Hlavní navigace

Na uzavření stávajícího penzijního připojištění máte už jen 9 dní! (Komerční sdělení)

Zájem o penzijní připojištění roste každým dnem. Na jeho uzavření za stávajících výhodnějších podmínek vám zbývá už jen 9 dní. Zvolte si ten nejzajímavější penzijní fond pro vás.

21. 11. 2012 0:00

Mozilla je finančně zajištěna díky Firefoxu

Mozilla patří mezi skutečně nejvýznamnější open-source projekty dneška. Většina lidí Mozillu vnímá pouze jako tvůrce webového prohlížeče Firefox, což není úplně přesné. Udělejme si tedy malou exkurzi do světa projektu Mozilla a podívejme se, čím vším se zabývá a co vlastně uživatelům nabízí.

Pavel Cvrček

20. 11. 2012 0:00 | Mozilla
| 8

Pohled pod kapotu JVM - sledování činnosti virtuálního stroje Javy přes rozhraní JVM TI (3.část)

Dnes se již potřetí budeme zabývat popisem rozhraní JVM TI, které je možné využít pro tvorbu takzvaných agentů monitorujících, popř. ovlivňujících chování aplikace v JVM. Příklady uvedené v dnešní části budou velmi jednoduché, protože si ukážeme použití funkcí pro čtení a změnu obsahu systémových proměnných.

Pavel Tišnovský

20. 11. 2012 0:00

V .CZ už je 1 000 000 domén (+ vyhlášení soutěže)

Dnes v 17:24. hodin se v registru české národní domény .CZ objevilo doménové jméno s pořadovým číslem 1 000 000. V rámci domén nejvyššího řádu členských států EU se tak doména .CZ stala 12. „milionářem“ a zároveň patří k těm, které vykazují nejvyšší růst. Měsíční přírůstek nových domén je více než 10 000.

Redakce

19. 11. 2012 17:34

Google Chrome 23 a Opera 12.10 přinášejí novinky hodné pozornosti

Nový Google Chrome 23 boří tradice rychlého chrlení nových verzí a přináší hned tři významné novinky včetně podpory Do Not Track, která ale není zdaleka tou nejzajímavější. Opera 12.10 pak navzdory označení verze přichází se záplavou novinek pro vývojáře a uživatele mainstreamových platforem.

Jiří Macich ml.

19. 11. 2012 0:00 | Opera

Bezpečnostní střípky: kvalitní bezpečnostní profesionálové jsou nedostatkovým zbožím

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek týdne upozorníme na čtvrtletní zprávu společnosti McAfee, na volně dostupnou e-knihu k Windows 8 a aktivity hackerů nelze ani tentokrát přehlédnout. Aféra ředitele CIA bude nepochybně zaměstnávat média ještě nějaký čas.

Jaroslav Pinkava

19. 11. 2012 0:00

Komiks: trénink se světovou pětkou

Pokud děláte home office, nevylezete celé dny z domova a na pozvání přátel na tenis, fotbal, ba i bowling odpovídáte, že nemáte čas, vysloužíte si postupně image pecivála, nerda, pro kterého je jediným pohybem chůze k lednici a zpět. Nenechte se tím rozhodit, oni totiž neví to, co víte vy.

Petr Šimčík

17. 11. 2012 0:00

Android Open Source Project: žádná podpora pro Nexus 4

Někdy viníme výrobce telefonů, že odmítají aktualizovat námi vlastněný model androidího telefonu. Občas to ale není vůle výrobce telefonu, ale dodavatele některé jeho součásti. Pokud nedodá nové ovladače, nový Android nebude. To se týká také Googlu a Nexus zařízení a dobře to je cítit z projektu AOSP.

Adam Štrauch

16. 11. 2012 0:00 | Nexus

Splice: zahrajte si na genetického inženýra

Logických hry se občas podobají jako vejce vejci, ale skládat nové patogeny virů, to jsme tu ještě neměli. Ve Splice si zahrajte na genetického inženýra a vytvořte mikroorganismy, o kterým se ani samotnému stvořiteli nesnilo. Vše navíc zabaleno do krásné grafiky a soundtracku, co obstojí i sám o sobě.

Jakub Zelenka

16. 11. 2012 0:00

WebRTC: online komunikace bez plug-inů v prohlížeči

WebRTC, chystaný webový standard, jehož podpora pozvolna proniká do prohlížečů, slibuje webové aplikace schopné např. videohovorů zcela nezávisle na plug-inech. Proč se WebRTC přisuzuje taková důležitost a jak to vypadá s podporou WebRTC ze strany nejrozšířenějších prohlížečů a na mobilních platformách?

Jiří Macich ml.

15. 11. 2012 0:00 | Chrome

Historie vývoje počítačových her (52. část - hry pro mikropočítače Amiga)

Dnes se seznámíme s některými známými hrami pro Amigy. Bude se jednat převážně o starší hry kompatibilní s Amigou 500 a 500+, které bylo možné spouštět přímo z disket. I přes určitá omezení kladená použitým čipsetem (OCS, ECS) jsou tyto hry velmi kvalitní jak po technické stránce, tak i po stránce herní.

Pavel Tišnovský

15. 11. 2012 0:00

Novinky v HTML5: základy specifikace MathML 3.0

Pojďme se podívat, jak vytvořit první příklady na webové stránce pomocí MathML 3.0. Ukážeme si základní tagy, kterými lze jednotlivé části matematických vzorců zapisovat a vysvětlíme si některé základní zápisy zlomků, odmocnin, horních a dolních indexů, sčítání odčítání, definici jmenného prostoru a podobně…

Martin Smola

14. 11. 2012 0:00

Softwarová sklizeň (14. 11. 2012)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se dostane na nástroj pro práci se schránkou, natáčení populárních video návodů, úpravu grafického správce GDM a převod celé palety (nejen) multimediálních formátů mezi sebou. Na konci článku nemůže chybět tradiční blbinka.

Petr Němec

14. 11. 2012 0:00
| 6

Jak by se vám líbilo ovládat vaši domácnost pomocí mobilu či tabletu? (Komerční sdělení)

Představte si, že vás ráno probudí vaše oblíbená hudba, ucítíte vůni čerstvě připravené kávy a z vaší pekárny se bude linout vůně právě upečeného chleba.

14. 11. 2012 0:00

Konec světa se přiblížil, konec tradičních médií zřejmě taky

Dle slov organizátorů se jednalo o poslední konferenci českého internetu před koncem světa. Czech Internet Forum 2012 se konalo 6. listopadu a neslo se v poněkud pochmurné pietní atmosféře Divadla Archa, která pro něj připravila speciální temnou scénografii. Řečníci přednášeli u oltáře se svíčkami.

Jakub Zelenka

13. 11. 2012 0:00

Pohled pod kapotu JVM - sledování činnosti virtuálního stroje Javy přes rozhraní JVM TI (2.část)

Dnes budeme pokračovat v popisu rozhraní JVM TI, které je možné využít pro tvorbu agentů monitorujících popř. ovlivňujících chování aplikace v JVM. Dnes se budeme zabývat převážně zjišťováním jmen i signatur volaných metod a sledováním správce paměti. Přitom se dozvíme další podrobnosti o rozhraní JVM TI.

Pavel Tišnovský

13. 11. 2012 0:00
| 5

Konference IT 12 představí také projekty spojené s akademickou půdou (Komerční sdělení)

Jubilejní pátý ročník konference Internet a Technologie se uskuteční v sobotu 24. listopadu. I letos přednášející představí aktuální témata spojená s internetovými technologiemi.

13. 11. 2012 0:00

Zpracování obrazu analogovým počítačem – mozkem

Mým snem vždy bylo „takysipostavit“ nějakou neuronovou síť. Chtěl jsem ale něco jednoduchého, elegantního a užitečného. Komplikované matematické popisy mě odrazovaly, až jsem narazil na vizuální systém mozku. Poté, co jsem ho okopíroval a pustil, byl jsem šokován jednoduchostí, elegancí a sílou toho, co dokáže.

Karel Kulhavý

12. 11. 2012 0:00

Bezpečnostní střípky: ransomware se objevuje stále častěji

Pravidelný přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek týdne upozorníme na spíše neúspěšný svátek hackerů 5. listopadu, některé sady doporučení pro bezpečnou práci s počítačem, „zajímavý“ malware kradoucí obrázky a zaujme útok z postranních kanálů proti virtuálním strojům.

Jaroslav Pinkava

12. 11. 2012 0:00
| 2

Komiks: setkání s realitou

Ač se to někdy zdá téměř nemožné, i z ajťáků se postupem času stávají tátové. Mnozí z nás o tom mají poměrně jasnou představu, která je obvykle od reality na hony vzdálená. Pohoda, klídek, říkáte si a z části máte pravdu, ale nastanou i chvíle kdy byste byli rádi někde jinde. Třeba v serverovně.

Petr Šimčík

10. 11. 2012 0:00

Steam: praktické zkušenosti a odpovědi na otázky

Po minulém článku od Adama Štraucha už víme, jak digitální distribuci Steam i bez oficiální pozvánky do uzavřené bety nainstalovat. Dnes se na linuxového klienta podíváme poněkud podrobněji a popíšeme si jeho základní funkce. Steam není pouze digitální distribuce her, je to doslova ekosystém služeb pro počítačové hráče.

Jakub Zelenka

9. 11. 2012 0:00

Forever: deployment Node.js aplikací

O Node.js je poslední dva roky slyšet čím dál víc. Jde o běhové prostředí JavaScriptu na straně serveru. To není zrovna populární kombinace, ale své využití si našla. Jak to u takovýchto technologií bývá, bez vlastního serveru u nás světu nic neukážete, takže se podíváme, jak Node.js na serveru nastavit..

Adam Štrauch

9. 11. 2012 0:00 | JavaScript

Návod: nainstalujte a zkuste Steam pro Linux

Byla spuštěna veřejná beta Steam klienta pro Linux od společnosti Valve. Společně s klientem přichází i první hry a nebude to trvat dlouho a přidají se další. Beta je právě v plném proudu, tisícovka vyvolených hraje hry, které byly v Linuxu dostupné jen přes Wine. Ostatní mohou zatím jen nakouknout.

Adam Štrauch

8. 11. 2012 0:00 | Steam

Historie vývoje počítačových her (51. část - další vývojové nástroje dostupné pro mikropočítače Amiga)

Dnes budeme pokračovat v popisu vývojových nástrojů dostupných pro mikropočítače Amiga. Minule jsme se zabývali především různými interpretry a překladači různých variant Basicu a céčka. Dnes si popíšeme Amiga E, ASM-One assembler a v neposlední řadě i skriptovací jazyk ARexx a dva esoterické jazyky.

Pavel Tišnovský

8. 11. 2012 0:00

Novinky v HTML5: úvod do specifikace MathML 3.0

Nejen textem živ je člověk, někdy je potřeba víc než jen napsat prostý odstavec. Specifikace na zápis a vykreslování matematických rovnic a výpočtů MathML 3.0 je již nějakou dobu na světě, do širšího povědomí se začíná dostávat až v současné době, kdy pomalu začíná zesilovat jeho podpora v prohlížečích.

Martin Smola

7. 11. 2012 0:00

Softwarová sklizeň (7. 11. 2012)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes přispějeme svým dílkem do Open Street Map, převedeme hudební či filmovou sbírku do formátu Ogg. Pak si dáme pořádně do těla s Pytrainerem a vytvoříme zajímavé struktury programem Structure Synth. Vše klasicky korunuje praštěná blbinka.

Jakub Zelenka

7. 11. 2012 0:00
| 7

LinuxAlt 2012, neděle: 3D tisk, SSH a Nagios

Pokračování včerejšího článku o letošním ročníku brněnské konference LinuxAlt. Druhý konferenční den se přednášky věnovaly mimo jiné 3D tiskárnám, principu tisku, přípravě modelu a podobně, dále pak pokročilým trikům s SSH a také monitorování rozsáhlé počítačové sítě pomocí (vše)mocného nástroje Nagios.

Petr Krčmář

6. 11. 2012 0:00 | LinuxAlt

Soutěž: tipněte si, kdy bude zaregistrována miliontá doména .cz

Již brzy bude zaregistrována miliontá doména .cz. Takto kulaté číslo si žádá svou pozornost, proto jsme pro vás připravili tipovací soutěž. Vašim úkolem bude uhádnout co nejpřesněji den, hodinu, minutu a sekundu, kdy bude tato doména zaregistrována. Tři nejpřesnější tipovači dostanou zajímavou cenu.

Redakce

6. 11. 2012 0:00
| 9

Pohled pod kapotu JVM - sledování činnosti virtuálního stroje Javy přes rozhraní JVM TI

V dnešní části seriálu o programovacím jazyce Java si popíšeme základní vlastnosti rozhraní JVM TI, pomocí něhož je možné sledovat a taktéž řídit činnost tohoto virtuálního stroje. S využitím JVM TI je například možné přečíst obsah celého heapu, detekovat volání metod, detekovat vzniklé výjimky atd.

Pavel Tišnovský

6. 11. 2012 0:00
| 1

LinuxAlt 2012, sobota: Firefox, kalendáře a DNS

Jak už se stalo tradicí, první víkend v listopadu se konal brněnský LinuxAlt. Dvoudenní přednášková akce byla jako obvykle nabitá zajímavými přednáškami především (ale nejen) o Linuxu. Hovořilo se o kalendářových řešeních, organizaci Mozilla a jejich plánech týkajících se také Firefoxu a na řadu přišel i DNS.

Petr Krčmář

5. 11. 2012 0:00 | LinuxAlt
| 9

Bezpečnostní střípky: hurikán Sandy a informační bezpečnost

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne upozorníme na zprávy společností Ernst & Young a Trend Micro, na množící se škodlivá rozšíření prohlížečů, mobilní malware a zaujme závěrečná zpráva k hacknuté CA DigiNotar.

Jaroslav Pinkava

5. 11. 2012 0:00
| 3