Hlavní navigace

Neo FreeRunner: první doteky

O telefonu Neo FreeRunner se hovoří už poměrně dlouho jako o prvním telefonu vytvořeném jako zcela otevřená platforma pro další rozvoj. Do redakce jsme jeden tento přístroj dostali a chceme se s vámi podělit o zážitky z jeho používání. Kolik FreeRunner stojí a kde ho sehnat? Co dostanete a jaké mouchy má?

Doba čtení: 4 minuty

Perličky: další čtení

U příležitosti 16. dílu seriálu bude dnešní článek namísto klasické spršky vykonatelného šumu na lince poněkud netradičně zaměřen na souhrn používaných zdrojů informací, které jsou dostupné jak na internetu, tak těch ve vašem oblíbeném knihkupectví a ze kterých bylo čerpáno při výrobě předchozích patnácti dílů.

Doba čtení: 7 minut

Instant messaging pro začátečníky aneb klienti pro IM sítě

V předchozím díle seriálu jsme začátečníkům představili nejznámější a asi nejpoužívanější sítě pro instant messaging. Záměrně jsem se vyhýbal vyjmenovávání programů, které můžete využít, protože o nich napíšu dnes. Není to nejkompletnější výběr všeho dostupného, spíše seznam programů, od kterých můžete začít.

Doba čtení: 7 minut

Komiks: pohlcen vlastní prací

Existuje několik samostatných kategorií zaměstnanců: zašívač, flákač, pohodář, pracovitý, šikula, dříč, workoholik a šílenec. Ani jeden z extrémů není příliš ideální. Buďto se totiž v práci neskutečně nudíte nebo zase neskutečně makáte. Navíc v druhém případě vám hrozí totální a nebezpečné pohlcení prací.

Doba čtení: do minuty

Linux a „zelené“ IT

Snaha o ekologičtější přístup k informačním technologiím je jedním z trendů současnosti. Výrobci se snaží nabízet hardware s nízkou spotřebou, dobrou recyklovatelností či minimálním znečištěním přírody při jeho výrobě. Může pomoci angažování Linuxu jako platformy, nebo mu ublíží? Odpověď není jednoznačná.

Doba čtení: 4 minuty

Commander Stalin: staňte se diktátorem

Už vás nebaví hry, kde neskonale dobré a idealizované Spojené státy americké poráží každého nepřítele? Chtěli byste si zkusit druhou stranu? Máte dost citací o krásách demokracie, právech jedince a nemáte problém s případnou etickou stránkou věci? Změňte svou sociální roli a vžijte se do pozice diktátora.

Doba čtení: 3 minuty

Nokia vypustila mobilní platformu založenou na Linuxu a Qt

Nokia oznámila spuštění platformy Qt Extended 4.4, což je vývojová platforma pro mobilní a vestavěné aplikace založená na open-source Qt toolkitu. Součástí je modulární architektura, která poskytuje základní stavební kameny pro uplatnění linuxového softwaru. Má pokrývat širokou řadu produktů. Co nabízí?

Doba čtení: 2 minuty

LinuxFest v Šali

Dňa 11. 10. 2008 od 9:00 do 16:00 sa v Kultúrnom dome v Šali uskutoční podujatie pod názvom LinuxFest. Podujatie je určené ako aj pre začiatočníkov tak aj pokročilích, ktorý majú chuť sa dovedieť niečo nové o informačných technológiách.

9. 10. 2008 0:00
Doba čtení: do minuty

Sběrnice VESA Local Bus a universální sběrnice PCI

Ve třicáté druhé části seriálu o architekturách počítačů si popíšeme nechvalně známou lokální sběrnici VESA Local Bus a především pak velmi úspěšnou universální sběrnici PCI i koncept Plug and Play, který se na běžné pracovní počítače dostal právě díky tomuto typu sběrnice.

Doba čtení: 13 minut

Jak správně přejít: počítače a periferie

O problematice přechodu z MS Windows na Linux se hodně píše a diskutuje, tak jsem se rozhodl, že se do věci vložím popisem svých vlastních zkušeností. Chtěl bych, aby články byly prospěšné pro začínající nebo váhající, kterým by mohly při jejich nelehkém rozhodování být ku pomoci.

Doba čtení: 6 minut

Softwarová sklizeň (8. 10. 2008)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dneska si přehledně vypíšeme fonty, co máte nainstalované, podíváme se na audit MySQL nebo PostgreSQL. Ukážeme si neobvyklou Captcha a zajímavou knihovnu pro Python. Zakončíme ovladačem pro display Asus G1 a nezapomeneme ani na blbinku.

Doba čtení: 2 minuty

Spouštíme nový web pro webové vývojáře

Dnešním dnem spouštíme nový web určený především pro webové vývojáře s tématickým názvem „Zdroják“. Ten bude samostatnou sekcí pod křídly Root.cz. Bude mít vlastní články, zprávičky a další obsah. Pro koho je přesně tento web určen? Jaký obsah můžete očekávat? Můžete také nějak přispět k jeho rozvoji?

Doba čtení: 2 minuty

Mlha a rozptyl světelných paprsků v POV-Rayi

V jednatřicáté části seriálu o raytraceru POV-Ray budeme pokračovat v popisu pokročilejších metod renderingu. Ukážeme si například, jakým způsobem je možné vymodelovat mlžné či prašné prostředí, jak lze vytvořit rozptyl světelných paprsků při průchodu vzduchem, ve kterém se vznáší zrnka prachu atd.

Doba čtení: 17 minut

Motorola najímá 300 vývojářů pro vývoj Androidu

Linuxová mobilní platforma Google Android má velký potenciál, ale její budoucnost závisí především na podpoře velkých firem a zájmu celého mobilního průmyslu. Z tohoto hlediska je proto velmi důležité oznámení Motoroly, která hodlá najmout 300 vývojářů jen na nový vývoj. Podporu oznámil i T-Mobile.

Doba čtení: 2 minuty

Září ve znamení beta verzí

Stejně jako minulý měsíc i tento přinášíme shrnutí newsletterů vybraných linuxových distribucí za posledních několik týdnů. V září se objevily betaverze snad u všech větších distribucí, které tak dokončují svůj další vývojový cyklus v příštích týdnech, maximálně dvou měsících vyjdou verze stabilní.

Doba čtení: 5 minut

Klienti oceňují svobodnou volbu bankovních služeb k účtu (Komerční sdělení)

Klienti si rádi svobodně vybírají služby ke svému účtu. Důkazem je obrovské množství variant nastavení Osobního účtu České spořitelny a již více než 950 tisíc klientů s tímto účtem.

6. 10. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Instant messaging pro začátečníky aneb IM sítě

Mnoho lidí samozřejmě ví, že internet se jako médium používá především k návštěvě stránek a k posílání e-mailů. Mnoho z nich však zjišťuje, že e-mail v mnoha případech není tak rychlý a bezprostřední, jak by bylo záhodno. Pokud jste mezi nimi, nahlédněte do dalšího dílu našeho začátečnického seriálu.

Doba čtení: 8 minut

Komiks: nový domácí mazlíček

I ortodoxní vyznavač elektronických hraček, hejblátek a Tamagoči alespoň jednou za život zatouží po něčem živém, dýchajícím a přítulném. Pokud se mu nepodaří ulovit přítelkyni, zaměří svou pozornost alespoň na drobné obchůdky nacpané klíckami, akvárii a textilními domečky. V nejhorším i něco koupí.

Doba čtení: do minuty

Asus Eee 1000H: praktické zkušenosti

Eeečko již používám přibližně 14 dní a za tu dobu se mi podařilo nasbírat postřehy, o které bych se rád podělil. Nebudu tedy už moc psát o Linuxu na tomhle stroji, ale spíše o kvalitě provedení, rychlosti CPU, klávesnici a podobně. Dále popíšu, k čemu Eee používám a jaký na něm používám software.

Doba čtení: 7 minut

Mutant Fruits: nový zelený nepřítel z vesmíru

V dnešní recenzi si představíme další z mnoha scénářů, překvapivě negativních, možné budoucnosti Země. Ve snaze vytvořit si potravinovou rezervu a odvrátit katastrofu vyslali lidé na další planety semena rozličných plodů. Ta ale ve vesmíru zmutovala a teď si podrobují každý známý i neznámý kout sluneční soustavy.

Doba čtení: 3 minuty

Aby Qt aplikace zapadly do GNOME

V poslední době se vývojáři Qt snaží rozšířit svůj vliv i na konkurenční prostředí GNOME (GTK) a nabídnout jim možnost převléknout Qt aplikace, které časem snad plnohodnotně zapadnou a budou používány mezi standardními GTK programy. Jaký je stav projektu QGtkStyle, který se na tuto činnost zaměřuje?

Doba čtení: 2 minuty

Sběrnice v domácích a osobních počítačích

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů se budeme zabývat popisem sběrnicových systémů, s jejichž pomocí se ke dvěma základním jednotkám počítače (mikroprocesoru a operační paměti) připojují další zařízení, například řadiče pevných disků, grafický a zvukový subsystém, síťové rozhraní atd.

Doba čtení: 13 minut

Ukolébavka pro tučňáka aneb uspáváme notebook

Čím dál více uživatelů dnes při nákupech sáhne raději po notebooku než po tradičním stolním počítači. Důvodem je především vysoká flexibilita a mobilita takového řešení. Vše se navíc ještě zjednoduší, pokud místo tradičního vypínání počítač hibernujeme neboli uspíme. Jak funguje usínání v Linuxu?

Doba čtení: 6 minut

Softwarová sklizeň (1. 10. 2008)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme jak na Wikipedii na cestách, rychlým pohledem přeletíme jednoduchý applet, netradičně si zapingáme a pak se podíváme, jak efektivně kešovat balíčky. Nakonec si ukážeme šikovného archiváře a taky minimalistického SNMP démona.

Doba čtení: 2 minuty

Jak správně přejít na Linux?

O problematice přechodu z MS Windows na Linux se hodně píše i diskutuje. Rozhodl jsem se tedy, že se do věci vložím popisem svých vlastních zkušeností s přechodem. Chtěl bych, aby články byly prospěšné pro začínající nebo váhající, kterým by mohly při jejich nelehkém rozhodování být ku pomoci.

Doba čtení: 6 minut

Absorpce, emise a řízené rozptýlení světla

V dnešní části seriálu o raytraceru POV-Ray se budeme zabývat problematikou absorpce, emise či rozptýlení světelných paprsků při jejich průchodu vnitřními částmi těles. POV-Ray totiž ve své poslední verzi umožňuje pomocí propracovaných algoritmů simulovat například kouř, oheň či další světelné jevy.

Doba čtení: 11 minut

OpenRC: dvakrát rychlejší boot

Tímto článkem bych rád volně navázal na již existující seriál zabývající se distribucí Gentoo a uvedl pár tipů a triků, jak zrychlit bootování systému. K tomu potřebujeme Baselayout ve verzi 2.0.0, který využívá systém OpenRC. Bootovací čas se v některých případech sráží až na polovinu, a to stojí za vyzkoušení.

Doba čtení: 6 minut

Sendmail: pošťák, který nekouše

Sendmail? Proboha proč něco takového? Oživování mrtvoly. Díra do linuxu na 8: sendmail. Jeho konfigurace - jízdní řád čínských drah, výbuch v továrně na interpunkční znaménka... Ale je o něm i spousta mýtů a předsudků, proto vzniká tenhle nový seriál. V dnešním dílu si povíme něco o jeho vzniku a vývoji.

Doba čtení: 4 minuty

Mozilla Thunderbird a jeho doplňky

Pokud jako začátečník zakotvíte u poštovního programu z titulku, dříve či později zjistíte, že některé chybějící funkce lze do tohoto programu celkem snadno doplnit. Podobně jako se dají rozšířit funkce Mozilla Firefoxu, lze to ze stejné stránky provést i pro Thunderbird. Co je k dispozici?

Doba čtení: 5 minut

Komiks: nevybíravá kritika

Někteří kolegové si prostě nedají a nedají říct a hnidopišsky se vyjadřují k věcem, které jim nepřísluší. Jednou je to vaše oblečení, jindy třeba chování nebo stravovací návyky. Některé kolegyně jsou navíc natolik drzé, že se dokáží pozastavit i nad takovým tématem, jakým je rozměr toho nejcennějšího, co máte.

Doba čtení: do minuty

Vážná chyba v jádře poškozuje síťové karty

Vývojářskými konferencemi proběhly informace o tom, že nově vyvíjené jádro 2.6.27 dokáže kvůli neznámé chybě poškodit některé síťové karty a vyřadit je tak z provozu. Bohužel někteří distributoři už toto jádro zavádějí do vývojových větví svých distribucí, čímž se problém komplikuje. Koho se problém týká?

Doba čtení: 2 minuty