Hlavní navigace

Aktuální články

Komiks: hladný

Náš hlad zvádza dennodenne urputný boj s lenivosťou ísť na nákup. Skvelým kompromisom je stará dobrá donáška jedál. Ale pozor! Môže sa stať, že nechtiac kúpite mačku vo vreci. V tom lepšom prípade.

Jana Slebodníková

Dnes 0:00

ClamAV: antivirus nejen pro poštu, přidání dalších signatur

V článku o konfiguraci vlastního poštovního serveru byl zmíněn antivirus ClamAV. Přestože dnes existují alternativy, stále se jedná o velmi použitelný antivirus. Řekneme si o něm více.

Petr Macek

Včera 0:00

Grafická nadstavba nad GNU Debuggerem gdbgui a její alternativy

Pro nástroj GNU Debugger vzniklo poměrně velké množství nadstaveb s GUI. Jedná se o projekty DDD, KDbg či Nemiver. K těmto aplikacím nedávno přibyla další zajímavá alternativa: nástroj nazvaný gdbgui.

Pavel Tišnovský

20. 7. 2017 0:00

Mageia 6 je konečně tady: od instalace do prostředí Plasma

Mandriva je už sice několik let mrtvá, ale několik distribucí se její odkaz snaží zachovat. Mageie se to docela daří, i když na nové vydání jsme teď čekali dva roky. Podívejte se, jak nové vydání vypadá.

Redakce

19. 7. 2017 1:00

Softwarová sklizeň (19. 7. 2017)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na vektorově založený GIS, vyzkoušíme nového souborového manažera, přehrajeme hudbu z ISO obrazů nebo archivů a nakonec využijeme vzdálený PC pro hraní her.

Jiří Sluka

19. 7. 2017 0:00
| 5
Komerční sdělení

12. ročník ankety Křišťálová Lupa – Cena českého Internetu odstartoval (Komerční sdělení)

Pomozte najít a ocenit ty nejlepší. Hledají se zajímavé projekty i služby na české internetové scéně.

19. 7. 2017 0:00

Knihovny pro tvorbu grafického uživatelského rozhraní v Pythonu

Python se používá jak pro tvorbu nástrojů ovládaných z příkazového řádku, tak i pro psaní serverových aplikací a setkáme se i s aplikacemi s grafickým uživatelským rozhraním. A právě knihovnám pro tvorbu GUI se budeme věnovat v dnešním článku.

Pavel Tišnovský

18. 7. 2017 0:00

Porovnání firewallů pfSense a OPNsense

Dnes se podíváme na srovnání firewallu pfSense a jeho forku OPNsense. Povíme si podrobnosti o obou projektech, které se velmi podobají, jen se každý vydal trochu jinou cestou.

Lukáš Malý

17. 7. 2017 0:00 | pfSense

Postřehy z bezpečnosti: krádež TLD

Dnes se podíváme na zajímavý případ “krádeže” domény nejvyššího řádu, obvinění Kaspersky Lab ze spolupráce s ruskou zpravodajskou službou, vychytralý ransomware či poměrně rozšířený malware pro Android.

CSIRT.CZ

17. 7. 2017 0:00
Stalo se

Zařazení DRM do HTML5 bylo schváleno. Chystá se oficiální protest

Největší SSD na světě má kapacitu 50 TB, Google má nového klienta pro úložiště Disk, Windows Insider se rozšiřuje na serverovou verzi systému a John McAfee se dohodl s Intelem na podmínkách používání svého jména.

Roman Bořánek

16. 7. 2017 0:00 | Google

Komiks: nový

Aj vy ste si ako mladí idealisti mysleli, že svet dospelých funguje na pevných základoch a dokonalých pravidlách? Aj vy ste jedného dňa nazreli priamo do „kuchyne“? Aj vy ste boli tak šokovaní realitou?

Jana Slebodníková

15. 7. 2017 0:00

Vybíráme důvěryhodnou VPN: co porovnávat a na co si dát pozor?

Dvě stovky VPN služeb, desítky parametrů a podobně mnoho názorů. V tom by se utopil každý. Přečtení tohoto článku z vás experta na VPN služby neudělá, ale určitě se dozvíte, jak při výběru neprohloupit.

Roman Bořánek

14. 7. 2017 0:00 | OpenVPN

Rust: knihovna ndarray pro práci s n-rozměrnými poli

V dnešním článku o jazyku Rust a knihovnách, které pro tento jazyk vznikly, se budeme zabývat knihovnou určenou pro práci s n-rozměrnými poli, samozřejmě včetně běžných vektorů a matic. Tato knihovna se jmenuje příhodně ndarray.

Pavel Tišnovský

13. 7. 2017 0:00
| 7

Ubuntu je ve Windows Store. Jak vypadá Linux od Microsoftu?

Ubuntu ve Windows bylo zatím jen tak pokoutně, ale teď už (zatím v programu Insider) bude nabízeno i oficiálně přes Windows Store. Jak to běhá a jak to vypadá? Později chce Microsoft nabídnou i další distribuce.

Redakce

12. 7. 2017 11:30

Softwarová sklizeň (12. 7. 2017)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes začneme českým softwarem pro 3D tisk, vyzkoušíme jeden alternativní operační systém, podíváme se na systém na správu obsahu a vytvoříme si pár dlaždicových map.

Filip Zatloukal

12. 7. 2017 0:00
Komerční sdělení

3CX – moderní řešení PBX pro IT 21. století (Komerční sdělení)

Je překvapující, kolik firem dnes, ve 21. století, ještě používá starou analogovou PBX.

12. 7. 2017 0:00

Instrukční sada AArch64: technologie NEON

Jednou z nejdůležitějších a potenciálně nejužitečnějších vlastností mikroprocesorových jader ARMv8-A s instrukční sadou AArch64 je upravená a v několika směrech vylepšená technologie NEON umožňující provádění SIMD operací.

Pavel Tišnovský

11. 7. 2017 0:00
| 7
Komerční sdělení

Vyvíjíme novou cloud platformu – hledáme do týmu další vývojáře (Komerční sdělení)

Připravujeme novou generaci hostingové platformy pro velké internetové projekty.

11. 7. 2017 0:00

Rock64: další vyzyvatel RPi láká na USB 3.0 a gigabitový ethernet

Sice bez bezdrátové konektivity, ale se slotem pro eMMC, obrazovým výstupem o rozlišení 4K, gigabitovým ethernetem a také jedním USB 3.0. Rock64 se tak může hodit pro provoz Androidu nebo vytvoření NASu.

Roman Bořánek

10. 7. 2017 11:40

Postřehy z bezpečnosti: poučení z malwaru NotPetya

V dnešním díle si přečtete, jak probíhalo napadení sítě hostující software M.E.Doc malwarem NotPetya a jaké poučení z toho plyne. Následují i další užitečné bezpečnostní informace z celého světa.

CESNET CERTS

10. 7. 2017 0:00
Stalo se

AMD se těší z Ryzenu. Prodeje vzrostly o čtvrtinu, roste i cena akcií

10 GbE síťovku už pořídíte za sto dolarů, v USA se bude protestovat proti omezení síťové neutrality, Jawbone je v likvidaci a americkým senátorům se nelíbí ruský software – zejména ten od Kaspersky Labs.

Roman Bořánek

9. 7. 2017 0:00 | AMD

Komiks: nepotrebný

Ak sa stane megapopulárnym artiklom pomôcka na sústredenie, môžete si byť istí, že ľudstvo nedegeneruje, ale napreduje. Monotónne mihotanie však nie je pre každého. Pár zaostalých sa zaobíde aj bez neho.

Jana Slebodníková

8. 7. 2017 0:00

Let's Encrypt nabídne wildcard certifikáty platné pro všechny subdomény

Certifikační autorita Let's Encrypt uživatelům splní velké přání – přidá wildcard certifikáty platné pro libovolnou subdoménu. Odpadne tak komplikované a obtížně automatizovatelné vypisování subdomén.

Roman Bořánek

7. 7. 2017 10:00 | Let's Encrypt

VPN pro začátečníky: princip fungování, výhody a nevýhody

Ještě před pár lety byly VPN služby záležitostí internetových nadšenců a bezpečnostních „fanatiků“. Časy se však mění, nad svobodným internetem se stahují mračna, a tak své uplatnění začínají nacházet i u běžných uživatelů.

Roman Bořánek

7. 7. 2017 0:00 | OpenVPN

Softwarová sklizeň (5. 7. 2017)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na virtuální asistentku, otestujeme nástroj pro Java vývojáře, každou minutu si necháme vyscreenovat obrazovku a nakonec budeme tvořit funkce a pěkné UI pro mobilní aplikace.

Jiří Sluka

5. 7. 2017 17:30
| 9

Stavíme vlastní e-mailový server: webmail RainLoop

Jako webmail použijeme RainLoop. Po dlouhé nadvládě RoundCube je to první systém, který se dostal do slušně použitelného stavu, i když má ještě nedostatky. Pro rodinu mi ale přijde velmi vhodný.

Michal Pastrňák

4. 7. 2017 0:00
Komerční sdělení

Výherci hackathonu poletí do New Yorku, letenky jim vyhrála Travel mapa (Komerční sdělení)

Travel Hackathon uspořádalo Kiwi.com v Praze poprvé. Mezi programátory rozdělilo více než sto tisíc korun.

4. 7. 2017 0:00

Reklamy v konzoli? Ne, jen občasné zajímavosti, ujišťuje Ubuntu

V MOTD (zpráva dne) v Ubuntu se objevil odkaz na článek o seriálu Sillicon Valley, což někteří považovali za nevhodnou reklamu. Podle správců Ubuntu jde však jen o zajímavost a reklamy se skutečně nechystají.

Roman Bořánek

3. 7. 2017 13:40 | Ubuntu

Postřehy z bezpečnosti: není ransomware jako ransomware

V dnešním díle Postřehů se podíváme samozřejmě na ransomware Petya, na zero-day zranitelnost v aplikaci Skype, na další názor, jak omezit vlnu phishingových útoků využívajících HTTPS certifikáty a taky na něco málo ke spojení neurovědy s hesly.

CSIRT.CZ

3. 7. 2017 0:00
Stalo se

Asus představil speciální grafické karty pro těžbu kryptoměn

Nintendo chystá další retro konzoli, Photobucker vypnul embedované obrázky, Espressif jde do Brna, Mir dostává novou šanci, Lennart Poettering zaplavuje svět dalšími projekty a Sony opět bude lisovat vinyly.

Marek Olšavský , Roman Bořánek

2. 7. 2017 0:00

Komiks: vysvedčenie

Nič sa nevyrovná pocitu dobre vykonanej práce. váš starostlivo ukrývaný vnútorný byrokrat sa určite poteší, keď to dostanete „čierne na bielom“. A to oceníte určite aj vy, ktorí pracujete „biele na čiernom“.

Jana Slebodníková

1. 7. 2017 0:00