Softwarová sklizeň (15. 6. 2011)

Petr Němec 15. 6. 2011

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Nejprve bude představen příjemný download manager, pak program pro synchronizaci souborů se vzdáleným úložištěm, dále plánovač pro automatické ovládání OS a automatický přejmenovávač souborů a složek. Pro odlehčení samozřejmě nebude chybět blbinka.

Uget

Uget je download manager jak pro Linux, tak pro Windows. Svou funkční výbavou asi nepřekvapí, kromě pozastavení/znovu-spuštění stahování umí např. sám přidávat linky na soubory typu soubor1, soubor2, stačí nastavit měnící se znak a Uget by si s tím měl poradit. Řadu uživatelů jistě potěší i možnost manažer ovládat z příkazové řádky. Autor vyzdvihuje jednoduchost a nenáročnost tohoto manažeru s příslibem brzkého přibývání nových funkcí. Podrobný seznam funkcí tohoto manažeru naleznete na domovských stránkách v sekci Features.

urlget.source­forge.net/, 1.8.0, LGPL

Syncany

Asi nemusím dlouze vysvětlovat, jak je záloha souborů v některých případech důležitá. Existuje mnoho nástrojů pro synchronizaci souborů, za zmínku stojí např. DropboxSynca­ny je open source synchronizační nástroj, jde na to ale trochu jinak. Se Syncany nedostanete zdarma úložiště někde v cloudu, ale jen nástroj, jak tyto soubory synchronizovat s některým z cloudových úložišť. V tuto chvíli je podporováno ukládání na FTP, IMAP, Google Storage, Amazon S3, Rackspace, WebDAV, Picasa Web Albums, Box.net, Windows Share (NetBIOS/CIFS), SFTP/SSH nebo jakákoli lokální složka zahrnující připojené NFS a jiné FUSE based systémy. Syncany má podporu pluginů, proto by neměl být problém další služby doplnit. Synchronizované soubory se na lokální straně šifrují, o data tak nemusíte mít strach. Změny v jednotlivých souborech lze zpětně vracet přímo ze souborového manažeru (toto lze nejspíš zatím pouze v Nautilusu). Zatím je vše ve vývoji a nebyla vydána stabilní verze, je možné si ale samozřejmě stáhnout zdrojové kódy. První bude vydána verze pro Linux, následovat bude vydání i pro další platformy.

www.syncany.org/, 0.1-alpha, GPLv3

ComplexShutdown

ComplexShutdown je jednoduchá aplikace pro vykonání libovolného příkazu po uplynuté době. Předdefinováno je vypnutí, uspání na disk/paměť a odhlášení. Dále pak příkazy dle vlastních potřeb. Výhodou tohoto programu je úhledné a přehledné grafické rozhraní zahrnující integrovaný kalendář. Za zmínku pak stojí možnost před vykonáním úkonu upozornit, pro možnost stornování, např. notifikací nebo libovolným zvukem. Tím výčet funkcí končí. 

launchpad.net/com­plexshutdown, 0.5, GPLv3

GPRename

GPRename pomůže s přejmenováváním nejen souborů, ale i složek. Program si poradí se změnou velikosti písem (VŠE VELKÉ, vše malé, nebo První Velké), nahrazení části názvu, smazání části názvu, nebo vložení textu do názvu, samozřejmostí je pak vložení číslování. Přejmenování nebere žádný ohled na tagy obsažené v souboru (fotografie, hudební soubory), snad bude tato funkcionalita časem doplněna. Prozatím lze pořadí při číslování automaticky přehazovat jen na základě názvů souborů/složek, autor ale přislíbil brzké přidání řazení pomocí velikosti a data. Není třeba se obávat nechtěného přejmenování, implementována je funkce náhled, ve které si lze předem ověřit výsledek přejmenování. Program je napsán v Perlu a není problém jej spustit na kterémkoli Unix-like operačním systému.

widgety

gprename.source­forge.net/, 2.6.5, GPLv3

Blbinka

Začarovaný kruh.

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

DigiZone.cz: Sony MP-CL1A: miniaturní projektor

Sony MP-CL1A: miniaturní projektor

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

DigiZone.cz: Světový pohár v přímém přenosu na ČT

Světový pohár v přímém přenosu na ČT

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Vitalia.cz: Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

DigiZone.cz: Ginx TV: pořad o počítačových hráčích

Ginx TV: pořad o počítačových hráčích

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

DigiZone.cz: Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

DigiZone.cz: Digi Slovakia zařazuje stanice SPI

Digi Slovakia zařazuje stanice SPI

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin