Hlavní navigace

Linux má 25 let: jak rychle jde vývoj a kdo to platí

25. 8. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Linux v těchto dnech slaví své 25. výročí vzniku. Linux Foundation při té příležitosti vydala zprávu, která přináší souhrn vývoje za poslední rok se spoustou zajímavých čísel.

Projekt Linux slaví své 25. narozeniny. Jeho autor, Linus Torvalds, poslal svůj slavný mail 25. srpna 1991. V něm oznámil, že začal pracovat na vývoji vlastního operačního systému a že by rád získal názory dalších lidí z komunity.

Hello everybody out there using minix – I'm doing a (free) operating system (just a hobby, won't be big and professional like gnu) for 386(486) AT clones. This has been brewing since april, and is starting to get ready.

Linux Foundation při té příležitosti vydala sedmou zprávu o vývoji Linuxu, která pokrývá verze 3.19 do 4.7, tedy období od března 2015 do srpna 2016. Její součástí je i infografika, která shrnuje ta nejpodstatnější čísla.

Čtěte: Linux je největším softwarovým projektem světa

Od dob přechodu na Git (2005), kdy je možné dohledat přesné statistiky, se vývoje zúčastnilo 13 594 vývojářů z více než 1300 firem. Od března loňského roku přispělo 5000 vývojářů ze 400 firem a téměř polovina z nich přispěla vůbec poprvé. Počet vývojářů podílejících se na jednotlivých verzích přitom neustále roste.

Desítku největších sponzorů vývoje tvoří firmy: Intel, Red Hat, Linaro, Samsung, SUSE, IBM, Renesas, Google, AMD, Texas Instruments a ARM. Ty se dohromady podílejí na téměř 44 % změn v linuxovém jádře. Počet firem podílejících se na jednotlivých verzích je velmi stabilní a pohybuje se mezi 200 a 250. Práce firem je naprosto zásadní, ale žádná z nich vývoji nedominuje.

Počet neplacených vývojářů postupně klesá – firmy prý mají o zkušené vývojáře zájem a ti nezůstanou dlouho volní. Za dva roky klesl jejich poměr z 11,8 % na 7,7 %.

Zajímavý je také pohled na nejaktivnější vývojáře posledních deseti let. Opět nikdo z nich nedominuje a třetina vývojářů přispěla právě jednou změnou. Deset nejaktivnějších vytvořilo jen 7,5 % všech změn, třicet nejaktivnějších pak 16 %.

skoleni

Rychlost vývoje nadále roste, přibývá firem i vývojářů, kteří se na něm podílejí. V současné době je každou hodinu přijato průměrně 7,8 změn. V loňské zprávě přitom stojí číslo 7,71. Dnes se tedy denně odehraje 187 změn, což dělá 1310 úprav za týden. Denně je přidáno 11 souborů a 4600 řádek kódu. Průměrná doba mezi verzemi je 66 dnů. V současné době má jádro téměř 22 milionů řádek kódu.

Veškerý kód prochází před schválením revizí pověřených vývojářů. Zajímavé přitom je, že samotný Linus za rok a půl posvětil jen 0,2 % změn, což v absolutním čísle dělá 169. Nejaktivnější Greg Kroah-Hartman přitom sám zkontroloval 13,4 % změn (13 992). Linus už tedy většinu své práce na kódu delegoval správcům jednotlivých subsystémů.

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.