Hlavní navigace

Chromebook a Chrome OS na vlastní kůži

Google si vážně myslí, že s Chrome OS může útočit na MS Windows. Zařízení Chromebook s Chrome OS slaví první prodejní úspěchy. Jaká je uživatelská zkušenost s jedním z dostupných modelů po měsíci takřka výhradního používání v reálných podmínkách každodenní rutiny? Co Chromebook umí a co naopak nikoliv?

Jiří Macich ml.

4. 9. 2013 0:00 | Google
Doba čtení: 14 minut

Softwarová sklizeň (4. 9. 2013)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se pokusíme obnovit ztracené soubory, bezdrátově nahlédneme do Linuxu skrze mobilní telefon a snadno opravíme poškozené video soubory. Nakonec si přiblížíme nikterak úžasný, ale jednoduchý prohlížeč obrázků. Jako vždy nesmí chybět blbinka.

Jiří Sluka

4. 9. 2013 0:00
| 7
Doba čtení: 1 minuta

Příchod hackerů: takové to domácí počítání

Přestože první hackeři dokázali s mainframe systémy konce padesátých a počátku šedesátých let řadu zajímavých kousků, ještě o deset let později zůstával počítač exkluzivní výbavou podniků, armády a univerzit. Při ceně v řádu minimálně desítek tisíc dolarů si ani nikdo nedokázal představit, že by měl počítač doma.

Lukáš Erben

3. 9. 2013 0:00
| 3
Doba čtení: 10 minut

Korporátní bezpečnost: mobilně šifrovat end-to-end!

Cílem této volné série článků s četností občasníku je srozumitelně popsat působení aktuálně diskutovaných bezpečnostních hrozeb, a to v kontextu prostředí českých podniků a organizací. Zároveň bychom chtěli poskytnout v souvislostech přehled některých technických opatření vedoucích ke snížení rizika.

Pavel Štros

3. 9. 2013 0:00
Doba čtení: 5 minut

Pohled pod kapotu JVM – změna systémových tříd s využitím nástroje Javassist

V této části seriálu o programovacím jazyce Java si na dvojici demonstračních příkladů ukážeme, jakým způsobem lze modifikovat bajtkód systémových tříd s využitím nástroje Javassist i to, jak je následně možné tyto třídy použít v nově spuštěné JVM. Taktéž si vysvětlíme činnost přepínače -Xbootclasspath.

Pavel Tišnovský

3. 9. 2013 0:00
Doba čtení: 20 minut

Nenechte se odposlouchávat, používejte a vyžadujte šifrované SMTP

Celý svět se v současné době zabývá skandály se sledováním elektronických komunikací a odposlechy optických sítí mezi státy a kontinenty. Jeden zásadní prvek, který by výrazně zlepšil soukromí a bezpečnost informací putujících na internetu, se mi zdá zcela opomíjen – šifrování e-mailové komunikace.

Petr Šťastný

2. 9. 2013 0:00 | Postfix
Doba čtení: 14 minut

Postřehy z bezpečnosti: bezpečnost webu není jen otázkou bezpečnosti web serverů

Úterní DNS hack na několik hodin znepřístupnil stránky The New York Times, subsite Twitteru a dalších. Klíčem k útoku byl prý phishingem zcizený přístup k účtu správce renomovaného australského registrátora domén z Melbourne. Co můžete udělat pro to, abyste se nestali obětí podobného útoku?

Pavel Štros

2. 9. 2013 0:00
| 2
Doba čtení: 2 minuty

PC-BSD jails – serverové aplikace a služby (Openfire, LogicaDOC a Java)

V minulém díle našeho seriálu o jails byly popsány instalace a zprovoznění dvou jailů s Java webovým a aplikačním serverem. V dnešním dílu zamíříme na trochu rozdílné oblasti a popíšeme si XMPP server, DMS systém na webové Javě a trochu specifický jail, který obsahuje prostředí pro vývoj aplikací v Javě.

