Hlavní navigace

Aktuální články

Šifrované pastebiny: sdílejte poznámky snadno a bezpečně

Rádi používáte pastebiny, ale chcete svá data ochránit před zvědavci a nenechavci? Použijte šifrovaný pastebin, který data (de)šifruje v prohlížeči. Existuje jich hodně, pomůžeme vám s výběrem.

Roman Bořánek

Dnes 0:00

Softwarová sklizeň (24. 5. 2017)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na nástroj pro instalaci balíčků a tweakování, vyzkoušíme simulátor logických obvodů, budeme ukládat úkoly a nakonec si představíme snadný způsob pro opakované vkládání snippetů.

Jiří Sluka

Dnes 0:00
Komerční sdělení

SolarWinds začne v Brně vyvíjet produkty Pingdom (Komerční sdělení)

Český tým se bude podílet na vývoji produktů pro rychlejší a spolehlivější webové stránky

Dnes 0:00

Phishingových webů s HTTPS přibývá, reagují na vývoj prohlížečů

Roste poměr phishingových webů, které používají zabezpečení pomocí HTTPS. Snaží se tak vypadat důvěryhodněji a tím zvýšit svou šanci na úspěch. Je to přirozená reakce na vývoj prohlížečů, které HTTPS upřednostňují.

Petr Krčmář

Včera 0:00

Mikroprocesory a mikrořadiče ARM s podporou DSP operací

Při popisu DSP nesmíme zapomenout na to, že v současnosti se v oblasti výkonných 32bitových mikrořadičů stále ve větší míře používají čipy s jádrem ARM. Výrobci kombinují jádra ARM s DSP několika různými způsoby.

Pavel Tišnovský

Včera 0:00
| 4
Komerční sdělení

Hotel potřebuje spolehlivého partnera v telekomunikacích (Komerční sdělení)

Generální ředitelka Grandhotelu Pupp Andrea Pfeffer-Ferklová hovoří o úspěšném podniku.

Včera 0:00

Honíme botnet: od honeypotu k analýze routeru

Vše začalo ve chvíli, kdy nám přišla odpověď na jeden z e-mailů, které jsou automaticky generovány našimi honeypoty v případě detekovaného pokusu o útok. Tato upozornění jsou posílána abuse kontaktům sítě.

Martin Kunc

22. 5. 2017 0:00

Postřehy z bezpečnosti: sběr NTLMv2 hashů SMB serverem

Dnes se podíváme, jak s pomocí Google Chrome, SMB a SCF souborů získávat NTLMv2 hashe, dále na pár zajímavostí ohledně ransomwaru WannaCry, na driver – keylogger, účet hosta v Ubuntu a povedený off-line hack.

CSIRT.CZ

22. 5. 2017 0:00
Stalo se

Facebook dostal od EU pokutu 110 miliónů eur. Mlžil při akvizici WhatsApp

Google dostal svého asistenta na iOS a chystá samostatný headset pro VR, drony už se ve Spojených státech nemusí registrovat, Velká Británie směřuje k další regulaci internetu a Zaklínač se dočká seriálového zpracování.

Roman Bořánek

21. 5. 2017 0:00 | Google

Komiks: toxický

V toxickom svete sa musíte vedieť obracať. Škodlivých látok sa dá zbaviť jednoducho a rýchlo a čím mizernejšie sa cítite, tým by ste sa vlastne mali cítiť lepšie. Znamená to totiž, že zázračný lektvar funguje!

Jana Slebodníková

20. 5. 2017 0:00

Mají i dnes smysl otevřené validující resolvery?

Již řadu let provozuje CZ.NIC Otevřené DNSSEC Validující Resolvery (ODVR). V dobách, kdy byl DNSSEC v plenkách, jsme měli za to, že je třeba přijít s alternativou DNS resolverů poskytovatelů připojení.

Zdeněk Brůna

19. 5. 2017 10:00 | CZ.NIC

Jak se projevilo snížení TTL v zóně .cz

V druhé polovině února jsme snížili TTL v zóně .cz, a to o jednu hodinu. Poté jsme vždy každou středu provedli snížení o další hodinu, až jsme 15. března 2017 dosáhli na požadovanou hodnotu 1 hodiny (tedy TTL=3600).

Václav Steiner

19. 5. 2017 0:00 | CZ.NIC

Telegram jede: šest klientů pro čím dál oblíbenější komunikátor

Komunikátor Telegram po vás sice chce telefonní číslo, ale to vůbec neznamená, že ho můžete mít jen na mobilu. K dispozici je řada oficiálních i neoficiálních aplikací, díky kterým můžete chatovat i na desktopu.

Roman Bořánek

18. 5. 2017 0:00 | Telegram

Ukazatele v Rustu aneb temná strana Síly

V jazyku Rust nalezneme kromě referencí, jejichž použití je kontrolované překladačem, i ukazatele (pointer). S nimi lze realizovat některé „triky“ známé z jazyků C a C++, ale některé operace jsou potenciálně nebezpečné.

Pavel Tišnovský

18. 5. 2017 0:00

ZX Spectrum Next vrací úder: návrat legendárního 8bitu po 35 letech

Téměř 35 let po tom, co spatřil světlo světa tento legendární 8bitový počítač, tu je nový model – ZX Spectrum Next! Sériově vyráběný osmibit 21. století s open-source firmwarem.

Jan Peterka

17. 5. 2017 0:00

Softwarová sklizeň (17. 5. 2017)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si snadno sestříháme video, podíváme se na zajímavý prohlížeč multimédií, vyzkoušíme alternativní textový editor a povíme si o linuxové distribuci specializované na multimédia.

