Ubuntu 8.10: Intrepid Ibex aneb nebojácný kozorožec

Jan Hrach 31. 10. 2008

Nové Ubuntu vychází každých šest měsíců a téměř vždy přináší nějaké zajímavé technologické novinky. Ne jinak je tomu i nyní, kdy vychází nebojácný kozorožec. Nová verze populární distribuce přináší GNOME 2.24, jádro 2.6.27, vylepšený instalátor, šifrování v domovském adresáři a spoustu dalších vylepšení.

Instalace

Setkání s novou verzí distribuce obvykle začíná instalací nebo upgradem. Ubuntu 8.10 si můžete stáhnout v několika verzích: „Desktop“ (live CD s možností instalace), „Alternate“ (instalátor ve stylu Debianu s pokročilými možnostmi), „Server“ (na CD místo balíčků s grafickým prostředím obsahuje serverové aplikace) a nově také image pro USB určený pro netbooky („Mobile“) a handheldy s Intel Atom („MID“).

CD jsou nabízena pro 2 architektury – 32bitovou (i386), po které sáhnou konzervativní uživatelé a uživatelé se starším hardwarem, a 64bitovou (amd64) pro počítače s novějším procesorem a více paměti.

Nově je nabízena možnost jednoduchého naklopení live systému na flashdisk. Tu ocení obzvláště uživatelé netbooků bez CD mechaniky. Další výhodou je, že při použití jako live systém se na takovýto flashdisk dají uložit změny nastavení a vytvořené dokumenty. Bohužel jsem se svým nepochodil a žádný větší nevlastním.

Flash five

Začínáme

Po nastartování z Desktop CD nás uvítá nové grafické téma. Od minulé verze se změnila výchozí tapeta, panely jsou nyní poloprůhledné a některé prvky uživatelského rozhraní byly také přepracovány (např. animované a světlejší progressbary).

Ubuntu po bootu

Asi to má být obraz kozoroha ve vyschlé půdě, no já tam vidím lva s otevřenou lebkou. Přesto mi přijde vydařenější než v betaverzi. Každopádně na art.gnome.org čeká spousta dalších témat.

Instalátor se od minulých verzí moc neliší, jen má nové dělítko disků. S mými šifrovanými oddíly se ale moc dobře nepopral, musel jsem použít volbu ruční rozdělení. Pokud ovšem nějaké obskurní rozdělení disků nemáte, stačí vše nechat na automatice instalátoru.

Install start
Install ruční
Install kde jsi

U nastavení časové zóny si všimněte těch teček v Antarktidě.

Po startu

Nové verze aplikací…

GNOME najdeme ve verzi 2.24.1. Asi hlavní změnou je podpora tabů v Nautilu, dále pak tlačítka pro odpojení připojených zařízení a také Evolution se dočkal mnoha vylepšení. Adresář kontaktů se umí připojit k WebDAV serveru a jeho e-mailový klient podporuje šablony zpráv.

Nautilus s taby

Linux 2.6.27 přináší podporu pro množství nového hardware. Od verze 2.6.24 obsažené v Hardym se zlepšila podpora ACPI, stabilizoval se souborový systém ext4, přibyla podpora hromady nových USB kamer, task_killable, „bindování“ mountpointu pouze pro čtení a Memtest se dočkal implementace přímo v jádře. X.Org 7.4 slibuje rychlejší start a ukončování.

OpenOffice.org, konkrétně build go-oo, najdeme ve verzi 2.4.1. Je to možná trochu škoda, když už je „trojka“ delší dobu venku. Naštěstí (právě díky projektu go-oo) umí otevírat MS-OOXML, komunikace s moderními uživateli Office od Microsoftu by vám tedy neměla dělat problémy.

GIMP vývojáři od bety aktualizovali, konkrétně z 2.4.6 na 2.6.0. Tato verze přináší mimo jiné nové GUI. Těžko soudit, jestli je to dobře – mně osobně nové rozvržení oken docela vadí. Hlavní okno s nástroji zůstává stále navrchu a nejde překrýt oknem s obrázkem…

Uživatelé desktopového prostředí KDE jej v oficiálních repozitářích najdou jen ve verzi 4.1.2 – návrat ke „stabilní trojce“ tedy není možný.

…a různá vylepšení

Nás paranoiky určitě potěší novinka v podobě adresáře ~/Private/ šifrovaného pomocí encryptfs (pokud ovšem již nemáte šifrovaný celý disk). Stačí nainstalovat balíček ecryptfs-utils a spustit skript ecryptfs-setup-private. Po přihlášení se vám v domovském adresáři objeví adresáře Private/ a .Private/. Pokud do adresáře Private/ uložíte nějaká data, automaticky se zašifrují.

Private home

Pokud k vám přijde známý a chce si rychle zkontrolovat komentáře pod svým článkem (nebo se pokochat Compizem), můžete mu jednoduše vytvořit dočasného uživatele s domovským adresářem v /tmp/.

widgety

Guest

Z dalších novinek bych jmenoval nový Network Manager 0.7 s podporou různých mobilních sítí, VLC 0.9.2 s novým GUI, lepší podporu tiskáren a skenerů díky hplip 2.8.7 a CUPS 1.3.9, plugin do Totemu pro přehrávání videí z BBC a možnost správy služeb příkazem service, např. service apache start, jako to známe například z Fedory.

Tiskárna
Totem BBC

Závěr

Ubuntu 8.10 přináší užitečná vylepšení, která jistě potěší nejen začínající uživatele, kterým je distribuce primárně určena. Já nejvíce oceňuji, že na mém hardware konečně funguje uspávání bez dalšího ladění hned po instalaci. Možná by neškodilo začlenění OpenOffice.org 3 kvůli lepší podpoře MS OOXML.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Vitalia.cz: Opuncie je plod kaktusu. Pozor na trny

Opuncie je plod kaktusu. Pozor na trny

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: Ginx TV: pořad o počítačových hráčích

Ginx TV: pořad o počítačových hráčích

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

Vitalia.cz: Jaký je rozdíl mezi brambůrky a chipsy?

Jaký je rozdíl mezi brambůrky a chipsy?

Podnikatel.cz: Instalatér, malíř a elektrikář. "Vymřou"?

Instalatér, malíř a elektrikář. "Vymřou"?

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

DigiZone.cz: Koncesionářské poplatky pro RTVS

Koncesionářské poplatky pro RTVS

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Podnikatel.cz: Chystá se smršť legislativních novinek

Chystá se smršť legislativních novinek

Vitalia.cz: Kterou dýni můžete jíst za syrova?

Kterou dýni můžete jíst za syrova?

Lupa.cz: Aukro.cz mění majitele. Vrací se do českých rukou

Aukro.cz mění majitele. Vrací se do českých rukou

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

DigiZone.cz: Wimbledon na Nova Sport až do 2019

Wimbledon na Nova Sport až do 2019