Hlavní navigace

Aktuální články

Digitalizace fotek na Linuxu: technické podhoubí

Digitalizace filmového materiálu v domácích podmínkách si žádá určité technické vybavení, u kterého je vhodné dodržet určité minimální parametry, aby výsledek nakonec nebyl výrazně horší než co nabízí komerční služby.

Dnes 0:00
Doba čtení: 5 minut

Firefox bude mít nového správce hesel Lockbox (obrazem)

Mozilla představila nového správce hesel, který bude integrován do Firefoxu a k dispozici bude také jako samostatná aplikace pro Android. Bude umět hesla ukládat do šifrované databáze a tu synchronizovat.

Včera 12:00

JavaScript může přistoupit do vnitřní sítě a obejít same-origin policy

Existuje způsob, jakým může být JavaScript na libovolném webu zneužit pro útok na vnitřní sít okolo uživatelova počítače. Dovoluje to slabina v mechanismu same-origin policy, který by tomu měl bránit.

Použití message brokeru NATS

V dnešní části seriálu o message brokerech se seznámíme se základními možnostmi nabízenými systémem NATS. Ukážeme si jak instalaci a spuštění serveru NATS, tak i komunikaci s ním s využitím klientů naprogramovaných v jazyce Go.

Doba čtení: 34 minut

Stadia od Google umožní streamovat hry do prohlížeče (obrazem)

Google představil vlastní herní platformu Stadia, která umožní hry hrát na jakémkoliv zařízení. Postačí obyčejný internetový prohlížeč, připojíte ovladač a můžete si zahrát nejnovější tituly. Spuštěna bude letos.

20. 3. 2019 10:00

Hodí kostkou a prostě vypnou datacentrum. Přežil by Facebook zásah hurikánem?

Jak by dopadly vaše služby, kdyby vaše datacentrum stálo v cestě hurikánu? Na jak dlouho byste zaznamenali výpadek? Přesně na to se zeptali lidé ve Facebooku a začali se na podobné scénáře připravovat.

Doba čtení: 6 minut

Softwarová sklizeň (20. 3. 2019)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si nakreslíme pár parních lokomotiv, vyzkoušíme program pro vyhledávání torrentů, podíváme se na aplikaci pro tvorbu automatických testů pro web a řekneme si o klientu pro IPFS.

Doba čtení: 1 minuta

Solus 4 přináší aktualizovaný desktop Budgie (obrazem)

V neděli vyšla nová verze linuxové distribuce Solus, která je známá především pro své elegantní desktopové prostředí Budgie. To prošlo aktualizací a vývojáři přidali i další novinky. Podívejte se na ně.

19. 3. 2019 0:00

Restart telekomunikací pomocí open source a budoucnost AI (Peering Days 2019)

V chorvatském Záhřebu proběhl sedmý ročník evropské konference Peering Days, kde se scházejí zástupci síťových operátorů z celého světa. Téma většiny letošních přednášek je jasné: bezpečnost internetové infrastruktury.

Doba čtení: 4 minuty

Programovací jazyk Go a grafika: další užitečné funkce poskytované knihovnou GG

V šestnácté části seriálu o jazyku Go dokončíme popis možností knihovny GG, která uživatelům nabízí podobné funkce jako Cairo či OpenVG. Budeme se zabývat například vykreslováním cest (path) či textů.

Doba čtení: 38 minut

Česká Wikipedie bude celý den vypnutá, protestuje proti reformě autorského práva

Dokument o celoevropské reformě autorského práva ovlivní podstatným způsobem budoucí podobu internetu, říkají zástupci Wikipedie. Na protest se rozhodli encyklopedii na celý den vypnout.

Doba čtení: 4 minuty

Jak velký problém jsou „open redirection“ zranitelnosti (nejen) na českém webu?

Když odkaz v e-mailu nebo na webu prokazatelně ukazuje na stránky banky, nebo jiné důvěryhodné instituce, očekávali bychom, že na nich opravdu skončíme. Ne vždy tomu tak ale nezbytně musí být…

18. 3. 2019 0:00
Doba čtení: 6 minut

Postřehy z bezpečnosti: servery útočí na Counter-Strike 1.6

Dnes se podíváme na trojana, který se šířil přes neopravené zranitelnosti ve stařičké hře Counter-Strike 1.6, adware SimBad u 150 milionů uživatelů a zranitelnost Facebooku umožňující zjistit, s kým si v Messengeru povídáte.

18. 3. 2019 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Librem 5 dostane tři hardwarové vypínače, vydán GameMode 1.3

Wine 4.4 a Media Foundation API, CFexpress 2.0 s rychlostí až 4 GB/s, ruská distribuce ROSA R11 nasazuje podporu M.2/NVMe SSD a F2FS.

Doba čtení: 3 minuty

Komiks: tisková oprava

V předešlém komiksu jsou početní chyby. Komiksáka jsme protáhli bahnem hanby, umyli mu hlavu, dali pšm a protřepali sud. Pak jsme ho sledovali do nejbližší hospody – více v naší reportáži.

16. 3. 2019 0:00
Doba čtení: do minuty

Úvod do frameworku Symfony: všetko dohromady v harmónii

Článok predstavuje Symfony, čo je populárny PHP webový framework, ktorý sa často využíva na tvorbu webových aplikácií. Ide o prvý zo série článkov, v ktorých by som sa rád venoval tomuto frameworku.

Doba čtení: 5 minut

GNOME 3.32: menší spotřeba paměti a nový vzhled

Vyšla nová verze prostředí GNOME s označením 3.32. Přináší další evoluční novinky, mezi kterými vyniká nižší spotřeba paměti, nová sada ikon, nový vzhled a vylepšení klíčových aplikací. Co je nového?

Doba čtení: 10 minut

Kakoune: moderní textový editor s modálním ovládáním

Dnes se seznámíme se zajímavým textovým editorem Kakoune. Tento editor je založen na modálním ovládání, které známe z editorů Vi a Vim, ovšem oproti nim došlo k několika změnám částečně inspirovaným například Emacsem.

Doba čtení: 27 minut

Peering by měl být bezpečnější, zaznívalo na letošních Peering Days

V chorvatském Záhřebu probíhá sedmý ročník evropské konference Peering Days, kde se scházejí zástupci síťových operátorů z celého světa. Téma většiny letošních přednášek je jasné: bezpečnost internetové infrastruktury.

13. 3. 2019 0:00
Doba čtení: 6 minut

Softwarová sklizeň (13. 3. 2019)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes budeme procházet několik webových stránek v jednom okně, vyřešíme komplikace s bootováním ISO obrazu, spustíme Linux na Androidu a nakonec se podíváme na ncurses front-end pro liboping.

Doba čtení: 1 minuta

Sítě přestávají řešit politiku a začaly otevřeněji peerovat

U příležitosti 20 let serveru Root.cz zavzpomínal Adam Golecký, ředitel sdružení NIX.CZ, nejen na minulost, ale shrnul i současnou situaci na poli peeringu a peeringových uzlů. Jaké jsou aktuální trendy?

12. 3. 2019 0:00
Doba čtení: 6 minut

Programovací jazyk Go a grafika: tvorba animovaných GIFů, grafická knihovna GG

Budeme se zabývat dvěma důležitými tématy 2D grafiky. Nejdříve si ukážeme tvorbu animací s využitím klasických animovaných GIFů a pak se zmíníme o užitečné knihovně GG (Go Graphics), která nabízí podobné funkce jako Cairo či OpenVG.

12. 3. 2019 0:00
Doba čtení: 40 minut

Seznam staví vlastní servery, je to levnější, říká Vlastimil Pečínka

Seznam mění svou infrastrukturu, od fyzických serverů se přes virtualizaci dostal až k moderní kontejnerové infrastruktuře. Proč nemá služby u Amazonu? Kolik má fyzických serverů? Proč se mu vyplácí stavět vlastní?

Doba čtení: 13 minut

Postřehy z bezpečnosti: nová zero-day zranitelnost pro Google Chrome

Dnes se podíváme na velmi závažnou zero-day zranitelnost v Google Chrome. Ukážeme si, jak velká může být nedbalost vývojářů aplikací pro chytré telefony, že i Apple umí ignorovat některé ohlášené chyby a další.

Doba čtení: 2 minuty

Skype neběží ve Firefoxu, Nvidia končí s Keplerem

Vydán KDE Frameworks 5.56, GNOME 3.32 vyjde během pár dnů, GNOME 3.34 nás čeká v září, Samsung si patentoval koncept TV zcela bez drátů, Nvidia začne odstraňovat podporu pro Kepler.

Doba čtení: 4 minuty

Komiks: jak jste velcí?

Každý z nás má nějaké ego, někdo větší, někdo menší. Na jednom konci gaussovy křivky se krčí šedivé myšky, na druhém se naparují řiditelé všehomíra. Jestli potřebujete upustit páru, máme pro vás pomoc.

9. 3. 2019 0:00
Doba čtení: do minuty

Seznam.cz staví vlastní servery, nahlédněte do jeho Montovny

Na pondělí pro vás připravujeme rozhovor s technickým ředitelem společnosti Seznam.cz. V něm například mluví o tom, že si firma vyrábí vlastní servery několika druhů. Nahlédněte zatím do Montovny.

8. 3. 2019 15:00

Digitalizace fotek na Linuxu: péče o analogový materiál

Jedním z účelů, ke kterým se GNU/Linux hodí velmi dobře, je digitalizace. Tento malý seriál se konkrétně věnuje digitalizaci obrazových předloh či ještě konkrétněji: analogovým fotografiím.

8. 3. 2019 0:00
Doba čtení: 6 minut

Desktop se vrátí do své původní role, při tvůrčí činnosti je nenahraditelný

Desktop si za poslední dekádu prošel zajímavých vývojem. Před 10 lety to byl mezi koncovými zařízeními král. Během několika let mu ale vzaly vítr z plachet mobilní telefony, tablety a podobně.

Komunikace s message brokery z programovacího jazyka Go

Seriál o message brokerech by nebyl úplný, pokud bychom se neseznámili s implementací klientů v jazyku Go. Proto si ukážeme balíčky stomp a rmq. Taktéž se seznámíme se systémem NATS, který je naprogramován právě v Go.

Doba čtení: 36 minut

Vyrábíme OpenColu: co a jak smíchat pro výrobu vlastní coly (obrazem)

Na InstallFestu se letos vyráběla OpenCola. Co to obnáší, co je potřeba sehnat a jak přesně se mají které ingredience míchat? Projděte si s námi celý postup a zkuste si doma vyrobit vlastní černý nápoj.

6. 3. 2019 0:00