Jaromír Vojtaj

2. 9. 2013 0:00 | PC-BSD
Doba čtení: 7 minut

Komiks: moderní autorizace

Web 3.0 ještě nemáme, ale už se těšíme na jeho výhody. Hlavně na to, co nepřišlo s tolik skloňovaným webem 2.0, ale také například na méně přihlašování v aplikacích, kde to jednoduše není nutné. Než ovšem webestrojka nastoupí, budeme se muset pořád a všude registrovat a přihlašovat. Někdy je to otrava.

Petr Šimčík

31. 8. 2013 0:00
Doba čtení: do minuty

Malá příručka pro hraní na Linuxu

Rozběhat na Linuxu pořádné hry kdysi nebylo zrovna snadné. Doba ale pokročila a s trochou snahy si na Linuxu zahrajete her hromadu. Od nejnovějších kousků pro Linux, přes ty pro Windows až po staré (ale skvělé!) vykopávky. Tento text berte jako stručný úvod pro hraní na Linuxu, který vás nasměruje dál.

Roman Bořánek

30. 8. 2013 0:00 | Steam
Doba čtení: 6 minut

Thomas Was Alone: hranaté dobrodružství

Nedejte na první dojem, zvláště u dnešní hry. Ona totiž i jednoduchá kostičková hra může být krásná v detailech. Thomas je zvídavý obdélník, co se vydal na dobrodružnou cestu. Projděte několik desítek úrovní a spojte se s jeho kamarády v logické hře, za kterou stojí nadějný herní designér Mike Bithell.

Jakub Zelenka

30. 8. 2013 0:00 | Steam
| 8
Doba čtení: 4 minuty

Výsledky průzkumu: Linux na desktopu (2013)

Před týdnem jsme pro vás spustili průzkum, ve kterém jsme se ptali, jak jste na tom s Linuxem na desktopu. Nyní přinášíme vyhodnocení, ve kterém se dozvíte, které distribuce jsou nejpoužívanější, jak jsou linuxáci vzdělaní či jaké desktopové prostředí používají. Kolik je mezi linuxáky vlastně žen?

Redakce

29. 8. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Historie vývoje počítačových her (92. část – otevřené světy)

V dnešní části seriálu o historii výpočetní techniky a vývoje počítačových her si popíšeme hry, v nichž byla využita myšlenka tzv. otevřených světů, což mj. pro hráče znamenalo značnou volnost pohybu, svobodné rozhodování a mnohdy i otevřený konec hry. Mezi nejznámější zástupce patří série Mercenary a Elite.

Pavel Tišnovský

29. 8. 2013 0:00
Doba čtení: 13 minut

Počítačové zpracování emocí

Problematika zpracování emocí je relativně bohatá – od jejich měření až po analýzu či modelování. Co přináší vývojářům? Jakým směrem se bude ubírat vývoj? Pojďme se podívat, jaké možnosti skýtá jedno z nejslibněji rozvíjejících se odvětví celého ICT průmyslu a jaká jsou jeho hlavní úskalí.

Michal Černý

28. 8. 2013 0:00
Doba čtení: 5 minut

Softwarová sklizeň (28. 8. 2013)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes budeme kontrolovat množství přenesených dat, upravíme naráz celou sbírku obrázků a hravě si poradíme s převodem měn. Nakonec vytvoříme úžasného avatara pro všechny účty. Jako vždy nesmí chybět ani blbinka, tentokrát z Microsoftu.

Jakub Zelenka

28. 8. 2013 0:00
| 5
Doba čtení: 1 minuta

Konfigurační a orchestrační nástroj Ansible: úvod

Počet serverů stále roste, díky virtualizaci není neobvyklé mít na několika fyzických serverech i desítky nezávislých systémů. Taková množství už není možné spravovat ručně, proto vznikly různé automatizační nástroje. Ansible je jedním z nich. Čím se liší od ostatních a co vám může jako adminům přinést?

