Hlavní navigace

Velký test PHP frameworků: Zend, Nette, PHP a RoR

Dnes ukončíme náš velký test PHP frameworků a zakončení to bude opravdu zajímavé. Na programu totiž máme populární Zend framework a vycházející českou hvězdu – framework Nette. Na konci článku se dočkáme srovnání všech testovaných frameworků, a to nejen mezi sebou, ale také v porovnání s čistým PHP a RoR.

Doba čtení: 15 minut

Vývoj optických pamětí: od DVD k Blu-ray

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů dokončíme problematiku „rotujících“ optických pamětí. Popíšeme si technologie zapisovatelných a přepisovatelných DVD: DVD-R, DVD-RW, plusové i mínusové varianty a DVD-RAM. Poté se pustíme do moderního nástupce DVD - optických médií typu Blu-ray.

Doba čtení: 14 minut

gOS 3.0: systém pre netbook

Distribúcia gOS je známa predovšetkým výberom aplikácií aplikácií od Google a previazaním na jeho internetové služby. Nová verzia s označením gOS 3 Gadgets BETA je určená pre takzvané netbooky. So zmenou zamerania prináša okrem gadgetov aj nové grafické prostredie, zelenú tému a výber aplikácií.

Doba čtení: 3 minuty

Softwarová sklizeň (10. 9. 2008)

Oblíbená středeční sonda do světa převážně otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na chytré odesílání SMS, symbolické počítání v jazyce Python, omrkneme nové KDE, podíváme se na netradiční prohlížeč fotek a také budoucí nejlepší přehrávač pro platformu Android. Nakonec nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Srpnové novinky z distribucí

Stejně jako minulý měsíc, i tento se podíváme na události, tentokrát z měsíce srpna. Debian oslavil svoje narozeniny, Ubuntu pokračuje s Intrepid Ibex, v OpenSUSE si užili svůj Hack Week, Gentoo skoncovalo s PHP 4 a Archlinux skončil na osmém místě v žebříčku webů věnujících se open source.

Doba čtení: 5 minut

Animace v POV-Rayi

V seriálu o programu POV-Ray jsme se doposud zabývali pouze tvorbou statických obrázků. Tento raytracer však umožňuje poměrně snadno pochopitelným způsobem, dokonce bez podpory externích aplikací, vykreslovat i animované sekvence. Právě vytvářením animací se budeme v dnešní části zabývat.

9. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 11 minut

Chrome: nový prohlížeč od Google

Google vydal vlastní webový prohlížeč. Jmenuje se Google Chrome. Je jednoduchý a hodně rychlý. Používá WebKit, ale má vlastní JavaScriptový engine. Převzal hodně dobrého od ostatních prohlížečů, ale přináší i zajímavé novinky. Je open source a verze pro Linux sice ještě není dostupná, ale připravuje se.

Doba čtení: 10 minut

Hrátky z řádky: alias, DOS, netrc a další

Po delší době se opět setkáváme u pondělních hrátek z černé řádky. Dnes si ukážeme užitečný příkaz alias a také to, jak si s ním usnadnit práci. Dále pak budeme pracovat se soubory ze starého DOSu, usnadníme si práci pomocí souboru .netrc a na závěr přidáme pár hezkých netříděných tipů.

Doba čtení: 3 minuty

Vylepšené prohlížení s Firefoxem

Když jsem se v minulém článku pro začátečníky zmiňoval o prohlížečích a číslo jedna jsem přiřadil prohlížeči Mozilla Firefox, neopomněl jsem zmínit i jeden z důvodů všeobecné oblíbenosti – užitečné doplňky. Ty umožňují rozšířit prohlížeč o mnoho nových funkcí. Dnes si o nich řekneme něco víc.

Doba čtení: 5 minut

Komiks: osmibitové opojení

Dnes se vrátíme o mnoho let zpět, kdy jsme na svých hypermoderních strojích proháněli Manic Minera a mezi ostatními spolužáky jsme platili za podivíny, intelektuály a "ty od počítačů". Ta doba měla mnoho kouzel a zvláštní atmosféru objevování neznámého. Kdo nepoznal, ten asi už nikdy nepochopí...

Doba čtení: do minuty

Lighttpd: virtuální hosty

Dnes se podíváme na možnosti hostování více webů na jedné IP adrese s lighttpd. Ten má velmi široké možnosti konfigurace a cesta, jak toto provést, není jen jedna, ale popíšeme si čtyři. Také si vysvětlíme podrobněji podmínky, kterými lze efektivně ovlivnit konfiguraci celého web serveru.

Doba čtení: 5 minut

Block Attack: Rise Of the Blocks

Liga na ochranu toho jediného a pravého úhlu si mne potěšeně prsty s potměšilým úsměvem. Vždyť kostka má v sobě tolik pravého a krásného. Již brzy budeme vystaveni jejich nebezpečně ostrým hranám. Kostky neochvějně povstávají ze stínů, aby obnovily svou zašlou slávu. Přinášejí trápení a také hodiny zábavy.

Doba čtení: 3 minuty

Velký test PHP frameworků: Fuse, Prado a Qcodo

Pokud jste nevynechali žádný z dílů tohoto seriálu, tak již víte, jak je na tom pětice známých frameworků. Dnes si rozšíříme obzory a do naší základní pětice přidáme frameworky Fuse, Prado a Qcodo. Tyto frameworky nepatří mezi ty nejznámější, ale o to zajímavější a přínosnější budou jejich testy.

Doba čtení: 10 minut

Následovníci kompaktních disků: DVD

V dnešním pokračování seriálu o architekturách počítačů si popíšeme další typy "rotujících" optických pamětí založených na záznamu a následném čtení binárních dat pomocí laserového paprsku. Konkrétně se bude jednat o lisovaná média DVD, používaná pro distribuci videa i pro přenos dalších digitálních dat.

Doba čtení: 15 minut

Editace PDF v Linuxu: velký oříšek

O editaci PDF se v poslední době hodně hovoří, ale situace rozhodně není ideální. Pokusili jsme se nalézt nástroje pro práci s PDF v Linuxu. Zkušenější uživatelé již tuší, že práce s PDF je sama o sobě oříškem. Podívejme se, jaký je pro editaci PDF aktuálně k dispozici svobodný software a co (ne)umí.

Doba čtení: 3 minuty

Softwarová sklizeň (3. 9. 2008)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes se podíváme na velmi zajímavý virtualizační nástroj, modul pro vkládání hesla přes IR port, konkurenta MythTV pro HTPC, implementaci textového procesoru Sieve jazyka v Javě a nebude chybět ani tradiční blbinka: umíte bojovat s nigerijským spamem?

Doba čtení: 3 minuty

Spor o budoucnost JavaScriptu vyřešen

V posledních letech se jednalo o návrhu nové verze skriptovacího jazyka JavaScript. Proces byl provázený kritikou a spory nastaly i uvnitř pracovní skupiny u ECMA. K řešení se došlo teprve nedávno. O které problémy se jednalo a proč vznikly? Jaká budoucnost JavaScript v následujících letech čeká?

Doba čtení: 5 minut

Užitečné utility pro POV-Ray

V dnešní části seriálu o POV-Rayi budou popsány další pomocné aplikace určené pro tento raytracer, které se mohou při různých příležitostech hodit. Budeme se zabývat jak modelovacími a převodními programy, tak i zajímavému simulátoru částicových systémů, který je napsaný pomocí maker POV-Raye.

Doba čtení: 12 minut

Čtení prováděcích plánů v PostgreSQL

Každý, kdo trochu déle pracuje s SQL databázemi, časem narazí na "prováděcí plány dotazů". Zatímco SQL dotazy je možné navrhovat bez hlubší znalosti konkrétní databázového systému, při optimalizaci dotazů se pak bez těchto znalostí neobejdeme. Prvním krokem při optimalizaci je právě analýza prováděcích plánů.

Doba čtení: 19 minut

Vztah PyGTK a GTK

Dnes nahlédneme hlouběji na samotné PyGTK a skrze něj i na GTK. Pokusíme se trochu pochopit, jak GTK vlastně funguje, což nám pak pomůže při psaní složitějších věcí. Poté si probereme ještě referenční příručku a tím kompletně dobereme základy.

Doba čtení: 10 minut

Začátečníkův rádce – internetové prohlížeče

Ve druhé fázi našeho začátečnického seriálu se pokusíme věnovat tomu, jaké aplikace máme v Linuxu k dispozici k plnění určitých úloh, protože přesně tak začátečníci pracují. První úlohou určitě bude prohlížení internetu. Stále více a více služeb je dnes dostupných na internetu a online a bez prohlížeče se neobejdeme.

Doba čtení: 6 minut

Komix: Nový Internet Explorer

Nové verze programů často nepřináší jen nové vlastnosti a opravy chyb, ale i problémy s nekompatibilitou starých dat a nové požadavky na obsluhu. U internetových prohlížečů to platí dvojnásob, a když se má objevit nová verze, nejeden programátor má bezesné noci a očekává to nejhorší, co může přijít.

Doba čtení: do minuty

Perličky: přetěžování operátorů

Přetěžování operátorů je výsadou mnoha objektově orientovaných programovacích jazyků. Umožňují tak přirozeným způsobem pracovat zejména s numerickými objekty, které vlastní jazyk neimplementuje, jako jsou neomezeně přesná čísla, vektory, matice, atp. Dnes si ukážeme, kterak se přetěžuje v Perlu.

Doba čtení: 6 minut

Atomorun 2008

Rychlé kmitání nohama, kdy se pravidelně ocitáme ve fázi žádného kontaktu se zemí, také známé jako běh, se využívalo již před mnoha lety. S trochou nadsázky by se dalo pokládat za přežitek. Na hromadné dopravní prostředky se to nevyplatí, stejně mají neustále zpoždění, ve školách se to pro jistotu zakazuje a pro radost si raději zapneme počítač. Přesto jsou stále určité momenty, ve kterých ani touto staromódní metodou nepohrdneme. Vítejte na svém, možná posledním, běhu.

Doba čtení: 3 minuty

Velký test PHP frameworků (2. díl)

V prvním díle seriálu jsme si řekli něco málo o frameworcích pro PHP, o jejich testování a mohli jsme se také dovědět jak si v testech vedly frameworky Akelos a CakePHP. Dnes se podíváme na zoubek dalším třem frameworkům. Jedná se o známé frameworky CodeIgniter, z něj vycházející Kohana a poněkud méně známý framework Jelix.

Doba čtení: 14 minut

Následovníci lisovaných kompaktních disků

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů se budeme věnovat popisu zapisovatelných a přepisovatelných kompaktních disků, tj. optickým médiím typu CD-R a CD-RW. Také si uvedeme faktory, které snižují životnost informací zapsaných na tato média - ta je totiž kratší než u lisovaných disků.

Doba čtení: 15 minut

Transmission: flexibilní stahování

Na Linuxu je bittorent klientů velké množství a často se jedná o velmi podařené kousky. Jeden z nich ovšem vybočuje z řady, protože se nechová pouze jako desktopová aplikace, ale může běžet i jako daemon, a tak ho lze nasadit i tam, kde se podobná služba hodí nejvíce, na domácím routeru.

Doba čtení: 6 minut

Softwarová sklizeň (27. 8. 2008)

Oblíbená sonda do světa převážně otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na práci s grafikou, usnadníme si práci s verzovacím systémem Subversion, ukážeme si pár triků s Wine, podíváme se, jak efektivně kopírovat celý souborový systém. Na závěr si ukážeme jeden minimalistický webový server a malou blbinku.

Doba čtení: 2 minuty

gPodder: podcasty v iPode

Podcasty a podcasting sa tešia veľkej obľube zo strany užívateľov internetu, na ich správu existuje veľké množstvo správcov. Ale ako dostať podcasty do iPodu s absenciou iTunes na platforme Linux? Jednou z alternatív je gPodder, ktorý stojí za vyskúšanie. Dostante podcasty všade, kde sa nachádzate, tak by sa dal opísať gPodder. Jeho podrobnú recenziu vám prinášame v článku.

Doba čtení: 3 minuty

Modelovací programy a další utility pro POV-Ray

V dnešní části seriálu o raytraceru POV-Ray si stručně popíšeme některé modelovací programy (modelery) i další užitečné pomocné programy, které je možné spolu s POV-Rayem použít pro přípravu trojrozměrných scén. Nebude se zdaleka jednat o úplný seznam všech utilit, ale o ukázku jejich rozmanitosti.

Doba čtení: 12 minut

PyGTK 4: Kalkulačka a prohlížeč

Čtvrtý díl seriálu o PyGTK. Dnešní díl bude zaměřen již více na praxi. Probereme pár nových prvků a natrénujeme si dosavadní poznatky na vytvoření jednoduché kalkulačky a na vytvoření ještě jednoduššího textového prohlížeče.

Doba čtení: 8 minut