Hlavní navigace

Pohled pod kapotu JVM – spuštění a monitorování virtuálního stroje Javy s využitím rozhraní JDI

V dnešní části seriálu o programovacím jazyku Java i o virtuálním stroji Javy se již podruhé budeme zabývat rozhraním JDI (Java Debugger Interface). Ukážeme si, jak lze přes JDI spustit a následně i sledovat JVM a především aplikace spuštěné v tomto virtuálním stroji – stejným způsobem pracují i debuggery.

Pavel Tišnovský

2. 4. 2013 0:00

Bezpečnostní střípky: nezáplatované verze Javy jsou stále široce používány

Pravidelné informace z bezpečnosti IT, které se objevily v uplynulém týdnu. Je zde několik zpráv přehledového typu (např. zpráva společnosti Palo Alto konstatuje, že antivirový SW neumí pojednat nový malware). Širokou reakci médií vyvolal dosud největší útok DDoS a předmětem útoků jsou znovu americké banky.

Jaroslav Pinkava

1. 4. 2013 0:00
| 1

Komiks: útok na celý internet?

Vypadalo to jako největší internetový útok v dějinách a podle různých hlasů dokonce ovlivňoval značnou část internetu. Evropa prý byla místy ochromena a zejména server Spamhaus byl prakticky nedostupný. Tvrdil to ovšem jen jeho šéf, takže si nemůžeme být jisti tím, jak to vlastně bylo. Nebo můžeme?

Petr Šimčík

30. 3. 2013 0:00

Největší DDoS v historii: 300 Gbps směrem na Spamhaus (aktualizováno)

Prý jde o nejrozsáhlejší DDoS útok v historii internetu. Místy až 300 Gbps provozu zahlcuje především server Spamhaus, který buduje blacklist poskytovatelů poskytujících služby spammerům. Kdo za útokem stojí a o co mu jde? Projevuje se nějak takto masivní zahlcování linek na běžném provozu internetu?

Petr Krčmář

29. 3. 2013 0:00

Kerbal Space Program: navrhněte vlastní raketu

Malý krůček pro vás, ale obrovský skok pro všechny kerbaly. Zúčastněte se vesmírného programu jedné roztomilé mimozemské rasy. Pomozte jim navrhnout jejich vlastní lodě a dostaňte je tam, kam se dosud žádný kerbal nedostal. Zajímavá hra připomíná Minecraft, jen se místo architekta stanete raketovým inženýrem.

Jakub Zelenka

29. 3. 2013 0:00

Botnet proskenoval celý internet: používá se jen třetina IPv4 adres

Je možné projít celý adresní prostor internetu a proskenovat všechny čtyři miliardy adres? Možné to je a dokonce to při správně zvolené technice trvá méně než den. Nedávno se to podařilo a byl přitom využit botnet sestavený z nezabezpečených routerů a dalších zařízení. Jak celá akce probíhala a co přinesla?

Petr Krčmář

28. 3. 2013 0:00

Historie vývoje počítačových her (71. část – strategická hra Master of Magic)

V dnešní části seriálu o historii vývoje výpočetní techniky si popíšeme další významnou strategickou hru distribuovanou společností MicroProse. Tato hra se jmenuje Master of Magic a jejím autorům se umně podařilo zkombinovat koncepty představené ve slavné Civilizaci i ve hře Master of Orion.

Pavel Tišnovský

28. 3. 2013 0:00

Prohlížeče a vyhledávání: od doplňkové funkce k obchodnímu modelu

Není tajemstvím, že většina webových prohlížečů vydělává na nějaké formě spolupráce s webovým vyhledávačem. Jaké možnosti volby vyhledávače a práce s ním různé prohlížeče nabízejí? Rozdíly existují, a ne nepodstatné. Dává více možností prohlížeč od provozovatele vyhledávače nebo „nezávislý“ prohlížeč?

Jiří Macich ml.

27. 3. 2013 0:00 | Firefox

Softwarová sklizeň (27. 3. 2013)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si ukážeme jednoduchý kecálek pro XMPP, s programem Landell vytvoříme video pro video podcast. Dále se podíváme na přejmenovávání souborů s Purrr a budeme stahovat videa z YouTube pomocí NomNom. Jako vždy nesmí chybět ani blbinka.

Jakub Zelenka

27. 3. 2013 0:00
| 5

Úsvit hackerů: Bombe Alana Turinga

Dnes naposledy zůstaneme u příběhu Enigmy a jejího britského „hackera“ Alana Turinga. I když polská Bomba a britská Bombe neměly s počítači vlastně nic společného, jejich americké verze jsou tak trochu oslím můstkem do světa počítačů. I proto, že vznikly v závodech NCR, jednoho z pozdějších počítačových gigantů.

Lukáš Erben

26. 3. 2013 0:00

Pohled pod kapotu JVM - architektura JPDA a rozhraní JDI

V dnešní části seriálu o jazyku Java i o virtuálním stroji Javy si řekneme základní informace o architektuře JPDA (Java Platform Debugger Architecture). Ukážeme si, jaký je vztah již popsaného rozhraní JVM TI k JPDA a taktéž si popíšeme základní vlastnosti javovského rozhraní JDI (Java Debugger Interface).

Pavel Tišnovský

26. 3. 2013 0:00

Tiny Tiny RSS: náhradní Google Reader na vašem serveru

Oznámený konec služby Google Reader namíchl nejednoho spokojeného uživatele. Všichni se teď ptají: kam máme přejít? Jaké jsou vlastně alternativy? Vyzkoušeli jsme aplikaci Tiny Tiny RSS, která je napsaná v PHP a vyžaduje jen MySQL. Je perfektní náhradou za Reader, včetně šikovné aplikace pro Android.

Petr Krčmář

25. 3. 2013 0:00 | RSS

Bezpečnostní střípky: útoky hackerů v Jižní Koreji

Pravidelné informace z bezpečnosti informačních technologií, které se objevily v právě uplynulém týdnu. Upozorníme vás na tallinský manuál NATO, dokument EU k organizované kriminalitě, na operaci TeamSpy, na volně dostupný nástroj k analýze malwaru pro Android a pochopitelně na „úspěchy hackerů“.

Jaroslav Pinkava

25. 3. 2013 0:00
| 3

Komiks: konečně jistota

U Google se toho v poslední době děje hodně. Samé optimalizace, ořezávání, zkracování a snižování. Už se začínáme pomalu bát, že vyhledávač bude hledat maximálně slova o délce tří písmen. Na druhou stranu – to důležité bychom s ním i tak našli: PHP, SQL, BSD, TLD, SSH a sex. Jo, u nás asi dobrý.

Petr Šimčík

23. 3. 2013 0:00

Stavíme kvadrokoptéru #2: Arduino a řízení otáček motoru

První díl seriálu o stavbě kvadrokoptéry měl nečekaný ohlas. Ozvala se řada lidí, že podle seriálu také začínají stavět, jiní se inspirovali a staví podle vlastních požadavků. Každopádně máme radost, že článek vyvolal takovou odezvu. Dnešní díl už bude praktičtější, protože se podíváme na řízení otáček motorů.

Adam Štrauch

22. 3. 2013 0:00

Day of Defeat: Source: vzpomínka na staré časy

Portfolio her z dílny Valve Corporation se na Steamu opět rozrostlo. Nyní si můžete zahrát ochutnávku v podobě multiplayeru Half-Life 2 a značku, která je trochu mezi ostatními v ústraní – Day of Defeat: Source. Ten se zaměřuje na vyváženou hratelnost mezi realitou a přístupnou akcí. Má šanci Day of Defeat téměř po sedmi letech od vydání ještě oslovit nové hráče?

Jakub Zelenka

22. 3. 2013 0:00 | Steam
| 9

InstallFest 2013, neděle: real-time web, hry v Linuxu a Fedora

Letos se už popáté konal obnovený InstallFest. Ve školícím středisku na strahovských kolejích se opět sešli linuxáci, síťaři, studenti, nadšenci a hardwaráři. Jaké přednášky jste si mohli poslechnout a co zajímavého na konferenci zaznělo? V neděli se hovořilo o VPN, Fedoře a robotovi postaveném na Arduinu.

Petr Krčmář

21. 3. 2013 0:00 | InstallFest

Historie vývoje počítačových her (70. část - Transport Tycoon a Transport Tycoon Deluxe)

V dnešním článku o historii výpočetní techniky navážeme na část předchozí, v níž jsme si popsali hry Railroad Tycoon, Railroad Tycoon Deluxe a A-Train. Společnost MicroProse totiž vedle série Railroad Tycoon vydala i podobně nazvanou sérii Transport Tycoon, za jejímž vývojem stál známý programátor Chris Sawyer.

Pavel Tišnovský

21. 3. 2013 0:00

Moderní prohlížeče: uživatelské rozhraní a prohlížení v panelech

Moderní prohlížeče se snaží o co nejjednodušší uživatelské rozhraní. Některé jej přizpůsobují konkrétním operačním systémům, některé naopak sází na unifikovaný design napříč platformami. Prohlížení v panelech je samozřejmostí, ovšem ne každý prohlížeč je připraven pracovat s desítkami stránek najednou.

Jiří Macich ml.

20. 3. 2013 0:00 | Internet Explorer

Komentář: Ubuntu se obloukem vrací ke svaté trojici Debianu

Ubuntu se rozhodlo zkrátit dobu podpory ne-LTS verzí na polovinu. Je to jen další krok k připravovaným rolling-updates, který má uživatelům umožnit rychlejší získávání novinek a jízdu na poloviční vlně. Ubuntu se tak vlastně opět vrací k tomu, jak už mnoho let vydává své verze Debian, ze kterého vychází.

Petr Krčmář

20. 3. 2013 0:00 | Ubuntu

Softwarová sklizeň (20. 3. 2013)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni najdete CLI nástroj pro řazení příkazů do fronty, jednoduchý nástroj pro kontrolu připojených zařízení na bezdrátové síti, minimalistický hudební přehrávač a utilitu pro kompresi obrázků. Závěr sklizně patří jako obvykle blbince.

Petr Němec

20. 3. 2013 0:00
| 6
Komerční sdělení

Internet Explorer 10 – prohlížeč kompletně v novém (Komerční sdělení)

Internet Explorer jako první prohlížeč přinesl plnou hardwarovou akceleraci a s příchodem Windows 8 byla představena jeho kompletně přepracovaná verze, která je optimalizovaná pro ovládání dotykem.

20. 3. 2013 0:00

Úsvit Hackerů: Enigma a Ultra

Enigma a Ultra. Dvě nejdůležitější části příběhu úsvitu hackerů. Nejen proto, že německý elektromechanický stroj a jeho rozluštění významně ovlivnilo průběh a možná i výsledek druhé světové války, ale také proto, že Enigma a její dešifrování v Bletchley Parku úzce souvisí se samotným vznikem počítačů.

Lukáš Erben

19. 3. 2013 0:00

Pohled pod kapotu JVM - využití rozhraní JNI společně s rozhraním JVM TI

Dnes si společně ukážeme způsob využití rozhraní JNI (Java Native Interface) z JVM TI agentů. JVM TI agenti, což jsou programy napsané většinou v C či C++, totiž v některých případech potřebují s využitím JNI vytvářet javovské objekty, popř. volat metody již vytvořených javovských objektů.

Pavel Tišnovský

19. 3. 2013 0:00

Ubuntu se zásadně změní. Je důvodem jeho prodej?

Ubuntu má před sebou několik zásadních změn – má být přepsáno do Qt/QML, disponovat vlastním grafickým serverem a nakonec se přece jen půjde cestou rolling-updates. Většina těchto změn vyvolává buď otazníky nebo přímo vykřičníky. Z hlediska Canonicalu jsou ale logické. Znamená to brzký prodej Ubuntu?

Michal Černý

18. 3. 2013 0:00 | Ubuntu

Bezpečnostní střípky: Black Hat Europe 2013

Pravidelné informace z bezpečnosti IT, které se objevily v uplynulém týdnu. Najdete zde mj. přehled hrozeb (pro podnikání) z internetu, skeptická vyjádření ohledně dosažení potřebné bezpečnosti Javy v dohledné době, popis nových útoků proti SSL. Některé články se také vrací k předchozím DDoS útokům v ČR.

Jaroslav Pinkava

18. 3. 2013 0:00

Komiks: síla víry

Máme nového papeže, nebolelo to a ani to dlouho netrvalo. Nebyla to zdaleka taková legrace jako volba českého prezidenta, asi kvůli přísné uzavřenosti volby. Netušíme, jak volba probíhala, ani zda měli uvnitř indiána kvůli správným kouřovým signálům. Zato víme, co se dělo bezprostředně po konkláve.

Petr Šimčík

16. 3. 2013 0:00

Stavíme kvadrokoptéru s Raspberry Pi a Arduino Nano

Malý počítač Raspberry Pi si říká o využití v zajímavých projektech a kvadrokoptéra takovým projektem může být. Není složité ji postavit, není to ani moc drahé a můžete si na ní vyzkoušet své programátorské i kutilské dovednosti. V tomto seriálu se dozvíte, jak vše propojit, abyste se na konci dostali do vzduchu.

Adam Štrauch

15. 3. 2013 0:00 | Raspberry Pi

Solar 2: vesmírná relaxace

Vesmír, nejzazší hranice. Na našich pouti nekončeným prostorem jsme objevili zvláštní sílu… Ano, vy jste ta síla. Síla takového rázu, že dokáže pohnout samotnými hvězdami. Tvořte složité sluneční soustavy nebo rovnou odsuďte celý vesmír ke zkáze. V Solar 2 zkusíte být skutečným bohem. Jak využijete svou sílu?

Jakub Zelenka

15. 3. 2013 0:00
| 4

InstallFest 2013, sobota: Gentoo Hardened, otevřený hardware a licence

Letos se už popáté konal obnovený InstallFest. Ve školícím středisku na strahovských kolejích se opět sešli linuxáci, síťaři, studenti, nadšenci a hardwaráři. Poprvé byla součástí také samostatná část věnovaná Gentoo. Jaké přednášky jste si mohli poslechnout a co zajímavého na konferenci zaznělo?

Petr Krčmář

14. 3. 2013 0:00 | InstallFest
| 3

Historie vývoje počítačových her (69. část - dopravní magnáti)

V dnešní části seriálu o historii vývoje výpočetní techniky se opět budeme společně zabývat strategickými hrami. Minule a předminule se jednalo o čistě budovatelské hry, dnes si naproti tomu popíšeme hry, v nichž je hlavním úkolem hráče postavit a následně úspěšně provozovat dopravní společnosti.

Pavel Tišnovský

14. 3. 2013 0:00
| 8