Hlavní navigace

Stávka má ochromit Tor na 24 hodin, už prý není důvěryhodný

23. 8. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Skupina uživatelů sítě Tor vyjadřuje nespokojenost se stavem projektu. Už pro ně není důvěryhodný po kauze sexuálního obvinění Jacoba Appelbauma a zapojení bývalého zaměstnance CIA.

Na serveru Ghostbin se o víkendu objevila výzva k 24hodinové stávce na síti Tor. Vyzývá všechny lidi zapojené do provozu sítě, aby 1. září způsobili kompletní výpadek sítě: správci mají vypnout servery, vývojáři mají přestat vyvíjet a uživatelé síť nepoužívat. Zároveň prohlášení prosí o další šíření zprávy.

Důvodem je podle autorů výzvy znepokojení ze směrování celého projektu. Ten je po událostech několika posledních měsíců nadále nedůvěryhodný. Klesající důvěryhodnost ohrožuje lidi. Věříme, že velká akce může vše napravit a získat zpět důvěru. Krátký výpadek může krátkodobě bolet, ale dlouhodobě může Tor zachránit, píše se v oznámení.

Dokument výslovně uvádí dva hlavní důvody nejnovějších problémů uvnitř projektu: kauzu Jacoba Appelbauma a zapojení bývalého zaměstnance CIA.

Jacob Appelbaum

Jacob Appelbaum je jednou z hlavních postav celého projektu a před několika měsíci byl obviněn ze sexuálního, psychického a emocionálního obtěžování dalších lidí uvnitř projektu. Začal na něj být vyvíjen enormní nátlak, vznikl web jacobappelbaum.net a twitterovský účet VictimsOfJake. Pomocí nich bylo vzneseno anonymní obvinění ze znásilnění.

Sám Appelbaum svou vinu popírá a podle něj jde o připravený a cílený útok na jeho osobu. V červnu se rozhodl projekt opustit, přestože oficiální důvod nebyl zveřejněn – prý jde o „osobní důvody“. Vyšetřování uvnitř projektu později dalo za pravdu obětem a přestože celý dokument nebyl zveřejněn, ředitelka projektu Shari Steele potvrdila, že to vypadá, že obvinění jsou pravá. Řada lidí uvnitř i mimo projekt hlásila incidenty včetně ponížení, zastrašování a šikanování. Někteří dokonce zažili nechtěnou sexuální agresivitu. Udělali jsme vše pro očištění jména pana Appelbauma, ale vypadá to, že obvinění jsou skutečná, napsala Steele. Obvinění ze znásilnění nijak nekomentovala. Na základě sedmitýdenního vyšetřování začala vznikat nová pravidla chování členů projektu.


Autor: Tobias Klenze, podle licence: CC BY-SA 4.0

Jacob Appelbaum

Zároveň vznikl v komunitě silný protitlak, řada lidí vyjádřila Appelbaumovi svou podporu a kritizovala celý průběh vyšetřování a kolotoč okolo případu. Objevila se řada nejasností, jedna z domnělých svědkyň později odvolala své svědectví a podle svých slov byla její výpověď překroucena a zneužita. Sám Appelbaum se navíc vyšetřování vůbec neúčastnil, bál se způsobu, jakým budou výsledky prezentovány veřejnosti. Případ každopádně zasáhl celou komunitu okolo projektu Tor.

Výsledkem byly velké „čistky“, které vedly k výměně správní rady projektu, jehož členové prý o problémech věděli déle než rok. Steele ani Appelbaum už se k celé věci odmítli vyjadřovat.

CIA

Druhý problém odkazovaný v souvislosti se stávkou se týká nedávno uniklých záznamů vnitřní komunikace, které údajně dokazují, že do projektu byl najat bývalý agent CIA. Záznamy ukazují hodiny debat [PDF] mezi oběma stranami, přičemž zástupci projektu se obávali, že by prozrazení takové aktivity mohlo celý Tor před veřejností poškodit.

Člověk označovaný jako „DaveC1“ se totiž k projektu dostal, aniž by někdo z jeho vedení věděl o jeho předchozím napojení na CIA. Jelikož se ale projekt vymezuje proti aktivitám vládních organizací a je přímo ohrožován některými jejich kroky, je strach z infiltrace pochopitelný. Někteří členové v uniklé konverzaci vyjádřili strach o svou bezpečnost.

