Hlavní navigace

Bezpečnostní střípky: hrozby sociálního inženýrství se nevyhýbají nikomu

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne vás upozorníme především na studii s názvem „Visual Data Security“, na další informace o špionážním malwaru a na příručku NISTu ohledně zabezpečení certifikačních autorit proti průnikům.

Jaroslav Pinkava

20. 8. 2012 0:00
| 3

Komiks: marsovská kuriozita

Jistě jste to už slyšeli: po Marsu se prohání nové auto, provádí hromadu experimentů, odebírá vzorky a má dvoumegabitovou linku do pozemské počítačové sítě. Na Facebooku je určitě jako doma, i když jeho příspěvky mají desetiminutové zpoždění. Co je to ale proti věčnosti a možnosti psát si s robotkama ze Země.

Petr Šimčík

18. 8. 2012 0:00

Sublime Text 2: pokročilý editor vycházející z Vimu

Když byla vyvíjena hra Catacomb Snatch v rámci Humble Bundle Mojam, byl k tomu použit textový editor Sublime Text 2. Vývojáři rozhodně věděli, proč si tento editor vybrat, a pokud ho vyzkoušíte, zjistíte že dokáže ledasco usnadnit. V tomto článku se ho pokusím představit a vyzdvihnout hlavní vlastnosti.

Adam Štrauch

17. 8. 2012 0:00 | Vim

Fieldrunners: chytlavá tower defense strategie

Máme tu další akci s názvem Humble Bundle for Android, tentokrát s číslem tři. I když balík her je orientován převážně na mobilní telefony, veškerý obsah se dočkal portu i na Linux. První hra, na kterou se podíváme, je Fieldrunners. Tower defense je hra, ve které se skrývá víc, než by se zdálo.

Jakub Zelenka

17. 8. 2012 0:00
| 5

Steam: blíží se na Linux (opět) herní revoluce?

Teď už se snad doopravdy Steam (digitální distribuce her) dočká portu na operační systém Linux. Podívali jsme se, co Valve pravděpodobně vedlo k tomu přehodnotit svůj postoj, a kromě nadšených ohlasů se koukneme i na ty negativní, které to se Steamem na Linuxu nevidí nejrůžověji.

Jakub Zelenka

16. 8. 2012 0:00

Historie vývoje počítačových her (39.část - čtvrtá generace herních konzolí aneb 16bitová éra)

Dnes začneme s popisem herních konzolí čtvrté generace. Tyto konzole již většinou nebyly založeny na osmibitových mikroprocesorech, protože jejich konstruktéři potřebovali vývojářům i hráčům zajistit větší výpočetní výkon. V těchto konzolích se tedy setkáme se šestnáctibitovými či 16/32bitovými mikroprocesory.

Pavel Tišnovský

16. 8. 2012 0:00
| 2

Jaroslav Střeštík, NFX: freenety se musí profesionalizovat

NFX je sdružení, které má za cíl především propojovat české komunitní sítě, takzvané freenety. K tomuto účelu má v Praze vlastní propojovací centrum, které v současné době křižují linky 19 sítí. S předsedou sdružení Jaroslavem Střeštíkem jsme si povídali o provozu NFX i o budoucnosti komunitních sítí.

Petr Krčmář

15. 8. 2012 0:00

Softwarová sklizeň (15. 8. 2012)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni se podíváme na velmi atraktivně vypadající RSS čtečku, dále budeme používat webové aplikace jako klasické programy, uděláme pořádek ve svých bankovních účtech a vyřešíme několik rovnic algebry. Na závěr vás pobaví blbinka.

Jakub Zelenka

15. 8. 2012 0:00

Reboot serveru pingem

Když se server odmlčí, je to vždycky nemilá věc. Horší ale je, když je to server na sto kilometrů vzdáleném místě a nemá vzdálený management. To pak nezbývá sednout do auta a vyrazit k tlačítku reset. Linux má ale ještě jednu možnost: i ve velmi špatné kondici dokáže reagovat třeba na ping a rebootnout.

Dan Ohnesorg

14. 8. 2012 0:00

Programovací jazyk Clojure 10: kooperace mezi Clojure a Javou (pokračování)

V dnešní části seriálu o jazyce Java i o virtuálním stroji Javy budeme pokračovat v popisu komunikace mezi objekty a třídami napsanými v Javě a skripty, které jsou napsány v programovacím jazyce Clojure. Taktéž se budeme zabývat makrem import a vztahem mezi vestavěnými datovými typy Clojure a příslušnými typy v Javě.

Pavel Tišnovský

14. 8. 2012 0:00

Rozděl a panuj: hrubou sílou na MS-CHAPv2 klíče

Když v březnu Marsh Ray zmínil v mailinglistu starší výsledek Bruce Schneiera z 1999 ohledně derivace klíčů v MS-CHAP v1/v2 protokolu, nikdo pravděpodobně nečekal, že bude následovat bruteforce implementace útoku na MS-CHAP. Na DEFCONu 20 ovšem čekalo překvapení v podobě „louskacího“ zařízení.

Ondrej Mikle , Ondřej Surý

13. 8. 2012 0:00

Bezpečnostní střípky: Stuxnet a spol. mají bratříčka - říká se mu Gauss

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na články diskutující bezpečnost cloudů, vydáno bylo několik přehledů, některé články se ještě vrací ke konferencím v Las Vegas a z aktivit hackerů zaujalo hacknutí blogu agentury Reuters.

Jaroslav Pinkava

13. 8. 2012 0:00
| 4

Komiks: v revíru je škodná

Africké národní parky se již dlouhá desetiletí potýkají s masovými nájezdy pytláků. Vždyť kdo by nechtěl mít doma pravou leopardí kůži nebo dvoumetrový sloní kel. Je tu ale novinka, která je snad ještě horší. Z neznámých důvodů teď berou parky útokem i hordy voayerů z celého světa. Podaří se je zastavit?

Petr Šimčík

11. 8. 2012 0:00

TitaniumBackup: automatizované zálohování telefonu s Androidem

Pokud jste někdy přišli o data v telefonu, víte že to je nepříjemné. Google vám možná zachránil kontakty a e-maily, ale rozhodně ne rozehrané pozice ve hrách ani nastavení jednotlivých aplikací. Zde je potřeba Androidu trochu pomoci, a tou pomocí je TitaniumBackup. Ultimativní řešení pro zálohování vašeho telefonu.

Adam Štrauch

10. 8. 2012 0:00 | Android
| 5

Project Zomboid: postapokalyptický 2D Minecraft

Asi to znáte. Koukáte se na zombie film, kde skupina lidí dělá zbytečné chyby a kvůli nějaké blbosti se posledních třicet minut zvrtne v masivní vyvražďovačku. Pokud si myslíte, že byste ve světě zamořeném krvežíznivými mozkožrouty dokázali přežít lépe a efektivněji, můžete si to zkusit v simulaci Project Zomboid – takový zombie Minecraft.

Jakub Zelenka

10. 8. 2012 0:00

Jak se píše scénář? Zkuste to s aplikací Celtx

Psaní scénářů není jen těžká dřina, ale také zábava. Pokud vás nedávno políbila múza nebo se psaním živíte a přemýšlíte, jak svou práci zefektivnit, mohl by vás zaujmout software na psaní scénářů Celtx. Obsahuje velké množství pokročilých funkcí a podobně jako Google Docs umožňuje sdílet vaše texty s ostatními uživateli.

Jakub Zelenka

9. 8. 2012 0:00
| 7

Historie vývoje počítačových her (38.část - přehled prvních tří generací domácích herních konzolí)

V dnešní části seriálu o historii vývoje výpočetní techniky si nejprve provedeme malou rekapitulaci předchozích třiceti dvou dílů, v nichž jsme si popsali nejvýznamnější herní konzole první, druhé i třetí generace. Posléze se začneme zabývat herními konzolemi čtvrté generace, které vznikly v takzvané 16bitové éře.

Pavel Tišnovský

9. 8. 2012 0:00

Výsledky průzkumu: jak si vede Linux na desktopu?

Před týdnem jsme spustili anketu, ve které jsme se vás ptali na Linux na vašich pracovních stanicích. Nyní vám přinášíme podrobné výsledky, ze kterých vyplývá, která distribuce je nejoblíbenější, zda preferujete 32 či 64 bitů a jestli máte raději notebooky nebo klasické stolní počítače. Jak se daří desktopovému Linuxu?

Redakce

8. 8. 2012 0:00

Softwarová sklizeň (8. 8. 2012)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se společně podíváme na synchronizaci souborů pomocí Google Drive, nízkotučný hudební přehrávač pro LXDE, software pro převod textu do mluveného slova a nástroj pro konverzi obrazů disků do různých formátů. Samozřejmě nebude chybět ani blbinka.

Petr Němec

8. 8. 2012 0:00

Bedrock Linux kombinuje výhody ostatních distribucí

Linuxových distribucí existují stovky, protože každý potřebuje trochu něco jiného. Někdo chce neměnné prostředí s dlouhou podporou, jiný chce zase nejnovější software a aktualizace každý den. Jeden chce mít všechno připravené, jiný si chce sám připravit vše podle sebe. Univerzální přístup nabízí Bedrock.

Petr Krčmář

7. 8. 2012 0:00

Programovací jazyk Clojure 9: validátory, pozorovatelé a kooperace mezi Clojure a Javou

V dnešní části seriálu o programovacím jazyce Java i o virtuálním stroji Javy se již podeváté budeme zabývat popisem jazyka Clojure postaveného nad JVM. Dnes se seznámíme s takzvanými validátory (validators), hlídači/pozorovateli (watchers) a taktéž způsobem kooperace mezi jazykem Clojure a jazykem Java.

Pavel Tišnovský

7. 8. 2012 0:00
| 3

Na návštěvě v bratislavském datacentru Datacube

Pod pojmem datacentrum se obvykle ukrývá místnost, ve které jsou servery. Může jít ale o různé kategorie: od malé místnůstky někde ve sklepě, přes kancelářskou budovu až po skutečně specializované zařízení. Do jednoho datacentra z poslední jmenované kategorie jsme se zajeli podívat do Bratislavy.

Petr Krčmář

6. 8. 2012 0:00

Bezpečnostní střípky: olympiáda a kybernetické útoky

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na na další informace z Las Vegas (Black Hat a Defcon), na zprávu společnosti Trend Micro a standardně na aktivity hackerů. Ty se týkají i právě probíhající olympiády.

Jaroslav Pinkava

6. 8. 2012 0:00

Komiks: konec se blíží

Píše se rok 2012 a bude konec světa, to už je jasná věc. Tedy přinejmenším stejně jasná, jako tenkrát v roce 2000 a 1999 a taky 1990 a 1982. A rozhodně jasnější než to bylo v roce 1973. A taky 1954. Na konce světa jsme už docela zvyklí. Umíme se na ně vybavit, připravit a hlavně je umíme docela dobře přežít.

Petr Šimčík

4. 8. 2012 0:00

XBMC: multimediální centrum pro váš obývák

Mezi multimediálními centry pro Linux patří XBMC na vrchol. Na první pohled je to pouze přehrávač multimédií s hezkým vzhledem, ale po bližším prozkoumání zjistíte, že dokáže některé situace usnadnit. Tento článek popisuje, jak se XBMC používá, kam se hodí a jaké s ním má uživatel možnosti.

Adam Štrauch

3. 8. 2012 0:00 | XBMC

Minecraft: hurá za dobrodružstvím

Populární Minecraft se od veřejné bety změnil doslova k nepoznání. Vývojáři se vás ve verzi 1.3.1 rozhodli vykopat z pevných zdí vašeho rozlehlého sídla a vyslat vás za dobrodružstvím. Přestaňte být trosečníkem na pustém ostrově a staňte se průzkumníkem a kolonizátorem. Nyní už totiž nejste sami.

Jakub Zelenka

3. 8. 2012 0:00

Webová úložiště: vybíráme to pravé

Webová úložiště představují jednu z klíčových aplikací, které slouží v řadě organizací jako nástroj pro sdílení a archivaci dat. Na základě znalostí klíčových parametrů se pokusíme porovnat některé nabízené služby a říci, k čemu se hodí a k čemu nikoli. Jaké jsou v nich klíčové rozdíly a proč zvolit tu či onu?

Michal Černý

2. 8. 2012 0:00

Historie vývoje počítačových her (37. část - hry pro kapesní konzoli Sega Game Gear)

V dnešní části seriálu o historii vývoje výpočetní techniky si stručně popíšeme některé známé či po technologické stránce zajímavé hry, které byly vytvořeny či zkonvertovány na osmibitovou kapesní herní konzoli Sega Game Gear, jejímž popisem jsme se zabývali v předchozí části tohoto seriálu.

Pavel Tišnovský

2. 8. 2012 0:00
| 4

Průzkum: Co používáte na desktopu?

Používáte Linux na desktopu? Pokud ano, připravili jsme pro vás anketu, která nám odpoví na otázku, jaké distribuce jsou na desktopech nejrozšířenější, jaká prostředí jsou nejpopulárnější či zda používáme už více 64bitových systémů než 32bitových. Jak vlastně používáte linuxový desktop na svém počítači vy?

Redakce

1. 8. 2012 0:00

Softwarová sklizeň (1. 8. 2012)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Novým uživatelům Linuxu se hodí Gmount-Iso, se kterým jednoduše připojí své ISO obrazy. Amatérské astronomy možná nadchne StarPlot – prohlížeč hvězdných map. Zorganizujeme svůj denní harmonogram se SimpleAgenda a seřadíme soubory s AutoRenamer.

Jakub Zelenka

1. 8. 2012 0:00
| 9

32 bitů + 64 bitů = to nejlepší z obou světů v x32 ABI

Trendem posledních (mnoha) let je přechod na 64bitový operační systém. Zdaleka ne všichni uživatelé se k tomuto kroku ale odhodlali. Nová architektura má z principu totiž také své nevýhody a ne každý je ochoten je akceptovat. Je tu ale zajímavé univerzální řešení x32 ABI, které spojuje to nejlepší z obou.

Petr Krčmář

31. 7. 2012 0:00