Microsoft vybírá za patenty k Androidu

Petr Krčmář 7. 7. 2011

O softwarových patentech se nejvíce mluvilo před sedmi lety, kdy hrozila jejich legalizace v právním prostoru Evropské unie. Přestože bylo tenkrát nebezpečí zažehnáno, patenty nás ohrožují i dnes. I když je v Evropě nemáme, dotýkají se každého z nás skrze poplatky, které musejí výrobci zařízení s Androidem platit.

Microsoftu se na poli mobilních operačních systémů příliš nedaří. Jeho podíl na trhu se za rok propadl z 6,8 % na 3,6 % a přestože Gartner tvrdí, že během pěti let ovládne čtvrtinu trhu, zatím to příliš pozitivně nevypadá. Jeho největším konkurentem je samozřejmě platforma Android a zatímco zařízení s Windows Mobile se za první čtvrtletí letošního roku prodalo 3,6 milionů, Android si pořizuje půl milionu uživatelů každý den.

Jak vydělat na konkurenci

Přesto dokáže i na této situaci Microsoft vydělat a paradoxně mu při tom peníze přináší konkurenční Android. Firma totiž postupně doráží na velké výrobce přístrojů obsahujících systém Android a vyhrožuje jim žalobou, pokud nebudou ochotny sepsat s Microsoftem licenční smlouvu. Ohání se při tom patenty, které prý Android porušuje.

Zatím nejviditelnější obětí je společnost HTC, která na konci dubna letošního roku patentovou dohodu s MS podepsala a podle neověřitelné šeptandy prý HTC platí Microsoftu pět dolarů za každé prodané zařízení. HTC je sice nejznámější, ale nikoliv jediná firma, která musí Microsoftu platit výpalné (jak jinak to nazvat?) za použití Androidu. Mezi další firmy patří například Velocity Micro, General Dynamics, Onkyo Corp., Wistron a LG. Seznam není zdaleka konečný, Microsoft teď jde například po Motorole.

Včera se objevily čerstvé zprávy o tom, že dalším plátcem bude společnost Samsung. Ta je v současnosti po Nokii druhým největším výrobcem mobilů na světě a podle Microsoftu musí platit 15 dolarů za každý prodaný telefon. Podle nejmenovaného člověka ze Samsungu by korejská firma ráda poplatek snížila výměnou za „bližší spolupráci s Microsoftem“ a větším množstvím vyrobených telefonů s Windows Phone 7.

Srdnatě se brání snad jen společnost Barnes & Noble, která vyrábí čtečku Nook, postavenou právě na Androidu. Celý spor byl zahájen už v březnu a Microsoft tehdy otevřeně vyhlásil patentovou válku Androidu: Platforma Android porušuje řadu našich patentů a společnosti vyrábějící a dodávající příslušná zařízení musejí respektovat naše intelektuální vlastnictví, napsal do svého prohlášení.

O jaké patenty přesně jde?

Když se nějaká firma začne vytahovat svým intelektuálním vlastnictvím, obvykle se objeví někdo, kdo jí vzkáže: „Porušujeme patenty? Ukažte!“, stejně jako před čtyřmi lety u údajných 235 patentů Microsoftu. Dnes ovšem díky žalobě na Barnes & Noble přesně známe údajně porušované patenty (v závorce uvádím zjednodušené vysvětlení obsahu patentu):

  • Vzdálené získávání a zobrazování elektronických dokumentů s vloženými obrázky. (tedy stahování a zobrazování webových stránek)
  • Zobrazení stavu stahování v prohlížeči na omezeném zobrazovacím prostoru. (animované točítko oznamující stahování stránky.)
  • Překrytí stahovaného obsahu ukazatelem stahování (překryvné točítko?)
  • Ovládací prvky dodávané systémem. (různá tlačítka, lištičky a součásti prostředí)
  • Označování při editaci elektronických dokumentů. (aneb vybraný text je tmavší než okolí)
  • Zobrazení obsahu stránky před načtením pozadí. (co k tomu dodat?)

Toto samozřejmě není kompletní seznam předmětných patentů, ale jen výběr pro vaši představu. Kompletní seznam naleznete v devítistránkové žalobě.

A = 5 x WP

Největší paradox ale teprve přijde: podle analytiků ze společnosti Citi vydělává Microsoft podstatně více na Androidu než na vlastním Windows Phone 7. Matematika je přitom naprosto jednoduchá. Jen firma HTC prodala v „poplatkovém období“ 30 milionů telefonů. Pokud budeme věřit pěti dolarům za kus, pak Microsoft už na Androidu od HTC vydělal 150 milionů dolarů.

Ve stejném období prý Microsoft prodal jen dva miliony licencí na vlastní operační systém. Při odhadované ceně 15 dolarů za kus to představuje 30 milionů dolarů. Microsoft tedy na Androidu vydělává pětkrát více než na vlastním systému. To alespoň tvrdí zpráva Citi.

Reálná čísla mohou být samozřejmě jiná, jisté ale je, že poplatky za Android představují pro Microsoft čistý zisk. Výdaje jsou totiž minimální – většina firem to u soudu nenechala dojít příliš daleko a raději Microsoftu v rámci mimosoudního vyrovnání začala výpalné platit. Proti tomu do vývoje a propagace Windows Phone 7 už firma jistě vložila nemalé peníze.

Narušení celého trhu?

Vydělat na konkurenci pětkrát víc než na vlastním výrobku by se mohlo zdát jako dostatečně slušná motivace. Je ale pravděpodobné, že tím Microsoft sleduje mnohem víc než jen přímý zisk. Podle informací skupiny Citi prý Microsoft po ostatních výrobcích požaduje mezi 7,5 a 12,5 dolary. Že může jít i o vyšší částky, ukazuje případ Samsungu.

Je proto možné, že se Microsoft bude snažit narušit celý slibně se vyvíjející trh s Androidem skrze výrobce zařízení. Jednoduše jim později nabídne výhodnější cenu za licence s tím, že jim dodá hotové řešení (které stejně nesmí výrobce upravovat) a poukáže na to, že firma nakonec ještě ušetří, protože nebude muset Android přizpůsobovat svým potřebám. Zbývá už jen počkat, kolik firem podlehne vhodně nadávkované kombinaci cukru a biče.

Na závěr citujme Slashdot: Copak si už nemůžeme ani napsat svobodný operační systém?

Ohodnoťte jako ve škole:

Průměrná známka 1,43

Našli jste v článku chybu?
Zasílat nově přidané názory e-mailem
Měšec.cz: Udali ho na nelegální software a přišla Policie

Udali ho na nelegální software a přišla Policie

120na80.cz: Tady se vaří padělané léky

Tady se vaří padělané léky

Lupa.cz: Jak EET vidí ajťák aneb Drahá vražda UX

Jak EET vidí ajťák aneb Drahá vražda UX

Vitalia.cz: Falšované masné výrobky byly v Tescu i Lidlu

Falšované masné výrobky byly v Tescu i Lidlu

Vitalia.cz: Martin Kasa o byznysu s léky

Martin Kasa o byznysu s léky

Vitalia.cz: Před, nebo po snídani? Kdy je lepší čistit si zuby

Před, nebo po snídani? Kdy je lepší čistit si zuby

120na80.cz: Zjistěte, zda je vaše klíště infikované

Zjistěte, zda je vaše klíště infikované

Podnikatel.cz: Alza radí e-shopům, jak opustit Heureku

Alza radí e-shopům, jak opustit Heureku

DigiZone.cz: V RS7 ukončila vysílání Retro Music Television

V RS7 ukončila vysílání Retro Music Television

120na80.cz: Jak si udržet zdravou vaginu

Jak si udržet zdravou vaginu

Podnikatel.cz: Internet věcí ušetří v podnikání peníze

Internet věcí ušetří v podnikání peníze

Vitalia.cz: Vydával se za český, prozradila ho DNA

Vydával se za český, prozradila ho DNA

Vitalia.cz: Proč máme prasklý chléb nejraději?

Proč máme prasklý chléb nejraději?

DigiZone.cz: O2TV zve na souboj Ledecké s Myslivcovou

O2TV zve na souboj Ledecké s Myslivcovou

DigiZone.cz: Rádio Retro spouští stream o Karlu IV.

Rádio Retro spouští stream o Karlu IV.

DigiZone.cz: Stream představil souboj žroutů

Stream představil souboj žroutů

120na80.cz: Jak správně vytrhnout mléčný zub?

Jak správně vytrhnout mléčný zub?

Vitalia.cz: Mražené ryby z Makra byly falšované

Mražené ryby z Makra byly falšované

Podnikatel.cz: Etický kodex firmy nezachrání

Etický kodex firmy nezachrání

DigiZone.cz: Konec geoblokace? Ani náhodou…

Konec geoblokace? Ani náhodou…