Hlavní navigace

Zero Ballistics: obrněná monstra na pastvinách

Obrněná monstra se před chvílí objevila na horizontu. Za nimi se táhne nezaměnitelná stopa pásů, kterou doprovází trosky a zmar. Před nimi je prozatím nezničená příroda a pár domků. Nebude však trvat dlouho a ráz krajiny se nevratně změní. Právě zde totiž vypukne konflikt, z něhož odjede pouze jeden vítěz.

Doba čtení: 3 minuty

Technologie flash pamětí a způsoby jejich využití

V dnešní části našeho pravidelného seriálu o architekturách počítačů si blíže popíšeme technologie flash pamětí (někdy označovaných jako mžikové nebo bleskové paměti), včetně rozdílu mezi zapojením paměťových buněk typu NAND a NOR. Také si řekneme, ve kterých oblastech se paměti typu flash používají.

Doba čtení: 13 minut

Perličky: kódování znaků a unicode

Podpora různých znakových sad, vícebajtové kódování, Unicode a UTF-8. To jsou pojmy nahánějící strach nejednomu správci nebo programátorovi. Jak to bylo krásné, když jsme měli jenom 7 bitů a všichni mluvili anglicky. Anebo ne? Vzpomeňme na EBCDIC nebo zavedení znaku Euro a pojďme se podívat, jak se věci mají.

Doba čtení: 9 minut

Cisco a Jabber: svatba křivky se žárovkou

Oznámení o tom, že síťový gigant Cisco hodlá koupit společnost Jabber, zabývající se vývojem a implementací stejnojmenného protokolu pro Instant Messaging, je dalším důvodem k vášnivým diskuzím. A další velkou šancí pro open source. Přinese spojení otevřeného Jabberu a Cisca nový vítr do IM plachet?

Doba čtení: 4 minuty

Softwarová sklizeň (24. 9. 2008)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dneska se podíváme na jednu hru s fyzikou. Následovat bude CAD pro pletení. Pak si ukážeme, jak je možné upgradovat běžící program bez nutnosti ho ukončit. Také se podíváme na knihovnu pro tvorbu reportů. Nakonec si představíme program na změnu pozadí a klikátko na omezení přístupu ke squidu.

Doba čtení: 4 minuty

Asus Eee 1000H: jak na Linux

Okolnosti tomu chtěly, abych se stal majitelem malého notebooku Asus Eee 1000H. Předinstalované Windows se na něm moc dlouho neohřály a jako správný "linuxák" jsem tam prostě musel Linux dát. Za distribuci jsem zvolil své oblíbené Gentoo a musím říct, že Eeečko nedá některé věci zadarmo.

Doba čtení: 8 minut

Optické vlastnosti uzavřených těles v POV-Rayi

Klasický raytracing je založen na nalézání průsečíků paprsků s povrchy objektů umístěných ve scéně a výpočtu světelných podmínek v nalezených průsečících. POV-Ray tento výpočetní model dále rozšiřuje o optické vlastnosti vnitřků uzavřených těles, což je téma, kterému se budeme dnes věnovat.

Doba čtení: 13 minut

Greenie 3.1H: nielen nová grafika a software

Greenie vyšlo vo svojej novej verzii 3.1H. Nová verzia prináša viacero noviniek a grafický prevrat v porovnaní s verziou 3H. Greenie by malo ponúkať riešenie pre bezproblémový prechod z platformy MS Windows, jednoduché prostredie a nemalo by robiť problém anglicky nehovoriacim užívateľom.

Doba čtení: 4 minuty

Hrátky z řádky: komprese a dekomprese

Komprese a dekomprese souborů patří téměř k dennímu chlebu uživatele (nejen) unixového operačního systému. Řada uživatelů se při tom bojí ovládání (de)kompresních utilit z řádky. Není na nich ale nic složitého a po krátkém zaškolení budete umět i vy tyto veledůležité programy využít.

Doba čtení: 3 minuty

Mailujeme s Linuxem

Kromě prohlížení obsahu webových stránek je jednou z nejčastějších úloh, pro kterou využíváte internet, psaní e-mailů. Psát je můžete s využitím internetového prohlížeče pomocí tzv. online klientů, my se však zaměříme na programy, které máte přímo nainstalovány v počítači, na tzv. offline klienty. Začátečníci to určitě ocení.

Doba čtení: 6 minut

Komiks: být raději připraven

V dnešní rychlé době jeden nikdy neví, co mu přinese příští hodina, natož třeba zítřejší den nebo následující měsíc. Situace se mění z minuty na minutu a pokud chcete přežít v dnešní džungli, musíte být připraveni na nejhorší i na nejlepší zároveň. Což ne vždy bývá zrovna jednoduché. Vlastně nikdy.

Doba čtení: do minuty

Linux na desktopu roste nezměněným tempem

Před rokem jsme vás informovali o tom, že Linux začal na desktopech významně růst a za předchozí dva roky se počet linuxových desktopů zdvojnásobil. To alespoň říkají internetové měřící služby a jejich analýzy. Po roce jsme se rozhodli průzkum zopakovat. Jaká je situace v letošním roce? Pokračuje růst?

Doba čtení: 2 minuty

Grid Wars 2: geometricky přesný boj o život

Tkví podstata poznání světa v exaktní matematice, prostém rozumu nebo smyslovém poznání? Netuším. Pro naši nejbližší existenci a její zachování to ani není nezbytné vědět. Nicméně matematika, přesněji geometrie, získá na svém významu. Budeme uvrženi do víru obrazců, které na nás budou útočit mnoha způsoby.

Doba čtení: 3 minuty

Nevolatilní paměti

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů se budeme zabývat takzvanými nevolatilními paměťmi. Ty mají své nezastupitelné místo v prakticky všech moderních počítačích, dnes dokonce jeden typ nevolatilních pamětí (mžikové paměti) pro některé aplikace nahrazuje diskety či pevné disky.

Doba čtení: 10 minut

NFS a Autofs: Sdílení v LAN

Sdílení dat po lokální síti je velmi populární a Linux v tomto odvětví vůbec nezůstává pozadu. Nemusíme se držet jen zaběhlé Samby, která se hodí pro síť kde se najdou i stroje s Windows, ale také máme možnost využít protokolu NFS, který je na jednoduché sdílení dat mnohem pohodlnější a rychlejší. Když k němu přibereme ještě Autofs, máme perfektní dvojku.

Doba čtení: 7 minut

Firefox požaduje v Ubuntu potvrzení EULA

Mezi uživateli Ubuntu zavládlo zděšení. Připravovaná verze Intrepid Ibex totiž obsahuje novou verzi balíčku Firefox, který chce po uživateli po prvním spuštění odsouhlasení licence EULA. Praktika běžná v prostředí MS Windows zvedla ze židle také mnoho vývojářů. Mark Shuttleworth krok obhajuje i kritizuje.

Doba čtení: 5 minut

Softwarová sklizeň (17. 9. 2008)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si usnadníme vývoj v protředí NetBeans, podíváme se na modulárního IRC bota, nakoukneme pod pokličku Sage, budeme šifrovat po sítí a také minimalizovat spotřebu paměti i síťových služeb. Závěrem nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.

Doba čtení: 3 minuty

Stanislav Hoferek: Ubuntu je příliš konzervativní

Už je to rok, co jsme vám nabídli článek o novém slovenském projektu s nazelenalým názvem Greenie. Od té doby prošla tato odnož Ubuntu mnoha změnami a vývojářský tým se rozrostl. Jak vidí Stanislav Hoferek současný stav projektu a co plánuje do budoucna? Na to jsme se ho zeptali v našem rozsáhlém rozhovoru.

Doba čtení: 16 minut

RESTFul Web Services a .NET (Komerční sdělení)

RESTFul Web Services získávají stále větší oblibu díky velmi jednoduchému principu a maximálnímu využití již existujících technologií a tím pádem i nezávislosti na platformě. V článku se nebudeme zabývat teorií REST, ale podíváme na konkrétní implementaci, která se jmenuje ADO.NET Data Services.

16. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Tvorba pokročilejších animací v POV-Rayi

V dnešním pokračování seriálu o raytraceru POV-Ray si ukážeme některé další možnosti tvorby animací s využitím interní proměnné „clock“, například změnu souřadnic prvků kostry implicitní plochy, modifikaci parametrů superelipsoidu či kvadrik a tvorbu tělesa s využitím smyčky „while“.

Doba čtení: 15 minut

O svobodné kultuře a mediální diskusi

„Kultura je chápána jako něco, co chrání pevné hodnoty a produkuje autority. Je zárukou integrity a kontinuity života a je obrácena do minulosti,“ píše ve své nové knize Karel Hvížďala. Jeho tvrzení mě přiměla k zamyšlení nad tím, co je vlastně ona svobodná kultura, kterou obhajuje Lawrence Lessig.

Doba čtení: 4 minuty

Perličky: pokročilé přetěžování operátorů

Pokračováním tématu o přetěžování operátorů se dostáváme k poněkud netradičním možnostem jazyka Perl. Dnes se budeme zabývat přetěžováním konstant, které nám dává do rukou možnost zpracovat libovolnou konstantu v kódu ještě před jejím použitím. Dále také zmíníme přetížení operátoru dereference a další triky.

15. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 9 minut

Komiks: osudový omyl

Dnes nás čeká jeden komiks na čtenářské téma. Netušíme, jestli něco podobného sám zažil, ale řekl bych, že ho to ani moc nepoznamenalo. Druhá strana mívá s podobnými omyly větší problémy. Rozhodně se něco takového přihodit může, ženy jsou totiž stvoření jemná, citlivá, ale v některých oblastech málo vzdělaná.

Doba čtení: do minuty

Space Trader: přežít a vydělat jmění

Opět se přeneseme pár let kupředu do budoucnosti. Změnilo se mnohé, ale přece jen ne všechno. Peníze jsou neustále hybnou silou nejen na Zemi, a kdo jimi vládne, je mocný a vážený na mnoha místech vesmíru. O tom se moc dobře přesvědčíme v dnešním titulu. Dokážete obstát jako vesmírný obchodník?

Doba čtení: 3 minuty

Lighttpd: Zajímavé moduly

Poslední díl našeho malého seriálu o Lighttpd bych rád věnoval menším modulům, které umí život ulehčit nebo nabízejí funkcionalitu, kterou by si uživatel musel ohlídat v jiné aplikaci. Řeč bude o kompresi, cachování, monitoringu, webdavu a redirectu/rewritu.

Doba čtení: 6 minut

Velký test PHP frameworků: Zend, Nette, PHP a RoR

Dnes ukončíme náš velký test PHP frameworků a zakončení to bude opravdu zajímavé. Na programu totiž máme populární Zend framework a vycházející českou hvězdu – framework Nette. Na konci článku se dočkáme srovnání všech testovaných frameworků, a to nejen mezi sebou, ale také v porovnání s čistým PHP a RoR.

Doba čtení: 15 minut

Vývoj optických pamětí: od DVD k Blu-ray

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů dokončíme problematiku „rotujících“ optických pamětí. Popíšeme si technologie zapisovatelných a přepisovatelných DVD: DVD-R, DVD-RW, plusové i mínusové varianty a DVD-RAM. Poté se pustíme do moderního nástupce DVD - optických médií typu Blu-ray.

Doba čtení: 14 minut

gOS 3.0: systém pre netbook

Distribúcia gOS je známa predovšetkým výberom aplikácií aplikácií od Google a previazaním na jeho internetové služby. Nová verzia s označením gOS 3 Gadgets BETA je určená pre takzvané netbooky. So zmenou zamerania prináša okrem gadgetov aj nové grafické prostredie, zelenú tému a výber aplikácií.

Doba čtení: 3 minuty

Softwarová sklizeň (10. 9. 2008)

Oblíbená středeční sonda do světa převážně otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na chytré odesílání SMS, symbolické počítání v jazyce Python, omrkneme nové KDE, podíváme se na netradiční prohlížeč fotek a také budoucí nejlepší přehrávač pro platformu Android. Nakonec nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Srpnové novinky z distribucí

Stejně jako minulý měsíc, i tento se podíváme na události, tentokrát z měsíce srpna. Debian oslavil svoje narozeniny, Ubuntu pokračuje s Intrepid Ibex, v OpenSUSE si užili svůj Hack Week, Gentoo skoncovalo s PHP 4 a Archlinux skončil na osmém místě v žebříčku webů věnujících se open source.

Doba čtení: 5 minut

Animace v POV-Rayi

V seriálu o programu POV-Ray jsme se doposud zabývali pouze tvorbou statických obrázků. Tento raytracer však umožňuje poměrně snadno pochopitelným způsobem, dokonce bez podpory externích aplikací, vykreslovat i animované sekvence. Právě vytvářením animací se budeme v dnešní části zabývat.

9. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 11 minut