Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (28. 3. 2007)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si pohodlně nastavíme virtualizační nástroj Xen, obejdeme klasický proces init, pohlídáme si, co dělá admin na svých počítačích, přesměrujeme si události na jiný X server, budeme tunelovat provoz přes DNS a nezapomeneme ani na blbinku.

Miroslav Suchý

28. 3. 2007 0:00
| 3

Screen: ještě mocnější terminál

Přestože máme dnes k dispozici opravdu kvalitní grafické prostředí s řadou silných aplikací, konzole má stále ještě smysl a většina uživatelů unixů by si bez ní neuměla svou práci se systémem představit. Program, který umí řádky znásobit, existuje, a přesto jej překvapivě řada uživatelů nezná.

Petr Krčmář

27. 3. 2007 0:00

Fraktály v signaturách a další hacky

V dnešním článku si ukážeme zajímavé programy pro tvorbu fraktálů, které jsou zkrácené a upravené do tvaru známých signatur, tj. několikařádkových prográmků používaných například jako součást podpisu u e-mailů. Uvidíme, že fraktální obrázky může sama generovat i obyčejná tiskárna vybavená PostScriptem.

Pavel Tišnovský

27. 3. 2007 0:00

Svobodný Flash přehrávač Swfdec přehraje i YouTube

Ačkoliv se zdá, že Adobe svůj Flash player dělá docela dobře, stále jsou tu snahy nahradit je svobodnou nebo přinejmenším open-source variantou. Právě to si klade za cíl i projekt Swfdec, který právě dosáhl významného pokroku a umí přehrávat video z YouTube. V jaké je fázi? Co nabízí? Co už dokáže a co ještě ne?

Petr Krčmář

26. 3. 2007 0:00 | Firefox

Čárkování, lomení a šipky v Metapostu

Dnes se soustředíme na některé detaily vykreslování čar sledujících cesty. Seznámíme se s předdefinovaným vzorováním čar v Metapostu a s tím, jak vytvářet čárkování dle vlastního vzoru. Dále si ukážeme jednu někdy důležitou podrobnost při vykreslování lomených čar a na závěr probereme vykreslování šipek.

Jan Šimůnek

26. 3. 2007 0:00

Týden ve zkratce: Microsoft nehodlá příliš ustoupit

Za posledních sedm dní bylo velmi často slyšet o Microsoftu a to nejen v souvislosti s pokutami Evropské unie. Microsoft sice nabídl informace o svých protokolech, ale za úplatu. Dále jste se mohli dočíst o tom, kdo je největším spammerem na světě a jak vidí situaci okolo Linuxu lokální prodejci počítačů.

Redakce

25. 3. 2007 0:00 | Microsoft
| 6

Komiks: Drahá sekera

Občas má člověk pocit, že musí něco získat za jakoukoliv cenu. Nemusí to být vůbec nic extra luxusního nebo unikátního. Může to být kladivo po tatínkovi, hřebíky po vzdáleném strýci z pátého kolena nebo třeba sekera po pradědovi. Zvlášť poslední jmenovaný předmět by mohl být pro někoho velmi zajímavý...

Petr Šimčík

24. 3. 2007 0:00

Akta X: Co bude s XHTML 2.0?

Jazyk XHTML 2.0 měl být budoucností webu, ale byl dlouhodobě sledován spíše s rozpaky. Uživatelé webu revoluční změny nemilují. Obnovení vývoje HTML znamená, že W3C ustupuje tlaku komunity a zejména výrobců webových prohlížečů. Proč XHTML 2.0 neobstálo? Má tento formát ještě dnes nějaký smysl?

Petr Cimprich

23. 3. 2007 0:00 | XML

Catapults: odkaz středověkých předků

Ovládali jste někdy katapult? Onu středověkou zbraň, jež dokázala nejednou pokazit den svým přesným zásahem? Dnes bude využita především v souboji založeném na logickém uvažování, ačkoliv její drtivý účinek také oceníte. Zvláštní mix herních prvků a principů je předmětem dnešní recenze.

Filip Vrlík

23. 3. 2007 0:00
| 9

Microsoft ustoupil EU a nabídl protokoly... ale ne pro open source

Microsoft už je poměrně dlouho za nečisté praktiky kritizován a sankcionován Evropskou unií. Nejvíce představitelům Evropy vadí, že firma nezveřejňuje své komunikační protokoly a staví tak konkurenty záměrně do nevýhodnější pozice. To se nyní změnilo a Microsoft ustoupil. Kam až a za jakou cenu?

