Hlavní navigace

Piton: otevřený design procesorů, které lze spojit do velkých celků

28. 8. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Valve slaví dvacáté narozeniny, NASA zveřejňuje stovky vědeckých studií, WhatsApp má sdílet údaje s Facebookem, EU bude jednat o omezení šifrování a nová baterie od Tesly vylepšuje výkon elektromobilu.

Software a hardware

Na konferenci Hot Chips strhl hodně pozornosti procesor Piton, který vyvinuli výzkumníci na Princetonské univerzitě. Piton je designován hlavně s ohledem na snadnou škálovatelnost. Teoreticky by mělo být možné spojit dohromady až osm tisíc těchto procesorů a mít tak systém s dvěma sty tisíci jádry. Samozřejmě se nabízí použití v superpočítačích nebo velkých datových centrech. Jeden procesor tedy standardně má 25 jader (OpenSPARC) o taktu 1 GHz vyrobených 32nm procesem. Do produkční fáze má Piton ještě daleko, avšak náklady na výrobu by se podle tvůrců neměly od ostatních procesorů na trhu zásadně lišit. A co je hlavní, design Pitonu byl uvolněn jako open source a k vývoji se mohou připojit další akademici i ostatní zájemci.

Procesory Piton
Autor: Princeton Parallel Group

Procesory Piton

V uplynulém týdnu jsme oslavili dvě velká výročí: čtvrtstoletí Linuxu a také World Wide Web. Trochu v pozadí tak zůstaly dvacetiny herního studia Valve, které nejen že vytvořilo mnoho skvělých her, ale zároveň svou službou Steam vytvořilo nejlepší ekosystém pro hraní na PC. Firmu založili Gabe Newell a Mike Harrington, dva bývalí zaměstnanci Microsoftu, v roce 1996 a dva roky na to se dostala do širokého povědomí díky hitu Half-Life. A samozřejmě nesmíme zapomenout, že Valve před třemi roky začalo podporovat Linux. Od té doby počet her pro Linux vzrostl řádově. Hlavní události ve dvacetileté historii Valve si můžete projít v následující infografice.

Americká NASA se otevírá světu. Před několika měsíci uvolnila desítky patentů a teď přidává všechny studie, které financovala ze svých (a tedy veřejných) peněz. Aktuálně je jich víc než osm set a další budou přibývat. NASA slibuje, že nové studie volně zpřístupní do jednoho roku od jejich vydání. Samozřejmě ale existují výjimky – např. studie vztahující se k armádním technologickým inovacím apod. si asi jen tak nepřečteme. Většina studií se pochopitelně týká vesmíru, ale z různých úhlů. Řada studií zkoumá třeba lidskou výživu z omezených zdrojů. Publikace jsou k dispozici na serveru PubSpace.

Webové novinky

Komunikátor WhatsApp vlastněný Facebookem už nebude plně oddělen od sociální sítě Facebook. Nové podmínky použití uvádí, že WhatsApp může s Facebookem sdílet informace o uživateli, konkrétně telefonní číslo, jméno, profilový obrázek, status a čas poslední aktivity. Uživatelé mají možnost sdílení informací do 30 dní zakázat. Kolik z nich to ale udělá? Ve vzduchu už visí potenciální žaloby od několika organizací, podle kterých Facebook tímto porušuje podmínky dohodnuté s Federální obchodní komisí při převzetí WhatsApp. Facebook se v nich mj. zavázal, že ze služby nevynese osobní informace uživatelů. Dodejme, že samotná komunikace sdílena nebude.

Byznys, politika, právo

Myšlenky politiků na omezení šifrování se začínají konkretizovat, a to i v Evropě. Ministři vnitra Německa a Francie společně vyzvali Evropskou Unii, aby připravila nařízení, podle kterého by různé služby měly povinnost dešifrovat data svých uživatelů. Má jít hlavně o různé šifrované komunikátory, které prý hojně využívají teroristé. Dnes již zmíněný WhatsApp, nejpoužívanější komunikační služba na světě, ve výchozím stavu šifruje veškerou komunikaci. Francouzský ministr Cazeneuve však jmenoval jiný komunikátor – Telegram, který prý se státními orgány spolupracuje nejméně. Záležitost by se měla dále diskutovat na zářijovém bezpečnostním sumitu Evropské komise v Bratislavě.

Společnost Rackspace působící v oblasti cloud computingu se stahuje z burzy. Odkoupí ji investiční firma Apollo Global Management za celkem 4,3 miliardy dolarů. Akcionáři tak získají o 38 % víc, než byla tržní cena před oznámením dohody, která zatím nebyla schválena regulatorními orgány. Rackspace byla jedna z prvních velkých cloudových firem, ale postupem času nedokázala konkurovat službám gigantů jako Amazon, Google či Microsoft. Rackspace se proto později zaměřila spíš na cloud pro korporátní klienty než velkoobjemové služby. V roce 2010 Rackspace spoluzaložila známý open-source projekt OpenStack.

Pinterest kupuje Instapaper, populární záložkovací službu založenou v roce 2008. Detaily dohody nebyly zveřejněny. Služba už měnila majitele před třemi roky, kdy ji původní autor Marco Arment prodal firmě Betaworks. Ani tentokrát by převzetí nemělo mít vliv na provoz samotné služby, která bude fungovat samostatně. Pinterest uvedl, že chce využít technologie Instapaperu k urychlení objevování a ukládání článků.

Zajímavosti

Elektromobilka Tesla uvedla novou baterii. A je to mnohem zásadnější, než se na první pohled může zdát. Baterie s označením P100D lehce vylepšuje dojezd, na cca 500 km, ale hlavně má mnohem lepší výkon. Díky tomu vůz z nuly na sto zrychlí za 2,6 sekundy. Ještě před pár měsíci dodávaným bateriím to trvalo skoro dvojnásobek této doby. Také byla značně vylepšena životnost baterie. Nová baterie bude dostupná pro Model S a X, ze kterých udělá pravděpodobně nejlépe zrychlující vozy pro standardní použití.

Tesla Model S P100D

Tesla Model S P100D

Mobilní výrobce Xiaomi chce vstoupit na americký trh, ale je potřeba vše naplánovat a správně načasovat. Američtí zákazníci jsou prý zvyklí na vysoký standard.

Společnost Comcast kupuje filmové studio DreamWorks Animation, které vytvořilo třicítku animovaných filmů v čele se slavným Shrekem. Hodnota akvizice je 3,8 miliardy dolarů a studio bude spadat pod NBCUniversal.

Za 25 let existence Linuxu se technologický svět kolem velmi změnil. Nebo ho změnil právě Linux? Tato fotografie změnu příznačně ilustruje.

Rychle nabyl, rychle pozbyl. To platí i pro letní hit Pokémon Go. Měsíc od největšího rozmachu hry se počet aktivních uživatelů snížil o celou třetinu. Aktuálně je jich kolem 30 miliónů.

Windows to má spočítané. Vyhledávač Google totiž přidal jeho nedůležitější funkci – Solitaire. Stačí ve vyhledávači zadat heslo solitaire a Google vám hru hned nabídne, samozřejmě v HTML5. Bohužel to funguje pouze v anglické verzi Googlu. Česká verze už nabídne alespoň piškvorky (tic-tac-toe). Obě hry dobře fungují i na mobilních zařízeních.

Seznam.cz po šesti letech provozu zavírá službu Mixér, na které uživatelé mohli v televizním stylu sledovat hudební videoklipy. V době Spotify a spol. už služba byla poněkud nadbytečná.

Restaurační řetězec Domino’s Pizza zkouší doručovat pizzu pomocí dronů. Testovací provoz byl zahájen na Novém Zélandu, kde to vzhledem ke vzdálenosti a horší dostupnosti některých lokací dává smysl.

cyber23

Vyšla Deus Ex: Mankind Divided, jedna z nejočekávanějších her letošního roku. A podle záznamů v databázi Steamu to vypadá, že se chystá i verze pro Linux.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.