Hlavní navigace

Ubuntu 21.04 nebude mít GNOME 40, zato Fedora 34 ano

1. 2. 2021
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: GNOME
Ubuntu odkládá přechod na GNOME 40 a GTK 4. Fedora se přechodu na GNOME 40 a GTK4 nemůže dočkat. Oba dva vývojáři distribuce GALPon MiniNo oznámili ukončení projektu. MX Linux běží na Raspberry Pi.

Ubuntu 21.04 neplánuje GNOME 40

Oproti původním plánům vývojáři nepočítají s přechodem na GNOME 40 a GTK 4 pro Ubuntu 21.04. Finální verze GNOME 40 má totiž vyjít až na konci března, plánované vydání Ubuntu připadá ale na datum 22. dubna. Ostrá čtvrtá verze GTK je sice už na světě, nicméně tvůrci Ubuntu neměli dostatek času jej otestovat a odladit. Nadcházející verze tedy nabídne GTK 3 a GNOME 3.38.

Ubuntu 21.04 Hirsute Hippo – Dev Build

Fedora 34 plánuje GNOME 40

Oproti tomu Fedora 34, která by měla vyjít někdy v půlce tohoto roku v plánu přechod na GNOME 40 a GTK 4 má. Jako obvykle se tato distribuce snaží svým uživatelům přinášet nejnovější verzi tohoto grafického prostředí. Kromě toho se můžeme těšit například na Wayland jako výchozí pro KDE Plasma a spoustu dalších novinek.

GALPon MiniNo končí

Vývojáři linuxové distribuce GALPon MiniNo oznámili ukončení projektu. Tato distribuce s odlehčeným grafickým prostředím založená na Debianu se převážně soustředila na podporu starších počítačů. Tomuto projektu se totiž už několik let věnují pouze dva lidé a zavádění novinek jak systemd nebo Wayland bylo podle jejich vyjádření nad jejich síly.

CS24_early

GALPon MiniNo 2017

MX Linux na Raspberry Pi

Lehká linuxová distribuce MX Linux zvyšuje svůj rozsah. Beta verze této distribuce s prostředím Fluxbox je nyní k dispozici pro zařízení z rodiny Raspberry Pi. MX Linux známý svým hladkým během na méně výkonných počítačích tak sleduje trend ostatních distribucí, které také vydaly edici optimalizovanou pro toto zařízení.

MX Linux na Raspberry Pi

Nově vydáno

Linuxová distribuce pro ovládání 3D tiskáren pomocí Raspberry Pi OctoPi vyšla ve verzi 0.18.0. Michael Zoon oznámil vydání na FreeBSD postaveného systému pro datová úložiště na síti XigmaNAS 12.2.0.4. Linuxová distribuce orientovaná na mediální centra GeeXboX je k dispozici ve verzi 20210117. Na Arch Linuxu postavená distribuce Bluestar Linux oznámila vydání verze 5.10.9.

Bluestar Linux 5.7.8
ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.