Hlavní navigace

IBM zve ženy do světa IT

Podle všech statistik by se dalo říct, že svět informačních technologií je ryze mužskou záležitostí. Příčiny tohoto jevu se snaží odhalit a zásadně změnit společnost IBM projektem „Ženy do IT“.

Tisková zpráva

3. 12. 2007 0:00

Týden ve zkratce: Od Vista k jiným systémům

V právě uplynulém týdnu jste si kromě jiného mohli přečíst také o tom, že se mnohým firmám nechce přecházet na Windows Vista a část z nich už se rozhodla zvolit jiný operační systém. V týdenním souhrnu nebudou jako obvykle chybět také nejčtenější zprávičky a výběr toho nejzajímavějšího z blogů.

Redakce

2. 12. 2007 0:00

Komiks: Špatná diagnóza

Každý správný a zkušený ajťák vám řekne, že v případě problémů je nejdůležitější nejprve správně určit jejich příčinu a pak teprve se můžete pouštět do jejich nápravy. Pokud diagnózu nestanovíte nebo ji dokonce nedejbože stanovíte zcela chybně, můžete se dočkat skutečně nepříjemných překvapení.

Petr Šimčík

1. 12. 2007 0:00

Protokol ICQ zablokován: někteří klienti nefungují

Přestože dle podmínek sítě ICQ není možné používat neoficiální klienty, technicky to bylo vždy možné. ICQ je k dispozici jen pro MS Windows, ale díky mnoha projektům jsme jej mohli používat na Linuxu, Mac OS X i dalších systémech. Společnost AOL teď ale odřízla starší protokol a mnoho klientů má problém.

Petr Krčmář

30. 11. 2007 0:00 | Jabber

Tanea's world: svět plný kouzel

V dnešní recenzi se společně vydáme do malého království zvaného Nibana. Není to obyčejná země lišící se pouze obyvateli a zvyky. Tamější půda je doslova prosáklá kouzly, která se zde po staletí uplatňují. Nic není, jak by se mohlo zdát. Vždyť hlavní hrdinka také vládne magií a nadpřirozenými schopnosti.

Filip Vrlík

30. 11. 2007 0:00

Založte si vlastní repositář pro Ubuntu

Ubuntu je na výsluní linuxových distribucí a společnost Canonical si to velmi dobře uvědomuje. Mnoho tvůrců software vytváří balíčky právě pro Ubuntu a zjednodušují tak uživatelům instalaci. Naprostou novinkou je ale možnost zřídit si vlastní repositář přímo u Canonical a kompilovat si balíčky tam.

Petr Krčmář

29. 11. 2007 0:00 | Ubuntu

Modelujeme složitější tělesa ve VRML

Ve VRML je možné kromě základních těles jako krychle, koule, kužel a válec vytvářet i složité objekty pomocí takzvaných množin plošek (face set). Tvůrci VRML nezapomněli ani na podporu plošné vektorové grafiky, drátových modelů a také množin bodů, které lze využít při tvorbě částicových systémů.

Pavel Tišnovský

29. 11. 2007 0:00

Linux začíná prorážet na firemní desktopy

Organizace Linux Foundation pořádá už třetím rokem průzkum mezi uživateli Linuxu. Ten má za úkol jednak zmapovat aktuální situaci, ale také naznačit trendy a směrování desktopového Linuxu do budoucna. Letošní čísla jsou velmi zajímavá a dokazují, že je o Linux čím dál větší zájem, především ve firmách.

Petr Krčmář

28. 11. 2007 0:00
Komerční sdělení

IBM pomáhá měnit teorii v praxi (Komerční sdělení)

Společnost IBM se spojila se šesti českými vysokými školami a výsledkem jsou studijní programy z oblasti IT pro studenty bakalářského, magisterského i doktorského studia. Cílem je zvýšit připravenost studentů na aktuální a budoucí výzvy z odvětví informačních technologií.

28. 11. 2007 0:00

Nová softwarová sklizeň (28. 11. 2007)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na vylepšený OpenOffice.org Professional, ukážeme si otevřenou impementaci VMware Tools, malý a šikovný POP3 server, zazálohujeme si data, vrátíme se v čase k dobám ASCII artu a nebude chybět ani oblíbená blbinka.

David Kovalský

28. 11. 2007 0:00

Nástroje pro pixel art

V současnosti existuje pro počítače s operačními systémy Linux i Microsoft Windows takřka nepřeberné množství grafických editorů. Začínající pixel artista i pokročilý grafik si může vybrat z široké nabídky produktů, a protože mnozí grafici preferují i jednodušší editory, popíšeme si jejich možnosti a schopnosti.

