Hlavní navigace

Rozhodněte o vítězi v anketě Křišťálová Lupa 2017. Hlasujte (Komerční sdělení)

Boj o přední příčky ve finálním hlasování ankety Křišťálová Lupa 2017 začal. Zapojte se i vy.

3. 10. 2017 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Výměna kořenového klíče se odkládá: operátoři nejsou připraveni

V říjnu mělo dojít k historicky první výměně klíče kořenové zóny systému DNSSEC. Dosud vše běželo podle plánu, teď však ICANN oznámil, že ohlášený termín se ruší a výměna bude provedena nejdříve v příštím roce.

2. 10. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Postřehy z bezpečnosti: hlavně mít aktualizovaný systém

Dnes se podíváme na pár opravených zranitelností, první malware s exploitem zranitelnosti DirtyCow na Android, nasazování záplat u Apple a pár úniků důvěrných informací. Na závěr rozsekneme spor PIN vs. gesto.

Doba čtení: 3 minuty

Výběr IXP: jak si poskytovatelé vybírají propojovací uzel

V průběhu let práce s komunitou peeringových koordinátorů jsem se jejích členů ptal na peering, na jejich peeringové procesy a konkrétně na to, co hledají u internetových propojovacích uzlů (IXP).

2. 10. 2017 0:00
Doba čtení: 13 minut

Jedeme na plný plyn. Otevřený rozhovor ze zákulisí datových center (Komerční sdělení)

Nejenom o hardware novinkách se síťařem a technologickým ředitelem Masteru.

2. 10. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Ubuntu končí s 32bitovými instalačními obrazy pro desktop

Logický krok Canonicalu, zákaz obchodování s kryptoměnami před jejich uvedením i v Jižní Koreji, Facebook testující obnovu účtu skrze tvář, explodující iPhone 8 Plus, nové rychlejší USB a další témata tohoto týdne.

Doba čtení: 5 minut

Komiks: chrípkový

Počas chrípkovej sezóny sa musíme uchýliť ku krajným riešeniam. Dať si tú hnusnú pletenú čapicu a piatkové pivné seansy nahradiť niečím prospešnejším pre naše zdravie. Napríklad ikonickým jablkom.

Doba čtení: do minuty

Druhá fáze automatizované správy DNSSEC klíčů

Na červnové konferenci IT 17 jsme informovali o spuštění nového způsobu správy DNSSEC klíčů v registru domény CZ. Cílem je co nejvíce minimalizovat administrativu spojenou se zavedením DNSSEC pro držitele CZ domén.

Doba čtení: 2 minuty

Interní reprezentace numerických hodnot: od skutečného počítačového pravěku po IEEE 754–2008

Už jsme se věnovali zmatkům, které vládnou ve způsobu interní reprezentace řetězců. Pokud se ale podíváme na metody ukládání hodnot s plovoucí čárkou, zjistíme, že existovalo několik různých standardů i pseudostandardů.

Doba čtení: 28 minut

Testování verzí CMS: 50 000 zastaralých instalací systémů WordPress a Joomla

Testování verzí CMS, ke kterému jsme přistoupili začátkem léta, vzbudilo poměrně značný ohlas v odborné komunitě. Zaznamenali jsme jak hlasy, které naši iniciativu vítaly, tak také ty, kterým z nějakého důvodu vadila.

Doba čtení: 7 minut

Softwarová sklizeň (27. 9. 2017)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na terminálového průzkumníka souborů, vyzkoušíme hlasového asistenta pro domácnost, budeme pracovat s AWS službami a nakonec vytvoříme e-book z webového obsahu.

Doba čtení: 1 minuta

Librem 5: nešmírující a svobodný mobil s Linuxem žádá o podporu

Rozběhla se crowdfundingová kampaň na projekt, který tak trochu dává vzpomenout na neúspěšný Ubuntu Edge. Zbývá 27 dní do konce a chytrý telefon Librem 5 už vybral polovinu z požadovaných 1,5 miliónu dolarů.

Doba čtení: 5 minut

Grafické uživatelské rozhraní v Pythonu: použití dialogových oken v knihovně Tkinter

V posledním článku o knihovně Tkinter v Pythonu si ukážeme, jak se vytváří modální i nemodální dialogová okna. Bude se jednat jak o standardní dialogy (výběr souboru atd.), tak i o dialogy definované vývojářem.

Doba čtení: 18 minut

Jak v roce 2018 chránit datová centra (Komerční sdělení)

Několik tipů, které mohou pomoci zlepšit zabezpečení dat, sepsala Destiny Bertucci, Head Geek™, SolarWinds

26. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Internetový peering: jak ušetřit za tranzitní připojení k internetu

V této kapitole si představíme další dominantní formu propojení, které se říká internetový peering. Je to způsob propojení části vašeho provozu s jinou stranou, přičemž ani jedné ze stran nevzniknou poplatky za IP tranzit.

25. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 8 minut

Postřehy z bezpečnosti: chyby v protokolech SS7 opět na scéně

Dnes se opět podíváme na útok zneužívající známou zranitelnost SS7 ke krádeži bitcoinů, na malware v oficiálním obchodě Google Play, na zajímavé PoC, které ukazuje, jak se dostat i k datum odpojených počítačů, a další.

Doba čtení: 3 minuty

Bezdrátové připojení v kvalitě optického vlákna od UPC Business (Komerční sdělení)

Potřebujete rychlé a spolehlivé připojení k internetu, ale do vašeho sídla nevedou optické kabely?

25. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Nvidia hází Nouveau klacky pod nohy, Tesla vyvíjí s AMD vlastní AI čip

Linus kritizoval přístup společnosti Nvidia už před pěti lety, zřejmě se nic moc nezměnilo. Umělé inteligence se prý vůbec nemusíme bát, věří jí i Tesla s AMD. Google si koupil kousek HTC a pod Atlantským oceánem je nový kabel.

Doba čtení: 6 minut

Komiks: prstolomný

V poslednej dobe sa všetci za niečo ospravedlňujú. Cyklisti, pápeži, obchodné reťazce. Konečne však niekoho napadlo ospravedlniť sa za niečo ozaj vážne, čo sa bytostne dotýka nás všetkých. Za Ctrl-Alt-Del.

Doba čtení: do minuty

PipeWire: nástupce PulseAudio se postará i o video

Projektem PulseAudio si před lety Lennart Poettering rozezlil nemalou část linuxového světa a přes 13 let vývoje není PulseAudio hotové. Lidé z Red Hatu už připravují nástupce, který se vedle audia postará i o video.

Doba čtení: 3 minuty

Reportáž: zajímavá konference Security Case Study

Polská konference Security Case Study patří mezi akce reagující na měnící se bezpečnostní klima a hrozbu kyberkriminality. Letos jsme zde sdíleli zkušenosti zejména se sběrem a vyhodnocováním dat o bezpečnostních incidentech.

22. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

KaOS – rolling distribuce pro desktop

Podtitul by možná mohl znít: linuxová distribuce, která není vhodná pro nikoho. Alespoň soudě dle příspěvků u diskusí k bobtnání KDE, stability rolling distribucí nebo zavádění novinek jako systemd, wayland nebo flatpak.

21. 9. 2017 9:36

Třetina domén .CZ má IPv6 adresu, koncových uživatelů je v Česku 10 %

Internetový protokol IPv6 postupně roste, patřičné záznamy najdete už na třetině českých domén, Google hlásí nárůst i mezi uživateli. Světově se IPv6 službám dostane 20 % uživatelů, v Česku je to polovina.

Doba čtení: 2 minuty

Interní reprezentace řetězců v různých jazycích: od počítačového pravěku po současnost

Textové řetězce – mohlo by se zdát, že práce s nimi vlastně není žádná věda, jedná se přece (zdánlivě) o pouhopouhou posloupnost znaků. Ve skutečnosti je však tato problematika poměrně rozsáhlá.

Doba čtení: 27 minut

LinuxDays 2017: více hackování, retrohraní a otevřených technologií

Šestý ročník konference LinuxDays nabídne opět desítky hodin přednášek a workshopů a rozsáhlý doprovodný program. Přijďte na největší českou komunitní akci zaměřenou na otevřené technologie.

21. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Firefox, Thunderbird a VLC, nejoblíbenější aplikace uživatelů Ubuntu

Dustin Kirkland z Canonialu zveřejnil data z průzkumu mezi 15 000 uživateli Ubuntu. Vyjadřovali se k oblíbenosti jednotlivých aplikací. Výsledky jsou důležité pro volbu výchozích aplikací v Ubuntu.

20. 9. 2017 12:00

STM32: mikrokontrolér vstřícný k amatérům

Tento tutoriál si neklade za cíl vyčerpávajícím způsobem popsat problematiku STM32. Chci vám předat některé informace, které by se vám mohly hodit při výběru mikrokontroléru, vývojového kitu a vývojového prostředí.

Doba čtení: 9 minut

Softwarová sklizeň (20. 9. 2017)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na emulátor archaické platformy, postaru si zazávodíme, vyzkoušíme administraci Redisu přes GUI a podíváme se na jeden zálohovací program.

Doba čtení: 1 minuta

Na návštěvě v pražském SUSE: tady se vyvíjí a testuje Linux

Navštívili jsme nové kancelářské prostory pražské pobočky společnosti SUSE. Viděli jsme vývojáře, testery, servery, ale zahráli jsme si tu i fotbálek a vypili dobrou kávu. Jak to vypadá u chameleonů?

Doba čtení: 6 minut

Grafické uživatelské rozhraní v Pythonu: další možnosti nabízené widgety Text a ScrolledText

V dnešním článku o knihovně Tkinter si popíšeme další možnosti, které jsou nabízené všestranným widgetem Text. Taktéž se zmíníme o rozšířené variantě tohoto widgetu, která se jmenuje ScrolledText.

Doba čtení: 31 minut

Tranzitní taktika: obchodní triky a manipulace s připojením

Existuje několik taktik, kterých může společnost nakupující tranzit využít. Některé z nich můžete považovat za pochybné či přímo neetické. Velmi dobře ale objasňují paradigma IP tranzitu.

18. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 12 minut