Hlavní navigace

Aktuální články

Velká řešení otevřeně: souborový systém GlusterFS

Další z věcí, které je potřeba pro některé aplikace vyřešit, je souborový systém (ideálně POSIX kompatibilní). Z nepřeberného množství možností si pro dnešek vybereme GlusterFS, škálovatelný síťový souborový systém.

Jan Baier

Dnes 0:00

Postřehy z bezpečnosti: hacknuto v překladu

Dnes se podíváme na to, že lze býti hacknut v překladu, na nový útok na všechny verze Androidu ve slušivém kabátku, na další nástrahy související s WannaCry a že i na Linuxu by mohlo být někomu kvůli Sambě do pláče.

CESNET CERTS

Dnes 0:00
Komerční sdělení

Proč by firmy měly řešit přístupnost webu? Rozhovor s Radkem Pavlíčkem (Komerční sdělení)

Nejenom o přístupných webových stránkách s jejich propagátorem a konzultantem.

Dnes 0:00
Stalo se

Rozhraní Thunderbolt 3 bude svobodné a bez licenčních poplatků

Vývoj systému Windows se přesunul na Git, GitHub otevřel vlastní obchod, povedená strategie Total War: Shogun 2 dorazila na Linux, IBM omezuje práci z domova a PayPal se dohaduje s Pandorou o logo.

Roman Bořánek

Včera 0:00 | Intel
| 9

Komiks: motivačný

Motivačné citáty je nutné dávkovať homeopaticky. Jeden citátik neuškodí, ak ich však za deň stretnete päťdesiat, ste namotivovaní akurát tak rozbiť monitor. Myslite však na to, že hnev je ako jed…

Jana Slebodníková

27. 5. 2017 0:00

Sítě 5G změní všechno, potřebujeme je kvůli rychlosti i IoT

Bezpečnost DNS, zabezpečení velké sítě, přechod na 5G, nasazení IPv6 a nejčastější útoky na internetu. To byla hlavní témata lokální konference Internet a komunikace, která proběhla u Uherského Hradiště.

Petr Krčmář

26. 5. 2017 0:00

Alpine Linux: miniaturní distribuce s velkým potenciálem

Alpine Linux je malá, jednoduchá a bezpečná linuxová distribuce. Přestože je opravdu velmi malá, dobře poslouží i pro stavbu velkých řešení. Obsahuje totiž vše potřebné včetně robustního balíčkovacího systému.

Petr Krčmář

25. 5. 2017 0:00 | Alpine Linux

Ukazatele v Rustu aneb temná strana Síly 2

V dalším článku o jazyce Rust budeme pokračovat v popisu vlastností ukazatelů (pointerů), které sice v Rustu existují, ale jsou používány s mnohem menší frekvencí než například v jazyku C.

Pavel Tišnovský

25. 5. 2017 0:00
| 2

Šifrované pastebiny: sdílejte poznámky snadno a bezpečně

Rádi používáte pastebiny, ale chcete svá data ochránit před zvědavci a nenechavci? Použijte šifrovaný pastebin, který data (de)šifruje v prohlížeči. Existuje jich hodně, pomůžeme vám s výběrem.

Roman Bořánek

24. 5. 2017 0:00
| 1

Softwarová sklizeň (24. 5. 2017)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na nástroj pro instalaci balíčků a tweakování, vyzkoušíme simulátor logických obvodů, budeme ukládat úkoly a nakonec si představíme snadný způsob pro opakované vkládání snippetů.

Jiří Sluka

24. 5. 2017 0:00
| 1
Komerční sdělení

SolarWinds začne v Brně vyvíjet produkty Pingdom (Komerční sdělení)

Český tým se bude podílet na vývoji produktů pro rychlejší a spolehlivější webové stránky

24. 5. 2017 0:00

Phishingových webů s HTTPS přibývá, reagují na vývoj prohlížečů

Roste poměr phishingových webů, které používají zabezpečení pomocí HTTPS. Snaží se tak vypadat důvěryhodněji a tím zvýšit svou šanci na úspěch. Je to přirozená reakce na vývoj prohlížečů, které HTTPS upřednostňují.

Petr Krčmář

23. 5. 2017 0:00

Mikroprocesory a mikrořadiče ARM s podporou DSP operací

Při popisu DSP nesmíme zapomenout na to, že v současnosti se v oblasti výkonných 32bitových mikrořadičů stále ve větší míře používají čipy s jádrem ARM. Výrobci kombinují jádra ARM s DSP několika různými způsoby.

Pavel Tišnovský

23. 5. 2017 0:00
Komerční sdělení

Hotel potřebuje spolehlivého partnera v telekomunikacích (Komerční sdělení)

Generální ředitelka Grandhotelu Pupp Andrea Pfeffer-Ferklová hovoří o úspěšném podniku.

23. 5. 2017 0:00

Honíme botnet: od honeypotu k analýze routeru

Vše začalo ve chvíli, kdy nám přišla odpověď na jeden z e-mailů, které jsou automaticky generovány našimi honeypoty v případě detekovaného pokusu o útok. Tato upozornění jsou posílána abuse kontaktům sítě.

Martin Kunc

22. 5. 2017 0:00

Postřehy z bezpečnosti: sběr NTLMv2 hashů SMB serverem

Dnes se podíváme, jak s pomocí Google Chrome, SMB a SCF souborů získávat NTLMv2 hashe, dále na pár zajímavostí ohledně ransomwaru WannaCry, na driver – keylogger, účet hosta v Ubuntu a povedený off-line hack.

CSIRT.CZ

22. 5. 2017 0:00
Stalo se

Facebook dostal od EU pokutu 110 miliónů eur. Mlžil při akvizici WhatsApp

Google dostal svého asistenta na iOS a chystá samostatný headset pro VR, drony už se ve Spojených státech nemusí registrovat, Velká Británie směřuje k další regulaci internetu a Zaklínač se dočká seriálového zpracování.

Roman Bořánek

21. 5. 2017 0:00 | Google

Komiks: toxický

V toxickom svete sa musíte vedieť obracať. Škodlivých látok sa dá zbaviť jednoducho a rýchlo a čím mizernejšie sa cítite, tým by ste sa vlastne mali cítiť lepšie. Znamená to totiž, že zázračný lektvar funguje!

Jana Slebodníková

20. 5. 2017 0:00

Mají i dnes smysl otevřené validující resolvery?

Již řadu let provozuje CZ.NIC Otevřené DNSSEC Validující Resolvery (ODVR). V dobách, kdy byl DNSSEC v plenkách, jsme měli za to, že je třeba přijít s alternativou DNS resolverů poskytovatelů připojení.

Zdeněk Brůna

19. 5. 2017 10:00 | CZ.NIC

Jak se projevilo snížení TTL v zóně .cz

V druhé polovině února jsme snížili TTL v zóně .cz, a to o jednu hodinu. Poté jsme vždy každou středu provedli snížení o další hodinu, až jsme 15. března 2017 dosáhli na požadovanou hodnotu 1 hodiny (tedy TTL=3600).

Václav Steiner

19. 5. 2017 0:00 | CZ.NIC

Telegram jede: šest klientů pro čím dál oblíbenější komunikátor

Komunikátor Telegram po vás sice chce telefonní číslo, ale to vůbec neznamená, že ho můžete mít jen na mobilu. K dispozici je řada oficiálních i neoficiálních aplikací, díky kterým můžete chatovat i na desktopu.

Roman Bořánek

18. 5. 2017 0:00 | Telegram

Ukazatele v Rustu aneb temná strana Síly

V jazyku Rust nalezneme kromě referencí, jejichž použití je kontrolované překladačem, i ukazatele (pointer). S nimi lze realizovat některé „triky“ známé z jazyků C a C++, ale některé operace jsou potenciálně nebezpečné.

Pavel Tišnovský

18. 5. 2017 0:00

ZX Spectrum Next vrací úder: návrat legendárního 8bitu po 35 letech

Téměř 35 let po tom, co spatřil světlo světa tento legendární 8bitový počítač, tu je nový model – ZX Spectrum Next! Sériově vyráběný osmibit 21. století s open-source firmwarem.

Jan Peterka

17. 5. 2017 0:00

Softwarová sklizeň (17. 5. 2017)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si snadno sestříháme video, podíváme se na zajímavý prohlížeč multimédií, vyzkoušíme alternativní textový editor a povíme si o linuxové distribuci specializované na multimédia.

Filip Zatloukal

17. 5. 2017 0:00

Klíč kořenové zóny se letos změní: správci serverů by měli dávat pozor

DNSSEC je tu s námi naostro už sedm let, ale ještě nikdy nebyl měněn klíč v kořenové zóně. Letos by k tomu mělo dojít, zpozornět by proto měli především správci rekurzivních DNS serverů.

Petr Krčmář

16. 5. 2017 0:00

Čipy dsPIC a instrukce specifické pro jejich DSP modul

Dnes téma mikrořadičů řady PIC24 a dsPIC dokončíme. Budeme se zabývat převážně těmi instrukcemi, které jsou specifické pro čipy dsPIC a pro jejich DSP modul, nejprve si však popíšeme zbývající instrukce společné pro PIC24 i dsPIC.

Pavel Tišnovský

16. 5. 2017 0:00
| 1

Nový standard pro přihlašování: nenuťte uživatele měnit hesla

Americká organizace NIST připravila nový standard pro tvorbu hesel. Je velmi radikální a významně mění celkový přístup k heslům. Tvrdí, že přílišný tlak na uživatele je kontraproduktivní a vede k obcházení pravidel.

Petr Krčmář

15. 5. 2017 0:00

Postřehy z bezpečnosti: dostaneme tě, Fantomasi! Ale nespěchá to.

V dnešním díle zjistíme, že Fantomas se na nás bude z našich mobilů ještě chvíli beztrestně dívat, že v kyberútocích se již Evropa Americe vyrovná, a že do většího blackoutu může chybět jen málo.

CESNET CERTS

15. 5. 2017 0:00
| 4
Stalo se

OpenWrt plánuje spojení se svým forkem LEDE

Operační systém Tizen žije a dostal nový telefon, skončila podpora první verze Windows 10, Nvidia má nový monstrčip pro neuronové sítě a Litecoin aktivoval rozšíření, na kterém se u Bitcoinu nemohou dohodnout.

Roman Bořánek

14. 5. 2017 0:00 | OpenWRT

Komiks: premýšľavý

Je správne klásť si otázky. Ak počkám ešte deň, vynesie kôš niekto iný? Dosiahnem tréningom oblíznutie lakťa? Na čo sú frajerke všetky tie fľaštičky? A na čo mi je frajerka? Sú však aj omnoho vážnejšie témy.

Jana Slebodníková

13. 5. 2017 0:00

Země blokující internet nedostanou IP adresy, zní nebezpečný návrh

Vlády některých zemí se neštítí v případě prosazování vlastních zájmů odpojit celý stát od internetu. V registru AFRINIC nyní leží návrh, že by takové země už nedostaly IP adresy. Dobrý nástroj nebo nebezpečná hra?

Petr Krčmář

12. 5. 2017 0:00