Hlavní navigace

Bezpečnostní střípky: cílem útoků se stává malé a střední podnikání

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na informaci o zveřejnění nového SMM rootkitu, přehled typů certifikací pro bezpečnostní profesionály a třeba na informaci o petici, která přichází s kritikou společnosti Google.

23. 3. 2009 0:00
Doba čtení: 9 minut

Podpora PHP a ASP.NET na jednom serveru? (Komerční sdělení)

Serverový operační systém Microsoft Windows Server 2008 byl na trh uveden již v loňském roce. Nejčastěji skloňovanou novinkou byla a stále je jeho virtualizační úloha Hyper-V. Nových věcí je však daleko více a jednou z nich je přepracovaný server pro webové služby - Internet Information Services 7 (IIS7).

23. 3. 2009 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Hrajeme si v Linuxu: malá ochutnávka s tučňákem

V dnešním díle našeho seriálu pro linuxové zelenáče si představíme několik her, které si lze spojovat s Linuxem. Když se totiž zeptáte někoho zkušeného, jaké hrál na Linuxu hry, patrně zmíní některou z dnešního seznamu. Všechny mají jedno společné – vystupuje v nich tučňák jako hlavní postava.

Doba čtení: 4 minuty

Komiks: náhradní řešení

Člověk zažívá během svého dětství řadu problémů, strastí a stresových situací. Co má teprve říkat takový robot. Jak už jsme zjistili, puberta se mu nevyhne, má spoustu technických problémů a navíc musí ještě komunikovat se svým okolím. To samozřejmě zahrnuje také tu nejobtížnější část - totiž lidi.

Doba čtení: do minuty

ATA over Ethernet: sdílení disků po síti

Když vytváříme bezdiskové stanice nebo z nějakého disku potřebujeme jen nasdílet data do lokální sítě, neměli bychom přehlédnout jeden z nejjednodušších a nejrychlejších způsobů, který nám na síti zpřístupní disk tak, jako bychom ho měli na lokálním stroji. Řeč je o jednoduchém protokolu ATA over Ethernet.

Doba čtení: 6 minut

Vendetta Online: ovládněte celý vesmír

Zajímá vás online hraní? Hráli jste někdy klasiky jako Elite a propadli jste kouzlu obchodních vesmírných strategií? Pak tu máme jednu zajímavou hru právě pro vás. Vendetta Online je moderní, špičkově vypadající a ještě k tomu je pro Linux. Vzhůru dobývat vesmír! Jako obchodník, pirát či hrdina.

Doba čtení: 5 minut

Migrace souborového systému ext3 na ext4

Souborový systém ext4 je tu s námi už nějakou dobu, ale teprve nedávno byl označen za stabilní a použitelný v běžném provozu. Možná jste už uvažovali, že na něj přejdete, ale bojíte se komplikací a celého postupu. My vám ukážeme, jak přesně na to a poradíme, na co si musíte dát obzvlášť pozor.

Doba čtení: 3 minuty

Zvukový čip POKEY

V dnešní části našeho pravidelného seriálu o architekturách počítačů si podrobněji popíšeme schopnosti zvukového čipu POKEY (přesný kód obvodu je C012294). Tento čip byl použit prakticky ve všech osmibitových počítačích Atari, také v herních konzolích této firmy a v mnoha herních automatech.

Doba čtení: 13 minut

KDy bude 4 použitelnÉ?

Od vydání první „ostré“ verze čtvrté generace grafického prostředí KDE uplynul již více než jeden rok. Zatím poslední subverze KDE 4 spatřila světlo světa tento měsíc. Jeho současný stav ovšem linuxovému desktopu stále příliš nesvědčí a uživatelé stále čekají, až se z KDE opět stane použitelný desktop.

Doba čtení: 5 minut

Softwarová sklizeň (18. 3. 2009)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na strom USB zařízení, zmapujeme spotřebu CPU procesů, ukážeme si, jak jednoduše změnit heslo na více strojích najednou a také se podíváme na malého pomocníka při organizaci úkolů. Nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.

Doba čtení: 3 minuty

Firefox 3.5: žádná revoluce, jen příjemná evoluce

Webový prohlížeč Mozilla Firefox myslím netřeba představovat. Dnes nejrozšířenější open-source webový prohlížeč se brzy představí ve verzi 3.5, která přinese novinky jak pro koncové uživatele, tak webové vývojáře. Oproti verzi 3, která přinesla radikálnější změny, je verze 3.5 prezentována spíše jako evoluční.

Doba čtení: 6 minut

Základní konstrukce v programovacím jazyku Lua

Ve druhé části našeho nového seriálu o programovacím jazyku Lua se společně seznámíme se základními programovými konstrukcemi a datovými typy, které jsou v tomto jazyce podporovány. Ukážeme si především práci s proměnnými, tvorbu bloků, podmíněných příkazů a také programových smyček.

Doba čtení: 13 minut

Nominujte nejlepší české open-source projekty!

Chcete podpořit oblíbené projekty? Zajímá vás, co považují za nejlepší v českém open source odborníci i běžní uživatelé? Server Root.cz pořádá třetí ročník ankety CZECH OPEN SOURCE 2009. Odborná porota i veřejnost vybírají to nejlepší. I vy můžete svým hlasováním ovlivnit výsledky.

16. 3. 2009 9:00
Doba čtení: 2 minuty

Bezpečnostní střípky: červ Conficker aktualizuje

Pravidelný přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na aktualizace pro Adobe Reader a Acrobat, dále - BBC vypustila do světa vlastní botnet, a konečně - stále se hledá odpověď na otázku, kam směřují aktualizace červa Conficker.

Doba čtení: 8 minut

Hrajeme si v Linuxu: co hrát?

V dnešním pokračování našeho seriálu pro linuxové zelenáče bych chtěl udělat rychlý a stručný přehled různých typů her, které můžete v Linuxu hrát. Nechci se soustředit na konkrétní herní žánry, ale raději na způsoby, jak si hry v Linuxu zahrát. Které programy můžete využít jako herní prostředí?

Doba čtení: 4 minuty

Komiks: pubertální nutkání

Prošli jsme tím všichni a všichni tedy víme, jak to vypadá, když na nás přijde puberta. Je to těžké období v lidském životě, kdy v nás probíhá mnoho změn, chceme se stát rychle velkými a zažít všechny ty radosti a rozkoše, které zažívají dospělí ve svém světě. Otázka je, jestli je ale o co stát.

Doba čtení: do minuty

Blood Frontier: krvavá 3D zábava

Strieľanie, strieľanie, strieľanie a ešte raz strieľanie – náplň hry Blood Frontier. Rodina futuristických FPS strieľačiek sa pomaly rozrastá a uplatnenie si nájdu aj stále nové tituly, medzi nich patrí aj Blood Frontier. Vývojári ponúkajú „krvavú zábavu“, vynikajúce grafické spracovanie a vysokú úroveň UI.

Doba čtení: 3 minuty

Kompresor: ve znamení Valentýna

Dočkali jsme se Debianu Lenny, možná malinko nečekaně. KDE 4 se možná již dá považovat za použitelné, povíme si proč. Android se rozšiřuje i mimo trh s mobilními telefony. Firefox nestihne verzi 3.1, a tak přejde rovnou na 3.5 a s Google Earth již nebudeme potřebovat ploutve.

Doba čtení: 4 minuty

PostgreSQL v roce 2009 (PostgreSQL 8.4)

Každoročně přinášíme článek věnovaný novinkám v PostgreSQL a ani letošní rok nebude výjimkou. V březnu finišují práce na dokončení verze 8.4, která by měla být k dispozici začátkem léta. Na nové funkce se uživatelé dlouho těšili - podpora rekurzivních a analytických dotazů. Co nás přesně čeká?

Doba čtení: 28 minut

Zvukové subsystémy počítačů

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů si popíšeme základní způsoby generování zvuků a hudby, jež byly použity na domácích a osobních počítačích. Vývoj různých zvukových subsystémů byl velmi zajímavý - v minulosti vznikly například dnes již legendární čipy SID, AY-3-8910, POKEY či PAULA.

Doba čtení: 10 minut

Hackujeme telefon s Google Android

V dnešním díle našeho seriálu o Google Android se společně podíváme na dění kolem odblokování T-Mobile G1. Ukážeme si také, jak zkompilovat a nahrát vlastní obraz systému, jak zálohovat nastavení telefonu a jak změnit statický i animovaný bootovací obrázek na našem odblokovaném telefonu.

Doba čtení: 8 minut

Softwarová sklizeň (11. 3. 2009)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes se podíváme na monolitický web server, který obsahuje i vaše HTML stránky, ukážeme si nehezký, ale velmi funkční monitor zdraví vašeho systému. Pak se koukneme na Morrowind pod Linuxem a také na jeden malý DNS server. A blbinka nakonec.

Doba čtení: 2 minuty

Programovací jazyk Lua

Při pohledu do technické specifikace některých her i dalších aplikací se můžeme dočíst, že pro vývoj byl mj. využit i skriptovací jazyk Lua. Jedná se o jednoduše použitelný programovací jazyk, který je skutečně mezi výrobci herního softwaru z několika příčin oblíbený. V tomto seriálu si řekneme, proč tomu tak je.

Doba čtení: 14 minut

Svobodná kultura: Chiméra

Český překlad knihy Lawrence Lessiga s názvem Free Culture zdárně pokračuje. Dnes vám nabídneme překlad šestnácté kapitoly, která se zabývá kopírováním audiovizuálních děl a hodnocením této činnosti jednotlivými subjekty ve společnosti. Každý z nich má na tuto chiméru odlišný názor.

Doba čtení: 7 minut

SeaMonkey 2 převezme novinky z Firefoxu a Thunderbirdu

O SeaMonkey patrně řada z vás už někdy slyšela. Tento balík webových aplikací, který navazuje na dnes již neexistující Mozilla Suite, vyvíjí ve svém volném čase skupina vývojářů. O projektu nebylo už delší čas slyšet, protože se vývojáři houfně zbavovali zastaralého kódu a přidávali nové funkce.

Doba čtení: 6 minut

Bezpečnostní střípky: nové vydání Computer Security Handbook

Pravidelný přehled informací k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na nové stránky s informacemi k počítačové bezpečnosti určené pro širokou veřejnost (USA), zprávu společnosti Secunia k bezpečnosti prohlížečů a na páté, značně rozšířené vydání knihy Computer Security Handbook.

Doba čtení: 8 minut

Audio v Linuxu: úprava WAV souborů

V minulém díle našeho seriálu pro linuxové zelenáče jsme zmínili několik málo možností, jak s audiem v Linuxu pracovat. Dnes nás čeká díl věnovaný konkrétní úpravě zvukového záznamu. Je docela těžké mluvit o několika programech, když je zde jeden, který je masově využíván – Audacity.

Doba čtení: 4 minuty

Komiks: elektrické kruhy

Linux je skvělý operační systém. Vážně. Máme ho moc rádi, denně ho používáme při práci i zábavě, ale občas se prostě objeví nějaký ten zádrhel, který nám brání v některé činnosti, na kterou jsme jinak zvyklí. Někdy se jedná o drobnost, ale místy se setkáme s nefunkčností některých životně důležitých funkcí.

Doba čtení: do minuty

LIRC: dálkové ovládání pro váš Linux

Dnešní civilizace je líná. Lidé vymýšlejí nové hračky, které mají jediný úkol: udělat to tak, abychom se u toho co nejméně nadřeli. Velmi dobrým příkladem je ovladač k televizi. Kolikrát bychom se bez něj museli zvednout a změnit hlasitost nebo program? Díky projektu LIRC můžeme mít k Linuxu ovladač také.

Doba čtení: 12 minut

Jump'n Bump: vstávat a skákat

Klidný zimní večer, za okny se z oblohy sype další příval sněhu... z ústředního topení sálá teplo. A vy s přáteli přemýšlíte, jak strávit večer. Pravý čas na to vytáhnout pověstného králíka z typického černého klobouku. A aby představení stálo opravdu za to, nebudeme sahat do klobouku jen jednou.

Doba čtení: 6 minut

Svobodná kultura: Majetek - část III.

Český překlad knihy Lawrence Lessiga s názvem Free Culture zdárně pokračuje. Dnes vám nabídneme překlad třetí částí rozsáhlé kapitoly, která se zabývá majetkem. Podle práva a americké ústavy jsou majetek a vlastnictví zcela nedotknutelné. Neplatí to ale o tvůrčím vlastnictví. Jak se rozdíly projevují?

Doba čtení: 29 minut