Hlavní navigace

Bit.Trip Runner: kurz sebeovládání

23. 12. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Považujete se za vyrovnanou osobnost a jen málokdy si nahlas zanadáváte nebo vztekle bouchnete do stolu? Bit. Trip Runner vám ukáže, že k zenovému klidu má vaše duše ještě hodně daleko. Možná, že se během hraní nakonec dokonce naučíte svou temnou stránku zvládat. Těžší a frustrující hra se jen tak nevidí!

Ještě nikdy jsem nebyl z hraní hry tak frustrovaný a neopakoval jednu pasáž tak dlouho pořád dokola. Na rovinu přiznávám, že se mi Bit. Trip Runnera prostě dokončit nepodařilo, ač jsem nad ním strávil úctyhodné dva týdny a nespočet hodin. Tahle hra mě jednoduše pokořila a dala mi asi po deseti levelech jasně najevo, že úroveň mého postřehu není nikterak valná a reflexy má lepší i pacient v kómatu.

Skutečně neskutečný LSD trip

S Bit. Trip Runnerem zažijete opravdu podivuhodný LSD trip. Zhostíte se role jakési lékořice s nožičkami, která běží, běží a běží a vytváří za sebou postupně duhu, překonává bizarní překážky a záludné nástrahy. Vývojáři ze studia Gajin musí mít opravdu velkou fantazii nebo rovnou na něčem jedou. Při hraní si totiž připadáte jak v nějakém drogovém omámení. Prostředí je barevné a tvořeno z voxelů. Navíc je poctivě rozanimované, tak se vám po nějaké době začne obraz nějak rozplývat před očima.

Hra má několik desítek úrovní se stupňující se obtížností. Ty jsou rozděleny do třech zón. V každém aktu je rozličné prostředí a překážky. Zatímco v prvních úrovních v jakémsi vesmírném prostoru se potýkáte pouze se statickými objekty, v pozdějších levelech se musíte vyhýbat neustále se měnícím zábranám. U těch je obzvlášť velký problém vyměřit, kdy máte skočit nebo se skrčit.

V jednoduchosti je síla

Herní mechanismy jsou velmi jednoduché. Máte jedno tlačítko pro skákání a další čtyři pro „speciální“ schopnosti. Pohyb vůbec nemáte pod kontrolou. Váš avatar běží pořád stejnou rychlostí a prostředí před ním se postupně odhaluje. Zátarasy, o něž si můžete rozbít fasádu, překonáváte dle jejich typu. Ty tvrdé a nízké jednoduše přeskočíte, ty ve vzduchu podlezete a křehké necitlivě rozkopnete.

Kopanec je také jediný útok, který má vaše postava k dispozici a později ho uplatní nejen při dalším postupu, ale i na bossech na konci všech kapitol. V pozdější části hry dostanete jednu obranou schopnost. Ta kolem vás vytvoří štít a odráží energetické koule, objevující se občas v cestě.

Zvukové orgie

Nejzajímavější složkou je zvuková kulisa. Každé akční tlačítko, jež použijete vydá jistý tón. Při rychlém mačkání během hraní vám sem tam přijde, že hrajete na klávesy. V pozadí navíc hraje elektronická hudba. Ta se mění po sebrání takového růžového kříže. Jak tak učiníte, změní se hloubka tónů a jejich rychlost. Pokud Bit. Trip Runner hrajete bez zvuku. Ochuzujete se tak o jeden z nejzajímavějších prvků ve hře a také jste bez něj při dalším postupu lehce hendikepováni. Když skáče podle rytmu, je to mnohem jednodušší, než vzdálenost odměřovat prostým zrakem. Hudební doprovod ve vás vyvolá šestý smysl.

Hodnotit grafickou stránku je pro mě celkem složité. Na jednu stranu díky ní hra vybočuje z řady a získává své slovy nepopsatelné kouzlo, na tu druhou mě po chvilce hraní začaly bolet oči a musel jsem si dát pauzu, nebo se mi obraz slil do jedné barevné šmouhy. To zapříčinilo několik neúspěšných pokusů v překonání jisté překážky. Vždy mi totiž mrška nějak splynula s pozadím a takových situací si při hraní užijete víc než dost.

Frustrace především

Jak už jsem nakousl v úvodu Bit. Trip Runner je hodně frustrující hra a to především kvůli tomu, že neobsahuje žádné záchytné body při vašem postupu. Jak uděláte chybu, ihned jste teleportováni na konec úrovně a musíte běžet od začátku. Některé tratě jsou opravdu dlouhé a jejich překonání trvá dokonce pár minut. Po takovém desátém restartu úrovně jsem začal být opravdu vytočený. Nejednou jsem sprostým nadáváním vylekal spolubydlící a návštěvu. Jen tak mimochodem, jsem člověk velmi flegmatický a sprostá slova používám jen velmi zřídka.

Závěr a hodnocení

Máte-li instinkt a reflexy lepší než Rytíř Jedi, pak máte možná dostatečný předpoklad k tomu Bit. Trip Runnera dokončit. Pro nás průměrné smrtelníky se jedná o velmi zajímavou, leč pekelně náročnou herní hříčku. Nemohu říct, že bych se nebavil, ale trápit se den s jednou úrovní je prostě moc i na mě. Snad budete mít víc štěstí.

Důležitý dodatek: Hra vyšla ve vánočním balíku her Humble Indie Bundle 4.

Hodnocení

Cloud23

Výhody:

  • Zvuky
  • Grafika
  • Netradiční herní zážitek

Nevýhody:

  • Obtížnost
  • Místy grafika
  • Frustrace při hraní
  • Bez záchytných bodů

Autor článku