• Články
  • Zprávičky
  • Fórum
  • Podpořte Root
  • Školení
  • Galerie
  • Root do mailu
  • RSS
  • Blogy
  • Knihy
  • Speciály
  • Manuály
  • Licence
  • Jak na Linux
  • Zdroják
    • Hledat

    Root.cz  »  Články

    Aktuální články

    6 480–6 510 / 14 804
    První strana Předchozí strana 200 208 209 210 211 212 220 Následující strana Poslední strana
    • Softwarová sklizeň (27. 8. 2014)

      Ilustrační obrázek
      Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si vytvoříme fotorealistické snímky a animace ve 3D, využijeme software pro monitorování kompletní IT infrastruktury, vyzkoušíme program zaměřený na tvorbu HDR fotografií a nakonec opravíme nefunkční OS pomocí malé distribuce s několika známými nástroji.
      Jiří Sluka
      27. 8. 2014
      Doba čtení: 1 minuta
    • Příchod hackerů: dejte si prejt, lančmít či SPAM! (spam – 1. část)

      Ilustrační obrázek
      Mail je dávno mrtvý. Říká se na internetu deset let. Přesto ho používáme. Máte rádi SPAM? Nebo prejt? A co takhle lančmít? Přinášíme vám kompletní příběh o tom, proč se spam jmenuje SPAM, jak se do toho zamíchal prejt (a nikoliv lančmít) a jak se vším souvisí britské potravinové lístky a kavárna U mastné lžíce.
      Lukáš Erben
      26. 8. 2014
      Doba čtení: 6 minut

    • Pohled pod kapotu JVM – volání funkcí a použití generátorů i uzávěrů v Python VM

      Ilustrační obrázek
      I v dnešní části seriálu o JVM (i o dalších typech virtuálních strojů) se budeme zabývat problematikou volání funkcí a metod. Již víme, jak je řešeno volání statických i nestatických metod a konstruktorů v JVM, známe i volání funkcí, metod a uzávěrů v Lua VM, takže zbývá vysvětlit řešení této problematiky v Python VM.
      Pavel Tišnovský
      26. 8. 2014
      Doba čtení: 28 minut
    • Postřehy z bezpečnosti: sběr privátních dat je v kurzu

      Ilustrační obrázek
      V dnešním díle Postřehů se podíváme na 4,5 milionů odcizených zdravotních údajů, na chybu RTFM v iOS, odcizení tajných dokumentů o letu MH370, na 51 systémů UPS postižených malwarem, který kopíroval údaje na kartě, hacking semaforů, vývoj clickjackingu, reverzní inženýrství obsfuskovaného kódu a mnoho dalšího.
      Martin Holovský
      25. 8. 2014
      Doba čtení: 2 minuty
    • Galerie: linuxové distribuce měst a států (aneb nejen Mnichov má svůj Linux)

      Ilustrační obrázek
      V posledních dnech se hodně mluví o německém Mnichovu a jeho distribuci LiMux. Ovšem není to jediné město, které přešlo na Linux a není to ani zdaleka jediné město, které má vlastní distribuci. Řada měst či států si linuxový desktop upravila podle svého. Od Španělska přes Indii až třeba po Čínu.
      Redakce
      25. 8. 2014

    • Erlang: návrhové vzory procesů

      Ilustrační obrázek
      Programovací jazyk Erlang je určený k vytváření distrubuovaných systémů pro zpracování velkého množství paralelních úloh. Náš seriál vás provede jeho zajímavými vlastnostmi i konkrétními příklady použití. V dnešním díle si ukážeme další typy procesů a způsoby, jak mezi sebou mohou komunikovat.
      Alois Vitásek
      25. 8. 2014
      Doba čtení: 13 minut
    • Komiks: hlas ze záhrobí

      Ilustrační obrázek
      To, že nás každou chvíli opustí nějaká výjimečná osobnost světového šoubyznysu, je samozřejmě smutné, ale patří to k životu. Tedy nejen k životu hvězd, ale prostě tak vůbec. Navíc… kdyby všichni ti slavní lidé neumírali, koho bychom vyvolávali při spiritualistických seancích? Kdo by k nám mluvil ze záhrobí?
      Petr Šimčík
      23. 8. 2014
      Doba čtení: do minuty
    • Mnichovské kritice Linuxu chybí pádné argumenty

      Ilustrační obrázek
      Mnichovské úřady Linux používají už řadu let. Nyní se objevily zprávy, že třetí největší německé město míří zpět do náručí Microsoftu. Přestože se Linux moc nezamlouvá ani samotnému novému primátorovi, zatím se rozhodně nikam nechystá. Odvrhnout celosvětově uznávaný projekt totiž není jen tak.
      Roman Bořánek
      22. 8. 2014
      Doba čtení: 6 minut
    • The Witcher 2: skvělá hra s příšernou optimalizací

      Ilustrační obrázek
      Na Linux není zatím lepší a temnější RPG než The Witcher 2: Assassins of Kings. Na linuxový port se čekalo dlouho a s velkými nadějemi. Jenže se tak úplně nevyvedl a kazí jinak brilantní hru o Zaklínači Geraltovi. I přesto však jde zatnout zuby a královsky se několik desítek hodin pobavit.
      Jakub Zelenka
      22. 8. 2014
      Doba čtení: 3 minuty
    • Dlaždice trochu jinak: konfigurace a přizpůsobení Subtle

      Ilustrační obrázek
      Už nějakou dobu probíhá ve všech možných zákoutích internetu diskuse o vhodnosti či nevhodnosti použití „dlaždic“ v systému Windows 8. Také v Linuxu je možné používat dlaždice, ale výrazně jiným způsobem. V prvním článku jsme se věnovali troše teorie. Dnes budeme pokračovat v popisu konfigurace a přizpůsobení Subtle.
      Jaromír Vojtaj
      21. 8. 2014
      Doba čtení: 7 minut
    • LibreOffice pro Android: podívejte se na vývojovou verzi

      Ilustrační obrázek
      O portaci LibreOffice na mobilní platformy se hovoří už několik let. Nejde ovšem o nic triviálního, takže si na hotovou aplikaci budeme muset ještě počkat. Vývojáři už ale předvedli výsledky své dosavadní práce a nevypadá to vůbec špatně. Podívejte se s námi na to, jak vypadá LibreOffice na tabletu s Androidem.
      Redakce
      21. 8. 2014
    • Firefox, Chrome a Opera se dočkají novinek hodných pozornosti

      Ilustrační obrázek
      Firefox má uživatele lépe chránit před drzými programy měnícími výchozí vyhledávač. Microsoft mu pomůže se strojovým překladem cizojazyčných webů. Google Chrome rozšiřuje ochranu při stahování souborů a podporu 64bitových systémů. Opera se konečně znovu dočká plnohodnotné podpory záložek (bookmarks).
      Jiří Macich ml.
      20. 8. 2014
      Doba čtení: 7 minut
    • Softwarová sklizeň (20. 8. 2014)

      Ilustrační obrázek
      Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni si uděláme pořádek v obrázcích, a to i u těch, které byly legálně zakoupené ve fotobance. Pustíme si hudbu pomocí minimalistického, ale šikovného přehrávače a naučíme se anatomii člověka. Jako vždy nesmí chybět ani tradiční blbinka.
      Jakub Zelenka
      20. 8. 2014
      Doba čtení: 1 minuta
    • Příchod hackerů: sbohem, identito

      Ilustrační obrázek
      Zamysleli jste se nad tím, co se vlastně děje po úspěšném útoku viru, červa, trojana nebo jiného malware? Jak nakládají hackeři například s odcizenými čísly platebních karet a dalšími citlivými údaji? Vítejte ve světě krádeží identit a jejich zpeněžování, kde se s vašimi údaji kupčí opravdu ve velkém.
      Lukáš Erben
      19. 8. 2014
      Doba čtení: 6 minut
    • Pohled pod kapotu JVM – práce s uzávěry v Lua VM

      Ilustrační obrázek
      Problematikou volání funkcí a metod, kterou jsme si vysvětlovali v minulých částech seriálu, se budeme zabývat i dnes. Zatím jsme si popsali zejména způsob volání statických metod, nestatických metod a konstruktorů. Dnes se budeme zabývat zajímavější oblastí – podporou uzávěrů (closures) v Lua VM.
      Pavel Tišnovský
      19. 8. 2014
      Doba čtení: 21 minut
    • Zkušenosti s Firefox OS Flame a jeho srovnání s GP Revolution

      Ilustrační obrázek
      O Firefox OS jste již slyšeli. Většinou je spojován s přívlastky mladý, pomalý a levné telefony. Situace se ale neustále mění. Podívejme se na nové referenční zařízení Flame, patřící ke špičce toho, co dnes může tato platforma nabídnout. Srovnejme jej s dosavadním šampionem této oblasti – GP Revolution.
      Marek Raida
      18. 8. 2014
      Doba čtení: 6 minut
    • Erlang: procesy a zprávy

      Ilustrační obrázek
      Programovací jazyk Erlang je určený k vytváření distribuovaných systémů pro zpracování velkého množství paralelních úloh. Náš seriál vás provede jeho zajímavými vlastnostmi i konkrétními příklady použití. V dnešním díle si ukážeme, jak se v Erlang spouštějí procesy a jak mohou spolu komunikovat zasíláním zpráv.
      Alois Vitásek
      18. 8. 2014
      Doba čtení: 16 minut
    • Postřehy z bezpečnosti: můžeme věřit čínským telefonům?

      Ilustrační obrázek
      Čínský výrobce telefonů Xiaomi prý špehuje uživatelská data. Adobe uvolnilo několik oprav svých produktů. Konference Black Hat a Def Con poukazují na noční můry v oblasti bezpečnosti. Nová upravená varianta malwaru GameOver ZeuS se rychle šíří. Oracle data redaction podléhá zranitelnosti.
      Lukáš Malý
      18. 8. 2014
      Doba čtení: 2 minuty
    • Komiks: znamení konce

      Ilustrační obrázek
      Pokud někde začne válka, dočtete se to do několika minut na Twitteru, o osobních tragédiích a úmrtích herců a zpěváků zase referuje Facebook. Jsou ale i nepřímá znamení. Arabské nápisy na vašem webu značí, že jste naštvali špatnou skupinu džíhádistů, moře spamu zase ukazuje na návštěvu špatné pornostránky.
      Petr Šimčík
      16. 8. 2014
      Doba čtení: do minuty
    • Čištění disku s Linuxem: jak na to?

      Ilustrační obrázek
      Ještě před pár lety jsme měli místa na disku na rozdávání. Jenže pak přišly SSD a my jsme velikost obětovali rychlosti. Proto je dobrý nápad připomenout si několik nástrojů, které váš disk zbaví přebytečného balastu. Cache, staré balíčky, jádra či velké duplicitní soubory – to vše můžete vyhodit.
      Roman Bořánek
      15. 8. 2014
      Doba čtení: 5 minut
    • Don’t Move: nahlédnutí do duše zaníceného hráče

      Ilustrační obrázek
      Je to experiment nebo jen špatný vtip, který má z hráčů tahat peníze? Hra neobsahuje žádný příběh, je technicky zastaralá a jediné, co můžete dělat, je pohybovat se doleva či doprava. Proč se tedy Don’t Move vůbec zabýváme? Titul totiž ukazuje urputnost hráčů počítačových her v krystalické podobě.
      Jakub Zelenka
      15. 8. 2014
      Doba čtení: 3 minuty
    • Dlaždice trochu jinak: správce oken Subtle

      Ilustrační obrázek
      Už nějakou dobu probíhá ve všech možných zákoutích internetu diskuse o vhodnosti či nevhodnosti použití „dlaždic“ v systému Windows 8. My se v následujících článcích zaměříme na trochu jiný systém dlaždic – na tzv. tiling window managery (dlaždicové správce oken), které už jsou s námi několik dekád.
      Jaromír Vojtaj
      14. 8. 2014
      Doba čtení: 8 minut
    • Historie vývoje počítačových her (138. část – netradiční české textovky a jednoduché strategie)

      Ilustrační obrázek
      České popř. do češtiny přeložené hry, které budou popsány v dnešní části seriálu o historii počítačových her, se od většiny textovek zmíněných v předchozích čtyřech dílech odlišují. Popíšeme si totiž textovky ovládané joystickem a posléze se budeme zabývat strategickými simulacemi v textovém režimu.
      Pavel Tišnovský
      14. 8. 2014
      Doba čtení: 21 minut
    • Firefox OS nabírá obrátky, míří na nové trhy i zařízení

      Ilustrační obrázek
      Chytré mobily s Firefox OS razantněji vstupují na evropské trhy včetně českého. Prodej se rozšiřuje i v dalších částech světa. Lidnatá Indie se dočká hned několika mobilů s cenou pod 50 USD. Zároveň Firefox OS míří na další zařízení. Panasonic si ho vybral pro chytré televizory. O slovo se hlásí tablety.
      Jiří Macich ml.
      13. 8. 2014
      Doba čtení: 8 minut
    • Softwarová sklizeň (13. 8. 2014)

      Ilustrační obrázek
      Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si vyzkoušíme programovací prostředí pro JVM, rozchodíme linuxovou distribuci na smartphonu, otestujeme pokročilý textový editor pro vývojáře a s programem GDataCopier pak budeme spravovat dokumenty uložené na Google Document Service.
      Jiří Sluka
      13. 8. 2014
      Doba čtení: 1 minuta
    • Příchod hackerů: Kimovi soudruzi

      Ilustrační obrázek
      Existuje jedna země, na niž si obvykle při úvahách o kybernetických útocích nevzpomeneme: poslední pohrobek stalinistických režimů toho nejtvrdšího ražení, Korejská lidově-demokratická republika (KLDR), nebo prostě Severní Korea. Program kybernetické války zahájil samotný Kim Čong-il už v 80. letech.
      Lukáš Erben
      12. 8. 2014
      Doba čtení: 8 minut
    • Pohled pod kapotu JVM – volání funkcí a metod v Lua VM, rozdíly oproti JVM

      Ilustrační obrázek
      V předcházející části seriálu jsme si ukázali, jakým způsobem je v bajtkódu JVM implementováno volání statických i nestatických metod. Taktéž jsme si ukázali způsob volání konstruktorů. Dnes se budeme zabývat podobnou problematikou, ovšem z pohledu programovacího jazyka Lua a virtuálního stroje Lua VM.
      Pavel Tišnovský
      12. 8. 2014
      Doba čtení: 26 minut
    • MiniLock: šifrovátko do každé rodiny

      Ilustrační obrázek
      Nutnost ochrany citlivých dat si začíná, leč pomalu, uvědomovat i široká veřejnost. Jenže jak na to, když většina programů je poměrně složitá a chybné užívání může nadělat neplechu. Jednoduchý nástroj miniLock není všespásný, ale jednu důležitou úlohu zastane: ochrání data při přenosu mezi uživateli.
      Roman Bořánek
      11. 8. 2014
      Doba čtení: 5 minut
    • Erlang: proměnné a funkce

      Ilustrační obrázek
      Funkcionální programovací jazyk Erlang je určený k vytváření distribuovaných systémů pro zpracování velkého množství paralelních úloh. Používá ho například populární IM aplikace WhatsApp. V dnešním díle si ukážeme práci s proměnnými, mocné porovnávání vzorů, funkce a struktury na větvení programu.
      Alois Vitásek
      11. 8. 2014
      Doba čtení: 12 minut
    • Postřehy z bezpečnosti: hacktivista zveřejnil data kyberšpionážní společnosti

      Ilustrační obrázek
      V dnešním díle Postřehů se podíváme na 40 GB dat společnosti Gamma Group, která stojí za špionážním softwarem FinFisher, exploit pro Symantec SEP, techniky komunikace backdooru, možnosti infikace spamerů, kritickou XML chybu ve WordPressu a Drupalu, krádež 1,2 miliardy přihlašovacích údajů a další.
      Martin Holovský
      11. 8. 2014
      Doba čtení: 4 minuty
    • Galerie: rozbalování referenčního tabletu s Firefox OS

      Ilustrační obrázek
      Firefox OS je velmi ambiciózní projekt organizace Mozilla, který má za úkol konkurovat velkým mobilním platformám jako jsou Android či iOS. První mobilní telefony s Firefox OS jsme už měli v ruce před mnoha měsíci, teď se ale objevil první skutečný tablet. Zatím jsme ho měli v ruce jen chvíli. Jak vypadá?
      Redakce
      10. 8. 2014
      Doba čtení: 1 minuta
    6 480–6 510 / 14 804
    První strana Předchozí strana 200 208 209 210 211 212 220 Následující strana Poslední strana

    Zprávičky

    • Historicky první fotografie Linuse Torvaldse s Billem Gatesem

      Mark Russinovich, kterého patrně znáte jako zakladatele Sysinternals, pozval v sobotu na večeři Linuse Torvaldse, Billa Gatese a Dave Cutlera…
      10:54
    • Vypnutí bezpečnostních oprav u GPU Intel vede k 20% nárůstu výkonu

      Vývojáři Intelu a Ubuntu si všimli, že vypnutí opravy Spectre v balíku intel-compute-runtime vede k zvýšení výkonu v OpenCL asi o 20 %. Navíc…
      9:58
    • Zabbix: monitorujte svou infrastrukturu a mějte ji pod kontrolou (školení)

      Provozujete vlastní infrastrukturu a chcete vědět, v jakém stavu se v každém okamžiku nachází? Zabbix vám umožní monitorovat infrastrukturu…
      9:38
    Další zprávičky
    Napište zprávičku



    Dále u nás najdete

    Kancelářské počítače ve firmách žerou více elektřiny než datacentra

    Jaké jsou zkušenosti s obnovitelnou naftou?

    Autosedačky a různá sedátka mohou zpomalit vývoj dětí

    V espresso baru si můžete dát rychlé kafe i sednout s notebookem

    Eskapismus táhne, jste připraveni na smíšenou realitu?

    Při preeklampsii mohou ženě začít selhávat orgány. Pomůže aspirin

    Bitcoiny v pohybu: kam odcházely z peněženek Nuclea

    Najdeme slabinu nádoru a donutíme jej, aby přestal růst

    Vstupní lékařské prohlídky a programy na podporu zdraví zaměstnanců

    Kontaminace dat umělou inteligencí může být nevratná

    Platíte firemní faktury přes QR kódy? Pozor na phishing

    Nový prohlížeč Dia integruje AI přímo do adresního řádku

    Vaginální výtok je normální. Problém je, když není čirý

    AI Overviews je tady. Jde o soumrak vyhledávání?

    Úvěry v účetnictví, aneb když nám chybí peníze

    Aukce domén nemají vydělávat, cílem je spravedlivý přístup

    Od pomoci kolegyni k podnikání: Jak MIchal záchranil značku?

    Nový prohlížeč Dia integruje AI přímo do adresního řádku

    Kdo vám zafinancuje hypotéku bez nemovitosti?

    E-shop pomalý jak pondělí ráno? Pak nečekejte úterní tržby

    • Root.cz do mailu
    • RSS a další exporty
    • Podpořte Root.cz
    • Reklama
    • Podmínky užívání
    • Kontakt
    Byznys:
    Podnikatel.cz Euro.cz Businesscenter.podnikatel.cz
    Finance:
    Měšec.cz Finance.cz
    IT:
    Lupa.cz Root.cz Cnews.cz Zdroják.cz
    Zdraví:
    Vitalia.cz Zdraví.euro.cz
    Software:
    Slunečnice.cz Stahuj.cz SW.cz Můjsoubor.cz Stáhnu.cz
    Zájmy:
    Edna.cz Autobible.euro.cz Rodičov.cz Videačesky.cz Hryprodívky.cz Raketka.cz Nasvah.cz
    B2B:
    Computertrends.cz CIOtrends.cz Channeltrends.cz CFOtrends.cz
    Odborné akce:
    Tuesday.cz

    Dáváme Internetu obsah.

    • O společnosti
    • Inzerce
    • Kariéra
    • Kontakty
    • Osobní údaje
    • Nastavení soukromí
    Copyright © 1997 – 2025 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.
    Root.cz
    Chcete se proškolit Linux za zlomek ceny? Využijte dotaci 82 % z ceny!
    TO CHCI
    newsletter ČLÁNKY DO MAILU