Hlavní navigace

Adobe zveřejní specifikaci PDF a chce ISO standard

Petr Krčmář 30. 1. 2007

Společnost Adobe se po letech rozhodla zapracovat na standardizaci souborového formátu PDF. Ten by se měl v budoucnu stát ISO standardem a potvrdit tak svou pozici na trhu. Proč se firma Adobe k tomuto kroku rozhodla právě teď? Jakou roli hraje v jejím rozhodnutí formát ODF, který získává stále větší popularitu?

V posledních letech můžeme pozorovat vzrůstající tlak ze strany velkých společností a vlád mnoha států, které požadují nové standardy pro formáty dokumentů. Požadavky jsou poměrně přesně definovány:

  • formát musí být uvolněn a jeho specifikace zveřejněny
  • nebudou existovat žádná omezení v použití
  • formát bude standardem pro výměnu dat

V současné době jsou na trhu tři velcí hráči: OpenDocument od ODF Alliance, PDF od Adobe a XPS od Microsoftu. ODF již standardem je a Microsoft se svůj formát také snaží standardizovat.

Formát PDF již průmyslovým standardem de facto je. Je rozšířen napříč platformami a systémy a je už mnoho let velmi intenzivně podporován řadou společností i nezávislých vývojářů. Adobe se nyní snaží dosáhnout oficiálního zařazení PDF mezi obecně uznávané ISO standardy.

Společnost Adobe včera oznámila, že se hodlá předat kompletní specifikace formátu Portable Document Format (PDF) verze 1.7 sdružení AIIM. Cílem je připravit přijetí nového mezinárodního ISO standardu.

Association for Information and Image Management (AIIM) je mezinárodní organizace, zaměřená na podporu aktivit v oblasti vývoje systémů pro ukládání, vyhledávání, sdružování a správu věrných obrazů dokumentů.

Hledání svobodného formátu

Situace kolem datových formátů byla do nedávna velmi nepřehledná a uživatel se musel velmi obtížně rozhodovat, který formát použije. Pokud vás zajímají dostupné datové formáty a jejich nevýhody, přečtěte si článek Hledání svobodného formátu.

Adobe je už od roku 1995 členem několika skupin, které připravují technické specifikace standardů, založených na PDF. V současné době jsou již standardy formáty PDF for Archive (PDF/A) a PDF for Exchange (PDF/X). Další formáty jako PDF for Engineering (PDF/E) a PDF for Universal Access (PDF/UA) jsou v tuto chvíli na udělení statutu ISO standardu navrženy.

Toto množství průmyslově zaměřených standardů je také důvodem, proč firma Adobe přikročila ke zveřejnění specifikací. „Je tu řada standardů postavených na PDF, které jsou zaměřeny na konkrétní průmyslové odvětví nebo třeba archivaci. To je vynikající, ale někteří zákazníci chtějí vytvářet dokumenty v PDF a zveřejnění celé specifikace jim vše zjednoduší,” tvrdí Sarah Rosenbaum, která je vedoucí řízení výroby a prodeje výrobků v Adobe.

Společný výbor sestavený v AIMM bude především hledat problémy, které je třeba vyřešit. Uskupení později vyvine koncept dokumentu, který bude předložen organizaci ISO a později snad uznán jako mezinárodní standard.

Podle představitelů Adobe je tedy aktuální snaha dalším logickým krokem a přidá PDF punc oficiality. „Dnešní oznámení je dalším logickým krokem v evoluci PDF od de facto standardu k formálnímu standardu dle práva,” řekl Kevin Lynch, senior vice president Adobe.

Společnost nyní uvolnila veškerou specifikaci nového formátu PDF verze 1.7. „Uvolněním kompletní PDF specifikace pro ISO standardizaci posilujeme naše směrování k otevřenosti,” řekl Lynch. Zpřístupněním standardu chce společnost umožnit jednodušší začlenění PDF především do firemního software.

Dalším efektem bude vznik uceleného standardu, který zastřeší dosavadní dílčí standardy. „Tento krok poskytne deštník nad aktuální ‚písmenkovou polévkou‘ PDF standardů,” vysvětlila Sarah Rosenbaum.

Předání specifikací AIIM by podle slov vicepresidenta Adobe mělo přinést inovace a především uspokojit požadavky veřejnosti na otevřené formáty. „Vlády a organizace čím dál častěji požadují otevřené formáty a správa PDF specifikace externí a zúčastněnou organizací pomůže v řízení inovací a pomůže v dalším rozšiřování PDF ekosystému, který se vyvíjel posledních 15 let,” dodal Kevin Lynch.

AIIM má se standardizací odnoží PDF poměrně bohaté zkušenosti, je proto logickým kandidátem na partnera Adobe. „Jako správce několika specializovaných ISO standardů z podmnožiny PDF, je AIIM potěšena, že obdržela tuto nabídku od Adobe,” říká John Mancini, president organizace AIIM.

Dalším zřejmým důvodem pro náhlý krok Adobe je jistě vzestup formátu ODF, který se stal ISO standardem před necelým rokem a je stále častěji nasazován jak ve velkých organizacích, tak i ve vládních informačních systémech. „Je tu stále silnější trend směrování standardizace k otevřeným standardům,” potvrdila tlak ze strany ODF Sarah Rosenbaum.

Anketa

Který formát má podle vás největší budoucnost?

Našli jste v článku chybu?

30. 1. 2007 14:34

Jedna vec je, co je k cemu urcene a vec druha, kdo to jak pouziva. Dokumenty, ktere nejsou explicitne urceny k editaci je rozumne posilat jako PDF, coz ovsem rada lidi nedela. J

6. 12. 2007 9:38

Štěpán Bechynský (neregistrovaný)
style.xml obsahuje globálně definované styly, v content.xml je formátování použité uživatelem a obsah dokumentu. Uživatelem definované formátování má vlastní sekci na začátku content.xml. Tím se dost ztěžuje generování dokumentů, pokud neznáte všechno formátovíní dopředu. Pak musíte použít XMLDOM a nelze použít zápis do streamu, protože se nemůžete vrátit a formátování doplnit.
U OOXML je formátování uloženo v samostatném souboru, nebo ho lze zapsat přímu k formátovanému textu. Takže mohu použív…
Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel

Vitalia.cz: Často čůrá a má žízeň? Příznaky dětské cukrovky

Často čůrá a má žízeň? Příznaky dětské cukrovky

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí