Porota

Pavel Machek, vývojář Linuxu

Software

ALSA – nyní součást kernelu.

Projekt

www.openstreet­map.org – wikiprojekt czechia. Protože open source je pěkný, ale bez volných dat je často nepoužitelný… a v oblasti map jsou data důležitější než software

Osobnost

Martin Mareš – za jeho hacky do PCI a za šíření Linuxu po internetových vyhledávačích.

Jan Pinky Pinkas, Jabbim.cz

Projekt

CZilla.cz – perfektní práce na lokalizacích, ale hlavně perfektní marketing, díky kterému je Firefox u nás tam, kde by měl být. Jen tak dál.

Ubuntu.cz – asi nejlepší česká wiki k libovolné distribuci, skvěle spravované fórum.

OpenOffice.cz – tak tihle hoši už mají to nejhorší za sebou, ale stále obdivuji, kolik řetězců museli přeložit.

Drupal.cz – slušná podpora v českém jazyce pro slušný CMS jménem Drupal

Proc.linux.cz – akce, která se rozhodla propagovat jako operační systém pro masy; úspěch nepřijde hned, ale snaha se počítá.

Software

Slax – Není to sice má oblíbená distribuce, ale sám vím, kolik to dá práce to dát dohromady, aby se tomu dalo říkat distribuce.

StrongDC++ – Perfektní Direct Connect pro OS Windows, používám k plné spokojenosti.

ALSA – Tak tady není co dodat, díky tomuto projektu se konečně kvalitně rozezvučely Linuxové desktopy

elinks – vylepšený bratříček linkse, používám ho, protože umí http autentizaci.

Links – díky tomuto projektu můžu používat elinks, že…

Akce

Openchange – dobrá organizace, fajn přednášky já

Osobnost

Dan Ohnesorg – dlouhodobě toho dělá pro Linux opravdu hodně. Navíc, přestože je zřejmě dost zaneprázdněn, dokáže si najít čas a poradit.

Ivan Bíbr – protože je nejenom odborníkem na Mandrivu, ale také slušným muzikantem a průvodcem po olomouckých pamětihodnostech

Jan Kaluža – skvělý seriál o PyQt na rootu, práce na multiplatformním OSS Jabber klientu Jabbim, který čeká velká budoucnost, stejně jako jeho schopného autora.

Vlastimil Ott – skvělá redakční práce na časopisu LinuxExpres

Pavel Cvrček – za Mozilla Backup a další práci pro Czillu

Ondřej Filip, ředitel CZ.NIC

Projekt

Proc.linux.cz – Dle mého názoru, velmi trefná odpověď na ofenzívu BSA a zároveň výborně provedený projekt. Před provozováním zelené linky smekám.

Ubuntu.cz – Perfektní web o velice sympatické distribuci, je úžasné, co všechno vzniká bez podpory komerčních firem.

OpenOffice.cz – OpenOffice.org výrazným způsobem pomáhá v rozšiřování svobodného software na desktopy. Lokalizace a podpora české verze je velmi důležitá.

CZLUG – Sdružení CZLUG neustále svými aktivitami prokazuje svou rostoucí sílu. Jen tak dál.

CZilla.cz – Bez českého prohlížeče by měl svobodný software v Čechách těžkou pozici.

Software

LinKonto – Sice nejsem uplně nadšený z používání dosové emulace, ale LinKonto je bezesporu možnost, jak by mohl svobodný software proniknout do nové oblasti.

ALSA – Technicky absolutně špičkový software, je úžasné, že má český původ.

PDFedit – Něco takového bylo už delší dobu potřeba, další střípek do open-source desktopové mozaiky.

Gammu – Další nádherná desktopová aplikace, kterou svobodný software stíhá svět Windows.

Links – Já vím, že jsem asi nemoderní, ale kdo pracoval někdy ve stísněnějších podmínkách mimo komfort X-ek, ví své.

Akce

Linuxový víkend CZLUG – Perfektně zvládnutá akce nabitá zajímavými přednáškami.

LinuxExpo – Je velice pozoruhodné, jaká kvalitní a veliká konference svobodném software se povedla uspořádat.

LinuxHall – Uź si ani nelze Invex be této akce představit.

InstallFest – Velmi dobrý počin s poměrně dlouhou tradicí.

Openchange – Openchange mě zaujal hlavně tím, že se neomezuje pouze na svobodný software.

Osobnost

Dan Ohnesorg – Dan je prostě dlouholetý neúnavný popularizátor Linuxu.

Ondřej Surý – Pro Ondřeje je svobodný software součástí jeho životního stylu.

Jaroslav Kysela – Jarda je výborný skromný a pracovitý programátor, na takových svobodný software stojí.

Pavel Janík – Pavel Janík je mi velice sympatický svou odvedenou prací v desktopových projektech.

Michal Čihař – Práce Michala Čihaře na projektu Gammu určite zaslouží vyzvednout.

Adam Hauner, projekt manager, SoftEU

Projekt

cs.wikipedia.org

OpenOffice.cz

CZilla.cz

Software

elinks

Osobnost

Pavel Cvrček

Dan Ohnesorg

Michal Krause, zakladatel serveru Root.cz

Projekt

OpenOffice.cz

CZilla.cz

Proc.linux.cz

Kvalitní aplikace jsou jedním ze stěžejních předpokladů pro rozšiřování alternativních operačních systémů. Produkty OpenOffice.org a Mozilla Foundation k těm kvalitním bezesporu patří a oba české týmy si zaslouží pochvalu za tvorbu lokalizací a souvisejících doplňků a poskytování informací o těchto produktech v naší mateřštině.

Na projektu Proc.linux.cz se mi líbí přehledné a jasné shrnutí základních informací a následné nasměrování případného zájemce o Linux.

Software

ALSA – Kromě aplikací jsou neméně důležité kvalitní ovladače hardwaru. ALSA je dle mého názoru projekt, který ukazuje, jak by takové open-source ovladače měly pokud možno vypadat.

Danix – Danix je pro mě sympatická live distribuce se zajímavým systémem rozšiřitelných modulů.

Osobnost

Dan Ohnesorg – Za dlouholetou práci v oblasti svobodného softwaru.

Bohdan Milar, společnost Liberix

Software

Slax – Velmi praktická live distribuce vzniklá a udržovaná kompletně v ČR jediným vývojářem, přesto se šíří do světa.

ARAnyM – Velmi zajímavý projekt virtualizace hardwaru 16–32bitových počítačů a unixových stanic Atari s mnoha moderními prvky (JIT kompilace, vlastní API,…) Projekt založili 4 vývojáři z ČR, dnes je mezinárodní.

LinKonto – Kvalitní účetní program, který používá stále více jako 100 firem. Do loňského roku komerční produkt, který jeho autor (firma SoftApp) uvolnila jako open source a tím zaplnila citelnou mezeru v paletě nabídky svobodných aplikací.

Danix – Česká distribuce přicházející s mnoha zajímavými technickými prvky. Zaměřena je na česky mluvící uživatele.

lokalizace Wesnoth – Zpřístupnění velmi zajímavé a oblíbené open source hry (mystery tahová strategie) českým uživatelům. Dobře organizovaný tým, hodně odvedené práce.

Projekt

CZilla – Projekt, kterému se daří nejen lokalizace daných produktů, ale i udržování silné uživatelské komunity.

FFII – aktivní boj proti patentům a ostatním snahám státu omezovat svobodu (v oblasti SW).

CZLUG – Zřejmě největší organizace v oblasti open source v ČR. Po předchozím období nižší aktivity začala opět pracovat, včetně uskutečnění vlastní konference.

Linuxsoft.cz – Portál s komplexní sbírkou velmi praktických informací o používání různých open source (programátorských) nástrojů.

Akce

LinuxAlt Brno -Velmi vydařená nová brněnská konference, zaměření na studenty.

Openchange Olomouc – Pátý ročník tradiční olomoucké konference s několika doprovodnými programy.

Linuxový víkend CZLUG – Technicky velmi dobře zvládnutá akce, zaměření na studenty.

LinuxExpo – Výstava s konferenčním programem, kde bylo umožněno vedle stánků komerčních firem prezentovat i open source projekty.

LinuxHall – Tradiční doprovodná akce Invexu; dobrý způsob, jak oslovit dosud nelinuxové lidi z oblasti IT.

Osobnost

Ivan Bíbr – Bezesporu člověk, který svobodným softwarem žije. Má charisma, a přitom při šíření svobodných myšlenek nepoužívá manipulace, nýbrž velmi racionálních argumentů.

Vlastimil Ott – Jakožto šéfredaktor výrazně přispěl ke zkvalitnění linuxového časopisu a s ním spojeného portálu. Tím se zasadil o šíření dobrého jména svobodného softwaru. Nemluvě již o jeho podpoře konkrétním akcím, korektury dokumentace apod.

Dan Ohnesorg – V roli předsedy CZLUGu nejen že podporuje open source akcí obecně, ale měl také největší podíl na tom, že CZLUG po čase loni sám jednu větší veřejnou konferenci uspořádal.

Jan Houštěk – Neunávný popularizátor open source, otevřených standardů, bezpečnosti a dalších důležitých open source IT věcí. Vystupuje na mnoha konferencích, vidí do hloubky problémů.

Tomáš Matějíček – Vývojář a síťový odborník. Spravuje vlastní live distribuci, což je záslužná a jistě nesnadná práce. Její kvalitu oceňují spokojení uživatelé nejen z ČR.

Michal Medvecký, bývalý předseda klubu Silicon Hill

Software

ALSA

eLinks

Gammu

Danix

Projekt

OpenOffice.cz

Drupal.cz

CZilla.cz

Ubuntu.cz

Liberix

Akce

CZOSUG

Openchange

Installfest

Linux v Brně

LinuxMeeting Ústí

Osobnost

Pavel Janík

Michal Čihař

Ondřej Surý

Jaroslav Kysela

Ivan Bíbr

Michal Nosek, redaktor PalmHelp.cz

Projekt

Hack&Dev (hackndev.com) – Projekt, který se úspěšně snaží o zprovoznění a použití OS GNU/Linux na kapesních počítačích firmy Palm Inc. Za poslední rok je za všemi programátory vydět obrovský kus práce a je pravděpodobné, že do konce roku bude vše plně funkční a připraveno k použití.

CZilla.cz – Jakýkoli volný webový prohlížeč pro různé platformy je úžasný počin, a navíc když je česky …

Ubuntu.cz – Ano Ubuntu s úspěchem používám, jak doma tak v práci

Drupal.cz

OpenOffice.cz

Sofware

LinKonto – Účetnictví plně funkční v GNU/Linuxu je opravdu potřeba. A pokud bude zadarmo…

Links – Jelikož pracuji jako správce serverů postavených na GNU, je tento prohlížeč neocenitelnou pomůckou.

eLinks – viz. Links a možná ho tento prohlížeč nahradí.

ALSA – Zvuku neni nikdy dost.

Danix – Je malý. ale šikovný.

Akce

LinuxMeeting Ústí nad Labem – Mám to kousek a stojí to za to. Hlavně závěr…

LinuxExpo

InstallFest

Linux v Brně

Linuxový víkend CZLUG

Osobnost

Jan Heřman – Vysokolšký student, který se rozhodl vytvářet ovladače Linuxu pro PDA Palm a za půl roku dokázal zprovoznit GNU/Linux na svém Palmu. Je členem projektu Hackn&Dev.

Dan Ohnesorg – Asi neni potřeba komentář.

Jaroslav Kysela

Robert Krátký, šéfredaktor ABCLinuxu.cz

Projekt

OpenOffice.cz – Lokalizační tým kancelářského balíku OpenOffice.org odvádí kvalitní práci při přípravě českých verzí programů, o kterých lze říci, že hrají jednu z nejvýznamnějších rolí při rozhodování o přechodu na open source a potažmo linuxová řešení.

LinuxExpres

OSS Alliance

Proc.linux.cz

CZilla.cz

Software

Slax – Živé distribuce představují v mnoha případech nejúčinnější formu prezentace možností a výhod Linuxu. Slax si bere to nejlepší z všestrannosti Knoppixu a nenáročnosti Damn Small Linuxu a přidává k tomu šmrnc a lehkost použití.

