Hlavní navigace

Komiks: Google Maps 3D

V 3D mapách je budoucnost. To nám alespoň vzkazuje Google, který se v posledních letech všechno snaží převést do 3D a do HD. Snad nám do ní nepřevede i samu realitu. My ovšem v budoucnost 3D věříme, alespoň co se týče map. Tvorba podkladů je totiž čím dál jednodušší a technologicky se máme stále kam posouvat.

Petr Šimčík

9. 6. 2012 0:00
| 8

ownCloud: instalace vlastního cloudu v praxi

ownCloud je Dropbox pro každého, kdo chce mít svá data pod kontrolou. Je postaven na standardech, nepotřebuje nic speciálního na straně serveru a jeho instalace vám nezabere víc než pět minut. Minule jsme si řekli, co to znamená mít vlastní úložiště, a dneska se podíváme na praktické zkušenosti.

Adam Štrauch

8. 6. 2012 0:00 | ownCloud

Bastion: vybroušený diamant

Svět, jak to bývá zvykem, postihla hrozivá tragédie a vy zase musíte všechno tradičně napravit. Bastion možná není revolucí ve svém žánru, ale jedná se o akční RPG, které vám svou audiovizuální stránkou vezme dech. Jak se hraje jedno z nejzajímavějších RPG, které bylo kdy portováno na Linux?

Jakub Zelenka

8. 6. 2012 0:00

Velké firmy musí přejít na IPv6, nemají jinou možnost

Včera proběhl poměrně úspěšně den IPv6 a mnoho různých poskytovatelů obsahu konečně zapnulo podporu na svých webech. Facebook, Google, YouTube, Seznam a mnoho dalších velkých i malých serverů je nyní přístupných po IPv6. Při té příležitosti se v Praze konala i konference na toto téma. Co přesně na ní padlo?

Petr Krčmář

7. 6. 2012 0:00 | IP

Historie vývoje počítačových her (30.část - vývoj aplikací pro konzole Game Boy a Game Boy Color)

Dnes navážeme na část předchozí, v níž jsme si řekli základní informace o osmibitových kapesních herních konzolích Epoch Game Pocket Computer a Nintendo Game Boy (obě byly vybavené LCD). Dnes si podrobněji popíšeme především grafický a zvukový systém Game Boye a zmíníme se i o konzoli Game Boy Color.

Pavel Tišnovský

7. 6. 2012 0:00
| 4

Den IPv6: dnes proběhne velký zapínací „cvak“

O nasazení IPv6 se mluví už mnoho let, ale zatím je výsledek spíše rozpačitý. Je tu totiž problém začarovaného kruhu: poskytovatele obsahu to nezajímá, protože to nemají uživatelé. A uživatele to nezajímá, protože jim na tom nikdo nenabízí obsah. Proto dnes probíhá den IPv6, kdy by mělo dojít k „velkému cvaku“.

Petr Krčmář

6. 6. 2012 0:00 | IP

Softwarová sklizeň (6. 6. 2012)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si společně představíme alternativu k klasickému programu tar, nástroj pro monitorování logů, pomůcku pro převod na RAID, jednoúčelovku pro konverzi textu a pochopitelně nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.

David Kovalský

6. 6. 2012 0:00
| 4

Stavíme domácí server ze šuplíku

Odpočiňme si od všech těch vážných témat s lehčeji napsanými články nového autora. Tvrdí, že je možné postavit server ze šuplíku! Ale je to pravda? Povede se mu to? Bude se vám jeho články líbit, nebo ho s tím máme poslat do… IT bulváru? To je na vás, vy jste soudci! Budeme stavět domácí server?

Petr Šaroun

5. 6. 2012 0:00

Pohled pod kapotu JVM - instrukce invokedynamic

V dnešní části seriálu o programovacím jazyku Java i o vlastnostech virtuálního stroje tohoto jazyka se zaměříme na popis nové instrukce nazvané příhodně invokedynamic, která byla do JVM přidána v rámci JDK 7 především z důvodu lepší podpory překladačů dynamicky typovaných programovacích jazyků.

Pavel Tišnovský

5. 6. 2012 0:00
| 2

Tomáš Matějíček: Slax už nevyvíjím, nemůžu si to dovolit

Rozhovor s Tomášem Matějíčkem, autorem live distribuce Slax, který už dva roky nevydal novou verzi. Ještě před pár lety to přitom byla jedna z nejslavnějších linuxových distribucí a její věhlas sahal daleko za hranice České republiky. Co se se Slaxem stalo? Proč se nevyvíjí, a změní se to ještě?

