Hlavní navigace

Nintendo Gameboy: stále živá legenda

Mám poměrně čerstvý zážitek, kdy na mne při úklidu všemožného IT harampádí vypadla brašnička s dávno zapomenutým Gameboyem. Po drobné šroubovákové epizodě jsem ho rozchodil a s hrami strávil několik následných večerů. Nicméně ne každý z nás má možnost se dostat k fyzickému hardwaru. Naštěstí existuje emulace.

Svatopluk Vít

21. 9. 2012 0:00
| 9

KDE Telepathy: univerzální komunikátor pro KDE

I když se nám snaží kdejaký nový projekt namluvit, že se brzy bude odehrávat vše na webu a cloudu, tato doba ještě nepřišla a stále je tu využití pro klasické IM komunikátory běžící jako obyčejný program. Pro IM Linux disponuje mocným frameworkem s názvem Telepathy a se správným frontendem vás připojí k čemukoli.

Adam Štrauch

21. 9. 2012 0:00 | Telepathy

Novinky v CSS3: border-image aneb obrázkový rámeček

Další díl našeho seriálu o zajímavých vlastnostech HTML5 se bude zabývat dlouho postrádanou vlastností CSS, která se jen těžko něčím nahrazovala. Nyní je konečně k použití na vašich reálných internetových stránkách. Pojďme se podívat, jak takzvaný obrázkový rámeček funguje a na co ho můžeme použít.

Martin Smola

20. 9. 2012 0:00

Historie vývoje počítačových her (44. část - šestnáctibitová herní konzole SNES)

V dnešní části seriálu o historii vývoje výpočetní techniky si popíšeme další šestnáctibitovou herní konzoli. Jedná se o konzoli nazvanou Super Nintendo Entertainment System (SNES), která se v Japonsku prodávala pod názvem Super Famicom. Tato konzole byla nejvážnějším konkurentem konzole Sega Mega Drive/Sega Genesis.

Pavel Tišnovský

20. 9. 2012 0:00

Mozilla předává Thunderbird komunitě. Jaký bude?

Populární poštovní klient Thunderbird má před sebou významnou změnu modelu vývoje, v rámci kterého přejde převážná část dalšího vývoje z placených zaměstnanců Mozilly na komunitu. Řekneme si tedy, jak je na tom Thunderbird dnes a v čem se bude budoucí komunitní vývoj odlišovat od toho dnešního.

Pavel Cvrček

19. 9. 2012 0:00 | Thunderbird

Softwarová sklizeň (19. 9. 2012)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Sklizeň dnes nabídne zajímavý multiplatformní programovací jazyk, ucelený výukový balíček, aplikaci pro editaci a vkládání poznámek do PDF a nástroj pro namapování Wii ovladače. Přirozeně nemůže chybět ani blbinka.

Petr Němec

19. 9. 2012 0:00

Poslední šance: Penzijní připojištění bez rizika (Komerční sdělení)

Pouze do konce listopadu máte možnost založit si penzijní připojištění bez rizika záporného zhodnocení a s možností výběru až poloviny peněz po 15 letech spoření.

19. 9. 2012 0:00

OpenVZ: přidělování zdrojů fyzického stroje

Ve třetím díle našeho seriálu o OpenVZ se seznámíme s počítadly fazolek – UserBeanCounters – tedy s mechanizmem, pomocí kterého OpenVZ řídí a účtuje, kolik procesů, souborů a obecně paměti může virtuální server spotřebovat. Podíváme se také na přidělování a účtování využití procesorového času.

Jan Tomášek

18. 9. 2012 0:00
| 2

Programovací jazyk Clojure 15: tvorba uživatelských maker

Dnes budeme společně pokračovat v popisu makrosystému, který tvoří nedílnou součást jazyka Clojure. Minule jsme si popsali makra objektu Reader, především makra nazvaná quote, syntax-quote, unquote a unquote-splicing, která využijeme dnes při tvorbě skutečných uživatelských maker.

Pavel Tišnovský

18. 9. 2012 0:00
| 4

Tak jsme na suchu!

Nebojte, Root nezačal řešit problémy s metylalkoholem, ale je nutné připomenout, že minulý pátek došlo ještě k jedné významné události. Ačkoliv stále slyšíme o tom, jak docházejí IPv4 adresy, tentokrát je to vážné. Došly totiž adresy v našem regionu a pojďme si tedy říct, co to pro nás může znamenat.

Ondřej Filip

17. 9. 2012 0:00

Bezpečnostní střípky: antivirové programy jsou často špatně nakonfigurovány

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na zprávy společností Lieberman Software a Kaspersky Lab, rozsáhlejší interview s bezpečnostním odborníkem Bruce Schneierem a na akci Microsoftu proti botnetům.

Jaroslav Pinkava

17. 9. 2012 0:00
| 1

Komiks: když ptáčka lapají...

Už jste také narazili na inzerát který zněl jako rajská hudba vaší profesní kariéry? Vysněná práce, skvělé prostředí, přátelský kolektiv, volnočasové aktivity a za to spousta zelených papírků? Tak než se na něj nadšeně ozvete, chvíli poseďte a podívejte se na něj znova trochu kritickýma očima…

Petr Šimčík

15. 9. 2012 0:00

CrashPlan: zálohujte si počítač do cloudu

Mnoho firem nabízí úložiště na webu, často zaměřené na nějakou oblast. Dropbox, Skydrive, Google Drive, všichni tři se snaží uživateli usnadnit synchronizaci dat mezi jejich počítači, a i když je lze využít i pro zálohu, na tu jsou tu jiné služby s mnohem lepším poměrem cena/výkon.

Adam Štrauch

14. 9. 2012 0:00

Spirits: doveďte lesní duchy domů

Pokud jste kdysi dávno hráli legendární hru Lemmings, může na vás hra Spirits dýchnout poněkud nostalgickou atmosféru. Herní principy jsou velmi podobné. Pomozte projít skupince lesních duchů nebezpečným lesem. To vše v nádherné grafice, která velmi připomíná hru od českých vývojářů Botaniculu.

Jakub Zelenka

14. 9. 2012 0:00
| 5

Integrace SQUID proxy serveru do Active Directory (1)

Chcete mít přehled o aktivitě uživatelů Windows používajících vaši SQUID proxy? V době terminálových serverů a neposedných uživatelů nám už nestačí mít v logu IP nebo záznam z DNS. Pokusíme se společně tento problém vyřešit, což nebude úplně jednoduché. A při té příležitosti se podíváme i do historie.

Daniel Mašek

13. 9. 2012 0:00 | SQUID

Historie vývoje počítačových her (43. část - hry pro konzoli Sega Mega Drive/Sega Genesis: dokončení)

Dnes se již naposledy budeme zabývat tématem předchozích dvou dílů – popisem her, které byly vydány na herní konzoli Sega Mega Drive/Sega Genesis. Čeká nás popis jedné strategické hry, kombinace strategické a bojové hry, dvou netradičně pojatých závodních her, bojové hry a dalších lahůdek.

Pavel Tišnovský

13. 9. 2012 0:00

Novinky v CSS3: Multiple Background

Pozadí webové stránky není žádná novinka, vlastně je to jedna z nejstarších vlastností. Určitě si pamatujete různé obláčky, pohyblivé panáčky či jiné obludnosti. Dnes jsme naštěstí dál a můžeme na stránce nadefinovat dokonce několik různých pozadí najednou. K čemu to vlastně je a jak to pořádně využít?

Martin Smola

12. 9. 2012 0:00

Softwarová sklizeň (12. 9. 2012)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vytvoříme jednoduchou animaci pomocí programu Stopmotion. Budeme blogovat s GNOME blog a milovníci hlasových komunikačních programů možná ocení Mangler. Majitele Ubuntu na e-maily upozorní Unity Email a na závěr vás čeká tradiční blbinka.

Jakub Zelenka

12. 9. 2012 0:00
| 4

Master Internet: Živý server platíte pouze za to, co pro vás udělá (Komerční sdělení)

Společnost Master Internet přináší na český trh novinku v podobě cloudových služeb zpoplatněných podle skutečného využití.

12. 9. 2012 0:00

OpenVZ: templates a migrace fyzického stroje

V druhém dílu seriálu se podíváme na tvorbu template, což jsou vlastně zatarované virtuální servery připravené tak, aby vytváření nových serverů byla pro uživatele hračka. Zběžně se podíváme na migraci fyzického stroje do OpenVZ virtuálu a díl zakončíme prozkoumáním souborového systému virtualizačního serveru.

Jan Tomášek

11. 9. 2012 0:00
| 1

Programovací jazyk Clojure 14: základy práce se systémem maker

V dnešní části seriálu o Javě, JVM i navazujících technologiích si popíšeme další důležitou vlastnost programovacího jazyka Clojure. Tento jazyk je totiž, podobně jako další jazyky inspirované LISPem, vybaven mocným systémem maker. V samotném Clojure jsou již některá makra pevně zabudována a další lze relativně jednoduše doplnit.

Pavel Tišnovský

11. 9. 2012 0:00
| 2

E-Business FORUM 2012: Odborná konference o elektronickém obchodování (Komerční sdělení)

Vystoupení zaměřená na problematiku a aktuální trendy e-commerce, online prodeje a e-shopových řešení budou obsahem dvou přednáškových bloků. Novinkou letošního roku jsou navíc tematické workshopy.

11. 9. 2012 0:00

Protokol DANE aneb (z)krocení zlých certifikačních autorit

Pracovní skupina DANE při IETF dokončila minulý měsíc práci na svém hlavním protokolu, který přidává nový typ DNS záznamu – TLSA. Změní tento nový protokol způsob práce s certifikáty a nahlížení na internetovou bezpečnost, jak doufají jeho autoři, nebo je to jen slepý výstřel předem určený k neúspěchu?

Ondřej Surý

10. 9. 2012 0:00

Bezpečnostní střípky: domácí počítač a bezpečnost práce s ním

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne upozorníme především na přehledy společností McAfee a Symantecu (Norton), nový (bezpečný) OS týmu Joanny Rutkowské a na výběr článků zaměřených na bezpečné programování (Bill Brenner).

Jaroslav Pinkava

10. 9. 2012 0:00

Komiks: evoluční teorie anebo quo vadis, člověče?

Charles Darwin v tom měl úplně jasno. Vyšli jsme z opice a s tablety, barvičkami, konzumací obsahu skládající se většinou jen z videí a obrázků se k ní zas pěkně vrátíme. Mačkat barevný knoflíky přece umí i gorila. Vítejte v opičákově, ovšem digitalizovaném, pokrytém Wi-Fi a plném něžných dotyků.

Petr Šimčík

8. 9. 2012 0:00

SSHFS: malý pomocník pro šifrovaný přístup k datům

Souborové systémy v uživatelském prostoru nemusí být jen hračkou, ale i užitečným pomocníkem například pro vzdálený přístup k disku. Hlavní výhodou je, že fungují i bez superuživatelských práv a SSHFS vám umožní toho využít naplno. Umí totiž připojit vzdálený souborový systém přímo do vašeho počítače.

Adam Štrauch

7. 9. 2012 0:00 | OpenSSH

EDGE: hra na hraně

Není to tak dávno, co jsme od studia Two Tribes recenzovali hru Sword & Soldier. Díky akci the Humble Bundle for Android 3 se portovala na Linux i další z jejich her jménem EDGE, která v sobě mísí logickou a postřehovou hru, vše navíc ve stylové retro grafice a soundtrackem inspirovaným 8bitovými hrami.

Jakub Zelenka

7. 9. 2012 0:00
| 7

Campus Party Europe 2012: zážitky z největšího festivalu všech geeků a nerdů

Ve dnech 21. – 26. srpna 2012 se na berlínském letišti Tempelhof uskutečnila akce pro několik tisíc geeků, nerdů, technologických nadšenců, hráčů počítačových her, a dalších „podivínů“ s názvem Campus Party Europe 2012. Co mohla přinést českým účastníkům největší akce svého druhu tohoto roku?

Štefan Sabo

6. 9. 2012 0:00

Historie vývoje počítačových her (42. část - další hry pro konzoli Sega Mega Drive/Sega Genesis)

Dnes společně navážeme na část předchozí, v níž jsme si popsali první šestici známých her vyvinutých či portovaných na herní konzoli Sega Mega Drive/Sega Genesis. Dnes si popíšeme hru Desert Strike a trojici herních sérií: Chaos Engine, Earthworm Jim a samozřejmě slavnou sérii Golden Axe.

Pavel Tišnovský

6. 9. 2012 0:00

Novinky v CSS3: animace

CSS jakožto součást toho nejdůležitějšího, co k tvorbě webových stránek patří, nabízí se svou třetí verzí převratné novinky ve světě internetových aplikací. Rozsáhlá specifikace HTML5 se stále vyvíjí a podle plánů bude zřejmě z grafického hlediska možné vytvořit cokoli, co si jen webdesignér bude přát.

Martin Smola

5. 9. 2012 0:00

Softwarová sklizeň (5. 9. 2012)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Pro dnešní sklizeň je nachystán přehled programů v podobě grafického nástroje pro načasování zapnutí počítače, prográmku k procvičení slovosledu angličtiny, rychlého a jednoduchého PDF prohlížeče a brány do sms zpráv androidího systému.

Petr Němec

5. 9. 2012 0:00