Hlavní navigace

Jak dostat Linux k uživatelům nejmenších PC?

Segment ultrapřenosných počítačů, tedy UMPC, se od svého uvedení a úvodních rozpačitých proroctví rozrostl na významný a uznávaný obor PC technologií. Mnozí přitom věří, že právě v něm se nachází budoucnost OEM nasazování Linuxu a brána tohoto systému do světa pracovních systémů. Je Linux na UMPC cesta?

Vojtěch Bednář

22. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 6 minut

Průhlednost a poloprůhlednost při texturování

V dnešní části našeho seriálu o raytraceru POV-Ray se budeme věnovat principům použití průhlednosti a poloprůhlednosti při práci s procedurálními i rastrovými texturami. Jedná se o techniku používanou například při vykreslování těles obsahujících ve svém povrchu otvory, skleněné části a podobně.

Pavel Tišnovský

22. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 11 minut

Exkluzivně: Linux je na 70 % českých serverů, Apache na 88 %

Root.cz provedl vlastní exkluzivní analýzu, ve které zkoumal téměř půl milionu českých serverů hostujících webové stránky. Z analýzy vyplynulo, že drtivá většina serverů používá linuxový operační systém a webový server Apache. Kromě toho byly zkoumány také samotné weby a jejich technické parametry.

Petr Krčmář

21. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Entity beans v JBoss

Nadešel čas seznámit se s dalším typem business komponenty, s entity beans. Entitní komponenty mají za úkol perzistenci dat, bez které se většina aplikací neobejde. Zachovávají vlastnosti objektového programování a přitom se pohodlně ukládají do relační databáze. Jak to celé funguje?

Martin Večeřa

21. 7. 2008 0:00 | Java
Doba čtení: 14 minut

Instalace programů v linuxových distribucích

Když se jednou utvrdíte v tom, že funkce vašeho operačního systému vám nepostačují, začnete hledat způsob, jak do systému dostat nový program. Způsobů je několik. Od toho nejméně přívětivého přes ten ideální až po ty, které jsou velmi jednoduché, ale nejsou tolik univerzální jako ostatní.

Svatopluk Vít

20. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

Komiks: úplně svobodný a otevřený telefon

Otevřenost a svoboda jsou pojmy, které v poslední době hýbou světem. Všichni chtějí otevřené standardy, souborové formáty, operační systémy, aplikace, specifikace, mobilní telefony a bůhví co ještě by chtěli otevřít. Ona zmiňovaná svoboda a otevřenost má mnoho zajímavých výhod, ale nic se nemá přehánět.

Petr Šimčík

19. 7. 2008 0:00
Doba čtení: do minuty

Reiser4: Mrtvý souborový systém?

Hans Reiser napsal Reiser4 čistě na zelené louce. Tento souborový systém má velmi mnoho kladů, ale také záporů, a kvůli nim se stále nedostal do jádra. Reiser4 se pořád vyvíjí, nicméně po odsouzení Hanse Reisera to s ním nevypadá dobře. Tak jako tak, Reiser4 je stále zajímavý a jeho vlastnosti udivující.

Adam Štrauch

18. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 8 minut

Stones of the Gods: boží kameny

Tento týden se společně vydáme na stezku plnou dobrodružství a bystrého logického myšlení, po stopě tajemných artefaktů známých jako kameny bohů. Nebude snadné dojít až na konec našeho putování. Jak již jeden starý filosof pronesl, důležitější než cíl je samotná cesta. Naše právě teď a tady začíná.

Martin Kameník

18. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Linus chce změnit značení verzí jádra

Více než deset let jsme byli zvyklí na verzování jádra podle nových vlastností a odlišování stabilních a vývojářských verzí sudými a lichými verzemi. Systém se ale změnil a Linus se obává matoucích a příliš vysokých verzí a rád by přijal nový způsob označování verzí. Jaké jsou konkrétní návrhy?

Petr Krčmář

17. 7. 2008 0:00 | Kernel
Doba čtení: 4 minuty

Vyrovnávací paměti a optimalizace programů

V dnešní části seriálu o činnosti mikropočítačů si vysvětlíme základní principy optimalizací programů s ohledem na činnost vyrovnávacích pamětí (cache memory), jejich asociativity a v neposlední řadě také strategii alokace bloků.

Pavel Tišnovský

17. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 13 minut

Svobodná kultura: Zaznamenavatelé

Český překlad knihy Lawrence Lessiga s názvem Free Culture zdárně pokračuje. Dnes vám nabídneme překlad další kapitoly, která se zabývá autorským zákonem a především částí o volném užití. Celý zákon byl původně vytvořen jako ochrana příjmů vydavatelů proti nekalé soutěži pirátů. Stala se z něj však zbraň.

Adam Hazdra

16. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 6 minut

Softwarová sklizeň (16. 7. 2008)

Oblíbená sonda do světa převážně otevřeného softwaru. Dnes se podíváme jak jednoduše vytvářet dynamický obsah na webu se skriptovacím jazykem Python, představíme si pár nástroju pro práci se zvukem, zjednodušíme si připojování k WiFi sítím v teminálu a nakonec se podíváme na trošku netradiční blbinku.

David Kovalský

16. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Prehrávač iPod a Linux: aký software použiť?

Je známe, že prehrávače iPod môžete synchronizovať s vašou hudobnou knižnicou iba cez iTunes, ale čo robiť v prípade, že používate platformu Linux, na ktorú iTunes jednoducho neexistuje? Nezúfajte a prečítajte si článok v ktorom prinášame prehľad programov na jednoduchú správu týchto zariadení.

Šimon Seman

15. 7. 2008 0:00 | Apple
Doba čtení: 3 minuty

Rastrové textury v POV-Rayi

V dnešní části seriálu o programu POV-Ray si vysvětlíme, jakým způsobem je možné na povrch těles nanášet rastrové textury, například fotografie nebo obrázky vytvořené v rastrových grafických editorech typu GIMP či Photoshop. Budou popsány i způsoby mapování těchto textur na objekty různých tvarů.

Pavel Tišnovský

15. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 11 minut

Ext4: evoluční souborový systém

Po dvou letech vývoje se souborový systém ext4 pomalu stabilizuje, sami vývojáři mu svěřují svá data a je pomalu na čase se podívat co všechno nás čeká, protože jej budeme zřejmě potkávat čím dál častěji. Nejedná se o žádná převratná vylepšení, ale spíše evoluci v navýšení výkonu a spolehlivosti.

Adam Štrauch

14. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

Perličky: objektové výjimky

V minulém díle jsme si popsali, kterak lze v Perlu použít výjimkový aparát na jednoduchých textových řetězcích. Dnes tento model rozšíříme o plnohodnotné objekty a nástroje na jejich zpracování. Dostaneme se tak na úroveň, kterou pro zpracování výjimek poskytují moderní objektově orientované jazyky.

Michal Svoboda

14. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 8 minut

Kompozitní správce Compiz

V našem začátečnickém seriálu už jsme zmínili všemožné správce oken či desktopová prostředí, ale ještě nepadla zmínka o patrně nejefektnější variantě – o kompozitních správcích. Možná se to může trochu zdát jen jako „frajeřinka“, ale nakonec poznáte, že se s nimi desktop používá velmi komfortně.

Svatopluk Vít

13. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Komiks: přepracování na sluníčku

Některé věci byste prostě neměli kombinovat. Říkaly to už naše babičky: třešně a mléko, pivo a víno, alkohol a řízení motorového vozidla, manželka a milenka, KDE a GNOME a příliš mnoho sluníčka a práce. Výsledkem takové kombinace mohou být velmi nebezpečné doprovodné jevy: zvracení, průjem či halucinace.

Petr Šimčík

12. 7. 2008 0:00
Doba čtení: do minuty

Vifm: správce souboru á la Vim

Na světě je spousty uživatelů, kteří si oblíbili Vi a jeho styl ovládání. Vi jim totiž dovoluje editovat jejich soubory, aniž by museli dát ruce z klávesnice, a díky tomu je jejich práce mnohem efektivnější. Není proto divu, že se objevil souborový manager s podobným ovládáním jako má vi, a na něj se dnes podíváme.

Adam Štrauch

11. 7. 2008 0:00 | Vim
Doba čtení: 6 minut

Arkanoid: Space Ball

Vesmír, nekonečný prostor vyplněný planetami, mlhovinami, starými ruskými družicemi, americkými tajnými projekty, mimozemšťany, hvězdnými branami a hromadou cihel. Přesně tak. Cihel je tam celá spousta. Ale v dohledné budoucnosti, řekněme co by míčem odpálil, bude jejich počet značně zredukován.

Martin Kameník

11. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Seznam.cz: linuxové administrátory si vychováváme sami

Pokračování včerejšího rozhovoru s Michalem Feixem, který pracuje ve firmě Seznam.cz jako vedoucí oddělení IT operations. Plánuje Seznam zavedení technologie OpenID? Jak probíhá vývoj a testování nových služeb? Co musí umět linuxový administrátor Seznamu? Jak se spravuje šest stovek serverů?

Petr Krčmář

10. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 9 minut

Architektury vyrovnávacích pamětí

V dnešní části našeho seriálu o mikropočítačích a jejich funkcích si vysvětlíme, jakým způsobem pracují některé nejtypičtější konfigurace vyrovnávacích pamětí (cache memory). Zejména si popíšeme a rozebereme vliv asociativity vyrovnávacích pamětí a strategie přidělování bloků na celkový výkon počítače.

Pavel Tišnovský

10. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 11 minut

Vedoucí adminů v Seznam.cz: všechny servery máme dvakrát

První část rozsáhlého rozhovoru s vedoucím nového provozního oddělení portálu Seznam.cz. Michal Feix vede tým 35 zkušených odborníků. Jaká je jejich práce? Jak fungují ve firmě serverová řešení a kolik spotřebují servery elektřiny? Jaké nové služby se chystají? Přijde IMAP či vlastní IM řešení?

Petr Krčmář

9. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 10 minut

Softwarová sklizeň (9. 7. 2008)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes se podíváme na jeden program pro děti a jeden na ochranu před dětmi. Dále si zahrajeme poker po síti a koukneme se, jak synchronizovat kalendář se Zimbrou a Gmailem. Nakonec se podíváme, jaké sny se zdají počítačům a androidům.

Miroslav Suchý

9. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Jádro systému Linux: kompletní průvodce programátora

Knih o linuxovém jádru u nás mnoho nenajdete. O to víc mě potěšila nová kniha Jádro systému Linux, která pochází dokonce z pera českého autora Lukáše Jelínka. Je to sice kniha o jádru operačního systému, není ale rozhodně určena jen programátorům. Počte si i zvídavý uživatel.

Petr Krčmář

8. 7. 2008 0:00 | Kernel
Doba čtení: 4 minuty

Textury vytvořené z fraktálů a matematických výrazů

V devatenácté části seriálu o raytraceru POV-Ray si řekneme, jakým způsobem je možné pracovat s procedurálními texturami vytvořenými pomocí fraktálů (například Mandelbrotovy množiny) či na základě matematické funkce, jejímiž parametry jsou souřadnice bodu, pro nějž se barva textury počítá.

Pavel Tišnovský

8. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 15 minut

Co nám chystá Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex

Ubuntu je v současnosti nejpoužívanější linuxovou distribucí. Vývoj nových verzí je proto ostře sledován a uživatelé sledují, co nového se na ně chystá a jakých vylepšení se dočkají. Nyní je k dispozici první alfaverze nového Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex a vy s námi můžete nahlédnout pod pomyslnou pokličku.

Petr Krčmář

7. 7. 2008 0:00 | Ubuntu
Doba čtení: 4 minuty

Btrfs: zajímavý, ale nekompletní souborový systém

Btrfs (Butter FS) je souborový systém, který minulý rok začala vyvíjet firma Oracle. Obsahuje spousty zajímavých vlastností a na Linuxu je brán jako náhrada ext3. Jeho vývoj je zatím velmi bouřlivý, to nám ale nebrání se podívat na to, co je už hotové a zhodnotit dosavadní snažení vývojářů.

Adam Štrauch

7. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 7 minut

Ostravské vývojové centrum Home Credit International se rozrůstá a hledá odborníky (Komerční sdělení)

Rozhovor s Vladimírem Pavlíkem, který ve firmě Home Credit International (HCI) pracuje na pozici Program manager vývojářského a testovacího centra v Ostravě. Home Credit International poskytuje IT a poradenské služby v rámci finanční skupiny PPF, zejména s ohledem na expanzi skupiny Home Credit na trhy východní Evropy a Asie. Zásadní podíl na úspěchu společnosti má technologické řešení Homer, jehož vývoj probíhá v Brně a v nově otevřeném centru v Ostravě.

7. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 6 minut

Desktopová prostředí: mimo střední proud

Každý začátečník, který se dostal k tomu, aby si vybral své desktopové prostředí, které bude ve své linuxové distribuci používat, je ze začátku zcela ohromen tím, kolik různých produktů si může vybrat. Obvykle si však vybere KDE nebo GNOME. Nicméně existují i další, a ty si dnes společně představíme.

Svatopluk Vít

6. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 6 minut

Komiks: paranoia nezná dovolené

Každý správný ajťák musí být alespoň trochu paranoidní. Šifrování disků, kontrola SSH fingerprintů, zadávání silných hesel bez přítomnosti cizích osob a důkladné mazání souborů jsou jen těmi základními postupy, které je třeba dodržovat, pokud se chcete cítit alespoň trochu v bezpečí. Jsou totiž všude!

Petr Šimčík

5. 7. 2008 0:00
Doba čtení: do minuty