Hlavní navigace

Zrychlete komunikaci s Apache pomocí Google SPDY

Webové aplikace dřív nebo později narazí na omezení protokolu HTTP. Ten není vhodný zrovna pro tenhle typ použití, a tak Google, který má s webovými aplikacemi velké zkušenosti, vyvinul protokol, který možnosti HTTP rozšiřuje. Jmenuje se SPDY a pomocí mod_spdy jej nasadíte i na Apache.

Adam Štrauch

20. 4. 2012 0:00 | Google

Mari0: Portal + Mario = ?

Mario je stálice herní scény, kterou bylo možno vidět snad ve všech polohách. Tentokrát se dostal k hračce s názvem Aperture Science Handheld Portal Device. Stručně řečeno, k portálové pistoli ze hry Portal od vývojářů z Valve. Jak tedy dopadlo tohle netradiční setkání logické střílečky a klasické skákačky?

Jakub Zelenka

20. 4. 2012 0:00
| 6

Biologické algoritmy (3) - Evoluční algoritmy

Způsobů, jak evoluční algoritmus vytvořit, je velmi mnoho. Různé přístupy se liší kvalitou i rychlostí nalezení optimálního řešení. Dnes se v našem seriálu společně podíváme na některé další strategie, dále na různé možnosti reprezentace řešení a nakonec na různé typy selekce a křížení.

Vitalij Chalupník

19. 4. 2012 0:00
| 3

Historie vývoje počítačových her (23.část - herní konzole Nintendo Entertainment System)

Dnes se začneme zabývat popisem osmibitové herní konzole Nintendo Entertainment System (NES). Jedná se o nejúspěšnější osmibitovou herní konzoli vůbec, protože se odhaduje, že bylo prodáno téměř 62 milionů kusů tohoto zařízení a navíc vzniklo přibližně padesát více či méně kompatibilních klonů NESu.

Pavel Tišnovský

19. 4. 2012 0:00

Petr Hodač, InstallFest: aktivních a zapálených lidí ubývá

Letos se konal už čtvrtý ročník obnovené strahovské konference InstallFest. Už dávno se na ní neinstaluje Linux, ale každý rok zde zazní řada zajímavých odborných přednášek, především s návazností právě na Linux. Vyzpovídali jsme hlavního organizátora Petra Hodače. Kam bude InstallFest směřovat?

Petr Krčmář

18. 4. 2012 0:00 | InstallFest

Softwarová sklizeň (18. 4. 2012)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na široce využitelný komunikační klient, užitečný doplněk pro Firefox, konzolový nástroj pro stahování videa z YouTube a šikovnou linuxovou alternativu pro Nokia PC Suite. V závěru samozřejmě nemůže chybět blbinka.

Petr Němec

18. 4. 2012 0:00
| 8

Arch Linux na serveru

Distribuce Arch Linux nebyla vytvořená pro konkrétní účel, a co z každé instalace nakonec bude, závisí jen a jen na uživateli. Vývojáři dali uživatelům dobré zázemí a když je možné s ním postavit dobře fungující desktop, proč by nešel třeba takový server? V článku se dozvíte, co Arch na serveru obnáší a co jeho admina čeká.

Adam Štrauch

17. 4. 2012 0:00 | Arch Linux

Práce s hodnotami s plovoucí řádovou čárkou na mikroprocesorech ARM

V seriálu o architekturách počítačů jsme se již seznámili se všemi třemi instrukčními sadami mikroprocesorů ARM – jak s původní RISCovou sadou, tak i se sadou Thumb a Thumb-2. Ještě jsme si však prakticky nic neřekli o podpoře práce s hodnotami s plovoucí řádovou čárkou. Nyní nastal pravý čas tuto informaci doplnit.

Pavel Tišnovský

17. 4. 2012 0:00
| 5

Kdo a jak zodpovídá za vady software?

Právní úprava odpovědnosti za vady software je tématem, které má pro každou IT firmu nebo podnikajícího IT specialistu velký význam. V praxi často dochází k situacím, kdy zákazník není z nějakého důvodu spokojen s kvalitou dodaného SW, nebo sama IT firma není spokojená s kvalitou outsourcované aktivity.

Adam Vincúr

16. 4. 2012 0:00

Bezpečnostní střípky: útok na Macy, exploity pro Linux

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne upozorníme na studii konstatující široké používání zranitelných open source komponent v SW, na výsledky testu volně dostupných antivirů a opět na aktivity Anonymous.

Jaroslav Pinkava

16. 4. 2012 0:00
| 1

Komiks: následky radiace

Problém Fukušima není ještě zdaleka dořešený a určitě to navíc není první ani poslední podobný případ. Atomová energie je sice moc fajn, hezky svítí a hřeje, ale ta radiace je docela potvora. Není vidět, slyšet ani cítit a přesto umí napáchat nepříjemné škody. Japonští vědci už následky podrobně zkoumají.

Petr Šimčík

14. 4. 2012 0:00

Tasker: pohodlné skriptování pro Android

Tam, kde má Linux svůj Bash, Python, Perl či další skriptovací jazyky, tam má Android Tasker. Chtěli jste někdy, aby se váš telefon choval nějak doma a jinak v práci? Nebo máte auto a potřebujete se stoupající rychlostí zvedat hlasitost? Tasker přesně tohle umí a k tomu ještě mnohem víc.

Adam Štrauch

13. 4. 2012 0:00 | Android

Privátní cloud od Microsoftu monitoruje i aplikace (Komerční sdělení)

O tom, že cloud nabízí vysokou dostupnost a flexibilitu, toho bylo napsáno už mnoho. U Microsoftu ale v případě privátního cloudu všechno dostalo se System Center 2012 velmi konkrétní podobu.

13. 4. 2012 0:00

Modifikujeme Redmine: přehledné řízení projektu

V dnešním poslední dílu seriálu o Redmine si řekněme základní informace o pluginech, naučíme se je instalovat a také si nějaké zajímavé pluginy ukážeme. Dále si ukážeme nějaké pěkné vzhledy a na závěr se podíváme na fork Redmine jménem ChiliProject, řekneme si, v čem se od Redmine liší a co od něho čekat.

Zdeněk Hásek

12. 4. 2012 0:00

Historie vývoje počítačových her (22.část - hry pro konzoli Sega Master System)

V dnešní části seriálu o historii vývoje výpočetní techniky se již podruhé vrátíme k popisu osmibitové herní konzole Sega Master System (SMS). Minule jsme si popsali technické parametry této konzole a dnes se zaměříme na popis některých zajímavých her, které pro tuto konzoli vznikly.

Pavel Tišnovský

12. 4. 2012 0:00

Biologické algoritmy (2) - Evoluční algoritmy

V dnešním díle našeho seriálu vyzkoušíme naprogramovat evoluční algoritmus v Javě a vyřešíme jednoduchou optimalizační úlohu. Naučíme se další významnou strategii, používanou v evolučních algoritmech – elitismus. Naším úkolem bude najít tři kružnice, které nejlépe pasují na rozložené body ve 2D.

Vitalij Chalupník

11. 4. 2012 0:00

Softwarová sklizeň (11. 4. 2012)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na implementaci SSH2 protokolu v Javě, historický emulátor terminálu, (ne)minidistribuci zaměřenou na čtyři velké oblasti a správce repozitářů pro YUM. Pochopitelně nebude chybět ani veselá blbinka.

David Kovalský

11. 4. 2012 0:00
| 5

Skenování knih pro tablety, čtečky a telefony se Scan Tailor podruhé

V minulém článku jsme si společně ukázali, jak správně naskenovat knihu a připravit naskenovaná data pro Scan Tailor a jaké máme další možnosti zpracování dat výstupních. Dnes se podíváme na praktickou práci s našim pomocníkem, kterým bude program Scan Tailor. To on bude provádět všechnu magii.

Tomáš Pinkas

10. 4. 2012 0:00

Instrukční sada Thumb-2 u mikroprocesorů ARM

Dnes si popíšeme další alternativní instrukční sadu, kterou jsou vybaveny novější modely mikroprocesorů ARM. Jedná se o instrukční sadu pojmenovanou Thumb-2, která byla navržena takovým způsobem, aby co nejlépe spojila přednosti původní RISCové 32bitové instrukční sady a 16bitové sady Thumb.

Pavel Tišnovský

10. 4. 2012 0:00
| 8

Bezpečnostní střípky: ani tento rok se neobejde bez velkých datových průniků (Global Payments)

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne upozorníme na Kasperského přehled k útokům DDoS v roce 2011, na rozsáhlý článek charakterizující boje na dnešním internetu a nelze opomenout rychle se šířící trojan pro Macy.

Jaroslav Pinkava

9. 4. 2012 0:00
| 1

Komiks: tajné nahrávky

Nahrávky osobní telefonní komunikace jsou dnes tématem číslo jedna. Kdo komu vyhrožuje, co kdo komu slibuje, kdo chce rozvrátit kterou stranu a kdo s kým spí. To jsou hlavní témata, o kterých v nich jde. I tady ovšem probíhá určitý vývoj a přijde doba, kdy i tady vznikne lukrativní tržní segment.

Petr Šimčík

7. 4. 2012 0:00

E-mailoví klienti po letech: KMail

Dnes si předvedeme populární e-mailový klient pro uživatele systémového prostředí KDE, který za léta svého působení prodělal řadu změn, zpravidla šlo o vylepšení. Od zvýšení bezpečnosti proti krádeži dat až po zkvalitnění prvků týkajících se designu. Uživatelům je nabízen zcela zdarma a přináší mnoho možností využití.

Jiří Sluka

6. 4. 2012 0:00 | KDE

Zen Bound 2: instantní meditace pro hráče

Zen Bound 2 vzešel z chytrých telefonů a díky akci The Humble Bundle for Android 2 se dostal na počítače s operačním systémem Linux. Na rozdíl od jiných logických her se nesnaží potrápit vaši šedou kůru mozkovou, ale přivodit klid vaší duši. Může relaxační hra zabavit na delší dobu, a jak dopadl převod?

Jakub Zelenka

6. 4. 2012 0:00
| 6

Používáme Redmine: přehledné řízení projektu

V minulém článku jsme si ukázali, jak se Redmine instaluje a dnes si povíme něco více o systému jako takovém. Detailně si rozebereme prostředí a ukážeme jeho ohebnost a konfigurovatelnost. Podíváme se, jak se v něm plánuje a rozděluje práce. Na závěr si pro ilustraci vytvoříme vzorový projekt.

Zdeněk Hásek

5. 4. 2012 0:00

Historie vývoje počítačových her (21.část - herní konzole Sega Master System)

Dnes si popíšeme druhou herní konzoli navrženou a prodávanou společností Sega. Jedná se o známou konzoli nazvanou Sega Master System (SMS), která sice ve své domovské zemi (tj. Japonsku) nedokázala porazit konkurenční NES, ovšem stala se velmi oblíbeným zařízením v Evropě a taktéž v Brazílii.

Pavel Tišnovský

5. 4. 2012 0:00

Biologické algoritmy (1) - Evoluční algoritmy

Biologicky inspirované algoritmy vyznačující se vysokou robustností, jsou obecně schopny řešit celou řadu problémů. Nejvíce se tyto algoritmy uplatňují v oblasti optimalizace, klasifikace a rozhodování. V prvním dílu seriálu se naučíme princip evolučních algoritmů, v dalším dílu je zkusíme naprogramovat v Javě.

Vitalij Chalupník

4. 4. 2012 0:00

Softwarová sklizeň (4. 4. 2012)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Tentokrát bude představen univerzální správce úkolů, multiplatformní nástroj pro zachycení snímku obrazovky s pokročilými funkcemi, Java aplikace pro trvalé mazání dat a program pro porovnání a synchronizaci dvou úložišť. Nakonec nebude chybět ani blbinka.

Petr Němec

4. 4. 2012 0:00
| 9

Skenování knih pro tablety, čtečky a telefony se Scan Tailor

S nástupem elektronických čteček, tabletů, datových schránek a online úložišť dat se zvyšuje užitná hodnota elektronických dokumentů, často získaných skenováním. Ať už si je stáhneme z internetu nebo naskenujeme sami, jejich úprava je mnohdy nezbytná. V tom může výborně posloužit program Scan Tailor.

Tomáš Pinkas

3. 4. 2012 0:00

Mikroprocesory ARM a instrukční sada Thumb - dokončení

Dnes dokončíme popis instrukční sady Thumb, která může být použita u novějších mikroprocesorů s architekturou ARM. Minule jsme si popsali formát aritmetických a logických instrukcí i instrukcí skoku, dnes se zaměříme na instrukce typu Load & Store, tj. na instrukce pro přenos dat mezi registry a pamětí.

Pavel Tišnovský

3. 4. 2012 0:00
| 8

Na návštěvě v serverovně u Active 24: vlastně přeprodáváme elektřinu

Další z našich návštěvních článků. Tentokrát jsme se zašli podívat k jednomu z velkých českých web hosterů. Viděli jsme kanceláře, ale i serverovnu s dvěma stovkami serverů. Průvodcem nám byl člověk nejzasvěcenější – vedoucí týmu linuxových administrátorů Tomáš Hála. Povídali jsme si nejen o serverech.

Petr Krčmář

2. 4. 2012 0:00

Bezpečnostní střípky: EU - hackování IT systémů bude kriminálním deliktem

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na zprávu k dnešní organizované kyberkriminalitě (Detica), dokument k problematice zranitelností v open source SW a zřejmě nemalý dopad může mít kompromitace systému Global Payments.

Jaroslav Pinkava

2. 4. 2012 0:00
| 9