Ano za jeden modul. Ale kompletne riesenie napriklad na "domacu" automatizaciu je niekde inde...
Stale ale nechapem preco tu pokracuju clanky na "komercne riesenie pre windows" bez akehokolvek oznacenia ze pozor PR.
Najdes lacnejsie , overene a open-source riesenia len sa o nich nechce pisat lebo je ziavne ze tento serial niekto zaplatil...
No z domácího bastliče by se mohl stát třeba profesionál.
Je to relativně nový obor, trh není rozdělený a výhoda je v tom, že ta zařízení jsou zřejmě certifikovaná, takže vám odpadá podstatná část papírování, což je výhoda oproti open source.
Jen si tak hrát v době, kdy nějaká technologie startuje, je ztráta životní příležitosti, kterou už nikdy nedoženete. Kdy bude zase něco nového začínat, kde se lze uchytit i jako malá firma? Za 20 let?
No ja neviem ale myslim ze nevies o com rozpravas. Ako ok licencia - mozno ma mozno nie ale pokial to nepredavas ako predajca a si koncovy uzivatel ktory na tom nieco stavia a chce to predavat dalej potrebujes projektovu dokumentaciu........
A k tomu novy trh a neviem co. Ako kde ? zato ze zariadeniu do siete co nie je zrovna PC dam honosny nazov IOT tak je to novinka? Podobne riesenia komercne/ nekomerce ci uz len v podobe domacej automatizacie su dostupne dobrych 10 rokov a ani ta domaca automatizacia nema az taky boom o akom sa hovorilo.
S garaze - profesional. Ale to sa deje roky a stale. Prikladom ja. 15-16-17 som sa babral s relatkamy a prvym PLC, prvym Atmelom a dnes sa tomu venujem profesionalne. Nemyslim si ale ze toto je prave ta cesta kupim si "IOT kit" poprepajam v garazi a zajtra som profi expert na IOT.
Navyse si myslim ze je ovela viac "cool" veci ako toto. Napriklad https://create.arduino.cc/ schova tuto "uzavretu technologiu " s prehladom do vrecka. kopec prikladov, kopec hotovych veci, velmy nizka cena (nehovoriac o tom ze "specialne" IOT veci si poskladas aj sam v garazi so suflikovych zasob) super podpora , open-source, bezi pod hocicim...
To je otevřená otázka, jak by to vypadalo marketingově. Zda arduino není zaškatulkováno jako hračka, ale klidně z toho může být nový trend a z arduina se stane něco jako fenomén PC v oblasti IoT. Proč ne.
Časem i arduino přijde s miniaturní jednoúčelovou verzí vhodnou pro IoT.
No a vtip je právě v tom, přijít s nápadem, který celý obor rozhýbe, zatím nikdo na nic takového nepřišel, a to je právě ta šance. Ale dělat to pro český trh samozřejmě nemá smysl, tady se spíše vyplatí jen kopírovat úspěšné věci odjinud.
Otázka taky je, zda ty jiné systémy jsou navrženy takto elegantně. Zkušenost ukazuje, že se ale vždy většinově prosadí nějaká zmršenina :-)))
No ja nie som taky optimista. Dajme tomu ze okolo veci ako "IOT" a domaca automatizacia vseobecne automatizacia sa pohybujem cca 10 rokov a popravde tieto Hype trendy - IOT, DA a podobne su to mega dlho a stale nikto nenasiel rozumne riesenie. Nehovoriac o tom ze mi to cele pride akoze hej doteraz vobec nikto nevymyslel simple interface na komunikaciu len medzi device-device ale vsetky tieto veci su tu uz davno a v roznych podobach (protokoly, standardy... SIEMENS,ABB...) ale stale nikto nenasiel to woo-doo na co to vlastne efektivne pouzit. Pokial to chces len ako na hranie ok. Pokial to chces do domu skorej alebo neskorsie prides na to ze je xyz lacnejsie / vyhodnejsie kupit si viac menej hotove riesenie. Pokial to chces do fabriky/priemyslu tak tam si moc neskrtnes tam potrebujes robustnost a rozne zaruky a tam sa na cenu velmy nepozera kriteriom je spolahlivost. Na take domace zuvanie si to neviem dobre predstavit co by mi to malo dat. Meteostanicu spojenu s vykurovanim? Hmm dostanem sa znova k overenemu a "lacnejsiemu" rieseniu all-in teda ak nemam psycho sklony postavit si to sam a riesit xyz veci. Nehovoriac ze su xyz lvl inde ako toto. Meranie ovzdusia v meste? Teraz sa to nedeje? A problem cislo 1 - prenosova rychlost / kapacita ak na tom chces postavit real-time aplikaciu kde chces data napriklad o doprave tak tam uz prenasas relativne vela informacii a nie len "je tu 10°C". Neviem urcite je tam potencial ale az prilis sa to hypuje na to kde a ako sa to da realne pouzit-nasadit
No, až na to někdo přijde, tak se všichni budou bít do hlavy, že na to nepřišli taky :-)))
No zřejmě je potřeba změnit paradigma, nyní je to tak, že jednotka se snaží sebrat co nejvíce informací z okolí a ty analyzovat (paradigma: relativně drahý, ale výkonný HW), IoT ten pohled může převrátit. Jednotka v daném místě zanechá stopu (klidně anonymní) a na základě těch stop získáte celkový obraz, který po úpravách zpětně poskytnete jednotkám (paradigma: relativně levný, ale málo výkonný HW). Cílem toho není větší komfort jednotek, ale optimalizace rozdělení zdrojů v rámci systému.
> Zda arduino není zaškatulkováno jako hračka
To je jedna ze škatulek, taky je ve škatulce: vhodná komponenta pro malosériová zařízení na míru, kde je důležité mít funkční řešení rychle.
Zrovna tohle téma se to nedávno řešilo na http://hackaday.com/2016/05/23/why-i-go-through-so-many-arduinos/
> Časem i arduino přijde s miniaturní jednoúčelovou verzí vhodnou pro IoT.
Myslíte třeba JeeNode? http://jeelabs.net/projects/hardware/wiki/JeeNode
Autor má poměrně věrné čtenáře a věnuje se tomu už hodně let.
To by teda nemohl. Profesionálové jsou sice bývalí amatéři, ale museli jednak pochytat plno zkušeností od jiných profíků. Nehledě na to, že je legislativně předepsáno vzdělání v oboru.
Pokud nezkušený samouk vyrobí něco, co chce prodávat, tak narazí na svou nezkušenost. Buďto si musí najmout profíka, který to za něho vyvine (ale to je z něho pak manažer a je jedno, jestli bastlil), nebo bude bastlit sám, ale bude to 10x předělávat a stejně se nedostane na optimální výsledky.
Vtip je v tom, že zde máte hotové zařízení, jen zbývá najít aplikaci.
V nové aplikační oblasti nemusíte být tak efektivní, protože nemáte konkurenci a šance jsou vyrovnané, protože zkušenosti z jiných aplikačních oblastí jsou spíše na závadu, vytváří provozní brýle, které vám brání vidět nová řešení.
Uspět na 100% nemusíte, protože šance uspět je i tak malá, o to by ale měl být větší zisk v případě úspěchu.
Otázka je jen, kdo to zaplatí. Amatér může investovat čas, který profík už nemá.
Jo jasně, mám zařízení, který nevyrábím, ohnutý pro něco jinýho. Na 100% padne na moje řešení, dokonce i designový krabičky s mým vlastním logem už to má. A i když nevím, kdy ho dodavatel přestane vyrábět, budu na něm plánovat několikamegovej kšeft.
Doporučil bych studenou sprchu...
Vy chcete všechno hned.
Na základě toho vytvoříte prototypové řešení, pokud se ujme, což je fakticky málo pravděpodobné, vytvoříte si vlastní a homologované, na kterém teprve vyděláte, nebo se dohodnete na nějakém přijatelném řešení s výrobcem.
Ale díky tomuto zařízení riziko snížíte na minimum, protože funkční prototypové řešení můžete mít za pár korun. S nějakou pravděpodobností vám pokryje i první objednávky, nebo půlrok, či rok činnosti. Při tom získáte právě ty zkušenosti, které pak využijete při návrhu vlastního zařízení, což vám může zabrat dva až tři roky i s papírováním.
Problém přece není navrhnout technologii, ale najít pro ni uplatnění, které se zaplatí.
Internet Info Root.cz (www.root.cz)
Informace nejen ze světa Linuxu. ISSN 1212-8309
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.