Hlavní navigace

Cold-Boot Attack ukradne hesla z paměti za dvě minuty, ochrana nefunguje

Uspáváte počítač a necháváte ho přístupný? Je přece chráněný heslem a disk je zašifrovaný. Šikovný útočník dokáže uspaný počítač rozebrat, ochladit jeho paměti a přečíst si heslo či šifrovací klíče během dvou minut.

Doba čtení: 4 minuty

Postřehy z bezpečnosti: úniky dat

V dnešním díle postřehů se podíváme na bonzující anti-malware, ukradená data Britských aerolinek, záplaty od Microsoftu, únik dat a na další zajímavosti ze světa počítačové bezpečnosti.

17. 9. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Vytápějte s chytrým termostatem: Ušetříte čas i peníze (Komerční sdělení)

Chytrý termostat tado° vám ušetří až 30 % nákladů na vytápění. Umí toho ale ještě mnohem více.

17. 9. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Flatpak bude fungovat ve Windows 10, Rapidshare stojí před soudem

Flatpak na Windows 10, KDE Plasma 5.14 Beta, AMD pro jádro 4.20/5.0, KDE Elisa 0.3 beta, Intel a UEFI nástroj Slimbootloader pod BSD licencí, Chrome 70 beta i YouTube už umí AV1.

Doba čtení: 3 minuty

Komiks: kdo s koho

Spousta párů má takzvané „binární manželství“: ví se, kdo z nich je jednička – a kdo nula. Když jim to funguje, je každý vztah 01 nebo 10 lepší, než když se mezi sebou po italsku rubou 11.

Doba čtení: do minuty

ID4me: jednotná identifikace a domény na německý způsob

ID4me je aktuální název projektu, který pod názvem DomainID vznikl již loni. Za jeho vznikem stojí správce domény .DE spolu s významným německým registrátorem 1&1 a společností Open-Xchange.

Doba čtení: 4 minuty

Úpravy Emacsu s Emacs Lisp: možnosti nabízené knihovnou Dash

V předposledním článku, který se bude zabývat výhradně Emacs Lispem a nikoli samotným Emacsem, si popíšeme některé možnosti poskytované knihovnou Dash. Ta nabízí programátorům užitečné funkce inspirované jazykem Clojure.

Doba čtení: 30 minut

Předvídatelné pojmenování síťových karet v Linuxu: kam se podělo eth0

Proč už se vaše síťová karta nejmenuje eth0? Proč se teď jmenují eno, enp nebo jinak podivně? Vysvětlíme si, proč se v nových distribucích rozhraní jmenují jinak a jak jejich nové názvy chápat.

Doba čtení: 6 minut

Xen na NetBSD 8.0: instalace Linuxu

Minule jsme si ukázali, jak v NetBSD rozpohybovat podporu virtualizace pomocí Xenu. Tentokrát si ukážeme, jak nainstalovat Linux jako PV domU na dva způsoby. Použijeme přitom distribuce CentOS a SUSE Leap.

Doba čtení: 7 minut

Softwarová sklizeň (12. 9. 2018)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na terminál vycházející z projektu Hyper, vyzkoušíme síťový load balancer, poohlédneme se za linuxovým TcpView a nakonec se pokusíme o dodržování pravidelných přestávek při práci.

Doba čtení: 1 minuta

V Praze otevřelo jedno z největších herních muzeí v Evropě (galerie)

V Praze na Letné na ulici Dukelských hrdinů o víkendu oficiálně otevřelo Muzeum her označované také jako Cibien’s Corner. Můžete si v něm zahrát staré hry na sedmdesáti historických počítačích a konzolách.

11. 9. 2018 0:00
Doba čtení: do minuty

Úpravy Emacsu s Emacs Lisp: všemocné makro cl-loop a knihovna dash

V Common Lispu se používá makro loop sloužící pro konstrukci všech typů programových smyček. Toto makro založené na vlastním doménově specifickém jazyku je dostupné i v Emacs Lispu.

Doba čtení: 29 minut

Kde Siemens vyvíjí řídicí systémy pro celý svět? V Plzni! (Komerční sdělení)

Český Siemens rozšiřuje aktivity plzeňského vývojového centra

11. 9. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Správa Cisco DNA díl druhý: Snadný provisioning and policing (Komerční sdělení)

V tomto díle Ondřej Jirmus ze společnosti ALEF vysvětlí, jak fungují provisioning a policing sítě v Cisco DNA.

10. 9. 2018 14:10
Doba čtení: 2 minuty

Vychází Tor pro Android, nabízí soukromí také na mobilech

Tor Project vydal novou verzi prohlížeče Tor browser, která je určena pro mobilní přístroje využívající platformu Android. Stahovat můžete na Google Play nebo je možné získat instalační balíček přímo od autorů.

Doba čtení: 2 minuty

Postřehy z bezpečnosti: poražený RansomWarrior

V dnešním díle se podíváme na to, jak se podařilo dešifrovat jeden ransomware, zneužívání neaktualizovaných routerů od MikroTiku, upravený doplněk pro Chrome, válku v šifrování a další.

