Hlavní navigace

Raspberry Pi má oficiální klávesnici a myš (obrazem)

Raspberry Pi Foundation představila oficiální klávesnici a myš pro počítače RPi. Klávesnice je k dispozici v šesti jazykových verzích a další se připravují. Myš je optická s kvalitními spínači. Podívejte se.

2. 4. 2019 22:00

Kybernetická hrozba DDoS se týká nejen velkých firem (Komerční sdělení)

Vypořádat se s hackerským útokem je denním problémem malých, středních i velkých společností. Klíčová je rychlost.

2. 4. 2019 8:00
Doba čtení: 3 minuty

Zranitelnosti typu injekce: XSS aneb cross-site scripting

Představíme si zranitelnosti typu XSS, které umožňují pouštět cizí skripty v prohlížeči oběti. Ukážeme různé způsoby, jak k tomu může dojít, co tím může útočník získat, a že obrana je složitější, než se na první pohled zdá.

Doba čtení: 13 minut

Knihovny určené pro tvorbu testů v programovacím jazyce Go

Dnes navážeme na část předchozí, v níž jsme se seznámili s psaním jednotkových testů i s mockováním funkcí a metod. Dnes si popíšeme další knihovny, které jsou určeny pro usnadnění psaní jednotkových i integračních testů.

Doba čtení: 45 minut

Apríl 2019: Ulož.to má novou CAPTCHA, Google hraje hada a Stack Overflow se vrací v čase

Apríl! Tohle slovo dnes uslyšíte ze všech stran. My to ale bereme smrtelně vážně. Proto pro vás budeme celý den aktualizovat přehled těch nejpovedenějších vtípků, fórů a chytáků, které na těch interentech najdeme.

1. 4. 2019 7:15

Postřehy z bezpečnosti: server místo záplat servíroval podepsaný malware

Podíváme se na závažný problém s napadením serveru ASUS Live automatic software update, na další vlnu útoků zneužívajících zranitelnosti WinRARu, na zranitelnost TL-Link SR20 a další zajímavosti.

Doba čtení: 4 minuty

Ubuntu 19.04 beta, článek 13/17 ve Francii

ZFS On Linux dostává podporu TRIMu, Wine 4.5 přináší podporu Vulkan 1.1, Apple zrušil plánovanou nabíječku AirPower, srovnání výkonu linuxových distribucí ve Firefoxu a Chrome.

Doba čtení: 4 minuty

Komiks: Zkušenosti

Dobrý úsudek vzniká na základě zkušeností. Zkušenosti vznikají na základě špatných úsudků. Takže až zase budete v pokušení neposlechnout hlas vašeho rozumu, vzpoměnťe si, jak jste ho posledně ignorovali.

30. 3. 2019 0:00

Digitalizace fotek na Linuxu: od scény před objektivem po finální fotografii

Výstup z procesu digitalizace neovlivňuje pouze skenovací vybavení a nastavení skenovacího softwaru. Jak bude snímek vypadat, určujeme často už předtím, než vůbec stiskneme spoušť analogového fotoaparátu.

Doba čtení: 6 minut

Utility pro práci s PDF: rozdělení, spojování, transformace

PDF je velmi rozšířený formát dokumentů, který má spoustu výhod. Občas se hodí přijaté PDF mírně upravit, rozdělit na víc dokumentů nebo jej naopak různě přeskládat. Ukážeme si utility, které to dokáží.

Doba čtení: 4 minuty

VisiData – švýcarský nožík pro prohlížení a konverzi dat

VisiData je velmi užitečný program určený pro prohlížení a konverzi mnoha typů datových souborů, včetně formátů CSV, XLS, JSONu, XML, ale i databázových souborů (SQLite…), binárních obrázků apod.

Doba čtení: 26 minut

Nekomplikujte lidem přihlášení, jinak začnou být kreativní, říká Jim Fenton

Nabídnout uživatelům přihlašování pomocí jména a hesla vypadá jednoduše, skrývá se v tom ale spousta pastí. Do Prahy o tom v pondělí přiletěl přednášet Jim Fenton, konzultant spolupracující na normách NIST.

Doba čtení: 14 minut

Softwarová sklizeň (27. 3. 2019)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes upravíme nastavení grafického procesoru, budeme používat fonty bez instalace, zaevidujeme úkoly a nakonec si představíme IDE postavené na Neovim a VSCode.

Doba čtení: 1 minuta

Testování aplikací naprogramovaných v jazyce Go

Dnes se budeme věnovat problematice testování. Nejprve si ukážeme, jakým způsobem se vytváří a spouští standardní jednotkové testy (unit test) a následně se seznámíme s dalšími užitečnými nástroji: go-carpet a GoConvey.

Doba čtení: 36 minut

Příběh frameworku Ujorm

Někdy v roce 2008 jsem měl příležitost zúčastnit se vývoje zajímavého rezervačního systému v jazyce Java pro klienta působícího v dopravě. Implementaci předcházela analýza zkušeného analytika.

26. 3. 2019 0:00

Úvod do frameworku Symfony: naša prvá aplikácia

V druhom článku o Symfony si vytvoríme a opíšeme našu prvú aplikáciu. Pre naše príklady potrebujeme mať nainštalovaný PHP 7.1.3+ a composer. Aplikácie budeme spúšťať pod zabudovaným serverom.