Petr Krčmář

4. 6. 2012 0:00 | Slax

Bezpečnostní střípky: média ve znamení malware Flame

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na esej Bruce Schneiera k trhu se zranitelnostmi, informaci o existenci (?) zadních vrátek v čipu pro vojenské aplikace a na článek v New York Times (kybernetické útoky a USA).

Jaroslav Pinkava

4. 6. 2012 0:00
| 8

Komiks: šéfovy nové tapety

Vstup Facebooku na burzu nebylo nic, čím by si chtěla jakákoli firma projít. Začít na více než 40 USD a skončit pod 30 USD je něco, co dokáže zkazit náladu nejen Marku Zuckerbergovi, ale hlavně všem, co se na jeho akcie vrhli jak včely na med. Za akciemi Facebooku je mnoho příběhu a dnes vám jeden odvyprávíme.

Petr Šimčík

2. 6. 2012 0:00

OwnCloud: vlastní cloudové úložiště

Projekt ownCloud můžete sledovat od ledna roku 2010, kdy vyšla jeho první verze 1.0. Tenkrát šlo o zajímavý „jen“ projekt s ambicemi konkurovat explodujícímu Dropboxu, ale po dvou letech se dostal do fáze, kdy jím lze s přehledem nahradit podobné služby s komerčními firmami za zády. Ale vyplatí se to?

Adam Štrauch

1. 6. 2012 0:00 | ownCloud

Scoregasm: skórofilovo uspokojení

Název hry Scoregasm může na první pohled vyvolat dojem, že se jedná o erotickou hru. Nic není tak vzdáleno pravdě, i když si s touto akční hříčkou též prožijete velmi příjemné a zábavné okamžiky. Vydejte se zachránit planetu, nakopat emzáky a sledovat, jak vaše nekolikaciferné skóre stoupá.

Jakub Zelenka

1. 6. 2012 0:00
| 1

Grafické znázornenie výsledkov z programu SAR

V článku SAR: sledovanie výkonu, zbieranie dát vytváranie štatistík ste sa dočítali o možnostiach tohto nástroja. V nasledujúcom článku sa dozviete, ako získané údaje z programu SAR graficky znázorniť pomocou rôznych nástrojov ako sú sarGraph, isag a ksar. Tieto programy sú jednoduché, ale spĺňajú svoj účel.

Peter Gazo

31. 5. 2012 0:00
| 2

Historie vývoje počítačových her (29.část - osmibitové kapesní herní konzole)

V dnešní části seriálu o historii počítačových her a herního hardware se zaměříme na popis osmibitových kapesních herních konzolí, tj. konzolí vybavených nějakou variantou osmibitového mikroprocesoru a taktéž monochromatickým či barevným displejem, který dokázal zobrazit rastrový obraz (bitmapu).

Pavel Tišnovský

31. 5. 2012 0:00

Uživatele už nezajímá výkon systému, podstatnější je ekosystém

Podle aktuálních informací drží Kindle Fire asi poloviční podíl mezi tablety s Androidem v USA. Důvodem zájmu uživatelů jsou zřejmě především služby a obsah, které jsou s ním spojeny. Ze stejného důvodu Microsoft vložil 300 miliónů dolarů do společného podniku s Barnes & Noble. Obsah vládne všem.

Michal Černý

30. 5. 2012 0:00

Softwarová sklizeň (30. 5. 2012)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni budeme zálohovat, a to hned dvakrát, jednou elektronickou poštu a podruhé běžné soubory, dále se podíváme na efektivní připojení externího monitoru bez potřeby se odhlašovat a nakonec jednoduchý nástroj pro tvorbu QR kódů.

Petr Němec

30. 5. 2012 0:00
| 3

Editor TEA: žádný čajíček pro batolata

V dnešním článku se poohlédneme za všestranným textovým editorem pod názvem TEA. Pokud jde o meze, žádné v něm nejsou. Je totiž vhodný jak pro vytváření klasických textových dokumentů, tak dokumentů v HTML, popřípadě XHTML. Navíc je podporován na mnoha operačních systémech a celkově nezabírá ani moc místa.

Jiří Sluka

29. 5. 2012 0:00

Pohled pod kapotu JVM - vliv změn v syntaxi a sémantice Javy na strukturu bajtkódu

Ve dalším článku o jazyku Java a JVM navážeme na části předchozí, v nichž jsme si popsali instrukční soubor virtuálního stroje Javy. Řekneme si, jak se měnila struktura bajtkódu společně s rozšiřováním syntaxe a sémantiky Javy. Asi největší změnou je však přidání instrukce invokedynamic do JDK 7.

Pavel Tišnovský

29. 5. 2012 0:00

Linux Mint 13 „Maya“: Ubuntu s příchutí skořice

Minulý týden vyšla další verze populární distribuce Linux Mint 13 „Maya“. Distribuce těží z kvalit Ubuntu, ale za pomoci klasických prvků vyzkoušených prostředí sází na konzervativní přístup uživatelů. V této verzi přináší opět jednu novinku: fork desktopového prostředí GNOME Shell s názvem Cinnamon.

Kamil Pošvic

28. 5. 2012 0:00 | Linux Mint

Bezpečnostní střípky: první čtvrtletí 2012, velký vzestup malware

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na zprávy společností Microsoft a Ponemon Institute, popisy nových bezpečnostních vlastností Windows 8. Hackeři a hacktivisté pochopitelně nezaháleli.

Jaroslav Pinkava

28. 5. 2012 0:00
| 1

Komiks: ručníkový den

Ručníkový den byl sice už včera, ale to nám nezabrání v malé osvětě. Často je nám vytýkáno, proč se něčím tak zvrhlým zabýváme, když to nemá s našim standardním oborem vůbec nic společného. Opak je ale pravdou. Ručník je totiž kolosálně užitečná věc. Jen opravdový omezenec si myslí, že je to věc k utírání.

Petr Šimčík

26. 5. 2012 0:00

BotBrew udělá z Androida plnohodnotný „Linux“

Povýšení systému Android na plnohodnotný Linux s sebou přináší výhody, ale zároveň komplikace s instalací i používáním získaných funkcí. BotBrew je aplikace, která ledasco mění. Není potřeba chroot, není potřeba instalovat žádnou linuxovou distribuci, prostě se do Androida přidá balíčkovací systém, pár programů a máte to.

Adam Štrauch

25. 5. 2012 0:00 | Android

Soutěž: předveďte se, jak rozumíte IPv6

Den IPv6 se blíží, a tak jsme pro vás připravili tématickou soutěž. Vašim úkolem bude odpovědět na několik otázek ze světa moderního IPv6 protokolu. Za odměnu pak můžete vyhrát knihu, tričko nebo školení IPv6, aby se z vás stali opravdoví mistři. Pojďte si vyzkoušet, jak rozumíte IPv6 a síťařině.

Redakce

25. 5. 2012 0:00

LyX: rejstříky, šablony, prezentace a další drobnosti

V dnešním článku o LyX se společně zaměříme na tvorbu velmi důležitých rejstříků a seznamů a také na práci se šablonami. Podíváme se i na to, jak díky tomuto mocnému nástroji vytvořit pěknou prezentaci. Řeč bude také o některých možnostech formátování a dalších drobnostech, které se jinam nevešly.

Michal Černý

24. 5. 2012 0:00
| 1

Historie vývoje počítačových her (28.část - kapesní herní konzole)

Dnes se seznámíme s prvními kapesními herními konzolami. Zpočátku se jednalo o elektronická zařízení vybavená několika LED a piezoelektrickým generátorem zvukového signálu, ovšem postupně došlo k nahrazení LED za monochromatické pasivní LCD a posléze i za aktivní LCD s možností zobrazení barev.

Pavel Tišnovský

24. 5. 2012 0:00

Potřebujete privátní cloud? (Komerční sdělení)

O technologiích privátního cloudu se dnes hovoří téměř neustále. Diskutují se výhody a nevýhody jednotlivých řešení a v souvislosti s technologiemi Microsoft i výhodný způsob licencování na procesor bez dalších omezení.

24. 5. 2012 0:00

Český tým na světovém finále ICPC: měli jsme na stříbro

Letošního velkého finále ICPC ve Varšavě se po osmi letech zúčastnil také český tým. Tři mladíci z Karlovy univerzity se v těžké konkurenci probojovali až na 45. místo. Měl jsem možnost je i s jejich trenérem po finále vyzpovídat. Jakou měli strategii? Jak trénovali? A jsou se svým umístěním spokojení?

Petr Krčmář

23. 5. 2012 0:00

Softwarová sklizeň (23. 5. 2012)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si ukážeme, jak testovat man-in-the-middle útok, jednoúčelovku pro trackování uptime, podíváme se na znovuzrození legendárního Qmodemu, ukážeme si, jak z pohodlí desktopu přetaktovat grafické karty od ATI. Na závěr software pro IP telefonii.

David Kovalský

23. 5. 2012 0:00

Historie projektu PostgreSQL

Je fascinující sledovat stopy INGRESu (projektu, který byl zahájen více než před třiceti roky) v moderním a rozšířeném PostgreSQL. Příkaz COPY, příkaz createdb, backslashové příkazy v SQL terminálu, návrh některých systémových tabulek – to je vše živým odkazem tohoto úžasného projektu.

Pavel Stěhule

22. 5. 2012 0:00 | PostgreSQL