Hlavní navigace

Adobe se vrací k vývoji linuxového Flashe pro staré rozhraní Firefoxu

6. 9. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Adobe
Adobe už před čtyřmi lety oznámil, že končí s podporou starého rozhraní NPAPI, které prohlížeče používaly od dob Netscape. Nyní se k němu vraci, tvrdí, že je to kvůli bezpečnosti.

Flash je politická mrtvola, to je jasné už poměrně dlouho. Z mnoha různých důvodů je z webu vytlačován. Hlavním spouštěčem exodu byly mobilní platformy, ale problémy tu byly už dlouho před nimi – velká náročnost, uzavřenost kódu a neuvěřitelné bezpečnostní problémy. Stále jsou však weby (že, Česká televize?), které bez něj prostě nefungují.

Adobe už na začátku roku 2012 prohlásil, že končí s vývojem linuxového Flashe pro staré rozhraní NPAPI, které se poprvé objevilo v roce 1995 v Netscape Navigatoru. Toto rozhraní postupně převzaly také další prohlížeče včetně Firefoxu, Chrome, Safari, Konqueroru a dalších. Kvůli zastaralosti a bezpečnostním problémům jej ale postupně opouští – Chrome před třemi lety, Firefox se k tomu chystá a právě Flash dostane jako jediný výjimku.

Původní čtyři roky starý plán hovoří o tom, že podpora NPAPI v Linuxu je u konce a následujících pět let budou vycházet už jen bezpečnostní záplaty pro nejnovější verzi. Uživatelé linuxového Firefoxu tak zůstali u verze 11.2, přičemž aktuální verze nese označení 22.

Ukončení vývoje NPAPI pluginu se ale týkalo jen linuxové verze, varianta pro Windows existuje stále v nejnovějším sestavení.

Další vývoj linuxové verze se odehrával už jen s rozhraním PPAPI, které původně Google založil na NPAPI, ale později jej kompletně přepsal. Uživatelé prohlížečů Chrome a Chromium tedy o nejnovější verzi v Linuxu ochuzeni nebyli.

Nyní Adobe oznámil, že se k vývoji Flashe pro NPAPI vrací a nejnovější betaverze s číslem 23 už je zase k dispozici v obou variantách. Neplatí tedy už ani konec podpory v roce 2017 a po dostatečném otestování současné vývojové verze začne Adobe opět vydávat pro Linux obě varianty – s NPAPI i PPAPI. Uživatelé tak budou mít k dispozici stejné číslo verze jako ve Windows a macOS.

Podle Adobe jde primárně o bezpečnost, nové verze obsahují nejnovější záplaty bezpečnostních děr. Upozorňuje ale také na to, že některé nové vlastnosti [PDF] nebudou do NPAPI implementovány – uživatelé tak přijdou například o 3D akceleraci pomocí grafické karty nebo o pokročilejší DRM.

Plná verze Flashe tak nadále zůstává k dispozici jen pro PPAPI a Adobe věří, že je to správná cesta. Varianta pro NPAPI je podle něj „krokem zpět v otázce funkcionality, stability a bezpečnosti“. Betaverzi pro 32– a 64bitové procesory si můžete stáhnout od Adobe a my jsme vyzkoušeli, že skutečně v pořádku běží.

Pro uživatele linuxového Firefoxu je to dobrá zpráva zejména v tom, že nezůstanou příští rok odříznuti od bezpečnostních záplat. U tak děravé věci jako je Flash je to navíc velmi zásadní zpráva. Na druhou stranu ale nepůjde o úplně plnohodnotnou variantu, protože v ní zjevně nebude probíhat stejně aktivní vývoj.

Flash je ale na ústupu a uživatelé jej potřebují spíše jako nouzové řešení pro weby, které na něm ještě stále trvají třeba při přehrávání videa. Je proto dobré, že jejich přehrávač bude stále dostávat záplaty a troufnu si říct, že naprostou většinu uživatelů nejnovější vlastnosti Flashe nezajímají. Hlavně že nám bude pořád hrát to iVysílání.

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.