Hlavní navigace

Softwarově definovaná budoucnost ukládání dat (Komerční sdělení)

Dalším krokem k ještě efektivnějším datovým centrům s dostatkem kapacity jsou softwarově definovaná úložiště.

15. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Doména .SK zůstává soukromé firmě, komunita neuspěla

Snaha slovenské internetové komunity o lepší správu národní domény zatím neuspěla. Stát podepsal v tichosti dodatek smlouvy, garantující i nadále správu soukromé firmě SK-NIC.

Ondřej Caletka

14. 8. 2017 0:00 | NašaDoména.sk
Doba čtení: 6 minut

Postřehy z bezpečnosti: DC/AC Horus Scenario

Minulý týden nás zaujal popis útoku na měnič napětí DC/AC, a tak jsme se rozhodli k tomu ještě něco dodat. Dále se podíváme, jak se výzkumník WannaCry dostal do vazby, srovnáme přístupy k politice hesel a mnohem více.

CSIRT.CZ

14. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

SoundCloud je zachráněn, na iTunes frčí němá písnička

Internet řeší kauzu Googlu a textu o genderové diskriminaci, Indie blokuje internetový archiv, Disney plánuje opustit videotéku Netflix a v Číně se vzbouřil chatbot – začal zpochybňovat politiku strany.

Roman Bořánek

13. 8. 2017 0:00 | Google
Doba čtení: 4 minuty

Komiks: pod širákom

Okrem včiel a rafinovaných dopravných obmedzení existuje i ďalšia letná stálica. Teplé noci sú ako stvorené na spanie pod širákom. Opusťte klimatizované priestory! Nechajte laptopy doma! Utrhnite sa z reťaze!

Jana Slebodníková

12. 8. 2017 0:00
Doba čtení: do minuty

Co nového v monitorovacím nástroji Cacti

Od posledních článků o monitoringu Cacti už uběhla docela dlouhá doba. Projekt nějakou dobu téměř spal a oproti konkurenci začal zaostávat. Před časem se ale vše změnilo, a proto bych rád seznámil čtenáře s novinkami.

Petr Macek

11. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Firewall IPFW ve FreeBSD: tipy pro zpříjemnění života

V minulém článku jsme si probrali praktickou práci s firewallem ve FreeBSD. Dnes přidáme pár tipů, které mohou správci usnadnit život a práci s IPFW mu zjednodušit.

Petr Macek

10. 8. 2017 0:00 | FreeBSD
Doba čtení: 3 minuty

Užitečné nástroje pro programovací jazyk Rust: rustup a rust-clippy

Dnes se budeme věnovat popisu dvou užitečných nástrojů, které vývojáři používají prakticky denně. První slouží k rychlému přepínání mezi různými verzemi Rustu, druhý pak ve zdrojových kódech hledá potenciální problémy.

Pavel Tišnovský

10. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 23 minut

DNS RPZ: mocný firewall nejen pro blokování hazardu

Globální distribuovaná databáze DNS slouží velmi dobře už desítky let. Bohužel, někdy je její funkce na škodu a přáli bychom si mít možnost některá data lokálně přepsat. Přesně k tomu slouží systém RPZ.

Ondřej Caletka

9. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Softwarová sklizeň (9. 8. 2017)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si zkonvertujeme textové formáty, podíváme se na jedno integrované vývojové prostředí, vyzkoušíme si balíček pro analýzu signálu a seznámíme se s otevřeným ERP systémem.

Filip Zatloukal

9. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Grafické uživatelské rozhraní v Pythonu: knihovna Tkinter (3.část)

V dnešní části seriálu o knihovnách určených pro tvorbu GUI v Pythonu si popíšeme další grafické ovládací prvky z knihovny Tkinter. Bude se jednat o přepínače, seznamy, posuvníky a číselníky (spinboxy).

Pavel Tišnovský

8. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 24 minut

Rozšíření prohlížečů jsou hrozbou pro soukromí uživatelů

Další případ únosu rozšíření opět poukázal na známý problém: jde o část prohlížeče, kterou nemáme vůbec pod kontrolou, a přitom může téměř cokoliv. Tvůrci prohlížečů staví zdi, které tvůrci rozšíření bourají.

Petr Krčmář

7. 8. 2017 13:00
Doba čtení: 4 minuty

Postřehy z bezpečnosti: rybářská sezóna vrcholí

Dnes se podíváme na to, jak tvůrci rozšíření pro Chrome odolávají phishingu, jak byl WannaCry inspirací pro bankovní malware, jak strojově vytvořit škodlivý kód a nakonec se podíváme na nové díly oblíbeného seriálu.

CESNET CERTS

7. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 2 minuty

IBM vyvinulo magnetickou pásku s kapacitou 330 TB

Lenovo začne nasazovat čistý Android, nové Intely budou vyžadovat nové základní desky, Seznam.cz vylepšil jízdní řády a bude bojovat proti fake news, správce hesel LastPass zdražil a HBO byla ukradena kupa interních dat.

Roman Bořánek

6. 8. 2017 0:00 | Intel
Doba čtení: 4 minuty

Komiks: hamletovský

Nebude to o žiadnych veľkých metafyzických otázkach. Nebude to ani o zrade ani o smrti. Bude to o takom type peniažkov, ku ktorému sú vaše mamy skeptické. Tak pre nich máme skvelú správu. Nové peniažky!

Jana Slebodníková

5. 8. 2017 0:00
Doba čtení: do minuty

Bitcoin se rozdělil na dvě větve. Katastrofa nenastala a cena se drží

Už neexistuje jen Bitcoin, ale také Bitcoin Cash zvaný také Bcash. Nespokojená část komunity se rozhodla, že půjde vlastním směrem. Jak fork proběhl, jakou má Bcash hodnotu a jak „nové“ bitcoiny získat?

Roman Bořánek

4. 8. 2017 0:00 | Bitcoin
Doba čtení: 5 minut

Firewall IPFW ve FreeBSD praktickým pohledem

Běžný správce Linuxu jistě bude znát iptables. Jsou ale i jiné systémy, kde tento firewall nenajdete. Dnes bych chtěl ukázat jednu z možností v systému FreeBSD – firewall IPFW.

Petr Macek

3. 8. 2017 0:00 | FreeBSD
Doba čtení: 7 minut

Programovací jazyk Rust: knihovna ndarray pro práci s n-rozměrnými poli (dokončení)

Popis možností velmi užitečné knihovny ndarray vytvořené v Rustu dnes dokončíme. Budeme se zabývat především různými způsoby aplikací funkcí na prvky polí, což je jedna z technik umožňujících vyhnout se nutnosti explicitního psaní programových smyček.

Pavel Tišnovský

3. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 22 minut

Softwarová sklizeň (2. 8. 2017)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na návrhář PCB desek, necháme si spočítat hash hodnotu pro soubor nebo text, vytvoříme animované video a nakonec budeme generovat textury a okluze.

Jiří Sluka

2. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Jak blokujeme nepovolené hazardní weby

Jak v praxi vyhovět nařízení o blokaci nepovolených hazardních webů? Kromě toho, že získávání seznamu rozumně nelze automatizovat, to až tak složité není. Stačí doménu zablokovat v DNS resolveru a připravit informační stránku.

Ondřej Caletka

1. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Grafické uživatelské rozhraní v Pythonu: knihovna Tkinter (2.část)

Ve třetí části seriálu o knihovnách pro tvorbu GUI v Pythonu si popíšeme další koncepty, na nichž je postavena knihovna Tkinter. Budeme se zabývat nastavováním stylů, změnou témat a použitím proměnných, které přímo „sledují“ stav zvoleného widgetu.

