Hlavní navigace

Hrátky z řádky: ssh v praxi

V předchozím článku jsme si popsali základy použití šifrovaného protokolu ssh. Dnes si ukážeme praktické příklady toho, jak můžeme ssh zajímavě využít v běžném provozu. Naučíme se tak například používat ssh agenta, vyměníme si klíče s komerčním SSH a budeme bezpečně přenášet data mezi stroji.

Petr Macek

12. 5. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Čím je Linux specifický?

Už i v průběhu předchozích dílů jsme narazili na to, že jsou některé zákonitosti, které se příznivcům jiných operačních systémů mohou jevit jako podivné či zavádějící. Nebo jsou to také věci, které některým lidem mohou bránit v tom, aby začali nad používáním Linuxu vůbec uvažovat. Co mám na mysli?

Svatopluk Vít

11. 5. 2008 0:00
Doba čtení: 6 minut

Komiks: asimilace před obědem

Někdy to v práci pěkně utíká a uklízečka do vás musí šťouchat smetákem, abyste si uvědomili, že musíte domů. Jindy se ale dny vlečou tak, že už vás nebaví ani ten solitér. Posádka z USS Enterprise ale ví, jak s nudou zatočit. Nedbá nástrah ani nebezpečí a odvážně se pouští tam, kam se člověk dosud nevydal.

Petr Šimčík

10. 5. 2008 0:00
Doba čtení: do minuty

GIT: správa repositářů

Každý, kdo spravuje velké množství obsahu, časem přijde na to, že by potřeboval software, který by mu pomohl nad tímto obsahem držet ochrannou ruku. Takovým pomocníkem může být například nástroj GIT. V dnešním článku se budeme zabývat repositáři: jejich tvorbou, vnitřním uspořádáním a především správou.

Karel Žák

9. 5. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

The Amazing Brain Train

Vydejme se společně na projížďku neobyčejným vlakem. Vlastně se jedná o nejnovější vynález známého konstruktéra profesora Fizzwizzle, se kterým jsme se již v minulosti v potkali. Jako obyčejně pod jeho taktovkou i tentokráte prožijeme dobrodružství plná zábavy, zručnosti a logických hádanek. Nastupte!

Martin Kameník

9. 5. 2008 0:00
| 7
Doba čtení: 3 minuty

Novinky v chystaném Firefoxu 3.0

Je tomu už rok a půl, co byl uvolněn Firefox 2.0, aktuálně stabilní verze tohoto webového prohlížeče. Po tu dobu vývojáři nespali a postupně pro nás připravovali verzi 3.0, která pomalu přichází na řadu. Novinek je pro koncového uživatele opravdu hodně, takže si je pojďme postupně všechny představit.

Pavel Cvrček

7. 5. 2008 0:00 | Mozilla
Doba čtení: 6 minut

Softwarová sklizeň (7. 5. 2008)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si vytiskneme obal na oblíbené hudební album, podíváme se na vývojové prostředí pro Python a Ruby, prohlédneme si fotky a nakonec se podíváme na jeden stahovač a multimediálních distribuci. Nebude chybět ani oblíbená blbinka.

David Kovalský

7. 5. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Nokia N810: Kompilace dalších aplikací

V minulých článcích o internetovém tabletu Nokia N810 jsme prošli dostupný hardware a software. Pro běžného uživatele je výběr software dostatečně bohatý, správný geek si ovšem časem najde něco, co ke stažení není, a co je třeba zkompilovat. Tento závěrečný díl tedy věnujeme metodám cross-kompilace.

Michael Komm

6. 5. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

POV-Ray a matematika

V jedenácté části seriálu o raytraceru POV-Ray si ukážeme způsob vykreslování implicitních ploch popsaných pomocí polynomů. Mezi tyto plochy patří nejen kvadriky (koule, kužel, válec), ovšem i další tvarově složitější tělesa, jakými jsou například toroidy, kapky, sedlové plochy atd.

Pavel Tišnovský

6. 5. 2008 0:00
Doba čtení: 14 minut

Ubuntu 8.04 LTS: dobrý podnájemník

V minulých dvou článcích jsme se podívali, jak si nové Ubuntu rozumí s hardwarem a jak se s ním pracuje. Instalace proběhla víceméně klasickým způsobem, ale na seznamu nových funkcí přibyla i možnost instalace přímo z Windows, a to bez potřeby měnit stávající diskové oddíly, takže dnes začneme ve Windows.

Tomáš Guzdek

5. 5. 2008 0:00 | Ubuntu
Doba čtení: 7 minut

Hrátky z řádky: používáme ssh

Vzdálené ovládání počítače pomocí ssh je v unixovém světě jistě nejpoužívanější způsob. Jeho výhodou je nenáročnost na zdroje a především rozšířenost. Dnes si ukážeme, jak se takové ssh správně používá, jak se přihlašovat pomocí klíčů a také třeba to, jak použít ssh k zálohování dat ze serveru.

Petr Macek

5. 5. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jaký Linux nainstalovat?

Pokračování našeho seriálu se dostává do fáze, kdy už jsme probrali to, co vlastně Linux znamená a co by vás mohlo na začátku vaší linuxové cesty trápit. Nezodpověděli jsme ale jednu zcela základní a možná pro začátečníky prostou otázku. Jakou distribuci byste vlastně doporučili začátečníkovi?

Svatopluk Vít

4. 5. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

Komiks: možnost volby

Žijeme skoro dvacet let ve svobodném světě a tak se máme právo rozhodovat. A rozhodujeme se rádi, s chutí a často. Z mnoha možností volíme v kině, ve vlaku, v restauraci, ale i v obchodním domě nebo u webového prohlížeče. Některá rozhodnutí jsou složitá a vyžadují mnoho informací. Jiná jsou naopak snadná.

Petr Šimčík

3. 5. 2008 0:00
Doba čtení: do minuty

Architektury mikroprocesorů

V jubilejní desáté části seriálu o funkci počítačů si popíšeme některé typické architektury mikroprocesorů, zejména architektury označované téměř magickými zkratkami RISC, CISC či MISC. Řekneme si také, jaké přednosti a zápory jednotlivé architektury mají z hlediska jejich dalšího vývoje.

Pavel Tišnovský

2. 5. 2008 0:00
Doba čtení: 16 minut

Fishie Fishie: v rybím světě

Ačkoli vědci a jim podobní lidé denně dokazují evoluční skok, který se našemu druhu podařilo překonat, není to zcela pravda. Zajisté jste si také povšimli snad již trapné závislosti na kyslíku, slunci, ranní kávě či pevnině. Prostřednictvím dnešní hry se vtělíme do druhu, který rozhodně preferuje vodu.

Martin Kameník

2. 5. 2008 0:00
| 4
Doba čtení: 3 minuty

Perličky: generátory tříd

Říká se, že pro úspěšné zvládnutí programování v jazyce Perl musí být člověk také dostatečně líný. V případě objektového programování můžeme tuto tezi ještě dvakrát podtrhnout. Dnes si představíme tři moduly, které nám pomohou od neustálého vypisování konstruktorů, accessorů a dalších nutností OOP.

Michal Svoboda

30. 4. 2008 0:00 | Perl
| 2
Doba čtení: 8 minut

Softwarová sklizeň (30. 4. 2008)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dneska se podíváme, jak jednoduše vytvářet virtual appliances, jak si zlepšit greylisting a jak využít nových vlastností 2.6.24 jádra. Pak pro vás mám knihovnu pro interaktivní mapy na webu a nástroj pro vzdálenou správu většího množství počítačů.

Miroslav Suchý

30. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jak je na tom Česko s IT odborníky?

Český statistický úřad vydal zajímavou studii týkající se lidských zdrojů v oboru informačních technologií. Česká republika trpí v současné době nedostatkem pracovních sil. Jaká je situace na jednom z nejdynamičtějších trhů - informačních technologií? Máme dost IT odborníků s dostatečným vzděláním?

Petr Krčmář

29. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Bézierovy bikubické pláty v POV-Rayi

V deváté části seriálu o renderovacím programu POV-Ray si popíšeme, jakým způsobem je možné modelovat prakticky libovolně vytvarované plochy pomocí takzvaných Bézierových bikubických plátů. Jedná se o modelovací techniku zvanou plátování.

Pavel Tišnovský

29. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 18 minut

Ubuntu 8.04: V ostrém provozu

V minulém článku jsme se podívali, jak si Ubuntu 8.04 LTS padlo do oka se zánovním notebookem a výsledek byl docela příjemný. Nyní nás čeká neméně důležitá část, kterou je softwarová výbava, její funkčnost a celkový dojem distribuce, který dělá zejména množství detailů vznikajících v distribuční kuchyni.

Tomáš Guzdek

28. 4. 2008 0:00 | Ubuntu
Doba čtení: 7 minut

Hrátky z řádky: Mírně partyzánské triky

V dnešním díle se podíváme na několik nástrojů a nápadů, jak bojovat v binárním světě textovými nástroji. Jak totiž jistě víte, Unix vznikl a dlouho byl vyvíjen jako systém pro práci s textem. Několik dalších tipů se pak týká hranice mezi jádrem a uživatelskými procesy, kde můžete leccos zjistit.

Ondřej Bojar

28. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

O čem je první liga IT v Brně? (Komerční sdělení)

Accenture Technology Solutions, jedna ze tří hlavních divizí globální renomované společnosti Accenture, nabízí ve svém brněnském technologickém centru čerstvým absolventům i zkušeným profesionálům možnost pracovat na projektech za pomoci nejprogresivnějších procesů, metodologií a nástrojů. Jinými slovy, nabízí šanci hrát v první lize.

28. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak získat Linux?

Přijdete ke kamarádovi a ten má spuštěný počítač. Pracuje s ním, brouzdá na internetu a ukazuje vám nějaké programy. Vše se vám líbí a tak seberete odvahu a požádáte jej o CD, abyste mohli mít i doma stejné prostředí. Kamarád vypálí CD a to vám dá. Není to nezákonné? Tohle přece nemůže myslet vážně!

Svatopluk Vít

27. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

Týden ve zkratce: vyšlo nové Ubuntu LTS

V uplynulém týdnu vyšla zřejmě nejočekávanější distribuce letošního roku: Ubuntu 8.04 bude podporováno tři roky na desktopech a pět na serverech. Kromě toho začal Microsoft postihovat uživatele nelegálních Windows a OLPC oznámilo, že zřejmě přejde k uzavřenému řešení. Které zprávičky vás zajímaly nejvíce?

Redakce

27. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

Komiks: modrá smrt

Znáte to, nainstalujete si nový a nablýskaný kousek hardware, zavedete ovladač z dodaného média a buch, systém skončí s modrou obrazovkou. Snažíte se, hledáte, ale nemůžete pořád sakra přijít na to, proč to krucinál dělá tyhle podivnosti a zapeklitosti. Nebo... to neznáte? Aha, vy nepoužíváte Windows.

Petr Šimčík

26. 4. 2008 0:00
Doba čtení: do minuty

Co přinese letošní Google Summer of Code?

Také letos spustil Google svou letní akci Summer of Code. Jejím cílem je pomoci open-source projektům a nabídnout studentům špičkovou letní brigádu, při které navíc zůstanou ve svém oboru. Čtvrtý ročník akce je opět o kus velkolepější. Co se na letošní prázdniny chystá? Kolik projektů je zapojeno?

Petr Krčmář

25. 4. 2008 0:00 | Google
| 7
Doba čtení: 3 minuty

Master Kick: Dáme fotbálek?

Zelené pole s bílými ornamenty se dnes přenese do několikanásobně menšího měřítka. Jedenáct individuí na každé straně ovšem zůstane, ačkoli s omezenými pohybovými možnostmi. Všechny oči se upírají k otvoru v postranním mantinelu. Právě tudy se v pravý čas vyřítí koule, která odstartuje běsnění.

Martin Kameník

25. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Ubuntu 8.04 TLS: na Tři Léta Spolu?

Před pár lety nově vzniklá distribuce postavená na Debianu docela rozvířila už tak ne zrovna klidné vody linuxového světa. Co pul roku chrlí na svět verze s nemalou dávkou inovací a jednou za dva roky vydá verzi, která by měla být natolik stabilní a vyspělá, aby bez problému vydržela i tři roky.

Tomáš Guzdek

24. 4. 2008 0:00 | Ubuntu
Doba čtení: 7 minut

Co se Benderovi honí hlavou

V deváté části seriálu o architekturách počítačů dokončíme popis instrukční sady našeho jednoduchého cvičného mikroprocesoru. Popíšeme si také instrukce pro manipulaci se zásobníkem, instrukce NOP, HALT a IRET. Nakonec si také vysvětlíme princip přerušovacího systému mikroprocesoru.

Pavel Tišnovský

24. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 15 minut

Linux na kapesních počítačích Palm

Linux je jako operační systém značně univerzální. Používá se na mnoha různých architekturách nejen na stolních počítačích, ale i v mobilních telefonech či PDA. Povídali jsme si s Tomášem Čechem ze skupiny Hack&Dev, která portuje Linux na kapesní počítače Palm. Co už funguje? S čím jsou problémy?

Petr Krčmář

23. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 7 minut

Softwarová sklizeň (23. 4. 2008)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme, jak si ulehčit práci s PostgreSQL, nabootujeme mini distro z jedné diskety, podíváme se na nepoužívané balíky, vyzkoušíme fotit webovou kamerou a na závěr si vyzkoušíme, jak udělat jednoduchou animaci. Nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.

David Kovalský

23. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty