Hlavní navigace

Google phone a Android se představují

Koncem minulého roku byl představen první veřejnosti dostupný mobilní telefon běžící na otevřené platformě Android. Podařilo se mi jedno takové zařízení získat a po několika týdnech používání bych se s vámi rád podělil o své první dojmy a zkušenosti z používání tohoto jedinečného zařízení.

Doba čtení: 9 minut

Bezpečnostní střípky: vyrobte si klon pasu vašeho souseda

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze určitě upozornit na velmi rozsáhlý přehled událostí v roce 2008 od společnosti IBM, na článek k bezpečnosti notebooků a na „praktický“ nástroj ke klonování biometrických pasů.

Doba čtení: 8 minut

Ukaž, co v tobě je!

Ukaž, co v tobě je! Udělej si vlastní blog, fórum nebo wiki a vyhraj skvělý notebook. Ať už jsi firemní ITík, pokročilý uživatel nebo student, zapoj se do soutěže určené pro vývojáře a designéry internetových aplikací. Pochlub se svým webem a vyhaj notebook nebo Xbox. Dárek dostane každý!

9. 2. 2009 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Multimédia pro začátečníky

Když se obvykle bavím se začátečníky o tom, zda používat či nepoužívat operační systém Linux, dříve či později dojde řeč na multimediální obsah. Panuje u nich jakási zakořeněná myšlenka, že to Linux nedokáže. V dnešním díle se pokusím drobně nakousnout tento problém a vysvětlit, co je k dispozici.

Doba čtení: 4 minuty

Komiks: nový operační systém

Ačkoliv by se už mohlo zdát, že všechno už bylo vynalezeno, naprogramováno a vymyšleno, stále má lidstvo co zlepšovat. Počítače je možno zmenšit, mobily je možno doplnit o nové funkce a operační systémy mohou stále snižovat svou náročnost. Pokud se například podíváte na Windows Vista, je jasné, kde je chyba.

Doba čtení: do minuty

Kouzlo a svoboda open-source software

Otevřený software by těžko mohl fungovat bez licencí. Přesto je jejich problematika často opomíjena a málokdo je skutečně čte. V dnešním článku si přiblížíme několik nejpoužívanějších open-source licencí.

Doba čtení: 11 minut

Smokin' Guns: westernová 3D akcia

Streľba z koltu, lúpenie bánk, duely... život ako z westernu, ktorý by nejeden z nás menil. Žiadny problém, hra Smokin' Guns to ponúka. Fanúšika tohto žánru iste potešia prepracované modely zbraní a veľké množstvo rôznych máp. Avšak je zaujímavý žáner jediná devíza, ktorou hra disponuje?

Doba čtení: 3 minuty

KDE 4.2: vzhled a konfigurace

Minulý týden jsme v článku probírali vývoj a novinky v novém KDE 4.2. Několik hodin na to vyšla stabilní verze, a tak je čas podívat se, jak KDE 4.2 skutečně vypadá. Podíváme se na kompozitní režim, konfiguraci různých částí celého prostředí a nahlédneme na dva programy určené ke správě souborů.

Doba čtení: 10 minut

Asterisk - hračka pre kutilov? Už dávno to neplatí

Ako z „hračky pre kutilov“ urobiť profesionálny telekomunikačný systém? Využite silu open-source projektu Asterisk, integrujte VoIP operátorov a ich služby, pridajte profesionálny hardware pre pripojenie pevných telekomunikačných operátorov, nakonfigurujte VoIP telefóny a môžete začať profesionálne komunikovať.

Doba čtení: 5 minut

Odměnu 271 tisíc Kč si rozdělí sedm českých projektů

Sdružení CZ.NIC, správce domény nejvyšší úrovně .CZ, oznámilo výsledky prvního ročníku soutěže pro mladé vývojáře: VIP - Vyvíjej, Inovuj, Programuj. Do ní mohli zájemci v loňském roce přihlásit projekty vyvíjející open-source software v oblasti internetových technologií, služeb či infrastruktury.

Doba čtení: 3 minuty

Softwarová sklizeň (4. 2. 2009)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na nástroj pro práci se systémem GIT, budeme zachytávat pohyb webovou kamerou, představíme si implementaci DHCP protokolu v Pythonu, ukážeme si, jak na správu souboru v prostředí webového prohlížeče, a nakonec zajímavé jednoúčelové micro linuxové distro. Nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.