Pavel Tišnovský

27. 11. 2007 0:00

Domain-Specific Language: programování pro každého

Jste už unaveni XML na stojedna způsobů? Nudí vás jeho fádní syntaxe? Irituje vás jeho ukecanost? Omezují vás jeho možnosti? Štve vás neustálé eskapování entit? Nemají jej rádi vaši uživatelé? Co takhle seznámit se s Domain-Specific language?

Jakub Šťastný

27. 11. 2007 0:00 | Ruby

Přechod na Vista a budoucnost operačních systémů

Článek shrnuje výsledky výzkumu, kterého se zúčastnili IT profesionálové na těch nejvyšších a rozhodujících postech převážně ve velkých firmách. Drtivá většina jich v současnosti používá systém MS Windows a průzkum byl zaměřen na budoucnost operačních systémů v souvislosti s příchodem systému Windows Vista.

Pavel Chalupa

26. 11. 2007 0:00 | Microsoft

Epiphany a Midori aneb víkend s WebKit

O dění kolem WebKitu jste si tady na Root.cz mohli již v minulosti přečíst. Kolega rozebral potenciál WebKitu, nastínil jeho další vývoj a článek patřičně okořenil obrázkem s Epiphany využívající právě toto jádro. Jak vypadá aktuální stav jádra WebKit? Dá se už dnes reálně používat? V jakém stavu je?

Tomáš Guzdek

26. 11. 2007 0:00 | Firefox

Bez IT centra v Brně by to nešlo

Rozhovor s Branko Jeličićem, Chief Operating Officer (COO), Home Credit International, který se vás pokusí přesvědčit, že práce v Brně je to, co hledáte. Home Credit International poskytuje IT a poradenské služby v rámci finanční skupiny PPF, zejména s ohledem na expanzi na trhy východní Evropy a Asie.

Tisková zpráva

26. 11. 2007 0:00

Týden ve zkratce: novinky na českém internetu

Dění v tomto týdnu je ve znamení novinek na českém internetu a v oblasti webových prohlížečů. Byly vyhlášeni vítězové soutěže Křišťálová Lupa a Firefox 3 je na dohled. Chystá se též NetBeans 6, nyní ve stádiu druhého release candidate a objevují se spekulace o snaze Microsoftu poškodit Mono.

Jakub Šťastný

25. 11. 2007 0:00 | Firefox
| 3

Komiks: klasický Ubuntista

O uživatelích populární linuxové distribuce Ubuntu se traduje, že svému operačnímu systému až příliš propadají, neuznávají ostatní distribuce a vůbec bývají poněkud méně tolerantnější. Zejména v diskuzních fórech, kde je prý bývá často slyšet. Co myslíte, je to s nimi skutečně tak vážné?

Petr Šimčík

24. 11. 2007 0:00 | Ubuntu

gOS: Zatraceně zelená distribuce

gOS je poměrně mladá linuxová distribuce, o které se v poslední době docela intenzivně mluví v souvislosti s levnými počítači Everex. Sází hlavně na online aplikace Google, používá Enlightenment 17, je hodně zelený a vůbec vybočuje, jak může. Jaký je ale pod povrchem? Je dobrý? Měl bych ho vyzkoušet?

Jakub Šťastný

23. 11. 2007 8:30 | Ubuntu

Dynamite: tajný agent s rozbuškou

Dokážete si představit, jak velké škody nadělá vycvičená skřetí armáda s futuristickými zbraněmi pod vedením tříokého kentaura? Ano, přesně takové! Avšak můžete věřit tomu, že to není nic proti našemu, byť pouze humanoidnímu, hrdinovi, který využívá staletí známých technik infiltrace a záškodnictví.

Filip Vrlík

23. 11. 2007 8:30

Průhledná okna na vašem desktopu

Pokud nepatříte mezi zastánce prostředí KDE nebo Gnome, neužijete si některých akcelerovaných efektů jako například průhlednosti oken. I pro vás ale existuje poměrně jednoduché řešení v podobě malého composite manageru, který pro vás dokáže vylepšit v podstatě libovolný desktop. Jak přesně postupovat?

Petr Krčmář

22. 11. 2007 0:00

Materiály a světelné zdroje ve VRML

Většina fotografů vám řekne, že vedle kompozice celého snímku je důležité i správné osvětlení. Totéž platí pro trojrozměrné scény vytvářené na počítači. Aby vynikla prostorovost trojrozměrných scén, je nutné je správně nasvítit. Ve VRML je možné použít tři typy světel, které si dnes podrobně popíšeme.

Pavel Tišnovský

22. 11. 2007 0:00

Nové informace o monokultuře v Jižní Koreji

Přibližně před půl rokem jsme vám nabídli pohled na situaci v Jižní Koreji, kde má Microsoft fakticky monopol na webový prohlížeč. Jeho Internet Explorer používají de facto všichni Jihokorejci z historických a technických důvodů. Od posledního článku došlo v Koreji k jistému posunu, o kterém si řekneme víc.

Petr Krčmář

21. 11. 2007 0:00 | Mozilla

Nová softwarová sklizeň (21. 11. 2007)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes budeme tvořit grafy ve Flashi, budeme rozumně přejmenovávat soubory, naučíme se morseovku, uchováme si domovský adresář v Gitu, graficky si zobrazíme závislosti v Gentoo a ukážeme si přehledný spouštěč aplikací. Samozřejmě nebude chybět blbinka.

Miroslav Suchý

21. 11. 2007 0:00

Jak se dělá pixel art?

V dalším článku o pixel artu se seznámíme s technikami, které jsou při tvorbě obrázků používány. Také si řekneme, které grafické editory se především v minulosti pro pixel art používaly. Zmíníme se i o starších a dnes už takřka legendárních editorech typu Art Studio, Koala Painter či Deluxe Paint.

Pavel Tišnovský

20. 11. 2007 0:00

Vysoce dostupný firewall s pomocí Conntrackd

V minulé části seriálu o vysoce dostupném firewallu byl představen jeden z (několika) nástrojů, který umožňuje vytvořit z více fyzických strojů jeden virtuální. Tímto způsobem můžeme vytvořit virtuální router. V poslední části seriálu si představíme nástroj pro synchronizaci tabulek connection trackingu.

Michal Filka

20. 11. 2007 0:00
| 1

Kdo je u nás největším narušitelem soukromí?

Už potřetí letos odborná porota volila největší narušitele soukromí v České republice. Za největší slídily označila Ministerstvo vnitra, magistrát města Plzně, vládu Spojených států, projekt DNA test.CZ a loni přijatou novelu trestního řádu a zákona o Policii, která umožňuje násilné odbírání vzorků DNA.

Petr Krčmář

19. 11. 2007 0:00

Ruby a unicode: co přinese chystané Ruby 1.9?

V posledním díle miniseriálku o unicode v Ruby vezmeme do rukou křišťálovou kouli a nahlédneme do budoucnosti jazyka – podíváme se na podporu unicode v chystaném Ruby 1.9 a pro zajímavost si také řekneme pár slov o podpoře unicode v alternativních implementacích Ruby.

Jakub Šťastný

19. 11. 2007 0:00 | Ruby

Týden ve zkratce: Jak se podniká s open source

V uplynulých sedmi dnech jste si mohli přečíst o některých firmách, které vydělávají na open-source aplikacích. Zástupci Software602 nám řekli, jak dříve podceňovali význam open source, Google zasáhl do podnikání Sunu a Mozilla se vyjádřila ke svým příjmům. Svatopluk Vít vás provedl historií domácích počítačů.

Redakce

18. 11. 2007 0:00

Komiks: Bezpečnostní záplaty

Dnešní administrátoři to nemají lehlé. Musejí se potýkat s problematickými systémy jako jsou MS Windows a pokud chtějí udržet vše v chodu, musejí si svůj píseček pořádně hlídat a především záplatovat. Někdy to ale nebývá zrovna jednoduché a je potřeba využít řadu sofistikovaných bezpečnostních nástrojů.

Petr Šimčík

17. 11. 2007 0:00

Jak se zrodil procesor?

U příležitosti třicátého šestého výročí vzniku prvního mikroprocesoru si řekneme něco o historii i vývoji procesorů. Zaměříme se především na osmibitové čipy, které byly navrženy v sedmdesátých letech minulého století. Samozřejmě nevynecháme ani popis legendárního mikroprocesoru Zilog Z80 a MOS 6502.

Pavel Tišnovský

16. 11. 2007 0:00

Wings 2: Boj do posledních sil

Vítejte na vesmírné základně. Ať už jste přišli jako svobodní či nikoli, vaše práva jsou zde rovnocenná. Vždyť spravedlnost smrti tkví v její nepodplatitelnosti. Bojujte statečně, jednejte chladně a zemřete později, nebo možná i přežijete. Vzkříšení novodobého kolosea bylo diváky nadšeně přivítáno.

Filip Vrlík

16. 11. 2007 0:00
| 1