Hlavní navigace

Air Conflicts: Pacific Carriers: zabojujte si u Pearl Harboru

29. 11. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Air Conflicts: Pacific Carriers není hardcore letecký simulátor. Je určen především „pilotům“, kteří se chtějí bez frustrace proletět v krásně vypadající hře a na chvíli si zabojovat v Pacifiku během II. světové války. Jste připraveni zaútočit nebo bránit Pearl Harbor? Pokud ano, připravte se ke startu. Čekají vás pekelné bitvy.

Bojových leteckých simulátorů je opravdu poskrovnu. O to víc je to cítit na Linuxu, kde je výběr, i přes značný boom, stále značně omezený. Jednou z prvních vlaštovek „velkých her“ s letadlovou tématikou, která vsází především na líté boje je Air Conflicts: Pacific Carriers. Ten hráče přenese do bitev nad Pacifikem během II. světové války. Tím pádem si zahrajete za dvě znesvářené strany konfliktu, za Američany a Japonské císařství.

Air Conflicts: Pacific Carriers nemůže v kampani začít ničím jiným, než obrovskou bitvou u Pearl Harbor. Hráč tak dostane plnou dávku z kulometu a další mise se zdají jako bezvýznamný konflikt. Tak velkou bitvu už prostě později ve hře nezažijete. To je naštěstí dobrá zpráva, protože majitelé slabších počítačů budou pěkně zatínat zuby, až jim počet snímků za sekundu bude dramaticky během tohoto gigantického úvodu klesat.

Air Conflicts: Pacific Carriers obrázky k článku.

Po bombastickém úvodu klid

Ostatní mise v kampani už se nenesou v tak monumentálním duchu. Čekají vás bitvy o malé ostrůvky nebo bránění flotily lodí. Překvapivě je to mnohem zábavnější a hlavně přehlednější než úvodní bitevní vřava. Člověk si může snadněji naplánovat postup, má větší požitek ze soubojů stíhačů jeden na jednoho a lodě se nemění pouze na cíle se značkou zničit, ale živá plavidla, která dělají vše proto, aby přežila.

Nezhostíte se role osamělého pilota, ale budete ovládat rovnou celou letku. Mezi jednotlivými stroji jednoduše přepínáte, ovšem – musíte to dělat citlivě. Jakmile se přesunete do kokpitu jiného letadla, to předchozí začne doplňovat munici. Střídání se tak nevyhnete v misích s bombardéry. Časem se však stane otravné, když se na jednom cíli musí vystřídat i několik letadel, aby ho bylo možné zničit. Pokud jsou všechna letadla, až na to aktuálně ovládané, v servisu, stačí drobné zaváhání a končíte. Po smrti se do těch nedostupných nemůžete přenést.

Air Conflicts: Pacific Carriers obrázky k článku.

Slušný výběr letadel

Na výběr máte celkem z třinácti letadel. Ty se liší výzbrojí, ale i rychlostí a manévrovacími schopnostmi. Kvůli arkádovému ladění jde ale lítat snadno se vším. Často tak ve volbě rozhoduje především výbava, ne ovladatelnost. Pokud některý druh letadla dokáže nést lepší bomby, logicky ho zvolíte spíše, než menší a rychlejší stroj.

Ovládání je vůbec kapitolou samou o sobě. Autoři evidentně chtěli vytvořit něco na pomezí simulátoru a arkády. Klidně se můžete přepnout do kokpitu a létat za pomocí speciálního kniplu, ale to je veškerý rozdíl. Nebudete muset kontrolovat všechny ukazatele nebo si dávat pozor na silný protivítr. Jen nemíříte tak snadno jako s použitím myši, která je u počítačů nastavená defaultně.

Air Conflicts: Pacific Carriers obrázky k článku.

Zahrajete si i za lodě

Velkým zklamáním je i množství misí. Je jich jen pár a za jednotlivé strany se výjimečně neliší. Sice je fajn, že si zahrajete i za lodě. Sledujete dalekohledem oblohu a hlídkujete, ale stejný požitek jako z misí máte i v rychlé hře. Jako bonus vytvořili autoři mód přežití. V něm se chopíte protiletadlového kanónu na lodi a snažíte se křižník ubránit co nejdéle před nálety. Působí to ale jako oddechová hříčka.

Dále můžete své schopnosti otestovat ve hře více hráčů. Serverů je sice naprosté minimum a najít spoluhráče je opravdu obtížné, když se to ale povede, hra se stane velmi zábavnou. Oproti umělé inteligenci si tak plně užijete letecké souboje plné taktiky. Po zabití se rychle znovu objevíte na bojišti. Díky tomu multiplayer neztrácí dynamiku a neustále se v něm něco děje.

Air Conflicts: Pacific Carriers obrázky k článku.

Audiovizuální stránka se nemá za co stydět

Jednou z nejreprezentativnějších stránek Air Conflicts: Pacific Carriers je grafika. Modely letadel sice nejsou tak detailní jako u opravdových simulátorů, ale okolní prostředí vám na nejvyšší detaily vyrazí dech. Voda je dokonce tak lákavá, že byste nejraději přistáli na jednom ze slunných ostrovů a šli se místo válčení koupat. Špatný není ani soundtrack. Dodává bojům slušnou atmosféru a dá se poslouchat i samostatně.

Závěr a konečné hodnocení

Air Conflicts: Pacific Carriers není špatná hra, ale fanouškovi letadel nemá moc co nabídnout. Po chvíli válčení upadá do stereotypu a chybí potřebná motivace k absolvování dalších misí. Na vyřádění v dlouhé chvíli je Air Conflicts: Pacific Carriers ale perfektní. Díky vyšší ceně téměř 19 eur bych však možná doporučil počkat na nějakou slevu.

Výhody

  • Audiovizuální stránka

  • Multiplayer

  • Množství módů

Nevýhody

  • Nulová motivace

  • Délka hry

  • Hardwarové nároky

  • Ovládání