Doba čtení: 3 minuty

Debian Lenny finišuje a vyjde možná 14. února

Debian vychází, když nastane správný čas. To tvrdí vývojáři, kteří upřednostňují bezproblémový a odladěný systém proti uspěchanému vydávání nedokončených verzí. Přesto jsou uživatelé z půl roku zmraženého testingu nervózní a ptají se, kdy už bude nová verze vydána. Nyní bylo stanoveno nové datum.

Doba čtení: 3 minuty

Alias a antialiasing v POV-Rayi

V dnešní části seriálu o POV-Rayi bude vysvětlena další metoda používaná pro odstranění aliasu. Jedná se o takzvaný jittering (roztřesení) aplikovaný společně se supersamplingem. Také si ukážeme, jak je možné - poněkud překvapivě - alias dokonce využít k tvorbě některých zajímavých procedurálních textur.

3. 2. 2009 0:00
Doba čtení: 19 minut

Prague PostgreSQL Developers' Day

Konference Prague PostgreSQL Developers' Day (P2D2) je konference zaměřená na vývojáře aplikací a administrátory databáze PostgreSQL. Její druhý ročník se koná 12. února 2009 v budově ČVUT na fakultě elektrotechnické na Karlovo náměstí 13 v učebně K1. Vstup na konferenci je zdarma.

3. 2. 2009 0:00
Doba čtení: 3 minuty

První krůčky s Google Android

Je to již nějaký ten pátek, co se začala vyvíjet otevřená platforma pro mobilní zařízení známá jako Android. Jako příznivec této platformy jsem se rozhodl sepsat krátký seriál, ve kterém stručně shrnu dění kolem Androidu a podělím se s vámi o dojmy a zkušenosti z používání této platformy.

Doba čtení: 4 minuty

Bezpečnostní střípky: malware nadále straší

Pravidelný přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze kromě aktivit červa Downadup/Conficker upozornit také například na další článek věnovaný šifrování prostřednictvím programu Truecrypt a na nově zveřejněné materiály NSA k historii kryptologie.

Doba čtení: 8 minut

Junior Internet již podesáté odrazovým můstkem pro mladé

Až do 15. února 2009 se mohou mladí lidé hlásit se svými webovými stránkami, grafickými pracemi a eseji o Internetu do jubilejního 10. ročníku projektu Junior Internet. Vítězové získají hodnotné ceny, publicitu, finanční odměny na rozvoj svých projektů a příležitost představit své projekty českému i mezinárodnímu publiku. Všichni účastníci pak budou pozváni na konferenci Junior Internet, která se uskuteční 28. března 2009 v Praze.

2. 2. 2009 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Linux a DTP na koleně

I když jste začátečník, můžete občas potřebovat vytvořit nějakou příručku, leták či pozvánku. Ne vždy je úplně vhodné snažit se trápit s aplikacemi, které nějakou jednoduchou práci ve stylu DTP umožňují, protože čas vynaložený na obcházení nedostatků či chybějících funkcí může být neúměrně dlouhý.

Doba čtení: 4 minuty

Komiks: zloděj koní

Každý z nás má nějaké ty babičky a dědečky. Jen málo jedinců z této generace je natolik osvícených, že se zajímají o internet, počítače a takové ty novoty. Navíc málokdo z nich uznává, že se jedná o slušný a legální způsob výdělku peněz. Přesto tomu tak je a internet se čím dál víc blíží skutečnému světu.

Doba čtení: do minuty

KDE 4: jak funguje plasmoid

Tento týden ještě u tématu KDE chvíli zůstaneme. Podíváme se na vytváření plasmoidů. Ty jsme v úterním článku označili za hnací sílu KDE 4, takže je takovou povinností nahlédnout plasmoidům pod kapotu. Ukážeme si, jak vytvořit jednoduchý plasmoid a napojit ho na čím dál více oblíbený Twitter.

Doba čtení: 5 minut

Regnum Online: stredoveká MMORPG

MMORPG hry sa dnes tešia veľkej obľube, nové hry tohoto typu vznikajú ako huby po daždi. Tento herný trend neobišiel ani Linux. Zástupca tejto kategórie hier na Linuxe je aj Regnum Online, hra ktorá si pozornosť fanúšika MMORPG jednoznačne zaslúži nielen pre svoju cenu.

Doba čtení: 4 minuty

VoIP s Asterisk: pobočková ústredňa za 30 minút

Najprv si postavte vodu na kávu, stiahnite ISO súbor, zalejte kávu a spustite bootovanie, niekoľko krát odklepnite enter a počas inštalácie si môžete v kľude kávu vypiť... Zdá sa vám to až príliš jednoduché? Je to tak, zvyšných 15 minút vám bude trvať nakonfigurovanie vašej VoIP pobočkovej ústredne.

Doba čtení: 5 minut

Přenos dat po universální sériové sběrnici

Dnes si v našem článku popíšeme jednotlivé typy paketů, které jsou použity pro řízení přenosu dat i pro vlastní přenos užitečných informací mezi jednotlivými uzly připojenými k universální sériové sběrnici (USB). Také si řekneme, jak lze zařízení převést do režimu spánku a posléze ho opět vzbudit.

Doba čtení: 13 minut

Tržby Microsoftu klesají kvůli linuxovým netbookům

Microsoftu se v poslední době příliš nedaří a společnost se rozhodla propustit asi 5000 zaměstnanců. Jedním z důvodů, které stojí za finančními problémy, je snížení prodeje desktopových Windows. Těm neprospívá především aktuální trend malých a levných netbooků s linuxovými distribucemi. Jak velký je propad?

Doba čtení: 3 minuty

Konference Trendy v internetové bezpečnosti - již za měsíc!

Zajímá Vás, co je nového v oblasti internetové bezpečnosti? Jak nejlépe zabezpečit elektronické transakce? Jaké jsou trendy v elektronickém bankovnictví a dalších kritických internetových službách?

28. 1. 2009 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Softwarová sklizeň (28. 1. 2009)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes si porovnáme ceny společnosti Ikea v různých regionech, přidáme si virtuálně několik procesorových jader, prohlédneme si volání X11, napíšeme si nové akce do HAL, zavedeme si do Linuxu jádro Windows a zkonvertujeme video. Nebude chybět blbinka.

Doba čtení: 3 minuty

KDE 4: rozbít a zase složit

Dnes vyjde nová verze oblíbeného desktopového prostředí KDE. S sebou přináší řadu novinek, které měly být podle slov vývojářů již ve verzi 4.0. Mělo by se také jednat o první použitelné KDE čtvrté řady. Je tedy správná doba podívat se na něj blíž a zjistit, co všechno umí, na co se můžeme těšit a jestli má smysl přejít z KDE 3.5.

Doba čtení: 6 minut

Kouzla s kamerou potřetí, alias a antialiasing

V dnešní části seriálu o POV-Rayi si na dvou demonstračních příkladech ukážeme animovanou změnu směru primárních paprsků pomocí procedurálních textur (simulace objektů pod rozvlněnou hladinou). Také si řekneme, proč ve vykreslovaných scénách vzniká alias a jakým způsobem je možné jeho vliv potlačit.

27. 1. 2009 0:00
Doba čtení: 15 minut

Root.cz má deset let! Soutěžte o LCD displej a Blu-ray mechaniky

Právě dnes je to deset let, co se na internetu objevil první článek serveru Root.cz. V dnešním článku si stručně představíme historii serveru, ukážeme si jeho první design a dozvíte se i několik zajímavostí. Zároveň pro vás otevíráme velkou soutěž, ve které můžete vyhrát zajímavé ceny.

Doba čtení: 3 minuty

Údržba DNSSEC klíčů

V minulém dílu našeho seriálu o bezpečnostní technologii DNSSEC jsme si ukázali, jak zapnout DNSSEC na autoritativním serveru, vygenerovat klíče pro podepsání zónového souboru a jak zónu podepsat. Dnes si ukážeme, jak vytvořit řetěz důvěry, jak jednotlivé klíče vyměnit, a proč je to zapotřebí dělat.

Doba čtení: 8 minut

Kreslíme s dětmi a programem TuxPaint

Tento díl seriálu pro začátečníky bude zajímavý zvláště pro rodiče. Pro rodiče, kteří si chtějí kreslit s dětmi a za prostředníka mít počítač. Existuje jeden velmi pěkný a navíc multiplatformní program, který vám to umožní. Jeho prostředí je přizpůsobeno tak, aby jej mohly používat děti od tří let.

Doba čtení: 4 minuty