Hlavní navigace

Android Open Source Project: žádná podpora pro Nexus 4

16. 11. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Někdy viníme výrobce telefonů, že odmítají aktualizovat námi vlastněný model androidího telefonu. Občas to ale není vůle výrobce telefonu, ale dodavatele některé jeho součásti. Pokud nedodá nové ovladače, nový Android nebude. To se týká také Googlu a Nexus zařízení a dobře to je cítit z projektu AOSP.

Pokud jste běžnými androidími uživateli, možná jste o Android Open Source Project (AOSP) ani neslyšeli. Nicméně i váš telefon může být založen na kódu, který se v něm nachází. V rámci tohoto projektu je totiž uvolňován zdrojový kód Androida, který se podařilo vytvořit v kancelářích Googlu. Když Google představí novou verzi Androida, během pár dnů, maximálně týdnů se objeví jeho zdrojový kód a výrobci mají možnost si ho stáhnout, upravit, doplnit o podporu jejich telefonů a distribuovat uživatelům. Výsledkem je absolutní přizpůsobení systému zvyklostem daného výrobce, ale také rozštěpení celé platformy. Když si pak uživatel koupí telefon od HTC a po chvíli od Samsungu, nezkušené oko by mohlo být překvapeno nad tím, že v letáku psali, že jde o totožné operační systémy.

Výrobci musí mít dohodu s Googlem, pokud chtějí na svých zařízeních používat Google Play a další uzavřené aplikace Googlu, ale systém jako takový je open source, dostupný každému, zdarma a pro jakýkoli účel.

AOSP je kromě výrobců telefonů důležitý také pro komunitu, která pracuje na vlastních variantách Androida a balí je do ROMek, které pak dává uživatelům k dispozici. Ti tak mohou získat nové funkce a optimalizované prostředí bez vnucených vylepšení od výrobců. Někdy je efekt i opačný a telefon se s takovým systémem stává nestabilní nebo může dokonce přestat fungovat. Nicméně pro mnoho uživatelů je toto riziko přehlédnutelné a rádi si svá zařízení upraví podle vlastních potřeb. U některých telefonů to je také bohužel jediná cesta, jak dostat pryč prostředí výrobce a používat to, co vypadlo přímo od Googlu.

AOSP na nových zařízeních

O AOSP se v Googlu stará Jean-Baptiste Queru, a když byla představena nová zařízení Nexus 4 a 10 a s nimi byl uvolněn nový Android 4.2, odeslal do Google Group projektu AOSP shrnutí aktuálního stavu. Z toho vyplývá že:

  • Nexus 10 má všechen kód otevřen s výjimkou GPU kódu a je to nejlepší volba pro vývoj Androida
  • Nexus 7 3G není podporovaný, nepodařilo se dohodnout na licenci GSM části
  • Nexus 4 taktéž není podporovaný

Jen připomenu, že se jedná o shrnutí projektu AOSP a neznamená to, že Nexus 7 3G nebo jiné telefony Android 4.2 nedostanou. Aktuální verze uzavřeného a oficiálního Androida pro vaše Nexus zařízení najdete na developers.google.com.

Nexus 10 proti ostatním tabletům ale i telefonům vyčuhuje, protože se Googlu podařilo téměř nemožné, a to získat zdrojové kódy skoro všech ovladačů pod licencí, pod kterou mohou být uvolněny společně s AOSP. To znamená, že když se rozhodnete zkompilovat si vlastního Androida, to, co stáhnete z GIT repositáře AOSP, z toho uděláte plně funkční obraz. Podle slov Jean-Baptiste Queru nebyla žádná vlajková loď doposud tak otevřená a neměla takovou podporu v AOSP jako jako nyní Nexus 10.

Queru v poznámkách zmiňuje pojem „flagship“, tedy vlajková loď, a to pravděpodobně z toho důvodu, že to po hardwarové stránce není žádné ořezávátko, a tak nemuselo být snadné se dohodnout s výrobci jednotlivých dílů.

Nexus One a Nexus S

Co se týká Nexus S a vydání Androida 4.2, tak Jean-Baptiste Queru se k tomuto tématu nesmí vyjadřovat. Osobně za tím vidím politické důvody a za pár týdnů se možná Android 4.2 pro Nexus S objeví, i když je tu šance, že by mohl skončit stejně jako Nexus One, tedy z důvodu nedostatečného hardwaru už žádný nový Android nebude.

Pro úplnost dodám, že Nexus One skončil s Androidem 2.3.6, ale je možné na něj nainstalovat Android 4.0 ICS. Není to ovšem návod, do kterého by se měl pouštět každý.

Nexus S má na systémovém oddílu místa dost, ale je vybaven pouze 512 MB RAM (stejně jako Nexus One). To nemusí být překážka pro systém jako takový, ale pro některé aplikace určitě. Stačí si nainstalovat do telefonu Facebook, Elixir, K-9 Mail nebo dokonce i Cut The Rope a rázem na pozadí běží procesy, které si vezmou od pěti do 30 MB RAM každý, a to vzhledem k tomu, že na aplikace a systém zbývá v Nexus S kolem 388 MB RAM, je docela hodně.

Obě zařízení byly na trhu dost dlouho a dokud jim postačoval hardware, byly aktualizace vydávány. Nexus S dostal celkem 10 aktualizací, a to 2.3.1, 2.3.3, 2.3.4, 2.3.5, 2.3.6, 2.3.7, 4.0.3, 4.0.4, 4.1.1, 4.1.2. Nexus One na tom nebyl jinak a i když už se informace hledají hůře, podle xda-developers wiki dostal celkem 9 aktualizací. Bylo jich ale pravděpodobně o něco více, protože v seznamu není uvedena třeba verze 2.3.6, na které oficiálně končí. Na Nexus One se tedy dostaly minimálně verze 2.1, 2.2, 2.2.1, 2.3.3, 2.3.4 a nakonec 2.3.6.

Oba telefony byly vlajkovými loděmi Googlu a ten jim věnoval více lásky, než se kdy většina ostatních výrobců u svých zařízení obtěžovala. I kdyby se už Android 4.2 na Nexus S nedostal, nedá se to brát tak, že by Google uživatele zradil, jen se zase posunul o generaci dál.

Shrnutí

Velkým zklamáním pro komunitu je Nexus 4. Je to první Nexus telefon, který v AOSP nemá hned z kraje podporu. Zatímco pro Galaxy Nexus nebo Nexus 7 mohli vývojáři z komunity vzít zdrojáky a doplnit je o uzavřené ovladače, které jsou k nalezení na developers.google.com, s Nexus 4 tohle zatím možné nebude a pravděpodobně to ovlivní vývoj některých komunitních ROMek. Proč tomu tak je, není veřejná informace, a tak můžeme jen doufat, že se Googlu nakonec podaří vyjednat a sehnat vše, co je potřeba.

cyber23

Google v AOSP ukazuje, že otevřenost není jen o vůli firmy, která telefon vyrábí, ale také o poměru ceny, ochoty výrobců hardwaru a v neposlední řadě patentů. Při výrobě stovky tisíc kusů hraje roli každý dolar a zároveň každý dolar má na výslednou cenu zařízení velký vliv. Výrobce zařízení se pak může rozhodovat, zda dá přednost otevřenosti dodavatele nebo zvolí třeba o kousek menší cenu, což se může ve výsledku projevit klidně jako snížení koncové ceny o 1000 Kč na našem trhu.

Nemusí to nutné být ten škaredý Samsung nebo škaredé HTC, ale aktualizace se může zastavit u dodavatele jednoho jediného chipu například s 3G nebo senzory.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.