Hlavní navigace

Qt Developer Days: jak se daří Qt bez Nokie?

Druhý říjnový týden se v Berlíně konalo velké setkání vývojářů a uživatelů prostředí Qt. Tato setkání probíhají už desátým rokem a vždy se na nich dozvíte nejnovější informace nejen o Qt, ale i o celém ekosystému okolo něj. Jak se vede Qt knihovně rok poté, co ji Nokia prodala? O tom se mluví po celém Berlíně.

Jan 'Kovis' Struhár

23. 10. 2013 0:00 | Qt
Doba čtení: 12 minut

Softwarová sklizeň (23. 10. 2013)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes upravíme sbírku hudby, aby všechny skladby hrály stejně hlasitě, a pošleme pár kreativních tweetů. Přečteme si nějakou tu japonskou mangu a stáhneme celou řadu videí. Jako vždy nesmí chybět blbinka. Jste připraveni rozjet svůj vlastní úspěšný e-shop?

Jakub Zelenka

23. 10. 2013 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Živý server válcuje své soupeře (Komerční sdělení)

Díky produktu Živý server od Master Internet lze výrazně snížit náklady na serverhosting. Zákazníci totiž platí pouze za reálně spotřebovaný výkon.

23. 10. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Příchod hackerů: William Lowe, Don Estridge a IBM PC (1. část)

„Pokud soutěžíte s lidmi, kteří začali v garáži, musíte také začít v garáži,“ prohlásil prý Don Estridge v době, kdy v IBM zahájili práce na „PC“. Byla to pravda – PC dobylo svět především proto, že bylo vyvíjeno úplně jinak než dosavadní projekty IBM. Tým byl placen korporací, ale dělal věci „po hackersku“.

Lukáš Erben

22. 10. 2013 0:00
Doba čtení: 6 minut

Pohled pod kapotu JVM – základy optimalizace aplikací naprogramovaných v Javě (záhadná funkce System.arraycopy)

V dnešní části seriálu o programovacím jazyce Java i o virtuálním stroji Javy si řekneme, jakým způsobem je v Hotspotu implementována velmi důležitá a často využívaná funkce System.arraycopy(). Uvidíme, že konkrétní tvar této funkce se bude lišit v závislosti na zarovnání či na překryvu kopírovaných prvků polí.

Pavel Tišnovský

22. 10. 2013 0:00 | Java
Doba čtení: 33 minut

NIX.CZ připravuje obranu proti útokům na české sítě

DDoS útoky na české sítě a servery vyvolaly řadu nových bezpečnostních otázek. Například tu, zda by neměl peeringový uzel NIX.CZ takovým útokům bránit a nějakým způsobem je aktivně filtrovat. Peeringovému uzlu sice nenáleží role filtru, ale i přesto bylo nalezeno technické řešení schopné podobné útoky zastavit.

Petr Krčmář

21. 10. 2013 0:00
Doba čtení: 6 minut

Postřehy z bezpečnosti: Máte Wi-Fi router? Máte možná backdoor

V tomto díle se podíváme na bezpečnost wifi routerů a co vše můžete jejich analýzou zjistit, něco o defacu webu spoz.cz, poslední zářezy Syrian Electronic Army, hack několika webů antivirových společností, jak to je s bezpečností iMessage protokolu, o plánované analýze TrueCryptu a spoustě dalšího.

Martin Čmelík

21. 10. 2013 0:00
Doba čtení: 6 minut

Galerie: linuxové hry, které se chystají na Steam

Na Steamu už přes rok běží akce Greenlight, která umožňuje nezávislým vývojářům dostat na oblíbenou službu své hry. Nás může těšit, že hromada z nich se chystá i na Linux. Podívejme se na devatenáct kousků, které úspěšně prošly uživatelským hlasováním a brzy se na Steamu objeví. Je mezi nimi i česká hra.

Roman Bořánek

20. 10. 2013 0:00 | Steam
Doba čtení: 1 minuta

Komiks: a přece se točí…

Také vám vzrušením běhá mráz po zádech, když vyleze ven nějaká technologická novinka? Je to o 2 % rychlejší, podporuje to tu věc, co se začne používat už za pět let, a prostě to do vašeho hardwaru vlije novou krev. Pecka. O to těžší je to, když vylezete z doupěte a střetnete se s tvrdou realitou…

Petr Šimčík

19. 10. 2013 0:00
Doba čtení: do minuty

Recenze Ubuntu 13.10 Saucy Salamander: na vedlejší koleji

Šest měsíců uběhlo jako voda a Canonical ve spolupráci s komunitou vydává již devatenáctou verzi distribuce Ubuntu. Ta přináší vylepšené vyhledávání, upravené applety a samozřejmě i nové verze softwaru. Je tu i kontroverzní zobrazovací server Mir, i když je zatím jenom volitelný. Pojďme se na to podívat.

Roman Bořánek

18. 10. 2013 0:00 | Ubuntu
Doba čtení: 6 minut

S Linuxem proti konzolím: SteamOS bude bojovat za hraní na PC

Válka herních konzolí naplno vypukne už 22. listopadu letošního roku. Do hry ale vstupuje kromě tradičních firem i jeden úplně nový hráč. O pomyslný titul krále obýváku se bude ucházet Steam Box od Valve běžící na linuxovém operačním systému. Má šanci uspět? V čem mu mohou současné konzole zatopit?

Jakub Zelenka

18. 10. 2013 0:00 | Steam
Doba čtení: 4 minuty

LISP: nové paradigma ve směrování (5.)

Locator/ID Split Protocol je v posledních letech jedním z diskutovaných řešení, které by mohlo přinést úlevu od bolístek (mobilita, multihoming, adresování) současného Internetu. Tento seriál se vám pokusí nastínit vše podstatné – ideu funkce, strukturu protokolu i konfiguraci na zařízeních. Dnes poslední díl.

Vladimír Veselý

17. 10. 2013 0:00
Doba čtení: 13 minut

Historie vývoje počítačových her (99. část – další akční hry pro více hráčů)

V dnešní části seriálu o historii výpočetní techniky i o historii vývoje počítačových her si popíšeme další hry určené pro dva či dokonce i pro větší množství hráčů. Zabývat se budeme jak klasickými scrollujícími střílečkami typu Zybex či Plutos, tak i známou tuzemskou hrou Červi či oblíbenou síťovou hrou NetWars.

Pavel Tišnovský

17. 10. 2013 0:00
Doba čtení: 18 minut

Google zruší v Chrome podporu řady plug-inů

Google se v projektu Chromium a prohlížeči Google Chrome chystá zrušit podporu Netscape Plug-in API používané řadou významných plug-inů. Google tvrdí, že mnohem lepší alternativou za Flash či Javu je jeho Portable Native Client, který má umožnit používání nativního kódu v C++ v rámci otevřeného webu.

Jiří Macich ml.

16. 10. 2013 0:00 | Google
Doba čtení: 7 minut

Softwarová sklizeň (16. 10. 2013)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si uložíme televizní titulky do souboru, vyzkoušíme relativně nový Markdown editor, otestujeme funkcionalitu správce souborů Rodent Filemanager a pomocí nástroje Tintii pak upravíme barvy v digitálních fotografiích. Jako vždy nesmí chybět blbinka.

Jiří Sluka

16. 10. 2013 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Příchod hackerů: Jack Tramiel, Chuck Peddle a Commodore

Jeden do USA dovážel československé psací stroje, ale kvůli levné japonské konkurenci musel začít vyrábět pokladny a kalkulačky. Druhý navrhl čip, který je podle některých prvním skutečným mikroprocesorem, ale protože jej chtěl zlevnit, musel odejít ke konkurenci. Poté se oba spojili a značka Commodore dostala nový význam.

Lukáš Erben

15. 10. 2013 0:00
Doba čtení: 9 minut

Pohled pod kapotu JVM – základy optimalizace aplikací naprogramovaných v Javě (5)

V dnešní části seriálu o programovacím jazyce Java si popíšeme některé další typy optimalizací prováděných automaticky JIT překladači. Zaměříme se jak na známé optimalizační metody typu rozbalení smyček či eliminaci volání metod, tak i na využití již připravených sekvencí instrukcí (intrinsic funkce).

Pavel Tišnovský

15. 10. 2013 0:00 | Java
Doba čtení: 23 minut

Bude letošní LinuxAlt poslední? (Komerční sdělení)

O víkendu 2. a 3. listopadu se bude konat už osmý ročník brněnské konference LinuxAlt. Dva dny přednášek nejen na linuxová témata vás čekají na Fakultě informačních technologií VUT Brno. Čeká vás spousta novinek jako jsou workshopy, párty či couchsurfing. Možná to bude poslední LinuxAlt v historii.

15. 10. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Zkušenosti s realizací VoIP operátora na open-source

Článek pojednává o tom, jak se realizoval telefonní operátor založený od základu až po webové rozhraní pouze na open-source systémech. Článek není schopen dát ucelený návod, ale zasvěcuje do celé problematiky provozu telefonních ústředen operátorů. Proberu realizaci ústředny, billing i zabezpečení.

Milan Piller

14. 10. 2013 0:00 | VoIP
Doba čtení: 9 minut

Postřehy z bezpečnosti: i faxem se dá ukrást doména

Únos domény? Noční můra každého správce serveru či webu. U Register.com je to bohužel možné pomocí faxu. Nutnost prověřovat HW před zadními vrátky. Microsoft přestal doporučovat svůj produkt a následně přehodnotil tiskovou zprávu. Vědci plánují demonstrovat sadu útoků na systém AIS sledování lodí.

Lukáš Malý

14. 10. 2013 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Galerie: prohlédněte si chystané Ubuntu 13.10 Saucy Salamander

Blíží se druhá polovina měsíce října, což v linuxovém světě znamená hlavně jednu věc – již brzy vyjde nové Ubuntu. Verze 13.10 přezdívaná Saucy Salamander přinese hlavně nový zobrazovací server Mir (i když ne ve výchozím stavu) a vůbec poprvé také edici Ubuntu Touch uzpůsobenou pro mobilní zařízení.

Roman Bořánek

13. 10. 2013 0:00 | Ubuntu
Doba čtení: 1 minuta

Komiks: umetená cestička

Opisuješ, tedy jsi. Opisovali jsme jako děti při dělání báboviček na pískovišti, v mateřské škole při malování vodovkama, pak na základce při prvních písemkách, na střední taky a na vysoké jsme opsali všechny diplomky z Wikipedie. Není se tedy čemu divit, že pak, když jsme velcí kluci, opisujeme taky.

Petr Šimčík

12. 10. 2013 0:00
Doba čtení: do minuty

LinuxDays 2013: neděle s Raspberry Pi, linuxovými hrami a Gnome 3

O víkendu 5. a 6. října se konal druhý ročník (nejen) linuxové konference LinuxDays. Tři desítky přednášek, stánky projektů, workshopy, stavba 3D tiskáren, bastlírna pro děti, GPU computing, LPI certifikace a další program na FIT ČVUT v Dejvicích. Přečtěte si, o čem se na LinuxDays přednášelo druhý den.

Petr Krčmář

11. 10. 2013 0:00 | LinuxDays
Doba čtení: 10 minut

Rocketbirds: zastavte totalitního vůdce – tučňáka

Hardboiled Chicken může směle konkurovat legendárnímu Eso Rimmerovi. Jeho životním posláním je zničit militantního tučňáka, který ovládá značnou část světa. To vše si užijete v nádherné grafice za doprovodu hudby od rockové indie kapely New World Revolution. Bohužel, i audiovizuálně skvělá hra má své mouchy.

Jakub Zelenka

11. 10. 2013 0:00 | Steam
Doba čtení: 3 minuty

LISP: nové paradigma ve směrování (4.)

Locator/ID Split Protocol je v posledních letech jedním z diskutovaných řešení, které by mohlo přinést úlevu od bolístek (mobilita, multihoming, adresování) současného internetu. Náš seriál se vám pokusí nastínit vše podstatné – ideu funkce, strukturu protokolu i konfiguraci na zařízeních. Dnes příklady použití.

Vladimír Veselý

10. 10. 2013 0:00
Doba čtení: 10 minut

Historie vývoje počítačových her (98. část – neobvyklé varianty her pro více hráčů)

V dnešní části seriálu o historii výpočetní techniky i o historii vývoje počítačových her se budeme zabývat popisem dalších her určených pro dva nebo i pro větší množství hráčů. Již se však nebude jednat o závodní hry, ale o hry, které v době svého vzniku nabídly hráčům neobvyklý či přelomový herní princip.

Pavel Tišnovský

10. 10. 2013 0:00
Doba čtení: 17 minut

Google má s projekty Chrome a Chrome OS velké plány

Chromebooky mají konkurovat ultrabookům a z Chrome OS se dost možná rýsuje konkurence pro Metro. Google chce bořit hranice mezi webovými a nativními aplikacemi, ovšem neopomíjí ani samotný prohlížeč. Pojďme se podívat na novinky, které se kolem těchto produktů vyrojily v posledních několika týdnech.

Jiří Macich ml.

9. 10. 2013 0:00 | Chrome
Doba čtení: 9 minut

Softwarová sklizeň (9. 10. 2013)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni si opět poslechneme trochu té muziky a konečně uspořádáme i seznam hudby. Prohlédneme si několik pozoruhodných obrázků, na kterých nám neuteče žádný detail. Procvičíme si cizí slovíčka a tradičně se podíváme na nějakou tu blbinku.

Jakub Zelenka

9. 10. 2013 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Rozhodněte o letošním vítězi ankety Křišťálová Lupa (Komerční sdělení)

Křišťálová Lupa, nejvýznamnější anketa českého internetu, právě probíhá a vy máte příležitost zapojit se do hlasování a rozhodnout o vítězích.

9. 10. 2013 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Příchod hackerů: sir Clive Sinclair a jeho „gumák“

Byl geniálním vynálezcem a fanatikem do miniaturizace a zároveň dosažení co nejnižší ceny. Tomu ale často padla za oběť ergonomie a někdy i kvalita jeho výrobků. Přesto to byl sir Clive Sinclair, komu se podařilo dostat malý počítač s gumovou klávesnicí do statisíců dětských pokojů, včetně těch v Československu.

Lukáš Erben

8. 10. 2013 0:00
Doba čtení: 9 minut

Pohled pod kapotu JVM – základy optimalizace aplikací naprogramovaných v Javě (5)

V dnešní části seriálu o programovacím jazyce Java i o virtuálním stroji Javy si nejdříve řekneme, jak vyřešili autoři HotSpotu problematiku tvorby safe-pointů. Posléze se seznámíme s principem generování safe-pointů na platformě x86 a dále se budeme zabývat problematikou synchronizovaných metod a bloků.

Pavel Tišnovský

8. 10. 2013 0:00 | Java
Doba čtení: 19 minut