Hlavní navigace

Komiks: tajemné heslo

S hesly bývá kříž. Buď si je nepamatuje ani sám tvůrce nebo je naopak zná celá firma. Ideální je mít v nich nějaký systém a vytvářet je podle nějakého zajímavého klíče. Pak může nastat ideální situace: všichni ví, jaká hesla používáte, ale nikdo nedokáže uhodnout to správné. A pak může přijít problém...

Petr Šimčík

2. 8. 2008 0:00
Doba čtení: do minuty

Distribuce Ulteo: instalace a první start

O linuxové distribuci Ulteo se hovoří sice už velmi dlouho, ale zatím ji vlastně nikdo pořádně neviděl. Má stejného zakladatele jako Mandriva a Gaël Duval sliboval velmi zajímavé a inovativní vlastnosti už před dvěma lety. Až nyní ale máme možnost systém stáhnout, nainstalovat a skutečně vyzkoušet. Co umí?

Petr Krčmář

1. 8. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Deep Voyage: daleko a hlavně hluboko

Dnes budeme společně svědky příběhu starého téměř jako lidstvo samo. Dojemný a nervy drásající osud mořské víly snažící se nalézt svou cestu ke krásám zahradničení. Podaří se jí porazit namyšlenou blondýnku? Pomůže jí její bystrost k nezbytnému bohatství? Co se stane jejímu příteli mořskému koníkovi?

Martin Kameník

1. 8. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Magnetické paměti s rotujícím médiem

V dnešním pokračování seriálu o architektuře počítačů si popíšeme již dosti dlouhou a na důležité události bohatou historii disketových mechanik i pevných disků. Řekneme si něco o vývoji klasických disket, jejich konkurentů, ale také si představíme prapradědečka pevných disků a jeho vnuky a pravnuky.

Pavel Tišnovský

31. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 12 minut

Perličky: RSS čtečka

Znalosti nabyté v předchozích dílech seriálu o programovacím jazyce Perl dnes zhodnotíme v praktické podobě. Propojením jednotlivých již existujících modulů sestavíme celkem jednoduše použitelnou RSS čtečku s grafickým rozhraním. Náš program je ale na rozdíl od ostatních „stoprocentně hackovatelný“.

Michal Svoboda

31. 7. 2008 0:00 | Perl
Doba čtení: 13 minut

BMPx: pripojí, zorganizuje aj prehraje

BMPx kombinuje klasický multimediálny prehrávač s internetovým hudobným obsahom. Last.fm, shoutcast, icecat, Jamendo, podacasting a moderný vzhľad, to sú hlavné lákadla BMPx. Prehrávač taktiež nezaostáva v oblasti prehrávania a organizácii hudby. Ak vás tieto funkcie zaujali, určite si prečítajte článok.

Šimon Seman

30. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Softwarová sklizeň (30. 7. 2008)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na jeden odlehčený webový prohlížeč, GUI konfigurátor populárního serveru, ukážeme si poněkud zvláštní postup vkládání obrázků do HTML, představíme si jednoúčelovku do Amaroku a nakonec si vygenerujeme slideshow.

David Kovalský

30. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Trickle: rozdělte své připojení

Určitě se vám stalo, že jste potřebovali spustit nějakou aplikaci, která ale příliš vytěžovala vaše internetové připojení. Vy jste ale ještě potřebovali dělat s internetem něco jiného a program neměl správnou volbu, která by jej zpomalila. Trickle vám pomůže rozdělit připojení mezi jednotlivé aplikace.

Petr Krčmář

29. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Modulace normálových vektorů - bump mapping

V dnešní části našeho seriálu o POV-Rayi si ukážeme, jakým způsobem lze použít procedurální textury pro modulaci normálových vektorů ploch (bump mapping). Jedná se o techniku, pomocí které je možné dosáhnout iluze zvlněného povrchu i v případě, že je povrch vykreslovaného tělesa dokonale rovný.

Pavel Tišnovský

29. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 12 minut

Velký test osmi linuxových souborových systémů

Tento test si klade za cíl prověřit praktické použití jednotlivých linuxových souborových systémů a ukázat, který se hodí pro kterou práci nejvíce. Podrobili jsme 8 souborových systémů patnácti testům, které by měly simulovat skutečné použití disku a souborového systému. Pojďme se podívat na výsledky.

Adam Štrauch

28. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 9 minut

Vlastnosti a výhody toolkitu PyGTK

Dnešním článkem otevíráme nový seriál o vytváření GUI v Pythonu pomocí svobodného multiplatformního toolkitu GTK+ a jeho bindingu PyGTK. V prvním díle si představíme samotný toolkit a rozebereme jeho výhody. Dále vytvoříme a rozebereme nejmenší možný program s tlačítkem, který má pouhých sedm řádků.

Michal Smrž

28. 7. 2008 0:00 | Python
Doba čtení: 6 minut

Instalace software na jeden „klik“

Minule jsme zmínili možnosti instalace programů do jednotlivých distribucí a posteskli si nad tím, že z pohledu běžného uživatele vlastně neexistuje jednotný systém instalace programů do linuxových distribucí. Existuje však pár (zatím) okrajových projektů, které to chtějí změnit. Které to jsou?

Svatopluk Vít

27. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Komiks: opravná zkouška s pomůckou

Studentský život... kde je mu konec. Ale škola, to nejsou jen večírky, oslavy a hezké holky. Je to také učení, zkoušky a předměty, které by napoprvé dal snad jen Chuck Norris. Někteří studenti se chytají každého stébla, používají taháky, drobné podvůdky nebo minisukně. Velcí kluci na to jdou od lesa.

Petr Šimčík

26. 7. 2008 0:00
Doba čtení: do minuty

Ken Steen: Pravděpodobně bych neprogramoval bez open source

Když jsem sbíral materiál pro článek o Vifm, zeptal jsem se Kena Steena, který tohoto správce souborů vyvinul, na pár krátkých otázek. Nakonec z toho vznikl pěkný rozhovor, kde Ken rozebírá svoje začátky v programování, jak mu uživatelé pomáhají s vývojem, jak se dostal k Linuxu a co si myslí o celém open source.

Adam Štrauch

25. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 6 minut

Trip on the Funny Boat: výlet veselou lodí

Dálavy moří vábí k dobrodružným cestám statečné objevitele. Jedním z mnoha pošetilých kapitánů, kteří volání bájných sirén vyslyšeli, se staneme pro dnešek i my. Loď již netrpělivě očekává v přístavu svou posádku. Vane příznivý vítr, palivo je naloženo a z komína stoupá bílý dým. Nezbývá než se vydat na výlet.

Martin Kameník

25. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Svobodná kultura: Transformátoři

Český překlad knihy Lawrence Lessiga s názvem Free Culture zdárně pokračuje. Dnes vám nabídneme překlad další kapitoly, která se zabývá problematikou přebírání částí děl pro účely tvorbu díla nového. V tomto případě částí filmů pro sestavení dokumentárního filmu. Žijeme v „kopírovací“ kultuře.

Adam Hazdra

24. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 11 minut

Magnetické paměti pro trvalý záznam dat

Od dnešní části našeho seriálu o činnosti mikropočítačů se začneme zabývat dalším rozsáhlým a přitom zajímavým a stále aktuálním tématem - technologiemi magnetických pamětí, především páskových mechanik, disketových jednotek a pevných disků. Posléze se zaměříme i na paměti optické a magnetooptické.

Pavel Tišnovský

24. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 11 minut

Songbird: prvý internetový multimediálny prehrávač

V úvodnom diele seriálku o hudobných prehrávačoch vám prinášame podrobnú recenziu Songbirdu – ambiciózneho projektu, ktorý si dal za úlohu spojiť hudbu a web. Vydarila sa Songbirdu táto kombinácia? Aké inovácie do sveta prehrávačov Songbird prináša? Na vaše otázky ohľadne Songbirdu odpovieme v článku.

Šimon Seman

23. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Softwarová sklizeň (23. 7. 2008)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dneska se podíváme na převod programu z PHP do Pythonu a vypořádáme se s různým stylem odsazování. Vyzkoušíme si, jak používat myš, aniž bychom na ni klikali. Následovat bude verzovací nástroj pro databáze a nástroj pro kontrolu stavu sítě.

Miroslav Suchý

23. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak dostat Linux k uživatelům nejmenších PC?

Segment ultrapřenosných počítačů, tedy UMPC, se od svého uvedení a úvodních rozpačitých proroctví rozrostl na významný a uznávaný obor PC technologií. Mnozí přitom věří, že právě v něm se nachází budoucnost OEM nasazování Linuxu a brána tohoto systému do světa pracovních systémů. Je Linux na UMPC cesta?

Vojtěch Bednář

22. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 6 minut

Průhlednost a poloprůhlednost při texturování

V dnešní části našeho seriálu o raytraceru POV-Ray se budeme věnovat principům použití průhlednosti a poloprůhlednosti při práci s procedurálními i rastrovými texturami. Jedná se o techniku používanou například při vykreslování těles obsahujících ve svém povrchu otvory, skleněné části a podobně.

Pavel Tišnovský

22. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 11 minut

Exkluzivně: Linux je na 70 % českých serverů, Apache na 88 %

Root.cz provedl vlastní exkluzivní analýzu, ve které zkoumal téměř půl milionu českých serverů hostujících webové stránky. Z analýzy vyplynulo, že drtivá většina serverů používá linuxový operační systém a webový server Apache. Kromě toho byly zkoumány také samotné weby a jejich technické parametry.

Petr Krčmář

21. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Entity beans v JBoss

Nadešel čas seznámit se s dalším typem business komponenty, s entity beans. Entitní komponenty mají za úkol perzistenci dat, bez které se většina aplikací neobejde. Zachovávají vlastnosti objektového programování a přitom se pohodlně ukládají do relační databáze. Jak to celé funguje?

Martin Večeřa

21. 7. 2008 0:00 | Java
Doba čtení: 14 minut

Instalace programů v linuxových distribucích

Když se jednou utvrdíte v tom, že funkce vašeho operačního systému vám nepostačují, začnete hledat způsob, jak do systému dostat nový program. Způsobů je několik. Od toho nejméně přívětivého přes ten ideální až po ty, které jsou velmi jednoduché, ale nejsou tolik univerzální jako ostatní.

Svatopluk Vít

20. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

Komiks: úplně svobodný a otevřený telefon

Otevřenost a svoboda jsou pojmy, které v poslední době hýbou světem. Všichni chtějí otevřené standardy, souborové formáty, operační systémy, aplikace, specifikace, mobilní telefony a bůhví co ještě by chtěli otevřít. Ona zmiňovaná svoboda a otevřenost má mnoho zajímavých výhod, ale nic se nemá přehánět.

Petr Šimčík

19. 7. 2008 0:00
Doba čtení: do minuty

Reiser4: Mrtvý souborový systém?

Hans Reiser napsal Reiser4 čistě na zelené louce. Tento souborový systém má velmi mnoho kladů, ale také záporů, a kvůli nim se stále nedostal do jádra. Reiser4 se pořád vyvíjí, nicméně po odsouzení Hanse Reisera to s ním nevypadá dobře. Tak jako tak, Reiser4 je stále zajímavý a jeho vlastnosti udivující.

Adam Štrauch

18. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 8 minut

Stones of the Gods: boží kameny

Tento týden se společně vydáme na stezku plnou dobrodružství a bystrého logického myšlení, po stopě tajemných artefaktů známých jako kameny bohů. Nebude snadné dojít až na konec našeho putování. Jak již jeden starý filosof pronesl, důležitější než cíl je samotná cesta. Naše právě teď a tady začíná.

Martin Kameník

18. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Linus chce změnit značení verzí jádra

Více než deset let jsme byli zvyklí na verzování jádra podle nových vlastností a odlišování stabilních a vývojářských verzí sudými a lichými verzemi. Systém se ale změnil a Linus se obává matoucích a příliš vysokých verzí a rád by přijal nový způsob označování verzí. Jaké jsou konkrétní návrhy?

Petr Krčmář

17. 7. 2008 0:00 | Kernel
Doba čtení: 4 minuty

Vyrovnávací paměti a optimalizace programů

V dnešní části seriálu o činnosti mikropočítačů si vysvětlíme základní principy optimalizací programů s ohledem na činnost vyrovnávacích pamětí (cache memory), jejich asociativity a v neposlední řadě také strategii alokace bloků.

Pavel Tišnovský

17. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 13 minut

Svobodná kultura: Zaznamenavatelé

Český překlad knihy Lawrence Lessiga s názvem Free Culture zdárně pokračuje. Dnes vám nabídneme překlad další kapitoly, která se zabývá autorským zákonem a především částí o volném užití. Celý zákon byl původně vytvořen jako ochrana příjmů vydavatelů proti nekalé soutěži pirátů. Stala se z něj však zbraň.

Adam Hazdra

16. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 6 minut

Softwarová sklizeň (16. 7. 2008)

Oblíbená sonda do světa převážně otevřeného softwaru. Dnes se podíváme jak jednoduše vytvářet dynamický obsah na webu se skriptovacím jazykem Python, představíme si pár nástroju pro práci se zvukem, zjednodušíme si připojování k WiFi sítím v teminálu a nakonec se podíváme na trošku netradiční blbinku.

David Kovalský

16. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty