Hlavní navigace

Bezpečnostní střípky: John McAfee jako špion

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na dokument ENISA a zprávu společnosti Sophos (oba se věnují hrozbám), na spuštění evropského centra pro kybernetickou kriminalitu a nezapomeňte si všimnout nové nebezpečné zranitelnosti Javy.

Jaroslav Pinkava

14. 1. 2013 0:00

Vývojáři zbystřete! GOPAS DevCon 2013 je tady! (Komerční sdělení)

Zajímají vás nové možnosti Entity Framework, co umí SignalR v aplikacích v ASP.NET nebo vývoj her pro Windows 8? Přijďte se dozvědět víc 23. ledna 2013 na konferenci v Microsoftu!

14. 1. 2013 0:00

Komiks: tajemství úspěchu

Nokia si chválí, že její nové telefony řady Lumia jdou na dračku. Uživatelé se po nich prý můžou utlouct a kamiony nestíhají ani jezdit pro naftu, jak musejí lifrovat tuny nových přístrojů z továren k zákazníkům. Je to tím, že je to tak dobrý telefon, nebo za úspěch může špičkový business model?

Petr Šimčík

12. 1. 2013 0:00

Vývoj aplikací ve webovém prohlížeči

Cloud a web jsou všude kolem nás. Pohlcují správu fotografií, komunikaci mezi uživateli, ukládání souborů nebo i knihy. Pořád jim ale uniká vytváření nového obsahu nebo dokonce vývoj nových aplikací. Webová IDE a editory se už objevily, ale aby mohly být skutečnými univerzálními nástroji, čeká je ještě dlouhá cesta.

Adam Štrauch

11. 1. 2013 0:00

Snapshot: hádanky přes hledáček objektivu

Křížení skákaček a logických her je v současné době mezi indie vývojáři docela v kurzu. Po skvělém Braidu se nám na Linux dere další zajímavý kousek, který obyčejné skákání a překonávání překážek obohatil o zajímavý herní prvek, a tím je focení. Nejen fotografové a milovníci her budou ve svém živlu.

Jakub Zelenka

11. 1. 2013 0:00

Test-driven development v jazyce Java

Test-driven development (dále jen TDD) neboli programování řízené testy se používá k ladění jednotlivých modulů aplikací. Pokud si vyhledáme články o TDD, zpravidla nalezneme popis nějaké knihovny JUnit pro Javu nebo PHPunit pro PHP. Přitom je možné začít programovat stylem TDD i bez použití těchto nástrojů.

Vlastimil Pospíchal

10. 1. 2013 0:00 | Java

Historie vývoje počítačových her (60. část - minulost a současnost roguelike her)

V dnešní části seriálu o vývoji výpočetní techniky si popíšeme postupný vývoj takzvaných roguelike her. Název této dodnes poměrně populární skupiny her je odvozen od jména hry Rogue pocházející z roku 1980, ovšem v článku se dozvíme, že tyto hry začaly vznikat již v polovině sedmdesátých let minulého století.

Pavel Tišnovský

10. 1. 2013 0:00

Ubuntu jde s mobilními telefony naproti firmám

To, že Canonical představil operační systém Ubuntu pro mobilní telefony, není jen zajímavou technologickou novinkou, ale především ukazuje na určitou strategii firmy, která se začíná stále více orientovat na dvě velké skupiny – hráče her a firmy. Aby u těchto konzervativních skupin uspěla, musí mít co nabídnout.

Michal Černý

9. 1. 2013 0:00 | Ubuntu

Softwarová sklizeň (9. 1. 2013)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na spolehlivé odstranění dat z disku, doplnění informací o poloze pořízené fotografie, vykreslení grafů klikací metodou a pokročilý nástroj pro sledování síly WiFi signálů. Samozřejmě nebude chybět ani blbinka.

Petr Němec

9. 1. 2013 0:00
| 4

Mobilní aplikace pro CZC.cz? Rozhodně nic triviálního, říká vývojář (Komerční sdělení)

Přehlednost, chytré našeptávání či navigace k nejbližší pobočce. To jsou hlavní plusy mobilní aplikace internetového obchodu CZC.cz. Cesta k jejímu vydání byla dlouhá ale poučná.

9. 1. 2013 0:00

Do útrob distribuce Slax

Slax je živá linuxová distribuce běžící z CD či USB, kterou asi nemusíme dlouze představovat. Jde pravděpodobně o jedinou 200MB distribuci, do které se vešel desktop s prostředím KDE 4. Pojďme se společně s Tomášem Matějíčkem podívat do útrob Slaxu a nahlédnout pod pomyslné pokličky v jeho linuxové kuchyni.

Tomáš Matějíček

8. 1. 2013 0:00 | Slax

Pohled pod kapotu JVM - průchod hodnotami atributů objektů uložených na haldě (heapu)

Dnes si společně řekneme, jak je možné s využitím JVM TI agenta vypsat hodnoty všech statických a nestatických atributů uložených na haldě. Zaměříme se zejména na průchod atributy základních (primitivních) datových typů, protože ty se zpracovávají odlišně od objektových (referenčních) typů.

Pavel Tišnovský

8. 1. 2013 0:00

Velké trable s malým MTU

Jednou ze základních vlastností internetové sítě je schopnost přenášet datové pakety různých délek. Pokud ale vaše připojení nedokáže obsloužit paket standardní délky 1500 bajtů, máte zaděláno na problém. I když to není vaše chyba, budete nuceni hledat řešení. Právě o tom je dnešní článek.

Ondřej Caletka

7. 1. 2013 0:00

Bezpečnostní střípky: Opencard na 29C3

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na další informace z konference 29C3, netradiční seriál k sociálnímu inženýrství a na ještě některé rekapitulace za rok 2012 a předpovědi na rok 2013.

Jaroslav Pinkava

7. 1. 2013 0:00
| 1

Komiks: trvale udržitelný rozvoj

Od pradávna lidé zdokonalovali to, co jejich předkové vymysleli. Dnes máme v našem světě mnoho variant kol, lopat, vozidel nebo jazyků. Společnost se dělí i na nejmenších detailech a proto se nemůžeme divit nutkavé potřebě zdokonalovat i takové věci, jako jsou operační systémy pro chytré telefony.

Petr Šimčík

5. 1. 2013 0:00

Ubuntu pro chytré telefony

Mark Shuttleworth ve středu představil koncept, který má potenciál změnit současný svět mobilních zařízení. Ukázal nám operační systém pro telefony, na kterém se dají základní činnosti provádět velmi rychle a intuitivně. Poradí si ale se současnou obrovskou konkurencí v podobě Androidu a iOS, a co přináší nového?

Adam Štrauch

4. 1. 2013 0:00 | Ubuntu

Legend of Grimrock: retro nejen pro pamětníky

Legend of Grimrock vsází z dnešního pohledu na archaické herní mechanizmy a obléká je do slušivého vizuálního kabátu. Může být retro sexy i v dnešní době, nebo se jeho kouzlo ztratilo v temném labyrintu uvnitř hory Grimrock? Bratři ve zbrani, pozvedněme po delší době meče a užijme si jedno z nejlepších RPG na Linuxu!

Jakub Zelenka

4. 1. 2013 0:00

MX Player: jak na přehrávání multimédií na Androidu

Tablety a chytré telefony s velkými displeji se pomalu stávají běžnou součástí života a v mnoha konzumních činnostech dokáží nahradit notebook či desktopový počítač. Jednou z takových činností je přehrávání multimédií, kde za poslední roky Android dospěl a uživatel si může vybrat z řady aplikací, které tento úkol na jedničku splní.

Adam Štrauch

3. 1. 2013 0:00 | Android

Historie vývoje počítačových her (59. část - hry pro IBM PC pracující v textovém režimu)

V dnešní části seriálu o historii vývoje výpočetní techniky se budeme zabývat vývojem těch her pro mikropočítače IBM PC, které namísto plnohodnotných grafických režimů využívaly „pouze“ režimy textové. Taktéž se zmíníme o hře Tunneler, v níž byl poněkud překvapivě taktéž použit textový režim.

Pavel Tišnovský

3. 1. 2013 0:00

Firefox OS: příslib kvalitních levných smartphonů

Na trh se mají již brzy podívat první mobily s Firefox OS, které ještě´během roku 2013 snad dorazí i na český trh. Od nového systému se očekávají levné a přitom kvalitní chytré mobily s otevřeným ekosystémem díky sázce na webové aplikace, které budou funkční napříč zařízeními vč. mobilů s Androidem.

Jiří Macich ml.

2. 1. 2013 0:00 | Firefox

Postprocesing u fotografií ohňostrojů

V dnešním posilvestrovském článku vás zasvětím do návodu, jak zlepšit fotografie, které jste vyfotili během ohňostrojové noci a kdy budete jistě čelit nejednomu nepříznivému vlivu při samotném pořizování fotografií. Návod je šitý na míru Gimpu, ale s trochou šikovnosti jej použijete v kterémkoliv editoru.

Milan Piller

2. 1. 2013 0:00 | GIMP

Softwarová sklizeň (2. 1. 2013)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Ukážeme si, jak můžete streamovat váš linuxový desktop na mobilní zařízení. Naladíme hudební nástroje s Lingot. Uvaříme si delikatesní čaj s KTeaTime a procvičíme si časování francouzských a italských slovíček. Tradičně nesmí chybět ani blbinka. Ta opět potěší fanoušky Radka Hulána a mobilního operačního systému Android.

Jakub Zelenka

2. 1. 2013 0:00

Android v kapse za 1500 Kč: recenze Rikomagic MK802 II

Rikomagic MK802 II je univerzální zařízení se systémem Android, které poslouží jako alternativa ke klasickému stolnímu počítači, ale i doplní funkcionalitu Smart TV do libovolného televizoru. Žádá si jen HDMI vstup. Koupit jej lze i za méně než 1500 Kč. Nezní to až moc hezky? Přečtěte si naši recenzi.

Jiří Macich ml.

31. 12. 2012 0:00 | Android

Bezpečnostní střípky: za bezpečný rok 2013

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek posledního týdne uplynulého roku 2012 vás upozorníme především na první informace z konference 29C3, na zprávy společností McAfee, Ernst & Young a Trend Micro a na další informace k aktivitám hackerů.

Jaroslav Pinkava

31. 12. 2012 0:00
| 2

Komiks: PF 2013

Do nového roku sice zbývá ještě pár dnů, ale protože komiks vychází vždycky v sobotu, oblažíme vás přáním už dnes. Takže ať je pro vás třináctka šťastným číslem, ať se máte fajn, ať si konečně najdete holku a pokud už nějakou máte, ať vás nezlobí. No a taky aby vás ty počítače nezavalily.

Petr Šimčík

29. 12. 2012 0:00

JuiceSSH: nový a výborný SSH klient pro Android

Boj s SSH klienty na operačním systému Android se možná blíží ke svému konci. Objevil se úplně nový klient, který obsahuje vše, co doposud uživatelům mohlo chybět. Podporuje klíče, nepotřebuje hardwarová tlačítka, zvládne synchronizaci nastavení mezi několika zařízeními a podporuje týmovou spolupráci. Jmenuje se JuiceSSH.

Adam Štrauch

28. 12. 2012 0:00 | SSH

Closure: bojíte se tmy?

Closure je logická indiovka, která vás naučí respektu ze tmy. Ponořte se do temné atmosféry světa, kde hmotné je jen to, co je ozářené. Closure disponuje atmosférou již dříve recenzované hry Limbo a dokáže být místy stejně děsivý a brutální. Ve tmě totiž nečíhá nic jiného než váš strach z prázdnoty.

Jakub Zelenka

28. 12. 2012 0:00

Biologické algoritmy (7) - Neocognitron

Další díl seriálu o biologicky inspirovaných algoritmech jako jsou evoluční algoritmy, neuronové sítě, konvoluční neuronové sítě a další. Dnes se podíváme na neuronovou síť zvanou neocognitron navrženou japonským profesorem Kunihiko Fukushimou podle poznatků o zpracování obrazu lidským okem.

Vitalij Chalupník

27. 12. 2012 0:00

Historie vývoje počítačových her (58. část - hra Liero a její klony)

V dnešní části seriálu si řekneme základní informace o hře Liero z roku 1998, v níž byly použity některé prvky z herní série Worms, výsledkem ovšem byla akční (netahová) hra. Díky velké oblibě Liera vzniklo i několik jeho klonů, které lze provozovat jak na Linuxu, tak i na dalších systémech.

Pavel Tišnovský

27. 12. 2012 0:00

Softwarová sklizeň (26. 12. 2012)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Poslední sklizený software v tomto roce poslouží k připojení MTP zařízení, vykreslení matematických funkcí, záloze nejen systému a zpřehlednění seznamu hudby, knížek nebo čehokoli jiného. V závěru nemůže chybět tématická vánoční blbinka.

Petr Němec

26. 12. 2012 0:00
| 3

Vánoční softwarová sklizeň speciál

Dnes bude naše pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru trochu nepravidelná. Budeme se spíše bavit a rozjímat, protože jsou tu Vánoce. Čeká nás Humble Indie Bundle, linuxový Steam, pomůžeme Santovi doručit dárky, spasíme duši křesťanskou verzí Ubuntu a ozdobíme v terminálu vánoční stromeček.

Jakub Zelenka

24. 12. 2012 0:00