Hlavní navigace

Czech Crown Coin: český pokus o národní kryptoměnu

První a nejznámější kryptoměna Bitcoin už má stovky následovníků. Obvykle se jedná o měny univerzální, ale objevují se i alternativy, které cílí na obyvatele vybraných států. Mezi ně patří i novinka Czech Crown Coin, která právě byla spuštěna. Chce podpořit český internetový byznys, ale má mu co nabídnout?

Doba čtení: 5 minut

Mount & Blade: Warband: středověký sandbox

Hry ze série Mount & Blade by se daly přirovnat k ošklivým káčátkům. Na první pohled nevypadají moc vábně, pro někoho dokonce i odpudivě, ale jejich hratelnost je skvělá. Právě u této série platí, že není dobré dát na první dojem. Kdo se přes něj přenese, bude bohatě odměněn desítkami hodin skvělé zábavy.

Doba čtení: 3 minuty

PC-BSD s KDE: instalace a práce s balíčky

Před pár týdny zde proběhl seriál o nasazení NetBSD na desktop. V dalším seriálu si ukážeme možnosti, které nabízí systém pro desktop mnohem vhodnější – PC-BSD. V prvním díle se zaměříme na instalaci nové verze a zmíníme některé důležité novinky. Na instalaci navážeme popisem aktualizací a správy balíčků.

Doba čtení: 9 minut

Historie vývoje počítačových her (134. část – české textovky I)

V dnešní části seriálu o historii vývoje počítačových her si řekneme, jakým způsobem se postupně vyvíjely české textovky, popř. textovky přeložené do češtiny. V dobách osmibitových domácích mikropočítačů se jednalo o vůbec nejrozšířenější typ her, který byl v ČSSR/ČSFR vytvářen, popř. překládán.

Doba čtení: 19 minut

Mobilní prohlížeč Link Bubble: v jednoduchosti je krása

Prohlížeč Link Bubble pro Android nekonkuruje tradičním mobilním browserům. Naopak některý z nich může vhodně doplňovat. Slouží k rychlému otevírání a zpracování webových odkazů z různých aplikací, aniž by zdržoval uživatele a odváděl jeho pozornost. Výrazně usnadní každodenní používání mobilního připojení.

Doba čtení: 6 minut

Softwarová sklizeň (16. 7. 2014)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si vyzkoušíme klienta pro mikroblogování, vyhledáme dokument na základě obsaženého klíčového slova, využijeme pokročilý textový editor pro psaní kódu a nakonec přehrajeme playlisty s oblíbenými hudebními skladbami. Nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Pohled pod kapotu JVM – složené datové typy a programová smyčka typu for-each v JVM

V dnešní části seriálu o JVM i o programovacím jazyku Java si řekneme, jakým způsobem se do bajtkódu virtuálního stroje Javy překládá programová smyčka typu „for-each“. Použití této smyčky si ukážeme na čtveřici demonstračních příkladů využívajících pole, seznamy, množiny i mapy.

Doba čtení: 34 minut

ipset: odlehčete přetíženým iptables

Linuxový firewall je dobrý sluha, ale zlý pán. Pokud ho ovládáte, zjednoduší vám v mnoha ohledech život. Pokud v něm naopak plavete, můžete se dočkat probdělých nocí a bolesti hlavy. Jedním z méně známých řešení je ipset, který umožňuje pravidla iptables zredukovat a odlehčit firewallu i jeho správci.

Doba čtení: 8 minut

Postřehy z bezpečnosti: zdrojový kód trojanu Tinba k dispozici

Pravidelná dávka pondělních informací z počítačové bezpečnosti. Bankovni trojan Tinba je k dispozici i se zdrojovými kódy. Norské instituce čelily obdobnému DDoS útoku jako Česká republika na jaře 2013. Google zablokoval certifikáty vydané indickým NIC. Office 365 byly nefunkční kvůli chybě v certifikátu.

Doba čtení: 2 minuty

Komiks: Velký bratr

Že je na každém kroku kamera. jsem si už tak nějak zvykli. Taky si většina z nás nechá dobrovolně šmírovat vyhledávání a už menší část i komunikaci. Čistě jen pro to aby firmy věděly, kterou že to žvýkačku máte nejradši a mohli vám ji výhodně vnutit. Jsou ale společnosti které zacházejí ještě dál. Sneseme i tohle?

Doba čtení: do minuty

Deepin 2014: Linux na čínský způsob

Linuxová distribuce Deepin pod různými názvy funguje už jednu dekádu. Až nyní se ale z čínské domoviny pokouší vydat do světa a široce oslovit i další, hlavně západní uživatele. Staví na osvědčeném Ubuntu, ale má vlastní prostředí, které si jen tak s ničím nespletete. A to je jeho největší devízou.

Doba čtení: 6 minut

Democracy 3: manažerem státu

Nadáváte často na ty mocipány nahoře a máte v hlavě geniální strategii, jak dokonale vyrovnat státní rozpočet a eliminovat neduhy naší nedokonalé společnosti? V netradiční hře Democracy 3 si zkusíte vládnout kolosu, který nazýváme stát, a dovést ho nejen k prosperitě a velikosti.

Doba čtení: 3 minuty

Sbohem, síťová neutralito

Poslední dobou vzniká zejména v USA napětí mezi provozovateli sítí a poskytovateli obsahu. Jak se stále rozšiřují služby streamování videa, objevují se náznaky neochoty provozovatelů sítí neustále zvyšovat kapacity sítí bez finanční spoluúčasti poskytovatelů obsahu. Dohody o neutralitě přestávají platit.

Doba čtení: 11 minut

Blackphone: chytrý mobil, na který má být NSA krátká

Volání a videohovory bez odposlechů, anonymní a šifrované mobilní připojení, obrana proti stopování na webu, plná kontrola nad aplikacemi, bezpečné sdílení souborů či ochrana před zloději jsou benefity, kterými se chlubí nový chytrý mobil Blackphone. Jakou kombinací systému, aplikací a služeb toho všeho chce dosáhnout? Co ještě umí?

Doba čtení: 8 minut

Softwarová sklizeň (9. 7. 2014)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni společně využijeme OneDrive i na Linuxu, poslechneme si nějaké podcasty a internetová rádia a nakonec vytvoříme prosté, ale funkční myšlenkové mapy. Jako vždy nesmí chybět ani tradiční blbinka, tentokrát androidí.

Doba čtení: 1 minuta

Příchod hackerů: rhybaření podruhé

Před časem jsme se věnovali zrodu phishingu a padl slib, že se k tématu rhybaření ještě vrátíme. Phishing, tedy posouvání návnad nic netušícím uživatelům s cílem získat jejich přístupové, osobní či platební údaje patří totiž dnes k nejpopulárnějším aktivitám kybernetických zločinců a gangů.

Doba čtení: 6 minut

SSLH: SSH, SSL, VPN a další služby na jednom portu

Určitě to znáte: přijedete do hotelu, kde krásně svítí WiFi. Připojíte se, ale ouha, firewall vás nepustí na žádný port kromě 80 a 443. Jak se ale dostat na SSH nebo alespoň do VPN? Pokud používáte HTTP a HTTPS, zbývá jediná možnost: spustit si předem multiplexer, který vám dovolí mít na nich více služeb.

Doba čtení: 4 minuty

Postřehy z bezpečnosti: Microsoft a jeho poslední akce proti botnetu

V dnešním díle Postřehů se podíváme na poslední akci Microsoftu v boji proti botnetům, jak EFF zahájila soudní proces proti NSA, o univerzálním klíči k SSH Cisco Unified CDM, o dalším novém mobilním malwaru HijackRAT spojující několik funkcí, o nové „Bolware“ kampani v Brazílii a spoustě dalšího.

7. 7. 2014 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Komiks: extrémní extremismus

Extremismus je v současnosti určitě největší metla lidstva. Ať už politický, nebo náboženský, který dokáže přerůst i v násilí, vraždy, shromažďování ničivé síly. No a pak je tu ještě jedna kategorie, jejíž jméno se bojí vyslovit i ti nejdrsnější agenti z nejdrsnějších třípísmenkových agentur.

Electronic Frontier Foundation: neziskovka, která jde po krku NSA

Organizací bojujících za „digitální svobody“ je celá řada. Jedna z nich ovšem vyčnívá. Electronic Frontier Foundation funguje už téměř čtvrt století a má za sebou výsledky. A co je hlavní, nebojí se ani těžkých vah. Teď k soudnímu dvoru dotáhla známou NSA, po které požaduje objasnění využívání chyb v softwaru.

Doba čtení: 6 minut

XCOM: Enemy Unknown: zničte šmejd z vesmíru

Nejlepší strategie, kterou kdy lidská rasa vyvinula, se jmenuje jednoduše Ufo a už je jí neuvěřitelných dvacet let. Má však i moderní remake s novým kabátkem. V XCOM budete bojovat se lstivými mimozemšťany, kteří pomalu připravují invazi na matičku Zemi. Dokážete jim v tom zabránit nebo čeká lidstvo vyhynutí?

Doba čtení: 3 minuty

NetBSD: aktualizace systému a balíčků

V posledním díle si rozebereme aktualizace v NetBSD. Nedávno vyšla opravná verze systému (6.1.4), takže je dobré na ni upgradovat. Navíc v dubnu vyšlo pkgsrc-2014Q1, což znamená, že se na NetBSD dostaly nové verze balíků a vy můžete upgradovat i ty. V závěru zhodnotím své zkušenosti s NetBSD.

Doba čtení: 3 minuty

Historie vývoje počítačových her (133. část – od textovek ke grafickým adventurám III)

Již v předchozí části seriálu o historii her jsme se zmínili o textovkách, které obsahovaly kromě popisného textu i jednoduché obrázky. Dnes si některé z těchto her popíšeme. Bude se jednat především o dvojici her The Pawn a The Guild of Thieves; taktéž se však zmíníme o těžko zařaditelné hře Spellbound.

Doba čtení: 23 minut

Nová Opera pro Linux: slibný prohlížeč, kterému škodí historie

Webový prohlížeč Opera po delší odmlce opět podporuje Linux. Z tradičního prohlížeče ovšem zbyla jen značka. Loni byl jeho vývoj resetován. Vzniká zcela nová Opera. Jde pouze o další převlečené Chromium, z něhož znovuzrozená Opera vychází. Nebo v norské firmě ještě nezapomněli, jak se dělá dobrý prohlížeč?

Doba čtení: 12 minut

Softwarová sklizeň (2. 7. 2014)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si vyzkoušíme aplikaci pro přepínání mezi monitory, naprogramujeme STM32 a LCP čipy, připojíme se k programu Password Manager Daemon prostřednictvím klienta a nakonec odešleme kus kódu na Pastebin, Slexy nebo třeba Daviey. Nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Příchod hackerů: DDoS jako kyberválka

Tématu kybernetické války jsme se už dotkli v souvislosti se Stuxnetem a dalšími útoky, cílenými především do oblasti průmyslových systémů a špionáže na blízkém východě. To byla kybernetická válka vedená potichu a nenápadně – svět se o ní dozvěděl jen díky chybám v útočném malware. DDoS ale nemůže být skrytý.

Doba čtení: 5 minut

Pohled pod kapotu JVM – přístup k prvkům složených datových typů v JVM, Lua VM a Python VM (pokračování)

V dnešní části seriálu o Javě i o virtuálním stroji tohoto jazyka společně dokončíme téma, kterému jsme se věnovali již v minulém díle. Popíšeme si, jakým způsobem je v bajtkódu Python VM realizován přístup k prvkům složených datových typů, konkrétně k prvkům seznamů a n-tic.

Doba čtení: 24 minut

Co se systemd… a Linuxem

Ne, že by za dobu existence Linuxu neexistovaly urputné spory o to či ono. Gnome nebo KDE? Vim nebo Emacs? Linux byl ale stále především skupina spolupracujících nadšenců (jak to tak ze začátku bývá), kteří se nakonec domluvili. V poslední době se ale věci začínají čím dál víc tlačit silou. Výsledkem je systemd.

Doba čtení: 10 minut

Postřehy z bezpečnosti: KeyStore Androidu má kritickou chybu

V dnešním díle Postřehů se podíváme na kritickou chybu Android KeyStoru, umožňující exportování všech hesel, klíčů, otisků prstů a dalších důvěrných dat, o bankovním malwaru EMOTET odposlouchávající HTTPS, o 20 let staré chybě v kompresním algoritmu LZO, obcházení 2FA PayPalu, co je to DNS Sinkhole a spoustě dalšího.

Doba čtení: 5 minut

Komis: ztraceni

V minulém komiksu jsme se nacházeli na dětském táboře plném digitálních závisláků, třesoucíma se rukama bažících po tabletu, telefonu a wifi. Ta nová generace. Seberete jim telefon a do hodiny zemřou, protože nebudou mít Wiki, Gůgl, Mesendžr a další životní nutnosti. To my jsme přece byli úplně jiní…

Doba čtení: do minuty

Google I/O: Android bude bojovat na všech frontách

Google na kyenote konference I/O ukázal řadu novinek – softwarových i hardwarových. Hlavně ale ukázal, že nechce, aby na něj lidé nahlíželi jako na jednotlivé služby či systémy, ale jeden velký komplex. Dopomohou tomu nový design společný pro všechny platformy, nebo třeba androidí aplikace v Chrome OS.

Doba čtení: 6 minut