Mozilla má ve Firefoxu velké plány – neúspěšné funkce umírají a nové přicházejí

Michal Stanke 2. 3. 2016

Prohlížeč Firefox neslaví už takové úspěchy jako v dobách, kdy ukrajoval podíl dominantnímu Internet Exploreru. Pořád častěji se tak ozývá název iniciativy „Great or Dead“. Co to znamená?

Vývojáři Firefoxu hodnotí jednotlivé funkce podle jejich přínosu pro uživatele i náročnosti na jejich údržbu a vývoj – pokud hodnocení dopadne špatně, půjde funkce z Firefoxu pryč. První velkou obětí budou už v příští verzi skupiny panelů, které Firefoxu ulehčí o cca 24 000 řádků. Stejně tak Mozilla ukončila vývoj Shumway – modulu pro přehrávání Flashe čistě pomocí webových technologiích, který se dostával do nočních sestavení. Jako výzkumný projekt nebyl jeho vývoj dostatečně rychlý, a plány na úplné odstavení Flashe jsou rychlejší.

Experimenty s novinkami

Aby Firefox opět zaujal, přinese do něj Mozilla naopak něco nového. Služba Firefox Sync umí synchronizovat záložky, hesla, historii… ale třeba i otevřené panely, které dostanou v rozhraní větší prostor. Nejprve to bude tlačítko a potom i celý postranní panel.

Pro testování začala Mozilla větší mírou využívat Firefox Beta. Chcete-li občas vyzkoušet nějaký experiment, můžete si jej stáhnout a nainstalovat. A na co můžete v betaverzi narazit? Z uplynulých experimentů je to třeba sjednocení vyhledávacího pole s adresním řádkem, který v experimentu přidává možnost volby vyhledávacího modulu. Jde o poslední krok sjednocení vyhledávacích polí ve Firefoxu, po vyhledávání na výchozí domovské stránce a stránce nového panelu.

Ještě zajímavější experimenty ale probíhají pod pokličkou, a to jsou testy už dlouho očekávané multiprocesové architektury Electrolysis (e10s), o které mluvil Martin Stránský v listopadu na OpenAltu. Do dvou experimentů bylo zapojena nejdříve polovina a poté úplně všichni uživatelé betaverze s cílem ověřit stabilitu a připravit se na povolení ve finálním vydání už v dubnu počínaje Firefoxem 46. Zatím pro uživatele bez doplňků a kteří nepoužívají žádné funkce pro přístupnost, např. čtečky apod. Podobné testy Mozilla připravuje i ve Firefoxu pro Android, jehož absolutní čísla sice rostou, ale růstu trhu jako takového ještě nestačí.

Ve fázi návrhů je nyní i úplně nová funkce nazývaná „Activity Stream“ – časovou osu obsahující přidané záložky, přečtené články nebo přímo vložená videa. Půjde tedy o úplně nový způsob zobrazení historie prohlížení, synchronizovaný pomocí služby Firefox Sync napříč všemi vašimi zařízeními. Součástí návrhu je i doplnění malé časové osy na stránku zobrazovou v nově otevřeném panelu a snažší sdílení na sociálních sítích i do dalších nainstalovaných programů v počítači.

V neposlední řadě vyšel úspěšně z hodnocení i účet Firefox Account. Ten používá pro přihlašování výše zmíněná služba Sync. Čerstvě jej podporuje i server s doplňky addons.mozilla.org. Během letošního roku jím chce Mozilla nahradit ukončený systém Persona a dále jej integrovat do všech svých služeb.

Firefox na mobilních platformách

Mozilla oficiálně potvrdila ukončení vývoje systému Firefox OS pro chytré telefony a jeho pokračování pro chytré televizory a v experimentech zřejmě s Raspberry Pi a dalšími IoT zařízeními.

widgety

Vlastní operační systém není jediným želízkem Mozilly v mobilním průmyslu, delší dobu než Firefox OS je s námi prohlížeč Firefox pro Android. Ten mezi verzemi 46 a 48 přestane postupně podporovat Android 4.0.2 a starší, a naopak přidá Android 6.0 včetně zohlednění nového přidělování oprávnění. Dosud Firefox žádal při instalaci o všechna oprávnění, Android 6.0 mu ale umožní při instalaci nepožadovat oprávnění žádná a říci si o ně až ve chvíli, kdy je bude doopravdy potřebovat. I přes to vše zatím procentuální podíl Firefoxu pro Android neroste, spíše klesá, protože trh jako takový roste výrazně rychleji než mobilní Firefox samotný. I proto Mozilla využije upravený open source SDK Switchboard pro A/B testování a experimenty v betaverzích podobné těm v desktopové verzi.

Nejmladší bratříček z rodiny Firefoxu, Firefox pro iOS, 18. února oslavil vydání verze 2.0. V prvních verzích se Mozilla soustředila na základy implementace služby Sync nebo zobrazování otevřených panelů. Verze 2.0 jde trochu více do hloubky a přidává vlastního správce hesel, vyhledávání na stránkách, integraci do Spotlight a podporu 3D Touch – podržení prstu na ikoně Firefoxu otevírá možnost návštěvy poslední navštívené stránky nebo nového anonymního panelu. Příští verze 3.0 s novými funkcemi je očekávána na konec března (předběžně v týdnu od 21. března).

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Vitalia.cz: 5 pravidel proti infekci močových cest

5 pravidel proti infekci močových cest

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Root.cz: Hořící telefon Samsung Note 7 zapálil auto

Hořící telefon Samsung Note 7 zapálil auto

DigiZone.cz: Technisat připravuje trojici DAB

Technisat připravuje trojici DAB

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Podnikatel.cz: Rohlik.cz testoval roboty pro rozvážku

Rohlik.cz testoval roboty pro rozvážku

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

DigiZone.cz: Sat novinky: NASA Ultra HD (4K)

Sat novinky: NASA Ultra HD (4K)

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup