Hlavní navigace

Instalace mikrovlnného spoje nad pražskými střechami (obrazem)

Na pondělí jsme pro vás připravili reportáž z instalace mikrovlnného spoje na hotelové střeše. Už teď se ale můžete podívat na fotografie z instalace 80GHz spoje, který přenese dvakrát gigabit.

16. 2. 2019 0:00

Komiks: kytka

Když chlap přinese ženské kytku, v jejím mozku se spustí masivně-paralelní výpočet, který za 20ms vybere z více možností tu pravou. Chlapi, smiřme se s tím, že naše jednovláknové hierarchické myšlení nemá šanci.

16. 2. 2019 0:00

Opera představila nový vzhled: prohlížeč má méně rušit (obrazem)

Vývojáři představili novou verzi prohlížeče Opera, která vyjde s číslem 59. Nese kódové označení R3 (reborn 3) a přináší nový grafický vzhled. Ten dohání současný trend: ostré hrany a minimalismus.

15. 2. 2019 9:43

Kradení hesel z eduroamu, řešení phishingu a ochrana soukromí v DNS

Proč vám můžou při špatné konfiguraci připojení k síti eduroam uniknout přihlašovací údaje? Jak má vypadat dostatečně bezpečné heslo? Co má správce dělat při detekci phishingu? Nejen o tom se mluvilo na BSS19.

15. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 11 minut

Pražské metro se pokrývá LTE signálem, nahlédněte pod zem

Projděte se s námi tunely pražského metra a podívejte se, jak probíhá pokrývání podzemních prostor LTE signálem. Natáhnout vyzařovací kabely na zdi tunelů nestačí, je toho daleko víc, co je k vidění.

14. 2. 2019 12:00

Retrospektiva jednoho linuxového desktopu po 10 letech

Před 12 lety vyšly Windows Vista, a proto se nyní mohu ohlédnout na dobu, která mě odvedla k otevřenému softwaru. Ani po 10 letech ale vábení Windows neutichá, neb jsou závislosti, které nelze plně vyléčit.

Vývoj síťových aplikací v programovacím jazyku Go

Jednou z oblastí, v níž je jazyk Go úspěšně používán, jsou síťové aplikace, ať již se jedná o jednoúčelové utility, nebo i o mnohdy komplikované servery. V dnešním článku se budeme zabývat právě tímto důležitým tématem.

Doba čtení: 31 minut

Lepší zvuk přes Bluetooth na Linuxu díky kodeku LDAC

Bluetooth sluchátka jsou bezvadná věc a na moderním linuxovém desktopu se používají bez potíží. Jen ten zvuk není úplně ideální. Existuje totiž spousta kodeků různých kvalit a licencí. Třeba LDAC.

Doba čtení: 4 minuty

Softwarová sklizeň (13. 2. 2019)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si necháme vizualizovat cestu požadavků na webový server, budeme spravovat soubory z terminálu, zapíšeme výraz v LaTeXu a uložíme jeho výstup a nakonec vybraným procesům omezíme šířku pásma.

13. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Pohled do zákulisí návrhu a výroby krabiček Turris Mox (obrazem)

Lisování plastů je věda a není snadné navrhnout a vyrobit plastový díl tak, aby se vůbec dal vylisovat a pak plnil svou funkci. Podívejte se s námi na to, jak se vyrábí plastové krabičky pro router Turris Mox.

12. 2. 2019 10:00

Open-source má ve zdravotnictví dveře otevřené, ransomware bohužel taky

Za dvacet let prodělala medicína překotný vývoj. Kupředu se posunuly i související technologie a IT, otevřely se brány pro open-source a zlepšilo se i zabezpečení dat pacientů. Bohužel přibylo i hrozeb.

Apache ActiveMQ – další systém implementující message brokera

Další implementací message brokeru, s níž se seznámíme, je nástroj nazvaný Apache ActiveMQ. Dnes si ukážeme jeho instalaci, základní metody komunikace s ním a také utility pro sledování a ovládání tohoto nástroje.

Doba čtení: 29 minut

Kam vás dovede dotazník z podvodné stránky?

Kam uživatele zavede dotazník, který slibuje iPhone nejnovější řady za vyplnění čtyř otázek? Kdekdo by se nad tímto typem podvodné stránky jen usmál a ignoroval ji. Jak ovšem zareaguje nepoučený uživatel?

Doba čtení: 7 minut

Postřehy z bezpečnosti: na internetu nejste nikdy v bezpečí

Pravidelný pondělní souhrn bezpečnostního dění, které se událo v uplynulém týdnu. Opět se nám urodila pěkná sbírka zranitelností napříč všemi oblíbenými operačními systémy a samozřejmě nevynecháme ani internet věcí.

11. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Porovnání gzip, bz2, xz a zstd ve všech stupních komprese

Zajímalo mě, jak se chová zstd v porovnání s dalšími běžně používanými kompresory. Udělal jsem si skript a ten provedl „pár“ testů, a když jsem si uvědomil, kolik to sežralo elektřiny, tak jsem se rozhodl, že to alespoň publikuji.

11. 2. 2019 0:00

Raspberry Pi 4 letos nebude, Microsoft odrazuje uživatele od IE

Pravidelný nedělní souhrn toho, co se jinam nevešlo. Čeká nás průzkum mezi vývojáři Pythonu, Microsoft odrazující od používání Internet Exploreru, informace o připravovaném Raspberry Pi 4 a další aktuality.

Doba čtení: 3 minuty

Komiks: univerzální překladač

Každý jazyk má překladač – v počítačích compiler, mezi lidmi tlumočník (i když už i zde počítače přebraly část práce). Problém existence univerzálního překladače i dnes trápí mnoho matematiků-filozofů.

9. 2. 2019 0:00

LibreOffice 6.2 mají nový vzhled, hezčí ikony a jednodušší menu

The Document Foundation vydala novou verzi kancelářského balíku LibreOffice 6.2. Na první pohled si všimnete upraveného vzhledu, přepnout můžete na NotebookBar, vylepšila se práce s tabulkami a animacemi.

8. 2. 2019 12:00

Homebrew má podporu Linuxu: balíčky nainstaluje bez roota

Linuxbrew je port populárního macovského Homebrew. Oba projekty byly v nejnovější verzi spojeny, takže si alternativních balíčků můžeme užít i v Linuxu. Nebudeme k tomu potřebovat ani práva roota, protože se instaluje do domovského adresáře.

8. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 6 minut

Raspberry Pi má první oficiální kamenný obchod (obrazem)

Tým za populárním jednodeskovým počítačem Raspberry Pi otevřel první kamenný obchod v britském Cambridge, kde malina vznikla. Koupíte tu základní sady pro začínající uživatele, ale i spoustu doplňků.

7. 2. 2019 11:00

Uživatelé musí brát bezpečnost vážně, jinak přijde doba regulační

Desítky let vývoje počítačové bezpečnosti jsou hodně znát, první amatérské útoky nahradily profesionální mezinárodní zločinecké skupiny. Je to tak zásadní téma, že začalo zajímat i politiky a ti přišli s regulací.

Další možnosti nabízené knihovnou ØMQ, implementace protokolů ØMQ v čisté Javě

Dnes si ukážeme některé další použití knihovny ØMQ. Nejprve dokončíme popis komunikační strategie PUSH-PULL, ukážeme si zařízení PyZMQ a pak si řekneme, jak je možné použít knihovnu ØMQ v programovacím jazyce Java.

7. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 31 minut

Linuxový desktop před 20 lety: na čem jsme tenkrát proháněli okna?

Když už při příležitosti 20. výročí Roota vzpomínáme na časy minulé, co takhle zavzpomínat na linuxový desktop v roce 1999? Pamatujete si ještě, jak vypadala první KDE, co přinesl Gnome a jak jste nastavovali WindowMaker?

Automatické testování webových aplikací: funkcionální testování podrobně

Třetí z minisérie článků popisujících zkušenosti získané při testování webové aplikace pomocí automatických funkcionálních testů. Seznámíte se s podrobnostmi testování, dobrými radami a celkovým shrnutím.

Doba čtení: 11 minut

Softwarová sklizeň (6. 2. 2019)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si vyzkoušíme nelineární video editor, zkopírujeme si text pomocí QR kódu, podíváme se na nástroj pro digitalizovaný obsah a řekneme si o repositáři osobních znalostí.

Doba čtení: 1 minuta

Linux používá čím dál více uživatelů, těch aktivních je ale málo

Před dvaceti lety byl Linux hodně jiný, protože byl jiný celý obor IT. Postupně se z něj stal použitelný operační systém. Přesto jsme přišli o mnohé: velké akce, komunitní setkání a aktivní lidi.

Užitečné balíčky pro každodenní použití Go (2), porovnání výkonnosti Go s céčkem

Dnes si popíšeme další užitečné funkce a metody ze standardních balíčků. Ve druhé části článku porovnáme kvalitu překladače Go v porovnání s ANSI C (překladač GCC) a vliv paralelizace kódu pomocí gorutin.

Doba čtení: 38 minut

Současné hrozby: hromadný sběr dat, problémy v procesorech a prohlížeče

Svět se neustále mění a s ním se mění i bezpečnostní hrozby. Jaké problém nás nejvíce ohrožovaly v uplynulém roce a na co si musíme v tom letošním dávat pozor? Příliš mocné prohlížeče, chyby v CPU nebo těžba dat.

Doba čtení: 7 minut

Postřehy z bezpečnosti: když phisher zapomene na IPv6

Dnes si ukážeme, jak může nasazení IPv6 zafungovat jako anti-phishingová bariéra. Dále se podíváme na bezpečnost vozů bez klíče, originálně pojatou studii sociálních sítí a na další zajímavosti.

Doba čtení: 3 minuty

Intel Itanium končí, Fedora 30 přijde s pod­porou Fastboot

Robert Swan je oficiálně šéfem Intelu, Samsung představil 1TB eUFS čip, přichází MIDI 2.0, Intel chce koupit Mellanox Technology, investuje další miliardy v Izraeli, Nvidia vydělá výrazně méně.

Doba čtení: 3 minuty

Obrazem: FOSDEM 2019 – největší vývojářská konference v Evropě

O víkendu 2. a 3. února probíhá v Bruselu FOSDEM 2019, největší konference pro open-source vývojáře v Evropě. Podívejte se s námi, jak to vypadá na obrovské konferenci, kam přijelo přes 8000 lidí.

2. 2. 2019 15:14