Europa Universalis IV: dobyjte svět s indiány

Jakub Zelenka 23. 8. 2013

Vývojáři z firmy Paradox netvoří historické strategie, ale spíš simulátory. Jen těžko jinde najdete tak pečlivé a detailní vtisknutí dějin do počítačových her. Jejich nejnovějším počinem je Europa Universalis IV. Tato značka se na herním trhu pohybuje už od roku 2000 a s každým dílem je vyzrálejší.

Nedávno jsme na Rootu recenzovali Crusader Kings II. Ten se může začínajícím stratégům jevit poněkud nepřehledný, protože politika v dobách raného středověku fungovala malinko jinak. Europa Universalis IV je pro začátečníka rozhodně přístupnější. U výukového scénáře nebudete trávit tolik času a hned jak pochopíte základní principy hry, můžete se vrhnout na budování svého impéria. Pro fanoušky Crusader Kings II navíc autoři připravili jednu třešničku v podobě konvertování uložené hry do Europa Universalis IV. Můžete tak nekompromisně změnit historii světa a třeba některé velké národy úplně vymazat z mapy.

Europa Universalis IV - obrázky ze hry.

Obchod hýbe světem

Jelikož se Europa Universalis IV odehrává v dobách objevování Nového světa, velký důraz bude kladen na obchod. Toho si užijí především přímořské státy, ale i ty ve vnitrozemí mohou posílat obchodní výpravy, jen to tolik nenese jako dobrodružné expedice do exotické Indie a Číny. Obchod nelze ve hře ignorovat. Je to prestižní záležitost a týká se i takových indiánů v Americe.

Autoři připravili několik scénářů, včetně třicetileté války. Tam se můžete pokusit zvrátit české dějiny a udělat z nás protestanskou zemi. Upřímně, není to nic lehkého. Hned v prvních měsících kampaně vtrhne do Čech obrovská armáda a převálcuje téměř všechny vaše jednotky. Možná ale budete mít větší štěstí.

Europa Universalis IV - obrázky ze hry.

Hrajte za koho chcete, musí jen existovat

Nejednalo by se ale o tak úchvatnou strategii, kdybyste nemohli vybočit z připravených scénářů. Proč neprožít třeba třicetiletou válku jako Mayové nebo Japonci? Budete řešit jiné problémy, budovat vlastní dějiny a čelit regionálním problémům. Hra za chudý indiánský kmen může být stejně poutavá jako za mocnou Anglii. Americké kolonie nikdy nemusí vzniknout a Aztékové mohou ovládnout svět. Záleží jen na vašem umu a někdy i notné dávce štěstí.

Management vašeho státu může někomu připadat lehce ostrouhaný. V nastavení ekonomiky si vystačíte s několika měnitelnými atributy. Ovšem, i postavení jedné budovy může do státní pokladny přinést značné množství zlaťáků. I když se na první pohled v Europa Universalis IV něco jeví jako nepodstatné a nebo statické, má to v jádru pomalu vliv na celý svět. I odvolání nějaké, na první pohled nedůležité, osoby může dostat vaši zem do recese, a takových příkladů je hodně.

Europa Universalis IV - obrázky ze hry.

Válka je jen pokračováním diplomacie

Svět se nedá dobýt jen obchodem, ale i ohněm a olovem. Bitev se přímo neúčastníte, posíláte převážně jednotky do určitých lokalit a pak sledujete, jak se jim při střetu daří. Vše prostřednictvím tabulek. Vašemu pluku lze vybrat velitele, musíte ho zásobovat a nezanedbat ani technologický vývoj. Pokud jsou na vašem území nepokoje, část vašich sil to oslabí. Stejně tak nelze ignorovat demografický vývoj vaší říše. Může se stát, že nebudete mít k dispozici lidskou sílu. Zlaťáky totiž nejsou vše.

Dalším podstatným prvkem je diplomacie a náboženství. Křesťané si s muslimy moc tykat nebudou, stejně tak protestanti s katolíky. To se přímo odráží na vašem vyjednávání a tvoření koalic. Na druhou stranu, dobrý obchod akceptují všichni, stejně jako peněžní dary. Abyste však ovládli svět, musíte všechny prvky hry kombinovat a ani v jednom nezaostávat.

Europa Universalis IV - obrázky ze hry.

Praktická audiovizuální stránka

Audiovizuální stránka je praktická. Naše planeta je detailně převedena do herní podoby. Hory a důležité přírodní úkazy jsou přesně tam, kde mají být. Díky přehlednému uživatelskému rozhraní a množství filtrů se snadno orientujete po celé mapě. Do všeho hraje perfektní hudba a zvuková upozornění dají jasně najevo, zda se děje něco důležitého. Jen je místy problém s lehkým sekáním. Grafiku moc stáhnout nemůžete a hra je náročná především na procesor a RAM. Přeci jen, probíhá celá řada výpočtů, a to ještě v reálném čase. Grafickou kartu na Europa Universalis IV rozhodě neodvaříte.

Europa Universalis IV - obrázky ze hry.

Závěr a konečné hodnocení

Europa Universalis IV není pro každého. Je to hardcore strategie s přídavnou hodnotou pro milovníky historie. Chvilku trvá, než do ni proniknete, ale je mnohem přístupnější než Crusader Kings II. Jako mínus lze uvést obrovské množství času, které vám hra spálí. Herní doba jednoho scénáře se totiž pohybuje v řádech někdy až desítek hodin. Ani Řím se však nepostavil za den.

widgety

P. S.: Hru si je možné pořídit prostřednictvím digitální distribuce her Steam.

Výhody

  • Historické reálie

  • Herní mechanismy

  • Čechy

  • Nekonečná herní doba

  • Propojení s Crusader Kings II

Nevýhody

  • Pro nováčka náročné

  • Pomalé

  • Není pro všechny

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

DigiZone.cz: Česká televize otevírá další studio

Česká televize otevírá další studio

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

DigiZone.cz: Konference Radiokomunikace se blíží

Konference Radiokomunikace se blíží

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

DigiZone.cz: Světový pohár v přímém přenosu na ČT

Světový pohár v přímém přenosu na ČT

Lupa.cz: Hackeři mají data z půlmiliardy účtů Yahoo

Hackeři mají data z půlmiliardy účtů Yahoo

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

Vitalia.cz: Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Podnikatel.cz: Instalatér, malíř a elektrikář. "Vymřou"?

Instalatér, malíř a elektrikář. "Vymřou"?

DigiZone.cz: Wimbledon na Nova Sport až do 2019

Wimbledon na Nova Sport až do 2019

DigiZone.cz: Technisat připravuje trojici DAB

Technisat připravuje trojici DAB

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Lupa.cz: Cimrman má hry na YouTube i vlastní doodle

Cimrman má hry na YouTube i vlastní doodle

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn