Hlavní navigace

Kompilace jádra: cesta za nepodporovaným hardwarem

Vlastní jádro na desktopovém počítači ztratilo smysl před dlouhou dobou. Výkon i kapacita paměti je dnes taková, že není potřeba odstraňovat nepotřebné moduly, a když se do toho pustíte, jen stěží poznáte, že se něco změnilo. Existují ale i situace, kdy se bez kompilace jádra neobejdete. Třeba podpora nového hardwaru.

Adam Štrauch

13. 7. 2012 0:00 | Linux

Limbo: prožijte noční můru

Jste mrtví, nebo jen prožíváte šílenou noční můru, ze které se nemůžete probudit? Limbo předkládá více otázek než odpovědí, a přesto se jedná o unikátní herní zážitek s velmi silnou atmosférou. Vydejte se na cestu temnou krajinou, která vyniká svou surovostí a brutálností, a čelte svým fóbiím.

Jakub Zelenka

13. 7. 2012 0:00
| 8

Bookeen Odyssey: solidní čtečka s drobnými muškami

Do redakce se nám na recenzi dostala další „česká“ čtečka e-knih. Tentokrát jde o výrobek francouzské společnosti Bookeen, který ale svým čtenářům distribuuje česká firma PalmKnihy. Řadí se tato čtečka k tomu lepšímu na trhu, nebo jde zase o další čínský nedodělek s hromadou špatných vlastností?

Petr Krčmář

12. 7. 2012 0:00

Historie vývoje počítačových her (34. část - hry pro kapesní konzoli Atari Lynx)

Dnes si popíšeme některé hry, které byly vytvořeny či alespoň zkonvertovány na osmibitovou kapesní konzoli Atari Lynx. Nikoho pravděpodobně nepřekvapí, že zde najdeme předělávky automatových klasik typu Pac-Man či Joust, ovšem na Atari Lynx byla z Amigy konvertována například i legendární hra Shadow of the Beast.

Pavel Tišnovský

12. 7. 2012 0:00

(Nejen) dobré zprávy pro svobodný internet

V poslední době jsme mohli zaznamenat celou řadu pozitivních zpráv, které souvisejí s tolik skloňovanou svobodou na internetu. Od odmítnutí ACTA v plénu Evropského parlamentu přes resoluci OSN, která považuje svobodu projevu na síti za základní lidské právo, až po legislativní aktivitu v USA.

Michal Černý

11. 7. 2012 0:00

Softwarová sklizeň (11. 7. 2012)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnešní sklizeň potěší čtenáře komiksu xkcd, protože si bude moci číst i offline, dále audio kutily jednoduchým a rychlým editorem, ale i powerusery projektem zabývajícím se paralelním rozložením počítaných procesů. Na konci samozřejmě čeká blbinka.

Petr Němec

11. 7. 2012 0:00
| 8

100 gigabitů: český test nejrychlejší optické technologie

Dlouho byly standardem pro rychlé optické spoje gigabitové a desetigigabitové sítě. Nové internetové aplikace ale stále více vytěžují páteřní spoje, kterými tečou stále větší kvanta dat. Svět proto netrpělivě (a dlouho) čekal na sto gigabitů. Dočkal se až letos a Češi byli mezi prvními, kteří měli možnost si sáhnout.

Petr Krčmář

10. 7. 2012 0:00 | NIX.CZ

Clojure a bezpečné aplikace pro JVM: sekvence, lazy sekvence a paralelní programy

V dnešní části seriálu o programovacím jazyce Java i o vlastnostech JVM se již popáté budeme zabývat jazykem Clojure postaveným nad virtuálním strojem Javy. Řekneme si další informace o sekvencích i lazy sekvencích, včetně způsobu jejich základního využití při paralelních výpočtech.

Pavel Tišnovský

10. 7. 2012 0:00

Několik zajímavostí z Google I/O nejen pro vývojáře

Google na své letošní konferenci I/O 2012 představil celou řadu zajímavých novinek. Některé byly překvapením, na které se naopak více méně netrpělivě čekalo. Google ale zároveň vyslal několik důležitých vzkazů směrem k vývojářům a uživatelům Linuxu. A přinejmenším ty druhé bohužel příliš nepotěšil.

Michal Černý

9. 7. 2012 0:00 | Google

Bezpečnostní střípky: evropský parlament zamítl ACTA

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého prázdninového týdne vás upozorníme především na některá bezpečnostní doporučení, na zkušenosti předávané bezpečnostními profesionály a také na zajímavé informace k mobilnímu malware.

Jaroslav Pinkava

9. 7. 2012 0:00
| 3

Komiks: profesní sebevražda na sociálních sítích

Sociální sítě umějí být dobré v propagaci naší osoby i našeho zaměstnavatele. Tu občas zabarvujeme naším pohledem na svět, a tak není divu, že se někdy stane, že se s šéfem neshodneme úplně na sto procent. V dnešním komiksu to je podobné a možná by našemu hrdinovi mohl poradit bývalý mluvčí Air Bank.

Petr Šimčík

8. 7. 2012 0:00

Výsledky průzkumu: jak si stojí Linux na serverech?

Před týdnem jsme spustili anketu, ve které jsme se vás ptali na Linux na vašich serverech. Nyní vám přinášíme podrobné výsledky, ze kterých vyplývá, která distribuce je nejoblíbenější, jaké služby na serverech nejčastěji běží a zda jsou dnes servery častěji 32bitové či 64bitové. Jak je na tom Linux na serverech?

Redakce

4. 7. 2012 0:00

Softwarová sklizeň (4. 7. 2012)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Milovníci piva jistě ocení aplikaci Brewtarget, která pomáhá spravovat a utřiďovat recepty na oblíbený mok. Biologové zkusí zas stvořit život pomocí Biogenesis. Studentům japonštiny se jistě bude hodit japonský slovník Gjiten.

Jakub Zelenka

4. 7. 2012 0:00

Vyčistěte si Debian: pryč s nepotřebnými balíčky a dalším nepořádkem

Jednu linuxovou instalaci můžete používat mnoho let a stále bude plně funkční. Pokud budou správně fungovat aktualizace, je možné kontinuálně používat jeden systém prakticky nekonečnou dobu. Vzniká v něm ovšem tu a tam nějaká hromádka nepořádku, kterou je třeba vymést. Poradíme vám, jak na Debian a jeho deriváty.

Petr Krčmář

3. 7. 2012 0:00 | Debian

Clojure aneb jazyk umožňující tvorbu bezpečných vícevláknových aplikací pro JVM (4.část - kolekce, sekvence a lazy sekvence)

V dnešní části seriálu o programovacím jazyce Java i o vlastnostech JVM budeme, stejně jako v předchozích třech částech, pokračovat v popisu programovacího jazyka Clojure. Dnešním ústředním tématem bude práce s kolekcemi a se sekvencemi, protože především sekvence tvoří velmi elegantní a důležitou součást Clojure.

Pavel Tišnovský

3. 7. 2012 0:00

Gitolite: pořiďte si vlastní GitHub

Git je velmi užitečný a neuvěřitelně mocný správce revizí, který využívají mnohé velké projekty. Možná jste i vy uvažovali, že si pořídíte vlastní gitovský server pro mnoho uživatelů, ale zarazili jste se u toho, že byste jim museli vytvořit SSH účty a pustit je do shellu. Naštěstí to s Gitolite není nutné.

Petr Krčmář

2. 7. 2012 0:00 | Git

Bezpečnostní střípky: EU chystá novou legislativu k ochraně dat

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na prezentace z konference Positive Hack Days, na volně dostupný nástroj k otestování vašich aplikací (zda jsou příslušně záplatovány) a třeba na rozsáhlou akci FBI (zatýkání okolo fóra Cardeprofit).

Jaroslav Pinkava

2. 7. 2012 0:00
| 3

Komiks: virtuóz

Pokud umíte pracovat s unixovým systémem, připomíná vaše práce hru na složitý hudební nástroj. Prsty běhají po klaviatuře, dech je krátký a rytmický, oči jsou přivřené soustředěním a duše je zaplavována blaženými pocity štěstí a krásy. Dnes si ukážeme, jak hrají praví mistři hodni tohoto jména.

Petr Šimčík

30. 6. 2012 0:00

Secure Boot: nepodepsaným systémům vstup zakázán

Až přijde na pulty první certifikovaný počítač nebo tablet s Windows 8, možná na jeho povrchu nic nepoznáte, ale uvnitř se bude schovávat nové bezpečnostní vylepšení, které na takovém stroji neumožní vyměnit operační systém. Microsoft dlouho o secure boot mlžil, ale dnes už lze ledasco říct na jistotu.

Adam Štrauch

29. 6. 2012 0:00 | Linux

Lone Survivor: děsivé pixely

K vytvoření děsivé atmosféry občas není potřeba realistické grafiky, filmového dabingu a prokládání herních částí dokonalými animovanými filmečky. Lone Survivor vsází především na tajemný a poutavý příběh, ve kterém se mísí realita s fikcí a nejste si od počátku do konce jisti, co se vlastně kolem vás děje.

