Wormux

Petr Krčmář 23. 6. 2006

Znáte červíky? A militantní červíky? A hodně moc strašně nejvíc militantní červíky? Pokud ano, tak znáte i Worms. No a pokud neznáte Worms, tak pojďte poznat alespoň Wormux, kteří se jim docela podobají. Jsou to takoví jejich vzdálení bratranci. Ovšem drsní jsou stejně.

V originální hře Worms jde o opravdu naštvané a především prakticky nejmilitantnější červíky, jaké si umíte představit. Ale nebojte, není to ani masakr, ani krvák ani jiný drasťák. Ovšem akční to tedy je.

Worms byli ve své době oblíbení především pro humor, který byl součástí hry. Všechno je namalováno v komiksovém stylu, červíci dělají veselé pohyby, pokřikují po sobě a podobně. Ve stejných stopách jde i Wormux, který nijak nezakrývá inspiraci původní hrou.

Ta je samozřejmě patrná už ze samotného názvu hry. Wormux jde ovšem mnohem dál a přináší spoustu nových prvků, novou grafiku a nové potvůrky. Především není k dispozici jen pro jeden systém jako původní Worms, ale podstatně rozšiřuje skupinu podporovaných platforem. Zahrajete si tedy na Linuxu, FreeBSD, MS Windows a nově také na Mac OS X.

My se samozřejmě budeme zajímat především o Linux. Balíčky jsou připraveny pro distribuce: Debian, Ubuntu, Fedora, Mandriva, Gentoo, Slackware a dále pro některé ne příliš známé kousky jako Rock Linux, SourceMage, PLD, Crux a Sorcerer. K dispozici jsou samozřejmě i zdrojové kódy. V každém případě počítejte se stahováním asi 20 MB dat.

Po spuštění hry vás přivítá klasické menu, můžete konfigurovat klasické parametry jako je kvalita zvuku, rozlišení obrazovky a podobně. Kromě toho je možno nastavit i několik herních parametrů jako je počet hráčů v jednom týmu, doba trvání kola a podobně.

Wormux01

Pak už se můžeme vrhnout na samotnou hru. Ve hře proti sobě bojují jednotlivé týmy malých potvůrek. Bojuje se ve vybraném prostředí, kterému se zde říká svět. Na začátku je potřeba obojí navolit. Světů je k dispozici poměrně velké množství a rozhodně se nebudete nudit.

Bojovat můžete na ostrově, ve městě, na ledové kře, u kravičky na louce nebo třeba v pravěku. Vše je nakresleno naprosto špičkově a vesele. Na rozdíl od Wormsů se Wormux nezaměřuje jen na červíky, ale můžete si vybrat postavičku prasátka, ježka, pakoně, Firefoxe, dráčka nebo tučňáka. Jste-li konzervativní, můžete samozřejmě zůstat u červa ne nepodobnému tomu z Worms.

Wormux02

Každá z postaviček má nad hlavou své jméno, abyste je poznali, a také horizontální teploměr ukazující jeho zdravotní stav. Ten by se měl v ideálním případě u vašich protivníků zhoršovat a u vás zůstávat na maximu. Ne, že by se to vždy dařilo.

Ve hře jde samozřejmě o to, zlikvidovat protivníka a pokud možno přežít. K dispozici je k tomuto účelu řada velmi účinných zbraní: bazuka, několik granátů, pistole, samopal, baseballová pálka, dynamit a mina. Kromě zbraní můžete použít další vybavení jako je teleport, padák, trysky, sbíječka nebo třeba lano s kotvičkou. Je jich méně než ve Worms, ale určitě stačí.

Wormux03

Díky těmto předmětům se z obyčejné bezduché střílečky stává zábavná hra plná překvapení, kdy se k vám nečekaně nepřítel teleportuje a „odbouchne” vás zezadu nebo na vás někde potichu nastraží minu, na kterou v ten nejhorší okamžik šlápnete.

Hra je rozdělena na jednotlivá kola. Jedná se tedy o jakousi tahovou střílečku. V každém kole musíte vybrat svou potvůrku, se kterou budete pohybovat a pak použít vše, co je po ruce, k likvidaci nepřátel.

Wormux04

O grafice jsem se už zmínil, je opravdu veselá a povedená. Místy mi přijde dokonce lepší než u originálních Worms. Zvuky jsou taky docela příjemné, ozývají se exploze, střelba i zvuky jednotlivých potvůrek, které jen podtrhují pohodovou atmosféru hry.

Wormux05

Celkově se jedná o velmi podařenou hru, která ještě prochází vývojem, ale už je ve velmi dobré kondici. Pokud máte doma pár kamarádů a Scorched3D vás už omrzel, můžete zkusit Wormux. BUM! A máš to! Hehehe

Anketa

Znáte Worms?

Ohodnoťte jako ve škole:

Průměrná známka 2,54

Našli jste v článku chybu?
Zasílat nově přidané názory e-mailem
120na80.cz: Tady se vaří padělané léky

Tady se vaří padělané léky

DigiZone.cz: Změní se veřejnoprávní status ČT?

Změní se veřejnoprávní status ČT?

Vitalia.cz: Tři sta kilogramů tuňáka obsahovalo histamin

Tři sta kilogramů tuňáka obsahovalo histamin

DigiZone.cz: Šlágr TV: pokuta 100 tisíc za on-line

Šlágr TV: pokuta 100 tisíc za on-line

Lupa.cz: Jak EET vidí ajťák aneb Drahá vražda UX

Jak EET vidí ajťák aneb Drahá vražda UX

Lupa.cz: Válka e-shopů. Alza končí s Heurekou

Válka e-shopů. Alza končí s Heurekou

120na80.cz: Jak si udržet zdravou vaginu

Jak si udržet zdravou vaginu

DigiZone.cz: Šlágr TV dostala pokutu 100 000 Kč

Šlágr TV dostala pokutu 100 000 Kč

Vitalia.cz: Dnešní patolog o mrtvolu téměř nezavadí

Dnešní patolog o mrtvolu téměř nezavadí

DigiZone.cz: Konec geoblokace? Ani náhodou…

Konec geoblokace? Ani náhodou…

Root.cz: Zákon o hazardu je v rozporu s ústavou

Zákon o hazardu je v rozporu s ústavou

Lupa.cz: Schváleno: Rockaway může převzít Heureku

Schváleno: Rockaway může převzít Heureku

Lupa.cz: Přenos hokeje padal kvůli útoku, tvrdí O2

Přenos hokeje padal kvůli útoku, tvrdí O2

Vitalia.cz: Taky ji kupujete? Je šizená

Taky ji kupujete? Je šizená

Vitalia.cz: 7 nemocí očí, které musíte léčit včas

7 nemocí očí, které musíte léčit včas

120na80.cz: Velký přehled: 7 očkování proti exotickým nemocem

Velký přehled: 7 očkování proti exotickým nemocem

Vitalia.cz: Tetanus v USA – i po odřeninách

Tetanus v USA – i po odřeninách

DigiZone.cz: Konec geoblokace online médií?

Konec geoblokace online médií?

Podnikatel.cz: Přechod z OSVČ na firmu? Totální šok!

Přechod z OSVČ na firmu? Totální šok!

120na80.cz: 10 dezinfekcí: Vede „starý dobrý“ peroxid

10 dezinfekcí: Vede „starý dobrý“ peroxid