Pavel Tišnovský

1. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 21 minut

Lutris: linuxové hry na jedné hromádce

Nástroj Lutris si dal obtížný cíl – dostat všechny hry z různých zdrojů do jednoho rozhraní. Daří se mu to jen částečně, ale i tak jde o povedený projekt, který na Linuxu prakticky nemá konkurenci.

Roman Bořánek

31. 7. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Postřehy z bezpečnosti: bankovní loupež

V dnešním díle postřehů se podíváme, jak tento týden zloději „vykradli” banku, kdy kůň sleduje myš, jak smrt ve hře může mít fatální následky v reálném světě a jak se stalo, že turecké tržiště bylo plné virů.

CSIRT.CZ

31. 7. 2017 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Samsungu se daří, poprvé v prodejích procesorů překonal Intel

Antivirus Kaspersky bude také zdarma, YouTube zavře webový editor, turistické Mapy.cz už lze stáhnout pro celý svět, Jeff Bezos byl krátce nejbohatším mužem světa a Android O se blíží – bude se jmenovat Octopus?

Roman Bořánek

30. 7. 2017 0:00 | Samsung
Doba čtení: 4 minuty

Komiks: neverbálny

V medziľudskej komunikácii je často náročné rozlúsknuť plnovýznamové vety. O neverbálnej komunikácii, ktorá môže byť pre mnohých tvrdý oriešok nehovoriac. Preto vždy majte na pamäti, že oči sú oknom do duše.

Jana Slebodníková

29. 7. 2017 0:00
Doba čtení: do minuty

Virtualizace v OpenBSD prakticky: VMM a Linux

Kdo nevirtualizuje, neexistuje – tak by se dal shrnout současný trend v IT. Všichni znají mainstreamové virtualizační stroje typu VMWare nebo VirtualBox, ale Virtual Machine Manager od OpenBSD je zatím země málo prozkoumaná.

Petr Topiarz

28. 7. 2017 0:00 | OpenBSD
Doba čtení: 13 minut

Programovací jazyk Rust: knihovna ndarray pro práci s n-rozměrnými poli (2)

Dnešní článek o programovacím jazyku Rust i o užitečných knihovnách připravených pro tento jazyk bude navazovat na předchozí část, protože se opět budeme zabývat knihovnou ndarray určenou pro práci s n-rozměrnými poli, samozřejmě včetně běžných vektorů a matic.

Pavel Tišnovský

27. 7. 2017 0:00
Doba čtení: 22 minut

Softwarová sklizeň (26. 7. 2017)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na strategickou textovou hru, rozšíření pro WordPress pro provoz e-shopu, vědecký software pomáhající s výzkumem a firewallový systém OPNsense.

Filip Zatloukal

26. 7. 2017 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Flash definitivně skončí v roce 2020, dohodlo se Adobe s prohlížeči

Dlouho očekávané oznámení je tady. Vývoj a distribuce Flashe skončí v roce 2020, přičemž Adobe a tvůrci prohlížečů ho poté aktivně odstraní. Mezitím dojde také k dalšímu omezení ze strany prohlížečů.

Roman Bořánek

25. 7. 2017 20:05 | Adobe
Doba čtení: 3 minuty

Grafické uživatelské rozhraní v Pythonu: knihovna Tkinter

Prvním systémem pro tvorbu grafického uživatelského rozhraní Pythonu, který si popíšeme, je Tkinter. Jedná se o standardní knihovnu pro GUI pro Python, ovšem její největší předností je velmi snadné použití a možnost rozšiřování sady widgetů o další ovládací prvky.

Pavel Tišnovský

25. 7. 2017 0:00
Doba čtení: 23 minut

Jak monitorovat rozsáhlé sítě (Komerční sdělení)

O potenciálu virtualizace, její roli při vývoji monitorovacího softwaru a testování v produkčním prostředí

25. 7. 2017 0:00
Doba čtení: 7 minut