Hlavní navigace

Absorpce, emise a řízené rozptýlení světla

V dnešní části seriálu o raytraceru POV-Ray se budeme zabývat problematikou absorpce, emise či rozptýlení světelných paprsků při jejich průchodu vnitřními částmi těles. POV-Ray totiž ve své poslední verzi umožňuje pomocí propracovaných algoritmů simulovat například kouř, oheň či další světelné jevy.

Pavel Tišnovský

30. 9. 2008 0:00
| 8
Doba čtení: 11 minut

OpenRC: dvakrát rychlejší boot

Tímto článkem bych rád volně navázal na již existující seriál zabývající se distribucí Gentoo a uvedl pár tipů a triků, jak zrychlit bootování systému. K tomu potřebujeme Baselayout ve verzi 2.0.0, který využívá systém OpenRC. Bootovací čas se v některých případech sráží až na polovinu, a to stojí za vyzkoušení.

Adam Štrauch

29. 9. 2008 0:00 | Gentoo
Doba čtení: 6 minut

Sendmail: pošťák, který nekouše

Sendmail? Proboha proč něco takového? Oživování mrtvoly. Díra do linuxu na 8: sendmail. Jeho konfigurace - jízdní řád čínských drah, výbuch v továrně na interpunkční znaménka... Ale je o něm i spousta mýtů a předsudků, proto vzniká tenhle nový seriál. V dnešním dílu si povíme něco o jeho vzniku a vývoji.

Petr Macek

29. 9. 2008 0:00 | Sendmail
Doba čtení: 4 minuty

Mozilla Thunderbird a jeho doplňky

Pokud jako začátečník zakotvíte u poštovního programu z titulku, dříve či později zjistíte, že některé chybějící funkce lze do tohoto programu celkem snadno doplnit. Podobně jako se dají rozšířit funkce Mozilla Firefoxu, lze to ze stejné stránky provést i pro Thunderbird. Co je k dispozici?

Svatopluk Vít

28. 9. 2008 0:00 | Thunderbird
Doba čtení: 5 minut

Komiks: nevybíravá kritika

Někteří kolegové si prostě nedají a nedají říct a hnidopišsky se vyjadřují k věcem, které jim nepřísluší. Jednou je to vaše oblečení, jindy třeba chování nebo stravovací návyky. Některé kolegyně jsou navíc natolik drzé, že se dokáží pozastavit i nad takovým tématem, jakým je rozměr toho nejcennějšího, co máte.

Petr Šimčík

27. 9. 2008 0:00
Doba čtení: do minuty

Vážná chyba v jádře poškozuje síťové karty

Vývojářskými konferencemi proběhly informace o tom, že nově vyvíjené jádro 2.6.27 dokáže kvůli neznámé chybě poškodit některé síťové karty a vyřadit je tak z provozu. Bohužel někteří distributoři už toto jádro zavádějí do vývojových větví svých distribucí, čímž se problém komplikuje. Koho se problém týká?

Petr Krčmář

26. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Zero Ballistics: obrněná monstra na pastvinách

Obrněná monstra se před chvílí objevila na horizontu. Za nimi se táhne nezaměnitelná stopa pásů, kterou doprovází trosky a zmar. Před nimi je prozatím nezničená příroda a pár domků. Nebude však trvat dlouho a ráz krajiny se nevratně změní. Právě zde totiž vypukne konflikt, z něhož odjede pouze jeden vítěz.

Martin Kameník

26. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Technologie flash pamětí a způsoby jejich využití

V dnešní části našeho pravidelného seriálu o architekturách počítačů si blíže popíšeme technologie flash pamětí (někdy označovaných jako mžikové nebo bleskové paměti), včetně rozdílu mezi zapojením paměťových buněk typu NAND a NOR. Také si řekneme, ve kterých oblastech se paměti typu flash používají.

Pavel Tišnovský

25. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 13 minut

Perličky: kódování znaků a unicode

Podpora různých znakových sad, vícebajtové kódování, Unicode a UTF-8. To jsou pojmy nahánějící strach nejednomu správci nebo programátorovi. Jak to bylo krásné, když jsme měli jenom 7 bitů a všichni mluvili anglicky. Anebo ne? Vzpomeňme na EBCDIC nebo zavedení znaku Euro a pojďme se podívat, jak se věci mají.

Michal Svoboda

25. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 9 minut

Cisco a Jabber: svatba křivky se žárovkou

Oznámení o tom, že síťový gigant Cisco hodlá koupit společnost Jabber, zabývající se vývojem a implementací stejnojmenného protokolu pro Instant Messaging, je dalším důvodem k vášnivým diskuzím. A další velkou šancí pro open source. Přinese spojení otevřeného Jabberu a Cisca nový vítr do IM plachet?

Vojtěch Bednář

24. 9. 2008 0:00 | Jabber
Doba čtení: 4 minuty

Softwarová sklizeň (24. 9. 2008)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dneska se podíváme na jednu hru s fyzikou. Následovat bude CAD pro pletení. Pak si ukážeme, jak je možné upgradovat běžící program bez nutnosti ho ukončit. Také se podíváme na knihovnu pro tvorbu reportů. Nakonec si představíme program na změnu pozadí a klikátko na omezení přístupu ke squidu.

Miroslav Suchý

24. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Asus Eee 1000H: jak na Linux

Okolnosti tomu chtěly, abych se stal majitelem malého notebooku Asus Eee 1000H. Předinstalované Windows se na něm moc dlouho neohřály a jako správný "linuxák" jsem tam prostě musel Linux dát. Za distribuci jsem zvolil své oblíbené Gentoo a musím říct, že Eeečko nedá některé věci zadarmo.

Adam Štrauch

23. 9. 2008 0:00 | Asus
Doba čtení: 8 minut

Optické vlastnosti uzavřených těles v POV-Rayi

Klasický raytracing je založen na nalézání průsečíků paprsků s povrchy objektů umístěných ve scéně a výpočtu světelných podmínek v nalezených průsečících. POV-Ray tento výpočetní model dále rozšiřuje o optické vlastnosti vnitřků uzavřených těles, což je téma, kterému se budeme dnes věnovat.

Pavel Tišnovský

23. 9. 2008 0:00
| 4
Doba čtení: 13 minut

Greenie 3.1H: nielen nová grafika a software

Greenie vyšlo vo svojej novej verzii 3.1H. Nová verzia prináša viacero noviniek a grafický prevrat v porovnaní s verziou 3H. Greenie by malo ponúkať riešenie pre bezproblémový prechod z platformy MS Windows, jednoduché prostredie a nemalo by robiť problém anglicky nehovoriacim užívateľom.

Šimon Seman

22. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Hrátky z řádky: komprese a dekomprese

Komprese a dekomprese souborů patří téměř k dennímu chlebu uživatele (nejen) unixového operačního systému. Řada uživatelů se při tom bojí ovládání (de)kompresních utilit z řádky. Není na nich ale nic složitého a po krátkém zaškolení budete umět i vy tyto veledůležité programy využít.

Petr Krčmář

22. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Mailujeme s Linuxem

Kromě prohlížení obsahu webových stránek je jednou z nejčastějších úloh, pro kterou využíváte internet, psaní e-mailů. Psát je můžete s využitím internetového prohlížeče pomocí tzv. online klientů, my se však zaměříme na programy, které máte přímo nainstalovány v počítači, na tzv. offline klienty. Začátečníci to určitě ocení.

Svatopluk Vít

21. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 6 minut

Komiks: být raději připraven

V dnešní rychlé době jeden nikdy neví, co mu přinese příští hodina, natož třeba zítřejší den nebo následující měsíc. Situace se mění z minuty na minutu a pokud chcete přežít v dnešní džungli, musíte být připraveni na nejhorší i na nejlepší zároveň. Což ne vždy bývá zrovna jednoduché. Vlastně nikdy.

Petr Šimčík

20. 9. 2008 0:00
Doba čtení: do minuty

Linux na desktopu roste nezměněným tempem

Před rokem jsme vás informovali o tom, že Linux začal na desktopech významně růst a za předchozí dva roky se počet linuxových desktopů zdvojnásobil. To alespoň říkají internetové měřící služby a jejich analýzy. Po roce jsme se rozhodli průzkum zopakovat. Jaká je situace v letošním roce? Pokračuje růst?

Petr Krčmář

19. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Grid Wars 2: geometricky přesný boj o život

Tkví podstata poznání světa v exaktní matematice, prostém rozumu nebo smyslovém poznání? Netuším. Pro naši nejbližší existenci a její zachování to ani není nezbytné vědět. Nicméně matematika, přesněji geometrie, získá na svém významu. Budeme uvrženi do víru obrazců, které na nás budou útočit mnoha způsoby.

Martin Kameník

19. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Nevolatilní paměti

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů se budeme zabývat takzvanými nevolatilními paměťmi. Ty mají své nezastupitelné místo v prakticky všech moderních počítačích, dnes dokonce jeden typ nevolatilních pamětí (mžikové paměti) pro některé aplikace nahrazuje diskety či pevné disky.

Pavel Tišnovský

18. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 10 minut

NFS a Autofs: Sdílení v LAN

Sdílení dat po lokální síti je velmi populární a Linux v tomto odvětví vůbec nezůstává pozadu. Nemusíme se držet jen zaběhlé Samby, která se hodí pro síť kde se najdou i stroje s Windows, ale také máme možnost využít protokolu NFS, který je na jednoduché sdílení dat mnohem pohodlnější a rychlejší. Když k němu přibereme ještě Autofs, máme perfektní dvojku.

Adam Štrauch

18. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 7 minut

Firefox požaduje v Ubuntu potvrzení EULA

Mezi uživateli Ubuntu zavládlo zděšení. Připravovaná verze Intrepid Ibex totiž obsahuje novou verzi balíčku Firefox, který chce po uživateli po prvním spuštění odsouhlasení licence EULA. Praktika běžná v prostředí MS Windows zvedla ze židle také mnoho vývojářů. Mark Shuttleworth krok obhajuje i kritizuje.

Petr Krčmář

17. 9. 2008 0:00 | Mozilla
Doba čtení: 5 minut

Softwarová sklizeň (17. 9. 2008)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si usnadníme vývoj v protředí NetBeans, podíváme se na modulárního IRC bota, nakoukneme pod pokličku Sage, budeme šifrovat po sítí a také minimalizovat spotřebu paměti i síťových služeb. Závěrem nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.

David Kovalský

17. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Stanislav Hoferek: Ubuntu je příliš konzervativní

Už je to rok, co jsme vám nabídli článek o novém slovenském projektu s nazelenalým názvem Greenie. Od té doby prošla tato odnož Ubuntu mnoha změnami a vývojářský tým se rozrostl. Jak vidí Stanislav Hoferek současný stav projektu a co plánuje do budoucna? Na to jsme se ho zeptali v našem rozsáhlém rozhovoru.

Petr Krčmář

16. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 16 minut

RESTFul Web Services a .NET (Komerční sdělení)

RESTFul Web Services získávají stále větší oblibu díky velmi jednoduchému principu a maximálnímu využití již existujících technologií a tím pádem i nezávislosti na platformě. V článku se nebudeme zabývat teorií REST, ale podíváme na konkrétní implementaci, která se jmenuje ADO.NET Data Services.

16. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Tvorba pokročilejších animací v POV-Rayi

V dnešním pokračování seriálu o raytraceru POV-Ray si ukážeme některé další možnosti tvorby animací s využitím interní proměnné „clock“, například změnu souřadnic prvků kostry implicitní plochy, modifikaci parametrů superelipsoidu či kvadrik a tvorbu tělesa s využitím smyčky „while“.

Pavel Tišnovský

16. 9. 2008 0:00
| 2
Doba čtení: 15 minut

O svobodné kultuře a mediální diskusi

„Kultura je chápána jako něco, co chrání pevné hodnoty a produkuje autority. Je zárukou integrity a kontinuity života a je obrácena do minulosti,“ píše ve své nové knize Karel Hvížďala. Jeho tvrzení mě přiměla k zamyšlení nad tím, co je vlastně ona svobodná kultura, kterou obhajuje Lawrence Lessig.

Adam Hazdra

15. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Perličky: pokročilé přetěžování operátorů

Pokračováním tématu o přetěžování operátorů se dostáváme k poněkud netradičním možnostem jazyka Perl. Dnes se budeme zabývat přetěžováním konstant, které nám dává do rukou možnost zpracovat libovolnou konstantu v kódu ještě před jejím použitím. Dále také zmíníme přetížení operátoru dereference a další triky.

Michal Svoboda

15. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 9 minut

Komiks: osudový omyl

Dnes nás čeká jeden komiks na čtenářské téma. Netušíme, jestli něco podobného sám zažil, ale řekl bych, že ho to ani moc nepoznamenalo. Druhá strana mívá s podobnými omyly větší problémy. Rozhodně se něco takového přihodit může, ženy jsou totiž stvoření jemná, citlivá, ale v některých oblastech málo vzdělaná.

Petr Šimčík

13. 9. 2008 0:00
Doba čtení: do minuty

Space Trader: přežít a vydělat jmění

Opět se přeneseme pár let kupředu do budoucnosti. Změnilo se mnohé, ale přece jen ne všechno. Peníze jsou neustále hybnou silou nejen na Zemi, a kdo jimi vládne, je mocný a vážený na mnoha místech vesmíru. O tom se moc dobře přesvědčíme v dnešním titulu. Dokážete obstát jako vesmírný obchodník?

Martin Kameník

12. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Lighttpd: Zajímavé moduly

Poslední díl našeho malého seriálu o Lighttpd bych rád věnoval menším modulům, které umí život ulehčit nebo nabízejí funkcionalitu, kterou by si uživatel musel ohlídat v jiné aplikaci. Řeč bude o kompresi, cachování, monitoringu, webdavu a redirectu/rewritu.

Adam Štrauch

12. 9. 2008 0:00 | web
Doba čtení: 6 minut