Hlavní navigace

Komiks: pohádky pro děti

Možná se to stane jedou i vám: pořídíte si manželku a s ní i dítě. No, možná si pořídíte jen to dítě, ale na tom teď nezáleží. Každopádně je potřeba s dětmi výchovně pracovat a už od útlého věku je připravovat do života. K tomu patří i vhodné pohádky, které je pobaví, poučí a potěší.

Doba čtení: do minuty

Potřebují Windows KDE?

Na počátku ledna příštího roku uplyne rok od vydání první fungující verze sady aplikací z prostředí KDE pro operační systém Windows. Zároveň to ale budou také čtyři měsíce od doby, co o sobě tento projekt zcela mlčí. Potřebuje vůbec operační systém MS Windows vlastní port prostředí KDE?

Doba čtení: 3 minuty

Foldit: skladaj puzzle pre vedu

Hrať a zároveň prispieť k vedeckému výskumu? Ani vám to nejde dohromady? Tentokrát sme si „posvietili“ na hru Foldit, ktorá by mala tieto dve vlastnosti skĺbiť. Podarilo sa vývojárom vytvoriť hrateľnú hru, ktorá by prispievala k pochopeniu takých chorôb, ako je napríklad HIV alebo rakovina?

Doba čtení: 4 minuty

IPv6 přes NAT jedním příkazem: technologie Teredo

Jedním z problémů současného nasazení IPv6 je poměrně komplikovaná tvorba tunelů, potřeba veřejné IPv4 adresy a nemožnost volně s připojeným zařízením cestovat. Řada uživatelů se přes tyto překážky nechce či nemůže přenést, a proto o novém protokolu ani neuvažují. Nasaďte IPv6 doslova jedním příkazem.

Doba čtení: 5 minut

Sběrnice RS-422, RS-423 a RS-485

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů si popíšeme tři typy externích sběrnic, které se poměrně často využívají v průmyslu. Jedná se o sběrnice typu RS-422, RS-423 a RS-485 (uvádím zde starší, ale všeobecně známé značení), pomocí nichž je možné přenášet data až do vzdálenosti větší než jeden kilometr.

Doba čtení: 12 minut

Další novinky v jazyce Python 3.0

Minulý týden jsme rozebírali některé ze zásadních změn Pythonu 3.0 oproti starší řadě. Dnes se podíváme na další a zkusíme, jak dobře či špatně funguje nástroj 2o3 pro převod starších zdrojových kódů do nových. Ukážeme si, jak nástroj použít, jaký má výstup a jak a na co si dát pozor při jeho použití.

Doba čtení: 6 minut

Softwarová sklizeň (17. 12. 2008)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes nasadíme HTTPS a SSH na jeden TCP port, budeme pohodlně ovládat disková pole a naklikáme si výrobu PDF z formátu PS. Poté si pořádně inkrementálně zálohujeme MySQL databázi a převedeme si kód v C do některého z vyšších jazyků jako Java či Lisp.

Doba čtení: 3 minuty

Kdy vyjde Debian Lenny? Zřejmě mezi březnem a červnem 2009

Mnozí uživatele netrpělivě čekají na nové vydání linuxové distribuce Debian, která patří na serverech k nejpoužívanějším. Lenny měl původně vyjít už v září, zatím je ale nový termín v nedohlednu a větev zůstává zmrazená. Rozcházejí se dokonce i názory vývojářů na vydání. Kdy tedy vyjde?

Doba čtení: 3 minuty

Pokročilý warping textur a interference světla

V dnešní části seriálu o raytraceru POV-Ray dokončíme popis warpingu textur. Ukážeme si tvorbu přirozeně působících povrchů, například dřeva se suky. Také si popíšeme další pokročilé techniky, zejména to, jakým způsobem lze nastavit interferenci světla na povrchu s tenkou vrstvou vody či oleje.

16. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 11 minut

DNSSEC a DNS zpráva pod drobnohledem

V předchozí části seriálu o technologii DNSSEC jsme začali s představením samotného protokolu DNS. Dnešní díl bude opět věnovaný DNS, a řekneme si něco o struktuře DNS zprávy, nejčastějších příznacích v DNS dotazech a odpovědích, a na závěr něco o omezeních DNS protokolu a rozšířeních, která je odstraňují.

15. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 6 minut

Pavel Satrapa: Internetový protokol IPv6 (2. vydání)

Druhé vydání úspěšné knihy Pavla Satrapy o internetovém protokolu IPv6 je zásadně přepracované, obsahuje informace o aktuálním stavu postupně nastupující technologie a vydalo jej sdružení CZ.NIC. Knihu můžete zakoupit v papírovém vydání či si ji stáhnout zdarma v elektronické podobě. Co je v ní nového?

Doba čtení: 3 minuty

Začátečník a úprava fotografií

Ve chvíli, kdy se začátečník dostatečně seznámí se svým digitálním fotoaparátem, začne fotit větší množství fotografií. Z minula už víme, jaké programy může využít ke správě své sbírky, dnes si řekneme něco o programech, které mu pomohou fotografie upravit, tj. vylepšit vlastnosti nasnímaných obrázků z hlediska softwarového.

Doba čtení: 4 minuty

Komiks: kočka v mikrovlnce

Existuje nepřeberná hromada způsobů, jak se dají vydělat peníze. Někdo celý život dře a nikdy se k větším částkám nedostane. Jinému stačí jeden chytrý nápad, trocha píle a štěstí a je z něj ve dvaceti multimilionář. Zdaleka ne každému to ale jde tak snadno, často je potřeba obětovat opravdu hodně.

Doba čtení: do minuty

Linux Meeting: Spacewalk, DNSSEC, viry i hardware

Již čtvrtý ročník konference Linux Meeting Ústí nad Labem přinesl opět zajímavá témata týkající se aktuální situace v linuxovém prostředí. Připraví Red Hat svůj Spacewalk pro jiné databáze než Oracle? Bude v něm podporovat i jiné linuxové distribuce? Pořídila si některá banka DNSSEC? Co ohrožuje naši bezpečnost?

Doba čtení: 7 minut

NetPanzer: staňte sa tankovým veliteľom

Ak hranie sa na partizánov v detstve patrilo medzi vaše obľúbené hry , tak NetPanzer vás určite osloví. Tanky, obrnené vozidla, raketomety a v neposlednom rade stratégia - to všetko on-line s reálnymi súpermi. Ak aj vy patríte do klubu milovníkov vojenských hier, NetPanzer určite vyskúšajte!

Doba čtení: 3 minuty

Klonování obrazu a dva monitory v Linuxu

Pomalu každý dnešní počítač má víc než jeden výstup na monitor. Dnešní Linux umí stejně jako konkurenční systémy tohoto druhého výstupu využít pro připojení dalšího monitoru, ať už za účelem zvětšení pracovní plochy nebo třeba připojení projektoru k prezentaci. Pro práci s těmito možnostmi X serveru slouží protokol RandR.

Doba čtení: 7 minut

Komunikace pomocí sériového portu RS-232C podruhé

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů dokončíme téma sériové komunikace pomocí standardního portu RS-232C. Řekneme si, jakým způsobem lze řídit přenos dat, a to jak pomocí signálů DTR/DSR či RTS/CTS, tak i programově - většinou s využitím řídicích ASCII znaků označovaných kódy X-ON a X-OFF.

Doba čtení: 12 minut

Analýza vyváženosti: standardizace a patenty

Tento článek analyzuje vztah mezi patenty a standardy a poskytuje konkrétní návrhy pro řešení nejnaléhavějších otázek. Čtenář nepotřebuje hlubší znalosti problematiky, na začátku článku jsou poskytnuty podklady potřebné k jeho porozumění. Jaký je vztah patentů a standardů? Čím nám hrozí patenty?

Doba čtení: 20 minut

Softwarová sklizeň (10. 12. 2008)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes budeme hackovat počítačovou síť, podíváme se nového poštovního IMAP klienta, ukážeme si drobného pomocníka pro notebooky Asus Eee, budeme zachytávat naše myšlenky a pohodlně editovat PDF soubory. Nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Ostrava-Jih přechází pod tlakem od Linuxu k Windows

Městská část Ostrava-Jih je už poměrně dlouhou dobu známá po celém světě svou úspěšnou implementací linuxových řešení. Linux na místních úřadech běží nejen na serverech, ale především na pracovních stanicích úředníků. Nyní přišel překvapivý příkaz shora: přejít zpět na Windows. Kolik to bude stát?

Doba čtení: 3 minuty

Warping textur v POV-Rayi

Ve třicáté deváté části seriálu o raytraceru POV-Ray se budeme zabývat pokročilými metodami texturování. Ukážeme si, jak lze ovlivnit způsob výpočtu procedurálních textur. Jedná se o takzvaný warping textur, pomocí něhož je možné vymodelovat například působivý suk ve dřevě i další zajímavé vzory.

Doba čtení: 16 minut

DNSSEC část první aneb je potřeba začít od píky

Dnešní internet je po fyzické stránce změť kabelů, nějaké ty směrovače a k tomu hromada různých serverů. Vzhledem k tomu, že si lidé hůře pamatují čísla než jména a naopak počítače nerozumí jménům, ale číslům, musel vzniknout systém překladu. Úvodní článek ze série o DNSSEC bude tedy o principech fungování DNS.

Doba čtení: 6 minut

Novinky v jazyce Python 3.0

Změny provedené v Pythonu 3.0 oproti řadě 2.x jsou víc než velké. Zpětná kompatibilita byla částečně potlačena, byly protlačeny dlouho plánované funkce a některé se nyní chovají jinak. Některé kroky jsou vítané, jiné ne. Pojďme se tedy podívat na co si dát při programování a upravování starého kódu pozor.

Doba čtení: 6 minut

Virtualizace s Windows Serverem 2008 (Komerční sdělení)

Téma virtualizace je stálicí zájmu většiny IT odborníků. Není se čemu divit. V dnešní době, kdy hardware poskytuje úctyhodné výkony a ceny datových úložišť i síťové konektivity šly výrazně dolů, tomu snad ani nemůže být jinak. A Microsoft musí této poptávce ze strany zákazníků vyhovět.

8. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Digitální fotografie postavená do latě

Každý vlastník digitálního fotoaparátu jednou vyfotí tolik fotografií, že se v nich přestane orientovat. Pak začne hledat, jaký softwarový pomocník by mu s tímto nelehkým úkolem pomohl. K organizaci může v Linuxu využít několik aplikací, o kterých se dnes zmíníme. A můžete takto zkrotit i vaši sbírku čítající tisíce fotografií.

Doba čtení: 4 minuty

Komiks: temná zákoutí nočních klubů

Ačkoliv se často tvrdí, že ajťák nemá duši a nezajímá se o okolní svět (natož děvčata), i on potřebuje někdy vyjít na čerstvý vzduch. Obvykle je to pozdě v noci, kdy už všichni slušní lidé spí. On teprve zamkne svůj terminál a odchází do temných ulic velkoměsta, aby se oddal světským radovánkám.

Doba čtení: do minuty

Archiv pořadů ČT a Linux

Online archív České televize je plný zajímavého obsahu, který je ale často pro uživatele linuxových operačních systému nedostupný. Existuje snadný způsob, jak jej zpřístupnit? Přišli jsme na něj za vás a nyní vám nabízíme podrobný návod, díky kterému se i vy můžete podívat na záznamy pořadů v archivu.

Doba čtení: 3 minuty

Slime Volley: veselá simulace volejbalu

Poznáte to - dlhé zimné večery, v prehliadači už nejaký ten čas stláčate len F5 a do ničoho iného ani len zakopnúť. V takejto pochmúrnej nálade iste každého poteší nejaká dobrá, najlepšie rýchla a dynamická hra. Máme pre Vás tip, Slime Volley spĺňa všetky atribúty na titul „zabíjača času“.

Doba čtení: 3 minuty

Přijďte na Linux Meeting 2008 Ústí nad Labem

V Ústí nad Labem se bude ve čtvrtek 11. prosince opět po roce konat Linux Meeting, setkání příznivců systému Linux a open source software. Na programu je celý den plný workshopů a přednášek. Root.cz je mediálním partnerem akce.

5. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Šetříme energii s Linuxem

Linuxové distribuce často nejsou plně vyladěny pro umístění na notebook. Instalátory se většinou ani neptají, kde bude systém používán, a proto notebooky vydrží s baterií o několik desítek minut až hodin méně než s konkurenčním systémem. Přitom existuje řada postupů, jak Linux donutit, aby vydržel déle.

Doba čtení: 8 minut

Komunikace pomocí sériového portu RS-232C

Ve čtyřicáté části seriálu o architekturách počítačů si ukážeme, jakým způsobem se dá se sériovým portem pracovat na běžném osobním počítači. Popíšeme si i zapojení kabelů sériového portu, od těch nejjednodušších se dvěma vodiči až po kabely umožňujícími řízení toku dat pomocí handshakingu.

Doba čtení: 14 minut