Jakub Zelenka

29. 6. 2012 0:00

Stavíme domácí server ze šuplíku: zdroje a disky

Odpočiňme si od všech těch vážných témat s lehčeji napsanými články nového autora. Tvrdí, že je možné postavit server ze šuplíku! Už do počítače lil vodu, pekl ho v troubě a patlal teplovodivou pastou. Dnes chce mluvit o počítačových zdrojích a pevných discích, ale jsou staré zdroje vůbec k něčemu?

Petr Šaroun

28. 6. 2012 0:00

Historie vývoje počítačových her (33.část - osmibitová kapesní herní konzole Atari Lynx)

Dnes se budeme zabývat popisem další osmibitové kapesní herní konzole. Jedná se o zařízení nazvané Atari Lynx, které bylo vlastně přímým konkurentem již popsané herní konzole Game Boy. I přes větší technickou vyspělost v oblasti zobrazení se však Atari Lynx proti Game Boyi výrazněji neprosadil.

Pavel Tišnovský

28. 6. 2012 0:00
| 8

Tým brněnského IT centra skupiny Home Credit hledá nové kolegy (Komerční sdělení)

Zajímá-li vás práce v IT a láká práce pro společnost vyvíjející softwarová řešení využívaná napříč kontinenty, je následující článek určen právě vám.

28. 6. 2012 0:00

Průzkum: linuxové systémy na serverech

Používáte linuxové systémy na serverech? Připravili jsme pro vás anketu, která nám odpoví na otázku, jaké distribuce jsou na serverech nejrozšířenější, jakou práci Linux nejčastěji na serverech vykonává a pro jaké kvality si jej uživatelé volí. Jakou architekturu na svém serveru používáte?

Redakce

27. 6. 2012 0:00

Softwarová sklizeň (27. 6. 2012)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Vrátíme se v čase a podíváme se na doplněk pro Nautilus, který znovuobjevuje jednoduché vytváření spouštěčů, dále si představíme grafický nástroj pro zjednodušení poinstalačních procesů, ukážeme, jak jednoduše sdílet snímky obrazovky a jak konvertovat video.

Petr Němec

27. 6. 2012 0:00
| 1

Geekovina: pedál pro ovládání editoru Vim

Vim Clutch je hardwarový pedál pro pohodlnější práci s úžasným editorem Vim. Když je sešlápnutý, píše „i“ a přepíná editor do vkládacího režimu. Když je uvolněn, stiskne klávesu Escape a vrátí editor do základního příkazového režimu. Jeden takový pedál jsem si vyrobil a funguje skvěle. Jak jsem to udělal?

Redakce

26. 6. 2012 0:00

Clojure aneb jazyk umožňující tvorbu bezpečných vícevláknových aplikací pro JVM (3.část - funkcionální programování)

V dnešní části seriálu o programovacím jazyce Java i o vlastnostech JVM se již potřetí vrátíme k popisu programovacího jazyka Clojure. Zatímco v předchozích dvou částech jsme se zabývali především popisem způsobu zápisu různých forem, dnes se již konečně začneme zabývat tvorbou programů.

Pavel Tišnovský

26. 6. 2012 0:00

Vrácení Windows: prohrál jsem bitvu, válka pokračuje...

Licence k MS Windows tvrdí, že je možné operační systém vrátit, pokud s podmínkami nesouhlasíte. Jednoho by tedy napadlo, že když chce na počítač nainstalovat Linux a nechce Windows, stačí na nově zakoupeném počítači s licencí nesouhlasit, systém vrátit a inkasovat zpět své peníze. Zní to tak jednoduše…

Martin crysman Zahradník

25. 6. 2012 0:00 | Acer

Bezpečnostní střípky: bankovní zloději přichází s automatizovanými nástroji

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na studii týmu Rosse Andersona k měření nákladů spojených s kyberkriminalitou, na přehled podvodů, které se objevují v sociálních sítích a zveřejněna byla další sada přehledů.

Jaroslav Pinkava

25. 6. 2012 0:00
| 1

Komiks: časy se (ne)mění

Dnes to bude opět na aktuální téma. No… i když. Ona ta aktuálnost zase nebude tak žhavá. Dobře, tak řekněme, že to bude na téma, které je tu s námi prakticky pořád. Proto ho můžeme také prakticky pořád považovat za aktuální. Je to taková antropologická konstanta. Takový historický evergreen.

Petr Šimčík

23. 6. 2012 0:00

Monitorování přenesených dat v síti s 1000 IP adresami

Potřeboval jsem na jedné městské síti udělat statistiky přenosů. V síti se nachází přibližně 1000 IP adres a je potřeba udržovat statistiku pro každou z nich. Chtěl jsem mít data uložená v co nejuniverzálnější formě, aby se s nimi dalo dále pracovat, a rozhodl jsem se k tomu použít NoSQL databázi MongoDB.

Adam Štrauch

22. 6. 2012 0:00