

Incest: Tabu nad jiné

Lupa.cz: Osmý plán na stavbu rychlých sítí je nedodělek

Osmý plán na stavbu rychlých sítí je nedodělek

Vitalia.cz: Proč si černý kašel cestu zpátky našel

Proč si černý kašel cestu zpátky našel

Ušetřete