Hlavní navigace

Aktuální články

Endless OS: linuxová distribuce nejen pro výuku se vzhledem Androidu

Dotykové ovládání dnes vládne a společně s jednoduchým a přívětivým mobilním systémem vytváří jednoduché prostředí pro uživatele. Můžeme mu toto možnost nenabídnout také v Linuxu a v přátelském balení?

Dnes 0:00
Doba čtení: 22 minut

Postřehy z bezpečnosti: RAMBleed přichází

V dnešním díle postřehů se podíváme na záplaty nejen od Adobe a Microsoftu, na chybu v zásuvném modulu pro WordPress, na nový útok postranním kanálem na paměti – RAMBleed a na další zajímavosti ze světa IT.

Dnes 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Vypnutí Intel ME na novějších deskách řady 300, nový GIMP 2.10.12

FreeBSD 11.3-RC1, Japonsko zpřísňuje pravidla pro provozování dronů, ASMedia dokončí návrhy čipů pro PCIe 4.0 ještě letos, Lightworks 14.6 stále uzavřený.

Doba čtení: 3 minuty

Komiks: alternativní vesmír

Spousta z nás si určitě klade otázku, existují-li alternativní vesmíry. Jaké asi jsou? Liší se moc od toho našeho? Čekaly by v nich na nás létající stonožky nebo třeba mluvící lednice?

15. 6. 2019 0:00

MX Linux 18.3: příjemný a snadno použitelný desktop

Když dnes zavítáte na Distrowatch, jeho žebříčku vévodí jakýsi MX Linux, s návštěvností trojnásobnou oproti Ubuntu. Co vlastně tato distribuce nabízí, čím zaujme a proč byste ji měli chtít?

Doba čtení: 3 minuty

Úvod do frameworku Symfony: flashové správy

V šiestom pokračovaní série článkov o Symfony si spojíme viaceré koncepty, o ktorých sme hovorili v minulých častiach a pridáme flashové správy. Ukážeme si tiež, ako pomocou relácie uchováme vyplnené políčka formulára.

13. 6. 2019 0:00
PHP
Doba čtení: 9 minut

Nástroje a služby využívané při nasazování mikroslužeb

V páté části seriálu o mikroslužbách se seznámíme s některými užitečnými nástroji a službami, které se používají při vývoji, nasazování i sledování mikroslužeb. Jedná se například o Apache ZooKeeper, Prometheus, Grafana atd.

Doba čtení: 25 minut

Firefox má nové logo, Mozilla sjednocuje grafiku svých produktů

Mozilla se už delší dobu snaží sjednotit vzhled svých produktů včetně jednotného přístupu k logům. Nyní představila novou podobu loga pro Firefox, které se v některé z příštích verzí dostane k uživatelům.

12. 6. 2019 6:22

IPv6 používá 30 % uživatelů, automatickým tunelům zvoní hrana

Tradičně 6. 6. proběhl v pražských Dejvicích seminář o internetovém protokolu IPv6. Probíraly se adresní plány, nasazení v sítích poskytovatele připojení i obsahu a další související témata.

Doba čtení: 13 minut

Softwarová sklizeň (12. 6. 2019)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si vyzkoušíme editor map pro domorodce z Amazonie, navrhneme si pár elektrických obvodů, nahrajeme si dění na obrazovce a řekneme si o editoru databázových záznamů.

Doba čtení: 1 minuta

Ukaž svůj desktop: vyberte nejhezčí desktop v 7. kole

Linuxový desktop je hodně přizpůsobitelný a každý správný linuxák ho má vytuněný podle svého. Podívejte se na desítku zajímavých linuxových desktopů a vyberte ten, který je podle vás nejlepší.

11. 6. 2019 10:00
Doba čtení: 3 minuty

NetBSD 8.1 je především zabezpečený a doladěný systém

Po roce od vydání NetBSD 8.0 je tu první opravná verze 8.1. Ta sice přináší poměrně málo novinek, přesto na ni spousta uživatelů čeká. Znamená totiž, že je vše stabilní a systém je připraven na produkci.

Doba čtení: 3 minuty

Trasování a profilování aplikací naprogramovaných v Go

Dnes si ukážeme základní způsoby trasování a profilování aplikací, pochopitelně i s vyhodnocením naměřených výsledků. Použijeme přitom i ty nástroje, které jsou součástí standardní instalace programovacího jazyka Go.

Doba čtení: 40 minut

Obnova zásobníku na použitý inkoust tiskárny Epson (návod)

Koupili jste si tiskárnu Epson a myslíte si, že ji máte napořád? Inkoustové tiskárny od firmy Epson mají počítadlo, které v tichosti odpočítává a v nejméně vhodném okamžiku tiskárnu zablokuje.

Doba čtení: 4 minuty

Postřehy z bezpečnosti: zaměřeno na TV

Dnes se podíváme na nový potenciální rozměr televizní zábavy, na dění kolem zranitelnosti BlueKeep, získání vlády nad desítkami tisíc serverů a podíváme se na nové opatření Firefoxu k zlepšení ochrany soukromí.

10. 6. 2019 0:00
Doba čtení: 4 minuty

AMD končí spolupráci s Čínou, LibreOffice o 32bitové verzi

Google Stadia podrobněji, Mutter v GNOME 3.34 a přístupnost s myší pro X11 i Wayland, FreeSync/G-SYNC ve Windows 10 nativně, Qualcomm blíže o výpočetní fotografii v Nokia 9 PureView.

9. 6. 2019 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Komiks: Turingův test

Každé vyplnění Captcha, čili automatického Turingova testu k odlišení počítačů a lidí, nám vezme v průměru 10 sekund, které nám už nikdo nevrátí. Ale aspoň uklidní ty, kteří se tajně bojí, že jsou replikanti.

8. 6. 2019 0:00

Peeringový uzel NIX.CZ: tudy teče terabit českého internetu (obrazem)

Peeringový uzel je místo, kde se scházejí stovky sítí, aby si tu vyměnily svá data. Jedno z největších takových míst na světě máme v Praze. Během hokeje tudy tekl terabit provozu. Pojďte s námi na návštěvu.

7. 6. 2019 10:40

NIX.CZ propojuje český a slovenský uzel, 1Gbps přípojky budou zdarma

NIX.CZ oznámil propojení dříve samostatných uzlů v Praze a Bratislavě. Slovenské sítě se tak mají možnost přímo připojit do Prahy. Zároveň dochází ke snížení cen, což by mělo motivovat nejmenší sítě.

7. 6. 2019 0:00
Doba čtení: 5 minut

SUSE Expert Days 2019: co nového v softwarově-definovaných infrastrukturách? (Komerční sdělení)

Tradiční odborná konference pro příznivce Linuxu a open source řešení se letos koná ve středu 12. června 2019 v Planetáriu Praha.

7. 6. 2019 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Firefox má správce hesel Lockwise a blokuje sledovací cookies

Mozilla ohlásila několik novinek, které ve Firefoxu zvýší jak zabezpečení uživatele, tak jeho ochranu proti sledování, zejména ze strany Facebooku. Patří mezi ně blokace cookies, správce hesel Lockwise a další.

Doba čtení: 2 minuty

Použití nástroje Apache Kafka v aplikacích založených na mikroslužbách

Již několikrát jsme se v tomto seriálu setkali s nástrojem Apache Kafka. Jedná se o velmi často používaný (někdy i nadužívaný) nástroj, o jehož základních možnostech se v kontextu mikroslužeb zmíníme.

Doba čtení: 27 minut

Softwarová sklizeň (5. 6. 2019)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes budeme psát e-maily z terminálu, vygenerujeme si barevné schéma, přeměníme uživatelské rozhraní Spotify a nakonec si zazálohujeme složky.

Doba čtení: 1 minuta

Resetujeme počítadlo tiskárny Epson, které blokuje tisk

Koupili jste si tiskárnu Epson a myslíte si, že ji máte napořád? Inkoustové tiskárny od firmy Epson mají počítadlo, které v tichosti odpočítává a v nejméně vhodném okamžiku tiskárnu zablokuje.

Doba čtení: 6 minut

Ukaž svůj desktop: vyberte nejhezčí desktop v 6. kole

Linuxový desktop je hodně přizpůsobitelný a každý správný linuxák ho má vytuněný podle svého. Podívejte se na desítku zajímavých linuxových desktopů a vyberte ten, který je podle vás nejlepší.

4. 6. 2019 8:30
Doba čtení: 3 minuty

(Téměř) rok na Silverblue: Fedora s úplně hladkými aktualizacemi

Minulý rok jsem si na domácí notebook nainstaloval Fedora Silverblue. Tenkrát to byla hodně čerstvá zkušenost. Samotné Silverblue se za tu dobu taky hodně posunulo. Jak se tedy mi funguje na neměnném systému s odstupem roku?

Doba čtení: 5 minut

Datové struktury s líným vyhodnocováním v programovacím jazyce Go

V dnešní části seriálu o jazyku Go se seznámíme s balíčkem umožňujícím práci s takzvanými proudy (stream), což jsou ve skutečnosti zobecněné líně vyhodnocované sekvence zpopularizované v programovacím jazyku Clojure.

Doba čtení: 44 minut

Linux Mint hlásí nejen WineHQ 4 a nový komunitní web

V posledních týdnech se podařilo autorům Mintu implementovat několik novinek, které značně zlepšují chování distribuce a do budoucna usnadní práci vývojářům. Vedle Wine a webu došlo též na widgety.

Doba čtení: 3 minuty

Postřehy z bezpečnosti: vrchní, prchni!

Dnes se podíváme, jak rychle lze přijít o údaje z platební karty, podíváme se na sql servery, problémy jednoho města a samozřejmě se najde i nějaká ta zranitelnost ve WordPressu.

Doba čtení: 2 minuty

Sony a Microsoft spolupracují, MX Linux 18.3 s aktuali­zovaným Debianem

KDE Plasma 5.17 a sdílení obrazovky na Waylandu, X.Org Server a lepší použití XWayland, Thubderbolt 3.0 grafik od ASRock, výkon openSUSE Leap 15.1 na AMD EPYC, Firefox Send ve shellu.

2. 6. 2019 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Komiks: vzpomínky na budoucnost

Taje cestování časem fascinují nejednu lidskou mysl. Co nás čeká v minulosti? Přijala by cestovatele současnost zpět s otevřenou náručí? Co kdyby takový běžný Franta odvedle podnikl nějakou tu časoturistiku?

1. 6. 2019 0:00