Hlavní navigace

Nejzajímavější zprávičky a blogy v roce 2008

Konec roku je už za dveřmi a většina lidí půjde do práce až příští rok. Jako vždy na konci jednoho období je tu čas bilancí a hodnocení. Včera jsme se zabývali články v roce 2008, dnes přijdou na řadu nejzajímavější zprávičky a blogposty. Které zprávičky a blogy vás zajímaly nejvíce? Kolik jich vyšlo?

Petr Krčmář

31. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 6 minut

Softwarová sklizeň (31. 12. 2008)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes se podíváme na zálohování disku a konverzi kódu z Javy do Pythonu. Ukážeme si, jak jednoduše stahovat titulky k filmům a jak si udělat pořádek na disku, abychom šli do nového roku s pěkně uklizenými daty. Jo a samozřejmě blbinku na konec.

Miroslav Suchý

31. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Nejzajímavější články na Root.cz v roce 2008

Již desátý rok existence Root.cz je za námi a my už pomalu vyhlížíme do příští pětiletky. Nastal čas se zase ohlédnout zpět za uplynulým rokem a společně zrekapitulovat nejzajímavější články a jejich autory. Kolik jsme toho letos vydali? Které články vás zajímaly nejvíce a kdo je napsal?

Petr Krčmář

30. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Externí sériové sběrnice SPI a I²C

Ve čtyřicáté třetí části našeho seriálu o architekturách počítačů si popíšeme princip dvou externích sériových sběrnic používaných (i když v poněkud nenápadné formě) jak v běžných osobních počítačích, tak i v mnoha průmyslových zařízeních. Jedná se o sběrnici SPI a sběrnici I²C.

Pavel Tišnovský

30. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 13 minut

OOo je vážně nemocný projekt, tvrdí Michael Meeks

Michael Meeks, který pracuje jako vedoucí vývoje projektu OpenOffice.org v Novellu, rozebral dlouhodobou situaci okolo vývoje a jeho hodnocení je neradostné: projekt má velké problémy, delší dobu stagnuje a v současné době má nejméně vývojářů v historii. Čím je to způsobeno? Jak situaci zlepšit?

Petr Krčmář

29. 12. 2008 0:00 | OpenOffice.org
Doba čtení: 5 minut

Jak funguje DNSSEC?

Už jsme si vysvětlili, k čemu DNSSEC slouží a jaká je jeho historie. Dnes o tom, jak vlastně funguje. DNSSEC je technologie, která rozšiřuje DNS protokol o nové typy RR záznamů a příznaky v DNS zprávě, a pomocí těchto nových typů lze následně ověřit pravost informací, které obsahuje DNS odpověď.

Ondřej Surý

29. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 9 minut

Začínáme si v Linuxu s vektory

V posledních dílech našeho seriálu pro linuxové zelenáče jsme probírali fotografii. Z dřívějších dílů si možná pamatujete na zmínky o grafice vektorové. V dnešním pokračování se budeme vektorům věnovat naplno a představíme si některé známé a používané aplikace, které s nimi umožňují pracovat.

Svatopluk Vít

28. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

Komiks: agresivní reklama

Bohužel ani v open-source světě to nejde bez kvalitního PR zázemí, průzkumů trhu a reklamních kampaní. Některé projekty mají tuto otázku zjevně vyřešenou lépe než konkurence. Rozdíl je často vidět především v počtech uživatelů a jejich loajalitě. My jsme konečně odhalili tajemství jejich úspěchu.

Petr Šimčík

27. 12. 2008 0:00
Doba čtení: do minuty

Softwarová sklizeň (25. 12. 2008)

Oblíbená sonda do světa otevřeného softwaru, tentokrát ve čtvrtek. V dnešní vánoční edici se podíváme na způsob, jak nativně spouštět v Linuxu aplikace pro Windows, ukážeme si synchronizaci telefonu a mobilu, zjednodušíme sdílení fotek, budeme ovládat hlasitost přes web a na závěr se podíváme na groupware.

David Kovalský

25. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Vánoční speciál

Čas plyne jako voda, ani jsme se nenadáli a Vánoce jsou tady a letošní vánoční článek vyšel na mě. Všichni jako správní geekové pilně využíváme volna k testování nových věcí a těšíme se, co nového přinese další rok. Vánoční stromeček nás teprve čeká a něco zábavného ke čtení potěší většinu geeků i negeeků.

Adam Štrauch

24. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Vánoční komiks: šťastné a veselé!

Rok se s rokem sešel a už tu máme zase Vánoce. Opět pro vás máme malý dáreček v podobě vánočního komiksu. Pokud tedy už máte uvařeno, upečeno, zabaleno a hledáte, co byste kde našli veselého či jen tak úsměvného, můžete vstoupit. Tentokrát o tom, že to my počítačovníci nemáme o Vánocích vůbec lehké.

Petr Šimčík

24. 12. 2008 0:00
Doba čtení: do minuty

OpenSUSE 11.1: spousta novinek i problémů

Ve čtvrtek 18. prosince 2008 vyšla nová verze linuxové distribuce OpenSUSE 11.1. Ta krom veselého číselného označení přináší opět velkou dávku novinek, inovací a aktuálního software. Na určitou část těchto novinek se podíváme v dnešní recenzi. Jakého nového software jsme se dočkali? Co nového pod kapotou?

Michal Smrž

23. 12. 2008 0:00 | SUSE
Doba čtení: 8 minut

Tvorba atmosférických jevů v POV-Rayi

V dnešní části seriálu o raytraceru POV-Ray si ukážeme dva demonstrační příklady, v nichž bude použita interference světla, kterou jsme si minule popsali teoreticky. Také si řekneme, jakým způsobem je možné ve scénách vytvářet oblaka a některé další zajímavé atmosférické efekty, například červánky.

Pavel Tišnovský

23. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 12 minut

DNSSEC a jeho historie

V roce 1990 byl internet stále poklidné místo, kde jeho uživatelé žili v poklidu a ve vzájemné harmonii. Nebo ne? V tom samém roce přichází Steven M. Bellovin na zásadní chybu při používání DNS. Vzájemná důvěra mezi počítači byla v té době většinou řešena pouze na základě správného doménového jména v DNS.

Ondřej Surý

22. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

JBoss: entity beans a dědičnost

Dnes se podíváme na různé způsoby ukládání objektů, které jsou si navzájem potomky a rodiči, tedy mají mezi sebou nějakou hierarchii. Ukážeme si, jaké tabulky se při daném nastavení vytvoří v databázi, jak vypadají SQL dotazy pro načtení jednoho a všech objektů a jaké s tím jsou spojené výhody a nevýhody.

Martin Večeřa

22. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

Trendy v internetové bezpečnosti

Zajímalo by vás, co je nového v oblasti internetové bezpečnosti? Jak nejlépe zabezpečit elektronické transakce? Jaké jsou trendy v elektronickém bankovnictví a dalších kritických internetových službách?

Redakce

22. 12. 2008 0:00
Doba čtení: do minuty

Prezentujeme fotografie se začátečnickým zápalem

Dalším dílkem ve skládance zvané digitální fotografování je vlastní prezentace fotografií. Můžeme je rozdělit na ty, které budeme prezentovat online či na svém počítači. Programů existuje samozřejmě velké množství a není jednoduché říci, která je jednoznačně nejlepší. Třeba si z následujícího výčtu vyberete.

Svatopluk Vít

21. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

Komiks: pohádky pro děti

Možná se to stane jedou i vám: pořídíte si manželku a s ní i dítě. No, možná si pořídíte jen to dítě, ale na tom teď nezáleží. Každopádně je potřeba s dětmi výchovně pracovat a už od útlého věku je připravovat do života. K tomu patří i vhodné pohádky, které je pobaví, poučí a potěší.

Petr Šimčík

20. 12. 2008 0:00
Doba čtení: do minuty

Potřebují Windows KDE?

Na počátku ledna příštího roku uplyne rok od vydání první fungující verze sady aplikací z prostředí KDE pro operační systém Windows. Zároveň to ale budou také čtyři měsíce od doby, co o sobě tento projekt zcela mlčí. Potřebuje vůbec operační systém MS Windows vlastní port prostředí KDE?

Vojtěch Bednář

19. 12. 2008 0:00 | Microsoft
Doba čtení: 3 minuty

Foldit: skladaj puzzle pre vedu

Hrať a zároveň prispieť k vedeckému výskumu? Ani vám to nejde dohromady? Tentokrát sme si „posvietili“ na hru Foldit, ktorá by mala tieto dve vlastnosti skĺbiť. Podarilo sa vývojárom vytvoriť hrateľnú hru, ktorá by prispievala k pochopeniu takých chorôb, ako je napríklad HIV alebo rakovina?

Šimon Seman

19. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

IPv6 přes NAT jedním příkazem: technologie Teredo

Jedním z problémů současného nasazení IPv6 je poměrně komplikovaná tvorba tunelů, potřeba veřejné IPv4 adresy a nemožnost volně s připojeným zařízením cestovat. Řada uživatelů se přes tyto překážky nechce či nemůže přenést, a proto o novém protokolu ani neuvažují. Nasaďte IPv6 doslova jedním příkazem.

Petr Krčmář

18. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

Sběrnice RS-422, RS-423 a RS-485

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů si popíšeme tři typy externích sběrnic, které se poměrně často využívají v průmyslu. Jedná se o sběrnice typu RS-422, RS-423 a RS-485 (uvádím zde starší, ale všeobecně známé značení), pomocí nichž je možné přenášet data až do vzdálenosti větší než jeden kilometr.

Pavel Tišnovský

18. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 12 minut

Další novinky v jazyce Python 3.0

Minulý týden jsme rozebírali některé ze zásadních změn Pythonu 3.0 oproti starší řadě. Dnes se podíváme na další a zkusíme, jak dobře či špatně funguje nástroj 2o3 pro převod starších zdrojových kódů do nových. Ukážeme si, jak nástroj použít, jaký má výstup a jak a na co si dát pozor při jeho použití.

Adam Štrauch

17. 12. 2008 0:00 | Python
Doba čtení: 6 minut

Softwarová sklizeň (17. 12. 2008)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes nasadíme HTTPS a SSH na jeden TCP port, budeme pohodlně ovládat disková pole a naklikáme si výrobu PDF z formátu PS. Poté si pořádně inkrementálně zálohujeme MySQL databázi a převedeme si kód v C do některého z vyšších jazyků jako Java či Lisp.

Miroslav Suchý

17. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Kdy vyjde Debian Lenny? Zřejmě mezi březnem a červnem 2009

Mnozí uživatele netrpělivě čekají na nové vydání linuxové distribuce Debian, která patří na serverech k nejpoužívanějším. Lenny měl původně vyjít už v září, zatím je ale nový termín v nedohlednu a větev zůstává zmrazená. Rozcházejí se dokonce i názory vývojářů na vydání. Kdy tedy vyjde?

Petr Krčmář

16. 12. 2008 0:00 | Debian
Doba čtení: 3 minuty

Pokročilý warping textur a interference světla

V dnešní části seriálu o raytraceru POV-Ray dokončíme popis warpingu textur. Ukážeme si tvorbu přirozeně působících povrchů, například dřeva se suky. Také si popíšeme další pokročilé techniky, zejména to, jakým způsobem lze nastavit interferenci světla na povrchu s tenkou vrstvou vody či oleje.

Pavel Tišnovský

16. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 11 minut

DNSSEC a DNS zpráva pod drobnohledem

V předchozí části seriálu o technologii DNSSEC jsme začali s představením samotného protokolu DNS. Dnešní díl bude opět věnovaný DNS, a řekneme si něco o struktuře DNS zprávy, nejčastějších příznacích v DNS dotazech a odpovědích, a na závěr něco o omezeních DNS protokolu a rozšířeních, která je odstraňují.

Ondřej Surý

15. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 6 minut

Pavel Satrapa: Internetový protokol IPv6 (2. vydání)

Druhé vydání úspěšné knihy Pavla Satrapy o internetovém protokolu IPv6 je zásadně přepracované, obsahuje informace o aktuálním stavu postupně nastupující technologie a vydalo jej sdružení CZ.NIC. Knihu můžete zakoupit v papírovém vydání či si ji stáhnout zdarma v elektronické podobě. Co je v ní nového?

Petr Krčmář

15. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Začátečník a úprava fotografií

Ve chvíli, kdy se začátečník dostatečně seznámí se svým digitálním fotoaparátem, začne fotit větší množství fotografií. Z minula už víme, jaké programy může využít ke správě své sbírky, dnes si řekneme něco o programech, které mu pomohou fotografie upravit, tj. vylepšit vlastnosti nasnímaných obrázků z hlediska softwarového.

Svatopluk Vít

14. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Komiks: kočka v mikrovlnce

Existuje nepřeberná hromada způsobů, jak se dají vydělat peníze. Někdo celý život dře a nikdy se k větším částkám nedostane. Jinému stačí jeden chytrý nápad, trocha píle a štěstí a je z něj ve dvaceti multimilionář. Zdaleka ne každému to ale jde tak snadno, často je potřeba obětovat opravdu hodně.

Petr Šimčík

13. 12. 2008 0:00
Doba čtení: do minuty

Linux Meeting: Spacewalk, DNSSEC, viry i hardware

Již čtvrtý ročník konference Linux Meeting Ústí nad Labem přinesl opět zajímavá témata týkající se aktuální situace v linuxovém prostředí. Připraví Red Hat svůj Spacewalk pro jiné databáze než Oracle? Bude v něm podporovat i jiné linuxové distribuce? Pořídila si některá banka DNSSEC? Co ohrožuje naši bezpečnost?

Petr Krčmář

12. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 7 minut