Hlavní navigace

Komponenta Session beans v JBoss

V tomto dílu seriálu se podíváme na jeden ze tří typů business komponent, na session beans. Tento typ komponent jsme v minulých dílech již několikrát používali, aniž bychom je nějak podrobněji zkoumali. Ukážeme si možnosti session beans ve verzi 3.0 a jak je s jejich pomocí možné stavět enterprise aplikace.

Martin Večeřa

22. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 12 minut

Tělesa modelovaná pomocí spline křivek

V osmé části seriálu o renderovacím programu POV-Ray si popíšeme tělesa, která jsou modelovaná pomocí spline křivek. Jedná se především o rotační tělesa (surfaces of revolution), u kterých spline křivka určuje tvar řezu tělesem, a pak také tělesa vzniklá tažením profilové křivky po určené dráze.

Pavel Tišnovský

22. 4. 2008 0:00
| 3
Doba čtení: 19 minut

Máš znalosti IT? Pojď hrát do první ligy v Brně (Komerční sdělení)

Přemýšlíš, kde nejlépe nastartovat svou kariéru nebo dále rozvíjet své dosavadní profesionální zkušenosti? Brněnská pobočka Accenture Technology Solutions Ti nabízí příležitost hrát v první lize.

22. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 7 minut

GIT: distribuovaná správa revizí

Každý, kdo spravuje velké množství obsahu, časem přijde na to, že by potřeboval software, který by mu pomohl nad tímto obsahem držet ochrannou ruku. Velmi často mezi uživatele takových aplikací patří vývojáři, ale hodí se také (ne)pořádným administrátorům. Představíme si velmi silný nástroj GIT.

Karel Žák

21. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

Hrátky z řádky: tenký led - skripty generují skripty

Opět se setkáváme u pravidelné pondělní dávky tipů a triků z černé řádky. Ve většině stávajících dílů jsme se snažili omezit rizika chyb v shellových skriptech. Dnes zmíníme možnosti, jak si naopak efektivně na problém náhodnými překlepy naběhnout. Skripty totiž samozřejmě mohou generovat skripty.

Ondřej Bojar

21. 4. 2008 0:00
| 7
Doba čtení: 3 minuty

Proč Linux, když jej nikdo nepoužívá?

Nejeden začátečník si položí otázku: Proč vlastně používat systém, který je minimálně rozšířený. Pohledem do statistik pak zjistí, že MS Windows systémy používá 89 % procent počítačů, kolem 5 % je uživatelů s Mac OS X a na Linuxu běží jen něco kolem 2 % počítačů. Má to vůbec smysl, se zajímat o Linux?

Svatopluk Vít

20. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

Komiks: Překvapivý nezájem

My linuxáci a ajťáci vůbec to máme občas velmi těžké. Ačkoliv je náš svět úžasný a zajímavý, často se setkáváme s nepochopením a někdy dokonce s nenávistí či odporem. Lidé jsou totiž obvykle velmi odmítaví vůči něčemu, co neznají. Musíme tedy šířit osvětu všude, kde se dá. Začít můžeme třeba hned.

Petr Šimčík

19. 4. 2008 0:00
Doba čtení: do minuty

Biniax 2: hra pro zvídavé

Máte už dost zaschlé krve na klávesnici? Toužíte po nenásilné změně? Což takhle mírně potrápit svůj logický úsudek? Dnes se společně podíváme do barevného světa, kde pouze včasné a správné reakce zaručují dlouhý život. Vysoké skóre vám budiž odměnou za dobře vykonanou práci. Vítejte na zajímavém místě.

Martin Kameník

18. 4. 2008 0:00
| 5
Doba čtení: 3 minuty

Logování provozu na DNS serveru

Někdy je potřeba dohlížet na uživatele a především na to, jaké webové stránky navštěvují. Řešení existuje celá řada, některá jsou komplikovaná a lze narazit i na velmi komplexní a rozsáhlé monitorovací systémy. My vám představíme velmi jednoduché a nenáročné řešení, které je přesto velmi efektivní.

Petr Macek

18. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

Perličky: objekty naruby

Inside-out objekty v programovacím jazyce Perl řeší několik notoricky známých problémů s klasickými objekty. Mezi tyto problémy patří zejména zapouzdřenost a nedostatečná ochrana proti překlepům. Své jméno si vskutku zaslouží, neboť obracejí naruby pohled na objekty. Jak přesně se s nimi pracuje?

