Hlavní navigace

Terminály tajemství zbavené: historie a současnost

Terminálový subsystém TTY je středobodem každého linuxového a obecně i UNIXového systému. Jeho důležitost je ale často přehlížená a je těžké sehnat kvalitní popis vhodný pro začátečníky. Přitom pochopení funkce terminálového subsystému je klíčové pro každého vývojáře a pokročilého uživatele.

Doba čtení: 5 minut

Historie vývoje počítačových her (123. část – vznik žánru RPG)

V seriálu o historii vývoje počítačových her jsme si již popsali vznik mnoha herních žánrů, například textovek (později adventur), stříleček či strategických her. Prozatím jsme se však systematičtěji nezabývali vývojem RPG her, což je nutné napravit, protože RPG je jeden z nejúspěšnějších herních žánrů.

Doba čtení: 17 minut

Mozilla: Firefox pro Android je stále jednou z priorit

Mozilla má za sebou rušné týdny. Nový výkonný ředitel Brendan Eich po mediální hysterii rezignoval. Stihl ale ještě ujistit, že Firefox pro Android je stále jednou z hlavních priorit. Mozilla také dále prosazuje myšlenku webu jako nové herní platformy. Naopak dotykový Firefox pro Windows 8 byl odpískán.

Doba čtení: 8 minut

Softwarová sklizeň (9. 4. 2014)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes otestujeme aplikaci pro sdílení souborů bez potřeby cloudového úložiště, budeme zálohovat data a nahrazovat staré verze novými, oprášíme přes 14 let starý textový editor (dnes už IDE) a nakonec setřídíme a zobrazíme fotografie. Nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 1 minuta

Online kalkulačka: rychlý výpočet měsíční splátky vaší hypotéky (Komerční sdělení)

Zvažujete pořízení vlastního bydlení pomocí hypotéky, ale nevyznáte se v nabídkách jednotlivých bank? Váháte, která je nejvýhodnější? Vyzkoušejte online kalkulačku.

9. 4. 2014 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Příchod hackerů: desetiletí červů

Morrisův červ odhalil koncem osmdesátých let světu, jak vypadá nákaza šířící se nezadržitelně internetem. První „slavní“ červi Melissa a ILOVEYOU předvedli na přelomu milénia, čeho je agresivní malware schopen. Ve skutečnosti se ale jednalo o pouhý předkrm – ochutnávku toho, co měla přinést až „dekáda červů“.

Doba čtení: 7 minut

Pohled pod kapotu JVM – kreslicí funkce dostupné ve třídě sdljavax.gfx.SDLGfx

V dnešní části seriálu o programovacím jazyku Java i o virtuálním stroji tohoto jazyka si popíšeme některé funkce nabízené třídou sdljavax.gfx.SDLGfx. Tyto funkce slouží k vykreslování různých základních grafických entit do zvolené plochy (SDL_Surface), tedy mj. i přímo do framebufferu.

Doba čtení: 33 minut

Škálovatelný PHP hosting s podporou Git deploymentu

Programujete v PHP a závidíte kolegům s Ruby/Node.js cloudovou platformu Heroku? Deployment přes git push, škálování posunutím slideru a změnu verze jedním tlačítkem? Možná chcete taky něco víc než jen archaické nahrávání zdrojáků přes FTP, které už do moderní doby nepatří. Existuje řešení i pro PHP.

Doba čtení: 7 minut

Postřehy z bezpečnosti: malware nalezen v digitálním videorekordéru

Pravidelná pondělní sonda do světa bezpečnosti. Dnes nás čeká zákeřný malware ukrytý ve videorekordéru určenému pro záznam z bezpečnostních kamer, novinky v připravovaném Internet Exploreru 12, možnost ovlivňování aplikace Waze a bezpečnostní chyba v Xbox Live, kterou dokázalo objevit a zneužít pětileté dítě.

Doba čtení: 4 minuty

Kreditní karta Diners Club Pure+ Měšec: úrok 4,9 % ročně (Komerční sdělení)

Nejvýhodnější platební podmínky a bezkonkurenční cestovní pojištění – to je kreditní karta Diners Club Pure+ Měšec.cz.

7. 4. 2014 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Komiks: startup za pakatel

S BFU na internetu je to obvykle hodně těžké. Stahuje si bez mrknutí oka filmy, hry a další placený obsah zadarmo a myslí si, že je to legální. Brouzdá porno stránkami bez pořádného zabezpečení a nedej bože aby se chtěl pustit do internetového podnikání (A to ani nemusí narazit na info podnikání.).

Doba čtení: do minuty

ReactOS: svobodná náhražka končících Windows XP

Do konce podpory legendárního systému Windows XP už zbývá jen pár dní a jeho uživatelé lační po alternativách. Windows 8 nebo Ubuntu jsou fajn, ale co pro starší počítače? Podívejme se na systém ReactOS, který se snaží vytvořit dokonalou kopii starších Windows. Jak je to s programy nebo stabilitou?

Doba čtení: 5 minut

Bridge Constructor: stavitelem improvizovaných mostů

V logické hře Bridge Constructor nebudete stavět mosty mezi propastí mezilidských vztahů, ale poctivé železobetonové kolosy, přes které bez bázně jezdí tunová monstra. Nebude to ale tak lehké, jak se zprvu může zdát. Ani dotace EU nejsou nekonečné a váš návrh dokonalého mostu je limitován titěrným rozpočtem.

Doba čtení: 3 minuty

x32 ABI: rozporuplná architektura, kterou vlastně nikdo nechce

O x32 ABI se začalo hovořit už v roce 2011 a podpora v jádře, glibc a GCC existuje od roku 2012. Zdálo by se, že v nasazení tedy vůbec nic nebrání a nová architektura se může směle šířit do mnoha distribucí. Zatím se tak ale neděje a vývoj ustal po prvních krůčcích. Jaký je stav po dvou letech?

Doba čtení: 6 minut

Historie vývoje počítačových her (122. část – isometrické RPG na osobních počítačích)

Isometrické či axonometrické promítání nebylo používáno jen u akčních či u strategických her, které jsme si stručně představili v předchozí části tohoto seriálu. Poměrně velké popularitě se totiž těšily i isometrické RPG; zajímavé přitom je, že isometrické RPG s velkou pravděpodobností zažijí svůj comeback.

Doba čtení: 19 minut

Z praxe: šest překážek Linuxu na cestě do malých firem (2/2)

Windows XP za pár dnů skončí podpora. Nejnovější Windows 8.1 zákazníky často vůbec nelákají, pokud pro ně vůbec mají vhodný počítač. Windows 7 mají pachuť morálně zastarávajícího systému (alespoň pro někoho). Linux začíná být atraktivní alternativou. Jak se v praxi nabízí živnostníkům a malým firmám?

Doba čtení: 6 minut

Softwarová sklizeň (2. 4. 2014)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni doladíme distribuci Fedora ihned po instalaci, pohrajeme si s DVD a přeložíme titulky do všech světových jazyků. Nakonec se i něco naučíme pomocí jednoduché hry. Jako vždy samozřejmě nesmí chybět ani blbinka.

Doba čtení: 1 minuta

Vysoce dostupné a škálovatelné weby využívající OSS CMS systémy (Komerční sdělení)

Současné weby musí mít vysokou dostupnost i při velké zátěži. V článku si ukážeme, jak během chvilky rozeběhnout web na Windows Azure, který bude automaticky škálovat podle zátěže.

2. 4. 2014 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Příchod hackerů: zrod antivirů

S tím, jak se koncem osmdesátých let začaly objevovat počítačové viry a červi schopní napáchat škody, se začalo rodit i nové softwarové odvětví: výroba antivirů a později obecněji pojatého bezpečnostního software. Zrodily se tak legendy jako John McAfee, Eugene Kaspersky nebo Pavel Baudiš.

Doba čtení: 9 minut

Pohled pod kapotu JVM – práce s TTF fonty v knihovně SDLJava (dokončení)

V dnešní části seriálu o programovacím jazyku Java i o virtuálním stroji tohoto jazyka dokončíme popis práce s TTF fonty v knihovně SDLJava. Kromě vykreslování textu je totiž mnohdy nutné nastavit styl vykreslování a popř. zjistit základní charakteristiky použitého fontu, zejména výšku jednotlivých textových řádků.

1. 4. 2014 0:00
Doba čtení: 28 minut

Rychlá analýza dat v iPython notebooku

Web Státní veterinární správy nabízí jednoduchou mapu s výsledky všech provedených kontrol. Samotná data ale v jednoduše čitelné podobě k dispozici nejsou, takže pokud chcete zjistit, kde toho inspektoři našli nejvíc či jak si vedou podniky ministra financí, musíte se spolehnout na vlastní kousek kódu.

Doba čtení: 5 minut

Postřehy z bezpečnosti: WPA2 pod lupou bezpečnostních analytiků

Pravidelná pondělní sonda do světa bezpečnosti. Studie bezpečnostních analytiků zkoumá zranitelnost WPA2. Dánská Secunia vydala bezpečnostní report, který odhaluje Win 8 jako nejděravější systém z rodiny Microsoft. Bankomaty ATM snadno napadnutelné a kompromitovatelné. Nahradí Linux OS v ATM bankomatech?

Doba čtení: 2 minuty

Komiks: boj za svobodu slova

Svoboda slova je nedotknutelná! Uvědomuje si to celý západní svět a i když to tak nevypadá, i část blízkého východu. Třeba takový turecký premiér by pro svobodu slova udělal cokoli, jenže mu to kazí zlé internetové společnosti, které nechtějí přistoupit na jednoduchá pravidla férové hry. Jeho hry.

Doba čtení: do minuty

Pět divných distribucí aneb i tohle je Linux

Krása svobodného softwaru spočívá v tom, že každý může vzít kus nějakého projektu a přetvořit ho k obrazu svému. A tak tu máme stovky linuxových distribucí, z nichž některé jsou přinejmenším zvláštní. Na své si přijdou fanoušci popových hvězdiček, satanisté i linuxáci se sklony k masochismu.

Doba čtení: 3 minuty

Guacamelee: skvělá karikatura Mexika

Jo, Mexiko je temperamentní země plná hezkých žen, kterým se dvoří muži s duší bojovníka. Posilněte se tequilou a vydejte se na pouť za záchranou sličné dcery El prezidenta. Proti vám nebudou stát jen kostlivci se sombrerem, ale i oživlé legendární bytosti mexických bájí a pohádek. Svět hry Guacamelee je otevřený.

Doba čtení: 3 minuty

Tomáš Matějíček: hledám pro Slax náhradu za KDE

Živá linuxová distribuce Slax je populární v Česku i v zahraničí. Je známá svou minimální velikostí, ale velkými schopnostmi. Do 200 MB se autorovi daří nacpat celý desktop a mnoho různých aplikací a utilit. Přestože vývoj před několika lety ožil, zase se zdá, že stagnuje. Jaký je současný stav a plány?

Doba čtení: 5 minut

Historie vývoje počítačových her (121. část – hry s isometrickým zobrazením na osobních počítačích)

Hry využívající isometrickou či axonometrickou projekci sice zažily svůj největší rozmach již v dobách osmibitových domácích mikropočítačů, ovšem mnohdy velmi zajímavé „isometrické“ herní tituly lze najít i na výkonnějších osobních počítačích a herních konzolích. Těmito hrami se budeme zabývat dnes.

Doba čtení: 21 minut

DRM se stalo součástí standardu HTML 5.1

DRM, tedy správa digitálních práv, se stalo součástí standardu HTML 5.1 a to na společnou žádost Google, Microsftu a dalších firem. Proč je tato skutečnost terčem kritiky? Patří řízená ochrana autorských práv do webových standardů? A neukazuje celá kauza na krizi ohledně samotné existence W3C?

Doba čtení: 5 minut

Softwarová sklizeň (26. 3. 2014)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si společně přehledně zorganizujeme a přehrajeme hudební sbírku, extrahujeme data ze stažených webových stránek, vytvoříme geometrické prostory a nakonec vygenerujeme ASCII diagram či adresářový strom. Nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 1 minuta

Snadno přístupný Windows Azure cloud v kontextu open-source (Komerční sdělení)

Cloudová služba Windows Azure nyní k Windows serverům volně nabízí i Linux VM pro testování, experimenty a učební plány zdarma na open-source platformě.

26. 3. 2014 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Příchod hackerů: Y2K – apokalypsa, která nebyla

Nebyl to slavný virus ani červ. Nestvořil jej žádný konkrétní hacker ani programátor. Přesto byla chyba roku 2000, neboli Y2K, jednou z největších hrozeb, jíž se veřejnost na přelomu století v souvislosti s informačními technologiemi obávala. Nakonec byly i přes předchozí paniku problémy minimální.

Doba čtení: 7 minut