Hlavní navigace

Linuxová kancelář a správci databází

Ve chvíli, kdy dojde na kancelářské programy, jistá skupina lidí se neobejde bez těch, které by jim pomohly lépe zacházet s větším množstvím dat. Někteří se uchýlí k tabulkovému procesoru, v určité chvíli to však už není možné, protože to přestává být únosné a pohodlné. Pak přicházejí pomoci databázoví správci.

Doba čtení: 5 minut

Komiks: dobrý obchod

Peníze, peníze, peníze. Hybná síla celého dnešního světa včetně toho internetového. Různá aukra, íbeje a další podobné kšeftařské služby jsou na vrcholu, internetem tečou reálné miliardy a moderní veksláci si mnou ruce. Prodat můžete skoro cokoliv, od staré sekačky na trávu až po babiččinu pletací sadu.

Doba čtení: do minuty

Stormbaan coureur: překážkový kurz pro drsňáky

Automobilových simulátorov je ako maku, dnes vám chceme priblížiť hru Stormbaan coureur. Na rozdiel od iných simulátorov si však „nesadáme“ za volant celého auta, ale ovládame iba jeho podvozok. Tu si však narozdiel od iných stimulátorov netrénujeme rýchlu jazdu, ale zručnosť.

Doba čtení: 3 minuty

Z redakční schránky (14. 11. 2008)

Občasník, v němž odpovídáme na dotazy, které se ocitly v naší redakční schránce. Přečtěte si, co čtenáře zajímá a co si o tom myslíme my. Máte-li nějaký dotaz nebo problém ohledně fungování Root.cz, neváhejte nám napsat. Dnes o rubrikách, elektronické knihovně, názorech, sekcích a zprávičkách.

Doba čtení: 3 minuty

Mikrotik: jak fungují sítě

Dnešní část seriálu o Mikrotiku a sítích bych rád věnoval pouze teorii kolem sítí, protože bez ní se v příštích dílech neobejdeme. Povíme si něco o vytváření spojení, o komunikaci po síti o všech pěti dnes používaných vrstvách a nezapomeneme probrat i různé užitečné detaily.

Doba čtení: 14 minut

Paralelní port a rozhraní Centronics

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů si popíšeme paralelní port. Ukážeme si jak běžné způsoby použití tohoto portu pro komunikaci s tiskárnami a přenos dat, tak i připojení různých typů vlastních zařízení, například digitálních senzorů, A/D a D/A převodníků či textových a grafických LCD.

Doba čtení: 18 minut

Návod: jak jednoduše a rychle na IPv6?

Uvažovali jste už, že byste začali používat IPv6? Čím dál častěji se hovoří o tom, že staré adresy dojdou a je na čase začít situaci řešit. Že váš poskytovatel IPv6 nenabízí a tunely vám přišly příliš komplikované? My vám nabízíme velmi jednoduchý návod, díky kterému budete na IPv6 za pár minut.

Doba čtení: 5 minut

Softwarová sklizeň (12. 11. 2008)

Oblíbená sonda do světa převážně otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na kreslení grafů, ukážeme si jak lépe organizovat čas a podíváme se na jeden zajímavý nástroj pro vývojáře. Zjistíme taky proč se nám systém zadrhává a nakonec objevíme nový programovací jazyk. Nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka!

Doba čtení: 2 minuty

Přechod na Linux: další užitečné aplikace

O problematice přechodu z Windows na Linux se hodně píše a diskutuje, tak jsem se rozhodl, že se do věci vložím popisem svých vlastních zkušeností. Chtěl bych, aby články byly prospěšné pro začínající nebo váhající, kterým by mohly při jejich nelehkém rozhodování o Linuxu být ku pomoci.

Doba čtení: 8 minut

Myslíme v jazyku POV-Ray

Název dnešní části seriálu o raytraceru POV-Ray, který paroduje tituly knížek „Myslíme v jazyku XXX“, naznačuje, jakou vlastností POV-Raye se budeme zabývat. Ukážeme si, jakým způsobem lze konstruovat programové smyčky, podmínky i objekty a jak nám tyto techniky mohou ulehčit tvorbu trojrozměrných scén.

Doba čtení: 14 minut

Sendmail: pošťák pro malou síť

V tomto článku si ukážeme další praktické využití sednamilu. Rozšíříme si příklad z minulého článku a vytvoříme funkční poštovní server pro malou firmu. Antivir a antispam už máme a přidáme ještě uživatele, přesměrování a další důležité vlastnosti. Někdo má rád procmail, tak se podíváme i na něj.

Doba čtení: 4 minuty

Svobodná kultura: Majetek - část II.

Český překlad knihy Lawrence Lessiga s názvem Free Culture zdárně pokračuje. Dnes vám nabídneme překlad druhé částí rozsáhlé kapitoly, která se zabývá majetkem. Podle práva a americké ústavy jsou majetek a vlastnictví zcela nedotknutelné. Neplatí to ale o tvůrčím vlastnictví. Jak se rozdíly projevují?

10. 11. 2008 0:00
Doba čtení: 22 minut

Linuxová kancelář a prezentace dat z počítače

Dnešní díl našeho začátečnického seriálu nebude primárně zaměřen na uživatele z řad domácích uživatelů. Počtou si spíše studenti, případně lidé, kteří mají na starosti nějakou specifickou oblast obchodu, až se mi chce říci manažeři. Řeč bude o prezentování např. výsledků z počítače před nějakým publikem.

Doba čtení: 4 minuty

Komiks: krizový scénář

Svět šílí, nalévá ve velkém peníze do bank, krachují celé ostrovní státy, krize je na spadnutí a někteří se bojí, že skončíme zpět v jeskyních. Štáby kravaťáků se scházejí kolem kulatých stolů s litry kávy a do nocí přemýšlejí, co s tím vším budou dělat. A přitom řešení je možná tak jednoduché...

Doba čtení: do minuty

Mikrotik: seznámení s Wi-Fi krabičkou

Na menších Wi-Fi sítích o několika stovkách uživatelů se často nasazují malé a uživatelsky přívětivé krabičky nazývající se RouterBOARDy. Jejich softwarová stránka vychází z Linuxu a konfigurace nového bodu v takové síti je s ním otázkou několika minut. Proto je také oblíbený a jeho možnosti by nám neměly uniknout.

Doba čtení: 7 minut

AssaultCube: rychlá a zábavná střílečka

FPS pod Linuxom? Ak nechcete FPS strieľačky emulovať cez Wine, určite začnete hľadať nejakú natívnu hru. Povedzme si narovinu, že FPSiesk mnoho nenájdete, jednou z multiplatformových FPS strieľačiek je aj AssaultCube. Táto v našich končinách pomerne neznáma hra ponúka hneď niekoľko dôvodov, prečo si ju zahrať.

Doba čtení: 3 minuty

LinuxAlt 2008: neděle s odbornými tématy

Dva dny, dvacet přednášek, několik stovek návštěvníků. O víkendu 1. a 2. listopadu se konal již třetí ročník brněnské konference LinuxAlt. Letos se sešla velmi zajímavá sestava přednášejících, kteří posluchačům nabídli mnoho atraktivních informací. Jaký byl druhý den konference? Jaká témata zazněla?

Doba čtení: 4 minuty

Externí sběrnice a porty

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů se začneme zabývat problematikou komunikace počítače s vnějšími zařízeními či dalšími počítači. Postupně si popíšeme jak některé historické způsoby připojení, například sériový a paralelní port, tak i USB, rozhraní FireWire či externí sběrnice používané v průmyslu.

Doba čtení: 10 minut

LinuxAlt 2008: sobota ve znamení novinek

Dva dny, dvacet přednášek, několik stovek návštěvníků. O víkendu 1. a 2. listopadu se konal již třetí ročník brněnské konference LinuxAlt. Letos se sešla velmi zajímavá sestava přednášejících, kteří posluchačům nabídli mnoho atraktivních informací. O čem se přednášelo? Jaké informace zazněly?

Doba čtení: 12 minut

Nová softwarová sklizeň (5. 10. 2008)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes si ukážeme, jak si hrát s videem a jak zachytávat systémové zprávy v GUI. Dále se podíváme na isometrický game engine a velmi jednoduchý program pro HTPC. Pak budeme špehovat pomocí zvukové karty a nakonec přidám rovnou dvě blbinky.

Doba čtení: 2 minuty

Dilema servisního balíčku

Když jsem zde rozebíral přednosti a nedostatky krátkých, respektive dlouhých životních cyklů linuxových distribucí, neuvedl jsem jev, který je pro zmíněný životní cyklus významný, ač je ve světě Linuxu považován za okrajový. Jaký je váš servisní balíček? Jaký má vliv na vývoj distribuce?

Doba čtení: 5 minut

IP Telephony Workshop 2008: svět internetové telefonie jako na dlani

V úterý 25. listopadu se v pražském hotelu Olympik Artemis uskuteční pátý ročník odborné konference a výstavy IP Telephony Workshop (IPTW), která je největší odbornou akcí v České republice zaměřenou na IP telefonii. IPTW představí produkty, služby a současné i nové technologie v oblasti internetové telefonie.

4. 11. 2008 0:00
Doba čtení: 1 minuta

POV-Ray a radiozita

V dnešní části seriálu o POV-Rayi dokončíme část věnovanou vizualizaci objemových dat. Současně začneme s popisem alternativního způsobu výpočtu ambientní složky světla pomocí takzvané radiozitní metody. Jde o výpočetně náročnou metodu, která však může výrazně zlepšit celkový dojem z vykreslené scény.

Doba čtení: 11 minut

V soutěži VIP je dvanáct českých open-source projektů

Sdružení CZ.NIC, správce domény nejvyšší úrovně .CZ, oznámilo výsledky prvního kola soutěže VIP – Vyvíjej, Inovuj, Programuj zaměřené na vývoj open-source software. Odborná komise nechala ze 32 přihlášených projektů postoupit celkem 12. Celkem si mohou vybrané projekty rozdělit až 405 tisíc korun.

Doba čtení: 3 minuty

Hrátky z řádky: dialog

Minulý týden jsme se podávali jak je možné ve skriptech vytvořit jednoduchý dialog, pro lepší orientaci uživatele. K představeným Qt a GTK variantám dnes přidáme ještě zástupce čistě textových dialogů, který je pro podobné skripty vhodnější alternativou než nabíhající okna. Výsledek je přitom podobný.

Doba čtení: 5 minut

Linuxová kancelář a pomocníci cifršpionů

Existuje program, díky kterému se v dávných dobách počítačového pravěku přeměnil osobní počítač z hračky pro pár nadšenců na uznávaný pracovní nástroj. Program se jmenuje VisiCalc a byl to první tabulkový procesor. Ten je dnes nezbytnou součástí každé účtárny. Co nám na tomto poli nabízí linuxová kancelář?

Doba čtení: 6 minut

Komiks: iPorucha

Každý jsme nějaký. Někdo z nás zapadá do obrazu standardního průměrného občana, někdo jiný z něj naplno vybočuje. Nejlépe to poznáme pod většinou z našich komiksů a pojem „porucha osobnosti“ na našem serveru už nabyl zcela magických rozměrů. Dokonce máme i vlastní tričko s tímto motivem. A co na to Jabka?

Doba čtení: do minuty

Ubuntu 8.10: Intrepid Ibex aneb nebojácný kozorožec

Nové Ubuntu vychází každých šest měsíců a téměř vždy přináší nějaké zajímavé technologické novinky. Ne jinak je tomu i nyní, kdy vychází nebojácný kozorožec. Nová verze populární distribuce přináší GNOME 2.24, jádro 2.6.27, vylepšený instalátor, šifrování v domovském adresáři a spoustu dalších vylepšení.

Doba čtení: 3 minuty

Alien Blaster: další mimozemská invaze

Spirála evoluce udělala další ze svých otoček. Dostali jsme se tak vývojově dále a zažíváme situaci obdobnou jako již někdy v minulosti. Konkrétně útok nedobře smýšlejících plantážníků. Tentokrát po nich nemusíme házet pazourky, sekat meči ani střílet mušketami, ale vzlétneme obstojně vyzbrojenými letadly.

Doba čtení: 3 minuty

Jak nahradit aplikace po přechodu

O problematice přechodu z Windows na Linux se hodně píše a diskutuje, tak jsem se rozhodl, že se do věci vložím popisem svých vlastních zkušeností. Dnes se budeme zabývat tím, jaké aplikace použít po přechodu na Linux a jak vybírat vhodné náhrady za to, co jste používali na MS Windows.

Doba čtení: 12 minut

Interní sběrnice PCI Express

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů si popíšeme současného favorita mezi sběrnicemi určenými (nejenom) pro osobní počítače. Jedná se o sběrnici nazvanou PCI Express, která v dnešních počítačích úspěšně nahrazuje jak původní univerzální sběrnici PCI, tak i minule popsaný AGP.

Doba čtení: 15 minut