Michal Svoboda

17. 4. 2008 0:00
| 7
Doba čtení: 6 minut

Další instrukce zpracovávané v Benderově hlavě

V osmé části seriálu o architekturách počítačů si řekneme, jakým způsobem je možné načítat konstanty do pracovních registrů mikroprocesoru, popíšeme si instrukce pro přesun registrů z a do operační paměti, instrukce pro skok a návrat z podprogramu a na závěr bitové rotace a aritmetický posun.

Pavel Tišnovský

17. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 12 minut

LinuxExpo 2008: open source v praxi

Jako již tradičně se i letos koná veletrh a konference LinuxExpo. Osmý ročník je zaměřen na praktické nasazení open-source software nejen ve státní správě, ale i u komerčních subjektů. Jak probíhal první den a co zajímavého na konferenci zaznělo? Oč byl ze strany návštěvníků největší zájem?

Petr Krčmář

16. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

Softwarová sklizeň (16. 4. 2008)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dneska se podíváme, jak oříznout obrázek a jak vykreslit velké grafy. Máme tu i klon deborphanu pro rpmka a novou verzi lspci. Nakonec se prolétneme nad diskem a zkusíme si, zda je opravdu nemožné obnovit smazané soubory na ext3. A na závěr blbinka přímo od Linuse!

Miroslav Suchý

16. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

SliTaz: mikro distribuce je menší než mini

O malých live kapesních distribucích jsme na Rootu už psali mnohokrát. Ačkoliv by se jednomu mohlo zdát, že už snad všechny možné i nemožné distribuce existují, stále vznikají nové a zajímavé novinky. Dnes se podíváme na jednu live distribuci, která nabízí desktopové prostředí a přitom nemá ani 25 MB.

Petr Krčmář

15. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Pokročilé modelování s implicitními plochami

V sedmé části seriálu o raytraceru POV-Ray se budeme zabývat pokročilými modelovacími technikami používanými při práci s implicitními plochami. Ukážeme si aplikaci odlišných základních prvků kostry implicitních ploch a využití záporných "sil" při tvorbě těles s vytlačenými částmi povrchu nebo s otvory.

Pavel Tišnovský

15. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 15 minut

Nokia N810: Softwarová výbava

V předchozím článku jsme probrali hardware N810, nyní se zaměříme na softwarové možnosti. Nokia zvolila operační systém postavený na Maemo Linuxu. Tím se otevřely dveře velkému množství oblíbených aplikací, které jsme zvyklí vídat na PC. O těch, které jsem měl možnost si vyzkoušet, bude dnešní díl seriálu.

Michael Komm

14. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

Hrátky z řádky: find to najde

Opět se setkáváme u pravidelné pondělní dávky tipů a triků z černé řádky. Dnes se vracíme k hledání. Celý díl bude věnován příkazu find. Ten je velmi mocný, jak dále uvidíte, umožní nám víc než jen hledání. Find prochází adresářovou strukturu a dokáže nad soubory provádět různé užitečné akce.

Petr Macek

14. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Speciální linuxové distribuce

Minule jsme se v seriálu pro začátečníky bavili o live distribucích. Na závěr jsem zmínil, že existují i některé speciální. Ty jsou na řadě dnes. Potřebujete proměnit svůj počítač v DVD přehrávač, herní konzoli, speciální diagnostický nástroj nebo zálohovací zařízení? Pak můžete využít některou z nich.

Svatopluk Vít

13. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Týden ve zkratce: Začalo hlasování COS 2008

Ve středu 9. dubna začala hlavní hlasovací fáze třetího ročníku ankety CZECH OPEN SOURCE 2008. V šesti kategoriích můžete zvolit nejlepší český projekt, akci, software, osobnost, blog a firmu. Podpoříte open source z českých luhů a hájů a ještě můžete vyhrát zajímavou cenu. Co dalšího se za týden událo?

Redakce

13. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Komiks: Dárek?

Každý den je šance 1:365, že někdo z vašich známých bude mít narozeniny. Dle zákona schválnosti se to dozvíte den předem nebo ještě lépe právě v onen den. Co teď? Jaký dárek vybrat? Něco koupit nebo třeba vyrobit? Jak drahé by to mělo být a nemá to už oslavenec? Tohle je případ hrdinů z našeho komiksu.

Petr Šimčík

12. 4. 2008 0:00
Doba čtení: do minuty

Používáte GNU/Linux nebo jen Linux?

Velmi často a už také velmi dlouho se vedou nekonečné spory o tom, zda používat plný a správný název GNU/Linux nebo jen zkrácený Linux. Téměř každý čtenář diskusí se už setkal s někým, kdo hájil jednu ze stran. Co si o problému myslí zakladatelé obou projektů Richard Stallman a Linus Torvalds?

Petr Krčmář

11. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 6 minut

Postal 2: střílečka plná krve a násilí

Dílo, které vám dnes přinášíme, je v mnoha směrech kontroverzní. U valné části hráčské obce si získalo oblibu pro svou volnost a z toho vyplývající možnosti. Jiní hru zatratili do samotného pekla pro její druhou stránku, která je temnější než ohoz Darth Vadera. Sadisticky zvrhlé násilí a vraždy všech stupňů.

Martin Kameník

11. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Lokalizace otevřeného a svobodného software

V prvním článku ze série věnované problematice lokalizace otevřeného a svobodného softwaru si vysvětlíme význam a obsah základních pojmů a naznačíme východiska lokalizace založené na technologii gettext. Lokalizace a s ní související procesy jsou nedílnou součástí vývoje převážné části softwaru.

Petr Kovář

10. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 7 minut

Učíme trpaslíky počítat podruhé

V sedmé části seriálu o architekturách počítačů si řekneme, které logické instrukce je možné provádět v aritmeticko-logické jednotce. Především se ale budeme zabývat problematikou porovnávání dvou hodnot uložených v pracovních registrech a součinností porovnávacích instrukcí s podmíněnými skoky.

Pavel Tišnovský

10. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 13 minut

LinuxExpo 2008: největší údálost českého open source

Osmý ročník výstavy a konference o open-source software a Linuxu se zaměřuje především na realizované projekty a případové studie s využitím otevřeného software. Součástí letošního ročníku LinuxExpa bude opět konference Open Government. Prostor dostanou i neziskové a vzdělávací programy ve Free & Open Zone.

Tisková zpráva

10. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

CZECH OPEN SOURCE 2008: Vyberte ty nejlepší

Anketa o českých open-source projektech, akcích, programech, osobnostech, blozích a firmách vstupuje do hlasovací fáze. Během následujícího měsíce máte možnost zvolit z nominací ty nejlepší. Podpořte hlasováním ty, kteří nejlépe reprezentují český open-source! Máte navíc možnost získat zajímavé ceny!

Redakce

9. 4. 2008 0:00
| 7
Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (9. 4. 2008)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si ukážeme, jak jednoduše na applety, podíváme se, jak si zjednodušit rutinní práci na webu, naučíme se psát všemi deseti, usnadníme si administraci Arch Linuxu, zahrajeme si monopoly a nakonec nebude chybět ani veselá blbinka.

David Kovalský

9. 4. 2008 0:00
| 9
Doba čtení: 2 minuty

Svobodná kultura: Pirátství I.

Český překlad knihy Lawrence Lessiga s názvem Free Culture zdárně pokračuje. Dnes vám nabídneme překlad další kapitoly, která se zabývá fenoménem pirátství. Porozumíme v ní samotné podstatě pirátství a jeho vlivu na trh. Proč je pirátství jako takové velmi špatné a proč je nejčastěji slyšet o komerčních pirátech?

Adam Hazdra

8. 4. 2008 0:00
| 8
Doba čtení: 7 minut

Implicitní plochy (metaballs) v POV-Rayi

Celá dnešní část seriálu o raytraceru POV-Ray je věnována popisu velmi zajímavých a užitečných typů objektů, které je možné v tomto programu použít pro modelování složitých trojrozměrných těles. Jedná se o takzvané implicitní plochy, jež jsou také nazývány termínem blob nebo přiléhavěji metaballs.

Pavel Tišnovský

8. 4. 2008 0:00
| 7
Doba čtení: 16 minut

Nokia N810: Tučnák do kapsy

Nokia se rozhodla vytvořit novou kategorii mobilních zařízení designovaných pro Web 2.0. Nejnovější model N810 oplývá bohatou hardwarovou výbavou a pohání ho Maemo Linux OS 2008. Získal si značnou popularitu nejen v linuxové komunitě. V novém seriálu se podíváme, co všechno takový malý tablet dokáže.

Michael Komm

7. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 6 minut

Hrátky z řádky: pomocné soubory a zamykání

Opět se setkáváme u pravidelné pondělní dávky tipů a triků z černé řádky. V dnešním díle se podíváme na problém pomocných (nebo chtete-li dočasných) souborů a zamykání souborů. Popíšeme si, jak správně vyrobit pomocný soubor, jak se naopak obejít bez pomocných souborů a také jak na zamykání souborů v bashi.

Ondřej Bojar

7. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty