Hlavní navigace

Týden ve zkratce: vyšlo FreeBSD 7.0

Událostí uplynulého týdne bylo vydání dlouho očekávaného FreeBSD 7.0, na které jsme si počkali o několik měsíců déle. Kromě toho akcionáři zažalovali Yahoo, Firefox bude rychlejší a Pákistán nám unesl YouTube. V týdenním přehledu nechybí ani žebříček nejčtenějších zpráviček a výběr nejzajímavějších blogů.

Redakce

2. 3. 2008 0:00 | FreeBSD

Komiks: Sociální vyloučení

Na okraji společnosti se člověk ocitne, ani se nenaděje. Jen se zeptejte obyvatel sedících na lavičkách kolem Hlavního nádraží. Jednoho dne máte práci, rodinu, přátele a obdivovatele a najednou jste úplně mimo. Třeba proto, že se z vás stal bezdomovec... nebo delikvent... nebo ještě něco horšího?

Petr Šimčík

1. 3. 2008 0:00

Balíčkovacie systémy v systéme Solaris

Štandardný balíčkovací systém OS Solaris je veľmi jednoduchý – umožňuje len pridanie, prípadne odstránenie jednotlivých balíčkov. Vykonáva síce kontrolu závislostí, no sám nezabezpečuje ich ošetrovanie. V prípade, že nie sú nainštalované požadované balíčky, systém vyhlási chybu, ale sám balíčky nenainštaluje.

Matúš Kováčik

29. 2. 2008 0:00 | Solaris

iPuissance 4D: variace na školní klasiku

Zkázy a zmařených životů, ač smyšlených, již bylo na pořádných pár převozů. Je čas nechat zasloužilého důchodce Chárona oddechnout. Což takhle si sednout do křesla, popíjet kvalitní čaj a nechat pracovat mozek? Poměřovat se s ostatními lidé jen tak nepřestanou. Dnes se tak ovšem odehraje na zcela odlišné frontě.

Filip Vrlík

29. 2. 2008 0:00
| 5

FreeBSD 7.0 je venku i s mnoha novinkami

Po dvou letech intenzívního vývoje byla uvolněna nová verze operačního systému FreeBSD. Tato verze přináší mnoho zajímavých vylepšení a novinek zejména v oblasti výkonu, ale i užitečné nové vlastnosti. FreeBSD se nyní vrací na výsluní nejvýkonnějšího volně šiřitelného unixového operačního systému.

Roman Divácký

28. 2. 2008 0:00 | FreeBSD

NURB křivky a plochy ve formátu X3D

V dnešní části seriálu o grafických formátech a metaformátech si ukážeme některé způsoby použití NURB křivek a NURB ploch v grafickém formátu X3D. Popíšeme si tvorbu parametrických NURB křivek vytvořených v ploše i prostoru, tvorbu NURB ploch včetně jejich oříznutí a také význam uzlového vektoru.

Pavel Tišnovský

28. 2. 2008 0:00
| 7

Jak pracuje počítač?

Tento delší článek je určen pro ty uživatele počítačů, které zajímá, jak počítače ve skutečnosti pracují, tj. co se uvnitř počítačů děje. Nejdříve si popíšeme von Neumannovu i Harvardskou architekturu, roli aritmeticko-logické jednotky, řadiče, operační paměti i vstupní a výstupní zařízení.

Pavel Tišnovský

27. 2. 2008 0:00

Softwarová sklizeň (27. 2. 2008)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Podíváme se na program pro simulaci multiagentových systémů, program pro simulaci virtuálních displejů v X, vývojové prostředí pro Basic, skriptovatelný prohlížeč obrázků, CAD program pro Linux a vizualizaci harmonických tónů v hudebních nahrávkách.

Miroslav Suchý

27. 2. 2008 0:00

Vykreslujeme 3D scény s POV-Ray

Dnes začíná na Root.cz nový seriál o programu POV-Ray, který slouží k vykreslování trojrozměrných scén v té nejvyšší kvalitě. Postupně si vysvětlíme všechny možnosti POV-Raye, včetně tvorby animací a propojení s modelovacími programy. Můžete se těšit na dokonalou grafiku a spoustu ukázkových obrázků.

Pavel Tišnovský

26. 2. 2008 0:00

Co je to „úspěšný software“?

Zdánlivě jednoduchá otázka, na kterou lze dát jednoduchou komerční odpověď. Je to ten nejrozšířenější a nejprodávanější. Lze však podle masivního rozšíření říci, že to je ten nejkvalitnější? Nebo je úspěšný ten, který vyhovuje svým uživatelům nezávisle na jejich počtu? Existuje více úhlů pohledu?

Pavel Chalupa

26. 2. 2008 0:00

Open Movies: Elephants dream a ti druzí

Myslíte si, že existují jen open-source programy? Omyl. Už jsme se setkali například s open-source knihami či dokonce pivem. Existují však ještě mnohem ambicióznější projekty, které bychom také mohli zařadit do škatulky k výše zmíněným – open-source filmy. Nevěříte? Některé projekty si představíme.

Vojtěch Kozák

25. 2. 2008 0:00

Hrátky z řádky: kombinace procesů podruhé

Opět se setkáváme u pravidelné pondělní dávky tipů a triků z černé řádky. Základní přesměrování už umíme: standardní a chybový vstup a výstup z nebo do souboru, spojení programů (výstup na vstup) rourou. Podívejme se, jak je to s dalšími typy vstupů a výstupů a možnostmi převádět jeden na druhý.

Ondřej Bojar

25. 2. 2008 0:00

Sun Microsystems: Testování - atraktivní kariéra nebo nekvalifikovaná práce?

Dnes budu hovořit o tom, co děláme v týmu Solaris System Test. Jak testujeme Solaris? Do jaké míry je testování automatizováno? S jakými technologiemi pracujeme? Které programovací jazyky používáme k automatizaci? Kdo u nás může najít uplatnění? Jak často hrajeme ping-pong a hry na PlayStation? Na tyto otázky se pokusím odpovědět.

Tisková zpráva

25. 2. 2008 0:00 | Sun

Kdo je zelenáč a proč by se mohl zajímat o Linux?

Pokud jste někdy četli nějakou knihu od Karla Maye, víte, kdo je to zelenáč. Obvykle je takto označován člověk nezkušený. V našem případě je to člověk, který nemá příliš zkušeností s osobním počítačem, ale je dostatečně zvídavý na to, aby se zajímal o Linux. Začíná nový seriál pro linuxové zelenáče!

Svatopluk Vít

24. 2. 2008 0:00

Týden ve zkratce: SCO opět na scéně

Tento týden byl na události opravdu bohatý. Na scénu se znovuvrátilo skomírající SCO, Microsoft pravděpodobně uvažuje o nepřátelském převzetí Yahoo, byla prolomena ochrana DRM, Microsoft vydal specifikace svých formátů starší řady MS Office a Google ČR vystoupil proti OpenXML.

Jakub Šťastný

24. 2. 2008 0:00 | Firefox
| 4

Komiks: Nepoužitelná použitelnost

Použitelnost je magickým zaklínadlem snad všech pořádných desktopových aplikací. Velké firmy, jako například Microsoft, na ni kladou ohromný důraz a podle nich je to právě ten důvod, proč jejich aplikace patří k nejlepším. Obvykle to znamená nahnat velkou skupinu uživatelů k počítačům a testovat a testovat...

Petr Šimčík

23. 2. 2008 0:00

Bos Wars: ekonomická bitva v reálném čase

V dobách, kdy se začínají stahovat mračna nad naším lidským rodem, který je v zajetí pohnutek lidského sobectví a touhy vlastnit, zrodí se obvykle nové a silné osobnosti. Lidé, kteří vedou masy vstříc vítězství nebo smrti. Jednou z těchto postav budete dnes i vy. Přírodní zdroje se nebezpečně tenčí a chtějí je dostat všechny strany.

Filip Vrlík

22. 2. 2008 0:00

Perličky: úvod do referencí

Dříve nebo později se každý programátor setká s potřebou odkazovat na data nebo kód nepřímo. Analogicky k souborovému systému, v Perlu můžeme vytvářet „měkké“ i „tvrdé“ odkazy. Obvykle se ty první nazývají symbolické reference a ty druhé pouze reference. Dnes nás čekají ty tvrdé, tj. reference.

Michal Svoboda

22. 2. 2008 0:00

Jak události mění Linux

Linux je systém unixového typu. To už jste věděli? Ale co kdybych napsal, že Linux byl systém unixového typu? Horší, což. Není to tak horké, ale přece – víte, co je to událost? A co je event? Znáte zaklínadla moderního Linuxu jako dbus, inotify, udev nebo HAL? Vítejte ve světě linuxových událostí.

Adam Covex Přibyl

21. 2. 2008 0:00

Formát X3D a záhadná zkratka NURBS

V dnešní části našeho čtvrtečního seriálu, kde si povídáme o grafických formátech a metaformátech, si řekneme, jakým způsobem je možné v grafickém formátu X3D používat populární a především praktické NURB křivky a plochy, včetně popisu základních vlastností těchto geometrických tvarů.

Pavel Tišnovský

21. 2. 2008 0:00
| 2

SCO: společnost, která zapomněla zemřít

Ještě před několika měsíci se zdálo, že společnost SCO snad již konečně zmizí ze zemského povrchu a přestane dělat Linuxu problémy. Ne vše je tak ideální, jak bychom si přáli – SCO dostalo stomilionovou dotaci, provádí restrukturalizaci a míní v žalobách na Novell pokračovat.

Jakub Šťastný

20. 2. 2008 0:00 | SCO

Softwarová sklizeň (20. 2. 2008)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes upravíme bootovací menu Grubu, stáhneme si a překonvertujeme videa z webu, zašifrujeme text, provětráme systém, podíváme se na jeden modul do Pythonu, další do httpd a nebude chybět ani blbinka.

David Kovalský

20. 2. 2008 0:00
| 4

Microsoft zveřejnil specifikace doc, xls a ppt

Microsoft je už mnoho let soustavně kritizován za to, že neumožňuje konkurentům nahlížet do specifikací souborových formátů, které používá. Situace se nyní změnila s otevřeným formátem Open XML a firma navíc po letech zveřejnila specifikace svých binárních formátů doc, xls a ppt. Dočkáme se svobody?

Petr Krčmář

19. 2. 2008 0:00 | OpenOffice.org

Factor: revoluce v programování nebo propadák?

V závěrečné části našeho krátkého seriálu o programovacím jazyce Factor si popíšeme způsob psaní funkcionálních programů. Na závěr se pokusím uvést několik důvodů, proč se má smysl zabývat programovacími jazyky, které se nachází mimo „hlavní proud“ (mainstream) programovacích jazyků.

Pavel Tišnovský

19. 2. 2008 0:00

Hrátky z řádky: prompt, file, at a další

Opět se setkáváme u pravidelné pondělní dávky tipů a triků z černé řádky. V minulém díle jsme se více věnovali teorii, dnes se zase vrátíme k praxi. Ukážeme si několik úprav promptu, konečně se dostaneme ke slíbeným souborům, na závěr si ukážeme program at pro plánované spouštění úloh a něco více o iftop.

Petr Macek

18. 2. 2008 0:00

JBoss: Aplikační server

Aplikační server je v dnešní době poměrně moderní a často používané slovní spojení. Jak si ale takový aplikační server představit? A je skutečně k něčemu potřeba? V tomto článku se pokusíme odpovědět na tyto otázky a představíme si jeden z nejpoužívanějších open-source aplikačních serverů: JBossAS.

Martin Večeřa

18. 2. 2008 0:00

Týden ve zkratce: bezpečnostní chyby a záplaty

Uplynulých sedm dní bylo ve znamení bezpečnosti. Nejprve jsme se dozvěděli o nepříjemné bezpečnostní chybě jádra, která se týkala téměř všech distribucí. Bohužel o ní vývojáři nevěděli předem a tak se na její zveřejnění nemohli připravit. V přehledu nebude chybět ani výběr z blogů a nejčtenější zprávičky.

Redakce

17. 2. 2008 0:00

Komiks: Nevyžádaná pošta

Nevyžádaná pošta neboli spam trápí téměř všechny uživatele internetu. Oni ale nejsou jediní. Také běžné uživatele domovních schránek, které denně hltí tuny papírového spamu, aktuální situace často vytáčí do nejvyšších obrátek. Náš životní éter je plný informací, které prostě nechceme a nepotřebujeme.

Petr Šimčík

16. 2. 2008 0:00

Parser bankovních výpisů aneb hrátky s Ragel

Nedávno jsem dostal nelehký úkol: parsovat bankovní výpisy České spořitelny. Formátování vstupních dat je ale velmi nestandardní a často se nedrží ani vlastních pravidel. Hledal jsem proto vhodný parser, který by si s problémem poradil. Nakonec jsem využil Ragel, jehož použití je všestranné a pohodlné.

Pavel Sýkora

15. 2. 2008 0:00

Teewars: malé roztomilé potvůrky se zbraněmi

Špatná nálada? Existují osvědčené způsoby jak si ji o pár příček vylepšit. Poslouchání zákaznické linky počítačových servisů, sledování videí na YouTube,... a co byste řekli na trochu násilí v podání nevinně vyhlížejících tvorů? Třetí možnost zvolíme nyní také my. Dnes představíme unikátní válku Teewars.

Filip Vrlík

15. 2. 2008 0:00

Zóny alebo virtualizácia v Solaris

Solaris zóny poskytujú prostriedky na vytváranie jedného alebo viacerých virtuálnych prostredí nejednej inštancii operačného systému, pričom izolujú aplikácie od detailov súvisiacich z hostiteľským operačným systémom. Aplikácie teda nemôžu vidieť, monitorovať ani nijak ovplyvňovať beh iných zón.

Matúš Kováčik

14. 2. 2008 0:00 | Solaris