Hlavní navigace

Historie vývoje počítačových her (11.část - hry pro konzoli Atari 2600, dokončení)

Dnes se již naposledy budeme zabývat popisem známých her určených pro konzoli Atari 2600. Popíšeme si jak kopie některých populárních videoautomatů (Space Invaders, Centipede, Jungle Hunt), tak i hry, které vznikly právě pro Atari 2600 (Star Raiders), včetně nechvalně známé hry E.T.: The Extra-Terrestrial.

Pavel Tišnovský

19. 1. 2012 0:00

SOPA: Skryté Odepření Práv (nejen) Američanům

V posledních dnech nabrala na intenzitě diskuse okolo SOPA, což je jeden ze zákonů ležící v americké sněmovně. K protestu proti ní se připojila řada významných webů včele s Wikipedií, Mozilla či Wordpress. Znamenala by SOPA skutečný konec svobodného internetu a je podobná stávka přijatelným řešením?

Michal Černý

18. 1. 2012 0:00

Softwarová sklizeň (18. 1. 2012)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes nás čekají novinky ve světě torrentů, ukázka uživatelsky přívětivého directory serveru, jednoduchý diář pro vaše úkoly a na závěr jedna zajímavá textová databáze. Pochopitelně nemůže chybět ani pravidelná blbinka.

David Kovalský

18. 1. 2012 0:00

Průvodce tvorbou dokumentů: vážně nevážně nejen o sazbě

Do ruky se mi dostala velmi zajímavá kniha o tvorbě dokumentů. Pokud jste nad tím mávli rukou s tím, že jde určitě o další „Píšeme ve Wordu snadno a rychle“, pak se šeredně pletete. Pokud vám něco řeknou jména Rybička, Čačková a Přichystal, pak víte, že půjde o úplně jinou kávu. Totiž tu nejlepší.

Petr Krčmář

17. 1. 2012 0:00

Pohled pod kapotu JVM (6.část - instrukční soubor virtuálního stroje Javy)

V dnešní části seriálu o programovacím jazyce Java si popíšeme první část instrukcí tvořících instrukční soubor virtuálního stroje Javy. Jedná se o instrukce sloužící pro uložení konstant na zásobník operandů, instrukce pro přesuny dat mezi proměnnými a zásobníkem operandů a taktéž o konverzní instrukce.

Pavel Tišnovský

17. 1. 2012 0:00
| 4

SuperGenPass: neukládejte si hesla, generujte je

Na internetu přibývá různých cloudových služeb, sociálních sítí, webů s registrací, platebních systémů a podobných aplikací, vyžadujících přihlášení. S tím přibývá i počet nutných uživatelských účtů a hesel k nim. Pokud se uživatel nemá chovat nebezpečně, musí si pamatovat hromadu složitých hesel. Nebo ne?

Petr Krčmář

16. 1. 2012 0:00

Bezpečnostní střípky: bude rok 2012 rokem kybernetické e-špionáže?

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na nové verze několika programů, na informace k zařízením typu BYOD („bring your own device“) a na některá doporučení (ochrana před kompromitacemi typu WikiLeaks, ochrana vašeho soukromí a dat).

Jaroslav Pinkava

16. 1. 2012 0:00
| 3

Komiks: rutina pátečního odpoledne

Co děláte v pátek odpoledne? Většina slušných lidí si v kantýně objednává obědy na příští týden, dopíjí týdenní příděl kávy a přemýšlí nad tím, zda si na chatu vezme kilo buřtů nebo raději dvě. Nás grafik si ovšem jako každý týden láme hlavu nad tím, co nakreslí do komiksu a řeší to s celou redakci.

Petr Šimčík

14. 1. 2012 0:00

Jak rozdělit disk správně s GNU Parted

Minulý týden jsme se podívali na nástroj GParted, který usnadňuje práci s oddíly a poradí si i s tabulkou oddílů GPT. Ne vždy má ale uživatel možnost všechno pohodlně naklikat a v tomto případě přijdou vhod další nástroje. Jedním z nich je parted. Není sice moc přívětivý, ale proti fdisku je to krok vpřed.

Adam Štrauch

13. 1. 2012 0:00 | GParted

PekWM: nastavení, výběr pageru a ovládání prostředí

Ve druhém článku o správci oken PekWM dokončíme výběr, nasazení a konfiguraci pageru. Pak se společně vrátíme ke konfiguraci ovládání pomocí myši a klávesových zkratek. Poté se ještě krátce zmíníme o pohodlném připojení k bezdrátovým sítím a článek zakončíme krátkým zhodnocením lehkého prostředí PekWM.

Jaromír Vojtaj

12. 1. 2012 0:00

Historie vývoje počítačových her (10. část - herní klasiky z let 1981-1984 pro Atari 2600)

Dnes se v seriálu o historii výpočetní techniky opět budeme zabývat popisem her, které vznikly pro osmibitovou konzoli Atari 2600. Bude se jednat o hry pocházející z konce zlaté éry existence této konzole, tj. z let 1981 až 1984, jež byly uloženy na paměťových modulech s kapacitami čtyři, resp. osm kilobajtů.

Pavel Tišnovský

12. 1. 2012 0:00

Lze na open source vydělat? Red Hat ukazuje, že to jde

O společnosti Red Hat se v poslední době poměrně hodně mluví – rozšiřuje brněnské vývojové centrum, koupila firmu Gluster a má velmi zajímavé finanční výsledky. Jde o pěknou ukázku toho, jak lze na principu open source vydělat reálné peníze a zároveň konkurovat gigantům jako je IBM, HP a mnohým dalším.

Michal Černý

11. 1. 2012 0:00 | Red Hat

Junior Internet odrazovým můstkem pro mladé talenty do 18 let (Komerční sdělení)

Junior Internet je soutěž pro mladé lidi do 18 let, kteří se aktivně pohybují na internetu. Za svých 13 let již pomohla odstartovat kariéru nepřebernému množství mladých podnikatelů, programátorů, designerů či copywriterů – namátkou můžeme jmenovat Tomáše Krchu, Jana Řežába či Zdeňka Cendru.

11. 1. 2012 0:00

Softwarová sklizeň (11. 1. 2012)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni se společně podíváme na první linuxový CSS3 generátor gradientu, vhodný nástroj pro nahrávání video-tutoriálů, grafickou nadstavbu pro připojování médií a hlavu namáhající hlavolam. V závěru blbinka se zásadním odhalením.

Petr Němec

11. 1. 2012 0:00

Ze šunky kancelářské dělo, aneb šetříme si svůj výpočetní výkon

Ne každý má k dispozici našlapaný počítač s několika procesorovými jádry, gigabajty paměti a terabajty diskové kapacity. Někdy je třeba pracovat i na slabším stroji z kategorie „šunka“. Naštěstí Linux pořád umožňuje nasadit takový software, který ušetří nejen výkon počítače, ale také uživatelovy nervy.

Roman Šlechta

10. 1. 2012 0:00

Pohled pod kapotu JVM (5.část - popis virtuálního stroje Javy)

V dnešní části seriálu o programovacím jazyce Java se budeme zabývat popisem vlastního virtuálního stroje Javy, v němž jsou zpracovávány instrukce bajtkódu tvořící těla jednotlivých metod. Popíšeme si strukturu virtuálního stroje v době běhu aplikace a nezapomeneme ani na základní informace o instrukčním souboru.

Pavel Tišnovský

10. 1. 2012 0:00 | Java
| 4

New Media Inspiration 2012 – 1. ročník celodenní konference o sociálních sítích (Komerční sdělení)

New Media Inspiration, první ročník konference o sociálních sítích, se bude věnovat problematice měření v sociálních sítích a s ní souvisejícími problémy. Nebude chybět ani panel absolventů & blok inspirací.

10. 1. 2012 0:00

Bezpečné domény s OpenDNSSEC

I když je Česká republika světovým lídrem v počtu domén zabezpečených pomocí DNSSEC, stále je takřka 65 procent domén nezabezpečeno. V článku si představíme sadu nástrojů OpenDNSSEC, která dokáže proměnit dosud nepodepsané domény v podepsané s minimálním úsilím a bez negativních bezpečnostních důsledků.

Ondřej Caletka

9. 1. 2012 0:00
| 2

Bezpečnostní střípky: Japonsko vyvíjí kybernetickou zbraň

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme na další články hodnotící rok 2011 (a na předpovědi pro rok 2012), pokračující „aktivity“ hackerů a vyhlášeny byly ceny Hacker News Hacking Awards: Best of Year 2011.

Jaroslav Pinkava

9. 1. 2012 0:00
| 1

Komiks: církev nové doby

Na světě je mnoho církví vyznávajících všechno možné od žárovky po písečnou bouři. V současném stavu společnosti není divu, že vznikají další, mnohem rafinovanější a zajímavější pro velkou skupinu lidí. Kopimisté možná díru do světa neudělají, ale proč by nemohli trochu pozlobit nějaké ty zájmové skupiny?

Petr Šimčík

7. 1. 2012 0:00

GParted: švýcarský nůž na oddíly

Pro Linux najdeme bezpočet nástrojů určených pro manipulaci s diskovými oddíly a dnes si představíme jeden z nich. Jeho název je GParted, je starší, odladěný a pomůže vám s běžnými operacemi jako vytvoření tabulky oddílů, ale i se zvětšováním, zmenšováním či přesouváním jednotlivých oddílů na disku.

Adam Štrauch

6. 1. 2012 0:00

Dolphin: sémantický desktop, terminál i podrobná nastavení

Dolphin je výchozím souborovým managerem pro grafické prostředí KDE. Nabízí integraci konceptu sémantického desktopu, snadnou manipulaci s terminálem nebo grafické prostředí, které zvládne používat každý – od úplného začátečníka až po člověka s profesionálními nároky. Co přesně vám může nabídnout?

Michal Černý

5. 1. 2012 0:00 | KDE

Historie vývoje počítačových her (9.část - hry pro konzoli Atari 2600 uložené ve 2048 bajtech)

V dnešní části seriálu o historii vývoje výpočetní techniky se již potřetí vrátíme k popisu známé a komerčně velmi úspěšné herní konzole Atari 2600. Dnes si popíšeme šest her uložených na paměťových modulech s kapacitou pouhých dvou kilobajtů (2048 bajtů). Na závěr se zmíníme o další programátorské perle – hře Video Chess uložené ve čtyřkilobajtovém modulu.

Pavel Tišnovský

5. 1. 2012 0:00

Spojí se opět OpenOffice.org s LibreOffice?

S přechodem OpenOffice.org pod Apache Software Foundation se znovu objevily snahy o sjednocení otevřeného kancelářského balíku. Ten totiž trpí nemalou roztříštěností především od doby nákupu Sunu spojencem Microsoftu, společností Oracle. Dojde opět ke spojení Open a Libre do jednoho balíku Office?

Michal Černý

4. 1. 2012 0:00 | LibreOffice

Softwarová sklizeň (4. 1. 2012)

První středeční sonda v roce 2012 do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si představíme hudební přehrávač v textovém rozhraní, webového správce souborů, návod jak na steganografii v Pythonu, a nakonec je tu jedna hra. A začít nový rok bez blbinky – to by opravdu nešlo.

David Kovalský

4. 1. 2012 0:00
| 5

PekWM: lehký a lehce konfigurovatelný okenní manažer

V prvním ze dvou článků o PekWM se krátce seznámíme s instalací potřebných balíčků, výběrem display manageru a nastavením spuštění DM a WM. Pak se krátce zaměřím na nastavení vzhledu PekWM a poslední část pak bude věnována úvodu do konfigurace prostředí a výběru přepínače virtuálních ploch.

Jaromír Vojtaj

3. 1. 2012 0:00

Pohled pod kapotu JVM (4.část - dokončení popisu struktury souborů .class)

V dnešní části seriálu o programovacím jazyce Java i o vlastnostech JVM dokončíme popis struktury bajtkódu, tj. souborů s koncovkou .class generovaných (většinou) překladačem Javy. Řekneme si, jakým způsobem jsou uloženy informace o datových položkách tříd, rozhraní či výčtových typů, jak jsou uloženy jednotlivé metody a zmíníme se taktéž o atributech přiřazených k vlastním třídám.

Pavel Tišnovský

3. 1. 2012 0:00

Na démony bez init skriptů

V životě administrátora jednou přijde chvíle, kdy musí nějaký program spustit na pozadí. To znamená napsat init skript, v některých případech hlídat stav a někdy se požadovaný program ani neumí sám odpoutat od terminálu. Naštěstí tu je i jednoduché řešení, o které se postarali vývojáři Supervisoru.

Adam Štrauch

2. 1. 2012 0:00

Bezpečnostní střípky: vítáme nový rok 2012, co takhle zkusit nějaká předsevzetí?

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne zmíníme pochopitelně rekapitulace roku 2011 a předpovědi na rok 2012, velkou pozornost vzbudil vánoční hack Stratforu a nové informace se objevily na konferenci 28C3.

Jaroslav Pinkava

2. 1. 2012 0:00
| 1

Silvestrovské historky ze života ajťákova

Poslední den roku je tady. To znamená, že nás čeká slavení, zábava, setkávání s přáteli, alkohol a rachejtle. Abychom taky přispěli ke všeobecnému veselení, zveřejňujeme devět historek ze života ajťáka, která jste nám poslali. Autor té nejlepší může vyhrát mikinu Root.cz. Je jen na vás, kdo to bude.

Redakce

31. 12. 2011 0:00

Komiks: hledání

Život je hledání. Ví to v Google a víme to i my ostatní. Tedy pokud to na vašem pracovišti vypadá jako u typických ajťáků (třeba těch z IT Crowd), je váš život jedno opravdu velké hledání. Na druhou stranu, jak říká správné heslo: pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos. Jo a PF 11111011100.

Petr Šimčík

31. 12. 2011 0:00
Lupa.cz: Dokud se něco nepokazí, IT nikdo nevnímá

Dokud se něco nepokazí, IT nikdo nevnímá

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

120na80.cz: Revma: bez léčby do 10 let v invaliditě

Revma: bez léčby do 10 let v invaliditě

Vitalia.cz: Co je tak super na superchlebu

Co je tak super na superchlebu

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: Školení skončilo u piva? Do daní ho nedáte

Školení skončilo u piva? Do daní ho nedáte

Vitalia.cz: Ahold nabízel falšovaný slunečnicový olej

Ahold nabízel falšovaný slunečnicový olej

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

120na80.cz: Líbejte se bezpečně: jak si užít a nechytit HIV

Líbejte se bezpečně: jak si užít a nechytit HIV

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Lupa.cz: Samsung definitivně pohřbil hořící Note 7

Samsung definitivně pohřbil hořící Note 7

Vitalia.cz: Takhle se vyrábí sáčkový čaj

Takhle se vyrábí sáčkový čaj

Vitalia.cz: Pýchavka a hnojník jsou houby pro zdraví

Pýchavka a hnojník jsou houby pro zdraví

120na80.cz: dTest: Chemie ve vložkách?

dTest: Chemie ve vložkách?

Vitalia.cz: OCD. Porucha, která patří k psychiatrovi

OCD. Porucha, která patří k psychiatrovi

Lupa.cz: B2B e-commerce čeká raketový růst

B2B e-commerce čeká raketový růst

Lupa.cz: Jak zachránit IBM? Pomoci má propouštění

Jak zachránit IBM? Pomoci má propouštění