Petr Krčmář

22. 3. 2007 0:00 | Microsoft

Vektorový grafický formát DXF

V dnešním článku se budeme zabývat vektorovým formátem nazvaným DXF neboli Drawing Interchange File Format. Tento formát, který byl navržený firmou AutoDesk, je používán zejména při přenášení grafických informací mezi různými systémy typu CAD, vektorovými editory, modelovacími programy a podobně.

Pavel Tišnovský

22. 3. 2007 0:00

Jak vidí Linux regionální prodejci počítačů?

Běžný uživatel si chce zakoupit hotový počítač, doma jej zapojit a rovnou pracovat. Automaticky také předpokládá, že dostane operační systém. Dají se přesvědčit prodejci k instalaci Linuxu? Co je potřeba jim nabídnout a co chtějí uživatelé? Článek o praktických zkušenostech jednoho „instalatéra”.

Pavel Chalupa

21. 3. 2007 0:00

Nová softwarová sklizeň (21. 3. 2007)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes nás čeká například zajímavý outline editor, ukážeme si další RSS čtečku a podíváme se na jeden šikovný nástroj na práci s PDF. V druhé části nás pak čeká minimalistický ToDo list a varianta bzipu, která dokáže využít vice jader/procesorů.

Tomáš Guzdek

21. 3. 2007 0:00

Největšími spammery jsou Američani

Spamů a internetových útoků každoročně přibývá a nezdá se, že by se měl trend v nejbližších letech změnit. Mnoho lidí se domnívá, že hlavními viníci pocházejí z Asie, případně východní Evropy. Opak je ale pravdou a na špici žebříčku jsou zcela jiné oblasti. Kdo je největším spammerem? Spojené státy americké.

Petr Krčmář

20. 3. 2007 0:00

Perlinova šumová funkce a její aplikace

V dnešním pokračování seriálu o fraktálech dokončíme téma "nefraktálů". Budeme se zabývat Perlinovou šumovou funkcí a jejím praktickým využitím, především při generování textur a hypertextur. Na demonstračních příkladech si ukážeme způsob vykreslení jednorozměrné a dvourozměrné Perlinovy šumové funkce.

Pavel Tišnovský

20. 3. 2007 0:00
| 7

Novinky v XSLT 2.0

Vývoj standardů XSLT 2.0 a XPath 2.0 trval několik let. Počátkem letošního roku byly konečně uznány konsorciem W3C a staly se oficiálně doporučovanými. Změn je skutečně hodně, a proto vám přinášíme přehled těch nejdůležitějších a nejzásadnějších novinek včetně praktických ukázek jejich použití.

Bedřich Košata

19. 3. 2007 0:00 | XML

ConTeXt: nastavování a definování

V dnešním díle doženeme teorii a řekneme si něco o nastavování stávajících entit a definování entit nových. Vše si hned vyzkoušíme prakticky a naučíme se měnit vzhled nadpisů. Rovněž se podíváme na nastavení výčtových prostředí a prozradíme si zase něco zajímavého o barvičkách.

Jakub Šťastný

19. 3. 2007 0:00 | TeX
| 8

Týden ve zkratce: Jak dál se standardy Open XML a HTML

V uplynulém týdnu se opět na scénu dostala otázka budoucnosti standardu HTML. Konsorcium W3C nyní znovu založilo pracovní skupinu pro vývoj specifikací HTML, která bude pracovat na další verzi HTML. I Microsoft se snaží získat nový standard a zajistit tak svému formátu Open XML jistou budoucnost.

Redakce

18. 3. 2007 0:00
| 5

Komiks: Velikonoční ostrovy

V dnešní volnomyšlenkářské době můžete uměním nazývat v podstatě cokoliv. Vlastně to začalo už na Velikonočních ostrovech. Dodnes tam stojí zajímavé sochy, o kterých nikdo neví, k čemu slouží a hlavně proč je jich tam tolik. My to ovšem víme a necháme vás nahlédnout do historie, abyste to věděli taky.

Petr Šimčík

17. 3. 2007 0:00

Open XML bylo povoleno rychlé schvalování

Ač hlasující státy jasně řekly „ne” rychlému procesu schvalování Open XML, přesto ISO rychlé schvalování povolilo. Je tedy možné, že se Open XML stane standardem již brzy. Co za tím vězí? Jak se vlastně celá situace vyvíjela? A co by případné standardizování Open XML znamenalo pro ODF?

Jakub Šťastný

16. 3. 2007 0:00 | Microsoft

FloboPuyo: milá tetrisovka

Dnešní souboj nebude řešen násilím a desítkami padlých. Šanci dostane jiná varianta. Zkusme použít logické uvažovaní, strategii a rychlou reakci. Že by se lidstvo se pohnulo malým krůčkem kupředu? Nemyslím, vždyť je to jen hra. Kdo bude vítězem a kdo poraženým se dočtete v naší recenzi.

