Hlavní navigace

Barrage

8. 4. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Válku nevyhrávají jedinci. To je zajisté pravda, ale mohou ji značně ovlivnit. Právě takovou možnost máte i vy ve hře Barrage. Dokážete se svým věrným kanónem zastavit postup nepřátelských jednotek? Proudí přímo před vámi, je jen na vás a na vaší mušce, kolik jich pošlete do horoucích pekel za těmi nejhoršími, jako byli tvůrce plyšového medvídka či samotný autor hrníčku dvoušáku. Takové zlo již nesmí dále volně pobývat mezi námi. Zničte jej. Stačí zamířit a PAL.

Hra Barrage je poměrně jednoduchá, a nejste-li čistokrevný pacifista, mohla by vás zaujmout. Jste vlastníkem nabitého a pro nepřátele zkázonosného děla, kterému bylo za věno dáno dosti nábojů. Rovněž vlastníte nemalý počet granátů, které oponentovu pěchotu příliš nepotěší. Vaše výchozí a neměnná pozice se nachází ve středu obrazovky u levého okraje. Vojska nepřítele putují jednak shora, jednak zdola. Vy je musíte zničit, dříve než zmizí, neboli před jejich vstupem za okraj obrazovky. Podaří-li se vám to, odměna vás nemine. V opačném případě dochází k odečtu bodů. Jste omezeni časovým limitem, který činí tři minuty čistého času. Po skončení kola se buď zapíšete do tabulky Topgunners, nebo vám napíší, že jste až moc špatný.

Barrage

Nepřátelé. Je to příliš obecný pojem, tak jej aspoň trochu přiblížím. Počítač má k dispozici tři typy jednotek, které se liší počtem bodů, rychlostí a obranyschopností.

Soldiers (Pěchota)
jsou nejslabšími a nejpomalejšími kroužky v řetězci. Rovněž jsou nejníže ceněni, a dokonce projdou-li na druhou stranu, nehrozí vám žádné penále. Nevyskytují se jako jednotlivci, nýbrž v malých bojových skupinkách čítajících povětšinou čtyři členy, ale mohou být i menší dvojčlenné. Za jednoho pěšáka získáte pět bodů.
Jeep (Džíp)
malé rychlé vozidlo. Dá se zničit i vhodně vrženým granátem. Odměnou je ceněn za 20. Podaří-li se mu uniknout vaší palbě, ztrácíte na oplátku 10 těžce získaných bodíků.
Tank
poslední jednotkou nepřítele je těžkopádnější tank. Ačkoli, že by byl nějak pomalý, se říci nedá. Zabírá na něj pouze pořádná rána z kanónu. Měl by se stát vaším primárním cílem při střelbě. Získáte za něj celých 50, ale ztrácíte 25 bodů.

Jen si dávejte pozor, ať se zbytečně nezaměříte na slabší a méně hodnocené cíle, zatímco tanky se dostávají do bezpečí a vaše skóre je povážlivě blízko nuly.

Barrage

Ovládaní je nenáročné. Vidíte zaměřovač, podle kterého se při střelbě řídíte. Hru Barrage ovládáte pouze myší, a to následovně:

Levé tlačítko myši
těžká palba z děla, nejúčinnější, ale také nejpomalejší. Stojí vás šest nábojů, přičemž celkem jich máte k dispozici 36.
Střední tlačítko
pomocí něj uvádíte v pohyb menší kadenci, a to granáty. S nimi můžete ničit výše zmíněnou pěchotu a džípy. Na jedno nabití máte k dispozici 36 zelených ďáblíků, čili jsou v poměru 1:1.
Pravé tlačítko
zmínil-li jsem o tom, že máte pomyslných 36 nábojů a je na vás, jak je zužitkujete. Tak musí být jasné, že se nějak i doplňují (nabíjí), a právě toto tlačítko to má za úkol. Nedělejte to však zbytečně. Přijde vás to na celých 36 bodů.
Barrage

Nezmínil jsme se dosud o vizuální stránce hry Barrage. Nyní pro to nadešel čas. Bitevní pole je zpracované celkem pěkně. Jednotky všech typů jsou nakresleny značně jednoduše a rovněž jejich pohyb je takový. Díry v zemi po dopadu střely dlouze přetrvávají, což je milé. Jen to časem zhorší přehlednost bitevního pole. Hudba se uskrovnila na pouhé zvuky, když náboj vystřelí, a poté při jeho dopadu. Myslím si, že nějaký příjemný vojenský pochod mohl být do hry zakomponován. Nebo alespoň chrapot, lepší než ticho.

cyber23

Hra Barrage je čistě oddychovou záležitostí, která má za úkolem uvolnit nervy a dát vám zase jednou příležitost kasat se svým skóre před roztouženými děvčaty. Čekáte-li grafiku a la Splinter Cell 3 a propracovanost Knights Of Honor, ani se nenamáhejte a zamyslete se, proč jste ztráceli čas touto recenzí. Jste-li ale ukázkou dnešních lidí, kteří mají pramálo času a rádi by se někdy konečně odreagovali při bezduché střílečce, Barrage je jasná volba.

Barrage

Lehce bude i v instališti, ze stránek projektu si stáhněte asi půlmegové zdrojáky. K dispozici je i binárka pro Windows, RPM a porty na BeOS, Mac OS X a dokonce na MorphOS. Po rozbalení kompilace a následná instalace probíhá klasickou trojící ./configure; make; make install. Závisloti by také neměly překvapit, je třeba SDL a SDL_mixer.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku