Hlavní navigace

Zkušenosti z provozu a administrace PC-BSD

Tento díl bude zaměřen na zhodnocení zkušeností s provozem PC-BSD, pozitivní poznatky a také samozřejmě problémy a nedostatky, které se za dobu cca tří měsíců vyskytly a mohly by případnému zájemci komplikovat život. Jednotlivé postřehy nebudou řazeny chronologicky, ale budou uváděny jako jednotlivé tipy.

Jaromír Vojtaj

1. 7. 2013 0:00
| 8
Doba čtení: 9 minut

Komiks: kam zmizel Snowden

Edward Snowden je už tak světově známá osobnost, že se s ním odmítají bavit i tajné služby. Jednat s takto profláklými lidmi prý není jejich styl. No co, jejich chyba. Nedozvěděly se totiž to podstatné, co teď víme my. Jak to bylo v Moskvě a co z celé věci vyplývá. Stejně jako Snowden si to nenecháme pro sebe.

Petr Šimčík

29. 6. 2013 0:00
Doba čtení: do minuty

Buďte S.M.A.R.T. a hlídejte si disky

Každý zkušený admin vám řekne, že data jsou důležitější než železo samotné. Stejný člověk vám pak také řekne, že dobrá záloha je základ spokojeného života. Je dobré také sledovat zdraví svého počítače a zejména pak jeho disku. Naštěstí k tomu existují výborné nástroje využívající technologii S.M.A.R.T.

Tomáš Matějíček

28. 6. 2013 0:00
Doba čtení: 6 minut

Intrusion 2: Metal Slug s fyzikou

Žánr akčních 2D stříleček poslední roky skomíral a akce se přesunula do áčkových titulů ve třetím rozměru. Může v dnešní době vůbec zhýčkané hráče zabavit rubačka jakou byl Metal Slug? Itrusion 2 je skvělá pocta asi už mrtvému žánru a navíc přidává super hrátky s fyzikou. Jste připraveni na pořádné retro?

Jakub Zelenka

28. 6. 2013 0:00
| 1
Doba čtení: 3 minuty

Reportáž z C++Now 2013

Již po sedmé se v Aspenu ve státě Colorado konalo týdenní setkání vývojářů a příznivců jazyka C++ pod názvem C++Now 2013. Následující reportáž podrobně popisuje uběhlý týden, který se celý nesl ve znamení zajímavých a někdy i doslova překvapivých přednášek od neméně zajímavých autorů důležitých projektů.

Michal Bukovský , Vladimír Jelen

27. 6. 2013 0:00 | C, C++
Doba čtení: 17 minut

Historie vývoje počítačových her (84. část – další známé střílečky první generace)

V dnešní části seriálu o historii výpočetní techniky i o historii vývoje her se již podruhé vrátíme na přelom sedmdesátých a osmdesátých let minulého století, kdy vzniklo velké množství stříleček, ať již určených pro video automaty, tak i pro osmibitové herní konzole i osmibitové domácí mikropočítače.

Pavel Tišnovský

27. 6. 2013 0:00
Doba čtení: 16 minut

Mobilní Google Chrome je zatím jen průměrný prohlížeč

Uplynul přibližně rok od vydání první ostré verze mobilního prohlížeče Google Chrome. Zatímco Google Chrome pro PC dominuje trhu, mladší mobilní „bráška“ jen paběrkuje. Kde lze hledat příčiny? Které funkce jsou hodné pozornosti uživatelů? Jaké naopak kriticky chybí? Odpovědi naleznete v tomto článku.

Jiří Macich ml.

26. 6. 2013 0:00 | Chrome
Doba čtení: 10 minut

Softwarová sklizeň (26. 6. 2013)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Díky dnešní sklizni si budete moci jednoduše upravit jas externího monitoru, prozkoumat zákoutí nejrůznějších zvuků, objevit minimalistický textový editor a stáhnout torrent tím nejjednodušším způsobem. Závěr článku samozřejmě vyplňuje tradiční blbinka.

Petr Němec

26. 6. 2013 0:00
| 2
Doba čtení: 2 minuty

Děrné štítky a holocaust: nevidím zlo, neslyším zlo

Poté, co začaly dopadat bomby na Francii a Anglii, stály před Thomasem Watsonem dvě otázky: Co s vyznamenáním, které mu udělil o tři roky dříve vůdce? A jak zajistit, aby IBM neztratilo svůj vliv na svou německou „filiálku“ Dehomag? Nakonec se ukázalo, že ani globální konflikt nemusí být překážkou pro byznys.

Lukáš Erben

25. 6. 2013 0:00
Doba čtení: 10 minut

Pohled pod kapotu JVM – nástroje pro vytváření a manipulaci s bajtkódem

Od dnešní části seriálu o jazyce Java se začneme věnovat další problematice související s JVM. Postupně si totiž popíšeme způsob využití nástrojů určených pro vytváření a/nebo manipulaci s bajtkódem zpracovávaným virtuálním strojem Javy. Dnešní demonstrační příklad bude postaven na nástroji Javassist.

Pavel Tišnovský

25. 6. 2013 0:00
| 9
Doba čtení: 12 minut

Fail2ban: konec hádání hesel na serveru

Nejčastějším způsobem útoku na servery je dnes hádání hesel. Roboti procházejí celý internet, hledají otevřené porty a zkoušejí do nich sypat různá hesla v naději, že některé z nich bude fungovat. Stačí tak mít slabší heslo a je jen otázkou času, kdy budete mít zaděláno na problém. Řešení naštěstí existuje.

Petr Krčmář

24. 6. 2013 0:00
Doba čtení: 7 minut

Postřehy z bezpečnosti: LinkedIn opět cílem útoků

Profesionální sociální síť LinkedIn se zotavuje po jednom z posledních útoku, kdy útočník (na hodinu) hijacknul DNS a přesměroval veškerý provoz na web confluence-network.com. Problémem jsou především cookies, které LinkedIn používá a ke kterým se útočník mohl dostat, protože mají velice dlouhou dobu platnosti.

Martin Čmelík

24. 6. 2013 0:00
| 4
Doba čtení: 3 minuty

PC-BSD: Jails a Warden – terminálové příkazy

Moderní desktop to nejsou jen Windows, OS X nebo Linux. Pokud chcete vyzkoušet nějakou alternativu, můžete sáhnout po FreeBSD, nebo jeho desktopovém klonu PC-BSD. Náš seriál se blíží konci, takže byste měli mít desktop hotový. V osmém dílu seriálu budeme pokračovat v popisu administrace a využití Jails.

Jaromír Vojtaj

24. 6. 2013 0:00
Doba čtení: 8 minut

Komiks: renesance papíru

Z doby kamenné a bronzové jsme se přes dobu papírovou dostali až do doby elektrické a internetové. Je to doba krásná, rychlá a poměrně jednoduchá. Ovšem i ta s sebou nese jistá nová rizika, která naši předkové vůbec neznali. Jestli by nebylo na škodu se někdy vrátit v historii o pár kroků zpět.

Petr Šimčík

22. 6. 2013 0:00
Doba čtení: do minuty

Připravenost IT studentů pro praxi… je čím dál horší

Připravenost IT studentů pro praxi je téma, které je často předmětem nelichotivých diskuzí zkušených členů teamu. Těch, kteří zapomínají, že i oni někdy začínali od nuly. Buďme ale korektní. Zapomínání na začátky nemohu připomínat všem. Existují i jedinci, kteří se odborníky stali vlastními silami ještě na škole.

Martin Knotek

21. 6. 2013 0:00
Doba čtení: 6 minut

Awesomenauts: oživlý animák

Vstupte do epické bitvy mezi modrými a červenými roboty. Jedině vaše schopnosti dokáží zvrátit průběh vyrovnané bitvy a ukořistit nepřátelské suroviny. Awesomenauts jsou skvělou multiplayerovou hrou, která vám dá vzpomenout na dětské kreslené seriály a na legendární dosovou skákačku Jazz Jackrabbit.

Jakub Zelenka

21. 6. 2013 0:00 | Steam
| 3
Doba čtení: 4 minuty

Debian 7 Wheezy LXDE: uživatelsky přívětivý desktop

Uživatelé jsou konzervativní a většina jich zůstává stále u dvanáct let starého systému Windows XP. Připravil jsem návod k instalaci sytému Debian 7 Wheezy LXDE, který následně zvládne používat běžný konzervativní uživatel PC, který je zvyklý na tradiční styl ovládání klasických starých Windows.

Pavel Chalupa

20. 6. 2013 0:00 | Debian
Doba čtení: 7 minut

Historie vývoje počítačových her (83. část – střílečky první generace)

V dnešní části seriálu o historii výpočetní techniky i o historii vývoje her se budeme zabývat vývojem stříleček (konkrétně subžánrem shoot 'em up). Právě tento typ her způsobil na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století převrat v přístupu k video hrám, kdy začala zlatá éra „automatovek“.

Pavel Tišnovský

20. 6. 2013 0:00
Doba čtení: 18 minut

Android zatím alternativním webovým prohlížečům nesvědčí

Stále větší důležitost je přikládána a prorokována prohlížečům mobilních zařízení, kterým dominuje systém Android. Tvůrcům alternativních prohlížečů se však zatím nedaří oslovit uživatele tohoto systému. Které mobilní prohlížeče mají významnější postavení na trhu a co by mohlo rozložení sil změnit?

Jiří Macich ml.

19. 6. 2013 0:00 | Google
Doba čtení: 9 minut

Softwarová sklizeň (19. 6. 2013)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní Sklizni se podíváme na ukládání videa ze serveru Youtube do MP3. Zorganizujeme si život pomocí Osmo. Sestavíme plán konference a budeme sledovat světové dění velmi komplexní RSS čtečkou. Jako vždy nesmí chybět ani tradiční blbinka.

Jakub Zelenka

19. 6. 2013 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Děrné štítky a holokaust: československé intermezzo

Když ve středu 15. března 1939 okupovala Třetí říše to, co zbylo z někdejšího Československa, aby vytvořila „protektorát“ Čechy a Morava, bylo IBM na zdejším trhu již pátým rokem a mělo poměrně slušných šedesát zaměstnanců – a na předání aktiv i aktivit německému Dehomagu bylo dobře připraveno.

Lukáš Erben

18. 6. 2013 0:00
Doba čtení: 6 minut

Pohled pod kapotu JVM – dokončení popisu rozhraní JDI: krokování

V dnešní části seriálu o programovacím jazyku Java i o virtuálním stroji Javy se již naposledy budeme zabývat popisem rozhraní JDI (Java Debugger Interface). Ukážeme si využití tohoto rozhraní při krokování, popř. trasování aplikace spuštěné ve sledovaném virtuálním stroji Javy.

Pavel Tišnovský

18. 6. 2013 0:00
Doba čtení: 30 minut

Spočítejte si, jestli se právě vám vyplatí vstoupit do II. důchodového pilíře (Komerční sdělení)

Nenechte se ovlivňovat okolím a podívejte se sami na (ne)výhodnost vstupu z ryze ekonomického pohledu. S výpočtem vám pomůže naše kalkulačka důchodového pojištění.

18. 6. 2013 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Síťařské desatero při připojování sítě do internetu

Tento článek popisuje některé ze základních zásad a postupů, které je vhodné dodržovat při realizaci připojení počítačové sítě do internetu. Mnohé z nich jsou sice více či méně známy, ale ne všichni správcové je dodržují. Jejich aplikací se ovšem vyvarujeme mnoha problémů, které nás jinak mohou potkat.

Martin Pustka , Andrea Kropáčová

17. 6. 2013 0:00
Doba čtení: 8 minut

Postřehy z bezpečnosti: naše paranoia má název PRISM

PRISM je hlavním tématem minulého týdne. Nepsali jsme o nem už v minulém dílu PzB z několika důvodů. Chtěli jsme si počkat na ověření údajů, více informací o projektu, motivy Edwarda Snowdena, který s tajným projektem NSA vyšel ven a navíc s něčím podobným jsme stejně počítali, jen jsme neznali název.

Martin Čmelík

17. 6. 2013 0:00
Doba čtení: 5 minut

PC-BSD: Jails a grafický nástroj Warden

Nejen Linuxem živ je člověk a desktop se dá provozovat i na BSD. Třeba PC-BSD. Podle původního záměru měl být tento díl o zálohování a rozdílech mezi Linuxem a PC-BSD. Rozhodl jsem se ale přehodit pořadí dílů. Takže v sedmém dílu seriálu se ponoříme do zajímavé oblasti PC-BSD, která se nazývá Jails.

Jaromír Vojtaj

17. 6. 2013 0:00 | PC-BSD
Doba čtení: 8 minut

Komiks: potíže s autentizací

Problém autorizace je starý jako lidstvo samo. Ještě před několika stoletími stačilo ukázat obličej, říct jméno a bylo to. Postupně jsme začali řešit pečeti, klíče, občanky, šifrování, podpisy, razítka a další obezličky, které měly zvýšit důvěryhodnost představovaného. Situace je ale spíš horší než lepší.

Petr Šimčík

15. 6. 2013 0:00
Doba čtení: do minuty

Časovaná bomba jménem (ne)zaručený elektronický podpis

Zaručený elektronický podpis se dotýká stále více a více agend a čím dál častěji se na něj spoléháme. Přitom jde mírně řečeno o velmi problémovou záležitost, ve které se skrývá spousta děr a potenciálních pastí. Opravdu můžeme věřit elektronickému podpisu v e-governmentu nebo bychom měli rychle zasáhnout?

Jiří Nápravník

14. 6. 2013 0:00
Doba čtení: 6 minut

Oil Rush: vodní svět bez Kevina

Pamatujete na Vodní svět s Kevinem Costnerem? Tak do podobného postapokalyptického světa vás zavede vizuálně úchvatná strategie Oil Rush. Stojí za ní hoši z Unigine Corp., kteří si kutí svůj vlastní engine Unigine. Oil Rush je první hra ukazující jeho krásy prostřednictvím herních mechanizmů.

Jakub Zelenka

14. 6. 2013 0:00 | Steam
| 7
Doba čtení: 3 minuty

Peering day: hra, na které stojí internet

Letiště Václava Havla se na konci května stalo nejen leteckým, ale i peeringovým uzlem. Český peeringový uzel NIX.CZ a jeho rakouský protějšek VIX.at tam totiž připravily odbornou konferenci věnovanou tématům spojeným s peerováním – CEE Peering Day Prague 2013. Jak se peeruje v Rakousku a jaké jsou trendy?

Petr Krčmář

13. 6. 2013 0:00 | PeeringDays
| 3
Doba čtení: 7 minut

Historie vývoje počítačových her (82. část – úspěšné kombinace taktických a akčních her)

V dnešní části seriálu o historii výpočetní techniky a vývoje her se budeme zabývat počítačovými hrami, v nichž došlo k úspěšné kombinaci taktické či strategické (tahové) části s částí akční. Mezi klasické zastánce tohoto typu her patří zejména Archon, následován Archonem II, a později též hrou Dark Legions.

Pavel Tišnovský

13. 6. 2013 0:00
| 8
Doba čtení: 23 minut