Filip Vrlík

16. 3. 2007 0:00

CZECH OPEN SOURCE 2007: hlasujte pro ty nejlepší

Anketa o nejlepších českých open-source projektech, akcích, programech a osobnostech vstupuje do hlasovací fáze. Během následujícího měsíce máte možnost zvolit z nominací ty nejlepší. Podpořte hlasováním ty, kteří nejlépe reprezentují český open-source! Máte navíc možnost získat zajímavé ceny!

Redakce

15. 3. 2007 0:00

Prohlížení vektorových výkresů ve formátu HPGL/PLT

V dnešním pokračování seriálu, ve kterém si popisujeme oblíbené a často používané grafické formáty, si na příkladu ukážeme, jak je možné programově zpracovat soubory typu HPGL/PLT, ve kterých bývají uloženy vektorové výkresy. Vytvoříme jednoduchý prohlížeč tohoto formátu využívající pro zobrazení grafickou knihovnu OpenGL.

Pavel Tišnovský

15. 3. 2007 0:00

Vytváříme XENovské hosty

V předchozím článku jsme se prokousali suchou teorií virtualizace s pomocí Xenu a nyní se podíváme, jak si vytvořit nového hosta v paravirtualizaci i v plné virtualizaci. Vyzkoušíme si vše pomocí hezkého grafického průvodce a také to zkusíme z příkazové řádky. Vše navíc doplníme velkým množstvím obrázků a příkladů.

Miroslav Suchý

14. 3. 2007 0:00

Nová softwarová sklizeň (14. 3. 2007)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na automatickou změnu signatur pod e-maily, vytvoříme si snímky ze systému běžícího v Xenu, budeme ovládat několik terminálů najednou, vyrobíme si faktury a na konec se podíváme i na jeden zajímavý kousek hardware.

Miroslav Suchý

14. 3. 2007 0:00

HTML - vracíme se ke kořenům

Po dlouhých devíti letech mezinárodní konsorcium W3C znovu založilo pracovní skupinu pro vývoj specifikací HTML. Zahájilo tím práci na další verzi jazyka HTML, nezávislém na XHTML 2.0, které na webu nemělo úspěch. Co W3C k tomuto kroku vedlo, proč je další verze HTML nezbytná a kam bude vývoj webu směřovat?

Martin Hassman

13. 3. 2007 0:00

Fractals Everywhere?

Jedna z nejznámějších knížek pojednávajících o fraktálech se jmenuje "Fractals Everywhere". Tímto názvem nám autor, jímž není nikdo jiný než Michael Barnsley, naznačuje, že fraktální struktury můžeme vidět všude kolem sebe. Ukazuje se však, že ne všechny obrázky, které na první pohled vypadají "fraktálově", opravdu fraktály jsou.

Pavel Tišnovský

13. 3. 2007 0:00

Tvůrce CenterICQ: důležité je programovat

Konstantin Kljagin je autorem nejpopulárnějšího konzolového IM programu s názvem CenterICQ. V poslední době se ale vývoj vůbec nehýbe kupředu a Konst na tom nehodlá zřejmě nic měnit. Je zklamaný přístupem uživatelů a naštvaný na neschopnost lidí programovat. Dá se s tím něco dělat? Dočkáme se nové verze?

Petr Krčmář

12. 3. 2007 0:00

Sun Microsystems: Opportunity for SW Engineers

Sun Microsystems is establishing another new engineering group in Prague.

Tisková zpráva

12. 3. 2007 0:00 | Sun

Metapost: datový typ pair a začátek typu path

Dnes se podíváme na zoubek datovým typům pair a path. Pair je první datový typ, který je spojen s nějakým konkrétním grafickým prvkem, a tím je bod. Cesta (path) definuje čáru - úsečku, lomenou čáru i různé typy křivek, definovatelných matematickými funkcemi i vytvářenými víceméně empiricky, otevřených i uzavřených.

Jan Šimůnek

12. 3. 2007 0:00
| 2

Týden ve zkratce: Microsoft proti všem

V uplynulých sedmi dnech se opět začalo velmi intenzivně hovořit o Microsoftu a jeho potížích. Firmě se sice podařilo nedávno vydat novou verzi operačního systému, ale dělá jednu chybu za druhou a objevují se stále nová a nová oznámení o migraci velkých organizací na jiné platformy.

Redakce

11. 3. 2007 0:00 | Microsoft