Doba čtení: 3 minuty

Purism Librem 5 později, Tails 3.9 už teď

UBports ukazuje Unity 8 a Mir na smartphonu, OLED TV od Sony mají závažný problém, Canon uvedl full-frame bezzrcadlovku, GNOME 3.32 v březnu 2019.

Doba čtení: 3 minuty

Komiks: do zbraně!

Boj je oříšek – i když v malíčku máte Suvorova, Sun-Tze, Napoleona i Alexandra Velikého, i když je vaše strategie brilantní a taktiku volíte lusknutím prstů – stejně se nakonec něco pokazí.

Doba čtení: do minuty

Grafiky GeForce RTX přicházejí. Změní se přístup Nvidie k Linuxu?

Trend posledních let, kdy nové GeForce čekají na open-source ovladač nouveau či pořádnou podporu ze strany Nvidie stále déle, se s generací Turing nejspíš zase o něco prohloubí.

Doba čtení: 7 minut

Můžeme věřit překladačům? Projekty řešící schéma „důvěřivé důvěry“

Seznámíme se s některými zajímavými projekty, které se snaží – každý svým způsobem – vyřešit schéma „důvěřivé důvěry“, přesněji řečeno problém, kdy máme věřit, že námi používaný překladač například neobsahuje sofistikovaného trojského koně.

Doba čtení: 24 minut

Chrome změnil vzhled, má generátor hesel a chce upravit zobrazení URL

Dnes vyšla nová verze prohlížeče Chrome s označením 69. Ta přinesla velkou změnu vzhledu a vylepšila generování hesel. Vývojáři se také zamýšlejí nad tím, jak změnit přístup k zobrazení URL.

Doba čtení: 3 minuty

Identitu skrytých Tor služeb lze odhalit pomocí HTTPS certifikátů

Byl objeven způsob, jakým je možné snadno spárovat špatně nakonfigurovanou skrytou Tor službu se skutečnou IP adresou. Propojení prozradí doménové jméno v použitém HTTPS certifikátu.

Doba čtení: 2 minuty

Softwarová sklizeň (5. 9. 2018)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na protokol pro předpověď vývoje trhu, vyzkoušíme program pro nahrávání obrazovky, řekneme si o nástroji pro testování mobilních aplikací a zpřehledníme si svoje osobní informace.

Doba čtení: 1 minuta

Úpravy Emacsu s Emacs Lisp: základní konstrukce jazyka

Ve druhém článku o Emacs Lispu se naučíme používat prakticky všechny základní konstrukce tohoto jazyka. Ukážeme si deklaraci globálních i lokálních proměnných, rozvětvení, použití rekurze a programových smyček a na závěr si popíšeme i jednoduchou interaktivní funkci.

Doba čtení: 26 minut

Vyřešte nezabezpečený web s odborníky a za několik minut (Komerční sdělení)

Nedávno vydaný Chrome 68 zvýrazňuje weby bez HTTPS slovy Nezabezpečeno (Not secure). Pomůžeme vám tento problém snadno a rychle vyřešit.

4. 9. 2018 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Chrome má 10 let: nejrozšířenější prohlížeč používá 60 % uživatelů

Prohlížeč Chrome právě slaví 10. narozeniny. Stačily mu první čtyři roky života, aby se stal nejrozšířenějším prohlížečem na světě. Jaká je historie prohlížeče, který dnes používá 60 % uživatelů?

Doba čtení: 4 minuty

Postřehy z bezpečnosti: odhalena nová zero-day zranitelnost ve Windows 10

Dnes se spolu podíváme na novou zero-day zranitelnost ve Windows, na MVC framework Apache Struts 2, na nebezpečné AT příkazy pro mobilní zařízení a povíme si i o jednom poměrně nešťastném marketingovém rozhodnutí.

Doba čtení: 4 minuty

Správa Cisco DNA – díl první: Jak zajistit assurance (Komerční sdělení)

Jak odhalit chyby v síti během minuty? V tomto článku se seznámíte s funkcí Assurance v platformě Cisco DNA.

3. 9. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Vyšel Linux Mint Debian Edition 3, Intel chystá podporu FreeSync

VLC a GSoC 2018, FreeBSD skončí s KDE4, DragonFlyBSD má optimalizace pro Threadripper 2990WX, Firefox s Vulkan akcelerací, první 8k televizory, full-frame od firem Canon a Panasonic a 150Mpix Phase One.

Doba čtení: 3 minuty

Komiks: efektivita

Pokud chcete vydělat víc, můžete buď začít dělat něco jinak – nebo to budete dělat stejně, ale efektivněji. Výše, dále a rychleji – s menším počtem strojů, s menší spotřebou materiálu, s menším počtem lidí…

Doba čtení: do minuty

Firefox nasadí nové ochrany proti sledování, omezí prvky třetích stran

Podobně jako Google v Chrome, i Mozilla ve Firefoxu utahuje opasky možnostem sledovacích částí v kódu webových stránek. Nový přístup je možné testovat s vývojářskými sestaveními Firefoxu už dnes.

Doba čtení: 3 minuty