Chytry clovek ten „Linus“ :-) +1
Vlákno názorů ke zprávičce Nenávist k Microsoftu je nemoc
Re: +1 (titulek musi... vsak to znate)
+2
Nejak mi vzdycky prislo, ze Linus je jeden z mala opravdu rozumnych lidi v komunite – zvlast treba oproti RMS.
Jestli to nebude tim, ze neco opravdu dokazal ;-0
Me osobne vzdycky prisel „dospelejsi“ pristup BSD, ktery ma proste radost ze svobodne tvorby, aniz by chtel peskoval ty co to chteji a dokazou vyuzit (a treba na tom i vydelat).
Re: +1 (titulek musi... vsak to znate)
A na GPL sa neda zarabat? Opytame sa RedHat-u?
Re: +1 (titulek musi... vsak to znate)
Red Hat nevydělává na GPL. Red Hat si nechává napsat SW za peníze Intelu, AMD, Google a dalších, zabalí ho do krabice s nápisem „Red Hat – nekopírovat“, a prodává to se servery spolu s podporou. Ze svých tržeb by Red Hat toho kódu moc nenapsal.
Re: +1 (titulek musi... vsak to znate)
ty šašku Red Hat, přispívá do vývoje jádra rozhodně nejvíc, a nejen jádra ale i x.org gcc a tak dále.. Nechápu, proč máš tady ještě pořád prostor na ty svoje lži!
Re: +1 (titulek musi... vsak to znate)
Na tohto nereaguj, ten je z inej galaxie a furt naslapany.
Re: +1 (titulek musi... vsak to znate)
Ty hovado, zkus se vzpamatovat, a chovat se jako slušně vychovaný člověk. Na tvoje zvratky tu není nikdo zvědavý.
Re: +1 (titulek musi... vsak to znate)
Red Hat je jeden z největších přispěvatelů do linuxového kernelu i projektu GNU a navíc na krabici nemůže napsat (a ani nepíše) „nekopírovat“ ;)
Re: +1 (titulek musi... vsak to znate)
Red Hat je jeden z mnoha přispěvatelů. Faktem je, že za své tržby by nikdy neměl šanci napsat kód, který prodává.
Red Hat samozřejmě píše na krabice, že média nelze kopírovat. Jsou na nich totiž copyrightem chráněná loga, a další věci určené právě k zabránění kopírování. První RH licence co jsem našel:
THE “RED HAT” TRADEMARK AND RED HAT'S SHADOW MAN LOGO ARE REGISTERED TRADEMARKS OF RED HAT, INC. IN THE UNITED STATES AND OTHER COUNTRIES. WHILE THIS LICENSE AGREEMENT ALLOWS YOU TO COPY, MODIFY AND DISTRIBUTE THE SOFTWARE, IT DOES NOT PERMIT YOU TO DISTRIBUTE THE SOFTWARE UTILIZING RED HAT'S TRADEMARKS. Tohle vylučuje volnou distribuci média s Red Hat Linuxem. Samozřejmě jde o záměr Red Hatu. Kdyby chtěli, mohli by například dát svolení ke kopírování média, pokud obsah změněn. Jenže platí co jsem psal výše: kopírování se snaží zabránit.
Re: +1 (titulek musi... vsak to znate)
A kolik dalsich takovych firem znas? (A kolik jich uz zkrachovalo…)
Na to jak dlouho uz linux existuje, se kolem nej vytvorilo jenom minimalni ekonomicke zazemi.
RedHat jako (pokud vim) nejvetsi ciste „linuxova“ firma si za rok vydela asi 100 mil. usd. To ma MS asi tak za den?
A i kdyby slo jen o trend, tak MS ma prvni pokles zisku za buhvijak dlouho, zatimco RedHat je jak na houpacce po vetsinu sve existence…
Ciste poskytovani podpory, bez moznosti prodeje samotneho sw (respektive ta moznost tu je, nicmene s nutnosti poskytnou kody – viz CentOS) je proste SAKRA nejiste podnikani.
Re: +1 (titulek musi... vsak to znate)
OK ale precitaj si na co som reagoval. To je vsetko pekne ale ako by to napravilo keby ten kod isiel pod BSD? Myslim ze by to bolo este horsie. Velke firmy by to este viac zneuzivali. Takto to musia dat naspat. Viz teraz microsoft.
Re: +1 (titulek musi... vsak to znate)
Pokud hovoříte o povinnosti „dat naspat“, tak nemá smysl mluvit o free software. Nemůžete na jedné straně ukládat omezení a povinnosti, a na druhé straně hovořit o svobodě. BSD licence je opravdu svobodná, protože neukládá omezení a povinnosti.
Re: +1 (titulek musi... vsak to znate)
Pokud se nekomu GPL nelibi, necht si zalozi byznys na BSD. Nuti nekdo nekoho, aby vydelaval penize nzrovna na Linuxu?
Re: +1 (titulek musi... vsak to znate)
Ja si myslim ze ak niekomu nieco dam a on to pouzije a rozsiri tak je fer ziadat ho aby mi to poskytol naspat. Ak chce nech si tu moju cast napise sam a predava ale ak to pouzil tak to asi stoji za to a jeho prilepok je rozsirenim mojho kodu. Takto je ten kod dokonca vynutene free. Ak by bol ako ty pises bez obmedzeni tak by bol zamknutelny. Takto nie je, takze je viac FREE. :-P
Re: +1 (titulek musi... vsak to znate)
a co tak sloboda pouzivatela? kupim si zariadenie ktore si dokazem vylepsit a aj ked je sice 99% kodu ktory pouziva pod bsd, vyrobca sa na mna moze vykaslat kedze nemusi poskytnut zdrojove kody a chudinka clovek si musi vystacit s binarkou, pricom by vysledok mohol zaclenit do novej generacie produktu.
„Nemůžete na jedné straně ukládat omezení a povinnosti, a na druhé straně hovořit o svobodě.“ ale moze zamysli sa.
Re: +1 (titulek musi... vsak to znate)
Na uzivatele sere pes, dulezite jsou jenom penize. Svoboda == penize se sypou do nasi kapsy. Nic jineho je nezajima.
Re: +1 (titulek musi... vsak to znate)
+ 1
Ano, BSD licence je vskutku nejsvobodnejsi sw licenci na svete.
Re: +1 (titulek musi... vsak to znate)
Tady si někdo (opět) plete svobodu a anarchii
Re: +1 (titulek musi... vsak to znate)
Jistě, pro vás je svoboda jen pochopená nutnost. S tím můžete jít úspěšně do Komunistického svazu mládeže ;)
Re: +1 (titulek musi... vsak to znate)
V tom je prave ten for – velke firmy by toho vic VYuzivaly! Restriktivni GPL odpira sw firmam moznost na sw vydelat, takze od nej radsi davaji ruce pryc (vsechny ty velke firmy jako IBM nebo Sun byly k ruznym formam podpory open-source spis prinuceny okolnostmi).
Tim se vsak open-source priravil o zasadni investice.
Uznavam, ze prilakal mnoho lidi i diky sve „anti“-kapitalisticke podstate, ale zaroven tim omezuje moznosti dalsiho rozvoje.
A zdaleka nemyslim jenom marketing; na vyvoj dnesniho softwaru proste nestaci tlupa genialnich programatoru – potrebujete sociology, grafiky, testery apod.
Linux byl (/je, jak se to vezme) dlouho nadrazeny v technologickem smyslu (pod kapotou), ale vsechny ostatni („lidske“) aspekty jsou straslive zanedbane. Uptimem uz dneska nikoho nepresvedcite…
Re: +1 (titulek musi... vsak to znate)
Ty trepes piate cez deviate. Uznas nakoniec ze boli donuteny to dat naspat lebo ich k tomu nutila licencia. Ako vidime na priklade niektorych firiem GPL nema nic s kapitalizaciou. Nemusis snivat o tom ake by to bolo, keby to bolo uplne free. Na priklade BSD je vidiet kam sa to dostalo. Vsetci si to ukradli a sami doma rozvijali, nikam to neviedlo. Mame Solaris, AIX, HP-UX. Linux vznikol kedy? A uz mile BSD preskocil. A vobec neviem preco upieras ludom moznost vydat nieco co sami vytvorili pod nejakou licenciou. Zijeme v slobodnom svete. Ak chces napis nieco sam a vydaj pod BSD alebo Apache. Ja vydavam pod GPL. Prosim este mi nieco napis o „lidskych“ aspektoch linuxu. Ja by som teda svoj terajsi desktop na Gnome za Visty nevymenil ani keby mi MS za to zaplatil.
Re: +1 (titulek musi... vsak to znate)
95+% uživatelů nevymění své Windows za Linux, ani když musejí za Windows zaplatit (nebo je dokonce ukradnou). O čem to svědčí? Že máte velmi menšinovou orientaci.
Re: +1 (titulek musi... vsak to znate)
90% uživatelů nerozezná rozdíl mezi linuxem a win když bude na ploše ikona internet a pojede v něm fejsbůk, těch zbylých 10% jsou pařani, ti co win kvůli něčemu potřebují (autocad …) a nebo „profíci“ co potřebují fotošop na ořez a upravení kontrastu fotky.
Re: +1 (titulek musi... vsak to znate)
RMS potřebujeme taky. Pokud je někoho s vyhraněným názorem na straně jedné a je ho slyšet (Microsoft), je dobré, že má i svůj „hlasitý“ protějšek na straně druhé (RMS).
Re: +1 (titulek musi... vsak to znate)
RMS neni debil. Je to stary ostrielany bojovnik od ktoreho sa musime vsetci este vela ucit. On snival o free SW svete ked vsetci okolo neho hrozne zarabali. Velky clovek, velky duch, velke pravdy.
Vela ludi sniva ze sa s niekym odfoti. Keby som si mal vybrat na svete niekoho bol by to asi on (Linus ako sam pise je bastard). Ale hned za nim je Salma Hayek :-).
Re: +1 (titulek musi... vsak to znate)
Vyměňte RMS za Fidela Castra, a zbytek textu můžete nechat. Spousta lidí to pořád klidně podepíše :)
Free Software Foundation, GNU
OMG! NECO DOKAZAL? Nebyt RMS tak tu neni NIC a ne GNU/Linux! Proboha zjisti si neco nez zacnes flakat takovy zvasty! RMS je jeden z velice mala, kterej dela neco proto aby se na teto zemi dalo zit, narozdil od prospecharskeho linuse, ktereme vubec o nic nejde a pojmy jako svoboda jsou mu naprosto cizi. Skoda mluvit.

