Hlavní navigace

Tails migruje na Wayland, Slimbook nabízí herní stroj s Ubuntu

18. 1. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Slimbook
Linuxová distribuce Tails má pro tento rok v plánu přechod na Wayland. Arch Linux zlepšuje reprodukovatelnost sestavení svých softwarových balíčků. Projekt LibreSSL prochází vyhodnocením své užitečnosti.

Plány Tails na letošní rok

Živá linuxová distribuce Tails, zaměřená na bezpečnost a anonymitu představila plány pro následující rok. Nadcházející verze 5.0 bude založená na Debian GNU/Linux 11 „Bullseye“. Hlavní změnou bude migrace na Wayland, od které si tvůrci slibují zvýšení bezpečnosti a vyřešení dlouhodobých nedostatků, které se skrývají v X.Org. Kromě toho je v plánu ještě více uživatelům zjednodušit obcházení internetové cenzury v jejich zemích.

Tails 4.14

Arch Linux pro lepší reprodukovatelnost

Reprodukovatelné sestavení softwaru je cesta, jak si může kdokoliv ověřit, že daný binární balíček vznikl překladem a sestavením z konkrétních zdrojových kódů. Projekt Arch Linux spolu s dalšími distribucemi usiluje o sestavení softwaru podle zásad reprodukovatelnosti. Jelle van der Waa nedávno představil aktualizaci nástrojů, které pomáhají sestavovat balíčky Arch Linuxu reprodukovatelné.

Arch Linux 2021.01.01

OpenBSD hodnotí LibreSSL

Před šesti lety se OpenSSL potýkalo se zranitelností Heartbleed. Projekt OpenBSD proto vytvořil vlastní fork s názvem LibreSSL. Od té doby OpenBSD úspěšně LibreSSL provozuje, nepodařilo se mu ale uchytit se v linuxovém světě. Několik linuxových projektů jako třeba Gentoo jej provozuje, většina distribucí však dává přednost OpenSSL. O jeho přínosech a dalším pokračování na Linuxu s v současné době vede diskuse.

OpenBSD 6.8

Ubuntu na herním stroji

Evropský výrobce notebooků Slimbook vydal svůj nejnovější model s podporou Linuxu. Jedná se o model Slimbook Titan, který tato firma dodává jako jednu z možností i s předinstalovaným Ubuntu. Jedná se o výkonný stroj, určený pro hráče s cenovkou od 1599 eur (42 tisíc korun). Pod krytem najdete osmijádrový procesor AMD Ryzen 7 5800H a grafickou kartu Nvidia RTX 3070 s 8GB VRAM.

Slimbook Titan

Nově vydáno

Linuxová distribuce pro hráče počítačových her GamerOS vyšla ve verzi 22. Arne Exton oznámil vydání desktopové distribuce ExTiX 21.1. Na Xubuntu založená distribuce zaměřená na překladatele tuxtrans je k dispozici ve verzi 20.04_b. Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi vyšel ve verzi 2021–01–11.

ExTiX 21.1

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.