Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (10. 12. 2014)

10. 12. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni vyčistíme disk od zbytečného balastu. Naučíme se pouštět nečekané zvuky nečekanými klávesami. Budeme upravovat fotky mocným nástrojem a vylepšíme si plochu tak, že už nás nikdy nepřestane bavit. Nesmí chybět ani tradiční blbina.

BleachBit

BleachBit je výkonný multiplatformní nástroj, který dokáže vyčistit váš disk od nepotřebného balastu. Jedná se o velmi vyladěný kus softwaru, na němž autoři pracují už řadu let. Poslední verze 1.6 opravuje chyby při „likvidaci odpadu“ u prohlížečů Google Chrome a Firefox a pár dalších nepříjemných bugů, které zamezily vymést ven i ty poslední drobky. BleachBit navíc disponuje i přehledným uživatelským rozhraním, v němž se snadno zorientuje i méně zkušený uživatel.

Softwarová sklizeň (10. 12. 2014) - obrázky k článku

http://bleachbit.sourceforge.net/, 1.6

EXP Soundboard

Představte si, že si založíte své vlastní malé internetové rádio a sem tam budete potřebovat přehrát nějaký vtipný zvuk nebo krátkou znělku. EXP Soundboard vám umožní vytvořit seznam zvuků a k těm přiřadit jednotlivé klávesy, kterými je přehrajete. Štěkání psa si tak třeba dáte pod P a potlesk pod 1. Poté můžete velmi snadno vytasit nějaký zvuk či píseň, aniž byste zdlouhavě hledali potřebný zvukový soubor.

Softwarová sklizeň (10. 12. 2014) - obrázky k článku

http://sourceforge.net/pro­jects/expsoundboard/, 0.5

Pfstools

Pfstools je balíček programů pro úpravu fotek. Jednotlivé kusy softwaru v setu se většinou ovládají skrze příkazovou řádku. Zvládnutí práce v Pfstools proto není úplně nejjednodušší. Na druhou stranu dovede balíček při troše snahy vydolovat z fotky to nejlepší. Pfstools se hodí obzvláště při tvorbě HDR fotografií. Navíc k němu komunita vytvořila i hodně nových doplňků.

http://pfstools.sourceforge.net/, 2.0.0

Wikimedia Pictures of the Day Background

Pokud se vám velmi rychle okouká každá tapeta na pozadí vašeho desktopu, vyzkoušejte Wikimedia Pictures of the Day Background. Jednoduchý script změní každý den vaše pozadí na obrázek dne z fotobanky Wikimedia. Autoři také doporučují script použít třeba v kombinaci s ultralevným počítačem Raspberry Pi. Vytvoříte tak třeba interaktivní fotorámeček.

CS24_early

http://sourceforge.net/projects/potd-wikic/

Blbinka

Trailer na sedmý díl Hvězdných válek doslova zaplavil internet. Díky kontroverznímu meči hlavního záporáka se také objevilo dost kritiků, kteří si posteskli, že nový díl nenatáčí George Lucas, ale J. J. Abrams. Podívejte se, jak by to tedy mohlo dopadnout, kdyby se otec ságy opět usadil do režisérského křesla.

Byl pro vás článek přínosný?