Hlavní navigace

Remix OS přechází na Marshmallow, Windows 10 už nejsou zdarma

31. 7. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Mapy od Googlu upravují vzhled podkladů, Oracle kupuje NetSuite, Android upozorní na obtěžující volání a Emiráty budou trestat obcházení cenzury prostřednictvím VPN.

Software a hardware

Jak Microsoft avizoval, tak učinil, a od soboty 30. července už není možné zdarma povýšit systémy Windows 7 a 8 na nejnovější vydání 10. Aktuálně už si Windows 10 musíte koupit nebo ho získat s novým počítačem. Ceny samostatných Windows v ČR začínají na cca 2500 Kč za domácí OEM variantu. Microsoft ale samozřejmě chce Windows 10 co nejvíc rozšířit, a tak je možné, že se v budoucnu možnost upgradu zdarma ještě objeví. Podle různých statistik má systém Windows 10 tržní podíl necelých 20 %. S 50 % dál neohroženě vládnou sedmičky.

Operační systém Remix OS, který z Androidu dělá systém vhodný pro desktop, vyšel ve verzi 3.0. Hlavní změnou je přechod na Android 6.0 Marshmallow. S tím souvisí i nemilý fakt, že (zatím?) není k dispozici žádná možnost povýšení ze starší verze. Pokud chcete Remix OS 3.0, musíte udělat čistou instalaci. Jinak nová verze dál vylepšuje práci s okny s potěší vylepšenou podporou hardwaru, hlavně grafických karet od AMD a Nvidie. Remix OS 3.0 by tak měl pohodlně běžet na podstatně větším množství počítačů než předchozí verze. Systém je zdarma ke stažení.

Google obohatil svou telefonní aplikaci pro Android o upozornění na obtěžující volání. Podobných aplikací a databází už existuje řada, ale Google na to jde jednodušeji a zobrazuje pouze informaci, že se může jednat o spam. Uživatel má také možnost obtěžující volání nahlásit, ale nelze nijak upřesnit, o jakým způsobem obtěžující volání se jedná. Také není jasné, odkud Google počáteční databázi vlastně vzal, ale pravděpodobně si ji už nějakou dobu chytře budoval. Funkce zřejmě využívá Caller ID.

Pro Linux vyšla další nezávislá retro pecka, a to Stardew Valley. V podstatě se jedná o 2D sandboxovku, kde je vaším hlavním cílem zdárně farmařit. Zní to nudně? Recenze se shodují, že je Stardew Valley celkem relaxační a oddychové, ale nudné rozhodně ne. Na vaší farmě se navíc odehrávají vážné i nevážné příběhy, které vás do hry vtáhnou. Hru na Steamu kladně ohodnotilo 97 % hráčů, což je opravdu solidní číslo. Potěší také rozumná cena 14 eur a fakt, že si Stardew Valley zahrajete i na starších strojích.

Jedním z problémů Androidu je bezpečnost, jelikož řada výrobců nenásleduje měsíční balíčky záplat vydávané Googlem a místo toho vydá opravy jen jednou za mnoho měsíců. Světlou výjimkou je třeba Samsung a donedávna jím bylo také Motorola. Teď už je společnost integrovaná do Lenova a mění plán a bezpečnostní aktualizace pravděpodobně nebudou doručovány každý měsíc. Podle vývojářů je měsíc prostě krátká doba na opatchování a hlavně patřičné otestování a je lepší bezpečnostní aktualizace vydávat současně s těmi systémovými, kdy se takříkajíc zabijí dvě mouchy jednou ranou.

Internet a web

Mapy Google trochu pozměnily vzhled map. Ten nový je prý čistší a snadněji se v něm orientuje. Ne všichni uživatelé souhlasí, ale to posuďte sami. Nejzajímavější je, že na mapách jsou nově barevně označeny aktivní oblasti béžovou barvou. To znamená, že např. snadněji najdete oblasti, kde je mnoho obchodů nebo restaurací, aniž byste hledali konkrétní bod zájmu. Aktivní oblasti jsou znázorněny ve 2D i 3D zobrazení.

