Hlavní navigace

Apt-offline: instalace balíčků bez připojení k internetu

I když je už dnes připojení k internetu dostupné na každém rohu, stále ještě existují místa, kam nedoputovalo. Pořád se nám ale hodí mít tam možnost přinést nějaký nový software a nainstalovat ho, ale bez internetu je to trochu obtížný úkol. Naštěstí je tu utilita apt-offline, která vše vyřeší za vás.

Petr Krčmář

19. 6. 2012 0:00 | Debian

Clojure aneb jazyk umožňující tvorbu bezpečných vícevláknových aplikací pro JVM (2.část)

V dnešní části seriálu o programovacím jazyku Java i o virtuálním stroji Javy budeme pokračovat v popisu programovacího jazyka Clojure. Seznámíme se především s tím, jakým způsobem se v Clojure pracuje se složenými formami a taktéž s formami speciálními, protože právě to představuje ústřední součást tohoto programovacího jazyka.

Pavel Tišnovský

19. 6. 2012 0:00

IPv6 Laboratoř otestovala routery. Jak si vedlo prvních 11 statečných? (Komerční sdělení)

Sdružení CZ.NIC představilo na nedávné konferenci IPv6 Day nový projekt, jehož cílem je hodnotit domácí zařízení pro připojení k internetu z pohledu podpory IPv6 a DNSSEC.

19. 6. 2012 0:00

Jak jsem se pokoušel vrátit MS Windows: boj začíná

Licence k MS Windows tvrdí, že je možné operační systém vrátit, pokud s podmínkami nesouhlasíte. Jednoho by tedy napadlo, že když chce na počítač nainstalovat Linux a nechce Windows, stačí na nově zakoupeném počítači s licencí nesouhlasit, systém vrátit a inkasovat zpět své peníze. Zní to tak jednoduše…

Martin crysman Zahradník

18. 6. 2012 0:00 | Acer

Bezpečnostní střípky: odborníci říkají: „věnujte pozornost bezpečnému používání hesel“

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne upozorníme především na několik vydaných přehledů. Také samozřejmě nelze přehlédnout, že bouře okolo Flame neutichá a řada článků ukazuje cesty podnikům k ochraně a obraně jejich dat.

Jaroslav Pinkava

18. 6. 2012 0:00
| 4

Komiks: válka na dvou frontách

Když americká armáda oznámila, že pro řízení bezpilotních letadel bude využívat Linux, zvedla se v komunitě vlna nevole. Co když by to ale mohlo průběh války ovlivnit natolik, že bychom se dostali tam, kde západní civilizace řeší většinu problémů. Obyčejné války by se mohly svou významností postavit třeba tam, kde jsou patentové spory už nyní.

Petr Šimčík

16. 6. 2012 0:23

Chrome OS: rok a půl poté

1. prosince 2010 Google představil operační systém Chrome OS, určený pro pohyb převážně na webu a využívání webových aplikací. Jeho recenzi jsme vám přinesli následující rok v únoru, kdy nám Google zapůjčil notebook Cr-48, který byl pro Chrome OS navržený. Dnes se podíváme, jak je na tom Chrome OS po roce a půl vývoje.

Adam Štrauch

15. 6. 2012 0:00 | Chrome OS

Superbrothers: Sword &Sworcery EP: krásná nuda

Krásná audiovizuální stránka nemusí být vždy jasnou zárukou úspěchu. Často se debatuje o tom, zda lze považovat hru za umělecké dílo. Jak se ale takové umělecké dílo hraje, když už pomalu přestává být zábavnou hrou? Superbrothers: Sword &Sworcery EP vás zavede do kouzelného světa, to je ale asi tak vše…

Jakub Zelenka

15. 6. 2012 0:00

Biologické algoritmy (5) - Neuronové sítě

Další článek ze série o biologicky inspirovaných algoritmech jako jsou evoluční algoritmy, neuronové sítě, konvoluční neuronové sítě a další. Dnes zjistíme, jak vypadají neuronové sítě a jak se neurony spojují, jak lze rozlišovat i mezi více třídami a také zjistíme, jak funguje algoritmus Backpropagation.

Vitalij Chalupník

14. 6. 2012 0:00

Historie vývoje počítačových her (31.část - herní klasiky portované na konzoli Game Boy)

V dnešní části seriálu o historii vývoje počítačových her a herního hardware si popíšeme některé dnes už klasické počítačové hry, které byly v průběhu osmdesátých a devadesátých let minulého století přeportovány na osmibitovou kapesní herní konzoli Game Boy. Najdeme zde například R-Type, Turrican či Castlevania.

Pavel Tišnovský

14. 6. 2012 0:00

Kdy IPv6 nasadí UPC, T-Mobile, Telefónica a Seznam?

Minulý týden se v Praze konala konference ke dni IPv6. Kromě přednášek, o jejichž obsahu jsme už na Rootu psali, byla na programu také panelová diskuse velkých poskytovatelů připojení a obsahu. Zaznělo na ní mnoho zajímavého včetně plánovaných termínů spuštění IPv6 ve velkých sítích. Jaká je situace?

Petr Krčmář

13. 6. 2012 0:00

Softwarová sklizeň (13. 6. 2012)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes sklidíme užitečné rozšíření pro Nautilus, nástroj pro automatické třídění souborů, výkonný nelineární video editor a zrychleného brášku apt-get, který umí stahovat balíčky paralelně z několika zrcadel. Závěru bude tradičně dominovat blbinka.

Petr Němec

13. 6. 2012 0:00
| 6

Webinář Windows Azure a PHP; nasazení Drupalu v prostředí cloudu (Komerční sdělení)

Dne 15. 6. 2012 v 9:00 hodin jste srdečně zváni na na on-line seminář („webinář“) kombinovaný s praktickým cvičením.

13. 6. 2012 0:00

Stavíme domácí server ze šuplíku II

Odpočiňme si od všech těch vážných témat s lehčeji napsanými články nového autora. Tvrdí, že je možné postavit server ze šuplíku! Ale je to pravda? Minule se mu povedlo sehnat díly, koupal je i zapékal, šílenec, má šanci z toho postavit server? A co je hlavní, bude ten server použitelný, nebo jen k vzteku?

Petr Šaroun

12. 6. 2012 0:00

Clojure aneb jazyk umožňující tvorbu bezpečných vícevláknových aplikací pro JVM

V dnešní části seriálu o programovacím jazyku Java i o virtuálním stroji tohoto jazyka se seznámíme s jazykem Clojure běžícím nad JVM. Jedním z nejzajímavějších rysů Clojure je jeho zaměření na tvorbu vícevláknových aplikací bez nutnosti použití explicitně zapisovaných zámků či použití jiných synchronizačních mechanismů. Na příkladu Clojure lze ukázat, že JVM je použitelný i pro provozování vysoce paralelních aplikací.

Pavel Tišnovský

12. 6. 2012 0:00

Registrace do soutěže o nejlepší firemní web zahájena (Komerční sdělení)

Projekt WebTop100 zahajuje další ročník nejprestižnější soutěže firemních webů v České republice. Rozrostl se počet členů hodnotící poroty, oborových žebříčků i speciálních ocenění.

12. 6. 2012 0:00

Jak jsem se pokoušel vrátit MS Windows (první část)

Licence k MS Windows tvrdí, že je možné operační systém vrátit, pokud s podmínkami nesouhlasíte. Jednoho by tedy napadlo, že když chce na počítač nainstalovat Linux a nechce Windows, stačí na nově zakoupeném počítači s licencí nesouhlasit, systém vrátit a inkasovat zpět své peníze. Zní to tak jednoduše…

Martin crysman Zahradník

11. 6. 2012 0:00 | Microsoft

Bezpečnostní střípky: „supermalware“ Flame, odhalovány jsou stále nové a nové vlastnosti

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na přehled společnosti Bit9, na rozsáhlý průnik do databáze sociální sítě LinkedIn (a následně stejně byla postižena eHarmony) a na příručku iOS Security Guide.

Jaroslav Pinkava

11. 6. 2012 0:00

Komiks: Google Maps 3D

V 3D mapách je budoucnost. To nám alespoň vzkazuje Google, který se v posledních letech všechno snaží převést do 3D a do HD. Snad nám do ní nepřevede i samu realitu. My ovšem v budoucnost 3D věříme, alespoň co se týče map. Tvorba podkladů je totiž čím dál jednodušší a technologicky se máme stále kam posouvat.

Petr Šimčík

9. 6. 2012 0:00
| 8

ownCloud: instalace vlastního cloudu v praxi

ownCloud je Dropbox pro každého, kdo chce mít svá data pod kontrolou. Je postaven na standardech, nepotřebuje nic speciálního na straně serveru a jeho instalace vám nezabere víc než pět minut. Minule jsme si řekli, co to znamená mít vlastní úložiště, a dneska se podíváme na praktické zkušenosti.

Adam Štrauch

8. 6. 2012 0:00 | ownCloud

Bastion: vybroušený diamant

Svět, jak to bývá zvykem, postihla hrozivá tragédie a vy zase musíte všechno tradičně napravit. Bastion možná není revolucí ve svém žánru, ale jedná se o akční RPG, které vám svou audiovizuální stránkou vezme dech. Jak se hraje jedno z nejzajímavějších RPG, které bylo kdy portováno na Linux?

