Hlavní navigace

Píšeme 3D střílečku v Open Inventoru

Po delší době přinášíme na přání čtenářů další dva díly tutoriálu o Open Inventoru, navazující na předchozí jedenáctidílnou sérii. Články ukáží, jak vytvořit jednoduchou tankovou 3D střílečku. V tomto díle vytvoříme bludiště a jeden tank, se kterým se v bludišti budeme moci prohánět.

Jan Pečiva

11. 5. 2007 0:00

Barbie Seahorse Adventures: zachraňte... koníka

Organizace bojující za větší prosazení mořských koníků v počítačových hrách slaví historický úspěch. Zdá se vám to bizarní? Tak na tom bude obdobně i dnešní titul. Neobvyklé dobrodružství nás zavede na rozmanitá místa. Nebude nouze o nebezpečí, podivné tvory a zábavu. Více čtěte v naší recenzi, kromě jiného popisující nový typ hrdiny.

Filip Vrlík

11. 5. 2007 0:00
| 4

Java Development Kit uvolněn pod GNU GPL 2

Sun Microsystems už několik měsíců slibuje uvolnění Javy pod svobodnou licencí. Plán hovořil o roce 2007. Podařilo se a kód JDK byl oficiálně předán projektu OpenJDK pod licencí GNU GPL 2. Nebylo ovšem uvolněno vše. Proč jsou některé části uzavřené? Co hodlá Sun do budoucna udělat pro jejich otevření?

Petr Krčmář

10. 5. 2007 0:00 | Java

Kreslíme v PostScriptu

V předchozím článku jsme si uvedli základní informace o grafickém metaformátu PostScript. Dnes si ukážeme, jak je možné v PostScriptu vykreslovat jednoduché vektorové obrázky. Uvidíme, že se i přes rozsáhlost jazyka nejedná o nic složitého. Výsledné soubory je možné si prohlédnout přímo na obrazovce počítače či vytisknout.

Pavel Tišnovský

10. 5. 2007 0:00

Kdo jsou uživatelé linuxového desktopu?

Firma Novell a projekt openSUSE společně vydaly výsledky rozsáhlé a velmi zajímavé studie, na které se podílelo 27 000 uživatelů Linuxu na desktopech. Nabídneme vám pohled na tyto výsledky a společně je prozkoumáme. Jak vypadá průměrný uživatel Linuxu? Co používá? Co mu vyhovuje nebo naopak vadí?

Petr Krčmář

9. 5. 2007 0:00 | SUSE

Nová softwarová sklizeň (9. 5. 2007)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes budeme pracovat na tom, aby nám neujela šalina, rozbalíme si nějaký ten archív, budeme si otáčet webkamerou, zkontrolujeme odkazy v dokumentech OpenOffice.org a obarvíme složité výstupy programů. Nakonec nebude chybět klasická blbinka.

Miroslav Suchý

9. 5. 2007 0:00
| 3

Arch Linux: rychleji už to nejde

Poslední dobou se stále více a více mluví o půvabné distribuci Arch Linux. Přáli byste si mít rychlost Gentoo, odladěnost Slackwaru a balíčkové zázemí Debianu? Chcete mít absolutní kontrolu nad systémem? Jednoduchost a přímočarost v každém bytu?

Jakub Šťastný

7. 5. 2007 0:00 | Arch Linux

Vyvážení barev v Gimpu

Velmi častým problémem fotografií pořizovaných v umělém osvětlení je nepřirozený posun všech barev. Celá barevnost snímku je tak narušena barvou osvětlení a výsledek nevypadá dobře. Pokud jsme správnou korekci nenastavili už při pořizování fotografie, stále máme možnost s tím něco udělat.

Petr Krčmář

7. 5. 2007 0:00

Týden ve zkratce: Microsoft a Open XML

V uplynulém týdnu jsme přinesli rozhovor se zástupci české pobočky Microsoftu, ve kterém jsme se jich ptali na vztah k open source, nový formát Open XML a podobně. K formátu Open XML jsme se ještě vrátili v článku informujícím o veřejném připomínkování jeho přijetí jako ISO standardu.

Redakce

6. 5. 2007 0:00
| 2

Komiks: Záhadné zmizení

Je tu další sobota a s ní také tradiční komiks. Tentokrát se bude zabývat opět pracovním prostředím a především časem dovolených, válení na pláži a hlavně nepříjemným ponávratovým syndromem. Aneb co vás taky může potkat, když budete na těch Seychelách válet moc dlouho.

