Softwarová sklizeň (10. 3. 2010)

Petr Němec 10. 3. 2010

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes se podíváme, jak si automaticky rozdělit okna na ploše, jak odlehčit systému od twitter klienta, ukážeme si nástroj pro prohlížení komiksů a nakonec užitečný skript do nautilu. A ano, bez blbinky by to asi nebylo ono.

x-tile

Pokud na pracovní ploše pracujeme s více okny, je potřeba si dobře nastavit jejich velikost a rozmístění. Nabízí se možnost upravit velikost a umístění ručně, je to ovšem zdlouhavé. O základní rozdělení se postará Kwin/metacity, popřípadě může suplovat i compiz, pokud chceme ovšem alternativu s více možnostmi, jednou z nich je právě x-tile. Je napsán pomocí GTK a disponuje i appletem pro panel gnome, není ovšem nutností, dá se ovládat také z konzole. S možností ovládat x-tile z konzole roste jeho užitečnost, dají se tak nastavit klávesové zkratky. Příkazy jsou uvedeny na hlavní straně domovské stránky projektu. Program dokáže okna rozdělit do základních pozic pro 2–4 okna. Pozice rozdělení může být vertikální, horizontální, triangl a čtvrtinové rozdělení (quad). 

x-tile

http://open.vi­taminap.it/en/x_ti­le.htm, 1.3.2, GPL v2

tweet.IM

Tweet.IM není ani tak program jako spíš služba. Důvod, proč ho představuji, je ten, že jeden z programů zastoupí. Jistě všichni znají sociální síť twitter, předně se ovládá z prohlížeče. Pohodlnější než chodit pořád na twitter přímo je asi sledovat tweety přes nějakého klienta, kterých je spousta. S klientem ovšem bude náš systém zase o jednu aplikaci „buclatější“. Chytřejším řešením je posílání a přijímání tweetů  přes jakéhokoli IM klienta, který už využíváme. Možností je více, jednou z nich je právě služba tweet.IM, je přímo propojena s twitterem, stačí zadat svůj jabber účet (pokud nemáte, není těžké se zaregistrovat třeba na jabbim.cz). Tweety vám nyní budou chodit jako zprávy a pokud budete chtít obnovit svůj status, stačí napsat zprávu na onen jabber kontakt. Přes klienta lze provádět i pokročilejší správu twitteru jako jsou přímé zprávy apod. Více na domovské stránce.

https://www.twe­et.im/, – , –

Comix

Pokud máte rádi komiksy, může vám přijít vhod obrázkový prohlížeč Comix, ten je určen právě k prohlížení komiksů. Je napsán v Pythonu a používá pyGTK. Comix si poradí se ZIP, rar (s rarem jen s pomocí unrar) i tar archivy a podporuje řadu formátů (JPEG, PNG, TIFF, GIF, BMP, ICO, XPM a XBM). Disponuje náhledy stránek v prohlížené složce a zobrazením dvou stran, což čtení komiksů zjednodušuje. Jistě také potěší možnost vkládání záložek, zamezí se tak listování v rozečteném komiksu. Pokud máte velkou sbírku, ku pomoci bude knihovna.

Ač je primárně určen právě pro komiksy, není špatný ani pro prohlížení běžných fotografií/obrázků. Ovládá základní manipulace s obrázkem jako je převrácení, otočení nebo úprava jasu a kontrastu.

Comix

http://comix.sou­rceforge.net/, 4.0.4, GNU

Cover thumbnailer

Cover thumbnailer je skript pro nautilus napsaný v Pythonu. Místo klasické ikony pro složku ji nahradí ikonou skládající se z náhledů fotografií nebo obal CD jako to známe z konkurenčního OS. V jednoduchém grafickém konfigurátoru nastavíte umístění své kolekce hudby a fotogalerii, skript pak přidá příslušné náhledy. Je možné však vytvářet náhledy nejen pro složky s hudbou a fotografiemi, ale pro jakoukoli složku ve které se nachází obrázky, popřípadě ji nastavit. Jaký obrázek bude na ikoně použit můžeme nadefinovat tím způsobem, že do složky umístíme obrázek tvaru Cover.png, folder.png, popřípadě skrytý .cover.png na které je skript „citlivý“.

cover_thumbnailer

widgety

http://softwa­re.flogisoft.com/co­ver-thumbnailer/en/, 0.7.1, GPL v3+

Blbinka

Pro opravdové workoholiky.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Ultra HD v praxi a v Portugalsku

Ultra HD v praxi a v Portugalsku

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

DigiZone.cz: Numan Two: rozhlasový přijímač s CD

Numan Two: rozhlasový přijímač s CD

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

Podnikatel.cz: Nemá dluhy? Zjistíte to na poště

Nemá dluhy? Zjistíte to na poště

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Podnikatel.cz: Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Tyto pojmy k #EET byste měli znát

DigiZone.cz: Digi Slovakia zařazuje stanice SPI

Digi Slovakia zařazuje stanice SPI

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

120na80.cz: Nejsilnější alergeny jsou pryč

Nejsilnější alergeny jsou pryč

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

DigiZone.cz: Technisat připravuje trojici DAB

Technisat připravuje trojici DAB

DigiZone.cz: Wimbledon na Nova Sport až do 2019

Wimbledon na Nova Sport až do 2019

Vitalia.cz: Jak Ondra o astma přišel

Jak Ondra o astma přišel