Jakub Zelenka

8. 6. 2012 0:00

Velké firmy musí přejít na IPv6, nemají jinou možnost

Včera proběhl poměrně úspěšně den IPv6 a mnoho různých poskytovatelů obsahu konečně zapnulo podporu na svých webech. Facebook, Google, YouTube, Seznam a mnoho dalších velkých i malých serverů je nyní přístupných po IPv6. Při té příležitosti se v Praze konala i konference na toto téma. Co přesně na ní padlo?

Petr Krčmář

7. 6. 2012 0:00 | IP

Historie vývoje počítačových her (30.část - vývoj aplikací pro konzole Game Boy a Game Boy Color)

Dnes navážeme na část předchozí, v níž jsme si řekli základní informace o osmibitových kapesních herních konzolích Epoch Game Pocket Computer a Nintendo Game Boy (obě byly vybavené LCD). Dnes si podrobněji popíšeme především grafický a zvukový systém Game Boye a zmíníme se i o konzoli Game Boy Color.

Pavel Tišnovský

7. 6. 2012 0:00
| 4

Den IPv6: dnes proběhne velký zapínací „cvak“

O nasazení IPv6 se mluví už mnoho let, ale zatím je výsledek spíše rozpačitý. Je tu totiž problém začarovaného kruhu: poskytovatele obsahu to nezajímá, protože to nemají uživatelé. A uživatele to nezajímá, protože jim na tom nikdo nenabízí obsah. Proto dnes probíhá den IPv6, kdy by mělo dojít k „velkému cvaku“.

Petr Krčmář

6. 6. 2012 0:00 | IP

Softwarová sklizeň (6. 6. 2012)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si společně představíme alternativu k klasickému programu tar, nástroj pro monitorování logů, pomůcku pro převod na RAID, jednoúčelovku pro konverzi textu a pochopitelně nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.

David Kovalský

6. 6. 2012 0:00
| 4

Stavíme domácí server ze šuplíku

Odpočiňme si od všech těch vážných témat s lehčeji napsanými články nového autora. Tvrdí, že je možné postavit server ze šuplíku! Ale je to pravda? Povede se mu to? Bude se vám jeho články líbit, nebo ho s tím máme poslat do… IT bulváru? To je na vás, vy jste soudci! Budeme stavět domácí server?

Petr Šaroun

5. 6. 2012 0:00

Pohled pod kapotu JVM - instrukce invokedynamic

V dnešní části seriálu o programovacím jazyku Java i o vlastnostech virtuálního stroje tohoto jazyka se zaměříme na popis nové instrukce nazvané příhodně invokedynamic, která byla do JVM přidána v rámci JDK 7 především z důvodu lepší podpory překladačů dynamicky typovaných programovacích jazyků.

Pavel Tišnovský

5. 6. 2012 0:00
| 2

Tomáš Matějíček: Slax už nevyvíjím, nemůžu si to dovolit

Rozhovor s Tomášem Matějíčkem, autorem live distribuce Slax, který už dva roky nevydal novou verzi. Ještě před pár lety to přitom byla jedna z nejslavnějších linuxových distribucí a její věhlas sahal daleko za hranice České republiky. Co se se Slaxem stalo? Proč se nevyvíjí, a změní se to ještě?

Petr Krčmář

4. 6. 2012 0:00 | Slax

Bezpečnostní střípky: média ve znamení malware Flame

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na esej Bruce Schneiera k trhu se zranitelnostmi, informaci o existenci (?) zadních vrátek v čipu pro vojenské aplikace a na článek v New York Times (kybernetické útoky a USA).

Jaroslav Pinkava

4. 6. 2012 0:00
| 8

Komiks: šéfovy nové tapety

Vstup Facebooku na burzu nebylo nic, čím by si chtěla jakákoli firma projít. Začít na více než 40 USD a skončit pod 30 USD je něco, co dokáže zkazit náladu nejen Marku Zuckerbergovi, ale hlavně všem, co se na jeho akcie vrhli jak včely na med. Za akciemi Facebooku je mnoho příběhu a dnes vám jeden odvyprávíme.

Petr Šimčík

2. 6. 2012 0:00

OwnCloud: vlastní cloudové úložiště

Projekt ownCloud můžete sledovat od ledna roku 2010, kdy vyšla jeho první verze 1.0. Tenkrát šlo o zajímavý „jen“ projekt s ambicemi konkurovat explodujícímu Dropboxu, ale po dvou letech se dostal do fáze, kdy jím lze s přehledem nahradit podobné služby s komerčními firmami za zády. Ale vyplatí se to?

Adam Štrauch

1. 6. 2012 0:00 | ownCloud