Petr Šimčík

5. 5. 2007 0:00

OpenBSD 4.1: redundance a load-balancing

OpenBSD projekt vydává novou verzi svého operačního systému každých šest měsíců. Dne 1. května vyšla oficiálně nová verze OpenBSD. Jejím tématem je opět poskytování, respektive neposkytování dokumentace k hardware. Co nového nám OpenBSD 4.1 přináší? Kromě podpory nového hardware jsou tu i další zajímavé novinky.

Jiří Bělka

4. 5. 2007 0:00 | OpenBSD

Ballz: skákačka s pointou

Kulička. Jak nevinně znějící slovo, že? Co si pod ním představit? Pravidelný hladký objekt, s nímž jste si možná jako dítka hráli při staré populární hře. Dokážeme vám, že kulička je nebezpečnější, než se kdy mohlo zdát. Obzvlášť, když se stane hlavním hrdinou hry. Naštěstí je ve službách oněch hodných, kterým s oblibou fandíme.

Filip Vrlík

4. 5. 2007 0:00
| 4

Zašlete připomínky ke schvalování ISO standardu Open XML

Microsoft se snaží, aby jeho formát Open XML prošel schvalovacím procesem a stal se ISO standardem. Řízení už bylo zahájeno a nyní je možno podávat k němu technické připomínky. V České republice zastupuje ISO Český normalizační institut a také jemu je možné zasílat připomínky. Jaký bude ISO/IEC 29500?

Petr Krčmář

3. 5. 2007 0:00 | Microsoft

Grafický metaformát PostScript

Dnes začneme s popisem známého a velmi úspěšného metaformátu nazvaného PostScript. Ten ve své podstatě není pouhý vektorový a bitmapový formát, ale plnohodnotný programovací jazyk, což nebývalým způsobem rozšiřuje jeho schopnosti nad rámec běžných souborových formátů.

Pavel Tišnovský

3. 5. 2007 0:00

Znáte možnosti Emacsu?

Jedněmi zatracovaný, druhými milovaný, takový je Emacs. Chcete vědět, čím si tento starobylý editor i dnes stále získává nové a nové uživatele? Chcete nahlédnout do nevyčerpatelné zásoby jeho možností, funkcí, pluginů a rozšíření?

Jakub Šťastný

2. 5. 2007 0:00 | Emacs

Nová softwarová sklizeň (2. 5. 2007)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni si zkontrolujeme funkčnost odkazů na našem webu, podíváme se, kolik nám toho proteče rourou a nevynecháme ani tolik potřebné zálohy. V druhé části se pak podíváme na zoubek filmovým titulkům a doučíme Firefox torrent protokol.

Tomáš Guzdek

2. 5. 2007 0:00

ConTeXt: plovoucí prostředí

V moderní typografii se dnes již bez plovoucích prostředí neobejdeme. Proto si dnes řekneme, co jsou, čím nám mohou být užitečná a jak si s nimi poradí ConTeXt. A protože k plovoucím prostředím patří neoddělitelně křížové reference, bude řeč i o nich.

Jakub Šťastný

1. 5. 2007 0:00 | TeX
| 1

Fraktály ve škatulkách 2

Dnes budeme pokračovat v přehledu dříve popsaných typů fraktálů. Popíšeme si dynamické systémy generované v hyperkomplexním prostoru za použití kvaternionové či hyperkomplexní algebry, systémy iterovaných funkcí (IFS a L-IFS) a fraktály generované algoritmem Fractal Flames.

Pavel Tišnovský

1. 5. 2007 0:00
| 3

Microsoft: open source bereme vážně

Karla Floriana a Dalibora Lukeše z české pobočky Microsoftu jsme se zeptali na několik palčivých otázek ohledně open-source software, konkurenčního prostředí a internetových diskusí. Kdo je největším konkurentem Microsoftu? V čem má Microsoft náskok a v čem Linux zaostává? Proč vznikl formát OpenXML?

Petr Krčmář

30. 4. 2007 0:00 | Microsoft

Výsledky soutěže o barevný laser od HP

Vyhlášení výsledků soutěže, která probíhala minulý týden. Měli jste šanci získat například barevnou laserovou tiskárnu Color LaserJet 1600 od společnosti HP, která je partnerem soutěže, mikinu, trička nebo poukázku k odběru knih. Kolik se vás zúčastnilo? Kdo správně odpověděl a získal tiskárnu?

Redakce

30. 4. 2007 0:00

Týden ve zkratce: linuxové viry

V uplynulém týdnu byly opět po nějakém čase propírány linuxové viry. Eugene Kaspersky informoval svět o tom, že se brzy situace změní a viry pro ne-Windows platformy nastoupí na scénu. Kromě toho jsme se zabývali také novým plánovačem pro linuxové jádro a budoucností optimalizace XML.

