Mark Shuttleworth už nebude ředitelem společnosti Canonical (Ubuntu)

Petr Krčmář 21. 12. 2009

Na konci minulého týdne oznámil Mark Shuttleworth, ředitel společnosti Canonical vyvíjející populární linuxovou distribuci Ubuntu, že po šesti letech opustí ředitelské křeslo firmy. Co ho k tomu vedlo? Co bude Mark Shuttleworth dělat dál a kdo se chystá usednout na jeho místo? Jaký dopad to bude mít na firmu?

Ve čtvrtek 17. prosince Mark Shuttleworth oznámil, že opustí své dosavadní ředitelské křeslo ve své společnosti Canonical. To zastával od března roku 2004, tedy od založení firmy. K odstoupení zřejmě dojde na konci února 2010. Od března se zaměřím na design produktů, partnery a zákazníky. To jsou oblasti, které mě nejvíce zajímají a ve kterých mohu nejlépe ovlivnit náš dopad na open source a technologický trh, píše Shuttleworth ve svém blogu.

Na jeho místo by měla usednout Jane Silber, která je ve firmě od roku 2004 a dnes zastává funkci technické ředitelky (COO). Její hlavní úlohou bylo uskutečňování strategických vizí Shuttlewortha jako nejvyššího ředitele společnosti. Na novém místě se Jane Silber zaměří na celkovou koncepci a strategii společnosti a Mark Shuttleworth nabídne důležitou strategickou podporu vývoje.

Mark Shuttleworth

Podle oficiálního vyjádření obou ředitelů by to nijak nemělo změnit celkovou koncepci firmy. Nezmění to směrování firmy. Jane a já (Shuttleworth) jsme spolupracovali posledních pět let a přestože jako nová ředitelka bude mít pravomoc dělat odlišná rozhodnutí, v celkové strategii a koncepci jsme za jedno.

Mark Shuttleworth potvrdil, že rozhodně nehodlá ze společnosti Canonical odejít a chce se i nadále Ubuntu věnovat. Zůstane také vedoucím dalších aktivit jako Ubuntu Community Council a Ubuntu Technical Board. Nechce už ale řešit obchodní záležitosti firmy a raději se chce věnovat technologiím a velkým enterprise zákazníkům. Nadchl jsem se pro design a kvalitu, takže chci trávit více času řešením procesů, které nám umožní vytvořit lepší a kvalitnější produkty.

Shuttleworth se chce přímo zapojit do vývoje Ubuntu a chce systém posunout dále. Zaměřím se na produktový design a vývoj. Chci aby Ubuntu uspělo jako otevřená a univerzální platforma na netboocích, noteboocích, desktopu, serverech, embedded zařízeních a v dalších oblastech. Je to velký závazek a já se mu budu moci díky Jane věnovat.

Kromě Ubuntu se chce Mark věnovat také relativně nové aktivitě Canonicalu – cloudům. Služby tohoto typu začala firma nabízet v červnu letošního roku. Budu se věnovat velkým zákazníkům především v Asii. Budu také úzce spolupracovat se zákazníky našich nových cloud řešení.

Podle Jane Silber změna také vyjasní role ve firmě. Dojde k jasnému oddělení rolí ředitele Canonicalu a vedoucího Ubuntu komunity. Budou to dva různí lidé, což by mělo pomoci urychlit dosažení jejich individuálních cí­lů.

Mark Shuttleworth

Shuttleworth při této příležitosti zmínil také některé informace týkající se příjmů společnosti. Podle něj existují tři hlavní oblasti, které přinášejí firmě peníze: prodej linuxových netbooků a PC, podpora koncových a firemních uživatelů. Podle jeho slov rostou příjmy velmi dobře a daří se také novým oblastem podnikání – nabídce linuxových serverů či zmíněným cloudům a službám okolo nich. Podle slov současného ředitele firma stále ještě nevydělává, ale je na dobré cestě. Sám Shuttleworth je s provozem společnosti spokojený. V současné době v Canonicalu pracuje více než 300 lidí.

Anketa

Změní se podle vás něco? Co konkrétně?

Pochopitelně se okamžitě po oznámení objevily spekulace o pozadí této významné změny a především o jejím načasování. Jedná se skutečně o osobní rozhodnutí Marka Shuttlewortha, kterého už nebaví role businessmana nebo jde o část širšího plánu na snížení nákladů nevýdělečné firmy? Oba ředitelé se snaží tyto otázky bagatelizovat. Shuttleworth naznačil, že nejde o redukci nákladů, ale nová ředitelka se pravděpodobně zaměří na lepší finanční výsledky firmy. Zatím se ale zdá, že to nebude znamenat velké zásahy do fungování firmy jako celku.

(Obrázky pocházejí z Wikimedia Commons a jsou k dispozici pod licencí CC by-sa 3.0. Autory jsou Paul Sladen a Tristan Nitot.)

Vitalia.cz: Děti jsou sportem opotřebované

Děti jsou sportem opotřebované

Lupa.cz: Jak EET vidí ajťák aneb Drahá vražda UX

Jak EET vidí ajťák aneb Drahá vražda UX

Vitalia.cz: Proč v Penamu nesypou koblihu moučkovým cukrem

Proč v Penamu nesypou koblihu moučkovým cukrem

Podnikatel.cz: Eshopy s dopravou zdarma. Zválcují ostatní?

Eshopy s dopravou zdarma. Zválcují ostatní?

120na80.cz: Vyzrajte na návaly a pocení v přechodu

Vyzrajte na návaly a pocení v přechodu

Vitalia.cz: Martin Kasa o byznysu s léky

Martin Kasa o byznysu s léky

Lupa.cz: Válka e-shopů. Alza končí s Heurekou

Válka e-shopů. Alza končí s Heurekou

DigiZone.cz: UPC umí televizi sedm dní nazpět

UPC umí televizi sedm dní nazpět

Podnikatel.cz: Alza radí e-shopům, jak opustit Heureku

Alza radí e-shopům, jak opustit Heureku

Vitalia.cz: Muži kouří 24 cigaret denně, ženy o dost míň

Muži kouří 24 cigaret denně, ženy o dost míň

Vitalia.cz: Syndrom PC vidění: stačí dvě hodiny denně

Syndrom PC vidění: stačí dvě hodiny denně

Lupa.cz: Zaplatíme ti, když ti seženeme práci

Zaplatíme ti, když ti seženeme práci

DigiZone.cz: Konec geoblokace online médií?

Konec geoblokace online médií?

Lupa.cz: Kam si doma dáte internet věcí? Na polici?

Kam si doma dáte internet věcí? Na polici?

Vitalia.cz: Sója a rakovina

Sója a rakovina

Vitalia.cz: Dnešní patolog o mrtvolu téměř nezavadí

Dnešní patolog o mrtvolu téměř nezavadí

120na80.cz: Zjistěte, zda je vaše klíště infikované

Zjistěte, zda je vaše klíště infikované

Vitalia.cz: Ministerstvo: tyto příbory jsou nebezpečné

Ministerstvo: tyto příbory jsou nebezpečné

Root.cz: Zákon o hazardu je v rozporu s ústavou

Zákon o hazardu je v rozporu s ústavou

Vitalia.cz: Proč máme prasklý chléb nejraději?

Proč máme prasklý chléb nejraději?