Hlavní navigace

Creative Commons: modulární licenční skládačka

Uživatelé open source jsou jedni z mála lidí, kteří se skutečně zajímají o softwarové licence. Většina čtenářů Roota zřejmě podrobně sleduje licenci GNU GPL a alespoň přibližně zná její podmínky. GNU GPL ovšem není jedinou licencí. Creative Commons má podobné možnosti, ale její modularita nabízí mnohem víc.

Petr Krčmář

9. 8. 2007 0:00

Cesty v souborech typu Scalable Vector Graphics

V dnešní části seriálu o grafických formátech a metaformátech si podrobněji popíšeme způsob zápisu cest ve výkresech uložených ve formátu SVG (Scalable Vector Graphics). Ukážeme si použití kvadratických a kubických Bézierových křivek, úsečkových segmentů i segmentů složených z eliptických oblouků.

Pavel Tišnovský

9. 8. 2007 0:00
| 3

Kdo udělá z Linuxu trend?

V poslední době se začaly množit zprávy o tom, jak velcí dodavatelé technologií více než jindy koketují s alternativními operačními systémy. K Linuxu se hlásí Dell, Lenovo, HP, Acer a další velké značky. Stačí to ale na jeho rozšíření? Koho je třeba, aby se z alternativních systémů stal trend?

Vojtěch Bednář

8. 8. 2007 0:00

Nová softwarová sklizeň (8. 8. 2007)

Oblíbená středeční sonda do světa převážně otevřeného softwaru. Dnes budeme monitorovat počítače na síti, uděláme nějaké benchmarky, pohledáme torrenty a až budeme vědět, kdy zapadne Slunce, tak se podíváme na jeden tak trochu zvláštní jazyk. Chybět nebude ani tolik oblíbená závěrečná blbinka.

David Kovalský

8. 8. 2007 0:00

LISPová makra aneb programovatelný programovací jazyk

LISP je velmi mocný programovací jazyk, disponující důležitou vlastností, která jej odlišuje a vyzdvihuje nad ostatní jazyky. Tou vlastností jsou LISPová makra. Jak ve skutečnosti vypadají a co dokáží? Jak se liší od maker například v C? V článku si odpovíme na tyto a další otázky a předvedeme si i praktické ukázky.

Daniel Novotný

7. 8. 2007 0:00 | LISP

Želví grafika a rekurze

V dalším článku o jazyce Logo si ukážeme, jak použít rekurzi při vytváření obrázků pomocí želví grafiky. Popíšeme si tvorbu křivky a sněhové vločky Helge von Kocha, vykreslení dvou verzí Sierpinského trojúhelníku a nakonec Pythagorova stromu. S rekurzí se mnoho algoritmů dá zapsat elegantně a přitom srozumitelně.

Pavel Tišnovský

7. 8. 2007 0:00

TextMate: editace hrou

Jste spokojeni se svým editorem Vim či Emacs? Nehlodá ve vás občas červíček pochybností, že editor přece může být při srovnatelných schopnostech i jednodušší? Nebo pokud používáte některý z jednodušších editorů, nezdá se vám, že by editor mohl být i mocnější? Seznamte se s TextMate, skutečným editorem nové doby.

Jakub Šťastný

6. 8. 2007 0:00 | Ruby

Fortran: základní konstrukce jazyka

V dnešním povídání o Fortranu se podíváme na formát zdrojového kódu, aritmetiku, výrazy a věci okolo kontroly běhu programu - funkce a podprogramy, výkonné konstrukce (podmínky a cykly). Nakousneme také moduly - stavební bloky moderního Fortranu. Přidáme pár zajímavostí z historie.

Jaroslav Hájek

6. 8. 2007 0:00

Týden ve zkratce: Microsoft vs Linux v Číně

V uplynulém týdnu došlo na konečné rozhodnutí čínské vlády oficiálně podporovat řešení Microsoftu. Linux, který se v nejlidnatější zemi světa snaží prosadit už mnoho let, tak zřejmě přijde zkrátka. Stále ovšem není dořešená otázka formátů pro ukládání dokumentů. Čína není spokojená se stavem Open XML.

Redakce

5. 8. 2007 0:00

Komiks: Ztraceni

Určitě to znáte a nejednou jste to zažili. Po předlouhém a strastiplném putování se skupina hrdinů z mnoha různých sociálních prostředí ocitne na úplně opuštěném ostrově plném životu nebezpečných nástrah, bez šance na záchranu nebo alespoň důstojné dožití... jsou ztraceni!

Petr Šimčík

4. 8. 2007 0:00

Je Firefox méně bezpečný než dřív?

V poslední době se objevují výtky směrem k počtu bezpečnostních chyb Firefoxu. Podle některých názorů je jich mnohem více než obvykle a vrhá to špatné světlo na celý projekt. Zažívá Firefox špatné období? Kolik chyb v porovnání s Internet Explorerem má na kontě? Jak jsou nebezpečné? Jsou včas opravovány?

Petr Krčmář

3. 8. 2007 0:00 | Mozilla

Neverputt: minigolf pro deštivé dny

Slunce se pomalu převaluje po obloze a my bychom si jej náležitě užívali, nebýt zavřeni ve sklepě s našimi počítači. Neklamné to znamení, že sezóna válení se na břehu průzračné kapaliny je v plném proudu. Patří k ní také veselé hry, které hrajeme obvykle v létě s oroseným kelímkem v ruce.

Filip Vrlík

3. 8. 2007 0:00
| 5

Microsoft Office, AutoCAD alebo 3DSmax natívne pre Linux?

Európska komisia + Acer + AMD = Spiknutie proti Microsoftu? Už aj Maďari proti maďarskému MS. V tomto článku by som chcel poukázať na stav trhu, ktorý je naklonený Linuxu. Možno to vyznie trochu reklamne, ale to nebol zámer. Ten je ukázať ako zisk a politika vplýva na presadenie sa operačného systému.

Peter Fodrek

2. 8. 2007 0:00 | AMD

Vektorový grafický formát SVG

V dnešním článku se budeme zabývat dalším známým a k tomu velmi dobře navrženým vektorovým formátem. Jedná se o souborový formát nazvaný Scalable Vector Graphics, neboli SVG, který je založený na značkovacím jazyku XML. Uvidíme, že díky dobře navržené struktuře může být i XML soubor překvapivě malý.

Pavel Tišnovský

2. 8. 2007 0:00

U:Fon v Linuxu a modem ADU-510 CDMA

Nový český operátor U:Fon nabízí rychlé mobilní internetové připojení. K připojení se používá malý CDMA modem, který se připojuje do USB portu. Pokud jste si službu pořídili, narazíte brzy na první zádrhel - absenci ovladačů (nebo návodu) pro Linux na instalačním CD. Proto vám návod nabídneme my.

Tomáš Matějíček

1. 8. 2007 0:00

Nová softwarová sklizeň (1. 8. 2007)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na blogovátko pro Twitter, GUI pro rsync a Firebird. Pak tu je jeden 3D kreslící program a kompilátor konečných automatů. Na závěr se podíváme na měření propustnosti pamětí a chybět nebude ani oblíbená blbinka.

Miroslav Suchý

1. 8. 2007 0:00
| 7

Jak si povede Thunderbird bez Mozilly?

Firefox a Thunderbird byli bratry už od svého vzniku. Dlouhou cestu ušli ruku v ruce, i když Firefox často utíkal napřed. Nyní se jejich chůva Mozilla rozhodla, že si ponechá jen jednoho z nich. Proč to chce udělat? Jaký to bude mít na Thunderbird dopad? Kdo se ujme další výchovy? Udělá to vůbec někdo?

Petr Krčmář

31. 7. 2007 0:00 | Mozilla

Rekurze v Logu

V dalším článku o programovacím jazyce Logo se seznámíme s velmi důležitou programátorskou technikou, takzvanou rekurzí. Pomocí rekurze se v Logu řeší mnoho algoritmických problémů, pro které jsou v jiných jazycích určeny iterační smyčky; tyto smyčky je však možné vždy převést na rekurzivní zápis.

Pavel Tišnovský

31. 7. 2007 0:00
| 1

Pokročilé zálohování s Rsync

Ze všech stran stále slýcháme, že nejlepší způsob, jak se vyhnout nečekané ztrátě dat, je zálohovat, zálohovat a ještě jednou zálohovat. A proto se dnes podíváme na to, jak s pomocí propracovaného nástroje rsync provádět zálohy s mnoha rozsáhlými možnostmi. Jak se přesně používá? K čemu se hodí nejlépe?

Milan Bárta

30. 7. 2007 0:00

Fortran: chroustání čísel pro všechny

Pro většinu současných programátorů je Fortran něco podobného jako staročeština. Na mysli vytanou počítače velikostí parních lokomotiv, krabice plné děrných štítků a zdrojové kódy plné skoků a návěští. Jen pár lidí ze sta vám poví, že Fortran je docela slušný, standardizovaný a stále se rozvíjející kompilovaný jazyk.

Jaroslav Hájek

30. 7. 2007 0:00

Týden ve zkratce: jádro WebKit středem zájmu

V uplynulém týdnu zaujala open-source svět především zpráva o spojení projektů WebKit a KHTML. Společně by vývojáři z těchto dvou projektů, ale i dalších společností, měli vytvořit nové výkonné a přenositelné jádro pro webové prohlížeče. Jako obvykle vám také nabízíme nejčtenější zprávičky týdne.

