Otevřená kancelář a její práce s vektory

Svatopluk Vít 4. 1. 2009

V dnešním díle začátečnického seriálu bude řeč o práci s vektorovou grafikou, a to pomocí programu Draw z kancelářského balíku OpenOffice.org. I když je to jen jedna z mnoha částí tohoto známého kancelářského balíku, je překvapivě dobrá a pro běžnou kancelářskou grafiku obvykle naprosto postačující.

české verzi OpenOffice.org se výsledné soubory jmenují Kresba a mají příponu odg. Jde samozřejmě o součást standardního formátu Open Document Format. Po otevření nového dokumentu uvidíte svou pracovní plochu o velikosti strany A4 a také zmenšený náhled na tuto stránku. Základem pro práci s vektorovou grafikou je sada kreslících nástrojů. V OpenOffice.org Draw najdete čáry, úsečky ukončené šipkou, základní geometrické tvary (obdélníky a elipsy), křivky, spojnice a pak sadu základních tvarů, symbolů či šipek. K dispozici je samozřejmě i nástroj na psaní textu a práci s ním. Těmto základním stavebním prvkům říkáme objekt. Každý objekt pak má sadu několika základních parametrů jako je výplň, její barva, ohraničení a jeho barva, umístění a velikost či rotace.

Pro snadnější práci můžete více objektů sdružovat do tzv. skupin, kdy se všechny objekty ve skupině obsažené budou chovat jako jeden objekt. Hodí se to v případě, že chcete vytvořit nějaký složitější objekt, který se bude skládat z více tvarů. Všem objektům ve skupině pak můžete nastavovat stejné parametry, a to všem zároveň. Navíc máte stále možnost individuálního nastavení každé části skupiny. Pro lepší názornost si to můžete představit třeba na obrázku domu. Skládá se ze čtverce, což je vlastní dům, a z trojúhelníku, což je střecha. Pak můžete přidat okno (čtverec), dveře (obdélník) a komín (obdélník). Pokud budete chtít nastavit nějakou obrysovou linii, patrně ji nastavíte pro všechny objekty zároveň. Ale střecha bude červená, dům žlutý a okno modré. Přesně k těmto účelům se hodí skupiny. Když budete chtít svůj „dům“ na stránce posunout, je vhodné vytvořit skupinu 4 objektů. Půjde to snáze.

Další šikovnou vlastností (kterou však mají také jiné vektorové editory a nejenom ty) jsou vrstvy. Představte si to jako několik na sobě položených průhledných fólií. Váš výsledný obrázek pak budete kreslit na samostatné fólie neboli vrstvy. Na první nakreslíte celý dům, na druhou umístíte kótování a na třetí veškeré popisky. Vrstvy můžete zapínat či vypínat tj. zviditelňovat nebo zneviditelňovat. Tím můžete lépe spravovat to, co bude na obrázku vidět.

Méně obvyklá je práce s 3D objekty (krychle, koule atd.), protože je můžete nejenom kreslit, ale můžete jim nastavovat i odlesky světla – OpenOffice.org Draw umí přidat virtuální zdroj světla, vypadá to pak, jako by bylo světlo na jedné či druhé straně objektu. Samozřejmostí jsou různé nástroje, které umožňují zacházet s objekty. Vedle již zmiňovaných skupin je to například zarovnávání objektů (na stejnou linii, na nějakou vodící linii, na střed, vpravo či vlevo atd.), pokládání objektů na sebe (nejlépe je to možno vysvětlit jako vrstvy ve vrstvách tj. každá vrstva může mít ještě několik dalších podvrstev, jejichž množství se rovná počtu objektů ve vrstvě) či překlápění. Objekty je také možno slučovat (v podstatě je to trvalá skupina s tím, že přijdete o možnost individuálních nastavení jednotlivých částí skupiny), vytvářet jejich průnik (tj. dva vzájemně se překrývající objekty jsou upraveny tak, že je ponechán jen objekt ve tvaru jejich vzájemného průniku) či jejich rozdíl (výsledný objekt bude mít tvar všech objektů bez posledního označeného, a to včetně jeho průniku se všemi ostatními).

U vektorových editorů je v mnoha případech také velmi podstatné, jaké formáty obrázků do něj můžete dostat a v jakých formátech je můžete z programu uložit. Podstatné určitě je, jaké rastrové formáty OpenOffice.org Draw podporuje (bmp, gif, jpg, png, tif atd.), navíc však můžete otevřít i soubory ve vektorových formátech dxf a eps. Není to mnoho (zvláště zmíníme-li absenci formátu svg), nicméně s výstupem je to lepší, protože svg je podporováno na výstupu. Obvykle však není OpenOffice.org Draw používáno jako profesionální či poloprofesionální řešení na zpracování grafiky, a tak si se standardními implementovanými formáty poradíte celkem dobře. Jednou ze zajímavých možností je převod rastrového obrázku na vektorový. Není to však úplně nejlepší řešení a hodí se spíše na jednodušší obrázky (jako jsou perokresby atd.) a ideální je to na převod ručně malovaných jednobarevných náčrtků.

Pokud používáte standardní OpenOffice.org nebo verze ve vaší distribuce nepodporuje import svg formátu, stále ještě máte možnost ji do OpenOffice.org implementovat. Stačí doinstalovat doplněk, který najdete na OpenOffice.org Extensions. Jmenuje se SVG Import a dokáže importovat SVG grafiku do OpenOffice.org Draw. Není ovšem všemocný, některé soubory i tak do OpenOffice.org nedostanete.

Výhodou je, že vše lze uložit jako soubor PDF (což je obecná vlastnost OpenOffice.org) a máte tak jistotu, že vámi vytvořené tiskoviny, letáky či pozvánky budou vypadat (skoro) vždy stejně tak, jak jste zamýšleli. OpenOffice.org Draw však nemusí skončit jen u tvorby grafiky, své uplatnění najde i při tvorbě vývojových diagramů či organizačních schémat. K tomu můžete využít nástroje Spojnice. Tento nástroj nakreslí spojnici mezi několika objekty a při jejich přesunu se tato spojnice dynamicky mění (můžeme to popsat tak, jako kdybychom použili gumovou pásku). Není to ovšem nijak sofistikované řešení, existují jiné nástroje, které mají tyto nástroje přizpůsobené lépe (třeba program Dia).

OpenOffice.org Draw je zkrátka jen základním nástrojem pro tvorbu vektorové grafiky a musíte jej tak chápat. Nemá smysl se rozčilovat nad tím, proč není určitá funkce implementována. Je to vhodná aplikace pro začátečníky, kteří buď chtějí jen nástroj se snadnou obsluhou, která je nezatíží nějakými složitostmi. Zároveň jim však pomůže pochopit základy práce s vektorovou grafikou. Na druhou stranu je tu spousta uživatelů, kteří nemají ambice přecházet na pokročilejší aplikace a pro ně je OpenOffice.org Draw velmi vhodným nástrojem pro to docílit zajímavých efektů s minimem úsilí.

Ohodnoťte jako ve škole:

Průměrná známka 3,03

Našli jste v článku chybu?
Zasílat nově přidané názory e-mailem
Vitalia.cz: Kupujete český česnek? Je to trik

Kupujete český česnek? Je to trik

Podnikatel.cz: Dovolená? Za odpracované týdny, ne dny

Dovolená? Za odpracované týdny, ne dny

DigiZone.cz: O2TV zve na souboj Ledecké s Myslivcovou

O2TV zve na souboj Ledecké s Myslivcovou

Vitalia.cz: Vydával se za český, prozradila ho DNA

Vydával se za český, prozradila ho DNA

120na80.cz: Léčbu nataženého svalu lze urychlit

Léčbu nataženého svalu lze urychlit

Lupa.cz: Schváleno: Rockaway může převzít Heureku

Schváleno: Rockaway může převzít Heureku

Vitalia.cz: Utrhli jste kusadla? Nevadí

Utrhli jste kusadla? Nevadí

Vitalia.cz: Taky ji kupujete? Je šizená

Taky ji kupujete? Je šizená

Vitalia.cz: SÚKL: vakcíny jsou bezpečné a s autismem nesouvisí

SÚKL: vakcíny jsou bezpečné a s autismem nesouvisí

Vitalia.cz: Základem slepičí polévky bývaly pařáty. A dnes?

Základem slepičí polévky bývaly pařáty. A dnes?

Vitalia.cz: Falšované masné výrobky byly v Tescu i Lidlu

Falšované masné výrobky byly v Tescu i Lidlu

DigiZone.cz: Kolik lidí sleduje hokej na webu ČT?

Kolik lidí sleduje hokej na webu ČT?

Podnikatel.cz: Opět chtějí zvyšovat daně živnostníkům

Opět chtějí zvyšovat daně živnostníkům

Podnikatel.cz: Přechod z OSVČ na firmu? Totální šok!

Přechod z OSVČ na firmu? Totální šok!

DigiZone.cz: Šlágr TV dostala pokutu 100 000 Kč

Šlágr TV dostala pokutu 100 000 Kč

DigiZone.cz: Média vykazují dvojciferný růst příjmů

Média vykazují dvojciferný růst příjmů

120na80.cz: Objevila se první pylová zrna trav

Objevila se první pylová zrna trav

Podnikatel.cz: Nic to nestojí a budou vás za to milovat

Nic to nestojí a budou vás za to milovat

Lupa.cz: Je IoT bezpečnostní noční můra?

Je IoT bezpečnostní noční můra?

DigiZone.cz: V srpnu odstartuje nový kanál O2 TV Fotbal

V srpnu odstartuje nový kanál O2 TV Fotbal