Hlavní navigace

Doménovým gigantem je ostrov Tokelau. Jak si vedou další domény?

Malý tichomořský ostrov Tokelau stále vede statistiky nejpoužívanějších národních domén (ccTLD) a předběhl dokonce čínskou doménu. Jak jsou na tom ostatní země? Kde se v Evropě nachází česká doména .CZ?

Doba čtení: 2 minuty

Atributy souboru mohou obsahovat URL, ze které byl soubor stažen

Tušili jste, že soubor stažený z webu si nese také adresu, ze které byl stažen? Ta navíc může obsahovat citlivé údaje včetně jednorázové cesty vygenerované pro konkrétního uživatele či například hesla.

Doba čtení: 3 minuty

Softwarová sklizeň (26. 12. 2018)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme jeden grafický editor, zahrajeme si únikovou hru, nalepíme si pár poznámkových štítků a řekneme si o nástroji pro správu hesel.

Doba čtení: 1 minuta

Veselé Vánoce všem linuxákům dobré vůle

Rok utekl jako voda a máme tu zase Štědrý den. Stromeček, dárečky, kapr, kost a takové ty každoroční radosti. Abyste se u klávesnice nenudili a měli se čemu smát u slavnostní večeře, přidáváme špetku humoru.

24. 12. 2018 0:00

Novinky čerstvého jádra Linux 4.20, ohnuté iPady Pro 2018

Rychlejší VP9 v libvpx, S3TC v Mesa rychlejší díky LLVM, Freespire 4.5, Samsung TV s Google Asistentem, LibreOffice 6.1.4, MX Linux 18, IBM POWER na 7nm procesu Samsung, další mobil s 10 GB RAM.

Doba čtení: 4 minuty

Komiks: vánoční

Pokoj všem lidem dobré vůle a ajťákům zvláště! Klidné prožití vánočních svátků bez výpadků serverů, problémů s ransomware, naštvaných uživatelů a zapomenutých hesel přeje celá redakce Root.cz.

SeaMonkey řeší, kudy dál a jak vyřešit závislost na XUL

Už delší dobu se neobjevila ani nová verze nejen webového prohlížeče SeaMonkey, ani zpráva na blogu projektu. Ticho nyní ukončil vývojář Edmund Wong a my si tak můžeme říci, jak to se SeaMonkey vypadá.

Doba čtení: 2 minuty

Vyšel Linux Mint 19.1 „Tessa“, podporu má do roku 2023

Vývojáři uvolnili novou verzi distribuce Linux Mint 19.1 v edicích Xfce, MATE a Cinnamon. Jedná se o LTS verzi, která bude podporována až do roku 2023. Podívejte se s námi na obrázky z nejčerstvější verze.

20. 12. 2018 22:00

Správa DNS zónových souborů v Gitu

Zónové soubory jsou stále tím nejjednodušším způsobem správy DNS dat na autoritativních serverech. V článku si popíšeme, jak je možné použít Git pro správu historie zónových souborů a ochranu před chybami.

Doba čtení: 8 minut

RabbitMQ: jedna z nejúspěšnějších implementací brokera

Třetím nástrojem implementujícím fronty zpráv a popř. i asynchronní fronty úloh, s nímž se na stránkách Rootu seznámíme, je nástroj nazvaný RabbitMQ. Dnes si ukážeme základní vlastnosti tohoto systému a jeho použití v Pythonu a Clojure.

Doba čtení: 34 minut

Chrome vs. Chromium: kdo je kdo a který z nich chcete

Prohlížeč Chrome je dnes zdaleka nejpoužívanější nástroj na procházení webu. Vzniká z open-source projektu Chromium. Jaký je jejich vztah? Jaké jsou rozdíly a který z nich je pro uživatele vhodnější?

Doba čtení: 3 minuty

Softwarová sklizeň (19. 12. 2018)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si představíme grafického OpenVPN klienta, poohlédneme se po shellu se syntaxí Clojure, necháme si vizualizovat využití disku a nakonec budeme pracovat s okny trochu spořádanějším způsobem.

Doba čtení: 1 minuta

Konstrukce pro řízení běhu programu v jazyce Go

Dnes si popíšeme všechny základní syntaktické konstrukce určené pro řízení běhu programu. Jedná se o různé formy větvení a samozřejmě taktéž o smyčky. Některé z dále popisovaných konstrukcí jsou až překvapivě flexibilní.

Doba čtení: 36 minut

Neuniklo vám heslo nebo privátní klíč? Zjistíte to v databázích úniků

Úniků citlivých údajů přibývá, na veřejnost se dostávají tak zásadní věci jako hesla nebo dokonce privátní klíče. Existují ovšem veřejné databáze takových úniků a v nich můžete hlídat, zda se vás to netýká také.

Doba čtení: 3 minuty

Postřehy z bezpečnosti: nový exploit kit útočí na SOHO routery

Pravidelný pondělní pohled na dění okolo bezpečnosti. Zneužitý výzkum veřejného mínění, smutná vzpomínka na Notpetya, kradení s temnou višní, vážná chyba v SQLite a prodej přihlašovacích údajů na vládní portály.

