Evropský soudní dvůr rozhodl, že prodej „použitého“ softwaru je naprosto legální

Kamil Pošvic 10. 7. 2012

Server bpn20.cz rozebírá zajímavé rozhodnutí Evropského soudního dvora ve sporu mezi společnostmi Oracle a UsedSoft. Soud v Něměcku sice vyhrál Oracle, ale společnost UsedSoft (zabývající se koupí a prodejem „použitého“ software) spor dotáhla až do Lucemburku, kde Evropský soudní dvůr rozhodl v její prospěch. Ten má v EU poslední slovo a jeho verdikty se musí řídit všechny evropské soudy.

Našli jste v článku chybu?
 • 10. 7. 2012 15:21

  bez přezdívky

  kdo by to byl rekl, ze v EU nekdy neco vznikne logickym usudkem. BRAVO!

 • 10. 7. 2012 15:30

  sarlej (neregistrovaný) 82.100.43.---

  Bohuzel nic neni cernobile a toto narizeni povede akorat tak ke zdrazeni programu a her.

 • 10. 7. 2012 15:46

  Tomas M (neregistrovaný) ---.100.broadband7.iol.cz

  coz bude kazdemu jedno, protoze si programy a hry koupi 'pouzite' za hubicku, nebo udelaji to co jindy (stahnou torrent)

 • 10. 7. 2012 16:33

  Lol Phirae (neregistrovaný) 2001:5c0:1502:----:----:----:----:----

  Nejedná se o žádné nové nařízení, ale pouze o výklad již dávno platná směrnice 2009/24/ES - viz čl. 4: "První prodej rozmnoženiny počítačového programu ve Společenství provedený nositelem práv nebo s jeho svolením je vyčerpáním práva na šíření [rozšiřování] této rozmnoženiny v rámci Společenství s výjimkou práva na kontrolu dalšího pronájmu počítačového programu nebo jeho rozmnoženin."

  Např. u nás také již nezanedbatelnou dobu upraveno v AZ, viz § 14: "Prvním prodejem nebo jiným prvním převodem vlastnického práva k originálu nebo k rozmnoženině díla v hmotné podobě, který byl uskutečněn autorem nebo s jeho souhlasem na území členského státu Evropských společenství nebo jiné smluvní strany Dohody o Evropském hospodářském prostoru, je ve vztahu k takovému originálu nebo rozmnoženině díla právo autora na rozšiřování pro území Evropských společenství a ostatních smluvních stran Dohody o Evropském hospodářském prostoru vyčerpáno; právo na pronájem díla a právo na půjčování díla zůstává nedotčeno.

  V Německu ostatně totéž stanoví § 69c UrhG: "Wird ein Vervielfältigun­gsstück eines Computerprogramms mit Zustimmung des Rechtsinhabers im Gebiet der Europäischen Union oder eines anderen Vertragsstaates des Abkommens über den Europäischen Wirtschaftsraum im Wege der Veräußerung in Verkehr gebracht, so erschöpft sich das Verbreitungsrecht in bezug auf dieses Vervielfältigun­gsstück mit Ausnahme des Vermietrechts;

  Celý problém spočíval v tom, že se Oracle odmítal smířit s tím, že jakýsi firma prodávala licence na jejich software, získané od jiných zákazníků Oraclu, kteří je nevyužili, a to s tím, že samotný program si mají stáhnout z webu Oraclu - viz odst. 24-26 ve zprávičce odkazovaného rozsudku. To Oracle považoval za nelegální s tím, že podle jejich EULA je licence nepřevoditelná a Oracle neprodává rozmnoženiny, ale pouze licence - viz odst. 43 rozsudku:

  Společnost Oracle tvrdí, že neprovádí prodej rozmnoženin svých počítačových programů dotčených v původním řízení. V tomto ohledu vysvětluje, že svým zákazníkům na své internetové stránce bezplatně zpřístupňuje rozmnoženinu dotčeného programu a že tito zákazníci mohou tuto rozmnoženinu stáhnout. Takto stažená rozmnoženina však může být těmito zákazníky užívána jen tehdy, když se společností Oracle uzavřeli uživatelskou licenční smlouvu. Takovou licencí je zákazníkům společnosti Oracle poskytnuto nevýlučné a nepřevoditelné užívací právo k dotčenému počítačovému programu na dobu neurčitou. Podle společnosti Oracle přitom ani bezplatné zpřístupnění rozmnoženiny, ani uzavření uživatelské licenční smlouvy nezahrnuje převod vlastnického práva k této rozmnoženině.

  Na což jim SDEU sdělil, že (stručně v bodech):

  - stažení rozmnoženiny počítačového programu a uzavření uživatelské licenční smlouvy ve vztahu k této rozmnoženině tvoří nedílný celek (odst. 44)
  - je nerozhodné, že rozmnoženina počítačového programu byla zákazníkovi zpřístupněna nositelem příslušného práva stažením z jeho internetové stránky nebo na takovém hmotném nosiči, jakým je CD-ROM nebo DVD (odst. 47)
  - při opačném výkladu by k obejití pravidla vyčerpání práva a ke zbavení tohoto pravidla jakéhokoli dosahu stačilo, aby dodavatelé danou smlouvu kvalifikovali jako „licenční“, a nikoli jako „kupní“ (odst. 49)
  - z čl. 4 odst. 2 směrnice 2009/24 nevyplývá, že by vyčerpání práva na rozšiřování rozmnoženin počítačových programů stanovené v tomto ustanovení bylo omezeno na rozmnoženiny počítačových programů, které jsou součástí takového hmotného nosiče, jako je CD-ROM nebo DVD (odst. 55)
  - vyčerpání práva na rozšiřování stanovené v čl. 4 odst. 2 směrnice 2009/24 se týká současně jak hmotných, tak nehmotných rozmnoženin počítačového programu, a tudíž i rozmnoženin počítačových programů, které byly při svém prvním prodeji staženy z internetu do počítače prvního nabyvatele. Použití zásady vyčerpání práva na rozšiřování pouze na rozmnoženiny počítačových programů prodávané na hmotném nosiči, by nositeli autorského práva umožnilo kontrolovat další prodej rozmnoženin, které byly staženy z internetu, a při každém dalším prodeji opětovně požadovat odměnu, i když získání přiměřené odměny již bylo uvedenému nositeli umožněno prvním prodejem dotčené rozmnoženiny. Takové omezení dalšího prodeje rozmnoženin počítačových programů stažených prostřednictvím internetu by překračovalo meze toho, co je nezbytné pro zachování zvláštního předmětu dotčeného duševního vlastnictví (odst. 59, 63)

  Suma sumárum, spor vůbec nebyl o tom, zda lze dále přeprodávat "použitý" software na hmotných nosičích - to je věc dávno daná a nesporná, jednalo se pouze o licence k SW staženému z internetu.

 • 11. 7. 2012 21:04

  mat (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Dlužno dodat, že jediné, co tento výrok soudu změní je znění smluv na licenční a pojede se dál.

 • 14. 7. 2012 9:44

  Lol Phirae (neregistrovaný) 2001:5c0:1502:----:----:----:----:----

  Ne, tudy opravdu cesta nevede - ostatně je to v tom rozsudku výslovně zmíněno. :-)

 • 10. 7. 2012 16:41

  Lol Phirae (neregistrovaný) 2001:5c0:1502:----:----:----:----:----

  Dvůr je soudní, až sekundárně také občas soudný. A jmenuje se již nějakou dobu Soudní dvůr Evropské unie, nikoliv ESD (ECJ).

 • 10. 7. 2012 21:26

  ppp (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

  Ještě, že jsem to četl až teď, koukám...
  Trochu mi to připomnělo Soudné sestry z Úžasné Zeměplochy.
  Jinak ale ten nový název soudu je sice možná o fous přesnější, ale jinak ošklivější a blbější.

 • 10. 7. 2012 18:51

  r23 (neregistrovaný) 173.170.125.---

  Od kdy máme precedentní systém ? Né že bych byl proti, ale zarazilo mě to.

 • 10. 7. 2012 22:21

  j (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  V ramci Eu je tento soud nadrizen vsem soudum clenskych statu - jeho rozhodnuti ma stejnou vahu jako rozhodnuti ustavniho nebo nejvyssiho soudu => pro ostatni soudy je zavazne.

 • 10. 7. 2012 22:25

  j (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Respektive, upresnim - v tomto pripade neslo o rozhodnuti soudu jako takove, ale pouze o vyjadreni se k tzv "predbezne otazce". To v principu znamena, ze soud rek, ze pokud by doslo na to, ze by se nejaky spor ohledne teto veci dostal az k nemu, tak by rozhodl prave a presne takto => pokud by soudy nizsich instaci rozhodli jinak, tak by nejen jejich rozhodnuti zrusil, ale zaroven by (prakticky se 100% jistotou) dotcenym subjektum priznal i pravo na odskodne, z duvodu poruseni jejich prav - a to by zacaloval ze sve kasy stat, ve kterem by soudy rozhodli opacne.

 • 10. 7. 2012 23:30

  Sten (neregistrovaný) ---.dynamic.ngi.it

  Mezinárodní právo je běžně precedenční.

 • 16. 7. 2012 11:36

  Izak (neregistrovaný) 193.179.215.---

  Odjakziva !
  V CR jsou rozsudky ustavniho soudu precedentni, stejne jako nejvyssiho spravniho soudu pro uredniky.

  Dale se muze, poukazovat na rozsudky vyssi instance ve stejne veci s tim, ze by soudy mely rozhodovat konsistentne, hlavne zduvodneni je dost zavazne, ale zde je to spise na dobrovolnosti, na rozdil od Ust.S n NSS, kde je precedent dan nasi legislativou

 • 27. 6. 2014 22:12

  bez přezdívky

  Jak je to s OEM?
  Tady: http://www.vyhodny-software.cz/pro-media/rozhodnuti-esd/
  Tvrdí toto:
  I pokud licenční smlouva prodej (převod) softwaru výslovně zakazuje, nositel dotyčného práva již nemůže dalšímu prodeji bránit. Licenční smlouva nestojí nad Evropským právem a body, které jsou s ním v rozporu, jsou neplatné (platí zejména pro tzv. "OEM software").

DigiZone.cz: RRTV: frekvence pro Country Radio

RRTV: frekvence pro Country Radio

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Lupa.cz: Jak udělat formulář, aby ho vyplnil i negramotný?

Jak udělat formulář, aby ho vyplnil i negramotný?

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Root.cz: Podívejte se na shořelé Samsung Note 7

Podívejte se na shořelé Samsung Note 7

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

Vitalia.cz: Běháte a nehubnete? 6 častých chyb

Běháte a nehubnete? 6 častých chyb

Vitalia.cz: Tohle všechno se dá usušit

Tohle všechno se dá usušit

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

DigiZone.cz: Budoucnost TV vysílání ve Visegrádu

Budoucnost TV vysílání ve Visegrádu

Podnikatel.cz: Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Vitalia.cz: Nová vakcína proti chřipce se aplikuje nosem

Nová vakcína proti chřipce se aplikuje nosem