Hlavní navigace

Konkurence Sound Blasterů: PAS, GUS a další

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů budou popsány některé známé zvukové karty pro počítače kompatibilní s IBM PC, které v dobách kralování DOSu a interní sběrnice ISA s větším či menším úspěchem konkurovaly známým Sound Blasterům. Jedná se o karty AdLib Gold, Pro Audio Spectrum a především Gravis UltraSound.

Doba čtení: 12 minut

SSL autentizácia s webovým serverom Apache

Článok popisuje vybrané možnosti a konfiguráciu modulu mod_ssl, ktorý rozširuje webový server Apache HTTPD o podporu protokolu SSL. Zaoberá sa nielen autentizáciou servera, ale aj klientov pomocou klientských certifikátov. Podrobne si rozoberieme celú tvorbu a použitie certifikátov a všetko si ukážeme na príkladoch.

Doba čtení: 11 minut

Softwarová sklizeň (27. 5. 2009)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme jak na problémy s hudbou v uživatelsky přívětivém prostředí, ukážeme si jak na antivir v desktopovém podání, dále šikovný nástroj k sledování výkonu systému a na závěr jeden zvláštní "podvodník". Pochopitelně nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 3 minuty

Spouštíme novou verzi Root.cz - jaké jsou novinky?

Po delší době došlo na aktualizaci některých funkcí na Rootu. Přestože se změnilo především pozadí celého webu (redakční systém), některé novinky se dotknou i čtenářů. Abyste měli přehled o nových funkcích i úpravách těch starých, sepsali jsme pro vás článek, kde najdete všechny podrobnosti včetně obrázků.

Doba čtení: 4 minuty

Lua + LÖVE: vytvořte si vlastní hru

Ve dvanácté části seriálu o programovacím jazyku Lua se seznámíme se souborem modulů (knihoven) LÖVE, pomocí nichž je možné vytvářet různé multiplatformní interaktivní aplikace, především hry. Velkou předností LÖVE je snadná použitelnost, takže se do vytvoření jednodušší hry mohou pustit i začátečníci.

Doba čtení: 12 minut

Linux v Malém Tibetu aneb notebooky pro Indii

Malý Tibet se přezdívá severní části Indie s oficiálním jménem Ladak (Ladakh). Skupina českých dobrovolníků již několik let do této oblasti jezdí, aby pomáhala s výukou na několika tamních školách. Představíme vám letošní projekt spojený s výukou IT na základní škole v městečku Mulbekh.

Doba čtení: 5 minut

Bezpečnostní střípky: většina průniků je zevnitř organizace

Pravidelný přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na informaci o vydaných metrikách pro informační bezpečnost, na dvě nedávno vydaná Live CD (bezpečnost webů) a na výsledek nezávislého testu antivirových produktů.

Doba čtení: 8 minut

Komiks: jen si do mě bouchni

Existují lidé popudliví až choleričtí a pak jsou tu na druhé straně lidé, které nazýváme souhrnným odborným termínem „splachovací“. Ti první se na vás naštvou při první známce agresivity z vaší strany. Ti druzí jsou naopak schopni nechat si líbit téměř vše. Ale buďte si jisti, že i splachovadlo jednou přeteče.

Doba čtení: do minuty

Jsou revoluční kroky pro Gnome a KDE nutné?

Patřím k lidem, kteří vítají změny. Občas je vítám i v negativním slova smyslu, nicméně věřím, že jsme k nim nějakým způsobem hnáni. Velkými změnami nyní procházejí největší desktopová prostředí, a nemusíme se dívat jen na ta svobodná - KDE a Gnome. Žijeme ve světě novinek, tak si je dopřejme.

Doba čtení: 6 minut

Caster: vyrobte si vlastní kráter

Dnes se podíváme na opravdu horkou novinku. Hra Caster byla vydána teprve před týdnem a umožňuje vám jednoduše pomocí zbraní deformovat terén. Ve hře Caster vám rovněž nebude chybět akce, tato akční hra vám ji může nabídnout přímo ve velkých dávkách. Navíc si ještě můžete vymodelovat krajinu snů.

Doba čtení: 3 minuty

Vývoj zvukových karet Sound Blaster

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů si popíšeme postupný vývoj zvukových karet Sound Blaster firmy Creative Technology. Právě tyto zvukové karty po dlouhou dobu představovaly nepsaný standard na PC, se kterým se ostatní výrobci většinou snažili být více či méně kompatibilní.

Doba čtení: 14 minut

Svobodná kultura: Škodlivé účinky

Český překlad knihy Lawrence Lessiga s názvem Free Culture zdárně pokračuje. Dnes vám nabídneme překlad devatenácté kapitoly, která se zabývá dopady války mediálních společností proti pirátství. Jako každá válka, i tato působí nemalé škody. A trpí především obyčejní lidé – tedy uživatelé.

Doba čtení: 34 minut

Dozrálo Ubuntu k masovému použití?

Minulý měsíc spatřilo světlo světa další vydání jedné z nejpopulárnějších distribucí Linuxu, bylo vydáno Ubuntu 9.04. Současně dle výzkumu NetApplications stoupl podíl Linuxu ve světě počítačů surfujících po internetu nad magické 1 procento. Nastává čas pro masivní šíření lidskosti?

Doba čtení: 4 minuty

Softwarová sklizeň (20. 5. 2009)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na zoubek zálohování, prohlídneme CHM soubory, představíme si jeden malý HTTP server a budeme konfigurovat WiFi připojení v shellu. Na závěr přijde jedna herní klasika a pochopitelně také blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Nové Ubuntu má vážné problémy s grafikami Intel

Ovladače grafických karet Intel se v současné době nacházejí na cestě mezi starým a novým rozhraním, které by mělo přinést citelné navýšení výkonu. Bohužel přechodová fáze znamená nepříjemné dočasné problémy a nestabilitu. Špatná konstelace se však dotkla i nového Ubuntu a sužuje některé uživatele.

Doba čtení: 5 minut

Knihovny a frameworky pro programovací jazyk Lua

V jedenácté a následně i dvanácté části seriálu o programovacím jazyce Lua budou popsány standardní knihovny dodávané společně s překladačem a interpretrem tohoto jazyka. Taktéž se budeme zabývat několika užitečnými externími knihovnami, frameworky a v neposlední řadě i sémantickými rozšířeními Lua.

Doba čtení: 17 minut

Jak porozumět Web Analytics? (Komerční sdělení)

Co znamená multichannel tracking, behaviorální segmentace, engagement, srovnání analytických nástrojů, měření 2.0 konverzí, volba správných KPI? Nevíte? Pak je právě pro Vás ojedinělá konference Web Analytics - statistiky webu a jejich vyhodnocování, kterou pořádá jedno z předních konzultačních center, Dobrý web. Registrujte se včas.

19. 5. 2009 0:00
Doba čtení: 1 minuta

JBoss: EJB a transakce

Transakce je pojem relativně často zmiňovaný a má to svůj dobrý důvod. Transakce by měla být základním kamenem J2EE aplikací. Tento díl představuje transakce v aplikačním serveru JBoss z pohledu business komponent. Ukážeme si, jakým způsobem můžeme využít server pro automatické řízení běhu transakcí.

Doba čtení: 11 minut

Bezpečnostní střípky: botnety okolo nás

Přinášíme vám pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne lze upozornit především na kapitolu knihy Hacking Exposed (s názvem Web Hacking), novou verzi nástroje Nmap a novou verzi šifrovacího programu TrueCrypt.

Doba čtení: 8 minut

Aktuální internetová témata na červnové konferenci Internet a Technologie 09 (Komerční sdělení)

Druhý ročník konference o současném internetu a internetových technologiích se uskuteční ve čtvrtek 4. června v pražském Klubu Lávka. Setkání internetových odborníků pořádá sdružení CZ.NIC, správce české národní domény. V programu konference Internet a Technologie 09 jsou přednášky a diskuse na aktuální internetová témata, které se týkají například internetové bezpečnosti, IPv6 nebo multicastu.

18. 5. 2009 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Komiks: správná volba písma

Dnešní komiks nebude ani tak dechberoucí, jako spíš ze života. Bohužel se jedná o situaci, kterou každý z nás zažívá a obáváme se, že to bude jev čím dál častější. Otázkou ale zůstává, jak tento nepříjemný problém vlastně řešit. Jedna možnost tu je, ale asi zase budeme muset začít víc zabíjet bobry.

Doba čtení: do minuty

On the rain-slick precipice of darkness: adventura s prvky RPG

Představte si, že na váš dům šlápne obrovský robot, který je následován dvěma opravdu zvláštními osobami. Nevíte, co dělat, a tak se instinktivně vydáte za tím, co jste právě viděli. Tohle se přesně stane hlavnímu hrdinovi zajímavé hry, která šikovně kombinuje prvky adventury s RPG.

Doba čtení: 3 minuty

Pokročilejšia práca s Mesh objektami v Blenderi II.

V dnešnej, pomerne obsiahlejšej časti seriálu o Blenderi si povieme niečo hákoch , nástrojoch Knife Tool, Rip Tool, Warp Tool, venovať sa budeme aj funkciám Spin, Spin Dup a Screw, ktoré slúžia na rotáciu profilu krivky. Okrem toho sa môžete tešiť aj na modifikátory Subsurf, Array, Mirror a Decimate.

Doba čtení: 15 minut

Omezte své uživatele a nastavte jim limity

V Linuxu existuje velmi pohodlná cesta, jak ochránit systém před námi samotnými, i před špatnou vůlí někoho jiného. Dnes se seznámíme s jedním zajímavým bezpečnostním mechanizmem autentizačního systému PAM, který nám umožní omezit systémové prostředky přidělené jednotlivým uživatelům.

Doba čtení: 5 minut

Hudební čipy Yamaha YM 3812 (OPL2) a YMF 262 (OPL3)

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů si podrobněji popíšeme, jakým způsobem je možné vytvářet hudbu s využitím čipů Yamaha YM 3812, známého též pod označením OPL2 a taktéž Yamaha YMF 262, neboli OPL3. Tyto čipy byly použity v mnoha zvukových kartách, včetně AdLibu či Sound Blasteru.

Doba čtení: 13 minut

Transakce a izolace transakcí v databázích

Kdyby neexistovala MySQL, tak by transakce patrně nebyly tak populárním tématem. I když ne všechny databáze byly a jsou transakční, nikdo (do nástupu MySQL) netvrdil, že transakce jsou něco „navíc“. MySQL přišlo s novou filozofií - databáze nemusí být až tak 100% spolehlivé, hlavně musí být rychlé.

Doba čtení: 15 minut

Softwarová sklizeň (13. 5. 2009)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si stáhneme komiksy, vyhrajeme si s generováním náhodných čísel, představíme si užitečný nástroj pro síťové hackery a odstraníme duplicitní soubory ze systému. Nakonec mám pro vás multiplatformní poznámkovací systém samozřejmě také blbinku.

Doba čtení: 3 minuty

Instalujeme software do vlastního LFS systému

Dokončením instalace software z knihy LFS je vytvořen základní linuxový systém, který je sice plně funkční z hlediska operačního systému, ale nepříliš použitelný z pohledu uživatele. Software vybraný v LFS je vysloveně zaměřený na běh základního systému, jeho konfiguraci a jeho další rozšiřování. Co dál?

Doba čtení: 7 minut

Programovací jazyk Lua a koprogramy

V desáté části seriálu o programovacím jazyce Lua si vysvětlíme způsob použití takzvaných koprogramů (coroutines), pomocí nichž je možné ve vytvářených skriptech implementovat například kooperativní multithreading, pracovat s vlastními iterátory, napodobit generátory známé z programovacího jazyka Python atd.

Doba čtení: 15 minut

Druhý rok s Free Culture: už vidíme na konec!

Uplynul další rok od doby, co jsem vás na stránkách Root.cz informoval o průběhu prvního roku překladu knihy amerického právníka Lawrence Lessiga - Svobodná kultura. Právě včera to byly dva roky, co byl projekt spuštěn, proto mi dovolte další krátké shrnutí. Mám samé pozitivní zprávy: zbývá už jen pět kapitol!

Doba čtení: 2 minuty

Bezpečnostní střípky: šikovné sociální inženýrství

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na doporučení pro boj s útoky SQL-injection, informaci o chystaných protipirátských opatřeních pro Windows 7 a dále třeba na zjištění, která vyplynula z monitoringu botnetu.

Doba čtení: 7 minut