Hlavní navigace

RetroFest 2015: už i iMac G3 je starý šrot

12. 6. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V neděli se v areálu Strahovských kolejí uskutečnil již třetí ročník konference RetroFest. Na této celodenní akci se mohli účastníci seznámit nejenom se zajímavými historickými počítači, ale mohli si například zahrát starší hry na originálním „muzeálním“ hardware či si odpočinout na přednáškách atd.

Jednou z poměrně netradičních konferencí pořádaných v areálu Strahovských kolejí (konkrétně ve Školicím centru klubu Silicon Hill) je jednodenní konference nazvaná RetroFest, která již tradičně navazuje na CryptoFest. RetroFest právě dnes slaví čtyřleté výročí, protože první takto pojmenovaná akce se uskutečnila 12. června 2011, druhý ročník pak v roce 2013.

V pořadí třetí RetroFest se nesl v podobném duchu, jako oba předchozí ročníky – účastníci se mohli seznámit s mnoha historickými počítači i staršími programy a operačními systémy, byla uspořádána soutěž v hodu harddiskem (v roce 2013 se házelo serverem :-) ), uspořádáno bylo několik přednášek a taktéž nesmíme zapomenout na dnes již klasické zahájení RetroFestu takzvanou retrosnídaní: párky s chlebem a točenou limonádou.

RetroFest začíná klasicky – retrosnídaní (párky + točená limonáda).

Ve velkém sále školicího centra probíhaly přednášky. První přednáška byla zaměřena na vývojové nástroje používané v dobách osmibitových mikropočítačů; z této přednášky (doufejme) vznikne podrobnější článek pro Root.

Velmi zajímavá byla druhá přednáška, na níž David Klusáček popisoval přelomový mikropočítač Acorn Archimedes. Slajdy této přednášky byly promítány přímo z Archimeda, navíc David naživo ukázal i některé možnosti operačního systému RISC OS, který některými svými vlastnostmi předběhl svoji dobu. Třetí (podrobná a zábavná) přednáška byla věnována krachu průmyslu s videohrami v USA, který začal v roce 1983, samozřejmě nechyběly ani ukázky videoher pocházejících z doby před krachem i v době krachu (PacMan pro herní konzoli Atari 2600, E.T. pro tutéž konzoli).

Velmi zajímavá přednáška Davida Klusáčka o počítači Acorn Archimedes.

Velmi zajímavé přednášky samozřejmě probíhaly i ve druhém bloku, který začal po obědě – historie počítačových sítí, operační systém MS-DOS a aplikace pro něj, konkurenční a mnohdy nečistý boj firem Apple a Microsoft, „inspirace“ grafickým uživatelským rozhraním vyvinutým v Xeroxu apod. Nechyběly dokonce ani pečlivě vybrané ukázky ze známého filmu Piráti ze Silicon Valley.

Přednášková místnost se zaplňovala postupně, pravděpodobně kvůli náročnému CryptoFestu, který se uskutečnil o den dříve.

Nesmíme samozřejmě zapomenout ani na soutěž. Zatímco v roce 2013 byla na RetroFestu uspořádána soutěž o hod serverem na dálku, letos se házelo harddisky na určenou metu (tou byl klacek zapíchnutý v zemi :-). Podle slov organizátorů byly disky vadné již před soutěží…

Příprava na soutěž v hodu harddiskem.

Startovní čára v popředí a cílová meta v pozadí (pro soutěž hodu harddiskem).

V přednáškové místnosti byly vystaveny i některé historické počítače, včetně známého iMaca G3 (ano je to divné, ale i G3 je dnes považován za historický počítač). Na výstavce však nechyběly ani mnohem starší kusy hardware; za zmínku stojí například na dnešní poměry masivní hlavička starodávného pevného disku atd.

CS24_early

Je to zvláštní, ale i iMac G3 je už dnes považován za muzeální kousek :-).

Blok přednášek byl doplněn RetroHernou, v níž si mohli účastníci „osahat“ historické mikropočítače a herní konzole, na nichž byly spuštěny známé i méně známé hry. K vidění a odzkoušení byly mnohdy i velmi zajímavé kousky hardware, zejména osmibitová herní konzole Vectrex s vektorovou obrazovkou. Tuto herní konzoli zde nezmiňuji bezdůvodně, protože je velký rozdíl mezi pohledem na její fotky (či pohledem na screeshoty získané z emulátoru) a skutečným dojmem z již zmíněné vektorové obrazovky viděné naživo.

Výstava různých síťových prvků.

Počet účastníků RetroFestu se postupně zvyšuje a stejně tak přibývají přednášky i kvalitní doprovodný program, což je jen dobře a doufejme, že další ročník bude nejméně tak úspěšný jako byl RetroFest 2015 a že se účastníci seznámí s dalšími zajímavými kousky hardware i software.

Návštěvníci si mohli vyzkoušet i legendární herní konzoli Vectrex.

Dvojice herních konzolí z Retroherny.

Videa z přednášek

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Vystudoval VUT FIT a v současné době pracuje na projektech vytvářených v jazycích Python a Go.