David Karban

27. 8. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Pohled pod kapotu JVM – tvorba programových smyček s využitím nástroje Javassist

V dnešní části seriálu o programovacím jazyce Java i o virtuálním stroji Javy si ukážeme, jak lze s využitím nástroje Javassist tvořit bajtkód metod obsahujících programové smyčky. Uvidíme, že nejproblematičtějším úkolem je v tomto případě výpočet cílů nepodmíněných i podmíněných skoků.

Pavel Tišnovský

27. 8. 2013 0:00 | Java
Doba čtení: 26 minut

Google chce proniknout na televizní obrazovky, ale již třikrát pohořel

Notoricky známá hádanka „Leze, leze po železe, nedá pokoj, až tam vleze,“ má alternativní odpověď: Google. Ten se prostřednictvím zařízení Chromecast již na čtvrtý pokus pokouší proniknout na rentabilní televizní obrazovky. Jaké byly a proč neuspěly předešlé pokusy? Má Chromecast větší šanci prorazit?

Jiří Macich ml.

26. 8. 2013 0:00 | Chrome
Doba čtení: 6 minut

Postřehy z bezpečnosti: Ahoj Zucku, máš tam chybku

Khalil Shreateh objevil chybu na Facebooku, pomocí které byl schopen posílat zprávy na jakýkoliv wall/timeline, i když vás daný profil neměl v přátelích. Tuto chybu nahlásil dvakrát na Bug Bounty program Facebooku, leč neúspěšně. Nebyl schopen zreprodukovat chybu na testovacích účtech, tak zvolil jinou cestu.

Martin Čmelík

26. 8. 2013 0:00 | Facebook
| 9
Doba čtení: 4 minuty

PC-BSD jails: serverové aplikace a služby počtvrté

Pokračujeme v našem seriálu, ve kterém si ukazujeme výhody a praktické využití konceptu jails v systému PC-BSD. V minulém díle byly popsány instalace a zprovoznění dvou jailů k provozu, testování a vývoji aplikací v PHP. V dnešním dílu zamíříme na trochu jinou oblast – webové a aplikační servery.

Jaromír Vojtaj

26. 8. 2013 0:00 | PC-BSD
Doba čtení: 6 minut

Komiks: sbohem Steve a díky za chyby

Je to tak, náš oblíbený opičák už nebude skákat na pódiu a řvát „developers, developers, developers“ nebo „aj lav dys kampeny“. Tedy alespoň ne za svou původní firmu. Odchází nám další velikán, další z velkých Steveů. Svět už bez něj nikdy nebude takový, jaký býval: plešatý, šílený a hlavně strašně zpocený.

Petr Šimčík

24. 8. 2013 0:00
Doba čtení: do minuty

CrunchBang 11: vybroušený Debian

Distribuce CrunchBang nepatří mezi ty nejznámější. Když si o ní pohledáte víc, zjistíte však, že se za ni staví pěkná řádka spokojených uživatelů. Co je na spojení stabilního Debianu se správcem oken Openbox tak kouzelného? CrunchBang jsme si vzali pod mikroskop a v recenzi se to pokusíme objasnit.

Roman Bořánek

23. 8. 2013 0:00 | Debian
Doba čtení: 5 minut

Europa Universalis IV: dobyjte svět s indiány

Vývojáři z firmy Paradox netvoří historické strategie, ale spíš simulátory. Jen těžko jinde najdete tak pečlivé a detailní vtisknutí dějin do počítačových her. Jejich nejnovějším počinem je Europa Universalis IV. Tato značka se na herním trhu pohybuje už od roku 2000 a s každým dílem je vyzrálejší.

Jakub Zelenka

23. 8. 2013 0:00 | Steam
Doba čtení: 3 minuty

Průzkum: co používáte na desktopu?

Používáte Linux na desktopu? Pokud ano, připravili jsme pro vás anketu, která nám odpoví na otázku, jaké distribuce jsou na desktopech nejrozšířenější, jaká prostředí jsou nejpopulárnější či zda používáme už více 64bitových systémů než 32bitových. Jak vlastně používáte linuxový desktop na svém počítači vy?

Redakce

22. 8. 2013 0:00
Doba čtení: do minuty

Historie vývoje počítačových her (91. část – vývoj v leteckých simulátorech od polygonových modelů k voxelům)

V dnešní části seriálu o historii výpočetní techniky a her si popíšeme další klasicky pojatý letecký simulátor nazvaný Chuck Yeager's Air Combat a pak si řekneme, jak se tvůrci simulátorů snažili o lepší zobrazení povrchu herního světa. Přelomovým dílem v této oblasti je hra Rescue on Fractalus! z roku 1985.

Pavel Tišnovský

22. 8. 2013 0:00
Doba čtení: 20 minut

Boat Browser Mini: malý, ale šikovný prohlížeč pro Android

Webový prohlížeč Boat Browser Mini pro Android se profiluje jako rychlý a elegantní prohlížeč s jednoduchým ovládáním navržený pro zařízení s menším displejem a podporující i low-end zařízení. Seznam funkcí je opravdu hodně dlouhý. Že by se konečně objevila modernější náhrada za prohlížeč Opera Mobile?

Jiří Macich ml.

21. 8. 2013 0:00 | Android
Doba čtení: 11 minut

Softwarová sklizeň (21. 8. 2013)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se pokusíme obnovit ztracený diskový oddíl a vyzkoušíme možnosti komprimačního programu Xarchiver. Využijeme nástroje pro modelování databází a uděláme si pořádek v e-mailech, poznámkách a plánovaných událostech. Sklizeň tradičně zakončíme blbinkou.

Jiří Sluka

21. 8. 2013 0:00
| 5
Doba čtení: 1 minuta

Příchod hackerů – TMRC: hackeři modelových železnic

Tech Model Railroad Club je patrně nejslavnější organizovanou skupinou železničních modelářů na světě. Především ale sídlí na MIT a tak vlastně není až tak překvapivé, že místní první „hackeři“ si poněkud netradičním způsobem hráli s modelovou železnicí a prvními počítači.

Lukáš Erben

20. 8. 2013 0:00
Doba čtení: 10 minut

Pohled pod kapotu JVM – úprava programových smyček s využitím nástroje Javassist

V dnešní části seriálu o jazyce Java si ukážeme, jak je možné s využitím Javassistu změnit sekvenci instrukcí použitou pro implementaci programových smyček. Tuto znalost využijeme k dalšímu způsobu „oháčkování“ třídy Login tak, aby se bylo možné přihlásit pomocí dvouznakového jména a hesla.

Pavel Tišnovský

20. 8. 2013 0:00 | Java
| 3
Doba čtení: 26 minut

Bezpečný Tor klient ve virtualizovaném prostředí

Tor je velmi užitečná anonymizační služba a s nejnovějšími skandály okolo (nejenom) amerických tajných služeb se stává čím dál populárnější. Ovšem provozovat Tor klienta tak, aby byl skutečně bezpečný, není žádná legrace. Ukážeme si, jak úplně oddělit virtuální počítač od reálného světa pomocí Toru.

Petr Krčmář

19. 8. 2013 0:00 | Tor
Doba čtení: 5 minut

PC-BSD jails: serverové aplikace a služby potřetí

V minulém díle našeho seriálu o věznění aplikací v systému PC-BSD byly popsány instalace a zprovoznění databázového serveru PostgreSQL a PHP databázové administrační nástroje phpMyAdmin a Adminer. V dnešním díle dokončíme PHP jaily – jeden k provozu a testování aplikací, druhý pak pro jejich vývoj.

Jaromír Vojtaj

19. 8. 2013 0:00 | PC-BSD
Doba čtení: 6 minut