Hlavní navigace

Merb: nová webová vývojová platforma pro Ruby

Merb je webový framework silně inspirovaný slavným Ruby on Rails. Je velmi výkonný a vysoce konfigurovatelný, takže není žádný problém použít vaše oblíbené ORM či testovací framework. Ačkoliv je zatím mladý, už jej používají firmy jako je Engine Yard nebo Apple. Co přináší?

Jakub Šťastný

8. 8. 2008 0:00 | Ruby
Doba čtení: 7 minut

Souhrn událostí za měsíc červenec

Rozhodl jsem se udělat souhrn zajímavých událostí jak ze světa softwaru, tak z různých linuxových distribucí. Červenec byl na události bohatý. Vyšlo nové KDE, připravuje se nové openSUSE a ext4 dělá první krůčky. Ubuntu pracuje na nové verzi a Debian Lenny se přesunuje z unstable do testingu.

Adam Štrauch

8. 8. 2008 0:00 | Gentoo
Doba čtení: 5 minut

SEO v PHP: kniha nejen pro programátory

Každý moderní webdesignér by měl znát alespoň základy SEO a přizpůsobovat své weby vyhledávačům. Co když se ale před stejnou problematikou octne vývojář, který je obvykle zaměřen spíše na pozadí fungování webů než na jejich optimalizaci pro vyhledávače. Kniha SEO v PHP pomůže v orientaci nejen jemu.

Petr Krčmář

7. 8. 2008 0:00 | PHP
Doba čtení: 4 minuty

Současnost a budoucnost pevných disků

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů budou popsány technologie, které významným způsobem umožnily zvýšit kapacity moderních pevných disků a současně snížit jejich poruchovost a zmenšit velikost. Kromě toho si také řekneme, jaké existují limity pro další zmenšování pevných disků.

Pavel Tišnovský

7. 8. 2008 0:00
Doba čtení: 12 minut

MooTools: nový sexy javascriptový framework

MooTools jsou stejně jako jQuery a Prototype javascriptový framework, který poskytuje nástroje pro snadný a rychlý vývoj moderních javascriptových aplikací. Jsou čisté a objektové a používají je i takové značky jako Ubuntu, Joomla nebo Jeep. Jaké MooTools jsou a co přinášejí?

Jakub Šťastný

6. 8. 2008 0:00 | JavaScript
Doba čtení: 4 minuty

Softwarová sklizeň (6. 8. 2008)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes si povíme něco o tom, jak si udělat pořádek ve skrytých souborech. Pak se podíváme na katalogizaci vašich fotek. Zahrajeme si hru Srdce a řekneme si, jak vyřešit hru Freecell, pakliže to nezvládáte sami. A nakonec nás čeká malá blbinka.

Miroslav Suchý

6. 8. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Úvod do LVM

Od jádra 2.4 je tu s námi dynamická správa diskových oddílů známá jako LVM (Logical Volume Management). Jedná se o nástroj, díky kterému můžeme jednoduše pracovat s diskovými oddíly a nemusíme se ohlížet na fyzické rozložení prostoru na discích. LVM se dneska používá hlavně na serverech, ale najde si svou cestu i na desktop.

Adam Štrauch

5. 8. 2008 0:00
Doba čtení: 6 minut

Dial Telecom propojil ČR s největšími evropskými uzly internetu (Komerční sdělení)

Společnost Dial Telecom, a.s., připojila od poloviny července 2008 svoji síť již do tří největších světových peeringových uzlů - AMS-IX v Amsterdamu, LINX v Londýně a DEC-IX ve Frankfurtu nad Mohanem. Zcela unikátně tak přináší zrychlení a zkvalitnění internetu v ČR.

5. 8. 2008 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Vodní hladina vytvořená bump mappingem, mapa sklonů

V dnešní části seriálu o raytraceru POV-Ray si ukážeme využití modulace normálových vektorů (bump mappingu) při tvorbě vodní hladiny. Také si řekneme, jaký vliv má mapa sklonů (slope_map) na tvar hrbolků vytvořených pomocí modulace normálových vektorů a jak lze tuto mapu změnit.

Pavel Tišnovský

5. 8. 2008 0:00
Doba čtení: 11 minut

Klasický Hello World v PyGTK

V dnešním druhém díle nového seriálu o vytváření aplikací pomocí PyGTK si ošetříme import knihoven, ukážeme si, jak správně zapisovat kód v PyGTK, co je to callback a vše si podrobně rozebereme. V závěru článku pak vylepšíme náš první program o nové vlastnosti a tak vytvoříme pořádný Hello World.

Michal Smrž

4. 8. 2008 0:00
Doba čtení: 11 minut

Distribuce Ulteo: co nabízí navíc

V minulém článku o distribuci Ulteo jsme se věnovali historii tohoto operačního systému a popsali jsme si instalaci a první setkání se systémem. Dnes budeme pokračovat a podrobně probereme, co nám jako uživatelům může Ulteo nabídnout. Od ostatních distribucí jej totiž odlišuje několik zajímavých služeb.

Petr Krčmář

4. 8. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Když se řekne repozitář

Obvyklou odpovědí na začátečníkovu otázku, jak získat potřebnou aplikaci, je doporučení, aby si nainstaloval příslušný repozitář. K dispozici jich je však nabízeno několik a při nepochopení jejich koncepce se může stát, že váš systém se začne chovat „divně“ či přestane fungovat úplně.

Svatopluk Vít

3. 8. 2008 0:00
Doba čtení: 7 minut

Komiks: tajemné heslo

S hesly bývá kříž. Buď si je nepamatuje ani sám tvůrce nebo je naopak zná celá firma. Ideální je mít v nich nějaký systém a vytvářet je podle nějakého zajímavého klíče. Pak může nastat ideální situace: všichni ví, jaká hesla používáte, ale nikdo nedokáže uhodnout to správné. A pak může přijít problém...

Petr Šimčík

2. 8. 2008 0:00
Doba čtení: do minuty

Distribuce Ulteo: instalace a první start

O linuxové distribuci Ulteo se hovoří sice už velmi dlouho, ale zatím ji vlastně nikdo pořádně neviděl. Má stejného zakladatele jako Mandriva a Gaël Duval sliboval velmi zajímavé a inovativní vlastnosti už před dvěma lety. Až nyní ale máme možnost systém stáhnout, nainstalovat a skutečně vyzkoušet. Co umí?

Petr Krčmář

1. 8. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Deep Voyage: daleko a hlavně hluboko

Dnes budeme společně svědky příběhu starého téměř jako lidstvo samo. Dojemný a nervy drásající osud mořské víly snažící se nalézt svou cestu ke krásám zahradničení. Podaří se jí porazit namyšlenou blondýnku? Pomůže jí její bystrost k nezbytnému bohatství? Co se stane jejímu příteli mořskému koníkovi?

Martin Kameník

1. 8. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Magnetické paměti s rotujícím médiem

V dnešním pokračování seriálu o architektuře počítačů si popíšeme již dosti dlouhou a na důležité události bohatou historii disketových mechanik i pevných disků. Řekneme si něco o vývoji klasických disket, jejich konkurentů, ale také si představíme prapradědečka pevných disků a jeho vnuky a pravnuky.

Pavel Tišnovský

31. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 12 minut

Perličky: RSS čtečka

Znalosti nabyté v předchozích dílech seriálu o programovacím jazyce Perl dnes zhodnotíme v praktické podobě. Propojením jednotlivých již existujících modulů sestavíme celkem jednoduše použitelnou RSS čtečku s grafickým rozhraním. Náš program je ale na rozdíl od ostatních „stoprocentně hackovatelný“.

Michal Svoboda

31. 7. 2008 0:00 | Perl
Doba čtení: 13 minut

BMPx: pripojí, zorganizuje aj prehraje

BMPx kombinuje klasický multimediálny prehrávač s internetovým hudobným obsahom. Last.fm, shoutcast, icecat, Jamendo, podacasting a moderný vzhľad, to sú hlavné lákadla BMPx. Prehrávač taktiež nezaostáva v oblasti prehrávania a organizácii hudby. Ak vás tieto funkcie zaujali, určite si prečítajte článok.

Šimon Seman

30. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Softwarová sklizeň (30. 7. 2008)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na jeden odlehčený webový prohlížeč, GUI konfigurátor populárního serveru, ukážeme si poněkud zvláštní postup vkládání obrázků do HTML, představíme si jednoúčelovku do Amaroku a nakonec si vygenerujeme slideshow.

David Kovalský

30. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Trickle: rozdělte své připojení

Určitě se vám stalo, že jste potřebovali spustit nějakou aplikaci, která ale příliš vytěžovala vaše internetové připojení. Vy jste ale ještě potřebovali dělat s internetem něco jiného a program neměl správnou volbu, která by jej zpomalila. Trickle vám pomůže rozdělit připojení mezi jednotlivé aplikace.

Petr Krčmář

29. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Modulace normálových vektorů - bump mapping

V dnešní části našeho seriálu o POV-Rayi si ukážeme, jakým způsobem lze použít procedurální textury pro modulaci normálových vektorů ploch (bump mapping). Jedná se o techniku, pomocí které je možné dosáhnout iluze zvlněného povrchu i v případě, že je povrch vykreslovaného tělesa dokonale rovný.

Pavel Tišnovský

29. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 12 minut

Velký test osmi linuxových souborových systémů

Tento test si klade za cíl prověřit praktické použití jednotlivých linuxových souborových systémů a ukázat, který se hodí pro kterou práci nejvíce. Podrobili jsme 8 souborových systémů patnácti testům, které by měly simulovat skutečné použití disku a souborového systému. Pojďme se podívat na výsledky.

Adam Štrauch

28. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 9 minut

Vlastnosti a výhody toolkitu PyGTK

Dnešním článkem otevíráme nový seriál o vytváření GUI v Pythonu pomocí svobodného multiplatformního toolkitu GTK+ a jeho bindingu PyGTK. V prvním díle si představíme samotný toolkit a rozebereme jeho výhody. Dále vytvoříme a rozebereme nejmenší možný program s tlačítkem, který má pouhých sedm řádků.

Michal Smrž

28. 7. 2008 0:00 | Python
Doba čtení: 6 minut

Instalace software na jeden „klik“

Minule jsme zmínili možnosti instalace programů do jednotlivých distribucí a posteskli si nad tím, že z pohledu běžného uživatele vlastně neexistuje jednotný systém instalace programů do linuxových distribucí. Existuje však pár (zatím) okrajových projektů, které to chtějí změnit. Které to jsou?

Svatopluk Vít

27. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Komiks: opravná zkouška s pomůckou

Studentský život... kde je mu konec. Ale škola, to nejsou jen večírky, oslavy a hezké holky. Je to také učení, zkoušky a předměty, které by napoprvé dal snad jen Chuck Norris. Někteří studenti se chytají každého stébla, používají taháky, drobné podvůdky nebo minisukně. Velcí kluci na to jdou od lesa.

Petr Šimčík

26. 7. 2008 0:00
Doba čtení: do minuty

Ken Steen: Pravděpodobně bych neprogramoval bez open source

Když jsem sbíral materiál pro článek o Vifm, zeptal jsem se Kena Steena, který tohoto správce souborů vyvinul, na pár krátkých otázek. Nakonec z toho vznikl pěkný rozhovor, kde Ken rozebírá svoje začátky v programování, jak mu uživatelé pomáhají s vývojem, jak se dostal k Linuxu a co si myslí o celém open source.

Adam Štrauch

25. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 6 minut

Trip on the Funny Boat: výlet veselou lodí

Dálavy moří vábí k dobrodružným cestám statečné objevitele. Jedním z mnoha pošetilých kapitánů, kteří volání bájných sirén vyslyšeli, se staneme pro dnešek i my. Loď již netrpělivě očekává v přístavu svou posádku. Vane příznivý vítr, palivo je naloženo a z komína stoupá bílý dým. Nezbývá než se vydat na výlet.

Martin Kameník

25. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Svobodná kultura: Transformátoři

Český překlad knihy Lawrence Lessiga s názvem Free Culture zdárně pokračuje. Dnes vám nabídneme překlad další kapitoly, která se zabývá problematikou přebírání částí děl pro účely tvorbu díla nového. V tomto případě částí filmů pro sestavení dokumentárního filmu. Žijeme v „kopírovací“ kultuře.

Adam Hazdra

24. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 11 minut

Magnetické paměti pro trvalý záznam dat

Od dnešní části našeho seriálu o činnosti mikropočítačů se začneme zabývat dalším rozsáhlým a přitom zajímavým a stále aktuálním tématem - technologiemi magnetických pamětí, především páskových mechanik, disketových jednotek a pevných disků. Posléze se zaměříme i na paměti optické a magnetooptické.

Pavel Tišnovský

24. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 11 minut

Songbird: prvý internetový multimediálny prehrávač

V úvodnom diele seriálku o hudobných prehrávačoch vám prinášame podrobnú recenziu Songbirdu – ambiciózneho projektu, ktorý si dal za úlohu spojiť hudbu a web. Vydarila sa Songbirdu táto kombinácia? Aké inovácie do sveta prehrávačov Songbird prináša? Na vaše otázky ohľadne Songbirdu odpovieme v článku.

Šimon Seman

23. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Softwarová sklizeň (23. 7. 2008)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dneska se podíváme na převod programu z PHP do Pythonu a vypořádáme se s různým stylem odsazování. Vyzkoušíme si, jak používat myš, aniž bychom na ni klikali. Následovat bude verzovací nástroj pro databáze a nástroj pro kontrolu stavu sítě.

Miroslav Suchý

23. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty