Hlavní navigace

Cvičný útok na sítě EU očima CSIRT.CZ

Ve čtvrtek 4. října proběhl masivní kybernetický útok na sítě a internetové služby členských států EU. Do obrany bylo postupně zapojeno více než 300 odborníků na síťovou a počítačovou bezpečnost. Přesto došlo k přetížení mnoha sítí a řada důležitých služeb byla nedostupná. Naštěstí šlo jen o simulaci.

Andrea Kropáčová

10. 10. 2012 0:00

Softwarová sklizeň (10. 10. 2012)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si založíme osobní deníček a budeme do něj s železnou pravidelností přispívat. Podíváme se na aktuální obsah webu s Deltify. Necháme se upozornit, kdy se máme začít věnovat povinnostem a přečteme nějakou tu mangu. Samozřejmě nesmí chybět ani tradiční blbinka.

Jakub Zelenka

10. 10. 2012 0:00

Kdy uvolnit software jako open source?

Naprogramovali jste užitečný kousek kódu? Jednorázový nástroj? Nebo ve firmě něco vyvíjíte delší dobu a přemýšlíte, jestli ho vydat ven? Než si v návalu radosti založíte účet na GitHubu a všechno tam nahrnete, měli byste se zamyslet nad tím, zda to má smysl a co vás to bude stát. Má to totiž svá úskalí.

Jiří Knesl

9. 10. 2012 0:00

Programovací jazyk Clojure 18: základní techniky optimalizace aplikací

V dnešní části seriálu o vlastnostech programovacího jazyka Java i JVM se opět budeme zabývat popisem jazyka Clojure postaveného nad JVM. Dnes si ukážeme některé základní techniky používané při optimalizaci aplikací psaných v Clojure na rychlost a/nebo spotřebu operační paměti.

Pavel Tišnovský

9. 10. 2012 0:00
| 2

Grive: linuxový klient pro Google Drive

Google Drive je užitečná služba, která vám umožní sdílet soubory mezi více počítači a mít je uložené i na serveru. Hodí se třeba jako záloha kritických souborů pro případ největší nouze. Bohužel zatím neexistuje oficiální klient pro linuxové operační systémy. Lidová tvořivost ale vytvořila Grive.

Petr Krčmář

8. 10. 2012 0:00 | Google

Bezpečnostní střípky: simulovaný kybernetický útok na Evropu

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na zprávy k útokům na americké banky, na informace o dění na íránském internetu, na nově objevené bezpečnostní chyby v mnoha aplikacích a třeba také na čínský útok na Bílý dům.

Jaroslav Pinkava

8. 10. 2012 0:00
| 1

Komiks: 45 let DJC a iOS6

Existuje spousta ryze českých výročí, při kterých můžeme na někoho vzpomínat, pak jsou taková, při nichž politici kladou věnce na hroby neznámým vojínům, ale je jen jedno, které nám může závidět celý svět. Je to to již 45 let, kdy byl pro svět objeven génius kosmických rozměrů… Jára Cimrman.

Petr Šimčík

6. 10. 2012 0:00

Jak vytvořit web, aby byl úspěšný a obsahově zajímavý (Komerční sdělení)

Přední čeští odborníci na tvorbu webu a online marketing představí na konferenci WebTop100 nové trendy a směry na reálných případových studiích.

5. 10. 2012 9:52

Torchlight: v kobkách něco hnije

Díky akci Humble Indie Bundle 6 se na Linux konečně dostal velmi kladně hodnocený vyzyvatel Diabla – Torchlight. V kobkách ale něco hnije a nejedná se jen o nemrtvé a všelijaké démony. Linuxový port působí dosti odbytým dojmem. Vyplatí se přesto na hrdinné dobrodružství vyrazit nebo raději nechat meč pověšený na hřebíku?

Jakub Zelenka

5. 10. 2012 0:00

Mikrotik: skriptování v RouterOS

RouterOS je dnes základ pro nezanedbatelné množství větších i menších sítí. Jednou z jeho vlastností jsou skripty, kterými lze dynamicky libovolně měnit konfiguraci routeru. Operační systém RouterOS je každým coulem přizpůsoben svému účelu, a tak skriptování v něm nemusí být jasné na první pohled.

Adam Štrauch

5. 10. 2012 0:00 | MikroTik

Integrace SQUID proxy serveru do Active Directory (2)

Dnes nás čeká pokračování integrace našeho proxy serveru do Active Directory. Dokončíme konfiguraci autentizací proti AD na všechny způsoby a podíváme se konečně na Squid, Sambu a nakonec dojde i na HTTP server dle vlastního výběru. Na konci tohoto dílu byste měli mít připravené plně funkční řešení.

Daniel Mašek

4. 10. 2012 0:00

Historie vývoje počítačových her (46. část - hry pro konzoli SNES)

V dnešní části seriálu o historii vývoje výpočetní techniky si popíšeme některé známé či po technické stránce zajímavé hry, které vznikly pro herní konzoli SNES. Vzhledem k poměrně vysokému výpočetnímu výkonu mikroprocesoru 65c816 mohlo pro tuto konzoli vzniknout mnoho náročnějších her, které známe například z PC.

Pavel Tišnovský

4. 10. 2012 0:00
| 8

Novinky v CSS3: border radius neboli zaoblené hrany

Jak se dělají na webu zaoblené hrany a co všechno je možné s nimi dosáhnout? Na toto téma je další díl z tohoto seriálu o rodině HTML5. Pojďme se společně podívat, jak posunout vzhled našich stránek zase o něco kupředu bez použití obrázků, které nás poté omezují ve změně velikosti a rozlišení stránky.

Martin Smola

3. 10. 2012 0:00

Softwarová sklizeň (3. 10. 2012)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni jsou k nalezení hned dva programovací jazyky, nástroj umožňující na základě přednastavené akce vyvolat reakci a nástroj pro vytvoření animovaného obrázku GIF z videa. Jako je zvykem, v závěru nás čeká veselá blbinka.

Petr Němec

3. 10. 2012 0:00
| 6

OpenVZ: síťujeme na virtuálním serveru

V posledním, pátém dílu seriálu o OpenVZ se podíváme na síťování. Ukážeme si, jak přidělit containeru IPv4 nebo IPv6 adresu, jak provozovat container na privátní adrese s port forwardingem z hostitele. Ukážeme si také, jak containeru přidělit virtuální ethernet adaptér a umožnit mu přistupovat ke druhé síťové vrstvě.

Jan Tomášek

2. 10. 2012 0:00
| 7

Programovací jazyk Clojure 17: využití standardních maker v praxi

V dnešní části seriálu o vlastnostech programovacího jazyka Java i JVM se již naposledy budeme zabývat popisem makrosystému programovacího jazyka Clojure. Popíšeme si některá makra, která vývojáři tvořící aplikace v jazyce Clojure využívají v podstatě každý den, i když si někdy neuvědomují, že volají makra a nikoli běžné funkce či speciální formy.

Pavel Tišnovský

2. 10. 2012 0:00
| 3

Wexler Flex One: první ohebná čtečka e-knih

Na český trh se snaží prorazit nová značka Wexler. Její zařízení pocházejí z Ruska a vyrábí je holding Avirsa. První z řady čteček se jmenuje Flex One a zaujme především vzhledem. Čtečka je velmi tenká, neuvěřitelně lehká, mírně prohnutá a ohebná. Přečtěte si recenzi nejnovější e-čtečky na českém trhu.

Petr Krčmář

1. 10. 2012 0:00

Bezpečnostní střípky: je Írán za útoky na americké banky?

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na další kritickou chybu v Javě, na přibývající problémy amerických bank a také na články k takzvanému homomorfnímu šifrování a ke kvantové kryptografii.

Jaroslav Pinkava

1. 10. 2012 0:00

Komiks: hodinářská renesance

Jsou profese, které časem prakticky vymizely. Například hodinář. Kdo z vás si dneska nechá vyměnit titěrná kolečka v hodinovém strojku, když nové hodinky jsou za hubičku a čas vám ukazuje mobil, mikrovlnka i pračka? Naštěstí pro hodináře s jejich pověstnou přesností to zas nevypadá s prací tak beznadějně…

Petr Šimčík

29. 9. 2012 0:00

FTL: kam se dosud geek nevydal

To, že si skoro ve všech RPG hrách pipláte svého hrdinu, asi už nikoho nešokuje a nepřekvapí. Co takhle místo oblékání svého reka pomalu vylepšovat svou loď a plout neznámým vesmírem, kde na vás čeká jedna hrůza za druhou. Ve velmi zajímavé indiovce Faster Than Light se zhostíte role kapitána vesmírné lodi.

Jakub Zelenka , Adam Štrauch

28. 9. 2012 0:00

Ubuntu 12.10: výhled do budoucnosti Linuxu

Připravované Ubuntu 12.10 vyjde 18. října a již dnes je jasné, jaké nové funkce s sebou přinese. Tradičně také dává nahlédnout do budoucnosti vývoje operačních systémů, především těch linuxových. Podívejme se na ty nejpodstatnější novinky. Zvláště zajímavě vypadají novinky v kontextu Windows 8.

Michal Černý

27. 9. 2012 0:00 | Ubuntu

Historie vývoje počítačových her (45. část - grafický subsystém herní konzole SNES)

V dnešní části seriálu o historii výpočetní techniky si podrobněji popíšeme grafický subsystém konzole SNES. Také si řekneme, jaké další podpůrné čipy bylo možné ke konzoli připojit – jedná se zejména o čip Nintendo Super FX, který lze považovat za jeden z prvních široce dostupných grafických akcelerátorů.

Pavel Tišnovský

27. 9. 2012 0:00
| 6

PureSystems: IT projekty se už nemusejí zbytečně zpožďovat (Komerční sdělení)

Téměř čtvrtina nových IT projektů nabírá zpoždění, a to mnohdy kvůli stále dokola se opakujícím chybám.

27. 9. 2012 0:00

Novinky v CSS3: box shadow aneb stíny elementů

Přibývající množství různých velikostí rozlišení displejů znamená pro programátora a webdesignera mnoho starostí a práce navíc. Současná živá specifikace HTML5 se začíná o tento problém zajímat a zahrnuje vlastnosti css, které jsou schopny toto řešit. Jedna z těchto vlastností je box-shadow.

Martin Smola

26. 9. 2012 0:00
| 8

Softwarová sklizeň (26. 9. 2012)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si synchronizujeme data ze sociálních sítí s desktopem, zaznamenáme si váhu s Pondusem a budeme spravovat soubory s Ridualem. Uživatele prostředí Unity potěší addon, který vám umožní pomocí menu hledat na Wikipedii a klasicky nesmí chybět blbinka.

Jakub Zelenka

26. 9. 2012 0:00
| 8

OpenVZ: disk na virtuálním serveru

Ve čtvrtém dílu seriálu o OpenVZ se podíváme, jak přidělit virtuálnímu serveru diskovou kapacitu ze souborového systému hostitele a probereme výhody a nevýhody tohoto přístupu. Podíváme se také, jak virtuálnímu serveru přidělit dedikované zařízení, na kterém je možno vytvořit souborový systém na míru.

Jan Tomášek

25. 9. 2012 0:00

Programovací jazyk Clojure 16: složitější uživatelská makra

Dnes budeme společně pokračovat v popisu makrosystému, který tvoří nedílnou součást jazyka Clojure. Nejprve vylepšíme trasovací makro navržené minule a posléze si ukážeme tvorbu složitějšího makra, díky němuž do jazyka Clojure přidáme nový typ řídicí struktury – programové smyčky.

Pavel Tišnovský

25. 9. 2012 0:00
| 1

Křišťálová Lupa 2012: boj o ceny začíná (Komerční sdělení)

Sedmý ročník ankety Křišťálová Lupa 2012 – Cena českého Internetu právě vstoupil do fáze finálního hlasování. Hlasujte a rozhodněte o vítězích.

25. 9. 2012 0:00

Jan Jirkovský: pro indie vývojáře je nejvýhodnější vyvíjet multiplatformně

V roce 2011 byla vydaná kniha Game Industry, zabývající se herním průmyslem a vývojem počítačových her. Letos 13. září oficiálně vyšel druhý díl z plánované trilogie. Autorem knihy je kolektiv autorů pod vedením Jana Jirkovského, který knihu zároveň i vydává. Na oficiálním křtu knihy jsme se s autorem setkali.

Jakub Zelenka

24. 9. 2012 0:00

Bezpečnostní střípky: špionážní malware stále zaměstnává média

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na články dotýkající se bezpečnosti webových aplikací, vývoj okolo čerstvě zjištěné zranitelnosti IE, velké zatýkání hackerů organizované FBI a zprávu o správě mobilních zařízení BYOD.

Jaroslav Pinkava

24. 9. 2012 0:00

Komiks: jablečná (r)evoluce

Už je to tak, iPhone 5, dlouho očekávaný pohrobek Steva Jobse je venku. Je tenčí, lehčí, modernější, úžasnější, bla, bla, bla a překvapil prakticky jen tím, že ničím nepřekvapil. A nebo přece? Proběhlo za kulisami něco, čeho si zatím uživatelé nevšimli? Co na to sám Steve Jobs? A co na to Jan Tleskač?

Petr Šimčík

22. 9. 2012 0:00