Hlavní navigace

Čtyřrozměrné fraktály a GNU aplikace Quat (pokračování)

Dnešním pokračováním seriálu, ve kterém si popisujeme fraktály používané (převážně) v počítačové grafice, dokončíme popis programu Quat šířeného pod licencí GNU GPL, který je určen pro tvorbu obrázků čtyřrozměrných fraktálů počítaných s využitím kvaternionové algebry.

Pavel Tišnovský

20. 2. 2007 0:00

ConTeXt: píšeme jednoduchý dokument I

Dneska se do toho vrhneme konečně naostro a naučíme se poradit si se základními elementy dokumentů. Svou pozornost zaměříme na hierarchickou strukturu dokumentu a s ní souvisejícími obsahy, seznamy, řezy písma, no a místo takovéu třešničky na dortu se trochu namlsáme barvičkami.

Jakub Šťastný

19. 2. 2007 0:00 | TeX

Jak na konfigurační soubor Apache

V minulém článku jsme se zabývali autentizací a ovládáním Apache. V dnešním se zaměříme na konfiguraci obecně. Ukážeme si syntaxi konfiguračních souborů a seznámíme se s pomocnými nástroji, které lze při konfiguraci použít. Konfigurace jako taková si zasluhuje naši pozornost proto, že každá editace s sebou nese riziko chyb.

Hynek Trávník

19. 2. 2007 0:00 | Apache

Týden ve zkratce: Sun sází na svobodný software

Tento týden jste si mohli přečíst o pozitivním přístupu firmy Sun Microsystems ke svobodnému software. Sun chce Javu i Solaris vydat pod licencí GNU GPL 3. Část komunity je nadšená, ale zbytku vadí volba třetí verze licence. Psali jsme také o novince ve Firefoxu a na světě je první komerční kvantový počítač.

Redakce

18. 2. 2007 0:00 | OpenOffice.org
| 4

Komiks: Úřednická řehole

Že je práce úředníka ve státní správě opravdu náročná vám řekne každý... kdo tam pracuje. Spousta papírování, hodiny dřiny, mizerné obědy, podráždění vedoucí a ještě ke všemu samé zákazy. Co všechno ti naši úředníci musejí vydržet... my jim to snad ani nezávidíme. Nebo že by přece?

Petr Šimčík

17. 2. 2007 0:00

Warzone 2100: bitva lidstva proti lidstvu

Dnes nás čeká nepříliš vzdálená budoucnost. Temná vize osudu lidstva předpovězená nejednou autory sci-fi literatury. Další pošetilá válka o nadvládu. Přežijeme sami sebe? Podrobnosti o válečném konfliktu v roce 2100 se dozvíte v naší recenzi vynikající realtimové válečné strategie.

Filip Vrlík

16. 2. 2007 0:00

Menu a stavový řádek v PyQt4

Pokračujeme v průzkumu možností multiplatformní knihovny PyQt4. V dnešním článku si budeme povídat o tom, jak do naší aplikace umístit tolik potřebné menu a užitečný stavový řádek. Zmíníme se také o tom, jak z menu udělat panel nástrojů.

Jan Kaluža

16. 2. 2007 0:00
| 6

CZECH OPEN SOURCE 2007: nominujte ty nejlepší

Chcete podpořit oblíbené projekty? Zajímá vás, co považují za nejlepší v českém open source odborníci i běžní uživatelé? Server Root.cz pořádá druhý ročník ankety CZECH OPEN SOURCE 2007. Odborná porota i veřejnost vybírají to nejlepší. I vy můžete svým hlasováním ovlivnit výsledky.

Redakce

15. 2. 2007 0:00
| 8

Rastrový grafický formát ICO

V dnešním článku si ukážeme interní strukturu obrazového formátu ICO, ve kterém jsou ukládány ikony primárně používané především v operačních systémech Microsoft Windows. V posledních několika letech se však tento formát rozšířil i na webu ve formě ikon umístěných u bookmarků a titulkových lišt oken (takzvané favicon).

Pavel Tišnovský

15. 2. 2007 0:00

Sun je zastáncem GNU GPL 3 aneb GNU/Solaris

Je to již několik měsíců, co Sun oznámil, že hodlá uvolnit Javu pod licencí GNU GPL. Nyní společnost zvažuje přechod na kontroverzní licenci GPL v3. Pod ní by měla být vydána nejen zmíněná Java, ale i operační systém Solaris. Co k tomu Sun vede? Proč podporuje třetí GPL? Vznikne oficiální GNU/Solaris?

