Hlavní navigace

Admirálem ve vesmírné „skoro“ strategii Gratuitous Space Battles

17. 2. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Pokud jste při sledování nějakého sci-fi seriálu zatoužili po vtělení do role admirála velícího flotile vesmírných lodí, máte konečně šanci si splnit svůj velký sen. Gratuitous Space Battles vám umožní nejen sestavit odvážnou a nepřekonatelnou strategickou formaci, ale i vlastní bojový arzenál.

Při prvním pohledu na obrázky indie hry Gratuitous Space Battles vás pravděpodobně napadne, že se bude jednat o strategii plnou dechberoucích bitev a explozích zářivějších, než jakékoliv slunce v naší galaxii. Pokud ano, máte zajisté pravdu, až na ten drobný detail, že se vlastně nejedná o strategickou hru v pravém slova smyslu. Spíš o modernější pojetí hry našeho dětství Kámen, nůžky, papír.

Admirál se bitev neúčastní

Možná je to pro vás, stejně jako bylo pro mě, když jsem poprvé hru zapnul, menší zklamání, že ty obrovské křižníky, majestátní lodě třídy korveta a stíhače vůbec nemáte pod kontrolou. Vaše úloha hráče totiž končí přesně ve chvíli, kdy rozestavíte formaci vašich vesmírných plavidel. Po odstartování bitvy už se účastníte pouze jako pozorovatel.

Obrázky ze hry Gratuitous Space Battles

V prvních minutách možná budete mít menší vztek, ale jen do doby, než objevíte skutečné kouzlo téhle hry. Tím je možnost sestavit si svou loď dle vlastní libosti. K dispozici máte několik desítek zbraní, štítů a dalších podpůrných zařízení. Ty vkládáte do lodi, jako kdybyste skládali nějakou jednoduchou stavebnici. Množství kombinací je nepřeberné, jste ale limitováni fyzikálními zákony a počtem slotů v trupu lodi. Vesmírná děla a štíty musí živit energetický generátor a bez motorů se plavidlo nikam nedostane.

Obrázky ze hry Gratuitous Space Battles

Bitvy se podobají hlavolamům

Gratuitous Space Battles nedisponuje žádnou kampaní. Autoři vám nabídnou několik desítek bitev s připravenou formací nepřítele. Vy se budete snažit postavit takovou flotilu, jež by ho dokázala s co nejmenšími náklady porazit. Při sestavování formace jste totiž limitováni množstvím peněz a počtem pilotů. Pokud vám nějaké finanční prostředky zbudou a vy bitvu vyhrajete, přejdou do vaší osobní pokladny. Můžete si pak za ně odemknout nové zbraně, trupy lodí a tři nové rasy. Ty se sice liší jen po vizuální stránce, ale i tak se jedná o příjemné zpestření.

Obrázky ze hry Gratuitous Space Battles

Když to vezmeme kolem a kolem,Gratuitous Space Battles je vlastně logická hra, v které je vašim cílem co nejlépe vyřešit hlavolam. Jednotlivé bitvy mají vždy tři stupně obtížnosti. V té nejlehčí tolik nekombinuje UI (umělá inteligence) jednotlivé třídy lodí. Stačí se tak kolikrát spolehnout na hrubou sílu a kanóny vašich křižníků. Na střední obtížnosti už vám dokáží pořádně zatopit nepřátelské stíhačky, proti nimž se ve valné většině případů křižníky neubrání. Musíte je tedy podpořit korvetami a vlastními stíhači a na nejtěžším stupni ani nevíte, co pro vás autoři přichystali. Formace nepřítele je skrytá a odhalí se až po odstartování bitvy.

Grafická stránka je úchvatná, ale nepřehledná

Grafická stránka je i přes dva rozměry pastvou pro oči. Když se armády dvou znepřátelených stran střetnou, každou chvíli někde prosviští raketa, vesmírné vakuum prořízne laser nebo se stanete svědky grandiózního výbuchu nějakého plavidla. Sem tam jsem měl problém s přehledností a musel jsem se spolehnout na grafy v horních rozích obrazovky, které uváděly v procentech velikost vaší a nepřátelské armády.

Obrázky ze hry Gratuitous Space Battles

Soundtrack už ale tak bombastický není. V prvních desítkách minut hraní přidává značně na atmosféře, ale po čase člověka omrzí. Temné a chladné dunivé tóny nejsou vhodné pro relaxaci, k níž s tato hra obzvlášť hodí. Zvuková stránka je podobně jako ta grafická silně chaotická a v bitevní vřavě se občas zvrhne v neposlouchatelný randál. Po čase mi přišlo lepší hru úplně umlčet a do pozadí si pustit svou vlastní hudbu.

Obrázky ze hry Gratuitous Space Battles

Ani online režim u hry neudrží

Největším problémem Gratuitous Space Battles je velmi rychlé sklouznutí do stereotypu. Nakonec se nejzábavnější částí stane sestavování své unikátní lodi a formace před bitvou. Samotné bitvy se jeví po nějakém padesátém opakování jako nutné zlo. Trochu mě mrzelo, že jdou jenom zrychlit, ale ne přeskočit k samotnému výsledku. Menším zklamáním jsou i online zápasy. Jedná se spíš o editor tratí, které pak nasdílíte a sledujete, jak si proti vám ostatní uživatelé obstáli. Zpočátku se tento prvek jeví zajímavě, než zjistíte, že zas tolik lidí se online nenachází a když už někdo výjimečně zkusí vaši mapu, můžete pomalu bouchnout šampáňo a začít oslavovat.

Závěr

Gratuitous Space Battles je určitě originální a několik hodin i zábavná hra, která nemá na herním trhu konkurenci. Něco podobného jsem jednoduše předtím neviděl. Kdyby se autoři snažili samotné bitvy alespoň nějak oživit nebo umožnili jejich přeskočení, jistě by jsem u ní strávil více času, takhle zůstává na mém harddisku jen pro občasné povyražení, když mám trochu volné chvíle.

P.S.: Hru pro operační systém Linux je možné zakoupit v digitální distribuci Desura.

Výhody

  • Grafika
  • Editor lodí
  • Množství obsahu
  • Netradiční herní mechanismy

Nevýhody

  • Brzy upadá do stereotypu
  • Někdy nepřehlednost
  • Hudba
  • Nedotažený online režim
  • Nemožnost přeskočit bitvy