Svobodný Flash přehrávač Swfdec přehraje i YouTube

Petr Krčmář 26. 3. 2007

Ačkoliv se zdá, že Adobe svůj Flash player dělá docela dobře, stále jsou tu snahy nahradit je svobodnou nebo přinejmenším open-source variantou. Právě to si klade za cíl i projekt Swfdec, který právě dosáhl významného pokroku a umí přehrávat video z YouTube. V jaké je fázi? Co nabízí? Co už dokáže a co ještě ne?

Swfdec je projekt, který založil a vede Benjamin Otte. Cílem projektu je vytvoření svobodné knihovny pod licencí GNU LGPL, která by dokázala zpracovat soubory s příponou .swf. Ale všechno popořádku.

Přehrávač od Adobe

„Originální” Flash player vytváří společnost Adobe. K dispozici je pro systémy Microsoft Windows, Mac OS X, Linux, Solaris a Windows CE/Pocket PC. Poslední verze nese číslo devět a její vývoj pro některé systémy trval poměrně dlouho. Důvodem byly technické problémy a obtížná optimalizace kódu.

Nakonec jsme se v lednu 2007 linuxové verze devítky dočkali a společnost Adobe slíbila, že bude nadále připravovat všechny verze najednou. Desítka by proto už měla vyjít pro všechny podporované platformy současně.

Přehrávač od Adobe se ovšem nelíbí mnoha lidem. Problémem je samozřejmě především to, že se jedná o uzavřený software, který je k dispozici jen v binární podobě. Kromě ideologických problémů, které to samo o sobě nese, je ještě potíž v podpoře dalších platforem, úpravách přehrávače pro speciální zařízení a podobně.

Jedním z těch, kteří se snaží svobodnou náhradu vytvořit je i Free Software Foundation v čele s Richardem Stallmanem. FSF založila na konci roku 2005 projekt Gnash (GNU Flash), který připravuje přehrávač pod licencí GNU GPL.

Akademie Root.cz

logoV rámci Akademie Root.cz připravujeme odborná školení a semináře určené nejen profesionálům, ale všem, kteří chtějí posílit své teoretické i praktické znalostí v oblasti IT. Školení vedou zkušení lektoři s mnohaletou praxí v oboru. Chcete-li rozšířit své obzory a zlepšit svou kvalifikaci, jsou naše školení tou správnou volbou.

Práce na Flash přehrávači je pro FSF velmi důležitá a dokazuje to také oficiální seznam priorit, kde kromě Gnash najdeme také svobodný Google Earth klient, ovladače pro 3D karty a podobně.

Vývoj skutečně postupuje velmi rychle a aktuální verze už umí přehrávat .swf soubory ve formátu Flash 6 a nižším. Už je ale provozuschopná a podporuje 64 bitové platformy. Bohužel má zatím problémy s tím nejdůležitějším – se streamovaným video obsahem.

Troufám si totiž říct, že to je v současné době tím hlavním Flash „tahákem”. Kvůli reklamám si asi Flash player nainstaluje málokdo, většina lidí ho instaluje kvůli hrám (takzvaným „flešovkám„) a především serverům jako je YouTube.

Swfdec je dál

Z tohoto pohledu je mnohem dál projekt Swfdec. Jeho vývojář Benjamin Otte nyní na svém blogu oznámil, že nová verze už dosáhla na onu pomyslnou hranici a v tuto chvíli už dokáže přehrávat obsah ze serveru YouTube (a zřejmě i dalších).

Své tvrzení dokládá několika obrázky, na kterých je webový prohlížeč s načteným a hrajícím videem právě z YouTube. To po zprovoznění pluginu skutečně začne hrát, ačkoliv zatím není možno přeskočit na libovolnou část klipu. Na druhou stranu ale můžete klepnout pravým tlačítkem myši, v kontextovém menu zvolit „Save a copy” a video si jednoduše uložit na disk.

Swfdec YouTube

Video hraje

Software byl do nedávna k dispozici jen v Git repositáři a oficiální vydání k dispozici nebylo. Překročení zmíněné pomyslné hranice funkčnosti s sebou přineslo také v tomto směru výraznou změnu – verze označená jako 0.4.3 byla oficiálně vydána v binární podobě.

Projekt Swfdec je ovšem zajímavý ještě z několika hledisek. Především se nejedná jen o binární modul (plugin) pro software z dílny Mozilla (například Firefox), ale k dispozici je i v podobě systémové knihovny.