Doba čtení: 9 minut

Postřehy z bezpečnosti: nová třída chyb ve Windows

V dnešním díle postřehů se podíváme na novou třídu chyb ve Windows, záplaty pro program PuTTY a Libssh, kybernetický útok na výrobce hliníku, děravé IP telefony a další zajímavosti ze světa IT bezpečnosti.

Doba čtení: 3 minuty

V Bratislave sa uskutoční druhý ročník konferencie OpenCamp

Druhý ročník komunitnej konferencie zameranej na open source technológie a otvorenú spoločnosť sa uskutoční v sobotu 13.4.2018 na pôde FIIT STU.

25. 3. 2019 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Spolupráce firem v IoT nese ovoce: chytrá řešení se dostávají i do běžného života (Komerční sdělení)

Jak vypadá Internet věcí v praxi? Léky v nemocnicích se nekazí a školáci se ve výuce lépe soustředí. Čtěte o využití české technologie IQRF.

25. 3. 2019 0:00
Doba čtení: 2 minuty

MIT umí 200× rychlejší učení neuronových sítí, falešné a pomalé 5G od AT&T

Potomkyně otroků žaluje Harvardovu univerzitu, CrossOver 18.5 zejména s MS Office, Norsko pracuje na bezdrátovém nabíjení vozů taxi, Tesla přejde na Chromium, Nvidia PhysX SDK 4.1, OpenShot 2.4.4.

Doba čtení: 4 minuty

Komiks: hodíme se k sobě?

Co se na světě objevilo pohlavní rozmnožování, živočichové se nám začali namlouvat. Jak ale poznat, jestli do toho s protějškem praštit? Zapomeňte na rady z časopisů s lesklými obálkami, Root to ví lépe!

23. 3. 2019 0:00

Digitalizace fotek na Linuxu: technické podhoubí

Digitalizace filmového materiálu v domácích podmínkách si žádá určité technické vybavení, u kterého je vhodné dodržet určité minimální parametry, aby výsledek nakonec nebyl výrazně horší, než co nabízí komerční služby.

Doba čtení: 5 minut

Firefox bude mít nového správce hesel Lockbox (obrazem)

Mozilla představila nového správce hesel, který bude integrován do Firefoxu a k dispozici bude také jako samostatná aplikace pro Android. Bude umět hesla ukládat do šifrované databáze a tu synchronizovat.

21. 3. 2019 12:00

JavaScript může přistoupit do vnitřní sítě a obejít same-origin policy

Existuje způsob, jakým může být JavaScript na libovolném webu zneužit pro útok na vnitřní sít okolo uživatelova počítače. Dovoluje to slabina v mechanismu same-origin policy, který by tomu měl bránit.

Doba čtení: 5 minut

Použití message brokeru NATS

V dnešní části seriálu o message brokerech se seznámíme se základními možnostmi nabízenými systémem NATS. Ukážeme si jak instalaci a spuštění serveru NATS, tak i komunikaci s ním s využitím klientů naprogramovaných v jazyce Go.

Doba čtení: 34 minut

Stadia od Google umožní streamovat hry do prohlížeče (obrazem)

Google představil vlastní herní platformu Stadia, která umožní hry hrát na jakémkoliv zařízení. Postačí obyčejný internetový prohlížeč, připojíte ovladač a můžete si zahrát nejnovější tituly. Spuštěna bude letos.

20. 3. 2019 10:00

Hodí kostkou a prostě vypnou datacentrum. Přežil by Facebook zásah hurikánem?

Jak by dopadly vaše služby, kdyby vaše datacentrum stálo v cestě hurikánu? Na jak dlouho byste zaznamenali výpadek? Přesně na to se zeptali lidé ve Facebooku a začali se na podobné scénáře připravovat.

Doba čtení: 6 minut

Softwarová sklizeň (20. 3. 2019)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si nakreslíme pár parních lokomotiv, vyzkoušíme program pro vyhledávání torrentů, podíváme se na aplikaci pro tvorbu automatických testů pro web a řekneme si o klientu pro IPFS.

Doba čtení: 1 minuta

Solus 4 přináší aktualizovaný desktop Budgie (obrazem)

V neděli vyšla nová verze linuxové distribuce Solus, která je známá především pro své elegantní desktopové prostředí Budgie. To prošlo aktualizací a vývojáři přidali i další novinky. Podívejte se na ně.

19. 3. 2019 0:00

Restart telekomunikací pomocí open source a budoucnost AI (Peering Days 2019)

V chorvatském Záhřebu proběhl sedmý ročník evropské konference Peering Days, kde se scházejí zástupci síťových operátorů z celého světa. Téma většiny letošních přednášek je jasné: bezpečnost internetové infrastruktury.

Doba čtení: 4 minuty

Programovací jazyk Go a grafika: další užitečné funkce poskytované knihovnou GG

V šestnácté části seriálu o jazyku Go dokončíme popis možností knihovny GG, která uživatelům nabízí podobné funkce jako Cairo či OpenVG. Budeme se zabývat například vykreslováním cest (path) či textů.

Doba čtení: 38 minut