Hlavní navigace

Auteria: zajímavá online RPG

19. 6. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Dnes je MMORPG her více než dost a ne každá dosáhne populární síně slávy. Auteria patří mezi ty, které i ve tvrdé konkurenci prorazily a jsou mezi uživateli poměrně známé. V Auterii budeme společně prozkoumávat tajuplné a nebezpečné kouty neznámého světa nazvaného jak jinak než Auteria.

Základní info

Auteria je jedna z multiplatformních MMORPG her, je dostupná pro Windows, Linux, Mac OS X a také pro FreeBSD. Je vybudována na „Torque Game Engine“ a je stále uváděna jako beta verze.

Instalace

Poté co si hru stáhnete na oficiálních stránkách, ji již nebudete muset instalovat. Po spuštění hry si budete tvořit vlastní postavu (create player).V Auterii nebudete muset ,jako například u Regnum Online, vytvářet účet přes oficiální stránky, ale vytvoříte si jej přímo ve hře. V Auterii na rozdíl od jiných MMORPG, nebudete moci vystupovat za žádnou fantasy postavu, ale pouze za muže nebo ženu. Přesněji bude mít čtyři alternativy.

Auteria

Co a jak

Poté, co se do hry poprvé přihlásíte, objeví se vám nápověda. U většiny her tomu tak není, ale zde vás, až na pár maličkostí, nápověda připraví na vše. Jako obvykle u RPG i zde budete získávat nové úrovně za zkušenosti (EXP.- Experience points) a i zde budete plnit questy. Questy ale bohužel nejsou nijak originální, jako obvykle půjde o to něco najít, někoho zabít nebo něco získat.

Auteria

Také zde budete obchodovat za bronzové, stříbrné nebo zlaté mince, přičemž aktuální kurz je 1000 b je 1 s , 1000 s je 1 z. Mince budete získávat za zabíjení nestvůr nebo za obchodování se zbožím. Jak peníze, tak předměty vám budou „padat“ ze zneškodněných bestií. Můžete obchodovat i s ostatními hráči, a to přímo, když jste blízko sebe, a nebo přes obchodní síť (world trading company).

Co bude jiné

V Auterii si nebudete vybírat povolání ani zaměření, všichni budou začínat se stejným nadáním na vše, časem však budete sami ovlivňovat, v čem budete zručnější více a v čem méně. Konkrétně je tu 7 odvětví dovedností: kuchař, bojovník, kovář, kouzelník, čaroděj, krejčí nebo horník.

Magie zde bude dvojí, mimo možnost seslat kouzla (spells), budete získávat kouzelné kameny které budete časem upravovat (enchaner – čaroděj) a nimi sesílat různá kouzla. Každý kámen bude na jedno použití, a i tak vám za to bude ubývat mana. První budou léčící kameny a získáte je kolem šesté úrovně. Jinak po úpravě můžete vlastnit např: ohnivé, ledové atd. Magie zahrnuje to samé – oheň, led, …, s tím rozdílem, že zde používáte kouzla bez potřebných kamenů.

Hratelnost a zpracování

Bohužel právě v Auterii si přijdou na své příznivci nudných a nezábavných soubojů. Celý souboj totiž probíhá tak, že stisknete klávesu F a tím vaše úloha končí, jen se díváte. V podstatě zmáčknete klávesu a můžete jít i na oběd. Je pravda, že můžete použít elixír nebo magii, ale žádný výběr více útoků mít k dispozici nebudete. A navíc léčení po souboji (bez elixírů nebo magie) neprobíhá samovolně, ale pouze na určitém místě (healing place). Najít toto místo bude úkolem jednoho z vašich prvních úkolů, stejně jako najít všechna základní důležitá místa.

Auteria

Co vás ale překvapí příjemně, je, že všechen výběr (skladiště, oprava předmětů, úrovně jednotlivých dovedností, atd…) je zpracován v oknech, navzájem na sobě nezávislých. Nejste tedy nijak omezováni v jejich rozložení na obrazovce. A také cestování rozsáhlým herním prostředím je dost únavné, ale na to vývojáři nezapomněli a máte tedy k dispozici skryté i neskryté teleporty, např: teleportovací člun nebo kámen v jezírku. Jen je škoda, že těchto možností cestování není ještě více.

Chyby a problémy

I v Auterii se vám časem před očima ukáží chyby a různé bugy. Hned ze začátku, po opuštění Hometown, jich můžete vidět několik. Rozhodně vás překvapí, že po vstoupení do vody někdy doslova běžíte vodou. Nebo při kliknutí a držení pravého tlačítka myši a stisku Q (uzamčení kurzoru a ovládání pohledu myší) se vám kurzor uzamkne, je stále vidět, ale pohled ovládat nemůžete. Také hudba chvílemi samovolně ztichne. Někdy také splníte úkol, který se vám ale i nadále ukazuje jako probíhající, přičemž se nemůžete podívat, co dalšího máte právě plnit.

Závěr

Auteria celkově působí jako silný zástupce MMORPG her na Linux, i když má v této době, kdy MMORPG her vzniká více a více, velkou konkurenci, a to např: Regnum Online či Planeshift. Vzhledem k tomu, že Auteria je stále betaverze (1.96) tak upřímně doufám, že některé bugy budou opraveny.

cyber23

Plusy: systém oken, skladiště, rozsáhlost herního světa a jeho rozvrstvení

Mínusy: chvilková absence hudby, chyby během hry

Stars 4,5 z 5

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku