Hlavní navigace

The Invisible Internet Project (I2P): alternativa sítě Tor

15. 4. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Každy uživatel internetu toužící po anonymitě jistě po nenáročném hledání narazil na nástroj s názvem Tor. Slyšeli jste však už někdy o Invisible Internet Project (I2P)?

Každy, kdo někdy zatoužil surfovat po internetu zcela anonymně, nebo získat přístup na tzv. deep web, na kerém se mimo jiné nachází internetový černý trh, jistě po nenáročném hledání narazil na anonymizační nástroj s názvem Tor. Jak ale roky plynou, technogie Toru se stává více a více zastaralou a již delší dobu se stále častěji ozývají uživatelé, kteří tvrdí, že vám Tor dnes zajistí spíše jen iluzi anonymity, než opravdovou anonymitu. Nastává tedy čas položit si otázku, je Invisible Internet Project (I2P) vhodnou alternativou sítě Tor?

I2P v kostce

Podobně jako technologie sítě Tor, je I2P rovněž zdarma, je multiplatformní a open-source, vychází pod licencemi GNU a licencemi Massachusettského technologického institutu, který je místem jeho vzniku. První release vyšel už v roce 2003, takže se rozhodně nejedná v oblasti anonymizace o žádnou novinku, vývojáři sdružení pod hlavičkou I2P Team však vydávají přibližně každých šest až osm týdnů novou, stabilní verzi. Aktualizace je vždy dostupná prostřednictvím I2P torrentu.

Instalace I2P je na všech platformách velice jednoduchá a následná konfigurace se provádí v router konzoli, přes webový prohlížeč na localhost:7657, nebo chcete-li 127.0.0.1:7657. Nastavení však není vůbec potřeba měnit, I2P router je připravený k použití po instalaci ihned. Přesto je dobré se konzolí proklikat a jednotlivé položky si alespoň prohlédnout.

Konfigurační konzole I2P Routeru
Autor: Arpabone, podle licence: Public Domain CC0

Konfigurační konzole I2P Routeru

I2P má své vlastní aplikace pro anonymní komunikaci, jsou jimi např. zcela decentralizovaný e-mailový klient I2P-Bote, který podporuje více účtů, skrývání e-mailových metadat a snadné PGP šifrování. Pro posílání krátkých zpráv (Instant Messaging) jsou pak připraveny aplikace I2P-Messenger, ta umožňuje také přenos souborů a I2P-Talk. Aplikace sice nejsou vzájemně kompatibilní, obě však podporují šifrování komunikace, což je prvek, který jde s technologiemi anonymizace pochopitelně ruku v ruce.

E-mailový klient I2P-Bote
Autor: Acebarry, podle licence: CC BY-SA 4.0

E-mailový klient I2P-Bote

V praxi funguje I2P jako další síťová vrstva, veškerá zařízení připojená do sítě I2P fungují jako routery a každých deset minut je vytvořen nový tunel, neboli cesta přes jednotlivá zařízení v síti, kterou protékají kryptovaná data od uživatele k cíli a zpět. Síť I2P má také svojí pseudodoménu prvního řádu, a tou je .i2p.o Doména je samozřejmě dostupná pouze a jen v síti I2P, na servery využívající I2P tedy nelze přistupovat ze sítě Tor, za předpokladu, že nevyužívají technologie obě.

Velkou výhodou I2P nesporně je, že umožňuje do sítě připojit chytré telefony a tablety s operačním systémem Android. Aplikaci I2P Router lze do zařízení snadno stáhnout přímo z Google Play, nebo z repozitáře F-Droid, který je spravován samotnými vývojáři z I2P Teamu. Další zajímavá aplikace, jak pro Android tak i pro klasické počítače, nese název Nightweb, ta v sobě snoubí I2P a Bittorrent a je napsána v programovacím jazyce Clojure. Vývoj aplikace byl však relativně před nedávnem ukončen a nové verze se tak bohužel již nedočkáme.

I2P Router na chytrém telefonu s Androidem
Autor: Acebarry, podle licence: CC BY-SA 4.0

I2P Router na chytrém telefonu s Androidem

Síť I2P zahrnuje (nebo bude zahrnovat v některé z příštích verzí) podporu také několika méně známých krypto-měn, konkrétně se jedná o měny The Anoncoin, The Monero, VERGE $XVG a BATA $BTA, které jsou součástí tzv. crypto-coin projektu.

Podstatnou, nikoliv však nutně neodstranitelnou, nevýhodou technologie I2P je její velmi malá rozšířenost a z toho plynoucí malá propustnost a nízká přenosová rychlost, co v síti Tor trvá jen několik sekund, může v síti I2P trvat i několik desítek sekund a dokonce až několik minut, popřípadě dojde k vypršení časového limitu a data k nedorazí vůbec.

skoleni

Závěrem

Je tedy I2P vhodnou alternativou sítě Tor? Osobně si myslím, že určitě ano. Pokud se do sítě zapojí více uživatelů, zda se tak stane uvidíme časem, síť se stane propustnější a rychlejší a technologie I2P by se opravdu mohla stát důstojným nástupcem dnes mnohem známějšího Toru. Pokud vás tedy problematika anonymizace zajímá, a předpokládám, že když čtete tento článek, tak ano, rozhodně I2P Router vyzkoušejte a třeba se pak podělte o své zkušenosti v diskuzi pod článkem.

Krátce o I2PCon

O víkendu 15. až 16. srpna loňského roku proběhla v nejlidnatějším kanadském městě Torontu, v tamním hacklabu, první konference o I2P. Prezentaci této technologie vedli samotní vývojáři a následovala diskuze u kulatého stolu nejen o I2P, ale také o anonymizaci a nakládání s osobními informacemi a jejich ochraně obecně.

Kam dál?

  1. Oficiální stránka projektu I2P
  2. Stránka již dále nevyvíjené aplikace Nightweb
  3. Web programovacího jazyka Clojure
  4. Stránka konference BitCoinConf
  5. Hashtag #i2pcon na twitteru

Autor článku

Autor se o výpočetní techniku a vše co s ní souvisí zajímá již od dětství. Fascinován je především sítěmi a otázkami jejich bezpečnosti.