Evropské softwarové patenty nám znovu hrozí

Petr Krčmář včera

O softwarových patentech jsme svého času slýchali pořád dokola, probíraly se i ve velkých médiích, konaly se kvůli nim protesty, až se je nakonec podařilo zažehnat. Čtyři a půl roku jsme o nich neslyšeli. Najednou je jejich hrozba zase aktuální. Podaří se je zastavit ještě jednou?

Softwarové patenty včera…

Hlavní vlna zájmu kolem softwarových patentů probíhala přibližně dva roky – od poloviny roku 2003 do léta roku 2005. Ačkoliv se vše táhlo už od devadesátých let, tyhle dva roky byly nejzajímavější, protože se během nich řešilo, zda a jak softwarové patenty v Evropě legalizovat.

To samozřejmě zvedalo velké vlny odporu, protože si lidé z IT oboru uvědomovali, že se jedná o velké nebezpečí. Konaly se proto protesty přímo v Bruselu, kterých se účastnili i čeští zástupci, psaly se petice, Richard Stallman objížděl Evropu a vyzýval lidi k protiakcím.

V červnu 2005 se pak ukázalo, že se nejednalo o zbytečnou aktivitu a patenty byly nakonec poměrně rychle smeteny ze stolu poměrem hlasů 14 proti 648. Celou historii evropských patentů si můžete zopakovat v souhrnném článku Patenty: Je konec?. Ten jsem tehdy uzavíral slovy: Musíme mít nebezpečí stále na paměti a musíme počítat s tím, že se o to dříve či později někdo pokusí znovu. Do té doby ale snad bude klid.

… a dnes

Před čtyřmi a půl lety malovaný čert zřejmě brzy ožije. To, že byly tehdy patenty zažehnány, ještě neznamená, že lobbisté a zastánci duševního vlastnictví celou věc vzdali. Pokusy prosadit patenty na evropské úrovni sice výrazně ustoupily do pozadí, ale určitě nezanikly zcela.

Nyní se zastáncům patentů naskytla nová příležitost: Před Evropský parlament se totiž dostal návrh na takzvaný Evropský komunitní patent (Community patent), což je mechanismus, který má za úkol zjednodušit patentování technologií napříč Evropskou unií. V něm se mimo jiné píše:

Cílem Komunitního patentu je dát vynálezcům možnost získat jediný patent, který by byl platný v celé Evropské unii. Výhodou tohoto systému bude snížení poplatků za zřízení patentů, zjednodušení ochrany vynálezců napříč celou EU a zjednodušení a centralizace vedení sporů.

Z hlediska zadavatelů patentů se tedy jedná o výrazné zjednodušení. Doposud existovaly dva různé systémy – jeden centrální evropský a pak další vždy na národní úrovni jednotlivých států. Jednotlivé systémy jsou ale více méně sjednocené díky Evropské patentní konvenci (takzvaná Mnichovská konvence) z roku 1973. Tato dohoda vytváří jednotný právní rámec pro evropské patenty.

Nad tímto jednotným prostorem se nyní Evropská unie snaží vytvořit jednotný systém, který by pod sebe zahrnul naprosto všechny patenty a zjednodušil tak jejich zřízení i následnou správu.

Softwarový patent? Jako každý jiný

Z hlediska softwarových patentů se ovšem jedná o nezanedbatelné nebezpečí – Komunitní patenty totiž stírají hranici mezi softwarovým a jiným patentem. Díky výše zmíněným historickým událostem mají softwarové patenty jistou speciální pozici. Ta by ovšem byla přijetím nového systému zcela zrušena a platilo by pravidlo „patent jako patent“. Tím by se de facto legalizovaly softwarové patenty.

Organizace Foundation for a Free Information Infrastructure, která hraje už mnoho let důležitou roli ve vyvíjení centrálního tlaku proti přijetí softwarových patentů, spustila petici proti evropským patentům. Skrze ni chce upozornit příslušné orgány na nebezpečí, které ze softwarových patentů plyne:

Naše petice sjednocuje hlasy Evropanů, evropských sdružení a společností a obrací se na evropské politiky s požadavkem zastavení softwarových patentů a vyjasnění příslušného právního rámce.

Systém patentů je zneužíván k potlačení hospodářské soutěže za cenu zbrzdění inovací, z čehož ekonomicky těží jen hrstka největších společností. Prostředí trhu se softwarem je zdravější bez uplatňování patentů na software, neboť zdravá konkurence nutí účastníky trhu k inovacím.

Petice (a FFII) se tedy znovu snaží oslovit zákonodárce:

  • aby prosadili vyjasnění předmětného patentového zákona ve smyslu zákazu softwarových patentů na národní úrovni
  • aby zneplatnili všechny udělené patenty, které je možné porušit s pomocí software spuštěného na programovatelném přístroji
  • aby usilovali o propagaci těchto pravidel na evropskou úroveň, včetně European Patent Convention.

K dispozici je také stránka, která obsahuje sbírku mnoha dokumentů, které dokládají nebezpečí aktuálního patentového systému. Ta by se po přijetí nového systému dotkla i všech uživatelů počítačů, především těch, kteří užívají a vyvíjejí open-source software.

Důležité otázky tedy znějí: Jsou softwarové patenty opět na scéně? Podaří se znovu stejně intenzivně upozornit na jejich nevýhody? Budou evropští zákonodárci stejně moudří jako před čtyřmi a půl lety? Nebo vyhrají lobbisté, kteří potichu nechají nový zákon proklouznout?

Ohodnoťte jako ve škole:

Průměrná známka 2,64

Našli jste v článku chybu?
Zasílat nově přidané příspěvky e-mailem
Měšec.cz: Změny a novinky roku 2016 v kostce

Změny a novinky roku 2016 v kostce

Podnikatel.cz: Jste pojištěnec VZP? Stahujte u nás přehled

Jste pojištěnec VZP? Stahujte u nás přehled

Lupa.cz: Pokud chcete být špičkový programátor…

Pokud chcete být špičkový programátor…

Vitalia.cz: Fuck you, rakovino

Fuck you, rakovino

Podnikatel.cz: Daň z příjmů: online formulář

Daň z příjmů: online formulář

Měšec.cz: Vše o dani z nemovitých věcí

Vše o dani z nemovitých věcí

Podnikatel.cz: Není jim to, tak to vrátí. Víme, jak na ně

Není jim to, tak to vrátí. Víme, jak na ně

Lupa.cz: Jak hackovat banky? Útočníci mají nový trik

Jak hackovat banky? Útočníci mají nový trik

Root.cz: Tails: superbezpečný systém nejen pro Snowdena

Tails: superbezpečný systém nejen pro Snowdena

Lupa.cz: Google navádí, jak krást fotky, stěžuje si ČTK

Google navádí, jak krást fotky, stěžuje si ČTK

Root.cz: Orange Pi Plus: malý počítač s Wi-Fi a SATA

Orange Pi Plus: malý počítač s Wi-Fi a SATA

120na80.cz: Domácí homeopatická lékárnička

Domácí homeopatická lékárnička

Podnikatel.cz: Nové lejstro k doložení životního pojištění

Nové lejstro k doložení životního pojištění

Lupa.cz: Vlhký sen vnitra se splnil: vznikl státní podnik pro IT

Vlhký sen vnitra se splnil: vznikl státní podnik pro IT

Vitalia.cz: Pro otrlé: 42 obrázků, které budou na cigaretách

Pro otrlé: 42 obrázků, které budou na cigaretách

Lupa.cz: Stream koupil Červeného trpaslíka a další seriály

Stream koupil Červeného trpaslíka a další seriály

Podnikatel.cz: Legální fotka za cenu kávy. Na to máte, ne?

Legální fotka za cenu kávy. Na to máte, ne?

Vitalia.cz: Černá ředkev: silné přírodní antibiotikum

Černá ředkev: silné přírodní antibiotikum

Vitalia.cz: Proč si černý kašel cestu zpátky našel

Proč si černý kašel cestu zpátky našel

Vitalia.cz: Incest: Tabu nad jiné

Incest: Tabu nad jiné

Ušetřete