Přestože DaveC1 prý velmi rychle z projektu zase odešel, problém zhoršil pověst Toru mezi uživateli. Řada z nich se bojí vyzrazení vládním agenturám (důvody ponechme stranou) a mají svou ochranu svěřit organizaci, která člena jedné z nich pustí dovnitř?

16 požadavků stávkujících

Součástí prohlášení o stávce projektu Tor je také 16 požadavků. Deset z nich se týká vyšetřování Appelbaumova případu, zbývajících šest pak infiltrace vedení projektu vládními agenty.

Výzva žádá odstoupení Shari Steele (1) a volbu nového ředitele projektu. Zároveň požaduje, aby odešel také Roger Dingledine (2), prezident a spoluzakladatel projektu. Noví členové správní rady mají odhalit své spojení s případem Appelbaum (3) a odstoupit, pokud v něm hráli nějakou roli.

Skupina také žádá (4, 5, 6) o zveřejnění všech detailů o případu a odstoupení všech lidí, kteří s ním měli něco společného. Zvláštní pozornost je věnována také tomu, že součástí vyšetřovací skupiny je osoba, která také Appelbauma obvinila.

Lidé za webem JacobAppelbaum.net a přidruženými twitterovskými účty se mají přihlásit (7) a zveřejnit svou identitu. Všichni účastnící kyberšikany (8) musí projekt opustit a jak Appelbaum, tak i jeho žalobci musí objasnit svou verzi (9).

Protestující dále chtějí, aby projekt vysvětlil (10), proč dostal právě The New York Times exkluzivní informace o případu Appelbaum, což je prý „velmi neobvyklé“.

Zbytek bodů se týká spojení s vládními agenturami, přičemž projekt musí opustit: všichni současní či bývalí agenti (11), lidé s bezpečnostní prověrkou „zemí pěti očí“ (12) a lidé s osobními vazbami k nim (13). Zároveň musí své spojení deklarovat všichni lidé napojení na vlády či vojenské organizace (14).

Projekt musí každoročně zveřejnit zprávu týkající se zaměstnanců a dobrovolníků (15), včetně jejich zázemí či případného napojení na vlády nebo armádu. Každý kdo umožnil infiltraci, musí projekt okamžitě opustit (16). 

Špatný nápad, ozývají se odpůrci

Přestože se požadavky zdají být rozumné a opodstatněné a vedou k ujasnění mnoha otázek, zdaleka ne všichni souhlasí s formou protestu. Velký výpadek by totiž poškodil zejména uživatele a ještě více by zdiskreditoval celý projekt.

Projekt navíc musí řešit jiné problémy, zejména bezpečnostního a finančního charakteru.

Minimálně na Twitteru se akce nazvaná #torstrike nesetkala s porozuměním.

Někteří už projekt opustili

Vedle anonymní veřejné výzvy už na současný neutěšený stav zareagovali i někteří členové samostatně. Vypnutí svého uzlu oznámil například Stephan Seitz, který své důvody vysvětluje takto: Způsob, jakým projekt řešil Jakeovu aféru mě hodně znepokojil… zjistil jsem, že už projektu nevěřím.

Dalším byl člověk známý jako Lucky Green, který byl u projektu od samého počátku. Dokonce ještě v době, kdy se nejmenoval Tor. V červenci se rozhodl vypnout své servery, které zajišťovaly zásadní roli „Bridge autorit“. Kromě toho oznámil vypnutí dalších pěti uzlů ve své správě. Své důvody příliš nerozvedl, ale zmínil problémy s morálkou ve světle nedávných událostí.

Třetím členem opouštějícím projekt je Marie Gutbub, která ve svém velmi dlouhém prohlášení obhajuje Appelbauma (se kterým měla vztah): Nikdy jsem neslyšela o žádném respektovaném soudu v demokratické zemi, kde by žalobce byl součástí poroty či soudcem.

cyber23

Den bez Toru

Bude jistě zajímavé sledovat, zda se 1. září něco opravdu stane. Podle mého názoru nedojde k žádné katastrofě a Tor poběží jako obvykle. Většina provozovatelů uzlů si totiž dobře uvědomuje, že by poškodila především uživatele, kteří se na anonymitu sítě spoléhají. Vnitřní spory uvnitř podobného projektu jsou sice nepříjemné, ale neměly by ohrozit uživatele.

Rozhodně se podařilo upozornit na velmi vážné věci a další otázky teprve přijdou. Třeba: Není vlastně anonymita založená na důvěře špatná? Není na čase navrhnout novou síť, u které nebude na důvěře záležet?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.