Filip Zatloukal

17. 5. 2017 0:00

Klíč kořenové zóny se letos změní: správci serverů by měli dávat pozor

DNSSEC je tu s námi naostro už sedm let, ale ještě nikdy nebyl měněn klíč v kořenové zóně. Letos by k tomu mělo dojít, zpozornět by proto měli především správci rekurzivních DNS serverů.

Petr Krčmář

16. 5. 2017 0:00

Čipy dsPIC a instrukce specifické pro jejich DSP modul

Dnes téma mikrořadičů řady PIC24 a dsPIC dokončíme. Budeme se zabývat převážně těmi instrukcemi, které jsou specifické pro čipy dsPIC a pro jejich DSP modul, nejprve si však popíšeme zbývající instrukce společné pro PIC24 i dsPIC.

Pavel Tišnovský

16. 5. 2017 0:00
| 1

Nový standard pro přihlašování: nenuťte uživatele měnit hesla

Americká organizace NIST připravila nový standard pro tvorbu hesel. Je velmi radikální a významně mění celkový přístup k heslům. Tvrdí, že přílišný tlak na uživatele je kontraproduktivní a vede k obcházení pravidel.

Petr Krčmář

15. 5. 2017 0:00

Postřehy z bezpečnosti: dostaneme tě, Fantomasi! Ale nespěchá to.

V dnešním díle zjistíme, že Fantomas se na nás bude z našich mobilů ještě chvíli beztrestně dívat, že v kyberútocích se již Evropa Americe vyrovná, a že do většího blackoutu může chybět jen málo.

CESNET CERTS

15. 5. 2017 0:00
| 4
Stalo se

OpenWrt plánuje spojení se svým forkem LEDE

Operační systém Tizen žije a dostal nový telefon, skončila podpora první verze Windows 10, Nvidia má nový monstrčip pro neuronové sítě a Litecoin aktivoval rozšíření, na kterém se u Bitcoinu nemohou dohodnout.

Roman Bořánek

14. 5. 2017 0:00 | OpenWRT

Komiks: premýšľavý

Je správne klásť si otázky. Ak počkám ešte deň, vynesie kôš niekto iný? Dosiahnem tréningom oblíznutie lakťa? Na čo sú frajerke všetky tie fľaštičky? A na čo mi je frajerka? Sú však aj omnoho vážnejšie témy.

Jana Slebodníková

13. 5. 2017 0:00

Země blokující internet nedostanou IP adresy, zní nebezpečný návrh

Vlády některých zemí se neštítí v případě prosazování vlastních zájmů odpojit celý stát od internetu. V registru AFRINIC nyní leží návrh, že by takové země už nedostaly IP adresy. Dobrý nástroj nebo nebezpečná hra?

Petr Krčmář

12. 5. 2017 0:00

Fuchsia: mobilní systém od Google s novým rozhraním a bez Linuxu

Google představil grafické rozhraní svého třetího operačního systému s názvem Fuchsia. Ten nepoužívá Linux, ale vlastní řešení a zatím to vypadá, že by mohl v budoucnu nahradit Android.

Petr Krčmář

11. 5. 2017 0:00 | Google

Programovací jazyk Rust: spouštění nových procesů a komunikace s nimi

V další části seriálu o jazyku Rust si ukážeme, jak je možné spustit nový proces, předat mu argumenty, upravit proměnné prostředí a také to, jak lze s tímto procesem komunikovat přes vstupně/výstupní proudy (streamy).

Pavel Tišnovský

11. 5. 2017 0:00

CESNET pořádá seminář o IPv6

Šestého června slaví svět mimo jiné den IPv6. Sdružení CESNET se k oslavě připojuje pořádáním již druhého ročníku celodenního semináře, který je věnován internetovému protokolu nové generace.

Redakce

11. 5. 2017 0:00
Komerční sdělení

Vyvíjejte technologie pro celý svět. Siemens dává příležitost (Komerční sdělení)

Český Siemens je jednou z největších technologických firem u nás a nyní rozšiřuje své vývojové a konstrukční centrum. To dodává svá řešení do celého světa.

11. 5. 2017 0:00

Retrohraní s Raspberry Pi: aktualizace, screenshoty a ukládání her

Už jsme pořídili Raspberry Pi, nainstalovali na něj systém a napumpovali ho hrami. Ve třetí a závěrečné části seriálu si podíváme na aktualizace systému, webové rozhraní nebo vytváření screenshotů.

Roman Bořánek

10. 5. 2017 0:00 | Raspberry Pi

Softwarová sklizeň (10. 5. 2017)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na způsob pro spouštění androidích aplikací, budeme vyhledávat v textových souborech, tvořit interaktivní dokumenty a nakonec si představíme další z launcherů.

Jiří Sluka

10. 5. 2017 0:00
| 2
Komerční sdělení

Optická síť patří do každé firmy (Komerční sdělení)

Jen s optickou sítí máte jistotu, že rychlost a kapacita vašeho připojení bude stále taková, jakou jste si objednali

10. 5. 2017 0:00

Velká řešení otevřeně: load balancing s HAProxy

Dnes si na svém „clusteru“ rozšíříme možnosti load-balancingu a zjednodušíme nastavování aplikačních serverů. Použijeme k tomu TCP/HTTP proxy HAProxy, která toho umí opravdu mnoho.

Jan Baier

9. 5. 2017 0:00 | Let's Encrypt