Hlavní navigace

Spočítejte si, kolik můžete ušetřit za spotřebu plynu a elektřiny (Komerční sdělení)

Také nechcete zbytečně vyhazovat peníze oknem a platit stále vyšší účty za plyn a elektřinu? Změňte dodavatele. Rozdíly mezi cenami jednotlivých dodavatelů se značně liší.

5. 2. 2014 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Příchod hackerů: Kevin Poulsen – černý klobouk, bílý klobouk

Jak vyhrát Porsche, dovolenou nebo pár desítek tisíc dolarů? Na začátku devadesátých let to bylo možné zařídit třeba i tak, že hacknete telefonní ústřednu a zajistíte si, abyste se do soutěže dovolali v tom správném pořadí. Koneckonců proč se trochu nepobavit, když už utíkáte před agenty FBI.

Doba čtení: 6 minut

Pohled pod kapotu JVM – volání funkcí OpenGL s využitím knihovny SDLJava

V dnešní části našeho předlouhého seriálu o programovacím jazyce Java i o virtuálním stroji Javy si ukážeme, jakým způsobem je možné využít knihovnu SDLJava pro získání takzvaného vykreslovacího kontextu OpenGL a jaké rozhraní nám SDLJava nabízí pro volání funkcí grafické knihovny OpenGL.

Doba čtení: 39 minut

Šest organizací se v NIX.CZ spojilo do Bezpečné VLAN

Šest společností se připojilo v peeringovém centru do takzvané Bezpečné VLAN. Tento virtuální propojovací bod zajistí v případě vážného ohrožení české infrastruktury alespoň základní komunikaci mezi uživateli a důležitými službami. Kdo se zapojil? Jak přesně je síť chráněna? A jak to ovlivní český internet?

Doba čtení: 6 minut

Jak jsem stavěla 3D tiskárnu: konstrukce rámu

Nemusíte být raketový inženýr, ani si na něj nemusíte hrát – a přesto si dnes můžete postavit celkem levně vlastní 3D tiskárnu. Stačí na internetu najít všechny potřebné návody, sehnat všechny potřebné součástky a dát se do toho. Pomůže vám náš miniseriál, ve kterém jsou prošlapány všechny slepé uličky.

Doba čtení: 7 minut

Postřehy z bezpečnosti: Používáte Thunderbird? Aktualizujte!

Aktualizujte Thunderbird a dejte si pozor na falešnou verzi FTP klienta FileZilla. Ukradená hesla jsou reálně testována, Yahoo některým svým uživatelům resetuje hesla. Statistika trestných činů páchaných prostřednictvím internetu za rok 2013. Microsoft postrádá dokumenty s žádostmi o zpřístupnění údajů.

Doba čtení: 2 minuty

Galerie: nové LibreOffice 4.2 nabité novinkami

Někteří své dokumenty stěhují do cloudu, ale většina stále zůstává na desktopu. Zvlášť když potřebují stvořit něco složitějšího. A s potěšením tak můžeme prohlásit, že vývoj LibreOffice jde správným směrem. Mizí chyby, zato přibývají užitečné novinky. Podívejte se s námi na ty nejzajímavější z verze 4.2.

Doba čtení: 1 minuta

Komiks: time management

Stává se to hlavně ajťákům, ale uchráněn není snad nikdo. Projekty, hromadění práce a krachující time management. Všechno na vás padá a vy musíte vysvětlit šéfovi, nebo přímo klientovi, že ta dnešní tiskovka představující nový web bude muset počkat, protože vy máte stěží betaverzi, což jste včera ještě nevěděli…

Doba čtení: do minuty

Je Bitcoin anonymní? Všechny transakce je možné dohledat

Jedním z rozšířených mýtů ohledně virtuální měny Bitcoin je její údajná anonymita. Bitcoin je pseudonymní, což znamená, že adresa v bitcoinové síti není oficiálně spárována s osobou či organizací. Pravdou však je, že vzhledem záznamu všech transakcí není skrytí identity uživatele vůbec jednoduché.

Doba čtení: 5 minut

Game Dev Tycoon: staňte se herním vývojářem

Snili jste o vývoji vlastní hry? Díky Game Dev Tycoon si zkusíte, jaké je to být herním vývojářem a později, jak řídit herní studio. Vytvářejte hry, o kterých se světu dosud nesnilo a kombinujte nekombinovatelné žánry. V Game Dev Tycoon vaše úžasné vizionářské vize vždy ohodnotí nemilosrdní herní recenzenti.

Doba čtení: 3 minuty

Správce oken i3: pořádek na všech plochách

Kde je ten terminál, ve kterém jsem připojený na serveru? Tenhle to není, tenhle taky ne, asi bude pod prohlížečem. Ne! Tak kde jsem ho nechal? Že by byl minimalizovaný na třetí ploše? Pokud tohle znáte a nenávidíte, je čas na velkou změnu. Tou by mohl být třeba tiling (dlaždicový) správce oken i3.

Doba čtení: 10 minut

Historie vývoje počítačových her (113. část – vývojové nástroje pro herní konzoli NES)

Další osmibitovou herní konzolí, pro kterou dodnes vznikají amatérské hry, je slavný NES (Nintendo Entertainment System). Pro tuto konzoli je již tvorba her a dalších aplikací mnohem snadnější než pro minule zmíněné Atari 2600, což si podrobněji vysvětlíme v dnešním článku o historii vývoje her i hardware.

Doba čtení: 22 minut

Chromebooky na vzestupu, míří i na český trh

Chromebooky loni tvořily podle analytiků 10 % všech PC mířících v USA do firemního sektoru. Na veletrhu CES 2014 byly představené nové modely s procesory Haswell. Jeden z nich by se brzy měl začít prodávat v ČR. Na CES 2014 byl odhalen i první stolní all-in-one počítač s Chrome OS zvaný Chromebase od LG.

Doba čtení: 6 minut

Softwarová sklizeň (29. 1. 2014)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni si vytvoříme RTF dokument. Uspořádáme a přehrajeme hudební skladby. Použijeme nástroj pro diagnostiku chyb v TCP/IP připojení a nakonec prověříme kvality úspěšného SEO panelu, který stihl nasbírat i pár ocenění. Nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 1 minuta

Odborníci na internetovou bezpečnost se sejdou na konferenci New Media Inspiration

„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ prohlásil kdysi Benjamin Franklin. Co by asi říkal na dnešní dobu závislou na informačních technologiích?

29. 1. 2014 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Příchod hackerů: „414s“ – skauti z Milwaukee

Osmdesátá léta byla v mnoha směrech dobou nevinnosti – uživatelů, výrobců operačních systémů a vlastně i hackerů. Snad nejlépe to ilustruje příběh sedmi mladých „hackerů“ z Milwaukee, kteří si říkali podle telefonní předvolby svého města prostě „414s“. Jejich příběh až nápadně připomíná film WarGames.

Doba čtení: 6 minut

Pohled pod kapotu JVM – nízkoúrovňový přístup k framebufferu i bitmapám s využitím knihovny SDLJava

V dnešní části seriálu o programovacím jazyce Java i o virtuálním stroji Javy si řekneme, jakým způsobem je možné s využitím knihovny SDLJava přistupovat k obsahu framebufferu i bitmap na úrovni pixelů. Sice se jedná o poměrně pomalé operace, ovšem v některých typech aplikací se jim nemůžeme vyhnout.

28. 1. 2014 0:00
Doba čtení: 29 minut

Jak vyzrát na výpadek datacentra (Komerční sdělení)

Vysoká dostupnost je požadavek číslo jedna u většiny zákazníků moderních datacenter. Podle Pavla Žáka z Master Internet si s ním umí poradit služba Site Recovery.

28. 1. 2014 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Policie vám může vypnout doménu. Co říká zákon?

V souvislosti se současným honem na growshopy se začalo veřejně diskutovat o vypínání internetových domén bez rozhodnutí soudu. Může vám policie skutečně svévolně vypnout doménu? Lze se proti takovému postupu účinně bránit? A není možné ho zneužít či vážným pochybením vypnout bezúhonnou doménu?

Doba čtení: 10 minut

Postřehy z bezpečnosti: Facebook vyplatil zatím nejvyšší odměnu

V tomto díle Postřehů se podíváme na chybu Remote Command Execution postihující Yahoo, chybu kterou nalezl výzkumník na Facebooku a dostal zaplaceno 33 500 dolarů, nový malware infikující Android zařízení připojené k počítači s Windows, otevřený dopis proti špionážním programům NSA a mnoho dalšího.

Doba čtení: 4 minuty

Komiks: nešvary firemního stravování

Firemní stravování se dá řešit všelijak. Továrny mají většinou jídelny, úřady, banky a pojišťovny rozdávají stravenky, no a ajťáci z menších firem si nosí jídlo z domova, případně ho objednávají. Jídlo na pracovišti má jisté výhody, kupříkladu se nemusíte vůbec zvedat. Ale také nevýhody, například…

Doba čtení: do minuty

Klíče, klíče, všude klíče

Kdysi byl rozsáhlý IPv4 sken od EFF pro sesbírání X.509 certifikátů naprostým unikátem. Dnes, když nemá výzkumník svůj vlastní masový skener a obrovskou databázi, jako by nebyl. Možností, jak skenovat masověji, rychleji a pohodlněji stále přibývá, stejně jako přibývá dostupných datasetů kryptografických klíčů.

Doba čtení: 7 minut

Knights of Pen and Paper + 1 Edition: parodie na Dračí doupě

Zasedněme ke stolu bratři a poslechněme si příběh o udatných hrdinech, kteří vzešli z obyčejných pojídačů pizzy, mladších bratrů nebo poslíčků. Ti se jednou v libém vyprávění dostali do tajemného světa plného potvor a magie. Putovali po světě a nebáli se nebezpečí a kromě slávy nashromáždili ohromné bohatství.

Doba čtení: 3 minuty

Statistika: které disky vydrží nejvíc a které odchází?

Společnost Backblaze provozuje farmu serverů pro zálohu uživatelských dat. Mají v provozu několik desítek tisíc disků a hlavně mají přehled o tom, které řady kterých výrobců nejvíce odcházejí. Z jejich statistik si tak můžeme udělat přehled o jednotlivých značkách i spolehlivosti jejich výrobků.

Doba čtení: 4 minuty

Historie vývoje počítačových her (112. část – vývojové nástroje pro herní konzole)

V dnešní části seriálu o historii vývoje počítačových her i herního hardware si přiblížíme hardwarové a softwarové prostředky, které byly používány pro vývoj her na starších osmibitových herních konzolích. Tyto konzole již dnes nemají žádný komerční význam, ovšem stále okolo nich existuje tvůrčí komunita vývojářů.

Doba čtení: 13 minut

Steam Machine: místo herní konzole jen nová značka herních PC?

Veletrh CES 2014 potvrdil, že Steam Machine s linuxovým Steam OS od Valve bude místo herní konzole spíše novou značkou pro podmnožinu herních počítačů. Letos má na trh dorazit cca 20 různých variant zařízení Steam Machine od 14 výrobců. Je mezi nimi i Dell a Gigabyte. Jak se tím mění vyhlídky na úspěch?

Doba čtení: 8 minut

Softwarová sklizeň (22. 1. 2014)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni se vzděláme pomocí videopřednášek z prestižních univerzit. Budeme trochu tweetovat, skládat hudbu a instalovat programy univerzálním balíčkovacím systémem. Jako vždy nesmí chybět ani tradiční blbinka.

Doba čtení: 1 minuta

Příchod hackerů: MOD a válka gangů

Pokud byste hledali něco zcela typického pro období mladistvých hackerů na přelomu osmdesátých a devadesátých, pak je to zcela jistě naprostá paranoia bezpečnostních složek, senzacechtivost médií a naivita. Jen díky kombinaci těchto tří fenoménů mohlo dojít k „velké válce hackerů“ či „válce gangů v kyberprostoru“.

Doba čtení: 5 minut

Pohled pod kapotu JVM – základní koncepty, na nichž je postavena knihovna SDLJava

V dnešní části seriálu o programovacím jazyce Java i o virtuálním stroji Javy si popíšeme základní koncepty používané při vykreslování s využitím knihovny SDLJava. Popíšeme si především možnosti třídy sdljava.video.SDLSurface, včetně metod využívaných při operacích typu BitBLT.

Doba čtení: 29 minut

Hlavním motivem konference New Media Inspiration je letos bezpečnost (Komerční sdělení)

New Media Inspiration se letos koná 8. února, startuje v 9 hodin. Program bude probíhat ve dvou paralelních sálech a moderovat jej bude osvědčené trio Petr Koubský, Ján Simkanič a Josef Šlerka.

21. 1. 2014 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Complex event procesing: trend v oblasti řízení procesů

Automatizace procesů patří mezi nejčastější činnosti, se kterými se v oblasti ICT můžeme setkat. Vývoj, tvorba projektů, vyřizování chyb a nových požadavků a mnoho dalších. Jedním z důležitých trendů je proto také Complex event procesing, tedy přístup k řešení problémů na základě předem definovaných schémat.

Doba čtení: 4 minuty