Vývojáři preferují licenci GNU GPL, ale firmy se jí obávají

Petr Krčmář 23. 5. 2011

Dlouholetý souboj mezi příznivci GNU GPL a liberálnějších BSD licencí už není vidět tolik, jako dřív. Přesto tu stále tato nezodpovězená otázka někde visí. Která licence je lepší? A je stejná licence nejlepší pro vývojáře, domácí uživatele i firmy? Průzkum společnosti OpenLogic ukázal, že není.

Svobodný software je definován pomocí softwarových licencí. To jsou vlastně jednostranné smlouvy autora software s uživatelem, které definují pravidla užití daného software. Podrobnosti naleznete v našem speciálu softwarové licence.

Licencí je k dispozici nepřeberní množství, namátkou jsou to třeba: GNU GPL, BSD, LGPL, Affero GPL, Apache License, MIT, Mozilla Public License, PHP License, SPL, ISC a mnoho dalších. Mezi příznivci některých z nich to občas zajiskří v hádkách o to, jestli je lepší přístup GPL nebo BSD, co je svobodnější, co je lepší pro budoucnost projektu a podobně.

Napadlo vás ale, která licence je dnes nejpoužívanější? Společnost OpenLogic, která se zabývá nasazováním open-source řešení ve firemním prostředí, vydala nedávno výsledky svého výzkumu. Ten se zabýval používaností jednotlivých softwarových licencí. Celkem bylo zkoumáno na 350 000 open-source projektů.

Průzkum ukázal, že co do celkového počtu projektů a množství publikovaného kódu jasně vede licence GNU GPL. Tuto licenci používá 68,9 % vývojářů pro své projekty. Na druhém místě je pak Apache software license, kterou používá 7,6 % zkoumaných projektů a na třetím místě je LGPL s 6,7 %.

 1. GPL (68,9 %)
 2. Apache License (7,6 %)
 3. LGPL (6,7 %)
 4. BSD License (5,3 %)
 5. MIT License (4,1 %)

Toto jsou ovšem čísla získaná prostým sečtením licencí u všech zkoumaných projektů. Hovoří tedy jen o oblíbenosti jednotlivých licencí u vývojářů. Nevypovídají nic o tom, jak jsou jednotlivé licence využívány v reálném nasazení. Běžnému uživateli bývá obvykle jedno, zda je konkrétní aplikace pod licencí GNU GPL nebo BSD. On neplánuje software dále vylepšovat, upravovat či šířit. Koho ale licence hodně zajímají, jsou firmy.

Průzkum se tedy zabýval také používaností jednotlivých licencí ve firemním prostředí. Společnost OpenLogic totiž provozuje službu, která nabízí svobodný software firemním zákazníkům. Poměry licencí měřené počtem stažení jednotlivých projektů jsou pak úplně odlišné. Nejvíce je stahován software pod licencí Apache, a to ve 32,7 % případů, na druhém místě je pak GNU LGPL s 21 % a na třetím klasická GNU GPL se 14,4 %.

 1. Apache License (32,7 %)
 2. LGPL (21,0 %)
 3. GPL (14,4 %)
 4. BSD License (3,8 %)
 5. MIT License (1,6 %)

Pětku nejstahovanějších firemních aplikací pak tvoří: Tomcat (Apache license), JBoss (LGPL), PHP (PHP Software License), MySQL (GPL v2) a Hibernate (LGPL). Všimněte si, že jen jeden z pěti nejstahovanějších projektů je vydáván pod licencí Apache. Z toho vyplývá, že široké zastoupení licence Apache vychází z mnoha různých menších projektů, tvrdí Kim Weins, produktová a marketingová vice presidentka společnosti OpenLogic.

Do třetice průzkum sledoval reálné nasazení jednotlivých aplikací ve firemním prostředí. Opět jsou výsledkem odlišná čísla, i když i tady vede žebříček licence Apache s 15,3 % následovaná licencí MIT s 10,8 % a licencí BSD s 10,5 %.

 1. Apache License (15,3 %)
 2. MIT License (10,8 %)
 3. BSD License (10,5 %)
 4. GPL (9,5 %)
 5. LGPL (8,9 %)

Celý průzkum tak ukazuje, že zatímco téměř 70 % vývojářů open source preferuje licenci GNU GPL, firmy ji používají jen v 10 % případů. Podle slov Kim Weins se firmy nechtějí vázat podmínkami GNU GPL a raději volí liberálnější licence. Firmy dávají přednost Apache licenci u produktů, které chtějí dále distribuovat. Stojí za tím obavy z toho, že by musely svůj vlastní kód distribuovat pod GPL, říká Weins.

Společnost ve svých statistikách sledovala také poměr mezi GNU GPL verze 2 a verze 3. Co do počtu balíčků jsou na tom obě licence velmi podobně. Přibližně polovina vývojářů tak volí novou licenci, druhá půlka zůstává u staré. Při zohlednění stahovanosti jednotlivých balíčků dostaneme opět odlišná čísla. Projekty pod starší licencí GNU GPLv2 jsou stahovány asi čtyřikrát častěji než projekty pod GNU GPLv3.

To dokazuje, že firemní prostředí si na novou licenci zvyká podstatně pomaleji než vývojáři open source, tvrdí Weins. Je ale také možné, že velké, zavedené a používané projekty jednoduše vznikly v době, kdy GNU GPLv3 ještě neexistovala. Tyto projekty z různých důvodů zůstávají u starší licence a protože jsou prověřené a známé, jsou používány více než malé začínající projekty vydávané pod třetí verzí licence.

Podle Kim Weins by se mohla situace změnit s tím, jak bude přibývat služeb postavených na cloudu. U nich totiž nedochází k distribuování software a není tedy třeba šířit případné úpravy kódů pod licencí GPL. Velká část open-source komunity bude preferovat licenci Affero GPL ve snaze uchovat myšlenku GPL i v cloudovém prostředí.

Affero GPL je varianta licence GNU GPL, která vyžaduje distribuci zdrojových kódů i u svobodných aplikací, které jsou uživateli ovládány po síti. S přibývajícím množstvím cloudových služeb tak bude pravděpodobně přibývat aplikací, které budou podobnou licenci využívat.

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Vodafone umí volání přes Wi-Fi. Z ciziny jako v ČR

Vodafone umí volání přes Wi-Fi. Z ciziny jako v ČR

Vitalia.cz: Bio vejce nepoznají ani veterináři

Bio vejce nepoznají ani veterináři

120na80.cz: Tipy pro odvodnění organismu

Tipy pro odvodnění organismu

Měšec.cz: Se stavebkem k soudu už (většinou) nemusíte

Se stavebkem k soudu už (většinou) nemusíte

Podnikatel.cz: Na dovolenou s knížkou. Tipy na čtení o podnikání

Na dovolenou s knížkou. Tipy na čtení o podnikání

Podnikatel.cz: Přiznal prodej padělků. Pokuta ho nemine

Přiznal prodej padělků. Pokuta ho nemine

DigiZone.cz: Skylink o půlnoci vypnul 12 525

Skylink o půlnoci vypnul 12 525

Měšec.cz: Co s reklamací, když e-shop krachuje?

Co s reklamací, když e-shop krachuje?

DigiZone.cz: Epson: 4K projektory s podporou HDR

Epson: 4K projektory s podporou HDR

120na80.cz: Nyní středně velké riziko

Nyní středně velké riziko

Podnikatel.cz: Fotogalerie: Jesenka už má skoro 50 let

Fotogalerie: Jesenka už má skoro 50 let

Lupa.cz: Japonská invaze. Proč SoftBank kupuje ARM?

Japonská invaze. Proč SoftBank kupuje ARM?

Lupa.cz: V Praze se otevřel první podnik s virtuální realitou

V Praze se otevřel první podnik s virtuální realitou

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Podnikatel.cz: Nereaguje na výzvu ČOIky, zaplatí milion

Nereaguje na výzvu ČOIky, zaplatí milion

Vitalia.cz: Klíšťata letos řádí, skvrna se udělá jen někomu

Klíšťata letos řádí, skvrna se udělá jen někomu

Měšec.cz: Banky umí platby na kartu, jen to neříkají

Banky umí platby na kartu, jen to neříkají

Měšec.cz: Udali ho na nelegální software a přišla Policie

Udali ho na nelegální software a přišla Policie

Podnikatel.cz: Daň z nemovitosti? Změny budou v říjnu

Daň z nemovitosti? Změny budou v říjnu

Podnikatel.cz: 3 velké průšvihy obchodních řetězců

3 velké průšvihy obchodních řetězců