Redakce

29. 7. 2007 0:00

Komiks: Vydařená dovolená

Už to skoro vypadalo, že po řádném přepočítání zavazadel bude všem problémům konec a přijde čas na klidnou a pohodovou dovolenou. Ale jak známo, kde je ženská, tam jsou i problémy a když se k tomu připlete i informatik, můžeme si být zcela jistí že o pořádné potíže nebude nouze.

Petr Šimčík

28. 7. 2007 0:00

Sugar: nenápadně důležitá revoluce v GUI

O takzvaném stodolarovém notebooku pro země třetího světa toho již bylo napsáno hodně. Je to vlastně takový malý svět sám pro sebe, ve kterém se ale rodí množství velmi zajímavých nápadů. Mnozí jím pohrdají, ale třeba neprávem. Co může tento přístroj přinést světu velkého IT? Možná že překvapivě mnoho.

Vojtěch Bednář

27. 7. 2007 0:00 | Fedora

Slingshot: lasery proklatě nízko

Slunce se pomalu objevuje na horizontu a vás soupeř vyrovnaným krokem přichází. Smrt si nakroutila budík na brzkou ranní hodinu, aby nepřišla o další padlou duši. Duely o čest aktérů či spanilých dam nejsou prozatím zavátou minulostí. Dva kapitáni svých létajících strojů stanuli před životním dilematem.

Filip Vrlík

27. 7. 2007 0:00
| 8

Formát Microsoftu nejspíše ČR nepodpoří jako ISO standard

Formát dokumentů Office Open XML, vytvořený Microsoftem, Česká republika pravděpodobně nepodpoří jako ISO standard. Po třech měsících workshopů a připomínek stanovisko pro standardizaci zní: „Ne s výhradami”. Podepsaný je pod ním jeden z největších odborníků na XML u nás Jiří Kosek.

Tisková zpráva

27. 7. 2007 0:00

TIPC: Topologie a adresování v systému

Po úvodním seznámení s TIPC (Transparent Interprocess Communication) protokolem je konečně na čase se podívat trošku více na principy, na kterých je protokol postaven. Dnešní článek se soustředí spíše na popis samotných principů než na konkrétní detaily jejich implementace.

Michal Filka

26. 7. 2007 0:00

PostScript a rastrové obrázky II

V dnešní části seriálu o grafických formátech a metaformátech dokončíme popis PostScriptu. Budeme se věnovat pokročilejší práci s rastrovými obrázky - ukážeme si jejich zrcadlení, otáčení, změnu velikosti a mimo jiné také ořezání libovolné části rastrového obrázku pomocí nadefinované cesty.

Pavel Tišnovský

26. 7. 2007 0:00
| 2

WebKit a KHTML spojují své síly

Potřeba kvalitního a multiplatformního renderovacího jádra, je silnější než kdy jindy. S přibývajícími webovými službami je zde poptávka po jednotném rozhraní, které by zobrazovalo weby kvalitně a především vždy stejně. Nadějným kandidátem je WebKit, k jehož vývoji se nyní přidává i tým KHTML a společnost Trolltech.

Petr Krčmář

25. 7. 2007 0:00 | Mozilla

Nová softwarová sklizeň (25. 7. 2007)

Oblíbená středeční sonda do světa převážně otevřeného softwaru. Dnes budeme zkoumat zaplnění disku, pracovat se soubory, komunikovat s mobilními telefony a také usnadňovat komunikaci na IRC. A protože nejen prací je člověk živ, podíváme se také na jeden netradiční spořič obrazovky a nakopávání Windows.

David Kovalský

25. 7. 2007 0:00

Tvorba procedur, příkaz repeat a želví grafika

V dnešním článku o programovacím jazyce Logo si vysvětlíme zápis nových procedur, vytváření opakovaných částí kódu pomocí příkazu "repeat" a ukážeme si několik složitějších příkladů využívajících želví grafiku. Uvidíme, že i s použitím velmi malého množství příkazů je možné vytvářet mnoho zajímavých obrázků.

Pavel Tišnovský

24. 7. 2007 0:00
| 2

Nový Damn Small Linux: nejen vylepšení desktopu

Damn Small Linux je zřejmě současnou nejoblíbenější live distribucí. Vývojáři nedávno představili první alfu chystané čtvrté verze. Můžeme tak společně nahlédnout pod pokličku DSL kuchyně a zjistit, jaké menu se chystá na příští sezónu. Podle toho, co už víme, to budou některé vybrané lahůdky.

Petr Krčmář

24. 7. 2007 0:00 | Damn Small Linux