Ta je vydána pod licencí GNU LGPL, která na rozdíl od GNU GPL, pod kterou je vydán Gnash, nabízí možnost spojení s dalšími projekty. Ty navíc nemusejí být pod stejnou licencí, ale linkovat je možno i binární nebo dokonce komerční projekty. Zároveň je tu i šance, že se zmíněný přehrávač dostane přímo do prohlížečů. Technicky vzato bychom se mohli dočkat budoucí verze Firefoxu, která by přehrávala Flash nativně a nepotřebovala by k tomu další plugin.

Swfdec je ovšem dál i co se týče vývoje a podpory jednotlivých „standardů”. Podporuje .swf soubory verze 7 (tedy o jednu vyšší než Gnash) a Benjamin Otte už dokonce začal implementovat skriptovací jazyk ActionScript, který byl nedávno otevřen a je k dispozici v poslední verzi originálního Flash přehrávače od Adobe.

Současná podpora videa na YouTube je ale možná jen díky tomu, že tento server využívá k přehrávání právě Flash 7. U jiných serverů už takové štěstí mít nebudete. Faktem je, že YouTube je v současné době na špici, a proto to běžného uživatele nemusí příliš trápit, je ale potřeba si uvědomit, že Flash 7 je skutečně zastaralý formát. Jakmile YouTube přejde na Flash 8 nebo 9, budeme mít se Swfdec smůlu.

Vývoj ovšem běží kupředu poměrně rychle a je tu jistá šance, že se možná brzy dočkáme podpory novějších formátů. Každopádně podpora největšího video serveru by mohla přitáhnout nejen nové uživatele, ale především další vývojáře, kteří se zapojí a vývoj ještě urychlí. Projekt má nakročeno dobrým směrem.

Anketa

Uvítáte svobodný Flash přehrávač?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Daňové složenky? U daně z příjmů se nechytly

Daňové složenky? U daně z příjmů se nechytly

Měšec.cz: Banky umí platby na kartu, jen to neříkají

Banky umí platby na kartu, jen to neříkají

DigiZone.cz: Kauza technik: oficiální vyjádření Novy

Kauza technik: oficiální vyjádření Novy

120na80.cz: Tipy pro odvodnění organismu

Tipy pro odvodnění organismu

Měšec.cz: Se stavebkem k soudu už (většinou) nemusíte

Se stavebkem k soudu už (většinou) nemusíte

Lupa.cz: Největší torrentový web KickassTorrents padl

Největší torrentový web KickassTorrents padl

Vitalia.cz: Tohle je Břicháč Tom, co zhubnul 27 kg

Tohle je Břicháč Tom, co zhubnul 27 kg

Měšec.cz: Test: Výběry z bankomatů v cizině a kurzy

Test: Výběry z bankomatů v cizině a kurzy

Měšec.cz: Cool karta: recenze předplacenky

Cool karta: recenze předplacenky

Podnikatel.cz: Daň z nemovitosti? Změny budou v říjnu

Daň z nemovitosti? Změny budou v říjnu

Lupa.cz: EU začala prověřovat bezpečnost open-source

EU začala prověřovat bezpečnost open-source

DigiZone.cz: Markíza HD a Dajto? U Digi TV asi minulost

Markíza HD a Dajto? U Digi TV asi minulost

Podnikatel.cz: Český zákazník nakupuje v čínských e-shopech

Český zákazník nakupuje v čínských e-shopech

Měšec.cz: Nový sazebník mBank radost nedělá

Nový sazebník mBank radost nedělá

Vitalia.cz: Petr Koukal: Až rakovina mi zkvalitnila život

Petr Koukal: Až rakovina mi zkvalitnila život

Podnikatel.cz: Používají čárové kódy, vyhledávače je mají radši

Používají čárové kódy, vyhledávače je mají radši

DigiZone.cz: Loewe Subwoofer 300 pro televizory

Loewe Subwoofer 300 pro televizory

Měšec.cz: Ceny PHM v Evropě. Finty na úspory

Ceny PHM v Evropě. Finty na úspory

120na80.cz: Jaké plavecké pomůcky vaše dítě ochrání?

Jaké plavecké pomůcky vaše dítě ochrání?

Vitalia.cz: Jak na domácí zmrzlinu?

Jak na domácí zmrzlinu?