Hlavní navigace

Nový standard pro přihlašování: nenuťte uživatele měnit hesla

Americká organizace NIST připravila nový standard pro tvorbu hesel. Je velmi radikální a významně mění celkový přístup k heslům. Tvrdí, že přílišný tlak na uživatele je kontraproduktivní a vede k obcházení pravidel.

Petr Krčmář

15. 5. 2017 0:00

Postřehy z bezpečnosti: dostaneme tě, Fantomasi! Ale nespěchá to.

V dnešním díle zjistíme, že Fantomas se na nás bude z našich mobilů ještě chvíli beztrestně dívat, že v kyberútocích se již Evropa Americe vyrovná, a že do většího blackoutu může chybět jen málo.

CESNET CERTS

15. 5. 2017 0:00
| 3
Stalo se

OpenWrt plánuje spojení se svým forkem LEDE

Operační systém Tizen žije a dostal nový telefon, skončila podpora první verze Windows 10, Nvidia má nový monstrčip pro neuronové sítě a Litecoin aktivoval rozšíření, na kterém se u Bitcoinu nemohou dohodnout.

Roman Bořánek

14. 5. 2017 0:00 | OpenWRT

Komiks: premýšľavý

Je správne klásť si otázky. Ak počkám ešte deň, vynesie kôš niekto iný? Dosiahnem tréningom oblíznutie lakťa? Na čo sú frajerke všetky tie fľaštičky? A na čo mi je frajerka? Sú však aj omnoho vážnejšie témy.

Jana Slebodníková

13. 5. 2017 0:00

Země blokující internet nedostanou IP adresy, zní nebezpečný návrh

Vlády některých zemí se neštítí v případě prosazování vlastních zájmů odpojit celý stát od internetu. V registru AFRINIC nyní leží návrh, že by takové země už nedostaly IP adresy. Dobrý nástroj nebo nebezpečná hra?

Petr Krčmář

12. 5. 2017 0:00

Fuchsia: mobilní systém od Google s novým rozhraním a bez Linuxu

Google představil grafické rozhraní svého třetího operačního systému s názvem Fuchsia. Ten nepoužívá Linux, ale vlastní řešení a zatím to vypadá, že by mohl v budoucnu nahradit Android.

Petr Krčmář

11. 5. 2017 0:00 | Google

Programovací jazyk Rust: spouštění nových procesů a komunikace s nimi

V další části seriálu o jazyku Rust si ukážeme, jak je možné spustit nový proces, předat mu argumenty, upravit proměnné prostředí a také to, jak lze s tímto procesem komunikovat přes vstupně/výstupní proudy (streamy).

Pavel Tišnovský

11. 5. 2017 0:00

CESNET pořádá seminář o IPv6

Šestého června slaví svět mimo jiné den IPv6. Sdružení CESNET se k oslavě připojuje pořádáním již druhého ročníku celodenního semináře, který je věnován internetovému protokolu nové generace.

Redakce

11. 5. 2017 0:00 | CESNET
Komerční sdělení

Vyvíjejte technologie pro celý svět. Siemens dává příležitost (Komerční sdělení)

Český Siemens je jednou z největších technologických firem u nás a nyní rozšiřuje své vývojové a konstrukční centrum. To dodává svá řešení do celého světa.

11. 5. 2017 0:00

Retrohraní s Raspberry Pi: aktualizace, screenshoty a ukládání her

Už jsme pořídili Raspberry Pi, nainstalovali na něj systém a napumpovali ho hrami. Ve třetí a závěrečné části seriálu si podíváme na aktualizace systému, webové rozhraní nebo vytváření screenshotů.

Roman Bořánek

10. 5. 2017 0:00 | Raspberry Pi

Softwarová sklizeň (10. 5. 2017)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na způsob pro spouštění androidích aplikací, budeme vyhledávat v textových souborech, tvořit interaktivní dokumenty a nakonec si představíme další z launcherů.

Jiří Sluka

10. 5. 2017 0:00
| 2
Komerční sdělení

Optická síť patří do každé firmy (Komerční sdělení)

Jen s optickou sítí máte jistotu, že rychlost a kapacita vašeho připojení bude stále taková, jakou jste si objednali

10. 5. 2017 0:00

Velká řešení otevřeně: load balancing s HAProxy

Dnes si na svém „clusteru“ rozšíříme možnosti load-balancingu a zjednodušíme nastavování aplikačních serverů. Použijeme k tomu TCP/HTTP proxy HAProxy, která toho umí opravdu mnoho.

Jan Baier

9. 5. 2017 0:00 | Let's Encrypt

Instrukční soubor čipů PIC24 a dsPIC

Na předchozí článek s popisem základních vlastností čipů řady PIC24 a dsPIC dnes navážeme, protože se budeme zabývat instrukční sadou těchto v některých ohledech poněkud neobvyklých mikrořadičů.

Pavel Tišnovský

9. 5. 2017 0:00
| 8

Postřehy z bezpečnosti: SS7 zranitelnosti zneužity k vykradení bankovních účtů

Dnes se podíváme na události ze sousedního Německa, kde se útočníci s pomocí chyb v SS7 dostali k SMS s kódy pro potvrzení platebních transakcí, dále se podíváme na chybu v technologii Intel a botnet BondNet.

CSIRT.CZ

8. 5. 2017 0:00
Stalo se

Formát MP3 je svobodný, plnému využití už nebrání žádné patenty

Nová varianta Windows bude konkurovat Chrome OS, YouTube dostane nový (a také tmavý) design, spor Applu s Qualcommem graduje a Němci si po osmnácti letech mohou zahrát necenzurovanou hru Half-Life.

Roman Bořánek

7. 5. 2017 0:00 | mp3

Komiks: plochý

Plošne sa začínajú šíriť fámy, že veci sú úplne inak. Je to zvláštny pocit. Pretože keď Plochozem ožíva mimo knižiek, intenzívne si uvedomujeme, že svet v ktorom žijeme, je reálne a hmatateľné humorné fantasy.

Jana Slebodníková

6. 5. 2017 0:00

Tvorba modelů pro 3D tisk: úpravy základních tvarů

V minulém díle jsme si předvedli, jak vytvořit základní tvary. Vzhledem k tomu, že tisknout na tiskárně válce a krychle nemá příliš smysl, ukážeme si, jak tyto základní tvary upravovat.

Filip Zatloukal

5. 5. 2017 0:00

Retrohraní s Raspberry Pi: instalujeme systém a rozbíháme hry

V druhém díle seriálu se dozvíte, jak nainstalovat systém, provést základní nastavení a hlavně nahrát a rozběhnout hry. Chce to trochu trpělivosti, ale poté už hraní bude snadné a ve většině případů bezproblémové.

Roman Bořánek

4. 5. 2017 0:00 | Raspberry Pi
| 8

Programovací jazyk Rust: práce s binárními soubory, serializace a deserializace

V další části seriálu o jazyku Rust se seznámíme se základními a prozatím velmi jednoduchými koncepty práce s binárními soubory a taktéž s problematikou serializace a deserializace dat s projektem bincode.

Pavel Tišnovský

4. 5. 2017 0:00

SeaMonkey má málo vývojářů, ohrožují ho změny ve Firefoxu

Změny probíhající ve Firefoxu ohrožují také vývoj balíku SeaMonkey. Ten sice už není středem pozornosti uživatelů, ale má stále své zastánce. Bohužel trpí nedostatkem vývojářů, kterých je jen sedm.

Petr Krčmář

3. 5. 2017 10:52 | SeaMonkey

Český tým se umístil na první místě při cvičení Locked Shields 2017

Minulý týden skončilo největší a nejkomplexnější technické cvičení kybernetické bezpečnosti Locked Shields 2017. Český tým se umístil první, tým z Estonska druhý a na třetím místě skončil tým NCIRC NATO.

Redakce

3. 5. 2017 0:00

Softwarová sklizeň (3. 5. 2017)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si zavzpomínáme na hru, u níž jsme kdysi strávili dlouhé zimní večery (hlavně starší ročníky), zkonvertujeme si pár obrázků, proměníme KDE na Windows a přehrajeme si nějakou tu hudbu.

Filip Zatloukal

3. 5. 2017 0:00

OpenBSD 6.1: zlomové vydání podporuje RPi a virtualizuje Linux

S vývojáři OpenBSD je zábava. Nejdřív zuřivě popřou, že by někdy podpořili tu či onu technologii, a o pár vydání později v plné slávě předvedou opak. Nyní přichází odmítaná podpora RPi i vylepšení virtualizace.

Petr Topiarz

2. 5. 2017 0:00 | OpenBSD

Čipy PIC24 a dsPIC: na rozhraní mezi mikrořadiči a DSP

Mikrořadiče PIC jsme si již popisovali, ovšem prozatím jsme se zabývali pouze osmibitovými mikrořadiči. Svět čipů PIC je však rozsáhlejší, protože v něm nalezneme i šestnáctibitové mikrořadiče a dokonce i jednoduché DSP.

Pavel Tišnovský

2. 5. 2017 0:00

Postřehy z bezpečnosti: Watsone, s cloudy je to nuda

Dnes pošleme Sherlocka Holmese na zasloužený odpočinek, pustíme se po vlastní ose do boje s padouchy, pohovoříme o slonech na neobvyklých místech, nóbl medvědech i ohrožených mravencích a trochu si zasoutěžíme.

CESNET CERTS

1. 5. 2017 0:00
| 8
Stalo se

Rekordní trest: 27 let za hackování a krádeže platebních karet

Jimmy Wales odhalil nový projekt, jednoduchá aplikace pro Messenger už je v ČR, Turecko blokuje Wikipedii, Apple a Qualcomm se hádají o licenční poplatky a Elon Musk se pochlubil s dalším futuristickým snem.

Roman Bořánek

30. 4. 2017 0:00 | Facebook

Komiks: umelý

Vraví sa, že príroda niekde uberie a niekde pridá. Nikto nepredpokladá, že špičkový programátor bude mať nielen sladké vnútro, ale aj pekný obal. My, inteligentní krásavci, sa len usmejeme. Vieme predsa svoje.

Jana Slebodníková

29. 4. 2017 0:00

Blog: CouchDB a skriptování v C++

Následující článek bude skriptování pohledů v NoSQL databázi CouchDB pomocí jazyka C++. Pokusím se představit nástroj, který jsem k tomuto účelu vytvořil včetně popisu implementace.

Redakce

28. 4. 2017 14:00

Linux na telefonu místo Androidu: projekt Halium nabídne třeba Ubuntu

Skupina vývojářů stojících za projektem Halium chce sjednotit přístup několika linuxových distribucí a spustit je nad společným základem Androidu. Tím zjednoduší portaci na různá zařízení.

Petr Krčmář

28. 4. 2017 0:00 | Android

Bezpečnostní záplaty GrSecurity už nebudou k dispozici zdarma

Brad Spengler oznámil, že bezpečnostní jaderné patche GrSecurity a PaX už nebudou nadále k dispozici zdarma. Dostanou se k nim jen platící zákazníci. Nyní je na komunitě, aby udržovala staré verze či je vyvíjela.

Petr Krčmář

27. 4. 2017 0:00