Staré vs nové zobrazení Google Maps

Staré vs nové zobrazení Google Maps

Byznys, politika, právo

Ve Spojených Arabských Emirátech vstoupil v platnost balíček nových zákonů k IT, který mimo jiné omezuje použití VPN. Samotné VPN omezeno není, ale pokud ho občan použije ke zpřístupnění obsahu či služby, které je v zemi jinak blokována, porušuje zákon. Trestem je pokuta v přepočtu až 13 miliónů korun a/nebo krátkodobé odnětí svobody. Důvody zřejmě nejsou ideologické ani náboženské, jak bychom v Emirátech mohli očekávat. Podle dostupných informací se vláda snaží ochránit dvojici dominantních mobilních operátorů, kterým klienti ve velkém utíkali k zahraničním VoIP službám či komunikátorům.

Oracle za 9,3 miliardy dolarů převezme společnost NetSuite, která vyvíjí cloudové platformy pro podnikové řízení, e-commerce atd. Znamená to cenu za akcii 109 dolarů – 19 % nad posledním kurzem. Kontroverzi vzbuzuje fakt, že Larry Ellison, zakladatel Oraclu, vlastní velkou část obou společností. V případě Oraclu je to 27 % a v případě NetSuite dokonce 40 %, pokud započítáme i podíly jeho blízkých rodinných příslušníků. Podle odborníků zde proto existuje možnost, že akvizice bude soudně napadena.

Společnost LogMeIn se spojí s nově vyčleněnou součástí společnosti Citrix, která nabízí řešení pro videokonference. Toto zaměření bude mít také nově vzniklá společnost. LogMeIn však poskytuje i řadu dalších služeb, minulý rok například koupila správce hesel LastPass. LogMeIn dohodou byla ohodnocena na 1,8 miliardy dolarů. Podle amerických zákonů se spojení tohoto typu nedaní, což motivaci ke spojení jistě podpořilo.

Zajímavosti

Jednou ze starostí při používání Bitcoinu je uchovávání soukromých klíčů, které jediné umožňují manipulaci s bitcoiny na příslušné adrese. Nový program klíče (zaheslované) neviditelně uloží do standardního JPG obrázku. Řešení je stále ve vývoji a v současnosti by nebylo dobré ho používat na něco jiného, než na testování. Software je samozřejmě open-source.

Avast v jednom z dalších pokusů ukázal, jak málo dbáme na bezpečnost. V místě sjezdu amerických republikánů spustil několik otevřených hotspotů a sledoval, kolik lidí se připojí. Nakonec jich bylo kolem 1200 a Avast posbíral anonymizovaná data, např. o používaných aplikacích. Skutečný útočník by ale mohl získat podstatně víc informací.

Spojení Tesly a SolarCity, dvou podniků založených Elonem Muskem, je na spadnutí. Získalo podporu dalších investorů. Solární napájení, kterým se zabývá SolarCity, je podle Muska budoucností elektromobilů.

ChakraCore, jádro javascriptového enginu Charka, už běží i na Linuxu. A to je co říct, protože se jedná o jádro od Microsoftu pro prohlížeč Edge.

Budovou herního studia Nexon automobilem projel jeden z hráčů, kterému prý jejich hry zničily život. Nikdo naštěstí nebyl zraněn.

Dlouhý příspěvek popisující zkušenosti z portace hry na Linux. V hlavní roli adventura Day of the Tentacle.

Microsoft propustí další tři tisíce lidí z mobilní divize. Zdá se, že snahy Microsoftu v této oblasti jasně spějí ke konci.

CS24_early

Server Tom’s Hardware vyzpovídal Jane Silber, výkonnou ředitelku společnosti Canonical.

Nejoblíbenější textový editor? Podle návštěvníků r/Linux jednoznačně Vim.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.