Hlavní navigace

Většina vývojářů odmítá používat GNU GPL 3

Licence GNU GPL verze 3 je už několik měsíců na světě. Jejímu vydání předcházelo mnoho komplikací, silná kritika a technické problémy. Nyní však už nic nebrání jejímu nasazení v praxi. Nebo snad ano? Nový průzkum mezi vývojáři ukázal, že většina projektů i jednotlivých vývojářů odmítá licenci používat.

Petr Krčmář

27. 9. 2007 0:00

Podpora skriptování v grafickém formátu SVG

V dnešním článku si popíšeme vytváření animací pomocí skriptů (naprogramovaných například v JavaScriptu) a řízení vzhledu dokumentu s využitím DOM. Pomocí těchto technik lze naprogramovat i velmi složité animace, reagovat na akce prováděné uživatelem či dokonce vytvářet celé intranetové aplikace.

Pavel Tišnovský

27. 9. 2007 0:00

Lawrence Lessig: Svobodná kultura - Úvod

Český překlad knihy Lawrence Lessiga s názvem Free Culture zdárně pokračuje a už jsou k dispozici první výsledky. Dnes vám nabídneme český překlad druhé kapitoly, která je úvodem do problematiky. Pokud se vám zalíbí, můžete nám pomoci dokončit open-source překlad této pozoruhodné knihy.

Adam Hazdra

26. 9. 2007 0:00

Nová softwarová sklizeň (26. 9. 2007)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes jsem si pro vás nachystal interaktivní mapu kernelu, českého SQL Designera, super počítač k pronajmutí. Stahovač přebalů CD a prográmek na poznámky se synchronizací. Ještě mi tu zbývá autentizace SMTP a zjednodušené kompilování jaderných modulů.

Miroslav Suchý

26. 9. 2007 0:00

Dell zjednoduší správu ovladačů v Linuxu

Běžní uživatelé vyžadují nejen kvalitní ovladače, ale také příjemnou a jednoduchou správu hardware. Dell připravuje nový projekt, který by měl nabídnout snadnou cestu ke získání a zavedení linuxových ovladačů. Instalace hardware by se tak měla výrazně zjednodušit. Jak to funguje? Kdo to může používat?

Petr Krčmář

25. 9. 2007 0:00 | Kernel

Procedury APPLY, MAP, REDUCE a FOREACH

V dnešním článku o jazyce Logo si ukážeme procedury, které manipulují s celými seznamy. Jedná se především o APPLY, MAP či REDUCE, jež jsou implementovány i v mnoha dalších programovacích jazycích. Kromě toho si také ukážeme tvorbu iteračních cyklů prováděných nad seznamy pomocí procedury FOREACH.

Pavel Tišnovský

25. 9. 2007 0:00
| 6

Oceňte to, co vás na internetu baví!

Zajímáte se o internet? Rádi využíváte e-mail, čtete internetové zpravodajské servery, nebo zajímavé blogy? Vyberte ty nejlepší z nich. Hlasujte v anketě Křišťálová Lupa 2007 a oceňte nejoblíbenější projekty českého internetu!

Internet Info

25. 9. 2007 0:00
| 6

Na anonymní web jednoduše se systémem JAP

Anonymizační nástroj JAP se od svých konkurentů v mnohém liší. Klient je napsán v Javě a je proto multiplatformní, použití je nezávislé na prohlížeči či jiném software a především JAP nabízí uživatelsky příjemné prostředí. Představíme si tento šikovný nástroj, ve kterém si svou anonymitu naklikáte.

Petr Krčmář

24. 9. 2007 0:00

Utilitky pro Ruby: buildovací systém Rake IV

V dnešním díle seriálu o utilitkách pro Ruby budeme pokračovat v popisu buildovacího systému Rake a konkrétně se budeme věnovat třídě FileList. Povíme si také další podrobnosti o vyvolávání jednotlivých tasků přímo z těla jiného tasku a řekneme si také, jakých zajímavých úprav doznal modul FileUtils v Rake.

Jakub Šťastný

24. 9. 2007 0:00 | Ruby

Týden ve zkratce: Greenie, Opera a GTalk

V uplynulém týdnu jste se mohli dočíst o několika zajímavých novinkách. Opera nám prozradila, že otevře novou pobočku přímo v Praze, ze Slovenska se ozvala nová distribuce Greenie a mohli jste si také přečíst, jak si z Linuxu zavolat na GTalk. Opět přinášíme také nejzajímavější zprávičky a blogy.

Redakce

23. 9. 2007 0:00

Komiks: Miluji Linux!

Kladný vztah k Linuxu je možno vyjádřit mnoha způsoby. Některé jsou decentní a jiné provokativní. O některých přívržencích můžeme dokonce říct, že jsou vyloženě extrémističtí. Velmi často je ale společnost vidí mnohem hůře než ve skutečnosti. Někdy jsou až příliš rychle milovníci Linuxu označováni za fanatiky.

Petr Šimčík

22. 9. 2007 0:00

Greenie Linux: mladá slovenská distribuce

Linuxových distribucí existuje celá řada. Distribucí, které by byly přímo určeny pro střední Evropu, je ale jako šafránu. V České republice vzniká známý Slax a dříve nadějný Danix se odmlčel. Nyní je tu ale nový slovenský Greenie Linux, který je připravován přímo pro československého uživatele.

Petr Krčmář

21. 9. 2007 0:00 | Ubuntu

Maniac Marble 3D: příběh jedné kuličky

V našich životech sehráli určitě nemalou roli takzvaní průvodci. Ať jimi byli naši rodiče nebo instalační manuál první hry. Ukazovali nám cestu, kterou se máme vydat. Je-li pravdou, že se lidstvo vyvíjí ve spirále, pak byla jedna část zdárně dokončena. Dospěli jsme ke stejné situaci, avšak o stupeň výše.

Filip Vrlík

21. 9. 2007 0:00

Jabbin: zavolejte si s GTalk

Jabber je poměrně populárním komunikačním nástrojem. Mnoho uživatelů však volá po standardní podpoře hlasu. Google vyřešil podporu VoIP na Jabberu po svém, ale jeho řešení se stalo nejrozšířenějším. Jeho klient je však jen pro MS Windows. S klientem Jabbin si zavoláte i přes GTalk. Hlas na Jabberu je tu!

Petr Krčmář

20. 9. 2007 0:00 | Jabber

Pokročilejší animace ve formátu SVG

V dnešní části seriálu o grafických formátech a metaformátech si ukážeme, jakým způsobem je možné v grafickém vektorovém formátu SVG (Scalable Vector Graphics) vytvářet složitější animace založené na skládání lineárních transformací a také pohybu objektů po zadaných křivkách.

Pavel Tišnovský

20. 9. 2007 0:00
| 3

Petr Tomeš: Linux se bude prosazovat čím dál víc

Petr Tomeš je v linuxové komunitě znám jako člen lokalizačního týmu projektu Ubuntu.cz a také jako účastník mnoha internetových diskusí a fór. Velmi často přitom prezentuje své názory na problémy v aktuální linuxové sféře a nabízí jejich řešení. Co si myslí o současném stavu Linuxu? Co brzdí další rozvoj?

Petr Krčmář

19. 9. 2007 0:00

Nová softwarová sklizeň (19. 9. 2007)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na hub pro P2P síť Direct Connect, probereme pár modulů do oblíbených programovacích jazyků, budeme kontrolovat soubory na disku, najdeme dotěrné počítačové viry a nebude chybět ani veselá blbinka.

David Kovalský

19. 9. 2007 0:00

Opera: brzy otevřeme pobočku v Praze

Z inzerátů nejen na Root.cz jste se už mohli dozvědět, že Opera Software hledá vývojáře pro novou pobočku v Praze. Zatím ovšem nevyšlo žádné oficiální oznámeni. V rozhovoru s Torem Odlandem jsme pro vás zjistili víc. Co se bude v Praze vyvíjet? Jak se pracuje v Opeře? Jaké operační systémy firma upřednostňuje?

Petr Krčmář

18. 9. 2007 0:00 | Opera

Práce se seznamy v Logu

V dnešním článku o jazyce Logo se zaměříme na práci se seznamy. Logo, podobně jako další programovací jazyky vysoké úrovně, obsahuje už v základní knihovně mnoho procedur, pomocí kterých je možné jednoduše a elegantně se seznamy pracovat. Jedná se například o "funkcionální" iterátory typu map, apply či foreach.

Pavel Tišnovský

18. 9. 2007 0:00
| 5

Jak se hlasovalo o Open XML?

Kancelářský formát Open XML, který prosazuje Microsoft, neprošel hlasováním v ISO/IEC. Zatím ovšem nebyly oficiálně zveřejněny podrobné výsledky. My je ale pro vás máme! Zajímá vás, jak hlasovaly jednotlivé země a jaké mohly být jejich motivy? Co bude dál a komu by schválení Open XML prospělo?

Petr Cimprich

17. 9. 2007 0:00 | Microsoft

Utilitky pro Ruby: buildovací systém Rake III

Metoda task není zdaleka jedinou možností tvorby úkolů. Řeč bude jak o tascích umožňující spouštět úlohy paralelně, tak o tascích souborových, které se používají například pro rozdílové kompilace. Povíme si něco i o pravidlech, která definují akce pro více souborů zároveň.

Jakub Šťastný

17. 9. 2007 0:00 | Ruby
| 1

Týden ve zkratce: IBM a AMD podpořily open-source

V tomto týdnu jste se mohli dočíst o tom, že se počet uživatelů desktopového Linuxu za poslední dva roky zdvojnásobil. Tento pozitivní výsledek je způsoben také zájmem ze strany velkých firem. Na vývoji OpenOffice.org se aktivně začala podílet firma IBM a AMD konečně zveřejnilo specifikace grafických karet ATI.

Redakce

16. 9. 2007 0:00
| 2

Komiks: léto u dědy

Během několika let nás technologie obklopily neuvěřitelným způsobem. Staly se natolik součástí našeho života, že už si ani mnohdy neumíme představit víkend bez telefonu, notebooku nebo GPSky. Natož abychom trávili celé léto někde, kde není ani připojení k internetu! Jak to tenkrát rodiče vůbec mohli přežít?

Petr Šimčík

15. 9. 2007 0:00

Lunar Domination: vydělejte na Měsíci

Smělá a ve své době pouhá literární myšlenka kolonizace Měsíce se již nezdá tak nereálná. Nacházíme se v ne tak vzdálené budoucnosti a lidstvo se právě posunulo ve své expanzi o kousek dále. I na nově získaném teritoriu se v mžiku začíná obchodovat. A vydělat si pořádný balík peněz, to je, oč vám kráčí.

Filip Vrlík

14. 9. 2007 0:00

Utilitky pro Ruby: buildovací systém Rake II

V minulém díle našeho seriálu o utilitkách pro Ruby jsme se se systémem Rake seznámili, dnes si povíme více o práci s ním – věnovat se budeme parametrům Rake z příkazové řádky a zastavíme se také u různých možností závislostí rakeových úkolů.

Jakub Šťastný

14. 9. 2007 0:00 | Ruby

Root.cz spouští vlastní Jabber server!

Síť Jabber je ve světě velmi oblíbeným způsobem komunikace mezi uživateli internetu. Nabízí otevřenost, standardní protokol, bezpečnou komunikací, možnost volby oblíbeného klienta a podobně. Root.cz pro vás spouští vlastní Jabber server, který vám nabízí mnoho nadstandardních služeb. Přejděte na Jabber!

Petr Krčmář

13. 9. 2007 0:00 | Jabber

Grafický formát SVG a animace

Animace a s ní související podpora skriptování, například s využitím populárního a rozšířeného JavaScriptu, dělají z grafického formátu SVG velmi flexibilní médium pro tvorbu vektorových animací. Ty se vyznačují poměrně malým objemem dat a vysokou vizuální kvalitou. V tomto ohledu se SVG vyrovná i známému Flashi.

Pavel Tišnovský

13. 9. 2007 0:00

Postavte se k výzvám čelem

Vývoj softwaru vyžaduje jasné myšlenky, mnoho kreativity a neustálou schopnost řešit problémy. Protože život vývojáře je vlastně jedna výzva za druhou: kód je větší a složitější, pracujete v týmu a vedoucího projektu máš neustále za zády. Je třeba se postavit všem těm výzvám. Dokážeš to!

Microsoft

13. 9. 2007 0:00

OpenOffice.org s IBM: Nová cesta kanceláře?

IBM je už dlouho aktivním propagátorem formátu Open Document Format. Doposud se ale nijak aktivně nepodílela na vývoji ODF nebo OpenOffice.org. Poté, co společnost oznámila, že se přidává k oficiálním vývojářům OpenOffice.org, se ve světě tohoto otevřeného balíku změnilo jen málo. Ale něco přece jen...

Vojtěch Bednář

12. 9. 2007 0:00 | OpenOffice.org

Nová softwarová sklizeň (12. 9. 2007)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Tak nám vyšla další beta KDE a přináším zkušenosti z jejího provozu. Pro programátory tu mám jedno IDE pro JavaScript, knihovnu na predikci textu a jednoduché dialogy do OpenGL prográmků. Blbinka dnes není, ale mám tu jeden OMG program.

Miroslav Suchý

12. 9. 2007 0:00

Počet linuxových desktopů se za dva roky zdvojnásobil

Ačkoliv se zdá, že zastoupení Linuxu na desktopech už léta stagnuje, opak je pravdou. Přinášíme vám čísla a grafy, které dokazují, že se uživatelská základna desktopového Linuxu za poslední dva roky zdvojnásobila. Čísla mají rostoucí tendenci a podíl linuxových desktopů zřejmě proto i nadále poroste.

Petr Krčmář

11. 9. 2007 0:00