Hlavní navigace

Komerční implementace Loga

V dalším článku o jazyku Logo si popíšeme některé známé komerční implementace Loga. Nejedná se přitom o aplikace, za které by se muselo vždy zaplatit, protože některá komerční Loga jsou dostupná (bez zdrojových kódů) i zadarmo, popř. s výraznými slevami pro učitele a žáky.

Pavel Tišnovský

10. 7. 2007 0:00

DesktopBSD 1.6 RC2: živé CD a Instalace

Operační systémy z BSD rodiny jsou známé především pro svou vysokou spolehlivost, stabilitu a výkon. V dnešní recenzi se podíváme na systém, který do této skupiny zajisté patří, ale zároveň se snaží co možná nejvíce pomáhat novým uživatelům, a to hlavně množstvím grafických nástrojů, které usnadní každodenní používání a správu systému.

Milan Bárta

9. 7. 2007 0:00 | BSD

Utilitky pro Ruby: balíčkovací systém RubyGems podruhé

V dnešním díle seriálu o utilitkách pro Ruby se budeme opět věnovat balíčkovacímu systému RubyGems. Naučíme se, jak využívat knihoven distribuovaných skrze RubyGems a dokonce si povíme o fintách, které nám umožní přesně specifikovat, které verze knihovny je možné pro projekt použít.

Jakub Šťastný

9. 7. 2007 0:00 | Ruby
| 2

Týden ve zkratce: iPhone je venku

Horká novinka tohoto týdne je applovský iPhone, který vyvolal opravdové davové šílenství. Spousty lidí stály mnoho a mnoho hodin před americkými prodejnami a doufali, že právě oni budou mít to štěstí a iPhone ještě dostanou. Ačkoliv se začal prodávat teprve minulý pátek, heslo roota je již známo.

Redakce

8. 7. 2007 0:00 | Apple
| 5

Komiks: první sex

Se ženami to muži nemají nikterak lehké a dle uštěpačných poznámek některých našich spoluobčanů to pro linuxáky platí dvojnásob. Přesto ale není vše ztraceno, a i tento problém lze úspěšně vyřešit, byť ne zcela bez problémů. Správný linuxový guru ví, že někdy nezbývá, než se spoléhat na dokumentaci.

Petr Šimčík

7. 7. 2007 0:00

Jan Minárik: S Rails vyvíjíme efektivněji

Poslední dobou se stále více a více mluví o populárním webovém frameworku Ruby on Rails. Jak ale vypadá jeho nasazení v praxi? Jaké výhody může firmě přinést nasazení Rails? To nám poví Jan Minárik z firmy iQuest, která zmíněnou technologii dlouhodobě využívá.

Jakub Šťastný

4. 7. 2007 0:00 | Ruby

Nová softwarová sklizeň (4. 7. 2007)

V dnešní sondě do světa otevřeného softwaru se podíváme na zoubek sendmailu, jedné novince z X.org a opakování zachyceného síťového provozu. Pro sklerotiky tu mám jednu utilitku z Gnome a pro hackery jeden patch na jádro. Vyšla nová Mesa a i blbinku jsem pro vás našel. Nabrušte si srpy a kosy, jdeme sklízet.

Miroslav Suchý

4. 7. 2007 0:00

Správa systému s Upstart

V předchozím článku jsme se zmínili o tom, co je to Upstart, jak dokáže vylepšit náš systém a jaké jsou jeho výhody proti tradičnímu sysvinit. V tomto slibovaném pokračování plynule navážeme a ukážeme si, jak přesně Upstart funguje, co nabízí a jak zajišťuje konzistenci celého systému a jeho služeb.

Petr Krčmář

3. 7. 2007 0:00 | Ubuntu

Volně šiřitelné implementace programovacího jazyka Logo

Dnes si popíšeme jednotlivé implementace Loga. Ty se liší zejména komfortem vývojového prostředí, možností práce s více želvami, multimediálními schopnostmi, podporou událostního programování, podporou OOP aj. Dlužno poznamenat, že i volně šiřitelné alternativy jsou velmi dobře použitelné.

Pavel Tišnovský

3. 7. 2007 0:00
| 3

Otevřené centrum médií přichází ...

Zdají se vám možnosti běžně dostupných mediálních systémů omezené? Vadí vám uzavřenost Apple TV? Nechcete být vázáni na jednoho dodavatele? Dnes již naštěstí nemusíte, protože již je k dispozici i plně otevřená alternativa. Seznamte se se Set Top Boxem!

Vojtěch Bednář

2. 7. 2007 0:00

Utilitky pro Ruby: balíčkovací systém RubyGems

Jak programovat v Ruby a v Ruby on Rails si můžete přečíst všude. Ruby má ale také spoustu pomocných utilitek, jako je třeba balíčkovací nebo buildovací systém, o kterých se moc nepíše. Přitom právě ony dělají vývoj mnohem snazší a příjemnější. A co vy — znáte je?