Doba čtení: 4 minuty

Facebooku zase unikala data, Google mění podmínky pro video

SUSE Linux Enterprise 12 dostal Service Pack 4, srovnání ZFS a Ext4/btrfs na AMD EPYC serveru s 20× SSD RAID, vyšlo KDE Applications 18.12 a GNOME 3.31.3, Intel o chystaných grafikách Xe pro rok 2020.

Doba čtení: 3 minuty

Komiks: dress code

Podle nosa poznáš kosa! Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá. Šaty dělají člověka. Dress code znamená, že zaměstnavatel vám určí, co si máte do práce oblékat, aneb: Ukaž mi, co nosíš – a já ti řeknu, kde pracuješ a na jaké pozici.

Vyšlo FreeBSD 12.0: aktualizuje OpenSSL, OpenSSH a vylepšuje podporu grafiky

Dvanáctá verze FreeBSD není tak zásadní revolucí jako třeba desítka s jejím přechodem na LLVM/Clang. Přesto však posouvá FreeBSD adekvátně vpřed a přináší řadu novinek, které stojí za pozornost.

Doba čtení: 4 minuty

Úniku dat 148 milionů lidí bylo možné zabránit, kdyby fungovalo IT oddělení

Společnosti Equifax v loňském roce unikla citlivá osobní data 148 milionů lidí. Útok zůstal dlouho nepovšimnut kvůli řadě chyb ve špatně vedeném IT oddělení. Podle vyšetřovací zprávy bylo možné problémům snadno předejít.

Doba čtení: 8 minut

Celery: systém implementující asynchronní fronty úloh pro Python (dokončení)

Ve druhém článku o projektu Celery si nejprve ukážeme dva nástroje určené pro sledování stavu workerů, úloh a front. Dále si popíšeme tvorbu periodických úloh, použití plánovače a na závěr se též zmíníme o signálech.

Doba čtení: 30 minut

Firefox ukazuje spotřebu stránek a umí označit více panelů

Vyšel očekávaný Firefox 64, který nabízí nového správce úloh, pomocí něhož zjistíte podrobnosti o náročnosti jednotlivých stránek. Kromě toho umí nově sám nabízet vhodná rozšíření nebo pracovat s více panely najednou.

Doba čtení: 3 minuty

Softwarová sklizeň (12. 12. 2018)

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si poslechneme sdílenou hudbu a hned potom pár podcastů, řekneme si o nástroji pro práci s MocServery a vyzkoušíme platformu pro webové aplikace a CMS.

Doba čtení: 1 minuta

Edge bude používat jádro Chromium, potvrzuje velké změny v Microsoftu

Microsoft oznámil, že chystá radikální změnu svého webového prohlížeče. Jádro EdgeHTML nahradí Chromium. Tuto, za jiných okolností nepodstatnou, informaci lze vnímat jako další důkaz změn na IT trhu.

Doba čtení: 8 minut

Rozhraní, metody, gorutiny a kanály v programovacím jazyku Go

Mezi užitečné technologie, které nalezneme v jazyku Go, patří podpora datového typu rozhraní (interface) a především pak takzvané gorutiny a kanály. Právě s těmito třemi důležitými technologiemi se dnes podrobněji seznámíme.

Doba čtení: 37 minut

Jak na tomhle webu změním heslo? Pomocí známé URL pro změnu hesla

Jednou z běžných uživatelských činností na webu je změna hesla. Na každé stránce se to ale dělá jinak a hlavně na jiné adrese, neexistuje standardní způsob. Řešení je prosté: zavést standardní URL pro změnu hesla.

Doba čtení: 2 minuty

Postřehy z bezpečnosti: nechvalně známý malware

V dnešním díle postřehů se podíváme na novou verzi nechvalně známého malware, na únik dat, na nový ransomware působící v Číně, na záplaty od Google a Adobe a jiné zajímavosti z počítačové bezpečnosti.

Doba čtení: 3 minuty

Mageia 7 se blíží, plány pro chystané Ubuntu 19.04

Pravidelný nedělní souhrn zajímavého týdenního dění. Dnes to bude Ubuntu Touch OTA-6, AMI členem LVFS, Hyperbola na seznamu FSF distribucí, vydání redakčního systému WordPress 5.0 a CrossOver 18.1.

Doba čtení: 3 minuty

Komiks: svoboda projevu

Za komunistů se říkal vtip, že svobodný Západ i komunistický Východ oba garantují svobodu projevu – ale že jen Západ garantuje i svobodu po projevu. Dnes kdo nahlásil nevhodný obsah, hodil kamenem.

Kvantové počítače jsou hrozba, na kterou nejsme připraveni

Bude trvat nejméně 20 let připravit řešení odolná proti lámání šifer kvantovými počítači. Ale kvantové počítače přijdou ještě dříve. Je celý svět výhledově v nebezpečí?

Doba čtení: 2 minuty

Chrome začal blokovat podvodné reklamy a problémové platby

Vývojáři uvolnili novou verzi prohlížeče Chrome, která přináší pro uživatele několik novinek: očekávanou blokaci zavádějících či podvodných reklam, varování před problémovými platbami a blokaci Audio API.

Doba čtení: 3 minuty

Celery: systém implementující asynchronní fronty úloh pro Python

Druhým systémem pro správu úloh psaných v Pythonu a spouštěných asynchronně s využitím front je nástroj Celery, s jehož základním nastavením a vlastnostmi se dnes seznámíme.

Doba čtení: 35 minut