Redakce

29. 4. 2007 0:00
| 1

Komiks: Jiná dimenze interakce

Interaguji, čili jsem. Data proudící mezi jednotlivými stranami komunikační soustavy se prolínají s emočními podněty a společně tak tvoří základní kámen přenosu údajů v celé soustavě. Insuficientní integrace formální interakce vede k nefunkční socializaci obou stran a následné informační frigiditě.

Petr Šimčík

28. 4. 2007 0:00

Mají viry na Linuxu skutečně zelenou?

Eugene Kaspersky se domnívá, že problém linuxových virů se objeví velmi brzy a přispěje k tomu především rozšíření uživatelské základny. Zdálo by se, že právě počet uživatelů je tím jediným, co brání virům v šíření. Je tomu ale skutečně tak? Které další faktory je třeba brát v potaz? Co nahrává Linuxu?

Petr Krčmář

27. 4. 2007 0:00

Airstrike: nebe s vůní leteckého benzínu

Blankytná obloha s nadýchanými obláčky navozuje představu malebné romantické chvilky. Nemusí tomu ovšem být vždy, jak se ostatně přesvědčíte v dnešní recenzované hře. Nebe se stane bojištěm. Ptáky vystřídají letadla, která se do sebe pustí se stejnou dravostí. Remíza není přípustná a oba piloti to moc dobře ví.

Filip Vrlík

27. 4. 2007 0:00

Kaspersky: viry pro Linux přicházejí

O virech pro Linux a další unixové systémy se hovoří už poměrně dlouho, ale žádná reálná hrozba se zatím neobjevila. Podle informací Kaspersky Labs se ale blíží doba, kdy budeme muset i v Linuxu a Mac OS X instalovat antivir. Skutečně něco takového hrozí? Proč by měly nové viry vůbec přijít?

Petr Krčmář

26. 4. 2007 0:00

Vektorový grafický formát SLD (Slide)

V dnešním článku bude popsán další vektorový souborový formát používaný především v programech typu CAD. Jedná se o velmi jednoduchý a přitom snadno zpracovatelný formát nazvaný SLD (Slide), který - podobně jako dříve popsané formáty DXF a DXB - navrhla firma AutoDesk pro svůj světoznámý produkt AutoCAD.

Pavel Tišnovský

26. 4. 2007 0:00
| 2

Akta X: Přichází doba optimalizací?

Základní sada standardů XML je víceméně kompletní. Bude nyní věnováno více pozornosti jejich efektivitě a praktické použitelnosti, která v mnoha případech pokulhává? Určité náznaky tohoto směru vývoje se poslední dobou objevují stále častěji. A optimalizace jsou často opravdu nutné.

Petr Cimprich

25. 4. 2007 0:00 | XML

Nová softwarová sklizeň (25. 4. 2007)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnešní softwarová sklizeň je netradičně z půlky věnována databázím. Druhou polovinu pak budeme věnovat zamykání programů v paměti, přesunutí skriptů do traye a konfigurací X.org. A co myslíte - bude dnes také oblíbená blbinka? Tak napůl.

Miroslav Suchý

25. 4. 2007 0:00

Nový plánovač jádra nabízí rychlejší reakce

Scheduler (česky plánovač) je jednou z nejdůležitějších částí jádra operačního systému. Na něm závisí výkon celého systému a hladký běh všech aplikací i při extrémní zátěži. Vývojáři zvažují výměnu plánovače, který je aktuálně používán v Linuxu. Proč by mělo k výměně dojít? Co nový plánovač přinese?

Petr Krčmář

24. 4. 2007 0:00 | Kernel

Fraktály ve škatulkách

V dnešním článku bude uveden přehled typů fraktálů, které jsme si již popsali. Celkový počet popsaných typů je poměrně velký, takže celý přehled je rozdělen do dvou částí. Dnes budou popsány dynamické systémy vykreslované v ploše či trojrozměrném prostoru a dynamické systémy, jejichž mapy jsou vykreslovány v komplexní rovině.

Pavel Tišnovský

24. 4. 2007 0:00

Michael Meeks: všichni jen mluví - nikdo nepomáhá

Letošní LinuxExpo zahajoval Michael Meeks, který je jedním z předních vývojářů OpenOffice.org. Dostal jsem možnost se s ním osobně setkat a položit mu několik otázek. Kdy bude OOo podporovat OpenXML a SVG? Proč je balík pomalejší než MS Office? Kdy se dočkáme podpory VBA? Kdo pracuje na vývoji?

Petr Krčmář

23. 4. 2007 0:00 | OpenOffice.org