Hlavní navigace

PC-BSD mění název, přejmenuje se na TrueOS

26. 8. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

PC-BSD není zrovna nejlépe zapamatovatelný název, uvědomili si vývojáři systému, a zvolili jednodušší název TrueOS. Používat se začne od verze 11, která vyjde za několik týdnů.

Unixový systém PC-BSD, který je odvozen z FreeBSD, se snaží přinést BSD i běžným uživatelům. Dopomoci by k tomu mohla mj. změna názvu, která by měla proběhnout už brzy. PC-BSD se bude jmenovat TrueOS. Pro fanoušky BSD to jistě není neznámý termín, protože přesně takto už se nějakou dobu označuje serverová varianta systému. Od příští velké verze se takto budou označovat všechny varianty systému – tedy pro desktop, server i embedovaná zařízení.

Důvody pro změnu názvu jsou především marketingové. V nově zveřejněné sekci na stránkách TrueOS.org se píše následující:

Vývojáři si uvědomili, že nastal čas pro nové jméno, které lépe vyjádří naše sdělení. Na konferencích jsme zjistili, že lidé mají potíže se zapamatováním akronymu našeho jména, což není zrovna dobrý začátek pro propagaci produktu. Věříme, že název TrueOS lidem umožní lidem snadněji identifikovat tento projekt. Následně budeme moci vyjadřovat naše sdělení lepší a jednotnější cestou.

Současně se změní také název organizace/skupiny vydávající systém na TrueOS Project. Organizace už zaregistrovala příslušné ochranné známky. Otázkou je, zda nový název není na rozdíl od PC-BSD až příliš obecný a nebude se plést třeba s CoreOS, dalším v současnosti často skloňovaným systémem.

TrueOS má být proaktivnější

Přejmenování zřejmě nebude jedinou novinkou. Vývojáři si řekli, že nechtějí být jen jedním z mnoha alternativních systémů, ale chtějí aktivně lákat uživatele. To se dosud příliš nedařilo. Zatím není jasné, zda to s sebou přinese nějaké větší zajímavé funkce. TrueOS se v nové webové prezentaci jen chlubí tím, co už nějakou dobu umí – pokročilým zabezpečením a šifrováním, vzdálenou správou nebo podporou souborového systému OpenZFS.

comupterworld - webcast prosinec

Nedávno také vyšla verze 1.0 grafického prostředí Lumina Desktop, které bylo ve vývoji cca dva roky. Prostředí klasického střihu láká na relativní uživatelskou přívětivost a zároveň nízké systémové nároky. Další výhodou prostředí je vysoká modularita. Lumina, vytvořená ve frameworku Qt, má být ještě lehčí než třeba Xfce nebo LXQt. A samozřejmě také KDE, které je v PC-BSD v současnosti výchozí.

Nové velké verze FreeBSD a PC-BSD vychází poměrně nepravidelně, obvykle jednou za dva až tři roky. FreeBSD 11 by mělo vyjít už začátkem září, PC-BSD pravděpodobně bude následovat během několika týdnů. Ale samozřejmě už pod názvem TrueOS. Co se týče výchozího prostředí, tak zatím není jasné, zda se zůstane u KDE, nebo už přijde na řadu Lumina.

Líbí se vám přejmenování PC-BSD na TrueOS?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.