Petr Krčmář

14. 2. 2007 0:00 | Java

Nová softwarová sklizeň (14. 2. 2007)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Máme zde program na nastavení chroot prostředí, zamykání počítače USB klíčenkou, generování grafu volání funkcí v pythonu, skriptování ssh sezení, ovládání Linuxu přes mobil, plugin do průzkumníka pro diff. A blbinku na konec - dnes pro ni půjdeme až do kernelu.

Miroslav Suchý

14. 2. 2007 0:00

Koniec svätej vojny - textové editory

Prehľad najpoužívanejších textových editorov v unixových systémoch. Inšpirácia pre nováčika a zamyslenie pre profesionála ako aj názorné ukážky zo života. Tento článok konečne ukončí svätú vojnu textových editorov. Ak ste sa doteraz zúčastňovali flame-wars týkajúcich sa vášho editora, toto článok vám vezme/dá vietor z/do plachiet.

Michal Kováč

13. 2. 2007 0:00 | Vim

Čtyřrozměrné fraktály a GNU aplikace Quat

Dnešním pokračováním seriálu o fraktálech se již blížíme k dokončení poměrně rozsáhlé části věnované čtyřrozměrným fraktálům vytvářeným pomocí hyperkomplexní a kvaternionové algebry. Řekneme si, jakým způsobem se používá aplikace Quat, pomocí které se tyto fraktály dají vytvářet a interaktivně editovat.

Pavel Tišnovský

13. 2. 2007 0:00

Sun na scéně s vlastním ODF pluginem

Po Microsoftu se nyní i Sun rozhodl přijít se svou alternativou ODF pluginu pro MS Office. Zatím je sice teprve ve fázi intenzivního vývoje, ale již se o něm všude píše a také první výsledky už vypadají dost podařeně. Podaří se Sunu prosadit ODF na úkor DOC a DOCX?

Jakub Šťastný

12. 2. 2007 0:00 | OpenOffice.org

Ovládání Apache a autorizace

V dnešním článku se budeme zabývat spouštěním, vypínám a restartováním Apache a autorizací. Ukážeme si, jak uvést démona do chodu a jak jej regulérně vypnout nebo restartovat, aniž dojde k nějakým nečekaným událostem. V další části článku se budeme zabývat omezením přístupu na webové stránky pomocí uživatelského jména a hesla.

Hynek Trávník

12. 2. 2007 0:00 | Apache

Týden ve zkratce: Novell a Microsoft středem zájmu

V uplynulém týdnu byla pozornost médií zaměřená především na firmy Microsoft a Novell. Zatímco první jmenovaný přišel konečně se softwarem pro integraci ODF do Office, Novell byl zaskočen nepravou zprávou o tom, že by měl přestat prodávat Linux. V článku najdete ty nejzajímavější zprávy za posledních sedm dní.

Redakce

11. 2. 2007 0:00 | Microsoft
| 4

Komiks: totální paranoia

Wikipedie říká, že paranoia je jedním z druhů psychózy, vyznačující se bludy, chorobnými představami ohrožení a stihomamem. Pojem je používán též pro nadměrné obavy o svou osobu, spojené například s konspiračními teoriemi. Na druhou stranu... my stejně víme, že tu jsou a vidí nás!

Petr Šimčík

10. 2. 2007 0:00

Metapost aneb grafika v postscriptu

Metapost představuje program umožňující definovat vektorovou grafiku, která je posléze zobrazena buď jako postscriptový nebo pdf soubor. Vstupem do něj je textový soubor pořízený v jakémkoli editoru umožňujícím uložit "holý" text. K vytváření této grafiky tedy nepotřebujeme žádná interface s výjimkou klávesnice.

Jan Šimůnek

9. 2. 2007 0:00

AstroMenace: chytrá vesmírná bitva

Vesmírní kadeti, čeká nás nelehký úkol. Vzdorovat nepříteli, neustoupit již ani o kus zpět a nelítostně zničit ty, jež se opovážili narušit mír. Vesmír patří přece nám. Svou vesmírnou lodí můžete prokázat mnoho legendárních činů, stačí pouze probudit instinkty ve vás. Pojďme se vydat na bojiště dnů dnešních.

Filip Vrlík

9. 2. 2007 0:00

ConTeXt: jak to všechno rozchodit

V dnešním díle našeho seriálu se podíváme na instalaci, stručně se seznámíme s různými distribucemi TeXu, a naší pozornosti rozhodně neuniknou ani výstupní formáty nebo správné nastavení kódování dokumentu. A samozřejmě protože máme rozhled, podíváme se na to hezky v širším ConTeXtu.

Jakub Šťastný

8. 2. 2007 0:00

Programujeme JPEG: Progresivní JPEG a informace EXIF

Dnes dokončíme část věnovanou známému grafickému formátu JFIF/JPEG. Řekneme si základní informace o progresivním režimu kódování a dekódování obrázku typu JPEG a také o tom, jakým způsobem mohou být do formátu JFIF/JPEG zahrnuty informace uložené podle EXIF. Řeč bude i o kompromitujících informacích, které se mohou v EXIF objevit.

Pavel Tišnovský

8. 2. 2007 0:00

Novell nesmí prodávat Linux aneb překroucená fakta

Před pár dny proběhla celým světem internetová zpráva o tom, že FSF chce Novellu zakázat prodej Linuxu. Prý by to měla být reakce na smlouvu uzavřenou s Microsoftem. Zpráva samozřejmě zaskočila celý open-source svět, ale ze všeho nejvíc byla překvapena samotná FSF. Všechno je totiž úplně jinak.

Petr Krčmář

7. 2. 2007 0:00 | Microsoft

Nová softwarová sklizeň (7. 2. 2007)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme, jak do svého počítače nahnat svět pohyblivých obrázků, uvidíme dva zajímavé projekty budující lepší zítřky pro naše deskotopová prostředí a ukážeme si jednoho minimalistického FTP klienta pro textovou konzoli. A blbinka nakonec.

Tomáš Guzdek

7. 2. 2007 0:00

MS Office podporuje ODF... opravdu?

Společnost Microsoft se konečně po letech naléhání uživatelů rozhodla pro podporu ODF ve svém kancelářském balíku MS Office. Není tak učiněno přímo, ale pomocí pluginu pro MS Word. Bohužel ne všechno je tak, jak má být. Jak vypadá konkrétní řešení? Je k dispozici zdarma? Ve kterých verzích funguje?

Jakub Šťastný

6. 2. 2007 0:00 | OpenOffice.org

Animace hyperkomplexních Juliových množin

V dnešním článku si ukážeme, jakým způsobem je možné vytvářet animace původně čtyřrozměrných Juliových množin za použití hyperkomplexní algebry. Uvidíme, že díky odlišné algebře použité pro výpočet budou mít výsledné animace zcela jiný charakter než animace využívající kvaternionovou algebru.

Pavel Tišnovský

6. 2. 2007 0:00
| 6

Na web s Firefoxem anonymně? Tor!

Internetová anonymita je jen dlouho omílanou fámou. Existuji ale metody, s jejichž pomocí dokážeme zajistit velmi slušnou úroveň anonymity. Tor je rychle se rozšiřující onion routing síť, která v současnosti nemá bezpečnostní chybu, přes kterou by se dala dohledat identita uživatele. Co na to asi řeknou tajné služby?

Pavel Chalupa

5. 2. 2007 0:00 | Firefox

Přepínače, zaškrtávací pole a seznamy v PyQt4

V dnešním článku ze série o knihovně PyQt4 si vylepšíme náš prohlížeč textu z minulého dílu o seznam otevřených souborů. V další části článku pak prohloubíme naše znalosti formulářových prvků dostupných v PyQt4 o užitečný přepínač a často používané zaškrtávací pole.

Jan Kaluža

5. 2. 2007 0:00

Týden ve zkratce: Google a jeho problémy

V uplynulém týdnu jste si mohli přečíst o problémech, které musí řešit Google. Na jedné straně se mu podařilo odstranit většinu odkazových útoků (googlebombs), zároveň mu ale hrozí, že přijde v Evropě o značku Gmail. Zato firma Adobe je na tom velmi dobře a chystá se formát PDF povýšit na standard dle ISO.

Redakce

4. 2. 2007 0:00
| 2

Komiks: Kde získat materiály?

Že to programátoři nemají vůbec jednoduché, asi všichni víme. Někdy je potřeba se zabývat detaily, které s programováním sice vůbec nesouvisí, ale pro tvorbu výsledného software jsou stejně potřeba. Někdy je holt potřeba vyrazit do terému a důležité materiály získat osobně.

Petr Šimčík

3. 2. 2007 0:00

Google možná v Evropě přijde o značku Gmail

Google má celosvětově velmi dobře zavedenou značku Gmail, pod kterou nabízí své služby po celém světě. Na obzoru je ale nová hrozba, která může vyústit až ve ztrátu známé značky v celé Evropské unii. Proč k něčemu takovému může dojít? Kdo má o značku zájem? Má Google vůbec šanci situaci zvrátit?

Petr Krčmář

2. 2. 2007 0:00 | Google

Widelands: širé pláně vašeho království

Už vás nebaví být jedním z mnoha, pouhý střed pyramidy hierarchického vedení? Což takhle si krapet polepšit? V dnešní hře stanete na samotném vrcholku. Dávat rozkazy a řídit osudy stovek, tisíců lidí. Velká zodpovědnost, nemyslíte? Chopíte se příležitosti nebo nadále budete poslouchat články nad vámi?

Filip Vrlík

2. 2. 2007 0:00