Cartes du Ciel aneb SkyChart

Petr Krčmář 20. 7. 2006

V dnešním článku o astronomii a především o souvisejícím software pro Linux si představíme jeden z nejlépe hodnocených programů, který byl dříve k dispozici jen pro MS Windows. Naštěstí se jeho autoři po letech vývoje rozhodli vytvořit také linuxový port. Na něj se dnes podrobně podíváme.

Na úvod vysvětlím samotný název programu. Cartes du Ciel a SkyChart znamená naprosto totéž a do češtiny to můžeme přeložit jako hvězdné katalogy. Dále v článku budeme používat zkratku CDC.

Program jako takový je profesionálními astronomy považován za jeden z nejlepších astro softů vůbec. O to příjemnější je, že je k dispozici pod licencí GNU GPL.

Možná vás překvapí, že takto vychvalovaný program nebude potřebovat ani gigabajty ani gigahertzy. Bohatě mu postačí Pentium na 166 MHz, 32 MB RAM a 10 až 130 MB prostoru na disku.

Stahujeme a instalujeme

Nejjistější je navšívit domovské stránky a namířit si to do stahovací sekce. Tam narazíme na rozcestník, který nám nabízí stažení verze pro MS Windows, Linux, zdrojových kódů, datových souborů a dalších součástí.

Pokud zvolíme Linux, dostaneme se do další sekce, kde už se můžeme vrhnout na stahování. Existují tři varianty balíčků, které můžeme získat. Jste-li uživateli distribuce, která používá balíky RPM, stáhněte si všechny nabízené a nainstalujte. V případě, že používáte Debian, stačí do /etc/apt/sources.list přidat řádek

deb  http://osdn.dl.sourceforge.net/sourceforge/ skychart/

A pak už jen podle návodu nainstalujete potřebné knihovny:

apt-get install llibgtk1.2 libgdk-pixbuf2 ibjpeg62 libsqlite3-0

a nakonec i samotný program:

apt-get install skychart

Po třetí možnosti sáhnou všichni ostatní uživatelé nebo ti, kteří nechtějí či nemohou program nainstalovat do systému, ale mají přístup jen do svého domácího adresáře. Pro ně je určen tarball, který stačí rozbalit kdekoliv na disku. Obsahuje staticky kompilovanou binárku a základní data potřebná k běhu programu. Má něco přes 7 MB.

Po jejím rozbalení stačí zkopírovat dvě knihovny ( *.so) třeba do /usr/lib a spustit ./skychart. Program bez problémů naskočí.

První start

Spuštění je přímo bleskové a po krátkém zobrazení splash obrázku na vás už vyskočí samotné okno programu. Před jeho použitím je potřeba nastavit některé údaje jako například polohu na Zemi, časová pásma a podobně. Určitě proto navštivte menu Setup → Configuration.

CDC1

Nastavit je toho možno skutečně hodně, od konfigurace polohy přes nastavení zobrazení až po způsob zobrazení planet sluneční soustavy. Rozhodně doporučuji nastavení projít a upravit dle vlastních potřeb.

Co program nabízí

Jeho hlavním úkolem je samozřejmě zobrazení planet, hvězd, mlhovin, galaxií a dalších objektů. CDC je určen především pro přípravu hvězdných map pro praktická pozorování. Díky ohromnému množství parametrů, které můžete měnit, je možné připravit velmi přesné obrázky s konkrétními informacemi, popisky a způsoby zobrazení, které potřebujete.

CDC2

Kromě toho je možno program použít také k řízení nastavení dalekohledů. Podporována jsou rozhraní Encoder, Meade a ASCOM.

Ovládání

Většinu funkcí je možno ovládat jak pomocí myši, tak i klávesovými zkratkami. Základní otáčení zorného pole můžete provádět tak, že podržíte shift a pak s pomocí levého myšítka táhnete. Během změny nejsou vykreslovány některé informace jako jsou popisky, menší objekty, spojnice mezi souhvězdími a další. Důvodem je pochopitelně snaha ušetřit výkon procesoru a zvýšit plynulost pohybu. Jakmile je pohyb zastaven, vše se okamžitě dokreslí.

Foťák

Letní fotosoutěž o ceny

Čas dovolených, prázdnin a digitálních foťáků je tady. Připravili jsme pro vás na prázdniny velkou fotosoutěž o zajímavé ceny. Máte šanci vyhrát PDA s operačním systémem Palm OS, set-top-box pro příjem digitální televize a další skvělé ceny! Pošlete nám své fotky a vyhrajte.

Prostým kliknutím na objekt zobrazíte jeho název a také informace o jeho poloze vzhledem k předchozímu objektu, který jste takto označili. Pomocí levého tlačítka můžete označit výřez obrazovky, který se po dalším kliknutí zvětší na celou obrazovku.

CDC3

Velmi podobně můžete pro práci se zobrazením použít klávesnici. Kurzorové šipky rotují pohled, + a – zoomuje. Možností ovládání z klávesnice jsou pochopitelně mnohem širší a kvůli rychlosti se vyplatí některé z nich zapamatovat. Některé si proto uvedeme:

a ukáže celou oblohu, c umožní vybrat katalog, f vyhledává objekty, z zobrazí zenit, t umožní nakonfigurovat čas

Na nástrojových lištách pak můžete naklikat řadu dalších možnosti jako je způsob zobrazení některých objektů, množství vykreslovaných hvězd, pozorovací úhel a další.

Velmi příjemná je podpora nočního režimu, který se ukrývá pod ikonkou červené žárovičky. Při něm jsou všechny barvy přepnuty do červené, a to včetně ovládacích panelů programu. Pokud si nechcete mapy tisknout a raději byste využili při pozorování notebook, nic vám v tom nebrání. Po přepnutí do nočního režimu vás nebude program tolik oslňovat.

CDC4

Další zdroje

Pokud se vám nebude líbit katalog, který je součástí základního instalačního balíčku, můžete opět navštívit domovské stránky a stáhnout si další balíky obsahující informace z mnoha různých zdrojů.

Velmi dobrým zdrojem informací a datových souborů jsou také české stránky věnované tomuto programu. Určitě je nezapomeňte navštívit na adrese www.ap-i.net/~cz/. Najdete tam kompletní českou dokumentaci, katalogy, rejstříky, zásuvné moduly a další doplňky. Všechno si připravte a pak vyrazte pozorovat. Počasí nám letos přeje.

Mimochodem, když už jsme u pozorování, nezapomeňte, že už by měly být vidět letošní Perseidy.

Anketa

Těšíte se na Perseidy?

Ohodnoťte jako ve škole:

Průměrná známka 2,96

Našli jste v článku chybu?
Zasílat nově přidané příspěvky e-mailem
120na80.cz: V zákulisí farmafirmy: růžový, ale i bílý Ibalgin

V zákulisí farmafirmy: růžový, ale i bílý Ibalgin

Lupa.cz: Pokud chcete být špičkový programátor…

Pokud chcete být špičkový programátor…

Lupa.cz: Miliony mladých lidí utíkají z Facebooku. Kam?

Miliony mladých lidí utíkají z Facebooku. Kam?

Měšec.cz: Co zanést do účtárny abyste měli nižší daň?

Co zanést do účtárny abyste měli nižší daň?

Vitalia.cz: Vývar s knedlíčky: kupujte „mladá“ játra

Vývar s knedlíčky: kupujte „mladá“ játra

Lupa.cz: Jak hackovat banky? Útočníci mají nový trik

Jak hackovat banky? Útočníci mají nový trik

Vitalia.cz: Incest: Tabu nad jiné

Incest: Tabu nad jiné

Podnikatel.cz: Podal přiznání, má přeplatek. Nevrátí mu ho

Podal přiznání, má přeplatek. Nevrátí mu ho

Podnikatel.cz: Nové lejstro k doložení životního pojištění

Nové lejstro k doložení životního pojištění

Podnikatel.cz: Hlasovat o EET se bude 10. února

Hlasovat o EET se bude 10. února

Podnikatel.cz: Sick day ve hře. Ale s přísnými pravidly

Sick day ve hře. Ale s přísnými pravidly

Vitalia.cz: Černá ředkev: silné přírodní antibiotikum

Černá ředkev: silné přírodní antibiotikum

Podnikatel.cz: Babiš chce snížit DPH u piva o 10 %

Babiš chce snížit DPH u piva o 10 %

Měšec.cz: Braňte se zdražování elektřiny. Pošlete úřadu svůj názor

Braňte se zdražování elektřiny. Pošlete úřadu svůj názor

Měšec.cz: Katalogoví šmejdi. Oberou vás o 30 tisíc a legálně.

Katalogoví šmejdi. Oberou vás o 30 tisíc a legálně.

Vitalia.cz: Jak posílit ledviny? Škodí jim strava i stres

Jak posílit ledviny? Škodí jim strava i stres

Měšec.cz: Vše o dani z nemovitých věcí

Vše o dani z nemovitých věcí

Vitalia.cz: Proč si černý kašel cestu zpátky našel

Proč si černý kašel cestu zpátky našel

Lupa.cz: Stream koupil Červeného trpaslíka a další seriály

Stream koupil Červeného trpaslíka a další seriály

Lupa.cz: Osmý plán na stavbu rychlých sítí je nedodělek

Osmý plán na stavbu rychlých sítí je nedodělek

Ušetřete