Links

PDFedit

Danix

Gammu

Akce

LinuxAlt – Ač nová, přesto tato akce přitáhla hodně návštěvníků a zajistila pro ně zajímavý přednáškový i doprovodný program. I přes několik nezbytných klopýtnutí se pořadatelé vyvarovali zásadních organizačních problémů.

LinuxExpo

Linux v Brně

LinuxHall

CZOSUG

Osobnost

Ivan Bíbr – Neúnavný propagátor Linuxu a autor jedné z nejlepších instalačních a uživatelských příruček. Jen pořád nechce pochopit, že Debian je prostě nejlepší…:-)

Pavel Janík

Jaroslav Kysela

Tomáš Matějíček

Dan Ohnesorg

Krčmář Petr, šéfredaktor Root.cz

Software

Slax – Malá, ale šikovná distribuce, která snese přímé porovnání se silnou zahraniční konkurencí.

LinKonto – První vážná aktivita v oblasti použitelných linuxových účetnictví.

PDFedit – Skutečně nezapomenutelný počin loňského roku, který oslovil nejen české uživatele.

ALSA – Letitý, ale stále velmi živý a používaný kus českého software.

Projekt

OpenOffice.cz – Jeden z nejviditelnějších českých projektů, který zároveň patří i ke světové špičce.

CZilla.cz – Projekt, který si dlouhodobě udržuje vysokou kvalitu a má velký podíl na popularizaci českého open source.

Proc.linux.cz – Živý projekt, který aktivně pomáhá uživatelům změnit pohled na linuxový svět.

Drupal.cz – Za velmi aktivní práci a silnou podporu české Drupal komunity.

LinuxExpres – Díky němu máme hmatatelný výstup nejen české linuxové komunity.

Akce

LinuxExpo – Jednoznačně největší událost českého open-source světa.

LinuxMeeting Ústí – Spíše lokální, ale o to zajímavější akce.

InstallFest – Za velmi silnou popularizaci open source mezi běžnými uživateli.

CZilla Firefox 2.0 Party – Vynikající akce s přátelskou atmosférou.

Osobnost

Pavel Cvrček – Za obrovský příval informací týkajících se především produktů Mozilla.

Ivan Bíbr – Česká Mandriva pod jeho rukama jen vzkvétá.

Tomáš Matějíček – Dokáže se prosadit v silném konkurenčním prostředí a representovat Českou republiku se svým vlastním systémem.

Pavel Janík – Za vedení jednoho z nejaktivnějších českých projektů podporujících open source.

Alexandr Butin – Vytvořil krásné a nezapomenutelné logo pro SeaMonkey.

Molčan Filip, popularizátor českého open source

Software

Slax

Danix

ALSA

Projekt

CZilla.cz  – Tento projekt u me vitezi diky svemu dobremu marketingu, privetivemu pristupu k uzivatelum a dobre kvalite.

proc.linux.cz – Velice dulezite misto pro vsechny novacky s operacnim systemem Linux, jednoduche, designove povedene, aktualizovane.

Jabbim.cz – Jabber/Netlab.cz – Prace, ktera nejde prilis videt, ale vetsina z nas teto sluzby denne vyuziva.

CZLUG – Za osvetu v Linuxovem svete a udrzovani linuxove komunity.

LinuxEXPRES – Za osvetu mezi zacinajicimi uzivateli a dukaz toho, ze Linux neni jen pro „hackery“.

Akce

LinuxExpo – LinuxExpo je jedinou akci, kde naleznou zajemci o tyto technologie vse – firemni stanky, prezentace, stanky OSS projektu i nekomercni prezentace, povedene spojeni obou svetu

InstallFest – Za skvelou moznost vsem zacatecnikum vyzkouset si nainstalovat Linux a dale jej sirit.

Linuxovy vikend CZLUG

Openchange

Setkani Java UG

Osobnost

Dan Ohnesorg – za podporu projektum CZLUG, OpenOffice.org a rade dalsich open-source projektu i prosazovani otevrenych myslenek v komercnim svete.

Pavel Janik – za obrovsky kus prace, ktery odvadi v projektu OpenOffice.org

Janek Wagner – za jeho nekonecnou podporu Linux a OSS/FS ve skolstvi, za praci, kterou mnoho lidi nevidi, ale je nesmirne dulezita.

Ivan Bibr – za jeho rozsirovani Linuxu, clanky a knihy s touto tematikou

Ohnesorg Dan, předseda CZLUG

Software

ALSA – Asi největší český projekt integrovaný do linuxového kernelu. (Pokud náhodou není swsusp větší, ale předpokládám, že není.) Běžné užití Linuxu bez zvukové karty si asi nikdo nedovede představit.

Slax – Tak není to sice přímo program, ale je to zdařilá česká distribuce, která se ani ve světě neztratila.

Danix – Pro změnu opět distribuce, ale i tato je ryze česká.

LinKonto – Dlouho jsme čekali na linuxové účetnictví a ono je tu. Není sice úplně linuxové, ale alespoň je svobodné.

PDFedit – projekt o kterém jsem se dozvěděl až z propozic soutěže, ale který mne zaujal hned po prostudování webu, jednak dokonale pasuje do projektu roku 2006, protože vznikl v roce 2006, je ryze český a hlavně je zajímavý.

Projekt

Czilla – Czilla je prostě na špici, dobrý marketing, fungující diskuzní fóra, krásná grafika… oni to prostě umí.

OSS Alliance – Projekt, který sice není v centru dění, ale výrazně pomáhá měnit pohled státní správy na svobodný software, na druhé místo se u mne vyhoupli díky zorganizování kurzů počítačové gramotnosti a vyškolení 400 lidí na Linuxu.

OpenOffice.cz – Třetí místo, ale jen o nanotrubičku za druhým. Viděno s lokálního hlediska prostě vydávají stále nějaké nové verze OOo, ale možná si ne každý všimne, že je vydávají současně s originálem, na světě není až tak moc lokalizací, které by dlouhodobě držely krok s anglickou verzí.

LinuxExpress – Rozdávali jsme LinuxExpress na linuxovém víkendu a lidem se fakt líbil.

Ubuntu.cz – Asi nejvíce viditelný projekt na propagaci Linuxu v posledním roce.

Akce

Linuxový víkend – není hezké hlasovat pro vlastní akci, ale podílela se na ní spousta lidí, kteří si ocenění zaslouží. Zřejmě největší linuxová akce v roce 2006.

Reklama na Linux v rádiu – Akce vzniknuvší v diskuzi na ABCLinuxu a realizovaná Josefem Kadlečkem, pokud vím první reklama na Linux v rádiu v české historii. A to ještě autor říká, že neřekl poslední slovo.

LinuxExpo – Přál bych si mnohem větší linuxovou výstavu, ale LinuxExpo si zalouží ocenění i takové, jaké je.

Open Government 2006 – Microsoft dobře ví, že státní správa určuje, jaké programy budou používat ostatní, každá akce, která ukazuje, že existují alternativy a jsou ve státní správě použitelné, je užitečná.

OpenChange – Sice jsem se nemohl zúčastnit osobně, ale tamtamy vyprávěly o velmi pěkné akci.

Osobnost

Pavel Janík – mravenčí prací se dostal mezi čelné vývojáře OpenOffice.org, v projektu zastává hned několik výzamných funkcí a reprezentuje Českou republiku v celém světě.

Jiří Slabý – bohužel ho neznám, ale při pohledu do článku na LWN si říkám, že dostat se na třetí místo, hned za Andrewa Mortona, to je sakra čest a kus práce za zády. Předpokládám, že nemá šanci na umístění, protože ho těžko někdo jiný nominuje, ale možná by mohl dostat třeba zvláštní cenu poroty. Ostatně v tom článku jsou zmíněni další tři Češi, kteří by si zasloužili vědět, že jsme jim vděční.

Filip Molčan – za jeho práci v OSS Alliance

Ondřej Surý – duchovní otec a dělník projektu ubunutu.cz, usilovně rozesílal CD s Ubuntu zájmecům, až CZLUGu došly peníze (;-)) A to je nějaká řehole.

Ivan Bíbr – aka pan Mandriva, co více dodat.