Hlavní navigace

Entity beans v JBoss a relace

Nadešel čas seznámit se s dalším typem business komponenty, s entity beans. Entitní komponenty mají za úkol perzistenci dat, bez které se většina aplikací neobejde. Zachovávají vlastnosti objektového programování a přitom se pohodlně ukládají do relační databáze. Jak to celé funguje?

Doba čtení: 10 minut

Softwarová sklizeň (3. 12. 2008)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dneska si představíme program na prohledávání zdrojových kódů a nástroje pro vytváření n-dimenzionálních grafů. Ukážeme si jak invertovat m3u playlist a podíváme se, kde nalezneme chybějící programy. A pomodlíme se za obligátní blbinku.

Doba čtení: 3 minuty

Jan Pinky Pinkas: Jabber je prodělečný podnik

Jan Pinky Pinkas je hlavou největšího českého projektu zaměřeného na poskytování Jabber služeb - Jabbim.cz. Zeptali jsme se ho na finanční situaci projektu, na aktuální vývoj i na novinky které chystá. Vydá Jabbim zdrojové kódy nového transportu? Jak si na sebe hodlá projekt vydělat? Osloví běžné uživatele?

Doba čtení: 8 minut

Vrstvené textury v POV-Rayi

Od třicáté osmé části seriálu o raytraceru POV-Ray se začneme zabývat tvorbou složitějších typů textur. Řekneme si, jakým způsobem je možné pokrývat povrch těles několika texturami uloženými ve vrstvách. Touto technikou je možné vykreslit například kovový povrch se skvrnami rzi či kámen pokrytý mechem.

2. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 11 minut

SCO opět prohrálo a Adobe uvolnil 64bit Flash Player

Posledních několik týdnů bylo bohatých na klíčové události v linuxovém světě. Po několika letech se firmě Adobe podařilo uvolnit 64bit verzi svého Flash Playeru, na který čekalo mnoho uživatelů. SCO prohrálo další soudní spor s Novellem a v OpenSuSE byla zrušena licence EULA.

Doba čtení: 5 minut

Sendmail: autentizace, smarthost a blacklist

Rozšíříme si sendmailové řešení o smart host, blacklisty a smtp autentizaci. U autentizace se bude jednat o ověřování klientů i o nastavení sendmailu jako smtp klienta s autentizací. To se nám může hodit, pokud jsme například zákazník O2 a využíváme jejich servery. Jedná se o rozšíření řešení z minulých dílu.

Doba čtení: 5 minut

Linuxový začátečník a digitální fotografie

Každý začátečník už určitě řešil otázku jak používat veškerá svá elektronická domácí zařízení, která lze připojit k počítači. Jedním z prvních byl určitě digitální fotoaparát. Lze jej také připojit k počítači s Linuxem? Vzhledem k tomu, že Linux používá dost lidí, asi se nabízí odpověď – samozřejmě to funguje.

Doba čtení: 4 minuty

Komiks: ekonomická úspora času

Manažeři jsou sice velmi podivná cháska, ale existují odvětví, kterým obvykle rozumí. V otázce efektivity práce, rozdělení nákladů a ekonomické situace firmy, jsou obvykle velmi sběhlí. To oni vědí, kdy je dobré se problému dlouhodobě věnovat a kdy je naopak výhodnější vše zahodit a začít zase od začátku.

Doba čtení: do minuty

Jailkit: snadné chrootování služeb

Provozování více služeb na jednom stroji s sebou přináší rizika, která můžeme zmenšovat řadou nástrojů. Jedním z méně spolehlivých, ale často dostatečným řešením, je vytvořit malý systém, který obsahuje pouze to, co je nutné pro chod dané služby, a v něm tuto službu spustit.

Doba čtení: 6 minut

Nimuh: konečne niečo pre pána Dänikena

Na Zemi pristál mimozemšťan! Nebojte sa nie s cieľom zotročiť si ľudstvo ale prekvapivo v mieri si pozrieť pamiatky španielskej Andalúzie. Do cesty sa mu však stavia profesor Ufoloco a jeho komplici. To je Nimuh v skratke, zaujímavá španielska hra s príbehom a páčivým grafickým kabátikom.

Doba čtení: 3 minuty

Záloha dat pomocí rdiff-backup

Problematika záloh by měla zajímat každého uživatele, který nechce přijít o svá data. Ať už používáte pro zálohy libovolné médium, určitě potřebujete šikovný nástroj, který zajistí nejdůležitější části zálohovacích operací. Představíme si rdiff-backup, který umí zajímavé věci jako třeba cestováni v čase.

Doba čtení: 6 minut

Sériový port RS-232C

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů si popíšeme sériový port (RS-232C), který byl původně používán pro připojení terminálů k serveru (buď přímo či přes modem), posléze se však působnost jeho nasazení dosti podstatným způsobem rozšířila, a to i na domácích a osobních počítačích.

Doba čtení: 12 minut

VirtualBox jako řešení pro server

O virtualizačním nástroji VirtualBox jsme psali již několikrát. Pro většinu uživatelů je to program pro desktopovou virtualizaci, který má příjemné klikací rozhraní, a na server se proto příliš nehodí. Nedávno vydaná nová verze se ale přiblížila serverovému využití tím, že nabídla možnost ovládání z příkazové řádky.

Doba čtení: 9 minut

Softwarová sklizeň (26. 11. 2008)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na poloprofesionální kreslení, ukážeme si nenáročné sensory, podíváme se na jednu minimalistickou wiki a představíme si modul pro webový server Apache. Na závěr nebude chybět postarší hra a také tolik oblíbená blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Fedora 10 Cambridge a pět let projektu Fedora

Fedora 10 s kódovým názvem Cambridge znamená více než pět let intenzivního vývoje v oblasti Linuxu. Kam se za těch pět let Linux v podání Fedory posunul? A kam se posunul díky Fedoře Linux jako takový? Fedora totiž není jen kompilátem součástí z open-source světa, ale sama je líhní novinek a vylepšení.

Doba čtení: 19 minut

Myslíme v jazyku POV-Ray (dokončení)

Ve třicáté sedmé části seriálu o raytraceru POV-Ray bude popsán způsob volání a využití interních funkcí POV-Raye (tyto funkce jsou vložené přímo do jeho zdrojového kódu), deklarace uživatelských funkcí, vytváření maker i další možnosti programovacího jazyka, které je možné v tomto raytraceru použít.

Doba čtení: 12 minut

Vojtěch Trefný: chtěli jsme to nandat Microsoftu

Rozhovor s Vojtěchem Trefným, předsedou Občanského sdružení Ubuntu pro Českou republiku. Proč a jak vlastně toto občanské sdružení vzniklo? Co je jeho cílem? Co je to Ubuntu do škol a proč se Mark Shuttleworth neobjevil v pořadu Na Plovárně? Nejen o tom jsme si povídali v našem rozhovoru.

Doba čtení: 8 minut

Mikrotik: dynamické routování

Spolehlivost sítí je závislá na tom, kolik alternativních cest pro paket máme. Dřív nebo později linka vypadne, a proto se musíme postarat o to, aby spojení na většině sítě nebylo ovlivněno. K tomu nám pomáhají routovací protokoly a dnes se budeme věnovat konfiguraci jednoho z nich.

Doba čtení: 9 minut

Linuxová kancelář a další drobty

V našem seriálu pro začátečníky jsme už zmínili všechny nejpoužívanější součásti kancelářských balíků. Zbývá zmínit součásti, které se nepoužívají tak masově, přesto mohou výrazně pomoci při určitých činnostech. Řeč může být o grafickém editoru, programu na tvorbu schémat či správci projektů.

Doba čtení: 5 minut

Komiks: převratná metoda

Internet změnil náš svět. Závislí jsou na něm vlastně všichni: banky, obchody, televizní stanice, obecné zpravodajství a mnoho dalšího dnes na internetu najdeme a už si bez toho neumíme svůj život představit. Pronikl ale i do dalších odvětví lidské činnosti, kde bychom to nečekali. A také nám velmi často pomáhá.

Doba čtení: do minuty

Diakritika v doméně .cz opět odmítnuta

Už potřetí česká internetová veřejnost zcela jasně odmítla zavedení diakritiky do českých domén - takzvaný systém IDN. Správce naší národní domény, organizace CZ.NIC, pořádá pravidelné průzkumy veřejného mínění na toto téma a zavázala se, že bez posvěcení celé věci uživateli české domény nezavede.

Doba čtení: 3 minuty

Teeworlds: skákající zbraně

Potrebujete občas vypnúť pri nejakej dobrej skákačke? Teeworlds je tu pre vás. Bezcieľne strieľanie a skákanie - to je Teeworlds. Množstvo aktívnych online serverov, jednoduché a účelné prostredie a v neposlednom rade nízke HW nároky – to sú atribúty, pre ktoré sa Teeworlds oplatí zahrať.

Doba čtení: 3 minuty

Prostor pro další platformu

Dnešní svět operačních systémů se přes všechny (r)evoluční změny, k němž v něm dochází, vyznačuje relativní stabilitou svých vnějších hranic i vnitřních mantinelů a stálostí hráčů. Nedochází vlastně k žádným masivním změnám ani výrazným posunům. Je v tomto světě prostor pro příchod hráče dalšího?

Doba čtení: 5 minut

Rozšířené režimy paralelního portu podle IEEE 1284

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů dokončíme popis práce s paralelním portem. Řekneme si, jakým způsobem je možné paralelní port použít pro obousměrný přenos dat (data lze přenášet buď po čtyřech bitech nebo dokonce po celých bajtech), i jakou technologií jsou řešené paralelní porty ECP a EPP.

Doba čtení: 16 minut

Správa uživatelů a databázových objektů v PostgreSQL

Určení vlastníků db objektů se v řadě projektů vůbec neřeší nebo řeší příliš pozdě. To už obvykle chaos ve vlastnictví začne komplikovat administraci. Tento článek se věnuje popisu problematice vlastnictví db objektů a jako bonus obsahuje pár užitečných základních doporučení.

Doba čtení: 8 minut

Softwarová sklizeň (19. 11. 2008)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes probereme utilitu pro převod trasy do vaší GPS, budeme řešit všední problémy obchodního cestujícího, vyexportujeme si USB zařízení po síti, rozšíříme si suché hlášky, budeme hledat balíky napříč distribucemi a pobavíme se u oblíbené blbinky.

Doba čtení: 2 minuty

Ceny Velkého Bratra: známe největší narušitele soukromí

Už počtvrté letos odborná porota volila největší narušitele soukromí v České republice. Za největší slídily označila magistrát hl. m. Prahy, vládu Spojených států, Společnost AQER.CZ, Deutsche Telekom, návrh elektronických vinět pro placení dálničních poplatků a virtuální tělesné prohlídky EU.

Doba čtení: 12 minut

Myslíme v jazyku POV-Ray 2

Ve třicáté šesté části seriálu o raytraceru POV-Ray si vysvětlíme způsob tvorby „rekurzivních“ objektů a použití vestavěných funkcí při konstrukci složitějších těles. Ukážeme si také tři demonstrační příklady, ve kterých budou popisované programové konstrukce jazyka POV-Ray použity.

Doba čtení: 16 minut

Linuxová kancelář a správci databází

Ve chvíli, kdy dojde na kancelářské programy, jistá skupina lidí se neobejde bez těch, které by jim pomohly lépe zacházet s větším množstvím dat. Někteří se uchýlí k tabulkovému procesoru, v určité chvíli to však už není možné, protože to přestává být únosné a pohodlné. Pak přicházejí pomoci databázoví správci.

Doba čtení: 5 minut

Komiks: dobrý obchod

Peníze, peníze, peníze. Hybná síla celého dnešního světa včetně toho internetového. Různá aukra, íbeje a další podobné kšeftařské služby jsou na vrcholu, internetem tečou reálné miliardy a moderní veksláci si mnou ruce. Prodat můžete skoro cokoliv, od staré sekačky na trávu až po babiččinu pletací sadu.

Doba čtení: do minuty

Stormbaan coureur: překážkový kurz pro drsňáky

Automobilových simulátorov je ako maku, dnes vám chceme priblížiť hru Stormbaan coureur. Na rozdiel od iných simulátorov si však „nesadáme“ za volant celého auta, ale ovládame iba jeho podvozok. Tu si však narozdiel od iných stimulátorov netrénujeme rýchlu jazdu, ale zručnosť.

Doba čtení: 3 minuty