Hlavní navigace

Historie vývoje počítačových her (64. část - strategické hry)

V dnešní části seriálu o historii vývoje výpočetní techniky se začneme zabývat vznikem strategických her. Tento známý a některými uživateli preferovaný herní žánr se začal ve větší míře rozvíjet v polovině osmdesátých let minulého století, přičemž zde můžeme pozorovat velký vliv společnosti SSI.

Pavel Tišnovský

7. 2. 2013 0:00

Kryptografické anekdoty aneb politika je všude

Dnes se pustíme částečně od technických detailů bezpečnostních protokolů a podíváme se, jak vůbec vypadá proces pilování a schvalování protokolů, primitiv a standardů. Je to taková skládačka náhodných faktů ukazující, že dokonalá a promyšlená technická stránka věci sama o sobě téměř nikdy nestačí.

Ondrej Mikle

6. 2. 2013 0:00

Softwarová sklizeň (6. 2. 2013)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni najdete aplikaci pro převod multimediálních souborů, utilitu pro jednoduché přizpůsobení prostředí Unity, CLI nástroj pro sledování spotřeby přenosných zařízení a program pro vzdálené ovládání digitálních zrcadlovek. Nemůže chybět ani blbinka.

Petr Němec

6. 2. 2013 0:00
| 6

Úsvit hackerů - 1903: Maskelyne vs. Marconi

Příběh prvního „hackera“ Nevila Maskelyna sice odehrál před více než sto lety v době obloukových lamp, telegrafu a mosazných projektorů, přesto se vlastně vůbec neliší od dnešních „hackerských“ historek. Seriál Úsvit hackerů vás zavede do dalších zákoutí dlouhé historie toho, čemu říkáme hacking.

Lukáš Erben

5. 2. 2013 0:00

Pohled pod kapotu JVM - sledování čtení i zápisu do vybraného atributu třídy či atributu objektu (dokončení)

V dnešní části seriálu o jazyce Java a JVM dokončíme téma, jemuž jsme se začali věnovat minule. Na příkladu demonstračního JVM TI agenta si ukážeme, jakým způsobem lze zjistit všechny důležité informace o místech, v nichž dochází ke čtení či naopak k zápisu do vybraného atributu třídy či atributu objektu.

Pavel Tišnovský

5. 2. 2013 0:00

Internet věcí: výzva pro business i vývojáře

Jedním z největších trendů současného ICT je internet věcí. Tedy komunikace jednotlivých zařízení mezi sebou, ale také s člověkem. Paří sem různé předměty denní spotřeby, například vidlička, automatický senzor na květiny nebo sledování spánku prostřednictvím mobilního telefonu.

Michal Černý

4. 2. 2013 0:00

Bezpečnostní střípky: útoky hackerů (zřejmě z Číny) na americké noviny

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na zprávu společnosti Arbor Networks, na ještě některé předpovědi pro rok 2013 a Oracle vydal nové záplaty pro Javu. Tentokrát se objevilo více článků, které poukazují na problematický hardware.

Jaroslav Pinkava

4. 2. 2013 0:00

Komiks: jízda na mrtvém koni

Když se kácí les, lítají třísky. A když se fotí svět z jedoucího auta, lítají hlavy, ocasy, kopyta a jiné části zvířecích těl. Když už k tomu dojde, můžete zapomenout na všechnu moderní technologii za svými zády a musíte nasadit tři klasické léty prověřené metody. Zapírat, zapírat a zapírat.

Petr Šimčík

2. 2. 2013 0:00

Matematika se outsourcuje, musíme změnit vzdělávací systém

Doktor Keith Devlin ze Stanfordské univerzity tvrdí, že západnímu světu začíná docházet dech a práci na matematických výpočtech přebírá Asie v čele s Indií. Matematika vyučovaná na univerzitách tak už postupně přestává být zajímavá pro firmy, protože je levnější ji dělat na dálku v cizině. Co s tím?

Petr Krčmář

1. 2. 2013 0:00

Half-Life baví i na Linuxu

Half-Life je první hrou, která byla vytvořena dnes jednou z nejvýznamnějších herních firem, Valve Corporation. Po 15 letech se konečně tato herní legenda podívala i na Linux. Přečtěte si, jak se port, i když se zatím nachází ve verzi beta, povedl a baví-li tento pro někoho archaický kousek ještě dnes.

Jakub Zelenka

1. 2. 2013 0:00 | Steam

Recenze čtečky Kobo Glo: neznámý má co nabídnout

Zdálo by se, že na technologii elektronických čteček už není moc co vylepšovat. V loňském roce se ale dostaly na trh dvě novinky – e-papír s vyšším rozlišením a nasvícení. Oboje nasadil Amazon ve své čtečce Kindle Paperwhite a inspirovaly se i modely dalších značek. Jedním z nich je i čtečka Kobo Glo.

Marek Černocký

31. 1. 2013 0:00

Historie vývoje počítačových her (63. část - Dwarf Fortress)

V dnešní části seriálu o historii výpočetní techniky se seznámíme s hrou Dwarf Fortress, která v sobě kombinuje prvky známé z klasických roguelike her s prvky, s nimiž se setkáváme spíše v budovatelských hrách typu SimCity či Transport Tycoon. DF je navíc doplněna konceptem otevřeného světa ve stylu Elite.

Pavel Tišnovský

31. 1. 2013 0:00

Rolling updates v Ubuntu: zatím ne, přineslo by mnoho problémů

V kruzích distribucí Ubuntu a Fedora se občas šuškne něco o rolling release. Vždy se vynesou výhody a nevýhody, prohodí se pár názorových rovin a pak vývoj pokračuje stejně jako doposud. V tomto článku se chci pojmu rolling release, resp. rolling updates, věnovat a přednést jeden z pohledů na něj.

Adam Štrauch

30. 1. 2013 0:00 | Ubuntu

Softwarová sklizeň (30. 1. 2013)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes sklidíme kancelářský balíček Calligra, spojíme pár obvodů v TKGate, koukneme se na tagy v audio souborech a vytvoříme skript, který nám nainstaluje potřebný software. To se hodí po čisté instalaci systému. Jako vždy nesmí chybět ani blbinka.

Jakub Zelenka

30. 1. 2013 0:00

Úsvit hackerů – prolog: Al-Kindi a zrození kryptoanalýzy

Zlaté časy internetu jsou dávno za námi. Byla to doba, kdy Síť ovládali lidé, kteří jí skutečně rozuměli a věděli, co je pro ni nejlepší. Pojďme společně po stopách těch, kteří tvořili historii internetu, ať už v tom dobrém či špatném slova smyslu. Začíná nový historický seriál Úsvit hackerů.

Lukáš Erben

29. 1. 2013 0:00

Pohled pod kapotu JVM - sledování čtení i zápisu do vybraného atributu třídy či atributu objektu

V dnešním článku o jazyce Java a vlastnostech JVM si ukážeme, jak může být použit JVM TI agent pro sledování čtení či zápisu do atributu třídy či objektu. Rozhraní JVM TI nám totiž dává k dispozici callback funkce zavolané ve chvíli, kdy libovolné vlákno k označeným (vybraným) atributům přistupuje.

Pavel Tišnovský

29. 1. 2013 0:00

Co vám chybí u hostingů v roce 2013?

Snad každý čtenář Roota má s webhostingem přímou zkušenost – většina nějaký používá nebo používala, někteří takové služby i provozují… Má vůbec sdílený hosting jako služba ještě dneska nějaký smysl? Není už dávno za zenitem? Není snazší použít VPS? A jak jste spokojení s nabídkou českých společností?

Martin Malý

28. 1. 2013 0:00

Bezpečnostní střípky: zkuste hacknout sami sebe

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme na přehled autentizačních technologií (je v němčině) a informace, které se týkají hackerských útoků. I nadále jsou žhavými tématy Red October a zranitelnosti Javy.

Jaroslav Pinkava

28. 1. 2013 0:00
| 8

Komiks: nekroenergetika

Freeman Dyson odhadl, že prakticky každá vyspělá civilizace musí mít nevyhnutelně jednoho dne problémy s nedostatkem energie pro další rozvoj. Extrémním ale logickým vyústěním tohoto problému je takzvaná Dysonova sféra. Než ji ale budeme muset postavit, uplyne ještě hodně vody. Také díky novému přístupu.

Petr Šimčík

26. 1. 2013 0:00

Jak nedělat a přitom si vydělat

Nepracovat a přitom dostávat plat. To je věc, kterou si přeje většina lidí, ale jen málokomu se to opravdu podaří. Pokud nejste uhlobaron nebo jste v restituci nedostali půlku menšího městečka, asi budete muset pro získání nějakého toho přijmu vykazovat činnost. Existují ale výjimky – chytří a šikovní lidé.

Petr Krčmář

25. 1. 2013 0:00

Crusader Kings II: prožijte středověk na vlastní kůži

Steam se pomalu rozjíždí i na Linuxu. Teď už si můžeme zahrát nejen několik desítek indiovek, ale také pár skutečně áčkových her. Novým přírůstkem je hra Crusader Kings II. Ta vás nechá pořádně vymáchat v žumpě zvané středověk. Jak dopadl port jedné z nejpropracovanějších historických strategií na trhu?

Jakub Zelenka

25. 1. 2013 0:00

Distcc: kompilujte distribuovaně a rychle

Sestavování binárních souborů ze zdrojových kódů může být někdy zdlouhavé. Dnes si představíme nástroj, pomocí kterého lze kompilaci paralelně zpracovávat na více počítačích a tím ušetřit spoustu času. To se může hodit nejen vývojářům, ale i uživatelům distribucí, které nepoužívají binární balíčky.

Ondřej Caletka

24. 1. 2013 0:00 | Gentoo

Historie počítačových her (62. část - knihovny pro vývoj roguelike her)

V dnešní části seriálu se již potřetí budeme zabývat roguelike hrami. Řekneme si základní informace o vývoji těchto her, resp. o knihovnách, které vývoj mohou urychlit. I když by se na první pohled mohl zdát vývoj roguelike her velmi jednoduchý, používají se i zde poměrně sofistikované algoritmy.

Pavel Tišnovský

24. 1. 2013 0:00

Bookeen Odyssey HD FrontLight: svítící čtečka pro českého čtenáře

O čtečce Bookeen Odyssey už jste si na Rootu mohli přečíst jeden článek. Nyní přichází nová verze, která nabídne podsvícení a lepší displej. Slibuje ale zároveň i další novinky, které mohou být pro mnoho uživatelů velmi zajímavé. Podařilo se vyladit nedostatky z předchozí verze ke spokojenosti čtenářů?

Petr Krčmář

23. 1. 2013 0:00

Softwarová sklizeň (23. 1. 2013)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Stahujte soubory ještě rychleji se správcem flareGet, ovládněte internetový prohlížeč klávesnicí, nahrajte videocast rychle a jednoduše a ušetřete si problémy s citlivými daty díky KWipe. Na závěr nelze nezařadit tolik oblíbenou blbinku.

Petr Němec

23. 1. 2013 0:00
| 8

Je šance pro Linux v nepočítačových zařízeních?

Prodeje klasických PC postupně klesají a naopak rychle roste segment jiných zařízení – televizorů, tabletů, mobilních zařízení. Ostatně internet věcí je jeden z trendů, o kterých se mluví stále více. Je právě toto oblast, kde by se mohl uchytit Linux, když neuspěl na klasických desktopových PC?

Michal Černý

22. 1. 2013 0:00

Pohled pod kapotu JVM - řetězce na haldě (dokončení) a využití JVM TI pro ladění

V dnešním článku o jazyce Java i o vlastnostech JVM nejprve dokončíme téma, kterým jsme se začali zabývat v předchozím díle – ukážeme si, jak jsou využívány (krátké) řetězce ve vybrané reálné javovské aplikaci. Ve druhé polovině článku si řekneme, jak lze využít rozhraní JVM TI pro ladění (debugging).

Pavel Tišnovský

22. 1. 2013 0:00
| 3

Velikost objektů v Javě

O Javě se říká, že je paměťově příliš náročná. Z části je to pravda, ale často jde jen o nešetrné programy, které nerespektují jak Java alokuje paměť. V článku si ukážeme jak spočítat velikost objektů a polí. To obvykle stačí k tomu, abychom psali aplikace, které si místo gigabajtů vystačí se stovkami megabajtů.

Karel Čížek

21. 1. 2013 0:00 | Java

Bezpečnostní střípky: špionážní malware - Red October

Pravidelný přehled vztahující se k problematice bezpečnosti IT. Upozorníme na informaci k očekávaným evropským pravidlům ve vztahu k datovým průnikům, situace okolo zranitelností Javy se neuklidnila, spíše naopak a americkým bankám nedávají spát DDoS útoky – i když se momentálně situace zlepšila.

Jaroslav Pinkava

21. 1. 2013 0:00
| 1

Komiks: outsourcing

Možná jste četli o chlápkovi, který v práci neprogramoval, protože to za něj dělala čínská firma. Bohužel, odhalená Čína byla jen vrcholkem ledovce a zbytek celé mašinérie jede dál. Mezinárodní spiknutí maskované jako počítačová gramotnost pro africké děti vám však odhalíme jenom my. Budete se divit.

Petr Šimčík

19. 1. 2013 0:00

Fing: analyzátor sítě pro Android

I když jsou zařízení s Androidem omezená většinou přístupem přes WiFi, dnes už není problém k nim připojit RS232 nebo i ethernet do USB portu a používat je při práci se sítí. Dnes si ukážeme jeden z nástrojů, který to umožňuje. Jmenuje se Fing a snaží se zjednodušit všechny základní operace při analýze sítě.

Adam Štrauch

18. 1. 2013 0:00 | Android