Hlavní navigace

Učebnice jazyka JAVA - recenze

Když jsem si jako pascalista před mnoha lety kupoval knížku "Učebnice jazyka C" od Pavla Herouta netušil jsem, že si kupuji jednu z nejlepších učebnic, které kdy budou u nás na trhu. Výklad v ní je přehledný a jasný, doplněný hromadou příkladů a úloh. Vždyť u nakladatelství KOPP ještě dnes vychází třetí přepracované vydání! Ve stejném duchu napsal autor i novou učebnici jazyka Java. O tom jak se mi líbila či nelíbila si přečtete v následující recenzi.

Lukáš Zapletal

8. 2. 2001 0:00 | Java
Doba čtení: 3 minuty

Vše je jenom Linux: OPENSTEP

Od dnešního dílu našeho seriálu se budeme věnovat těm operačním systémům, o které budete mít největší zájem.

Vladislav Janeček

9. 2. 2001 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jak se žije na SourceForge

O SourceForge už musel slyšet snad každý. Poskytuje vývojářům OpenSource projektů většinu (ne-li všechny) důležitých služeb potřebných při distribuovaném vývoji. Jeho popularita neustále roste, další a další projekty mění adresu domovské stránky na sourceforge.net. Pokud sami uvažujete o přechodu na SourceForge a chcete vědět, co vás čeká, čtěte dál.

Václav Slavík

12. 2. 2001 0:00
| 1
Doba čtení: 5 minut

Chytrému napověz i podruhé...

Před časem vyšel na Rootu článek ukazující možnosti zjednodušení práce s počítačem pomocí skriptování a setkal se s takovým ohlasem, že by byl hřích neudělat pokračování. Tak tedy, pohodlně se usaďte a nechte si napovědět i podruhé...

Michal Burda

13. 2. 2001 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Softwarová sklizeň (14. 2. 2001)

Navzdory ujištění z předchozího dílu Sklizně nám nějak ta pravidelnost pokulhává. To je zcela v duchu Murphyho zakonu - řeknete-li někde něco veřejně, rapidně stoupne pravděpodobnost, že se to nepovede. Člověk se podle toho musí umět zařídit, takže tímto veřejně prohlašuji, že příští týden Sklizeň nevyjde. Tak, uvidíme, co to udělá. A teď už pojďme na ten software...

Michal Krause

14. 2. 2001 0:00
Doba čtení: 8 minut

Red Hat na vykopávce

O Linuxu se říká, že má nízké požadavky na hardware. Snadno je možné jej použít k "recyklování" starých počítačů 386 a 486. Obvykle se používají speciálně upravené jednoúčelové distribuce a počítač lze pak použít jako router, firewall nebo terminál. Jsou ale tyto počítače schopně zvládnout některou současnou univerzální distribuci?

Miroslav Petříček

15. 2. 2001 0:00 | Red Hat
Doba čtení: 5 minut

Vše je jenom Linux: GNU/Hurd

V diskusi u posledního dílu našeho pravidelného seriálu jste si jako dnešní operační systém zvolili GNU/Hurd. Pojďme se tedy na něj podívat.

Vladislav Janeček

16. 2. 2001 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Microsoft: Open Source zabíjí intelektuální vlastnictví

Tuto neuvěřitelnou myšlenku prezentoval Jim Allchin, jeden z vysokých představitelů Micro$oftu. Nebýt to zaměstnanec zmíněné společnosti, pochyboval bych asi o jeho zdravém rozumu.

Michal Krause

16. 2. 2001 0:00 | Microsoft
Doba čtení: 2 minuty

Programování pro X Window System: jde to i bez toolkitu

... aneb jak na rychlé a paměťově nenáročné grafické aplikace. Ponořme se dnes do tajů skrytých za jedním velkým "X".

Daniel Novotný

19. 2. 2001 0:00
Doba čtení: 9 minut

GLib: Cache (2)

Minule jsme načali téma o mechanizmu pro úsporu paměti - "keších" knihovny GLib. Dnes nás čeká ještě pár detailů o tomto nástroji a příklad ze života, na kterém si použití GCache demonstrujeme.

Michal Burda

20. 2. 2001 0:00
Doba čtení: 5 minut

Softwarová sklizeň (21. 2. 2001)

Snad již opět pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru.

Michal Krause

21. 2. 2001 0:00
| 7
Doba čtení: 7 minut

XML - editace, kontrola a transformace XML dokumentů

Dnešní díl seriálu o XML bude zaměřen poněkud praktičtěji. Povíme si, jak XML editovat, kontrolovat a převádět do jiných formátů a na závěr se zmíníme o zobrazování XML, například v prohlížeči.

Bedřich Košata

22. 2. 2001 0:00 | XML
Doba čtení: 5 minut

Linux a Unix v podnikání - SCO/CALDERA Authorisation 2001

Ve čtvrtek 1.3. od 9:00 se v hotelu Diplomat v Praze koná tradiční setkání obchodních partnerů společnosti SCO. Nově je tato akce otevřena i pro koncové zákazníky a zájemce, kteří se zajímají o prostředí Linuxu a Unixu a chtějí se dozvědět více o produktech společností SCO, ale i Caldera a Tarantella.

Tisková zpráva

22. 2. 2001 0:00 | SCO
Doba čtení: do minuty

Vše je jenom Linux: GNU/Hurd (2)

V dnešním pokračování našeho pravidelného seriálu ještě zůstaneme u operačního systému GNU/Hurd, kterému jsme se věnovali minule.

Vladislav Janeček

23. 2. 2001 0:00
| 7
Doba čtení: 4 minuty

GNU - pomoc při tvorbě programů: Autoconf

V tomto pokračování se dozvíte něco o prvním z programů, o kterých byla řeč minule, tedy o Autoconfu. Jak již bylo řečeno, usnadňuje přenos projektu mezi různými softwarovými i hardwarovými konfiguracemi. Ovšem každá sranda něco stojí. Co, a jestli se to vyplatí, se můžete podívat právě teď.

Tomáš Kašpárek

26. 2. 2001 0:00
| 5
Doba čtení: 12 minut

Triky pro už ne začátečníky

V dnešním čísle se na přání čtenářů podíváme na instalaci balíčků typu RPM. Jelikož nejsem debianista, balíčky DEB přenechám nějakému dobrovolníkovi :-).

Leoš Literák

27. 2. 2001 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Softwarová sklizeň (28. 2. 2001)

Čas je můj nepřítel, nestíhám, nestíhám, nestíhám :(. Nicméně z vašich ohlasů usuzuji, že zastáváte názor "lepší krátká Sklizeň než žádná" a proto tu dnes máme jednu "telegrafickou".

Michal Krause

28. 2. 2001 0:00
| 2
Doba čtení: 6 minut

Vychází nová stabilní verze KDE, předního prostředí pro Linux a ostatní Unixy

27. únor, 2001 (INTERNET). Tým KDE dnes oznámil vydání KDE 2.1, novou verzi svého mocného, modulárního a internetového prostředí pracovní plochy. KDE obsahuje Konqueror, prvotřídní webový prohlížeč, integrovaný jako součást uživatelsky přívětivé pracovní plochy; stejně jako KDevelop, pokročilé prostředí pro vývoj aplikací. Tato verze znamená další velký posun ve stabilitě, použitelnosti a je vhodná i pro průmyslové rozšíření. Tým KDE všem uživatelům doporučuje aktualizaci na KDE 2.1.

Tisková zpráva

28. 2. 2001 0:00 | KDE
Doba čtení: 9 minut

GLib: Relace

Posledním datovým typem, který si v tomto seriálu probereme, budou jednoduché relační tabulky GRelation.

Michal Burda

1. 3. 2001 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Maccess - snadná práce s databázemi

Název Maccess napovídá o inspiraci produktem Access od jisté známé společnosti. Mým přáním bylo vytvořit prostředek, pomocí kterého by i neprogramátor mohl snadno pokládat různé dotazy na SQL server a vrácená data pohodlně analyzovat. Dále jsem chtěl, aby tento prostředek byl ovládán čistě přes webovský prohlížeč. Webovský přístup má svá negativa, ale má i mnoho pozitiv a ty jsem chtěl využít.

Marek Chlup

2. 3. 2001 0:00
Doba čtení: 4 minuty

GNU - pomoc při tvorbě programů: Automake

Minule jsme mluvili o vytváření šablon Makefile.in. To se někomu může zdát jako zdlouhavá a opakující se práce, přímo stvořená pro to, "aby se to dělalo automaticky". A tak k Autoconfu vznikl Automake. Při jeho užití nevytváříme šablony Makefile.in, ale šablony Makefile.am. Tak trochu z deště pod okap. A nebo ne?

Tomáš Kašpárek

5. 3. 2001 0:00
| 5
Doba čtení: 8 minut

GLib: Relace (2)

Minule jsme začali výklad o posledním datovém typu knihovny GLib - relacích GRelation. Dnes povídání o nich dokončíme. Ukážeme si ještě pár funkcí, které při práci s relačními tabulkami můžete potřebovat a také obvyklou ukázku použití.

Michal Burda

8. 3. 2001 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Gimp - Script-fu (skriptování nebo bojové umění?)

Pracujete s programem GIMP dnes a denně a potřebujete určité postupy nějak zautomatizovat? Dnešní článek vám ukáže jak použít Script-Fu - vnitřní skriptovací jazyk tohoto grafického editoru.

Michal Ambrož

6. 3. 2001 0:00 | GIMP
Doba čtení: 8 minut

Další triky kolem RPM

Minulé číslo "triků" se točilo okolo základních vlastností RPM. Dnes přejdeme k poněkud pokročilejším vlastnostem, které můžete potřebovat a podíváme se i na jiné nástroje pro správu balíčků.

Leoš Literák

7. 3. 2001 0:00 | Red Hat
| 4
Doba čtení: 4 minuty

O co tady běží?

Na těchto stránkách se budete setkávat hlavně s články o Internetu, Linuxu a informačních technologiích. A protože chceme předejít individuálním dotazům, odpovíme na několik otázek touto cestou.

Michal Krause

26. 1. 1999 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Vše je jenom Linux: QNX

Po krátké odmlce se opět vracíme s dalším dílem našeho seriálu. V dnešním pokračování si povíme něco o realtimové operačním systému QNX.

Vladislav Janeček

9. 3. 2001 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Trasujeme se strace

"Prožeň zlobivý program skrz strace, ať víš, v čem je problém", zní nezřídka odpověď z linuxové konference na dotaz, proč to či ono nefunguje. "Co je to ten strace a jak se to používá?" ptají se leckdy nejen začátečníci. Odpověď snad najdete v dnešním článku.

Michal Krause

12. 3. 2001 0:00
| 3
Doba čtení: 6 minut

Malý průvodce konfigurací Apache

Webový server Apache si čoraz rýchlejšie získava nových užívateľov a tým aj veľkú popularitu. Niet divu, veď je stabilný, spoľahlivý, flexibilný... no proste taký ideál medzi webovými servermi :). Skúsme sa na neho teraz pozrieť zblízka, teda konkrétne na jeho konfiguráciu.

Tomáš Lopašovský

13. 3. 2001 0:00 | Apache
| 6
Doba čtení: 4 minuty

Softwarová sklizeň (14. 3. 2001)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru.

Michal Krause

14. 3. 2001 0:00
| 7
Doba čtení: 7 minut

Porazí Linux Windows?

Občas se mi stává, že mi někdo položí dotaz, zda si skutečně myslím, že Linux porazí Windows a získá majoritní podíl na trhu. Občas je to míněno smrtelně vážně, jindy zase jako skrytá výzva k poklepání si na ramena a společné zanadávání na hochy z Redmondu. V první řadě je to ale velmi špatná otázka.

Michal Krause

15. 3. 2001 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Vše je jenom Linux: Midori Linux

V dnešním díle našeho pravidelného seriálu se budeme poprvé zaobírat distribucí Linuxu - a ne ledajakou. Midori Linux je totiž určen především do přenosných a kapesních počítačů.

Vladislav Janeček

16. 3. 2001 0:00
Doba čtení: 2 minuty