Jakub Šťastný

2. 7. 2007 0:00 | Ruby

Týden ve zkratce: ve znamení Rails

Tento týden byl ve znamení nadšených ohlasů lidí píšících v Ruby on Rails na konferenci v Ostravě a počátků budování základů komunity Ruby on Rails v naší republice. Zatímco rubysté měli se svými akcemi plné ruce práce, v Novellu měli při svém HackWeeku odpočinkovou atmosféru.

Redakce

1. 7. 2007 0:00 | Ruby on Rails

Komiks: Expo

Linuxácké akce jsou velmi příjemné a všichni je máme rádi. Sejde se na nich řada zkušených a hlavně přátelských lidí. Většinou to znamená naprostou pohodu, klídek a většinou i nějaké to pivečko. Najde se ale i několik podivínských extrémistů, kteří dobrou pověst podobných srazů jen kazí.

Petr Šimčík

30. 6. 2007 0:00

X window a terminálový server na FreeBSD

V minulém článku o terminál serveru jsme si ukázali, jak z FreeBSD udělat jednoduchý terminálový server s textovou konzolí. To ale dnes většině uživatelů už nestačí a pro spoustu běžně používaných aplikací chceme a potřebujeme nějaké to pěkné GUI. Dnes si tedy předvedeme, jak rozběhat X window a některé aplikace.

Petr Macek

29. 6. 2007 0:00 | FreeBSD

Aevum Obscurum

Přenesme se pár století do minulosti. Třeba na začátek čtrnáctého století. Nechme zapůsobit omamné kouzlo středověku, jež na nás zlehka doléhá. Až se jej nabažíte, pozvedněte meč a veďte svou armádu lačnící po krvi a bohatství. Podrobte si je všechny! Nechť pokleknou u trůnu jediného a všemocného pána.

Filip Vrlík

29. 6. 2007 0:00
| 3

Upstart zpřehlední a zrychlí start systému

Operační systémy unixového typu se obvykle zavádějí za pomoci procesu nazvaného init. To je tradiční způsob, který se už používá desítky let. Nyní je tu ovšem jeho náhrada, která dokáže nejen zrychlit start systému, ale především vnést do správy procesů tolik potřebnou dynamiku a plnou automatizaci.

Petr Krčmář

28. 6. 2007 0:00 | Ubuntu

Programujeme podmínky a smyčky v PostScriptu

V dnešní části seriálu o grafických formátech a metaformátech si řekneme, jakým způsobem je možné do programů vytvářených v PostScriptu vkládat podmínky a smyčky, které zajišťují opakovaný běh určité části programu. Uvidíme, že možnost tvorby programových smyček může vést k radikálnímu snížení velikosti celého souboru a také k tvorbě obrázků a diagramů, které by se ručně (či pomocí vektorového grafického editoru) vytvářely složitým a zdlouhavým způsobem.

Pavel Tišnovský

28. 6. 2007 0:00
| 9

Akta X: Hledání významu

Stále se množí snahy doplňovat webové dokumenty o další informace, ať už určené lidskému oku nebo strojovému zpracování. Spontánně se objevila celá armáda mikroformátů, které s sebou nesou všechny výhody i nevýhody formátů vytvořených uživateli. Se svým příspěvkem přišlo i W3C v podobě standardu GRDDL.

Petr Cimprich

27. 6. 2007 0:00
| 2

Nová softwarová sklizeň (27. 6. 2007)

Oblíbená sonda do světa převážně otevřeného softwaru. Dnes prozkoumáme síť v Gnome, projdeme si archivy přímo ve Firefoxu, jednoduše si zašifrujeme soubory, vygenerujeme grafy a budeme také profilovat kód v Pythonu. A protože nejen prací živ je člověk, pustíme si k tomu i nějakou tu hudbu.

David Kovalský

27. 6. 2007 0:00
| 6

Ostrava on Rails: co přinesla konference?

V pátek a sobotu se v Ostravě konala mezinárodní konference o populárním webovém frameworku Ruby on Rails. Rootu samozřejmě akce neunikla, takže pokud jste v Ostravě nebyli a nechcete si nechat uniknout zajímavé zážitky, můžete se s námi podívat alespoň virtuálně.

Jakub Šťastný

26. 6. 2007 0:00 | Ruby

Logo – dětská hračka nebo programovací jazyk?

Programovací jazyk Logo je vyvíjen již téměř čtyřicet let a ve světě se těší stále velké oblibě. Zejména na školách je používán pro výuku algoritmizace a především pro podporu konstruktivního učení. Někteří lidé považují Logo za pouhou dětskou hračku, ukážeme si však, že se jedná o zajímavý jazyk s možnostmi, které najdeme pouze ve vysokoúrovňových dynamických jazycích.

Pavel Tišnovský

26. 6. 2007 0:00

Předpovědi se nevyplnily - Firefox stále roste

Při nástupu sedmé verze Internet Exploreru se řada uživatelů obávala, že se jedná o konec vítězného tažení Firefoxu. Nyní po mnoha měsících je čas se ohlédnout a zhodnotit statistiky obou prohlížečů. Jak zasáhlo vydání MSIE 7.0 do růstu Firefoxu? Jak rychle klesá podíl starší verze? Co můžeme očekávat?

Petr Krčmář

25. 6. 2007 0:00 | Firefox

Terminálový server na FreeBSD

Řešení, které si představíme, umožňuje využít jeden výkonný server pro vytvoření plnohodnotného pracovního prostředí pro několik uživatelů sedících za jednoduchými terminály. Ukážeme si, jak terminálový server realizovat na FreeBSD. Dnes vytvoříme základní prostředí a necháme počítače nastartovat do textového režimu.

Petr Macek

25. 6. 2007 0:00 | FreeBSD

Týden ve zkratce: pohled do budoucnosti

V právě uplynulých sedmi dnech jsme měli několikrát možnost nahlédnout do budoucnosti. Jednak své plány na nové Ubuntu odkryla společnost Canonical, ale roušku tajemství odhalil i projekt Python. Microsoft pokračuje ve svém tažení a získal dalšího linuxového „partnera”Ti největší ho ale odmítli.

Redakce

24. 6. 2007 0:00 | Microsoft

Komiks: Adminovy priority

Průměrný admin má obvykle práce nad hlavu. Uživatelé chtějí tohle, kolegové tamto a co po něm chce šéf, o tom raději ani nemluvit. S takovým množstvím práce je třeba si zajistit pořádné plánování a rozvržení svých pracovních sil. Důležité je, stanovit si i pevné priority. Všechno naráz se stíhat přeci nedá.

Petr Šimčík

23. 6. 2007 0:00

Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon vyjde v říjnu

Ještě zhruba čtvrt roku zbývá do vydání nového Ubuntu s kódovým jménem Gutsy Gibbon. Vývojáři už nyní zveřejnili informace o tom, co se chystá a na co se můžeme těšit. Kromě nových verzí některých balíčků se samozřejmě dočkáme i mnoha dalších technických novinek jako je první Ubuntu mobile edition.

Petr Krčmář

22. 6. 2007 0:00 | Ubuntu

Hex-a-hop: už zase skáču přes hexíky

Prosté skákání. Přesně tahle činnost nás aspoň na krátký časový úsek zaujala snad všechny. Jen vzpomeňme panáka nakresleného na zemi, švihadlo obkreslující geometrický útvar okolo těla či gumu zaříznutou do lýtek. Žádná z dětských her nás dnes nečeká. Přesto si skoků užijeme dostatek, stejně jako logického myšlení.

Filip Vrlík

22. 6. 2007 0:00

Co přinese chystaný Python 3.0?

Popularita Pythonu stále roste, projektů v něm přibývá, komunita se rozrůstá. Chystá se Python 3.0, který má přinést rozsáhlé změny a který si, co se zpětné kompatibility týče, servítky brát rozhodně nebude. Jaký bude nový Python? Co všechno přinese? Máme se těšit nebo se obávat?

Jakub Šťastný

21. 6. 2007 0:00 | Python

Redukce šumu ve fotografii

Barevný šum, který přirozeně vytvářejí snímače digitálních fotoaparátů, může nepříjemně poznamenat vaši fotografii. V dnešním článku o úpravách digitálních fotografií v editoru Gimp si povíme, jak a kdy šum vzniká a především se naučíme zredukovat škody, které ve snímku může napáchat.

Petr Krčmář

21. 6. 2007 0:00 | GIMP

ZFS je v Linuxu k dispozici díky FUSE

O souborovém systému ZFS, který vyšel z dílen společnosti Sun, se v poslední době hovoří velmi intenzivně po celém světě. ZFS znamená poměrně zásadní průlom v souborových systémech a nabízí řadu jinde nevídaných funkcí. Není tedy divu, že jej chceme mít i v Linuxu. Už nyní je to možné díky projektu FUSE.

Petr Krčmář

20. 6. 2007 0:00 | Sun

Nová softwarová sklizeň (20. 6. 2007)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni si zabubnujeme a podíváme se na reinkarnaci Swiftfoxu. Ve druhé části se krátce zamyslíme nad použitelností programů a GIMPu zvláště. A nakonec se budeme věnovat všem milovníkům dobrého vína a fotografie.

Miroslav Suchý

20. 6. 2007 0:00
| 9