Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (20. 1. 2021)

20. 1. 2021
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na netradiční souborový systém, vyzkoušíme program pro práci s RAW soubory, řekneme si o editoru myšlenkových map a nakreslíme si pár náčrtů.

Supertag

Netradiční souborový systém napsaný v jazyce Rust. Na rozdíl od ostatních systémů, které se soustředí na soubory a složky tuto hierarchii odstranil a zaměřil se na štítky. Podle vyjádření tvůrců umožňuje nahlížet na vaše soubory ne jako na objekty uložené ve složkách, ale jako na objekty filtrované podle složek.

github.com/amoffat/supertag, 0.1.4

rawproc

Program pro práci s obrázky v RAW formátu. Nabízí širokou škálu možností úprav surových obrázků z kamer. Výstupy pak ukládá ve formátu TIFF s metadaty ve formátu EXIF. Jeho grafické uživatelské rozhraní je optimalizované pro desktop, do budoucna se ale plánuje jeho přizpůsobení i pro tablety.

github.com/butcherg/rawproc, 1.0.1

Mark Mind

Editor myšlenkových map a stromových struktur. Jak už název napovídá používá značkovací jazyk Markdown. Kromě tvorby a editace vlastních výtvorů nabízí také možnost importu a exportu jiných formátů.

github.com/MarkMindLtd/Mark-Mind, 1.1.8.1

Drawj2d

Kreslící nástroj naspaný v Javě pro tvorbu 2D vektorové grafiky. Tvorba vektorů se provádí pomocí příkazů a souřadnic, kde hodnoty se zadávají v milimetrech. Nejedná se však o CAD, byť k němu má docela blízko. Výsledné nákresy se dají exportovat do řady různých formátů.

skoleni

drawj2d.sourceforge.io, 1.2.1

Blbinka

Už jste si někdy zablokovali účet opakovaným zadáním špatného hesla? Buďte si jistí, že ve srovnání s tímto případem o nic nešlo.

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.