Hlavní navigace

Linux má 25 let: jak rychle jde vývoj a kdo to platí

Petr Krčmář

Linux v těchto dnech slaví své 25. výročí vzniku. Linux Foundation při té příležitosti vydala zprávu, která přináší souhrn vývoje za poslední rok se spoustou zajímavých čísel.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Projekt Linux slaví své 25. narozeniny. Jeho autor, Linus Torvalds, poslal svůj slavný mail 25. srpna 1991. V něm oznámil, že začal pracovat na vývoji vlastního operačního systému a že by rád získal názory dalších lidí z komunity.

Hello everybody out there using minix – I'm doing a (free) operating system (just a hobby, won't be big and professional like gnu) for 386(486) AT clones. This has been brewing since april, and is starting to get ready.

Linux Foundation při té příležitosti vydala sedmou zprávu o vývoji Linuxu, která pokrývá verze 3.19 do 4.7, tedy období od března 2015 do srpna 2016. Její součástí je i infografika, která shrnuje ta nejpodstatnější čísla.

Čtěte: Linux je největším softwarovým projektem světa

Od dob přechodu na Git (2005), kdy je možné dohledat přesné statistiky, se vývoje zúčastnilo 13 594 vývojářů z více než 1300 firem. Od března loňského roku přispělo 5000 vývojářů ze 400 firem a téměř polovina z nich přispěla vůbec poprvé. Počet vývojářů podílejících se na jednotlivých verzích přitom neustále roste.

Desítku největších sponzorů vývoje tvoří firmy: Intel, Red Hat, Linaro, Samsung, SUSE, IBM, Renesas, Google, AMD, Texas Instruments a ARM. Ty se dohromady podílejí na téměř 44 % změn v linuxovém jádře. Počet firem podílejících se na jednotlivých verzích je velmi stabilní a pohybuje se mezi 200 a 250. Práce firem je naprosto zásadní, ale žádná z nich vývoji nedominuje.

Počet neplacených vývojářů postupně klesá – firmy prý mají o zkušené vývojáře zájem a ti nezůstanou dlouho volní. Za dva roky klesl jejich poměr z 11,8 % na 7,7 %.

Zajímavý je také pohled na nejaktivnější vývojáře posledních deseti let. Opět nikdo z nich nedominuje a třetina vývojářů přispěla právě jednou změnou. Deset nejaktivnějších vytvořilo jen 7,5 % všech změn, třicet nejaktivnějších pak 16 %.

Rychlost vývoje nadále roste, přibývá firem i vývojářů, kteří se na něm podílejí. V současné době je každou hodinu přijato průměrně 7,8 změn. V loňské zprávě přitom stojí číslo 7,71. Dnes se tedy denně odehraje 187 změn, což dělá 1310 úprav za týden. Denně je přidáno 11 souborů a 4600 řádek kódu. Průměrná doba mezi verzemi je 66 dnů. V současné době má jádro téměř 22 milionů řádek kódu.

Veškerý kód prochází před schválením revizí pověřených vývojářů. Zajímavé přitom je, že samotný Linus za rok a půl posvětil jen 0,2 % změn, což v absolutním čísle dělá 169. Nejaktivnější Greg Kroah-Hartman přitom sám zkontroloval 13,4 % změn (13 992). Linus už tedy většinu své práce na kódu delegoval správcům jednotlivých subsystémů.