Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (17. 6. 2015)

17. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes vyvoláme „digitální negativy“ i s možností sdílení, zjistíme, proč se nemůžeme připojit k některému serveru, stáhneme si Wikipedii pro studium bez připojení k internetu, navrhneme font a na závěr si adepti na programátory mohou počíst o základním balíku znalostí.

Darktable

První sonda nepřináší neznámý, avšak souvisí s blížícím se časem dovolených. Fotografování v „době analogové“ znamenalo i vyvolání filmu a zvětšování fotografií na papír. Doba digitální zná ekvivalent negativního materiálu, je jím RAW, který dává mnohem větší možnosti zpracování než standardní jpg. Nová verze temné komory vedle oprav memory leaků a interpolací vylepšuje i detekci nasazené optiky na fotoaparátech Olympus, nebo sdílení fotografií na Facebook. Rozhodně jsou snímky, které si zaslouží nafocení do RAWu a je-li vaším koníčkem astrofotografie, je RAW doslova nutností.

Darktable, GPLv3, verze 1.6.7

Why Can't I Connect?

V síti někdy není zcela jednoduché odhalit, proč se nemůžete připojit na vzdálený server, nebo ke vzdálené službě. Zkoumat výstupy z Wiresharku není úplně jednoduchá práce a k základní identifikaci problému často postačí program Why Can't I Connect?. Program je napsaný v C++ s wxWidgets a na stránkách jsou ke stažení balíky pro rpm/deb distribuce, zdrojové kódy, ale i instalační exe pro MS Windows. Předpřipravených je několik testovacích scénářů; například Microsoft SQL, či MySQL, server, FTP, SFTP, IMAP, POP3, IRC, SMTP, LDAP a Usenet; avšak jednoduše lze otestovat i připojení na další služby. Program je lokalizován i do češtiny :-) (tak detailně, že to mate).

Why Can't I Connect?, GPLv3, verze 1.11.0

Xowa

Wikimedia zastřešuje několik známých projektů (Wikipedia, Wikisource, Wikiquote, …). Drtivá většina lidí přistupuje k Wiki přes webový prohlížeč, ale existuje i několik aplikací, v nichž si uživatel může upravit vzhled k obrazu svému nebo stáhnout libovolný obsah pro offline použití. Mezi takové aplikace patří i Xowa, napsaná v jazyce Java. První veřejná verze programu Xowa přišla 30. prosince 2012, měla číslo 0.0.0.0, po 2,5 letech vývoje se jedná o poměrně zajímavý program, který je pochopitelně multiplatformní (díky Javě) a bez problémů funguje na přenosném disku jako portable aplikace. Jen pro stažení obsahu pro offline použití můžete potřebovat opravdu hodně místa.

xowa, AGPL, verze 2.6.3.1

BirdFont

Tvorba fontů neosloví každého, ale proč se o ni nepokusit? BirdFont je nástroj pro tvorbu písem, která tvůrce maluje jako vektorovou grafiku a posléze je může exportovat jako TTF, EOT, nebo SVG. Poslední verze programu jsou převážně ve znamení zrychlování a podpory více jazyků. Licence programu je duální, pokud zaplatíte méně, než 5 dolarů, můžete své výtvory distribuovat pod SIL Open Font License, pokud zaplatíte více, získáte přístup ke komerčním fontům.

skoleni

BirdFont, GPLv3, verze 2.9.2

Co je kód?

Občasné diskuse na zdejším fóru o tom, co by měl znát programátor, snad četl Paul Ford, který napsal velmi dlouhý článek (přibližně 38 000 slov) „What Is Code“. Stručně vysvětlil vše, od stručného popisu mikroprocesoru přes vysvětlení pojmu algoritmu až po programovací jazyky a tvorbu programů. Poučné čtení na dlouhé večery, bohužel ty jsou v létě poněkud kratší.

Autor článku

Běžný desktopový uživatel GNU/Linuxu, jenž si nejlépe rozumí především s RPM distribucemi.